LIEFDE's NAZOMER V oetbaloverzicht UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. Drijf de onzuiverheden uit Uw bloed. Daarmee verlost ge Uzelf van Rheumatische Pijn. HIPPISCHE SPORTDEMONSTRATIE. Onze plaaselijke landelijke ruitersportvereniging „De Oranjeruiters" is uit haar langdurige onnatuur lijke slaap tot hernieuwd en bewust leven terugge keerd. Het was immers zo met deze edele sport van het platteland gesteld, dat het ledental gedurende tal van jaren zo miniem was geworden dat het niet wel mogelijk meer bleek nog plaatselijke activiteiten te ontwikkelen. Maar gelukkig waren er nog zovelen met hart en ziel deze mooie sport en de doelstellingen van de vereniging toegedaan, dat men het niet over 'zich kon krijgen tot ontbinding der vereniging over te gaan. En het was deze kern die intussen niet werk loos bleef, maar immer haar voelhorens in de kringen der paardenliefhebbers bleef uitsteken, die enige maan den geleden weer genoegzaam weerklank vond in deze gelederen om de vereniging nieuw leven in te blazen. Axel zou Axel niet zijn als het zijn „Oranjeruiters" op een zo oneervolle wijze blijvend had moeten missen en zo was het dan Zaterdag j.l. zover dat dank zij de sportieve medewerking der Zaamslagse sportvrien- ook de „Julianaruiters uit die gemeente hun aan deel hadden in dit eerste sportieve festijn, dat onder flinke belangstelling op het fraai gelegen terrein van de V.V.Z.F. plaats had. Dit hippische feest stond in het teken van jeugd- dressuur, terwijl de altijd nog attractionele stoelen- wedstrijd voor een aangename afwisseling was in gelast. Het hoogtepunt echter vormde het spring concours, waarvoor heel wat animo betoond werd en uiteraard ook de meeste ambitie voor werd betoond. Al met al werd het een welgeslaagd ruiterfeest dat onder ideale weersomstandigheden plaats vond. Begonnen werd met jeugddressur en de uitslagen hiervan waren als volgt Ring 11. mej. L. van Hoeve te Zaamslag 2. 5. den Exter te Axel 3. J. van Cadsand te Zaam slag 4. R. Murre te Axel5. L. Wiemes te Axel 6. mej. M. Kielman te Zaamslag. Ring IIP. Kielman te Zaamslag 2. A. den Exter3. J. Scheele4. M. Wiemes5. A. de Feijter, allen te Axel 6. S. Overdulve te Zaamslag. Hierna volgde een demonstratie door de Oranje ruiters met achttallen. De stoelenwedstrijd werd gewonnen door de heer J. van Cadsand te Zaamslag. In dit nummer was de tweede prijs voor de heer H. Wiemes te Axel, terwijl mej. L. van Hoeve te Zaamslag de best geplaatste dame was. Het hoogtepunt van het programma was zeker wel zoals hierboven al vermeld het sprongconcours, niet in het minst om de elan waarmee dit door de deel nemers werd uitgevoerd. De uitslag hiervan was 1. Jac. de Feijter te Axel 2. de Kraker te Zaamslag 3. J. de Feijter te Zaam slag. Het moet gezegd dat de beide instructeurs de heren J. de Feijter Jz. van de „Oranjeruiters en de heer C. A. Dees van de „Julianaruiters" veel eer toekomt voor de perfecte organisatie van deze paardensport demonstratie. Voorzeker zal de Axelse vereniging zich niet alleen beperken tot deze openlucht-prestatie's, die natuurlijk uit sportieve overwegingen moeten domineren, maar zal men ook in het komende winterseizoen weer blijken geven van de hernieuwde levensvatbaarheid. Praeses Schieman en zijn andere doorzettende mede werkers en organisatoren zij daarbij van harte succes toegewenst. VAL MET BROMFIETS. Tijdens de asfalteringswerkzaamheden aan de weg van de Sassing naar Axel, kwam mevr. V.-v. d. H. uit Axel aldaar met haar bromfiets te vallen. Met asfalt besmeurde kleren en bromfiets waren een ge volg van deze val, die gelukkig verder zonder noe menswaardige verwondingen afliep. 5) In het privékantoor gezeten, bood de directeur hem e ensigaar aan en nadat de man hem nog gecondo leerd had met het overlijden van zijn vrouw, ver volgde hij „Uw schoonzuster, juffrouw B. Peetoom, heeft hier een afzonderlijke rekening geopend en zij heeft per brief medegedeeld, dat het tegoed dat door het overlijd envan uw vrouw thans op uw naam staat, overgeschreven moet worden op haar rekening. Daarvoor hebben wij natuurlijk uw toestemming nodig. Bent U met een en ander bekend Met stijgende verwondering had Tom naar de direc teur geluisterd, maar hij liet van zijn verwondering niets blijken. Nu drong eigenlijk pas goed tot hem door, dat Bep van plan was de zaak min of meer over te nemen. Je zou het naasten kunnen noemen. Zij wilde baas worden in het bedriif, dat Elly en hij hadden opgebouwd. Weliswaar had Elly het grootste deel van het kapitaal meegebracht in hun huwelijk, maar dat nam toch niet weg, dat in de loop van die negentien jaren de opbouw en uitbreiding van de zaak voor minstens 50% aan zijn werkkracht te danken was geweest. En zijn bedrijf, dat nu een rijke broodwinning opleverde, zou Bep inpikken Dat kon ze net denken. Met Elly was hij getrouwd geweest en hij had altijd goedgevonden, wat zij besliste. Met Bep evenwel had hij niets te maken. Op dit ogenblik was uitsluitend en alleen hij, Tom Boornberger, de eigenaar van de zaak. En Bep, die er geen stuiver had ingebracht, kon er met haar benige handen af- sili DE BEVRIJDINGSMARS VAN „STEUN WETTIG GEZAG". Zaterdagmiddag werd door de Reservediensten van de Nationale Reserve, Reservepdlitie en Reserve- Marechaussee en Reserve Luchtwacht een wandel mars gehouden van Terneuzen via Zaamslag naar Axel. eHt gold hier de bevrijdingsmars van „Steun Wettig Gezag" die georganiseerd werd ter herdenking van de bevrijding van Axel, Terneuzen en Zaamslag. Ruim» honderd reservisten uit geheel Zeeland ver enigden zich aan de start, die zou plaats vinden bij de kazerne der Koninklijke Marechausse te Terneuzen. Tegen het vastgestelde uur waren daar ook ver schillende autoriteiten aanwezig, onder wie de voor zitter van „Steun Wettig Gezag", burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse, de districhtscomman- dant der Nationale Reserve, majoor H. A. P. Speek, die de algehele leiding over deze mars had en de districtscommandanten van de Rijkspolitie en de Kon. Marechaussee, resp. de heren majoor W. van Balle- goyen de Jong en majoor D. F. W. de Haas. Daar de burgemeester van Terneuzen uitstedig was sprak majoor De Haas een welkomstwoord aan de deelnemers en sprak zijn voldoening er over uit, dat een zo groot aantal reservisten aanwezig was. Begunstigd door prachtig weer werd in vlot tempo afgemarcheerd in de richting Zaamslag, waar de drumband van de Nationale eRserve aan de kom der gemeente gereed stond om het dorp in te trekken. Onder de pittige slagen op de trommen bereikte men het dorpsplein, waar enige ogenblikken rust werd gehouden. Van deze gelegenheid maakte de burgemeester van Zaamslag, de heer Trimpe gebruik om de wandelaars met een kort woord te begroeten, zijn waardering uit te spreken jegens allen, die aan de mars mee deden en hen toe te wensen volhardend bezig te blijven om hun vrijwillige taak uit te voeren in het belang van ons volk. Onder tromgeroffel vertrok men daarna naar Axel. Ook hier ging de drumband voorop door de straten, welke hier endaar veel belangstellenden bevatten en werd in de richting van het eindpunt aan het Ge- zellenhuis in de Walstraat gemarcheerd. Nadat alle deelnemers hier een consumptie hadden ontvangen sprak burgemeester Van Oeveren, namens het gemeentebestuur en de burgerij de vrijwilligers toe.. Spr. stelde het op prijs dat Axel abbeindpunt van de goed geslaagde wandelmars was igqiioEen en uitte zijn grote waardering voor hetgeioQe vrij willigers nu reeds geruime tijd doen. Hij sprak de hoop uit dat zij zullen blijven volharden in het zich oefenen van hun taak het wettig gezag te handhaven. In verband met de spanningen, welke nog steeds in de wereld voorkomen blijft de reserve noodzakelijk en hij betreurt het dat dit nog niet genoegzaam door alle burgers wordt ingezien. Ten slotte deed hij een beroep op alle jonge mannen, die niet dienstplichtig zijn, om zich bij de reservediensten aan te sluiten. De burgemeester van Hontenisse, in zijn kwaliteit als voorziter van „Steun Wettig Gezag" dankte de burgemeester voor zijn woorden en onderstreepte nog eens extra de betekenis van de reservediensten. Het was een mooie mars, die door alle deelnemers met lust was gelopen en die een goed bindings- en propogandamiddel is gebleken te zijn ALGEMENE VERGADERING REISCLUB „PRINS HENDRIK". In de voorzittersvacature van de Reisclub „Prins Hendrik ontstaan door het overlijden van de heer D. v. d. Berg, werd benoemd de heer C. Boqrman uit Terneuzen. ioIl3\ Het ligt in de bedoeling van het bestuur binnenkort in een tweetal bijeenkomsten, resp. te Axel crp'Woens- dag 3 October en te Ternuzen, de gekleurde op namen te vertonen van de meerdaagse zomerreizen naar Oostenrijk. Voor het a.s. winterseizoen staan weer diverse bezoeken aan vertoningen van opera's en operette's in de Kon. Opera te Gent op het pro gramma. Ook zal weer een bezoek worden gebracht blijven. Langzaam schudde Tom zijn hoofd. „Dit is natuur lijk een misverstand," antwoordde hij op kalme toon, zoals altijd zijn woorden met zorg kiezend. „De rekening, die mijn schoonzuster bij U heeft geopend, interesseert mij niet. Voor het overige blijf ik de enige, die geld kan opnemen van de rekening der zaak. Ik hoop, dat dit duidelijk is De directeur knikte, terwijl hij een glimlach be dwong. Hij had onmiddellijk begrepen, dat hier iets scheef zat. Bovendien kende hij juffrouw Peetoom wel. Ze was immers ook de voornaamste aandeel houdster van de N.V. Peetoom s Matrassenfabrieken, sinds de dood van de oude heer Peetoom. „Zonder Uw volmacht krijgt juffrouw Peetoom dus geen geld van Uw rekening." „Zeer juist," antwoordde Tom. „En ik wil er nog aan toevoegen, dat zij van mij nimmer een dergelijke volmacht zal ontvangen." Thuis gekomen zei hij niets over het onderhoud, dat hij met de Bankdirecteur had gehad. Maar hij riep die middag zijn dochtertje bij zich In het kantoor. „Greet, nu moet je me eens vertellen, wat je wilt. Je hebt nu een paar dagen vakantie gehad, maar dat kan natuurlijk niet zo blijven. Naar school hoef jc niet meer, doch thuis rondhangen is wel leuk, maar dat is niet de bedoeling. Wat wil je In de winkel helpen Of het huishouden verzorgen „Ik wil veel liever in de winkel helpen, papa," antwoordde het meisje. „Mooi. Zodra er een klant komt, ga jij naar voren. En als je iets niet weet, vraag je het mij. Ik blijf voorlopig toch thuis." Later op de middag schreef hij de tekst voor twee advertenties, die hij Greet naar het plaatselijk nieuws blad 'Ifétbrengen. En Zaterdagmorgen lazen de mensen in het dorp en naaste omgeving, dat de firma aan de feestelijke Kerstverlichting te Brussel enz. Voor het nieuwe reisseizoen zal binnenkort een voorlopig programma worden samengesteld, waaruit de reislustige leden een keus kunnen maken. Al met al voorziet deze reisclub in een voor onze streek nog zeer grote behoefte. Kruschen Salts is daartoe het aangewezen middel. Dat komt omdat de stimulerende werkin g van Kruschen de bloedzuiverende organen weer tot jeug dig-krachtiger werking aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten, doch worden die prompt afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee behoren Uw pijnen tot het verleden. Gen wonder dat duizenden lijders aan rheumatische pijnen de werking van Kruschen een verlossing vinden. Ing. Med. 2e klasse B K.N.V.B. Dat de inzet van de nieuwe competitie voor Axel zulk een debacle zou worden ,zal zelfs de hevigste pessimist niet hebben durven voorspellen. Trouwens, als wij de uitslagen van de eerste competitiedag be kijken, zien wij dat de grootste helft der verwachtingen volkomen op hun kop gesteld en anders zijn uitge komen. Aan de Kinderdijk viel er op deze stralende Zondag door circa 1200 toeschouwers een eenzijdig duel te bekijken, waar door de Brabantse club een partij voet bal van de bovenste plank werd gedemonstreerd. Dat onze stadgenoten zomin voor als na de rust geen vat konden krijgen op het goed sluitende en snelle combinatiespel der Brabanders is een feit en het was vooral aan het soliede werk van de Danschutter en zijn beide backs te danken, dat de uitslag nog niet beduidend slechter voor de oranjehemden is uitge vallen. AXEL TAXANDRIA 1-5. i jut- Geen beste start. Vrijwel^ compleet betraden beide clubs tegen de vastgestelde tijd het veld. Bij Axel was Verbunt door een handblessure vervangen door v. d. Berge. De gasten waren voorzover ons bekend is voltallig. Als scheidsrechter fungeerde de bekende heer Hoo- genboom uit Middelburg. De Axelaars krijgen voor de pauze de hinderlijke zon in het gelaat. Onmiddellijk na de aftrap zetten de blauwgelen er een fris en tamelijk hoog tempo in, zodat al in de' eerste minuut het leder langs het ledige Axelse doel gaat en de Danschutter even later niet zonder moeite de bal van voor de voeten zijner tegenstanders moet graaien. Het tempo wordt bij de gasten nog opge voerd en wij krijgen een fraai sluitend spel te aan schouwen waar het Axelse niet bepaald gunstig bij afsteekt. Wel ondernemen de oranjehemden diverse tegenaanvallen maar er stak van meet af weinig ver band in de voorhoede en keeper van Amersfoort kreeg niet veel te doen. Het spel was een kwartier oud toen midvoor de Rouw een hoge pass van Smolders on berispelijk wist te benutten en de Danschutter moet de bal uit de uiterste rechtse hoek van zijn doel vissen (0—1). De Axelaars schijnen na dit doelpunt niet ont moedigd'41 kogelen de gasten even later opnieuw in het zffftWl De voorhoede faalde evenwel en de meeste aanvallen waren te doorzichtig van opzet, terwijl het samenspel en het schot meestal zoek is. De rechts back Schilders speelde in de Taxandria-verdediging een uitmuntende partij. De eerste Axelse corner worat weggewerkt. Enige minuten later is het weer de Axelse doelman die de bal bij een hoekschop van voor de voeten zijner tegenstanders grabbelt. Jansen kogelde Boornberger een flinke knecht vroeg, bekend met het electriciteits- en radio-vak. Terwijl in een andere annonce een flinke huishoudster werd gevraagd. De dag tevoren was er een hevige ruzie ontstaan tussen Bep en Tom. Er was een klant de winkel binnengekomen en Greet was naar voren gegaan om te helpen. De klant, een dame, wilde een schemer lampje hebben en terwijl het meisje enkele lampjes liet zien, kwam Bep naar voren, die zonder verder kommentaar de klant verder ging helpen, terwijl ze tegen Greet zei „Ga jij maar naar achteren. Ik help wel." Verontwaardigd was het meisje naar het kantoor gegaan, waar Tom in de administratie verdiept zat en had haar nood geklaagd. Tom had even door de ruiten gekeken en zag, dat Bep druk bezig was een lampje in te pakken. Toen de klant vertrokken was en Bep naar achteren ging, hield Tom haar in de gang aan. „Wil je er rekening mee houden, Bep," had hij op rustige toon gezegd, „dat CrTeet voortaan in de winkel helpt 7" „Komt niks van in," antwoo.rdde Bep op haar eigen bazige toon, „daar heeft het kind toch geen verstand van. Als er klanten zijn, help- ik. Je weet drommels goed, dat Greet naar school moet „Hoor nu eens even, Bep," vervolgde Tom, nog steeds kalm blijvend, „Greet is niet meer leerplichtig. En ik heb beslist, dat zij in de winkel gaat helpen. Wees zo verstandig en leg je bij' mijn beslissing neer. Als de bel gaat, blijf jij dus rustig achter." „Tom, doe me één plezi.er, en bemoei je daar niet mee. Ell yheeft gezegd, dat ik de zaken verder zal behartigen. Zorg jij maar voor die reparaties, dan be heer ik de winkel wel. F,n praat er nu maar verder niet over, want zo gebeurt het." Meteen wilde de vrouw doorliopen naar achteren, dan hard naast het doel de r gasten en een (ai schot van Deij verdwijnt eveneens bezijden het doel De Axelse verdediging weet telkens de sitatie te redden veelal door terugspelen op hun doelman. Maar in de eerste helft zien wij steeds een gaping tussen de achterblijvende defensie en de aanvalslinie in fc,. oranje-witte kamp. De Brabanders beheersten zodoend het middenveld en Axel liet zich te veel in de ver dediging dringen. Het aantal corners voor Axel liep op tot drie, waarvan de laatste door Deij rakelings naast werd gekopt. De gasten namen een tweetal corners, maar handhaafden tot aan de rust een wel sprekend veldoverwicht. Met een 0— 1 achterstand li) de thee mochten onze stadgenoten tevreden zijn In de tweede helft kreeg Axel het oorstelijke te bespelen met de zon in de rug. Dieleman en spil Verpoorte, wiens schot de bovenlat scheerde, pro. beren keeper van Amersfoort te verrassen, maar het spel wordt weer gedurig naar de Axelse helft ver plaatst. Er is circa 12 minuten van de tweede helft verstreken als Smolders een fraaie hoekschop neemt en min of meer verrassend wordt het ten tweede male in het Axelse net gedeponeerd (0~2l Ook na deze treffer blijven de oranjehemden houden, maar de gehele voorhoede sukkelt met dt geringe samenhang en mist daardoor de stootkracht die tot resultaten moet leiden. Wederom is het keeps van Amersfoort, die een schot van Verpoorte corner verwerkte, maar een doelpunt blijft uit. He spel is 19 minuten oud als de Taxandria-midvoot Rouw opnieuw een kogel afvuurt en feiloos zendt j een formidabele schuiver in waar de Danschutter gea kans toe krijgt er naar te grijpen (03). De'or; witten worden nu volslagen in de verdediging dreven. De ganse Axelse ploeg is volmaakt uit vont en de Oisterwijkers demonstreren een vlotte voetbal, hoewel hun schoten ook niet altijd zuive zijn. In de 2este en 30ste minuut weten de midvm en de linksbinnen de Jong nogmaals te scoren en aj het er met de stand 05 en nog een kwartier spelen bepaald hachelijk uit voor de thuisploeg. De Axelaaj hadden echter bepaald pech toen een schot van Stol man door de paal werd gekeerd. Zo verstreek li tijd en verslapte de strijd. De gasten geloofden 1» verder wel. In de laatste minuten was het ten sloft de ver opdringende linksback Brugge die met kopstoot ten minste de eer wist te redden 15) e zo eindigde deze eerste Axelse thuiswedstrijd in i seizoen niet bepaald bemoedigend. De gasten die vorige jaar in een andere 2e klas afdeling op de tweede plaats eindigden lieten k ons de indruk achter dat zij met dit spelpeil onjt twijfeld ook een plaats in de kopgroep van deze al- deling zullen weten te bereiken. MiddelburgInternos 23. Ook voor de andtn Zeeuwse clubs is de inzet van deze competitie met uitzondering van Goes niet bijster daveren: geweest. Of het aan de ongewone temperatuur lag die haar laatzomerse invloed op spieren, kuiten boddy's van de spelers liet gelden, dan wel aan ancen factoren, het feit lag er nu eenmaal. Maar, waar» zou zich dit uitzonderlijk tot de Zeeuwse voetballers beperken 7 Daarvoor bestaat dus geen excuus ta opzichte van dit magere resultaat. De groenwitte hoofdstedelingen ontvingen Internc- Zij heben het op eigen grasmat lelijk laten ligga Reeds spoedig na het aanvangssein verzuimde Onto- mans de hem geboden kans van de dag te grijper Het duidelijke veldoverwicht in het prille deze ontmoeting werd door de andere Middelburgen Veerhoek en Wisse evenmin uitgebuit. De bei:; keepers werden beurtelings aan de tand Eindelijk gelukte het Outermans uit een Groenewegen de score te openen, doch de Middel burgse vreugde werd ras getemperd. Het duurde slecht enkele seconden en toen was het ook voor daan met de groenwitte leiding. De Ettense link buiten Versluijs werd voor de zoveelste maal gelaten en profiteerde hiervan dankbaar. Hevig sta de Middelburgse defensie een tijdlang te schutten maar Tom greep haar bij de arm en zei nu, onderdrukte woede in zijn stem „Hier in huis k ik voortaan de baas ,wil je daarmee rekening houden Ze lachte spottend. „Jij de baas 7 Man, laat nï je kijken. Je hebt ales aan Elly te danken. Van kwam het geld, dat nodig was voor de inrichtii geweest, die deze zaak verder heeft opgebou® van deze zaak 7 En wie is al die jaren de kracl En wou jij dat nu doen 7 Ga nou, binnen een ben je failliet. Ik wil Greet niet in de winkel hebbe Basta." Voor het eerst in zijn leven geraakte Tom zijn zei beheersing kwijt. Hij greep zijn schoonzuster bij schouders en be~.' haar toe „Je kunt me nog vei meer vertellen, juffrouw Peetoom, maar het blijft, zoe ik gezegd heb Greet helpt in de winkel. En doe ie verder een plezier Pak zo spoedig mogelijk je bieze en verdwijn. Ik ben je dankbaar voor alles, wat gedaan hebt tijdens de ziekte en het overlijden vj Elly, maar ik zie niet in, dat ik je daarvoor eeuwij dankbaar moet zijn. Je verdere insinuaties lap ik a m'n laars, versta je 7" Meteen draaide Tomzi ch om en ging terug om zijn kantoor, waar zijn dochter met schrik naar if twist geluisterd had. Hij werd evenwel gevolgd 4 Bep, die in de deuropening met beide handen in zijde bleef staan. Greet keek van de een naar ander en diep in haar hart had ze bewondering voa haar vadre, die ze nog nooit zo had zien optredc Inwendig had ze een gruwelijke hekel aan haar bei zieke tante. En daarom vond ze het wel goed, vader eens zo te keer ging. Aande andere kant e was dit iets nieuws voor haar. Huiselijke twisten M het meisje nooit meegemaakt, want tussen haar va« en moeder ontstond nooit ruzie. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2