AXELSE COURANT De opstand in Poznan. nippers MODERNE OLIEVERWARMING. r L llliHBilil M\. C. VINK Frankering bi) abonnement, Axel WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1956 70e Jaargang No. 100 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK T FIRMA Ideaal voor ieder die brieven schrijft! f RELAAS VAN EEN OOGGETUIGE OVER DE GEBEURTENISSEN TIJDENS EN NA DE OPSTAND. „Op 20 juli vluchtte ik uit Poznan. Van beroep ben ik arbeider. Ik heb deelgenomen aan de manifestatie van 28 juni in de straten van Poznan. Eigenhandig heb ik rode vlag gen vernield op het gebouw van de commu nistische partij en meegeholpen aan de ver overing van de gevangenis en het vernielen van de storingzender. Meer dan honderd arbeiders zijn omge komen in het vuur van de tanks en pantser wagens. Omstreeks duizend werden gewond. Toen ik vluchtte waren reeds circa twee. duizend arbeiders 's nachts van het bed ge licht en gearresteerd De 27-jarige Wlodzimierz Kaczmarek, vader van vier kleine kinderen, is de eerst deelnemer van de opstand in Poznan, wien het gelukt is naar het Westen te vluchten. Voor de microfoon van Radio Vrij Europa vertelde hij over de gebeurtenissen in Poznan tijdens en na de opstand. Hij marcheerde in de eerste rijen van de demonstrerende ar beiders, zag doden vallen en riep met an deren „Geef ons brood<Weg met de Sovjet-bezetters Wij willen een vrij Polen Arbeiders uit alle fabrieken, burgers en de schooljeugd van Poznan gingen samen arm in arm om te demonstreren tegen het hen aangedane onrecht. Een salvo gelost uit het gebouw van de communistische mi litie, veranderde de vreedzame manifestatie in een bloedige revolte van weerloze mensen. Toen Poolse soldaten weigerden te schieten op hun stakende landgenoten, werden tanks in de actie ingeschakeld bemand met Russen in Poolse uniformen. En hier volgt het relaas van Wlodzimierz Kaczmarek Woensdag 27 juni kwam een vriend tot mij, werkzaam bij de Zispo en zeide „Van daag is staking uitgebroken in de reparatie- werkplaatsen, morgen gaan wij in staking De staking begon 's morgens. Omstreeks 9 uur werd er een optocht geformeerd, die zich vervolgens naar de binnenstad begaf. Onderweg voegden er zich steeds meer ar beiders bij en ook de jeugd. Langzamerhand stroomden alle fabrieken leeg en dichte drommen van mensen marcheerden door de straten. Bij het raadhuis werd er gestopt. De demonstranten wilden worden ingelicht over het lot van de arbeiders-delegatie, die de dag tevoren kwam pleiten voor ver hoging van de lonen en verbetering van de levensstandaard. Er kwam niemand naar buiten. Toen stroomden de arbeiders naar binnen. Het raadhuis was versierd met vlaggen van de deelnemende landen aan de beurs. Er riep iemand dat de rode vlaggen moesten worden neergehaald. Kaczmarek liep met een groep jonge mensen de trap op. De rode vlaggen werden neergehaald en op de straat gegooid. Een van de arbeiders hees vervolgens een grote wit-rode Poolse vlag. Onder het geroep „Weg met de Russen Gef ons brood begaf men zich naar het nabije gebouw van de communistische partij waar eveneens de rode vlaggen werden af gerukt. Daar men in het raadhuis niets over het lot van de verdwenen delegatie vernam, werd er geroepen dat men ze waarschijnlijk in de gevangenis zou vinden. Circa twee duizend arbeiders begaven zich hierop naar de gevangenis. Op de straten was er veel politie, die echter zuiver passief bleef. „Laat de gevangenen vrijriep de me nigte. Even later bestormden zij de gevan genis. De bewakers hebben elk verzet ach terwege gelaten. Meer dan 700 gevangenen en de onderdelen op straat gesmeten. Ook werden bevrijd, terwijl de archieven wer den verbrand. Vervolgens werd de stoorzender vernield hier was Kaczmarek een van de daders. In dezelfde tijd vielen er uit de richting van de Kochanowskistraat de eerste scho ten. Toen Kaczmarek bij het gebouw van de militie kwam, zag h ijreeds lijken van arbeiders, vrouwen en kinderen. Uit het ge bouw werd er geschoten uit mitrailleurs. De toedracht der gebeurtenissen was hier als volgt Terwijl de storingzender werd vernield, begaf een ander deel der menigte zich naar het gebouw van de veiligheidsdienst. Voorop liep een groep kinderen. Uit het gebouw riepen de gewapende miliciens de menigte toe, direct terug te wijken. Niemand rea geerde hierop. 1 oen loste een geüniformeerde vrouw een serie schoten in de richting van de kinderen. Een jongen van 13 jaar werd gedood, en kele ander engewond. De manifestanten doopten toen hun wit-rode Poolse vlag in het bloed van het kind en beantwoordden de schoten met de in de gevangenis ver overde wapens. De manifestatie veranderde in een revolutie en de opstandelingen riepen de buitenlandse bezoekers toe „Vertel het buitenland dat dit onze revolutie is. Wij strijd envoor een vrij en onafhankelijk Polen zonder sovjets Al spoedig arriveerden de eerste tanks. Het waren er drie van het type T-34. Men begon te roepen tot de soldaten „Zult ge schieten op landgenoten Wilt ge eigen broeders doden De soldaten verlieten de tanks zonder aarzelen en voegden zich bij de opstandelingen. Een half uur later arriveerden nieuwe tanks. Zij hadden Poolse tanks, maar waren bemand met Russen in Poolse uniformen. „Ik hoorde" vertelde Kaczmarek, „hoe zij met elkander Russisch spraken. Deze tanks openden het vuur op de menigte. Er vielen vele doden en gewonden. In alle nabije straten werd geschoten. Een arbeider gooi-' de met een fles benzine. Een der tanks vloog in brand. ,De hele dag en de hele nacht van donder dag op vrijdag werd er geschoten" vertelde Kaczmarek. Tegen de avond begaf hij zich naar huis. Onderweg zag hij een colonne van circa honderd tanks rijden in de richting van de binnenstad. Bij een ziekenhuis zag hij de ambulancewagens in en uit rijden. Hoewel radio Warschau meldde, dat men reeds donderdagavond de toestand meester was, werd er vrijdag en zelfs zaterdag nog gevochten. Zaterdag begonnen de arrestaties. De ar- V OORLICHTING VAN „V EILIG VERKEER" De bestuurder van deze bakfiets ziet op het verkeersbord alleen maar een handkar staan en denkt nu, dat hij door mag rijden. Dit is echter niet juist. Men moet weten, dat er geen apart bord voor bakfietsen bestaat. Hiervoor geldt het verbodsbord voor on- bespannen voertuigen de bakfietsberijder is dus fout. Olie is het veel besproken woord van deze tijd. Olie betekent politiek, maar olie be tekent ook gerief. En dan denken wij aan de moderne olieverwarming, 'ontstaan uit de vroeger zo vaak gesmade oliekacheltjes, aan de huisbrand- of haardolie, die ons ge regeld kan worden thuisbezorgd en aan het gemak dat een dergelijke wijze van stoken biedt. De oliestokers-in-spé kan echter niet ge noeg op het hart worden gedrukt niet tot aankoop over te gaan alvorens door een deskundige van een vertrouwde zaak te laten beoordelen of de vertrekken waar men deze verwarming wil toepassen hiertoe ge schikt zijn of zijn te maken De schoorsteen. Een belangrijke rol hier bij speelt de schoorsteen. Deze heeft twee functies, n.l. het opwekken van trek en het afvoeren der ver brandingsgassen. Om vol doende trek op te wekken zal de schoorsteentop drie tot vier meter hoger moe ten liggen dan de rookmond van de kachel en ruim een halve meter boven de dak- nok of nabijgelegen obstakels moeten uit steken. Op het belang van een goede schoor steen kan niet genoeg worden gewezen. Als er klachten zijn over oliekachels dan zijn deze in de meeste gevallen het gevolg van èen slecht functionerende schoorsteen. De capaciteit. Verder zal men moeten laten beoordelen welke capaciteit de kachel moet bezitten om het vertrek zo economisch mogelijk te ver warmen. Koopt men een te kleine kachel dan zal het vertrek bij lage buitentempe ratuur niet snel genoeg of in het geheel niet op de gewenste kamertemperatuur kunnen worden gebracht. Ook een te grote capa citeit is niet goed. Bij matige buitentempera- ratuur zal men dan de kachel veelvuldig aan en uit willen doen, hetgeen een sterk schom melende kamertemperatuur en een verhoogde roetafzetting tot gevolg zal hebben. Daarom is de bepaling van de juiste capaciteit van het allergrootste belang. Het verdient aan beveling de leverancier een schetsje met de oppervlaktematen van het vertrek te ver schaffen. Aan de hand hiervan kan deze dan b.v. met behulp van de capaciteitsliniaal een Nederlandse uitvinding, waarop octrooi is verleend de benodigde capaciteit zeer nauwkeurig bepalen. Het tankje of de tank. Meestal zit het tankje dat varieert van 10 tot 20 liter achter de kachel. Dit kan ecter ook naast de schoorsteen of op het balcon worden geplaatst en met een koperen buis met de kachel worden verbonden. Er zijn apparaten, die door middel van een koperen leiding zijn verbonden met een grote voorraadtank in de tuin. Dit is al een heel gemakkelijke installatie. Een en ander is met de handelaar te overleggen. Geen reuk. Een oliereuk treedt beslist niet op, maar dan moet men, wanneer het tankje in de kamer staat ook niet mor sen. Ruikt men toch olie, dan is er ergens; een lek en een telefoontje aan de leve rancier is dan de beste op lossing. Geen ombouw van haard tot oliehaard. Het laten ombouwen van een kolenhaard tot olie- haard moet in het alge meen worden afgeraden. Want meestal zal de ver brandingsruimte te klein zijn, terwijl boven, dien de bakbranders die hiervoor worden gebruikt niet de capaciteit van de oorspron kelijke kolenhaard kunnen evenaren. Het ge volg is dat men in de kou komt te zitten. Een wederombouw tot kolenhaard stuit dan weer p tal van moeilijkheden. Goede Nederlandse produkten in de handel. De Nederlandse industrie is de periode van experimenteren nu te boven en er zijn dan ook Nederlandse oliekachels en olie haarden op de markt die aan alle eisen van kwaliteit voldoen. Het buitenlandse produkt is wat vormgeving betreft niet altijd aan gepast aan de Nederlandse smaak, terwijl bovendien de eigenlijke waarde door de in voerrechten en verzendkosten lager ligt dan het bedrag dat er voor wordt neergeteld. Olieverwaiming, het moet nog eens ge zegd worden, eist meer kennis dan een door kolen gestookt apparaat. Deskundige voor lichting is dus noodzakelijk, maar let er ook op, dat de bedienin gop de juiste wijze ge schiedt. Het is een wijze van verwarmen die voor buitenshuis werkenden ideaal is, omdat een olieverwarming in een ommezien en ook b.v. voor een uurtje kan worden aangestoken. beiders werden 's nachts uit hun slaapver trekken gelicht en in een onbekende richting weggevoerd. Enkele vriennden van Kaczma rek w'erden tevens gearresteerd. Een van hen werd op het politiebureau mishandeld en weer vrij gelaten. Hij gaf Kaczmarek de raad om zo gauw mogelijk te vluchten, want ook hij zou vroeger of later worden ge arresteerd. Kaczmarek volgde zijn raad op en zonder van iemand afscheid te nemen, stapte hij in een trein die naar Oost-Berlijn ging. Hier gelukte het hem naar West-Duisland te ont komen. De bevolking van Poznan was geschokt over het aantal slachtoffers. De arbeiders gingen de straten op om slechts te protes teren tegen de lage lonen en de hoge prijzen Wat in Poznan gebeurde was een daad werkelijk protest tegen de onderdrukking en tegen de meer dan slechte economische toe standen, tegen het enorm lage levenspeil. De bewering van het communistische re giem, dat de gebeurtenissen in Poznan door imperialistische agenten zouden zijn voor bereid, is een leugen en een verzinsel, aldus Kaczmarek. „Ik was op de straten van Poznan, heb deelgenomen aan de manifes tatie en heb alles gezien. De arbeiders dach ten niet aa nopstand. De schuld voor hetgeen is gebeurd ligt uitsluitend bij de communisten. De bevolking van Poznan beweende de doden en de gewonden. Geheel Polen zag in de gedode arbeiders helden, die Hun leven gaven in de strijd voor de vrijheid. De met bloed van de 13-jarige jongen doordrenkte vlag werd bewaard als een relikwie. „Buitenlanders die de tragische gebeurte nissen in Poznan met eigen ogen hebben aan schouwd, vertelden de waarheid over de toe stand in Polen. Vandaag kan ik hun be weringen bevestigen", aldus Wlodzimierz Kaczmarek. In de Zeelsterstraat en de Bergen op Zoomstraat te Eindhoven zijn Zaterdag middag zes woningen nageneeg uitgebrand, vijf ernstig beschadigd en nog twee andere zodanig gehavend dat ze moesten worden ontruimd, nadat een lesstraaljager van het type Lockheed 33, afkomstig van de basis Volkel en bestuurd door de 24-jarige ser geant-vlieger A. de J. uit de Bergen op Zoomstraat, daar was neergestort. De pi loot is bij het ongeluk om het leven gekomen. Een burger, de 48-jarige J. K., werd op slag gedood, terwijl hij op de achterplaats van zijn huis bezig was met het schoonmaken van zijn bromfiets Achttien personen werden min of meer ernstig gewond. Het optreden van het Dutch Swing College te Groningen heeft de jeugd aldaar een beetje tot opwinding gebracht. Na de pauze werd het rumoerig toen de neger- trompettist Nelson Williams in zijn nummer „I lot my baby" het rock-and-roll-motief verwerkte. Door het rumoer is enige schade aangericht. Na het concert bleven de jazz- enthousiasten onrustig en trokken zij rock. and-rollend door de binnenstad. De politie greep toen in en joeg de jongelui uiteen. Alle Belgische mijnwerkers krijgen per 1 October a.s. een loonsverhoging van 10 tot 11%. Bovendien ontvangen zij aan het eind van het jaar een premie van 3000 francs. Een officier van de Tsjechische lucht macht is Zondag met een vriend in een klein opleidingsvliegtuigje naar West-Duitsland uitgeweken om zich te bevrijden van het communistische bewind en de verschrikke lijke economische omstandigheden in zijn land. JEUGDHERBERGGIDS VOOR BELGIË. De Vlaamse Jeugdherbergcentrale heeft een nieuwe „Jeugdherberggids van de Bel gische Federatie der Jeugdherbergen" uit gegeven. Dze gids geeft uitvoerige inlich tingen over de veertig Belgische jeugdher bergen. Ook over de Nederlandse en Luxem burgse jeugdherbergen zijn enige gegevens opgenomen. Het boekje, dat 96 pagina's telt, zal de nieuweling volkomen op de hoogte brengen van de gewoonten in de Belgische jeugd herbergen. Men kan de gids bestellen bij de Vlaamse Jeugdherbergcentrale, Hop- land 50, Antwerpen. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ia;* «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, idvertentièn (maximum 6 regels) J-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. s

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1