AXELSE COURANT p reis door Joego-Slavië. EFDE's NAZOMER Par ij se belevenissen. J. C VINK VULPEN - MOEILIJKHEDEN Boek- en Kantoorboekhandel Fa J. C. Vink s TERDAG 15 SEPTEMBER 1956 Jaargang No. 97 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEKE WOENSDAG EN ZATERDAG 0/okj(mM Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. DE „HEKSENKETEL" VAN EUROPA. s iemand verre reizen doet, dan kan tel verhalen. U kent dat spreekwoord tvlis Auty, een Amerikaans journalist liet ook. Bovendien maakte hij verre jen in het nu volgende vertelt hij iets lijn ervaring, iets over zijn avonturen ideel van de Balkan, dat vanouds be staat als de „heksenketel" van Europa, ibereisde Joego-Slaviëzo zou dit ver- kunnen beginnen, want daarover gaat het land van Tito maakte Auty din- iee, die een toerist per trein of autobus ikkelijk zullen ontgaan en daarover ver- ijj dan het volgende, was zo gelukkig een jeep te krijgen mijn trip door Joego-Slavië, gelukkig tde verkeersmiddelen zeer schaars zijn let grootste deel van de bevolking te moet reizen .Maar weldra bemerkte ik, ten jeep niet het enige was wat ik nodig Ik kwam al gauw tot de ontdekking, i alles wat ik nodig had voor de reis moest meenemen voedsel voor mezelf ijn chauffeur, lakens en dekens, D.D.T., malariatabletten en ontsmettingsmidde- belangrijker nog dan deze dingen les wat we voor onze jeep nodig hadden «den kunnen hebben, ij was gezegd, dat wij op veel lekke 31 konden rekenen en inderdaad bleek waarschuwing niet voor niets te zijn even. Het grootste aantal, dat wij op dag hadden was elf. Na rijp beraad in wë twee reservewielen en een kist idschap mee en verder extra blikken omdat iedere reis in Joego-Slavië bepaald door de benzine, daar deze lts op enkele plaatsen te krijgen is. Het wat ons gedurende de gehele reis to- onverwacht en onvoorbereid overviel, »en sprinkhanenplaag, die ons in Zuid- it verraste. merkte, dat het geheim voor zulk een s: een goede chauffeur. En tot mijn ik er een. Hij had geen andere in- sedan alleen zijn jeep. Wij gingen door Wijk mooie landschappen, lieten ons in mensen van alle delen van het land, ten met de mensen van alle delen van ud, dronken met vrienden in de steden msten de kolo met de boerenbevolking dorpen, maar hij toonde nooit de ge- interesse. had slechts oog voor zijn jeep. Hij ;te er over als een bezorgde moeder kaar veelbelovende baby. Als wij stop. de hitte van de dag, werd de jeep de bomen geparkeerd. Wanneer wij Jtchte kronkelige bergwegen bestegen, hij van tijd tot tijd uit en betastte de en om te zien of ze soms beschadigd n. it resultaat van deze buitengewone zorg echter dat wij de gehel etocht volgens maakten en in Belgrado arriveerden op ag, die wij ons hadden voorgenomen, prestatie in het huidige Joego- me, is een Totaal verwoest. ucht had die heerlijke knappende fris- die je krijgt als je op 2000 voet en rkomt. Af en toe zagen wij korenvelden FEUILLETON maar de grond was schraal en de aren tame lijk dun. Alle dorpen, die wij in deze om geving passeerden, waren uitgebrand. De geblakerde stenen muren, holle raamopenin gen en deuringangen maakten een trooste loze indruk. Ik dacht eerst, dat dit soort verwoestingen in Bosnië erger moest zijn dan ergens anders maar de volgende dagen reden wij door Kroatië en Montenegro en ook daar reden we door honderden totaal verwoeste dorpen. Het landschap in Bosnië was woest, maar in Kroatië bleek het nog erger. Er stond nau welijks een boom, slechts hier en daar kleine bossen nergens was schaduw. Tussen de rotsen, op smalle stroken grond was op ieder plekje land dat kon worden ge cultiveerd, koren gezaaid. Pas in Zuid-Ser- vië zag ik rijk voedsel- en vruchtendragend land. Onmetelijke velden met mais, tabak, tarwe, pruimen- en kersenbomen. Een groot deel van de wederopbouw, die voor een deel al voltooid is, blijkt nu in handen te zijn van plaatselijke dorpscom missies. Zij werken onder toezicht van de federale regering van hun eigen landstreek. En het is zeker, dat in de meest verwoeste streken het werk met grote energie en met succes ter hand genomen is. Op mijn 2300 km lange tocht passeerde ik meer dan 100 bruggen en slechts negen daar van waren tijdens de oorlog niet opgeblazen maar de overigen waren door tijdelijke con structies, gewoonlijk van hout, lalle weer hersteld. Het war enjongens en meisjes, maar ook d enmijlen zijn weer gerepareerd. Zeer vaak zagen we mensen aan de kant van de weg zitten, die stenen afbikten met kleine hamers. Het war enjongens en meisjes, maar ook mannen en vrouwen. Men vertelde mij, dat deze werkkrachten vrijwillig hun tijd be schikbaar stellen. Ik was naar Joego-Slavië gegaan in de verwachting een hongerlijdende bevolking te vinden, maar de werkelijkheid was anders. De bevolking bleef mede dank zij de voed- selverschepingen van de UNRRA en door een goede distributie in leven. Ook was er de oogst de laatste jaren steeds behoorlijk goed. Schraalhans keukenmeester. Maar dit wil niet zeggen, dat de mensen dan goed gevoed zijn of zullen worden. Het menu van de meesten is zowel gebrekkig als eentonig en zeer schraal vergeleken bij het geen w'ij gewend zijn. Je hoeft maar naar de mensen en in het bijzonder naar de kinderen te zien om te constateren, dat ze nog vaak ondervoed zijn. Toen ik in Serajewo was, bezocht ik daar de regeringskliniek. Daar zag ik kinderen van alle leeftijden en allerlei slag die daar voor onderzoek waren. Er waren kinderen van boeren, maar ook stadskinderen, enige Mos lems en enkele zigeuners, allen met dezelfde tekenen van ondervoeding. Bijna allen hadden Engelse ziekte, velen tuberculose, de meesten slechte tanden en sommigen scheurbuik. Ik zag enige kleine babies, met zwakke beentjes en er zijn tal van deze gevallen in Joego-Slavië aan te wijzen. Iedere keer als wij op onzé weg stopten, werden wij door boeren uitgenodigd om binnen te komen en hun voedsel met hen te delen. Deze spontane gastvrijheid deed ons goed maar zij was moeilijk aan te nemen. Ontroerende royaliteit. Wij hadden op een van de slechtste wegen gereden .waarop ik ooit in enig land ge weest was. Hij klom regelmatig over een rotsige berg, zigzagde opwaarts door drie opeenvolgende passen, de ene nog hoger dan de andere. Toen wij deze weg ongeveer vijf uur achtereen hadden gereden, begon zelfs de jeep te protesteren en raakte oververhit. Wij stopten bij een boerderij en wij werden natuurlijk weer uitgenodigd binnen te komen en men bood het enige voedsel aan wat men had zwart brood en een stukje kaas be reid' uit schapenmelk. Wij zaten op stoelen, gemaakt van kisten en metaal van oude voertuigen. De messen enborden waren eveneens van metaalstuk je gemaakt. Toen ik hun bloem en wat corned beef'en koffie van mijn rantsoenen aanbood, waren zij beschaamd, dat ik in hun eigen huis voedsel wilde geven en drongen zij er op aan, dat ik hun hele kaar zou aannemen. Ik vond deze edelmoedigheid en gastvrij heid overal waar ik ging, zowel bij de be volking in de bergen als bij de bevolking op de vlakten. mm* mmymt i Schrijft Uw pen te dik, onregelmatig, vult zij slecht of voldoet zij om welke andere reden dan ook niet (meer) ten volle aan Uw verwachtingen, komt U dan Donderdag 20 September a.s. even in onze zaak. Een specialist van de Osmia-fabrieken is deze dag in onze zaak aanwezig en behandelt al Uw klachten geheel kosteloos, niet alleen voor de Bezitters van 'een Osmia-pen, ,maar voor elk willekeurig merk (vervangingsonderdelen worden tegen kostprijs berekend). Komt U even langs U kunt dan weer ten volle van alle goede eigenschappen van Uw velpen profiteren. Markt 12 - Telefoon 646 - AXEL Kyam mm mm 'mm 'mmfmm.mmmm. 'mm msxmmam, mm mm. mm >amm. 'mm. mazm door HENK VAN HEESWIJK. SCHIETEN, INBREKEN, AUTORIJDEN EN SPRINGEN. De zonnevlekken krijgen van alles de schuld. Ze bederven de radio-uitzendingen, hinderen de politiek, veroorzaken werkloos heid en ze kunnen zelfs nett mensen gek maken. Een Monsieur Lepaute, vlak bij Pa rijs wonende, was een nette vent. Toen, plotseling, kreeg hij een dwangbevel en ge. lijkertijd kwam hij onder de invloed van een blijkbaar speciaal voor hem aangelegde zonnevlek. Kan het zich niet herinneren. Hij reageerde heel vreemd, greep een stengun, rende er mee de straat op al roe pende„Ik ben de wrekende justitie". Na dat hij een brood had weggenomen uit een bakkerswinkel, loste hij een salvo door de stille straten van het rustige dorpje en on middellijk had hij een dertigtal agenten op de hielen, waarmee hij in de richting van het station rende. Hier schoot hij een heel magazijn leeg op een stevige kolenwagen. Toen enige agenten bij wijze van waar schuwing met hun pistolen in de lucht knal den, riep hij „Zijn jullie ook afgezanten van de wrekende justitie Voor ze hem te pakken pakken kregen verdween hij in het naburige bos. Een nog groter leger agenten bleef hier de wacht houden om de voorbij gangers te waarschuwen, dat er een gevaar lijke krankzinnige in het bos huisde, die er een genoegen in vond het ene magazijn na het andere leeg te schieten. Maar hoewel de agenten hem niet hebben zien vertrekken, verscheen Lepaute enige dagen later normaal op zijn kantoor. Hij kon zich niets meer herinneren van het ge beurde. De stengun en het belastingbiljet zijn evenwel nog steeds spoorloos. Schat, de sleutel ligt onder de deur. Ergens anders in de buurt van Parijs staat een lelijk „chateau" met een lelijk torentje, eigendom van een knappe weduwe met veel geld, die kortgeleden op vacantie ging. Voor het personeel was dit een uitgezochte ge legenheid, het er ook eens van te nemen de tuinman zocht zijn heil in Parijs en de oudste dienstbode ging een paar dagen lo geren bij haar zuster. Madeleine, een kwiek, lief meisje, van 21 lentes stond dus geheel alleen voor de verantwoording. Om kwart over acht zou „haar" Claude op bezoek ko men, doch om kwart voor acht merkte ze een belangrijke boodschap te hebben ver geten. Ze zette voor Claude een prima flesje wijn klaar, hing een plaatje op de deur en vertrok. Wat later in de avond kwam ze thuis. De fles wijn in de keuken was leeg en direct zag ze dat elders in het kasteel de dieven aardig hadden huisgehouden en en passant ook een auto hadden meengenomen. Maar Frankrijk betaalt niet voor niets hoge lonen aan de politie. De knapen werden ge grepen en daarna volgde de rechtszaak de oudste verdachte, een baardige baas met blauwe ogen zei tegen de rechter „Ge makkelijker hebben we het nooit gehad. Op de deur hing een papiertje, waarop stond te lezen Mon amour, ben over een half uur terug. Sleutel ligt onder de deur. Wijn in de keuken." Nooit is een zaakje zo gemakkelijk ge weest en nog liepen ze tegen de lamp. Onder autodieven. Het gemak dient de mens en niet afge sloten auto's zijn voor mij. Aldus placl.t René te redeneren en al enige maanden werkte Hij met succes in een bende auto dieven en tot nog toe had hij zich steeds keurig aan de orders van de chef gehouden. Het commando luidde onder meer, dat niemand op eigen initiatief mocht handelen. Het ongeluk wilde echter, dat René op een doodgewoon avondje een intiem etentje had met een blonde schoonheid. Champagne, ge wone wijn en cognac schoten hem in de benen en toen hij vertrok weigerden zijn benen hun normale diensten. Otn twee uur 's nachts rijdt er ook geen metro meer en een taxi was er evenmin te bekennen. Maar honderd meter verder stond een zwarte Citroën geparkeerd. De deur was niet eens afgesloten. René vloog er mee naar de garage van de baas, doch zag niet hoe hij door een politiewagen werd gevolgd. Zodoende werd de garage ontdekt en slaagde men er in de hele bende onschadelijk te maken. De ge stolen Citroën bleek tot overmaat van ramp echter „eigendom" te zijn van de „baas' die eveneens op bezoek was bij vrienden in de buurt. Je t' aime. Maar veel meer aandacht genieten nog de twee verliefden, die erg kibbelden, boze dingen zeiden en nu in een Parijs' zieken huis liggen. Want en dit is het grote geluk van Parijs hier is niets onmogelijk. Jean en Madeleine, al een paar maanden zwaar verloofd, hadden op de derde etage gekibbeld. Hij trok zijn jas aan, zette zijn hoed op en verdween. Net toen hij op het trottoir arriveerde, hoorde hij boven zich roepen „Als je niet terug komt, spring ik het raam uit." Hij „Alleen grote geesten hebben moed tot grote daden." Zij „Je viens." Daar kwam ze al aanzweven van bijna vijftien meter hoogte. Jean plaatste zich toen bliksemsnel onder het raam, spreidde zijn armen uit en ving haar vakkundig op. De vallende ster en de grijpende held lig gen nu beiden in hetzelfde ziekenhuis zij heeft een scheenbeen en pols gebroken hij heeft een bovenarm en een sleutelbeen in de strijd moeten laten. Dagelijks mogen ze e«w uurtje bij elkaar op bezoek. En dan wordt er teder gefluisterd „Je t'aime, cheri. En hij antwoordt dan „Je t'aime, cherie. Ze willen straks uit het ziekenhuis recht streeks naar de burgerlijke stand. HOEVEEL LUISTERAARS EN KIJKERS TEL TNEDERLAND Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 Sep tember 1956 2.197.479 tegen 2.185.275 op 1 Augustus 1956. Op 1 September waren er 535.643 aanae- slotenen op de draadomroep tegen 534.291 op 1 Augustus 1956. Het aantal geregistreerde televisie-ont vangers steeg van 67.739 op 1 Augustus tot 71.153 op 1 September. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie. I«i{* «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein,. Idvertentiên (maximum.6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. V V» (ffl flinke vrouw was ze altijd geweest. Ge- li hun gehele huwelijk. Toen Herman, hun geboren werd, was het vanzelfsprekend, het huishouden, verzorgde. En enn passant de in de winkel hielp. Daar kwam hij zelfs niet 'pas. Alleen, als er iets gepakt moest worden, beetje hoog hing, dan werd hij geroepen, 'trigens, zo lang was de assistentie van Bep Binnen tien dagen stond Elly, wat bleek, terder kerngezond, weer de klanten te helpen. zo was het gegaaw, toen twee jaar later "it zich aanmeldde. „Eenr ijkeluis-wens, had de gezegd, daarmede bed oelende, dat men nu ook filter had. De zoon gemoemd naar Elly s vader 'her naar haar moeder. Nog iets, dat vanzelf- üil werd geacht. Dat brij een vader en moeder Ad, die ook namen droegen, kwam niet ter Ell ybesliste over alles, dus ook over de lvan hun kinderen. Wen lange jaren was hij met Elly getrouwd En eerst na het eerste huwelijksjaar had hij N gerealiseerd, dat hij feitelijk niets te ver- Elly besliste over de kleinste dingen. Zij als de vertegenwoordigers kwamen zij be- 1 nneer hij wel en won neer niet moest in- '8 voor een bepaald install stiewerk. Zij maakte en veranderde tfe winkel, als ze het nodig k' KortomElly .was altijd de spil geweest, waar omheen alles draaide. In feite was zij de baas van de zaak geweest en hij het knechtje. Als hij van een of ander karwei thuis kwam, zei Elly, hem een briefje in de hand duwend „Daar moet de leiding vernieuwd worden." En een andere maal „Mevrouw zus en zo heeft die grote rose lampekap gekocht. Ga jij die even ophangen." En hij deed braaf, als een knecht de opgedragen taak. Om Zaterdags zijn zakcentje te krijgen een hele rijksdaalder. Om een rokertje te kopen en om op zijn tijd zijn haar te laten knippen. Voor de rest zorgde Elly, omdat ze altijd overal voor zorgde. Eigenlijk had hij in zijn huwelijk nooit geleefd hij wer geleefd. Elly deed het voor twee. 's Zomers be paalde ze de week sluiting en ze zocht het vakantie verblijf op. Met zij nwensen werd nimmer rekening gehouden. Als zijn fiets versleten was, kocht zij een nieuwe, zoals ze zijn kleren bestelde bij de kleermaker en zijn ander goed haalde in de winkel aan de over kant. Ja, Elly was altijd de motor van de zaak geweest, de sterke vrouw, die het als iets vanzelfsprekends be schouwde, dat zij de leiding had. Tot op het moment, dat zij ziek was geworden. Elly Boor berger, geboren Peetoom, die nog n oit ziek geweest was. En in de eerste tijd bedisselde ze nog alles vanaf haar ziekbed. Zelfs de telefoon had ze bij haar bed laten plaatsen, zodat ze de klanten nog te woord kon staan en eventuele bestellingen en karweitjes kon opschrijven. Inplaats van naar het kantoortje te gaan om nieuwe opdrachten te ontvangen, liep hij toen elke keer naar de slaapkamer. Maar dit duurde niet lang. De kwaal verergerde en opnemen in een ziekenhuis bleek noodzakelijk. Even noodzakelijk als het was dat Bep, die onge trouwd gebleven was, omdat niemand het met zon haaibaai aandurfde, haar plaats in huis verving. Een operatie volgde en hij reed elke avond met de bus naar het ziekenhuis. Toen ze weer wat bij haar positieven was gekomen, wilde ze op de hoogte blijven van de stand van zaken en h ijbracht iedere avond trouw verslag uit. De operatie was slechts uitstel van executie ge weest. De kankerbacil had reeds te ver gevreten en Elly zou geen Elly geweest zijn, als ze de doktoren die haar behandelden niet bevolen had de waarheid te zeggen. Maar alleen de naakte waarheid. Na veel vijven en zessen had Elly begrepen, dat menselijker wijs geen mogelijkheden meer aanwezig waren. De volgende dag kwam ze thuis, want dan was het onzin om het dure ziekenhuisgeld te betalen. Thuis kon ze ook op bed liggen om haar eindje af te wachten. Dat was spoediger gekomen dan menigeen had ge dacht. En nu lag ze daar, boven in de grote slaap kamer. Nimmer zou hij haar stem meer horen om orders uit te delen. Haar plaats aan het grote schrijf bureau zou voor altijd leeg blijven en geen klnat zou in de winkel meer door haar geholpen worden. Bij dit alles bleef hij onbewogen. Geen traan had hij nog gestort. Gek was dat. Natuurlijk had hij van Elly gehouden, maar tochHij had nu het gevoel bevrijd te zijn van iets, wat hij nu nog niet onder woorden kon brengen. Nu zou hij voortaan zelf moeten beslissen, na negentien jaren. Een man in de kracht van zijn leven. Nog niet eens veertig jaar en al weduwnaar. Een weduwnaar zonder verdriet Het was al bijna duister, toen Bep de kantoordeur open deed. „Zeg, blijf je hier vandaag 1\ Zou je niet eens naar Herman en Geertje gaan 7 Die schapen zitten maar te huilen in de serreEn de begrafenis ondernemer is erWaar ha J Elly de polissen Hoofdstuk 2. ALS ELLY DIT TE WETEN KWAM.... De belangstelling bij de begrafenis was overweldi gend geweest. Later, toen Tom er nog dikwijls aan terugdacht, veronderstelde hij dat het halve dorp was uitgelopen. De redevoeringen van de diverse bestuurs leden van de verenigingen, waarvan Elly lid was geweest, gingen langs hem heen. En als laatste spreker was hij naarv oren gekomen, om te danken voor de laatste eer, aan zijn lieve vrouw bewezen. Toen. terwijl hij samen met zijn kinderen bloemen op de pas gedaalde kist had gestrooid, was er toch iets geknapt in hem en het was toen net geweest als bij de begrafenis van zijn vader. Toen had hij zich ook met stijf op elkaar geknepen lippen ingehouden. In het sterfhuis had Bep de honneurs waargenomen. Ook dat had hij als vanzelfsprekend geaccepteerd. Eén voor één waren de mensen gegaan, na hem nog maals de hand gedrukt te hebben. Zou hij al die sterkte nodig hebben, die men hem had toegewenst De dag na de begrafenis gingen de winkelgordijnen weer omhoog en het briefje „wegens sterfgeval ge sloten" van de deur. De lichten floepten aan. Alles was weer gewoon. Met dit verschil dat Elly nu rustte op het kerkhof aan het eind van het dorp. Herman en Geertje zonden die dag nog thuisblijven van school. Ook dit had Bep zo beslist en hij had er geen bezwaar tegen. Tom ging naar het kantoor en zocht het boek, waarin de briefejs met opdrachten bewaard werden. Er was nog heel wat te verrichten en hoewel hij ook nog niet veel zin had, begreep hij best, dat er nu weer gewerkt moest worden. Een kwartiertje later fietste hij het dorp in, om een radiotoestel op te halen. De mensen, die hij passeerde, namen netjes hoed of pet voor hem afdaar ging Boornberger, wiens vrouw gisteren begraven was. Ook een slag voor zo'n man 's Middags zat bij in de werkplaats het toestel te repareren. Toen hij daarmee gereed was, probeerde hij het en even later klonken vrolijke muziektonen door de ruimte. Hij probeerde een andere golf cn een paar andere stations. Ziezo, dat was weer piek fijn in orde. De deur ging open en het rood-verontwaardigde hoofd van zijn schoonzuster kwam er omheen kijken. „Zeg, zet die radio afSchaam je je niet Terwijl je vrouw nauwelijks vier en twintig uur onder de aarde ligt Hij keek haar verbaasd aan. „Maar ik moet dat toestel toch proberen Ik heb het gerepareerd 1" „Nou, dan hoef je toch niet zo keihard te spelen Wat moeten de mensen er wel van denken Weg was ze weer. Hij haalde zijn schouders op en pakte het toestel in. Meteen maaf weer weg brengen. Misschien kon hij voor de avond nog wat anders doen. Een paar dagen later toen hij in het kantoortje de post zat na te kijken, realiseerde hij zich, dat Bep nog altijd bij hem thuis was en in de winkel hiéjlp. Drommels, hij zbu nu een winkeljuffrouw moeten nemen. Of een flinke huishoudster, die een beetje verstand van het vak had. De opengevallen plaats van Elly moest weer gevuld worden. Daar was niets aan te doen. Het beste zou misschien een huishoudster zijn. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1