AXELSE COURANT Een, twee, drie Klaveraas "»*2T -j Niets nieuws onder de zon. J. C. VINK Frankering bi) abonnement, Axel ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1956 70e Jaargang No. 101 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! ONDER DE RIDDERS VAN DE DOBBELSTENEN, KAARTEN EN..... ROLLENDE ERWTJES! Aan de zelfkant Nederland is geen land van de misdaad, men zou ons land bezwaarlijk het „Chicago I vanEuropa" kunnen noemen. De misdadig heid is in ons land inderdaad laag en zeker laat ons zeggen de beroeps-kriminaliteit. Zelfs zo, dat wanneer hier een misdaad ont dekt wordt, waarmee de openbare mening zich enkele dag enintensief bezig houdt, men spreekt van een „buitenlandse moord", een misdaad van buitenlandse allure. Wel een bewijs, dat men in ons land, in ons góéde landje op dat punt gelukkig niet veel gewend is. Hetgeen vanzelfsprekend ook weer irret wil zeggen, dat wij hier niet onze „zware jongens" hebben, maar in ieder geval zal de kleine misdaad, de oplichting op kleine schaal, in Nederland niet minder zijn dan in het buitenland. Deze kleine oplichters, wij spreken hier niet van de gelegenheidsdieven, doch van de „beroepsmensen", de lui van het vak, moeten het in doorsnee hebben van de licht gelovigheid van de goegemeente en men staat er dikwijls versteld van, hoe gemak kelijk de mensen op veelal reeds uit den treure toegepaste trucjes inlopen. Geen maand gaat voorbij, of men leest over huwelijkszwendelaars, die hun „aanstaan den" een flinke duit lichter hebben weten te maken. Zijn hier echter begrijpelijke gevoels elementen in het spel, ook op ander gebied weten de beroepszwendelaars vaak tot grote verbazing van velen nog talrijke slachtoffers te maken. Zo dacht men, dat de „één-twee- drie klaveraas"-spelers toch wel hopeloos uit de tijd waren, daar ieder wel met de praktijken van dergelijke lieden op de hoogte mocht worden geacht. Memoreren wij dan echter even een geval, dat de moeite waard is Een zeer jong echtpaar uit de provincie, pas enkele dagen getrouwd, gaat voor een dagje naar de grote stad om inkopen te doen, voornamelijk kledingstukken. Me vrouw heeft een introductie van een firma en mijnheer heeft flink wat geld op zak. Voordat de vermoeiende tocht aangevangen wordt, gaat het echtpaar een kopje koffie drinken in een klein café. Daar bevindt zich een man, die handig goochelt met drie dopjes en een erwt. Enkele vlugge bewegingen waar is de erwt Een gevarieerde „klaver- aas"-truc De jonge echtgenoot weet het wel, hij raadt steeds goed. Nu eens om een guldentje Vooruit maarHij wint nog eens. Hij maar waarom U te vermoeien lezer U kent het slot van het lied, zo goed als de jonge echtgenoot dat had moeten kennen. Hij vrliest een groot gedeelte van zijn geld, hij blijft tegen de zin van zijn jonge vrouw in doorspelen om het verlorene terug te winnen en ten laatste is de intro ductie niet meer nodig Enkele weken daarna loopt de verliezer de oplichter heel toevallig tegen het lijf. Maar ditmaal is hij verstandiger, hij is wijs geworden, niet alleen door schade en schande maar voornamelijk door verhalen van ken nissen, door inlichtingen van vrienden. Hij roept een politie-agent, arrestatie en later rechtbank volgen. De jonge bruid heeft in tussen en dat wijst op een ander, minstens even erg euvel, waaraan onze maatschappij tegenwoordig laboreert om dit geval haar bruidegom verlaten en op de rechtszitting lopen man en vrouw elkaar als vreemden voorbij Er schijnt een komische noot in deze affaire te zitten, maar in werkelijkheid schuilt achter dit hele geval tragedie. Men behoeft daarom niet te aarzelen deze een-twee-drie-klaver- aasspelers, tezamen met de zakkenrollers, de huwelijkszwendelaars en de „vrije op lichters, die bedriegen waar zij kunnen en waar zij er maar gelegenheid toe krijgen, de parasieten van onze samenleving te noemen. In de glimmerikkies Toevallig vernamen wij nog enige van dergelijke zaken als boven vermeld en wij hebben daarin aanleiding gevonden eens met een oude kennis op stap te gaan journa listen dienen er nu eenmaal beroepshalve die door milieu en door. Iaat ons het maar „vreemde" kennissen op na te houden vaagweg zeggen allerlei bijkomende om standigheden goed bekend is met de prak tijken der klaveraas-spelers en die ons ter lering en waarschuwing iets heeft laten zien dat wij in woorden, boven en onder weer geven. Uiteraard moeten de „klavcrazers" het voornamelijk hebben van lieden uit de pro vincie, de grote-stads-mens is hun in het algemeen te „link" af. Een groot gedeelte van zijn werktijd brengt de oplichter door op straat, op zoek naar eventuele slacht offers. Cafétjes in de havenwijken of bij de stations zijn uitermate geschikte werkge legenheden. De zwendelaar heeft een goede neus voor geschikte lachtoffers en als hij er een „in de glimmerikkies" heeft zoals dat in dieven- en oplichterstaal heet dren telt hij er zolang achter aan, totdat deze een cafétje binnen gaat. Achteloos komt dan ook zijn belager binnen, bestelt bij het buffet een biertje en begint kwasi onverschillig wat met zijn kaarten te goochelen. De waard, die veelal „in" is, doet geinteresseerd en al spoedig is de provinciaal (wij bedoelen met deze uitdrukking niets denigerends in het gesprek gemengd. De waard lacht „Die denkt mij beet te nemen Dat zie je toch zo. Ik wed, dat mijn heer hier ook wel ziet, waar klaveraas blijft." Zeker „mijnheer hier" ziet het steeds weet hij klaveraas te vinden. De waard zet wat geld uit. Hij wint. Dat moet mijnheer-hier ook doen en hij wint ook. Wint zelfs enige malen achtereen. „Natuurlijk verliest hij ook wel eens een keertje, maar dat spoort hem juist aan een volgende maal nog meer „zijn best" te doen. Op het laatst is hij zo enthou siast, dat hij van winnen noch verliezen weet, tot het tè laat is en dan blijft hij door- gaan. Er zijn er nog genoeg, er zijn nog valse- kaartspelers te over En niet alleen met kaarten werken zij, neen, allerlei gevarieer de vormen komen voor. Zij hebben zich met moderne methodes xen moderne tijd aange past. Het laatste geval. Eerst weer het oude liedje, een „man van buiten", een valse- kaartspeler, winnen en verliezen en tot slot al het geld kwijt. Het slachtoffer is er echter een van het soort dat niet verliezen kan, althans naar eigen mening. Hij maakt zich verschrikkelijk kwaad op zijn „tegenspeler" scheldt hem overigens terecht voor valsspeler uit, ontsteekt (steeds meer in woede ensteekt ook nog met iets anders. Hij trekt zijn mes en verwondt de klaverazer ernstig in de borst. Een hevige vechtpartij volgt, politie en na een ogen blik zitten beiden nóg „in het cachot". Wan neer U, lezer, deze regelen leest, is er in middels misschien al weer iets anders ge beurd op het woelige klaveraas-slagveld. Wij hebben hen aan het werk gezien, de klaverazers, geraffineerd en met duizenderlei trucs. Wij hebben niets tegen hen kunnen ondernemen, want wij hadden onze kennis stilzwijgen en volkomen passiviteit beloofd. Maar U, lezers, kunnen wij niet genoeg waarschuwen Aarzel niet, wanneer gij hen ontmoet. Zegt niet, ik heb er niets mee te maken. Waarschuwt dadelijk de politie 1 Dat is de weg, de enige remedie tegen het woekerend kwaad van de dobbelaars en valse-kaart- spelers, die nog altijd méér slachtoffers ma ken da nwij, argeloze burgers, vermoeden C. D. POSTZEGELS BUITEN GEBRUIK. In herinnering wordt gebracht, dat met ingang van 1 Januari 1957 de vogende bij zondere postzegels buiten gebruik gesteld en derhalve voor de frankering waardeloos zullen worden De Zomerpostzegels, uitgifte 1955; fran- keerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. De in 1955 uitgegeven Bevrijdingspost zegel frankeerwaarde 10 Cent. De in 1955 uitgegeven bijzondere post zegels met toeslag ten bate van de Neder landse Vereniging tot Steun aan het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. De Weldadigheidspostzegels (kinderpost zegels) .uitgifte 1955(; frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent. Nero had een lift en droeg een monocle, Julius Caesar voetbalde met zijn soldaten, de oude Grieken gingen naar de film, in de Romeinse winkelramen lagen veiligheids spelden en tandpasta en centrale verwarming was in het klassieke Rome zéér alledaags Wanneer wij in de lift stappen, onze na gels verzorgen of op de onbreekbare ruiten van onze two-seater kloppen, dan moeten wij ons vooral niet verbeelden, dat w'ij met moderne uitvindingen te doen hebben. Wilfred J. Funk, een Amerikaans histo ricus, trekt zijn wenkbrauwen op en zegt „Dacht U, dat het iets nieuws was Waar op hij door zijn papyrusrollen en stenen ta feltjes bladert en onze aardigheid in de 20e eeuw vèrstoórt door te vertellen, dat Nero al een lift had en dat een glasblazer in de tijd van Tiberius een proces had bedacht, waardoor hij glas op tegels kon aanbrengen met het onschuldige resultaat van een builtje hier en een kuiltje daar, dat hij dan weer met een hamertje recht sloeg. Tiberius liet de man echter onthoofden en het fabricagege- heim verdween met zijn leven. Melkbaden. Nero had behalve zijn lift een champagne- koeler met sneeuw en een orgel, dat door samengeperste lucht te bespelen was. En de schone Poppea, zijn favoriete, onduleerde haar krullen met dezelfde tangen, die de kappers nu gebruiken. Zij hadden kammen, borstels en spiegels en waren de schoonheidsspecialisten van onze tijd jaren vooruit, die nu melkbaden propa geren als schoonheidsmiddel. Poppea trok langs de wegen van het kei zerrijk met een kudde ezelinnen, in welker melk zij het reisstof van zich wiste. Zo is alles betrekkelijk en Salomo's „Er is niets nieuws onder de zon" blijkt steeds weer waar te zijn. Ons voetbalspel dateert van een kleine honderd jaar voor Christus. Toen Julius Caesar Brittannië kwam veroveren, bracht hij ook een slordig dozijn voetballen mee, waarmee de „boys" zich konden vermaken als het vechten hun de keel uithing. In Ur, de hoofdstad van Babylonië, dam de koningin Sud-Ab-Dam haar dambord is in haar graf gevonden en ligt nu in het museum van de universiteit van Pennsyl vania. Schaken is bijna zo oud als de mens en ook dobbelen is niets modernsde aan bidders van Penelope, de innig trouwe gade die haar aanbidders met haar uitgerafelde bruidsluier aan het lijntje hield, brachten al dobbelend en wachtend hun avonden door in haar somber paleis. Stoom en vilthoeden. Tweeduizend en driehonderd jaar geleden vond de eerste inflatie plaats vijfduizend jaar vóór Christus had het eiland Thora marmeren wastafels en tromend water. In Abusir, dat 2500 jaar geleden zijn bloeitijd doorleefde, had men stenen keuken gootstenen de toiletten in het toenmalige paleis van koning Midas had men naar „Ritz" in Parijs kunnen overbrengen. In de eerste en tweede eeuw van onze jaartelling was het nut van stoom als krachtbron reeds bekend. Hero van Alexandrië vond de eerste stoomturbine uit, vijfhonderd jaar voordat James Watt de stoom uit zijn moeders ketel zag opborrelen. Vilthoeden zijn ongelooflijk oud Nero droeg een monocle Julius Caesar werd ge- kidnapped op zijn 25e jaar in Griekenland was een film op zijn primitiefst er werden voorstellingen in volgorde op pilaren ge schilderd en de toeschouwers moesten daar op hun paarden langs 'rennen, waardoor zij het idee van een movie kregen. Maar weldra ontdekte een knappe Griek een betere methode. Hij schilderde een serie plaatjes in spiraalvorm op een pilaar, die aan een touw werd rondgetrokken, waardoor de afbeeldingen elkaar opvolgden. Zo ontstond de eerste bioscoop. Haarnetjes en regenjassen. De goed gesitueerde burger uit de tweede eeuw, de bewoner van Hadrianus' rijk, zou het bij ons, in de 220e eeuw, zo vertelt mr. Funk, waarschijnlijk maar saai en vervelend vinden. Het verkeer op de Via Lata brede weg Broadway was zó ongelofelijk druk, UIT ONZE OMGEVING AXEL dat de vrachtwagens alleen desn achts moch ten passeren en de Romeinse dichter Juve- nalis klaagde, dat hij des nachts niet kon slapen van het lawaai der vuilniskarren. De wolkenkrabbers zijn geen New Yorkse vinding. Op deze zelfde Via Lata had je ze van tien tot twaalf verdiepingen en in de winkels lagen imitatie-edelstenen, toilet artikelen, veiligheidsspeden, regenjassen, haarnetjes en avondschoenen. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement j Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, xonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein». Idvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. GEMEENTERAADSVERGADERING. Op Dinsdag 2 October a.s. komt de gemeenteraad des namiddags te 7 uur ten raadhuize in openbare vergadering bijeen, ter afhandeling van de volgende agenda 1. Beëdiging van het nieuw benoemd raadslid, de heer L. de Kraker. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Voorstel tot aanvulling van de vacature in de financiële commissie, ontstaan door het vertrek van de heer P. Tollenaar. 5. Voorstel tot benoeming van een lid van de Gas- commissie om dezelfde reden. 6. Voorstel tot benoeming van 5 leden in de Commissie van Advies, als bedoeld in art. 8 der Woonruimtewe, wegens periodieke aftreding. 7. Voorstel tot benoeming van 2 leden in de Stichting Beschuttende Werkplaatsen Midden Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd te Terneuzen. 8. Voorstel om een vertegenwoordiger uit de raad aan te wijzen in :ie Commissie der samenwerkende gemeenten, die belast wordt met het opstellen van de richtlijnen van het uitbreidingsplan in de Kanaalzone. 9. Voorstel tot benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier. 10. Voorstel tot vaststelling van de verordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten. 11Voorstel tot vaststelling van de 2e wijziging van de verordening op de heffing en invordering van rioolrechten. 12. Voorstel tot verkoqp van diverse percelen bouw grond in plan Zuid en op Spui. 13. Voorstel tot aankoop van enige percelen: a. in de Oudewijk ten behoeve van de sanering; b. op de Sassing een woning, gemerkt P 17 c. in het uitbreidingsplan Zuid d. een strook grond hoek Stationstraat-Nieuwstraat. 14. Voorstel tot onderhandse verhuring van de per celen Kerkstraat 13 en Kerkdreef 8 en 10. 15. Voorstel tot beschikbaarstelling van de nodige gelden voor het maken van rioleringen en het maken van een verbindingsweg z.g. Zuidsingel) tussen Kinderdijk en Buthdijk en parallelweg met bijkomende werken en aanleg sportterreinen. 16. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering der rijksweg Sluiskil en Sassing. 1 7Voorstel op het verzoek van het Bestuur van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs om op grond van art. 72 der L.O. wet 1920, gelden be schikbaar te stellen voor aankoop van boeken. 18. Voorstel tot verhoging van het bedrag ped leer ling voor het U.L.O. in deze gemeente. 19. Voorstel op het verzoek van het Hoofd der O.L. School om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van leermiddelen voor de gym nastieklessen. 20. Voorstel op de ingekomen aanvragen, als be doeld in art. 3 der Verordening tegemoetkoming vervoerskosten schoolbezoek. 21. Voorste] op het verzoek van het Bestuur van de Mater Amabilisscholen in de kanaalzone om een subsidie. 22. Voorstel tot vaststelling van een 3-tal wijzigingen van dë gemeentebegroting 1956. 23. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de reke ningen van de gemeente en van de bedrijven: over het jaar 1951. 24. Aanbieding van de gemeentebegroting en die van de bedrijven dienstjaar 1957. 25. Voorstel tot wijziging van de salaris- en loon- verordening 1954. 26. Voorstel tot verhoging van de bezoldiging ge meente-personeel met 6%. 27. Voorstel op het verzoek van het Bestuur van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen^om voor de bouw van een nieuwe Chr. Lagere Landbouwschool tijdelijk gelden be schikbaar te stellen. 28. Voorstel te besluiten tot onteigening van een per ceel bouwgrond, gelegen aan de Crijnssenstraat, hoek Polenstraat. C. van Bendegem, betreffende de exploitatie van 29. Advies op het ingekomen voorstel van de heer de woningen in de Julianastraat door de Ver eniging tot verbetering van de Volkshuisvesting.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1