DDD 70 c WOWm fihootou£(im voortaan ook als Cursus Engelse Taal Huid uitslag en een frisse Fa J. C. Vink, Boekhandel, Markt Engelse Taal Geneeskundige voorlichting Land- en Volkenkunde INGEZONDEN STUKKEN SPORTNIEUWS BURGERLIJKE STAND. AXEL üw maaltijd hoeft U Diet op te brehen Een of twee Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Van HIER EN DAAR, en verder OVERAL. Virgilio Echini, 74 jaar oud, werd een dezer dagen in de dure kraag gegrepen door de politie te Florence. Hij was op heterdaad betrapt toen hij uit de mantelzak van een op straat wandelende dame iets wegkaapte. Opa mee naar het bureau en daar heetten de autoriteiten hem hartelijk wlkom. Het strafblad vermeldde namelijk 27 veroordlin- gen voor hetzelfde feit. „Och," zei Opa, ,,ik doe het om wat te oefenen. Noodzaak is het nit, want ik ben zo ongeveer millionnair. En dat is nog waar ook. In Spanje wilden ze wel eens wat meer te weten komen over spieken. Een tentoonstel ling werd uitgeschreven. Daar zouden alle spiekvormen worden getoond. Leerlingen en leraren hebben versteld gestaan. Er kwamen nooat gedachte systemen aan het licht. De vindingrijkste spieker van Spanjfe was ech ter ongetwijfeld een knaap, die mondeling examen moest doen. Omdat de jongen doof was, droeg hij een gehooraparaatje. Alle vragen wrden feilloos beantwoord. Enige maanden later bleek dat de handigerd een paar uitstekende oren had. Het ..gehoor apparaat was een microfoon en ontvanger tegelijkertijd. De vragen werden opgevangen en doorgestuurd naar een medeplichtig, die met de boeken in de hand, alle antwoorden opzocht en doorgaf aan de zwetende can- didaat. Wij zaten dezer dagen op een zonnig ter rasje op een plein in de hoofdstad, dat uit zakelijke overweging was versierd met kleu rig slingers en lichtbolletjes. Hoorden wij Jïen 'gesprek Ivan een Amerikaan, die de Rembrandttentoonstelling had gezien en een andere Amerikaan .die deze tentoonstelling nog niet had geziien. Vertaald kwam hun gesprek op het volgende neer: Wel, James, moet je heengaan, joh, zei de één, zeer in teressant en allemaal handwerk In Duitsland is op het ogenblik weer een wonderlijk proces aan de gang. Een trouw huisvader had vorig, jaar zijn vrouw een ijs kast cadeau gedaan. Een prachtig apparaat maar het wérkte niet helemaal goed. Als de kast werd ingeschakeld, liep de temperatuur binnen langzaam op tot 35 graden Celsius. En nu is alles in de ijskast natuurlijk be dorven en de bezitter heeft de fabrikant aan geklaagd. ZEER GROTE TUBE voor parelwitte tan en Bij voldoende deelname zal door de Chr. Emigratie centrale aanmeldingskantoor Axel, opnieuw een cursus worden georganiseerd in Aanvang van de cursus Dinsdag 2 Oct. a.s. Aanmeldingen dienen te geschieden vóór 20 September, bij het aanmeldingskantoor, Pr. Hendrikstraat 46 Axel, waar ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. OOK NIET-EMIGRANTEN KUNNEN AAN DEZE CURSUS DEELNEMEN COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN". Wij kunnen U tot onze vreugde een zelfstandige collecte van ons fonds „Draagt Elkanders Lasten aankondigen, waarvoor het gemeentebestuur ons een vergunning heeft verleend voor de periode 10 tot 16 september 1956. In die week willen wij weer graag een beroep doen op uw offervaardigheid er. barmhar tigheidszin.. Alhoewel het aantal t.b.c.-gevallen de laatste jaren aanmerkelijk terugloopt is het toch nog altijd nood zakelijk voor de volle 100 procent de strijd tegen deze ziekte te blijven voortzetten, want nog te veelpatiëntcn worden jaar in jaar uit in de sanatoria en thuis ver pleegd, want zij hebben onze hulp dringend nodig. Wanneer men zelf gezond is kan men dit niet genoeg waarderen en daarom moeet het ons een aangename I rht zijn iets voor onze zieke medemens V doen. Wij hopen, dat u aan deze collecte uw medewc k'rjg weer zult willen geven. In de eerste plaats door uw bijdrage in de bus en in de tweede plaats door uw medewerking. Geeft u op als collectant. U hebt toch wel een och tend, middag, of avond van uw vrije tijd voor dit mooie doel over Natuurlijk Iudien een halve dag te veel is, besteedt dan een uur of een paar uurtjes voor deze coilecte. De patiënten zullen er dankbaar voor zijn. U betekent hierdoor iets voor anderen en en kunt zelf uw dankbaarheid voor uw" gezondheid tonen. Want daar hebt u toch niets meer recht op dan anderen die dit voorrecht niet genieten Bent u zelf wel eens ziek geweest,,en was u toen ook niet dankbaar dat anderen iets voor udeden Toon dan nu ook uw dankbaarheid voor de gezond heid die u elke dag weer ontvangt en meldt u aan als collectant bij de heer J. J. Lindhout, Nieuwstraat 33. Er is veel hulp en zeer veel geld nodig. Veel kan worden bereikt, mits u uw steun ook geeft. Het plaatselijk bestuur. DE GROTE WEG. Als men ziet hoeveel films die dat beslist niet waard zijn een volle zaal trekken, dan betreurt men het dubbel wanneer een onbegrijpelijk mooie film draait voor een lege zaal. Dat is stellig niet zonder meer te verwijten aan de bioscoop-exploitanten. Voor een groot deel is dat de schuld van het bioscoop-publiek, waarvan velen liever zoen- en smijtscéne's zien dan flitsen van het leven zelf, de binnenkant inplaats van de buitenkant. Wanneer eenf ilm brutaalweg vanaf het doek een mens naar zijn hart grijpt en daar zich vastzet op wat de mens gewoonlijk verbergt, dan maakt hem dat onrustig. „La Strada" is alwe er weg. Het heeft dus geen direct nut er nu nog over te schrijven. Toch is het wellicht goed, nog eens openlijk te betuigen dat er af en toe films zijn (even schaars als zuivere mo menten in onze eigen levens?) die zeer beslist ver rijkend zijn, voor wie ze ziet met een ontvankelijk hart. Er zijn maar drie hoofdfiguren. Eerst gaat het om een bruut, een armzalig mensenkind, dicht bij de dieren hij bezit niets anders dan spieren. En met een meisje, dat „niet is zoals een ander", trekt hij rond, het zijn circusartisten. Zij slaat de trommel om het krachtpatsnummer van hem aan te kondigen. Hij „bedient" zich uitsluitend van haar en is verre van zachtzinning. Al naar de situatie hzt meebrengt noemt hij haar zijn vrouw of zijn hulpje. En als ze, dat harde bestaan zat, de „halve gare" ontmoet die koorddanser is, is dat een nieuwe be levenis voor haar. Deze, levend op de rand van leven en dood, en die elke eigenwaan doorziet vanwege dit onzeker beroep, -kan de innerlijke kriebel geen weer stand bieden om de krachtpatser telkens in het ootje te nemen. En omdat deze, zoals het zwakzinnige meisje zegt „geen gedachten heeft", een leeghoofd is van een grote zelfvoldaanheid, kan hij er niet tegen geplaagd te worden. Het maakt hem1 razend. Intussen leert deh alve gare koorddanser, die op een clownsviooltje een fijn maar triest wijsje speelt, het meisjehoe ze hem met haar toeter grof moet onderbreken in zijn trieste melodietje. Want deze plaaggeest die van de smalle scheidslijn tussen leven en dood het hele menselij kbedrijf doorziet in zijn nietigheid, spot niet alleen met de leeghoofdige kracht patser, maar ook met zichzelf. Welk mens is ge rechtigd zich aan de spot te onttrekken Tot de gekwetste lomperék met zijn grove poten hem de nek breekt. Straks trekt het eerste tweetal weer alleen verder. Maar het zwakzinnige miesje, dat de bruut niet meer in de steek laat, omdat de onverlaat „anders niemand meer heeft", kan deze moord niet te boven komen. En zo wil de leeghoofd van haar af. Maar als hij haar ergens slapend achterlaat, legt hij aarze lend wat geld bij haar, dekt haar onder een deken en geeft haar ook nog haar trompet, waarop de halve gare haar zijn wijsje heeft leren spelen. En dat wijsje speelt ze straks om weer aan de kost te komen het verdriet vult haar leventje. Dat hoort de bruut n.l. als hij jaren later op dezelfde plek terugkeert. Ze is gestorven zonder ooit iets ge zegd te hebben in haar omgeving over de moord die haar steeds bezig hield. En wat ze bij haar leven niet kon, bereikt ze nu, na haar dood de bruut wordt onrustig. En geen dronkemansrazernij helpt hem. Aan het strand van de zee, onder het gebruis van het element, waarin de mens geen houvast blijft, klauwt hij van wroeging in het zand. Eindelijk is hij mens geworden, tot leven gekomen door het besef van zijn harteloosheid end oor zijn schrik voor de eenzaamheid, die hij zichzelf heeft aangedaan. En toch wordt- de bruut daarin m:ens. P. J. Pennings. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep ln de poriën door. doodt de ziekte kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 VRIENDSCHAPPELIJKE VOETBALMATCH Ook onze Zateragvoetballers bereiden zich voor op het komende seizoen en trokken daartoe j.l. zaterdag naar Sas van Gent om daar Corn Boys te bekampen. Het zat onze stadgenoten in dit duel niet bepaald mee, reeds in de eerste helft verwierven de Sasse oranje hemden een welsprekende 30 voorsprong waaron der een uit een strafschop gemaakt doelpunt. Na de thee wistten de eAxelaars tegen te scoren, maar daarna werden de Sassenaars steeds sterker en wisten zij hun score regelmatig op te voeren tot 7—1, zodat deze wedstrijd wel een. zeer eenzijdig karakter droeg. Toch was naar het algmeen oordeel, deze uit slag geen juiste weergave van de krachtsverhouding, die met een meer gematigde Sasse overwinning stellig zuiverder zou zijn weerspiegeld. KORFBAL. Ter gelegenheid van de geboortedag van H.K.H. Prinses Wilhelmina speelde de nieuw opgerichte plaat selijke Ontspannings Vereniging j.l. Zaterdag een vriendschappelijke match tegen de eveneens nog jonge „Spuise Korfbalvereniging". De wedstrijd werd gespeeld onder leiding van de heer de Jong uit Terneuzen en eindigde in een 42 zege voor de Axelse korfbalploeg. JEUGD-HENGELWEDSTRIJD G.O.A. De j.l. Zaterdag plaats gehad hebbende jeugdwed strijd voor leden van „Geduld overwint alles kon zich ditmaal niet in een grotedeehiame verheugen, al hoewel het weer toch tamelijk gunstig was. Van de 35 jeugdleden verscheen nog niet de helft. De wedstrijdleiding berustte bij het dagelijks be stuur der vereniging, de heren A. G. van Riel, Wolters en E. van Rijn, die na loting de plaats aanwezen, waar om kwart over drie de wedstrijd begon. Al spoedig vingen verschillende der jonge sportlief hebbers ondermaatse visjes, die volgens de wettelijke bepalingen werden' teruggeworpen, doch die toch in aanmerking kwamen voor de puntentelling. Was de deelname dan nieet zo groot, de wedstrijd droeg toch een geanimeerd karakter en eindigde ten slotte met het volgende resultaat 1 André de Kort 10 pt met extra prijs voor de eerst gevangen vis.2 Fr den Beer 5 pt en 3 Joh. den Beer 5 pt met extra prijs voorde laatst gevangen vis. Na afloop werden in het clublokaal de prijzen uitge reikt, waarbij de voorzitter de jongelui dankte voor hun deelname en opwekte ook een volgende keer weer hun beste beentje voor te zetten. SCHAAKNIEUWS. De Axelse Schaakvereniging „Landau" hield dezer dagen onder leiding van de heer J. van der Hagen in haar clublokaal dej aarlijkse algemene vergadering, waarin door de secretaris, de heer M. Jansen, een uitvoerig jaarverslag werd uitgebracht, waarin deze de gunstige resultaten door „Landau" in het afge lopen seizoen behaald, releveerde. Het internationaal Kanaalzone-tournooi met de Gentse en Zeeuwsch-Vlaamse zusterverenigingen en tevens de internationale vrienschapsband met het Gentse „Jean Jaures" werden gememoreerd. De voorzitter bracht het financieel rapport uit van de penningmeester, die zich intussen metterwoon ves tigde. Zijn beleid werd door de vergadering goed gekeurd. Het bestuursbeleid ontmoette generlei critiek het geen nader werd gedemonstreerd door de herver kiezing der aftredende bestuursleden. De heren A. Ruijtenburg en J. Verstraeten, die de gemeente ver lieten werden vervangen door de heren C. van Wijck als penningmeester en A. van Esch als bestuurslid. In de a.s. competitie van de Z.S.B. zal de ver eniging met twee tientallen uitkomen. De te houden clubcomipetitie zalv olgens het systeem Keizer ge speeld worden. De omvraag beperkte zich tot een gemoedelijke bespreking van enige huishoudelijke zaken. Duivensport. VLUCHT OP ARRAS. De Duivenmaatschappij „De Verwachting alhier hield een prijsvlucht op Arras, afstand 135 km. De snelheid van de eerste duif bedroeg 1212 m. en de uitslag was als volgt 1. en 2. W. Broekhoven 3. en 9. Fr. Michiels; 4. M. Dieleman 5. C. van Drongelen 6. C. Ver straeten 8. P. Dobbelaar10. Em. Pieters, allen te Axel. DUIVENKAMPIOENSCHAP 1956. De uitslagen van de duivenkampioenschappen 1956 van de Duivenmaatschappij „De Verwachting alhier zijn als volgt Oude duiven 1. C. Koster-Deij 2. M. Dieleman 3. Fr. Michiels. Jonge duiven: 1. C. Koster-Deij 2. H. van t Hoff 3. Fr. Michiels. Gedurende de maand Augustus 1956. Huwelijks-aangiften. 2. Jacobus Levinus den Exter, 23 j. en Elisabeth Hollebek, 21 j. 3. Jacobus Cornelis van Driel, 22 j. en Geeske Hoogeveen (van Smilde), 21 j. 3. Johannes Adrianus van der Hooft (van Ter- neuzen), 52 j. en Pieternella Verpoorte, 47 j. gehuwd geweest. 11. Aimé Hilaire Johan Ducheine (van Biervliet), 25 j. en Olga Prudentia Emma Pauwels, 23 j. 21. Camille Antoine Bauwens, 22 j. en Koos Poulina Wisse, 17 j. 29. Richard Aloys Marie de Bruijn, 22 j. en Angelne Geetruida Crooy, 22 j. 31. Abraham 't Gilde (van Uden), 23 j. en Levina Chris tina Herrebout, 24 j. Gehuwd. 2. Jan Walhout, 61 j. en Janna van Splunter, 58 j. (beidenge huwd geweest). 9. Maurice Eduard August Talboom (van Westdorpe), 24 j. en Norma Rosalia Maria de Ridder, 19 i. 9. Karei le Sage, 23 j. en Georgette Annij Marie Volleman (van Graauw en Langendam), 18 j. 15. Johannes Adrianus van der Hooft (van Terneuzen), 52 j. en Pieternella Verpoorte, 47 j. gehuwd geweest. 16. Jacobus Levinus den Exter, 23 j. en Elisabeth Holle- bek, 22 j. 22. Jan Watze Wijnia (van Wonseradeel), 31 j. en Elizabethh Frangoise de Kraker. 27 j. 23. Cornelis van Doorn (van Terneuzen), 28 j. en Elisa beth Dieleman, 28 j. 30. Christiaan Bolleman, 30 j. en Hebrina Francina- Verhelst, 22 j. 30. Arie Cor nelis Levinus Kaijser (van Terneuzen), 25 j. en Pieternella Jozina Jansen van Rosendaal, 23 j. 30. Aimé Hilaire Johan Ducheine (van Biervliet), 25 j. en Olga Prudentia Emma Pauwels, 23 j. Geboren. 6. Astrid Gerardina Josephina Camilla, d. van Cyrillus Theophilus Verstraeten en Maria Josepha Rosalia van Gassen. 9. Maria Wilhelmina, d. van Louis Buijze en Helena Schuitvlot. 12. Marcus Johannes Suzanna Rafaël, z. van Antonius Aimé Marie Gijsel en Juliëtte Mathilda de Kever. 15. Maatje Magdalena, d. van Cornelis Frangots Bolle man en Maria Leuntje Magdalena Crince. 26. Marinus Pieter, z. van Abraham Paulusse en Johanna Maria van de Voorde. 25. Carine Josepha Augusta d. van Armandus Ludovicus Johannes van Hecke en VV;1- frieda Hermina Elza van Damme. Overleden. 18. Maarten Willem Koster, 75 j„ wedn. van Johanna Maria van Hoeve. 24. Johannes Antonius van den Ierssel, 71 j„ wedn. van Johanna Maria Beelen. 'n uitkomst, die Rennies, voor alle lijders aan Bran dend Maagzuur. Zorg steeds ze bij de hand te hebben. Makkelijk bij tl te steken één voor één hygiënisch verpakt nog makkelijker in te nemen, zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. U moet ze in huis hebben, voor Uzelf, voor Uw huisgenoten. Ingez. Med. Normale lube 44 el ti li) f «Aolwl j» «tuuiNi m waar ooft maat, 4» G*ho>SdtoW b itaed» lot j» dlMl Do fypbcho vulpenhouder voa» de jougd ««C1440,

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3