De voeding van de schoolgaande jeugd. nippers BEKENDMAKING. I. Een slechte voeding in de jeugd betekent, dat het lichaam van een mens wordt op gebouwd uit materiaal van slechte kwaliteit. Zijn leven lang za Ihij daar de lasten van ondervinden Vergelijkt men de lengte en het gewicht van een kind op zij nzesde met dieop zijn veertiende jaar ,dan blijkt dat het kind in die acht jaren ongeveer 40 cm. langer en 20 kg. zwaarder geworden is. Waarvan is het zo gegroeid Waar zijn de grondstoffen vandaan gekomen om zijn li chaam zoveel groter en sterker te maken Waar komt bij een opgroeiend kind de energie vandaan om alle nieuwe indrukken van School en omgeving in zich op te nemen en te verwerken? Waaruit put het* de kracht om te hollen en te springteaien uren achtereen zo intens met iets bezi^te zijn als kinderen vaak tot verbazing vkn de vol wassenen kunn endoen Dat is zijn daglijkse voeding Ons voedsel levert ons bouwstoffen om te groeien en ons lichaam ondanks slijtage op peil te houden beschermende stoffen, die weerstand geven tegen infecties en als het ware onze gezondheid beschermen brandstoffen, die steeds onze arbeidskracht vernieuwen en ons onze lichaamswarmte verschaffen. Zij zorgen er dus voor, dat onze „kachel brandt en onze „motor" draait. Een kind, dat met zijn voeding niet vol doende brandstoffen binnen krijgt, zal ver mageren. Het zal minder energie hebben om te leren en te spelen dan een goed gevoed kind. Krijgt het niet genoeg bouwstoffen en beschermende stoffen, dan groeit het kind slechthet wordt zwak en gaat sukkelen aan allerlei min of meer ernstige/kwalen. Nu is in het in normale omsfcaBidigheden eenvoudig om te zorgen dat kinderen vol doende brandstoffen met hun voedsel op nemen mits ze een gezonde eetlust heb ben. Men zet ze maar een behoorlijke portie boterhammen en aardappelen voor, desge- wens aangevuld met een bord pap of iets dergelijks en verwerkt wat boter, margarine of vet in de maaltijden. Een gezond kind zorgt dan zelf wel dat het voldoende „brand stoffen" opneemt, namelijk door zijn honger te stillen. Hoe meer inspanning en bewe ging vooral in de buitenlucht hoe meer brandstoffen er nodig zijn, hoe groter dan ook de .honger" is Veel minder gemakkelijk is het om voor voldoende bouwstoffen en bechermende stoffen te zorgen. Daaraan kan men toch met een volle maag een tekort hebben men merkt dat niet direct. Vooral van de ver schillende vitamines en voedingszouten heeft een mens dagelijks maar heel kleine hoe veelheden meestal veel minder dan een gram nodig. Toch zijn die kleine hoe veelheden onmisbaar om ons gezond en fit te houden. We kunnen deze stoffen ook niet in voorraad nemen, in ons lichaam „opslaan", zoals dat b.v. met vet wel ge beurt. Daarom moeten de maaltijden iedere dag opnieuw voldoende opbouwende en be schermende stoffen bevatten. Dat geldt heel sterk in de jeugd, als alle organen nog teer zijn en de groei hoge eisen aan het lichaam stelt. Wat is een goede voeding Een goede voeding moet dus niet alleen de honger stillen, maar in de eerste plaats voldoende bouwstoffen en beschermende stoffen bevatten. Veel bouwstoffen en be schermende stoffen komen voor in melk en melkproducten (yoghurt, hangop, karne melk en kwark, groenten, fruit en aard appelen, kaas, eieren, vlees, vis en peul vruchten. Geef een kind dagelijks ten minste een halve liter melk, liefst nog wat meer, vooral als het ouder is dan zeven jaar. Melk is een voedingsmiddel, waarin bouwstoffen en be schermende stoffen van zeer goede kwali teit voorkomen. Het hoeft niet altijd een beker melk te zijn, die U Uw kinderen voor zet de melk kan ook verwerkt worden in pap, vla, pudding, soep of in chocolademelk) of een andere melkdrank. Yoghurt staat in voedingswaarde op één lijn met melk. Kar nemelk mist het vet en de vitamines A en D van melk. Toch kan ze om haar rijkdom aan bouwstoff eiwit en kalk, af en toe eens deiixklgelijkse portie melk aanvullen of ver vangen. Ook kaas is een heel belangrijk voedings middel. Wat zijn waarde aan de bouwstof eiwit betreft, weegt 75 gram kaas op tegen 100 gram vlees. Ook bevat kaas veel kalk, nodig voor de ontwikkeling van het been- dergestel en gebit. Geef jonge kinderen geen oude of sterk gekruide kaas die prik kelt hun spijsverteringsorganen te sterk. Beieren zijn rijk aan allerlei bouw- en beschermende stoffen. Geef Uw kind enige malen per week een ei. Het kan dienst doen als broodbelegging of ter vervanging van vlees bij het warme maal. Groenten zijn in onze voeding onmisbaar omdat ze ons beschermende stoffen, n.l. vi- thamines en voedingszouten leveren. Ge bruik zoveel mogelijk verse groenten In het zout ingemaakte groenten bevatten geen beschermende stoffen meer, behalve zuurkool. De grote waarde, die groente voor onze gezondheid heeft, kan helaas voor een deel verloren gaan door een onjuiste bereidings- wrjoieL Verschillende vitamines en voedings- ztföten lossen n.l. gemakkelijk op in water, terwijl speciaal het vitamine C vernietigd Wordt door aanraking met de lucht, vooral bij verwarming. Maak daarom de groente kort voor het gebruik schoon, zet ze op met zo weinig mogelijk water, breng ze snel aan de kook en kook ze niet langer dan nodig is om ze gaar te maken. Inplaats van groente na te stoven, kan men er een klontje boter of margarine of een sausje doorroeren. Afgietwater is waard om in soep, jus of saus verwerkt te worden. Zo nu en dan rauwe groente tussendoor is uitstekend en bovendien voordelig, want ongeveer 100 gram per persoon is genoeg. Het 'kauwen op een rauwe wortel komt bovendien het gebit ten goede. Fruit is belangrijk voor onze gezondheid door het gehalte aan vitamines en voedings zouten. Vooral in het vroege voorjaar, als de bewaargroente en aardappelen arm aan vitamine C worden is het gebruik van si naasappelen, mandarijnen, grapefruit of kwast geen overbodige luxe. Men kan in plaats daarvan ook rozebotteljam geven, de enigste vitaminerijke jamsoort. Vers fruit is waardevol als broodbeleg ging, b.v. plakken appel of peer. Een vrucht is een heel wat gezonder traktatie dan aller lei zoetigheden, die arm zijn aan bescher mende stoffen en bouwstoffen. Is het fruit te duur voor geregeld gebruik, dan kan het vervangen worden door een rauw groente slaatje, een wortel of iets dergelijks. Aardappelen zijn een niet te verwaarlozen bron van vitamine C. Dit gaat echter, even als bij groente, verloren als de aardappelen te lang verhit of opgewarmd worden. Ook tot purée verwerkte aardappelen bevatten minder vitamine C. Als leveranciers van de bouwstof eiwit zijn vooral vlees en vis, garnalen en mosselen van betekenis. Hoe magerder de vlees- en vissoort, hoe meer eiwit er inniy^firkomt vet spek is zelfs eiwitarm. Daar stft«it tegen over, dat vette rijk is aan de belangrijke vitamines A en D. Dagelijks een portie eiwitrijk voedsel is, een voorwaarde voor een gezonde voeding. Dit kan dus zijn vlees of vis, maar ook een ei of kaas. En inplaats van dit alles kan ook e enportie melk dienst doen, boven het dage lijks rantsoen. Een warme maaltijd met een flink bord pap toe bevat dus voldoende van de bouwstof eiwit ,ook al wordt er geen vlees bij gegeven. Peulvruchten, gedroogde erwten en bonen zijn ook rijk aan eiwit, maar jammer genoeg is dit peulvruchteneiwit als bouwstof niet zo goed er ontbreekt iets aan. Dit ont brekende kan worden aangevuld door wat vlees, vis, ei, kaas of door melk. Geef daar om, wanneer U peulvruchten al sgoedkoop eiwitrijk gerecht wil gebruiken dus in plaats van vlees er een melkgerecht bij. Daarvoor kan b.v. dienst doen een bordje karnemelksepap toe. De gedroogde peulvruchten bevatten door het drogen bijna geen vitamine fC hieer. Geef daarom bij een peulvruchtenmaaltijd ook altijd groente b.v. kropsla, andijvie of tomaten, of gebakken uien in peulvruchten soep verse soepgroenten, vooral selderij of peterselie. Een hulpmiddel dat in onze streken eigen lijk onmisbaar is om de voeding van de jeugd volledig te maken, is levertraan. In de zomermaanden kan ons lichaam zelf vita mine D vormen, wanneer onze huid door de zon beschenen wordt. In de maanden met een r in hun naam schijnt de zon daar voor te weinig en te zwak, zodat een vita mine D-rijk product als levertraan dit tekort moet aanvullen. Vitamine D is nodig voor de ontwikkeling van het beendergestel. De overige voedingsmiddelen leveren ons vooral lichaamswarmte. Het is echter ver standig als regel die levensmiddelen te ne men, die ook nog enige beschermende en opbouwend waarde hebben. Zo zijn de don kere broodsoorten, bruin- en roggebrood, waardevoller dan hun blanke collega's gort, havermout en rijst bevatten meer bescher mende stoffen dan custardpoeder of mai- zena. Wanneer een keuze gemaakt moet worden uit de verschillende vetsoorten ver dienen boter en margarine de voorkeur bo ven vet en olie. Zoete broodbeleggingen, zoals allerlei strooisejls en smeersels, zijn duur, vooral als men bedenkt.dat ze vrijwel geen beschermende stoffen bevatten. Een gunstige uitzondering op deze regel maken stroop, appelstroop en rozebotteljam. Geef kinderen niet te veel en te vaak ge bak, ijsjes, koekjes, snoepjes, e.d. Zij bevat ten weinig of geen beschermende stoffen en nemen licht de eetlust weg voor belang rijker voedsel. Dat het gebit er door allerlei zoetigheid ook niet beter op wordt, weten w allemaal. Wist U dat veel kinderen in snoepen een toevlucht zoeken als ze zich eenzaam en verdrietig voelen Blijkens de Staatscourant van Maandag werden in de week van 915 September aangegeven 59 gevallen van kinderverlam ming met verlammingsverschijnselen en 17 gevallen zonder verlammingsverschijnselen (waarVan 15 in Limburg). Over de week daarvoor werden 92 2nieuwe gevallen aan gemeld, waaruit men kan concluderen dat de kinderverlamming terug loopt. De 21-jarige schippersknecht J. J. S. uit Diemen vond de dood en de 23-jarige G, K. werd zwaar gewond, toen zij beiden in de nacht van Zatrdag op Zondag met grote snelheid in een gestolen auto over de rijksweg van Amsterdam naar het Gooi jak kerden en onder Naard entegen een langs de weg staande stapel tegels opreden. Vanaf 1 Januari zullen, volgens een Reuterbericht, in alle Australische vliegtui gen de zitplaatsen voor de passagiers zo moet enzijn aangebracht, dat^de mensen met de rug naar voren en het gezicht naar achter gekeerd zitten. Het is een veiligheidsmaat regel, die ten doel heeft te voorkomen, dat de passagiers bij noodlanding enof onge lukken naar voren van hun zitplaatsen wor den weggeslingerd. Toen Maandagmiddag rond 3 uur de heer C. J. Buisman uit de Vondelkerkstraat te Amsterdam met zijn echtgenote de hoofd ingang van Schiphol passeerde, werd hem de verrassende mededeling edaan, dat hij de millioenste betalende bezoeker van dit jaar van de luchthaven was. De adjuctV directeur mr. van Stapele bood hem namens de luchtvaartdirectie een retourbiljet Am sterdamBrussel aan voor twee personen, beneveens een bedrag ter tegemoetkoming in de verblijfkosten in Brussel. en men mocht in het Zeeuwse kamp van geluk spreken dat het maar 1 1 was bij de rust. Na de thee was het na 5 minuten Schrauwen die het net achter Versluijs deed trillen en toen de gasten de leiding hadden vlamde de vechtlust even op hij de thuisploeg. Eerst was het doel van Versluijs aan een derde doorboring ontsnapt, maar toen de referee het vermeende buitenspel ontging kreeg Groenewegen een onverwachte kans, die hij ook benutte en de score was weer gelijk (22). Alweer werd de hoop in het Zeeuwse kaïqp de bodem ingeslagen, toen Hanskorf individueel doorbrak en de uitlopende Ver sluijs passeerde (2—3). Het slot-offensief van de, Middelburgers wierp geen resultaten meer af. W.V.O.Hulst 32. Met éénzelfde score werden de Hulstenaars in Oosterhout geklopt in een duel waarin het de Zeeuwsch-Vlamingen niet meezat. Twee spelers waren in deze ontmoeting gedwongen de strijd te staken. Sam Jansen speelde de eerste helft op halve kracht, terwijl Audenaerde een schop boven het oog ontving, waardoor hij zich onder medische behande ling moest stellen. De Oosterhouters beheersten gedurende de eerste helft bijna permanent het veld ofschoon zij eerst na 25 minuten door Keulemans de score konden openen (1—0). Toen zij daarop bleven domineren maakte Reljntjes een tweede goal en Hulstermans vlak voor de pauze een derde, waarmede gedraaid werd. Met negen man zetten de Zeeuwsch-Vlamingen doordat de beide genoemde spelers uitvielen de strijd voort. De Hulsterdoelman de Gucht werd vervangen door de Theije, die dit qp; waardige wijze deed. De Gucht opereerde toen op de linkervleugel. Toen Audenaerde weer terug in het veld kwam laaide het strijdvuur in de blauwgele gelederen pas op en na 13 minuten scoorde Seghers (31). De Hulstenaars werden steeds sterker en toen Seghers inliep op een niet behoorlijk weggewerkte bal, had hij weinig moeite om een kwartier voor het einde de achterstand te verkleinen; tot 32. Nu kwamen de gasten er eerst recht in, maar zij hadden geen geluk. Tot tweemaal toe kwam het houtwerk de W.V.O.-doelman te hulp, zodat ten slotte toch beide punten in Brabant bleven. Rood-WitGoes 13. Ten slotte hield Goes dit maal de Zeeuwse eer hoog Het was aanvankelijk hier een wisselende kamp, waaruit ten slotte Goes zich als de sterkste ontpopte en dit na 20 minuten uitdrukte, toen Moens een pass van Wijs benutte. Er werd af en toe vrij hard gespeeld, waardoor de scheidsrechter meermalen moest ingrijpen. Uit een verre ingooi van Schippers kwam het leder in het bezit van Lindenberg, die er n slaagde de voor sprong te vergroten. Voor de pauze was het midvoor de Bruijn die voor Rood-Wit de achterstand ver kleinde. In de tweede helft werd de Goesse veste een tijd lang zeer heftig bestookt, maar Zwartepoorte en zijn belde partners in de defensie hielden stand met on blusbare moed. Ook veteraan Mos stond dit drietal als stopper trouw bij. Toen Foudraine een minuut of vijf voor het eindsignaal individueel doorbrak, gaf hij de St. Willibrord-doelman geen schijn van kans en was de strijd beslist (1—3). Uno Animo—R.A.C. 0—2. In deze wedstrijd doel puntte de R.A.C.-midvoor eer het spel 5 minuten oud was. Toch zat er naar veler mening een buitenspel luchtje aan deze goal. Voor de rust bleef het spel- beeld tamelijk afwisselend met een technisch licht overwicht van R.A.C. In de tweede helft openbaarde zich een nog groter technisch overwicht bij de gasten. Zij wisten dit na 20 minuten uit te drukken door een verrassende.schot van de rechtsbinnen en zo werd het 02, waarbij het verder bleef. Roosendaal—B.S.C. 3—3. Tot driemaal toe nam B.S.C. in deze plaatselijke ontmoeting de leiding, die zij echter iedere keer weer moest prijsgeven. De eerste helft was wel het bekijken waard. Door Voets nam B.S.C. de leiding, doch de rood-witten antwoordden met een goed doelpunt van v. d. Ven. Voor de pauze namen de gasten met een listig en welgericht boog schot van Aarts de leiding. Ruststand 12. Na de pauze maakte Roosendaal door haar midvoor v. d. aZnde opnieuw gelijk (2—2). Weer kwam er felle actie van B.S.C. en via een Roosendaals been kon linksbuiten Konings de leiding ten derde ma.e nemen (2—3). Daarop was echter het kruit van de Benjamins in deze afdeling verschoten. Roosendaal zette een verwoed offensief in en het was opnieuw v. d. Zanda opnieuw gelijk (2.2). Weer kwam er inkogelde. Het winnende doelpunt bleef echter uit en een 33 uitslag was wellicht ook het beste resultaat van deze steden-derby in Roosendaal. 3e klasse D K.N.V.B. Com Boys-Meto 0—3. Evenals het vorig jaar schijnen de Hoogerheidenaren met goede voornemens bezield en wisten zij hun eerste bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen op overtuigende wijze victorieus te b eindigen. De eerste helft verliep doelpuntloos ondanks veel goed opgebouwde wederzijdse aanvallen. In de tweede helft domineerden de gasten bijna voortdurend en reeds na 10 minuten wist de rechts buiten de gasten de leiding te geven 0 1). Even later was het de midvoor die de tricolores aan een tweede doelpunt hielp. Wel bleven de Sassenaars moedig volhouden, maar zij moesten het tegen de vluggere en schotvaardiger Brabanders afleggen, die na 33 minuten het pleit bezegelden door een derde treffer, alweer van de voet van de rechtsbuiten. HontenisseR.K.F.C. 4-4. In deze ontmoeting waren de doelpunten vrij goedkoop. Na een zenuw achtig begin scoorden de bezoekers na 10 minuten (0—1). Het was van Kruijssen die met een kopstoot gelijk maakte. Toen een der backs op onhandige wijze terugspeelde op zijn doelman, waren de Berge- naren er opnieuw bij om dit af te straffen en ten tweede male de leiding te nemen. In de laatste helft was het eerst de Waal, die de score vereffende (22), waarna Steljn zelfs tot twee maal toe door de Brabantse verdediging heen drib belde en zo bezaten de gastheren een 4—2 voor sprong. Door ontactisch optreden der beide backs slaagden de gasten er na een spannende strijd in de achterstand in te lopen en zo moest de thuisclub met een draw genoegen, nemen. SteenOdio 01. Deze ontmoeting stond in het teken van dominerend verdedigend spel aan weers kanten. Alle aanvallen in deze op tamelijk hoog peil staande match strandden op; de hechtheid der ver dedigingen. Ware het niet, dat de Steen-doelwachter voor de pauze een blunder had gemaakt, gewis ware de score dubbel blan kgebleven, want ook de tweede helft werd een getrouwe copie van de eerste. Dank zij deze ene blunder gingen nu de punten mee naar Ossendrecht. Zeeland SportR.C.S. 12. De bezoekers wisten na 17 minuten de Vlissingse doelman te passeren, waarna het voor de rust ondanks een langdurig veld- overwicht der thuisclub zo bleef tot aan de thee. In de tweede helft werd nog een tweede treffer van van Rosevelt door de Souburgers gelanceerd en eerst tegen het einde wist Leijnse uit een toegekende strafschop de eer te redden. BiervlietZeelandia 31, Voor de pauze wist de thuisploeg middels de voet van midvoor Kramer de leiding te nemen voor de oranje-witte Biervliete- naren. Tot aan de rust bleef de stand"! 1310. Na de pauze was het dezelfde spelePkHf^de stand op 2—0 bracht, terwijl zijn clubgenoérf "'Meijer een derde doelpunt liet aantekenen uit een penalty. Eerst toen slaagden de groenzwarte Middelburgers er in de eer te redden. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat het verzoek van C. A. Vermeulen, Walen- straat 325, Groede, om in of op het perceel Koe straat 23, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 6015 een werkplaats voor het repareren van tractoren, waarin 3 elektrojmotpren met een ge zamenlijk vermogen van 2J4 pk. en een lasapparaat gebezigd zullen worden, te mogen oprcithen, door hen is ingewilligd. Axel, 21 September 1956 Burgemeester en wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren, s

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3