LIEFDE'S NAZOMER UIT ONZE OMGEVING AXEL door HENK VAN HEESWIJK. DEMONSTRATIE OLIEHAARDEN. FILMNIEUWS SALON VOOR SCHOONHEIDSVERZORGING. Verwijzende naar de in het reclameblad van j.l. Woensdag voorkomende advertentie, maken wij de Axtlse dames (en niet minder die uit de wijde om trek) attent, op de noviteit die door de Kapsalon Mangold-Meijer in naar nieuw betrokken zaak aan de Weststraat Donderdag j. 1. is geopend. Wij hadden het genoegen de zaak dezer dagen te bezoeken en werden getroffen door de inrichting dezer in het centrum gelegen, volkomen aan de eisen des tijds beantwoordende speciaalzaak. Want de hier op hypermoderne wijze toegepaste ge laatsverzorging mag hier zeker worden vermeld. Een grondige vakkennis voor de verzorging van handen, nagels huid-massage, manicure en pedicure en al wat dies meer zij wordt U hier gegarandeerd Bovendien vindt men ook in de verkoop-afdeling tal van speciale schoonheidspraeparaten en al wat jverder op dit gebied nuttig en nodig is, zodat ook deze nieuwe zaak stellig weer een aanwinst voor A 1 betekent. Ook de dames die in principe afijzend staan tegen over ,,make-up" mogen daarbij toch wel bedenken, dat een goede huidsverzorging en massage voor het uiterlijk van gelaat en ledematen voor eenieder aan bevelenswaard is. Wij wensen de ondernemer ook van deze plaats van harte succes met zijn initiatief. OPENING FILIAAL BAKKERIJ DIELEMAN IN PLAN WEST. Woensdagmiddag werd onder grote belangstelling het op de hoek Wilhelmina- en Irenestraat verrezen filiaal van de fa. A. Dieleman 6 Zn. te Kijkuit ge opend. Met de verrijzing van dit fraai uitgevoerde pand is Plan West, waar reeds een kerk en een school het aanzien van het stadsbeeld dezer wijk vergrootten, op nieuw een zaak rijker geworden, die in elke grote stad van ons land een uitstekend figuur zou maken. Al is de specialiteit als filiaal der welbeklante bak kerij der fa. Dieleman uiteraard brood en banket, dit neemt niet weg dat dit hoekpand, waar de architect een sieraad voor deze buurt van heeft gemaakt aan de klant die immers koning is een verscheiden heid biedt die werkelijk nergens overtroffen wordt. Ale soorten taart en koekjes, in elke prijs zagen wij op de alleraanlokkelijkste wijze zowel in de fraaie etalages als in het interieur geëxposeerd. De hier ter plaats? nog niet toegepaste vorm der etalages is een toonbeeld van smaak, zowel als het gehele winkelinterieur, dat naar Amerikaans model in speciale houtsoorten werd uitgevoerd. De toonbanken op unieke wijze benut voor het etalage-gewijs uit stallen van de fijnste soorten koek en gebak, lokken als het ware tot kopen. Door de glasbedekking en af scherming wordt de hygiëne op voortreffelijke en voorbeeldige wijze bevorderd. Daarop is trouwens dit geheel electrisch verlichte en verwarmde winkelpand ingericht. Ietsh ypermoderns is de verwarming, die geschiedt via het plafond. Zoals te doen gebruikelijk is werd het smaakvolle geheel op de openingsdag door de van hun belang- steling blijk gevende firma's in de bloemetjes gezet, hetwelk de zaak een feestelijk cachet gaf. Plan West" verkreeg e^i nieuwe model-zaak, die wij van harte voorspoed toewensen. VOOR-SELECTIE PLOEGWEDSTRIJD Onder auspiciën van de C.B.T.B., de C.J.B.T.B. en de N.C.L.B. vonden alhier j.l. zaterdagnamiddag plogewedstrijden plaats in het kader van de stichting Technisch Landbouwjongerenwerk en als selectie voor de eind September in de Wilhelminapolder 'e betwisten provinciale kampioenschappen. De door mevr. L. van Hoeve-van Hoeve welwillend ter beschikking gestelde kavel bouwland was ten gerieve van de dertien deelnemers uit bovengenoemde organisatis in gelijke percelen verdeeld, waarop elk zijn vaardigheid kon tonen. Uit landbouwers- zowel als uit arbeiderskringen bestond vrij grote belangstel 1) Hoofdstuk I. WEDUWNAAR ZONDER VERDRIET. Op hetzelfde ogenblik, dat Tom Boornberger de sterfkamer verliet, en de deur achter zich sloot, had hij het gevoel, dat een zware keten definitief van hem afgevallen was. Hij bleef nog even met zijn rug voor de gesloten deur staan en rekte zich uit. Doch meteen betrapte hij er zich op, dat zijn gedachten op zen minst genomen profaan waren. Enkele minuten geleden was er een mens gestorven, en wat meer zei het was zijn vrouw. Elly, waarmee hij de vorige maand negentien jaar getrouwd was geweest. En toen reeds was ze ernstig ziek. Met gebogen hoofd liep hij naar het kleine kantoor tje achter de winkel en ging in zijn stoel zitten bij het bureautje, waar hij zijn korespondentie behandelde. Hij keek eens rond en zag de lege plaats achter het grote bureau. De zware leren stoel was er tegenaan geschoven. Die plaats zou voortaan leeg blijven. Elly zou zich nooit meer naar hem omdraaien en gewoonte getrouw haar bril afnemen en hem aankijken, om wat tegen hem te zeggen. Deze episode van negentien ling voor deze strijd en de heer A. Brandes die ter verwelkoming een inleidend woord sprak wees er o.a. op dat het gemotoriseerde ploegen heel andere eisen stelt, dan het ploegen op de oude manier met paar den, en men loopt de kans meer aandacht te schenken aan de trekker, dan aan de akker die de bewerking moet ondergaan. Spreker beklemtoonde daarom het doel dat nagestreefd wordt door de organisatoren van deze wedstrijden. De vakbekwaamheid wordt daardoor tot een hoger niveau opgevoerd en de resultaten zullen navenant zijn. Als vertegenwoordiger van de Landbouwvoorlich- tingsdienst zet e de heer J. Scheele uit Terneuzen nog in het kort uiteen op welke wijze men met het ploegen de beste resultaten verkrijgt en waarop me:i in he byzonder dient te letten. De wedstrijd kon vervolgens een aanvang nemen, na dat alle deelnemers waren ingedeeld. Na het open rijden van een voor moest elk perceel rondgaand c 'lii omgeploegd. Nadat het gehele terrein door de deelnemeers was bewerkt, deelde de heer Scheele vanaf het jury-podium nog mede welke fouten waren gemaakt, en hoe deze konden worden voorkomen of verbeterdwaarna het resultaat werd bekend gemaakt. De prestaties van de deelnemers waren toen beoor deeld door een jury bestaande uit de heren J. Scheele, Terneuzen; P. S. Dekker-de Ruijter. Zuidzande; Jac. Dieleman-Dekker, Zaamslag-Spui; Joh. de Feijter de Regt, Schoondijke; en J. Pijpelink Axel. De einduitslag luidde als volgt I P. van Hoeve Terneuzen, 71,4 pnt; 2 K. Bareman, Zaamslag, 71,1 pnt; 3 P. de Kraker, '1 erneuzen, 70,8 pnt 4 I. Meesen. Axel. 69,1 pnt; 5 H. de Kraker, Axel, 68,8 pnt; 6 P. Bakker, Zaamslag, 67.8 pnt; 7 A. Dees, Axel, 67,5 pnt; 8 J. de Kraker, Zaamslag, 9 I. de Hullu, Axel, 66,1 pnt; 10 A. Pijpelink, Axel, 64,0 pnt; II K. Verplanke, Axel, 60,6 pnt; 12 J. Brandes, Axel, 59,0 pnt; 13 C. Overdulve, Zaamslag, 57,8 pnt. Aan alle deelnemers werd een aandenken uitgereikt, doch de zes best geplaatsten werden bovendien nog met een prijs verrast, in de vorm van medaille, lauwer krans of een sleutel-set, terwijl no 1, de heer P. va« Hoeve, bovendien de uitgeloofde wisselbeker werd overhandigd. Deze prijzen werden uitgereikt door de heer C. de Putter in zijn kwaliteit van prov. voorzitter van de C.B.T.B. De heer de Putter hoopte dat men nog eens tot een streekwedstrijd zal kunnen komen. Hij deelde mede dat naar de prov. kampioenschappen zullen wor den afgevaardigd de heren P. van Hoeve voor de C.J.B.T.B. K. Bareman voor N.C.L.B. en P. de Kraker voor de C.B.T.B. De heer de Putter besloot met zijn dank uit te spreken aan mevr. van Hoeve-van Hoeve voor de belangeloze ter beschikkingstelling van het bouwland. CONCERT VAN „DE VOLHARDING" OP HET JUBILEUMFEEST. Zaterdagmiddag zal de harmonie ,,De Volharding van Zaamslag na haar muzikale rondwandeling door' onze gemeente te circa half vijf een concert geven ter gelegenheid van de jubileumfeesten der harmonie „Concordia" op het feestterrein aan de Oranjestraat. Dit concert bestaat uit de volgende nummers 1. Sons of the Brave, mars, T. Bidgood 2. Norma, ouverture, Bellini - Stahlmeijer 3. Münchner Kindl, wals, K. Komzak, arr. M. Rhode 4. American Patrol, Meacham - Delhaye 5. Schuberts Rosamunde, arr. Frits Jakma sr. 6. Orpheus in de Onderwereld, Offenbach - Ardonois 7. Vivat Millingen, mars, Frits Jakma sr. Door de firma J. A. van Cruijningen werd Donder- dagnamidag en -avond op de bovenzaal van Hotel Porth-de Lozanne eend emonstratie gegeven van de nieuwste soorten oliehaarden. Naar algemeen bekend mag verondersteld worden wint de belangstelling voor deze moderne manier van kamerverwarming gedurig meer terrein. Zoals een slagzin kernachtig tot uitdrukking bracht Zij luidt een nieuw, gemakkelijker „warmtetijdperk" in. De betoonde belangstelling toonde overduidelijk hoe- lange jaren was voorgoed voorbij. Afgesloten. In de slaapkamer lag ze nu zijn sterke vrouw. En men zou nu wel bezig zijn om haar, zoals het heet, behoorlijk af te leggen. Straks zou de begrafenisonder nemer komen en he mkondoleren met het zware ver lies. Om vervolgens de maat te nemen voor de kist. En de tekst te vragen voor de rouwcirculaires en de advertenties. En hij moest nog naar het gemeentehuis om het overlijden aan te geven. Maar goed dat het middag was. Nu kon hhij er toch niet terecht; niet eerder dan morgen vroeg. Tom keek door het tussenraam en zag het meisje in de winkel lopen. Ze trok de overgordijnen los en liet die zakken. Meteen lag de winkel en ook het kantoortje in het halfduister. Nu zouden de over buren wel zeggen „Zo, zo, is mevrouw Boornberger overleden Wel, dan is ze ten minste uit haar lijden". Tom zuchtte en tastte naar zijn zak. Hij diepte een pakje sigaretten op en toen hij even later rookte, zag hij het meisje, dat roodbehuilde ogen had, weer gaan, naar binnen. Eigenlijk was hij een ongevoelig mens. Nu zat hij hier in het kantoortje te roken, alsof er nietts aan de hand was. En zijn kinderen waren in de grote achter kamer ongetwijfeld zaten ze te huilen. Ze waren vóór hem de kamer uitgegaan, onder zachte dwang van tante Bep, de zuster van Elly. Enfin, hij be hoefde zich geen zorgen te maken Bep zou alles verder wel bediselen. Dat lag in haar aard. Ze was niet voor niemandal een zuster van Elly. Gek, dat hij nu niet huilde. Dat deed je toch, als er iemand overleden was Hij herinnerde zich nog het sterven van zijn eigen moeder. Toen was hij nog geen tien jaar oud geweest. Weken nadien kon hij soms nog zo opeens in huilen uitbarsten. zeer het vraagstuk der warmtevoorziening in het midden der belangstelling staat. Een belangstelling die niet alleen voortspruit uit de steeds stijgende kolen- prijs, doch veeleer voortkomt uit het steeds veel- vuldiger gebruik. Een tweetal experts op het gebied van de oliever warming wisten de aanwezigen een heleboel te ver tellen van de aanbevelenswaardige eigenschappen als daar zijn het gemak en de Zindelijkheid, het eco nomisch voordeel door in- en uitschakeling (al naar behoefte), de afwezigheid van stof en as en nog een massa andere eigenschappen, mtrent de warmte-cir- culatie, capaciteit, rendement en olieverbruik, de grote straal warmte over de vloer (waardoor koude voeten als het ware zijn uitgesloten) enz. enz. Enige van de allermodernste types volgens nog niet toegepast systeem waren geëxposeerd, waar van een tweetal op halve kracht de ganse ruime zaal op zeer behagelijke wijze verwarmden. In weerwil van het feit dat de hier geëxposeerde types met petroleum werden gestookt was de reukloosheid vol komen. Het olieverbruik varieert van 0,2 tot 1 liter, dus zuinigheid is wel een der meest doorslaande motto's. AANRIJDING. Donderdag had de fabrieksarbeider K. het ongeluk door een hem passerende vrachtauto vande heer M. van Koewacht te worden geraakt. Gelukkig liep dit ongeval af met een beschadigde bromfiets en een licht gekwets been. PROGRAMMA VAN DE KONINKLIJKE OPERA TE GENT. Ook dit jaar is het programma van de Koninklijke Opera te Gent weer vrij vroeg in het seizoen be kend gemaakt aan pers en publiek. De reisclub „Prins Hendrik" te Axel, welke reeds sinds meerdere jaren haar leden in de gelegenheid stelt de beste opera's en operettes bij te wonen voor een buitengewoon popu laire prijs, zal ook dit seizoen weer haar best doen om het beste van het beste uit te zoeken. Vorig jaar maakten ongeveer 800 leden de diverse trips mee en dit cijfer bewijst eens te meer het culturele doel dat deze steeds groeiende vereniging nastreeft. Jammer is het dat de operettes alle op Zondagen zijn vastge steld. „Prins Hendrik" zal echter, bij voldoende deel name, toch ook diverse van deze evenementen op haar programa zetten, zodat ook de liefhebbers van dit genre kunst hun hart op kunnen halen. Gezien het succes dat de reizen in het voorgaande seizoen hadden, blijkt, dat deze bezoeken de opera en operette in ons gewest tot beter bekende kunstvormen maken. Ookhierin voorziet de uit een buurtclub gegroeide ver eniging „Prins Hendrik" dus in een grote behoefte. Hieronder volgt een resumé van het programma van de Koninklijke Opera voor het seizoen 1956-1957, dat geopende wordt met een galavoorstelling op 26 Sep tember van „eD Vliegende Hollander' In October worden opgevoerd „De Vliegende oHl- lander" Samson et Dalila" „De Vogelhande laar" (operette) „Si j'était roi" „Manon l'Escaut" en „Falstaff. November „Beatrijs" „Frederika" (operete) „Les Huguenots" „Othello" „De Toverfluit" „Aïda" en „Twee harten in driekwartsmaat." (operette. December „Aïda" „Mephistopheles" „La Juive" Bohème" „De Vlasgaard" „Vagebond - Koning" (operette) en „La Bohème". Januari „La Bohème" ,,Le Roi d'Ys" „Fidelio" (met de Nederlandse zangeres Greet Brouwensteia in een gastrol) „Lucia di Lammermoor" „Adrienne Lecouvreur" en „De Lustige Witwe" (operette). Februari „Tsaar en Timmerman" „Hoffmann's Vertellingen" „Een vrouw triomfeert" (operette) „La Force du Destin" en „Le Chemineau". Maart„Hamlet" „Abigail" „Mireille" „Caval- leria Rusticana" „Paljas" en „Faust". April „Faust" „Le Barbier de Sevilla" „In 't witte Paard" (operette) „Madame Butterfly" en „Parsifal". Later, toen zijn vader overleed, was hij bijna acht tien jaar. Dan huil je niet meer, had hij gedacht. En met saamgeknepen lippen had hij aan de groeve ge staan. Hoewel hij grote moeite had om zich in te houden. Maar hij had de blikken van al die mensen rond het graf op zich gevoeld en daarom wilde hij zich nu niet meer laten gaan. Hij drukte zijn sigaret uit in het asbakje op de hoek van zijn bureau en keek weer in de verlaten winkel, waar de radio- en televisietoestellen stonden, de elec- trische strijkbouten en scheerapparaten, de straal- kachels en andere electrische artikelen. Dat was zijn vak en dat had Elly geweten. Elly, die met haar centen deze zaak was begonnen. Omdat ze geen man wilde hebben die knecht was. Elly had hogere aspi raties. En Elly had haar zin doorgedreven, zoals ze dat altijd gedaan had, in de verkeringstijd en ook later, in hun huwelijk. Aanvankelijk had het hem geamuseerd. Die feest avond van de korfbalklub, waarvan ze beiden lid waren. Natuurlijk speelde zij in het eerste twaalftal, terwijl hij een bescheiden plaats had in het tweede. Zo was het steeds gegaan Elly overal de eerste plaats, hij de tweede. Maar ja, op die feestavond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan, hadden ver schillende jongelui om haar gunst gedongen. Het ging er om, wie haar tafelheer zou zijn aan het diner. Weliswaar had het bestuur zo goed en zo kwaad als het ging de namen der paren op kaartjes ge schreven en Bij de borden gelegd, maar toen Elly was binnengekomen, had ze resoluut het kaartje, nadat ze de naam van haar partner gelezen had, doormidden gescheurd. „Dank je voor je moeite, sik," had ze tegen de verbouwereerde sekretaris gezegd, „maar ik zoek zelf mijn tafelheer uit." En alsof het de ge- CURSUS ENGELSE TAAL. Zoals blijkt uit de in dit nummer voorkomend, advertentie, zal deze winter alhier bij voldoende deel- name door de afdeling Axel van de Chr. Emigratie Centrale weer een cursus worden georganiseerd in d. Engelse taal (50 uur), Land- en Volkenkunde uur) en Geneeskundige voorlichting (circa 8 uur) Aangezien deze cursus geheel op de practijk afgestemd, kan ieder daarvan profiteren. Ook zij dj, nog geen emigratie-plannen hebben, kunnen aan deze cursus bij wijze van algemene ontwikkeling deelnemen Speciaal zij, die over emigratie denken, zouden wij dringend willen aanraden deze cursus, desnoods repetitie-cursus te volgen, omdat het gezegde „ieder woord Engels is een dollar waard" nog steeds van kracht is. GESLAAGD. Te Rotterdam slaagden voor het brevet in de tex tielhandel, mevr. M. K. Vasseur-Swets (afdeling kousen en sokken) en de heer Willy van de Casteel, b( te Axel. DE BEJAARDENSOCIETEIT. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld dat de bejaardensociëteit „onder de toren" (ingang Koe straat) met ingang van Woensdag 12 Septemberweer iedere Woensdagmiddag van 2 uur tot half vijf open staat voor alle 65-jarigen en ouderen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rood plastic kindertasje, Buitenweg 58, Axei een autowieldop, van Bendegem, Oudewijk. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 September 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.3 Ouur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst ZONDAGSDIENST ARTSEN 8 9 September Dr. K. Boor. DE KLAUWIER. (The Shrike) Een psychologisch huwelijksdrama. Dit is een Universal International Film, gebaseerd op het met de Pulitzer-prijs onderscheiden toneelsÉ van Joseph Kramm, voor de film bewerkt door Ketf Frings en geproduceerd door Aaron Rosenberg. De regie is van José Ferrer, terwijl de voornaamste roller worden gespeeld door de regisseur zelf en June Ally- son .bijgestaan o.a. door Joy Page, Kendall Clark s Somer Alberg. Dit filmproduct wordt volgende week Donderdaj zie advertentie in „Het Centrum" alhier ver toond. „De Klauwier" is in de dagbladen geprezen als en der aller-interessantste drama's van de laatste jam met ongewone kwaliteiten. Ferrer's regie wordt bi zondere lof toegezwaaid, omdat hij op zeer subtiele wijze de moeilijke materie heeft behandeld en nergen zocht naar effecten. Verder acht men het spel dei beide hoofdrolspelers bijzonder goed. Het thema van de film heeft al veel sto fdoen op waaien. Hij is het onderwerp van vele discussies er werden zelfs in Amerika al debat-avonden gehou- den over de psychologische kant van de geschilderde huwelijksverhoudingen. Verder kunnen wij mededelen dat in het komendi seizoen op de beschikbare Donderdagen nog mes van dergelijke bijzondere films zulen worden vertoorn daar deze rolprenten zich speciaal lenen voor en buitengewone voorstelling, omdat zij eigenlijk buites het kader van de z.g. amusementsfilms vallen. woonste zaak van de wereld was, had ze hem, Tot Boornberger, bij de arm gepakt en gezegd„Ton jij komt naast me zitten aan het diner." Hem had ze uitgezocht, terwijl een zwerm aanbid ders steeds om haar heen waren. Hij had haar dei avonds naar huis mogen brengen en doodnuchter had ze bij het afscheid nemen gezegd „Zeg, zou je ai niet eens een zoen geven Zo was het aan gekomen en aangebleven. Nadal hij haar vluchtig een kus op de wang had gedrukt zei ze nog, terwijl ze de sleutel in de deur stak„Kou me vóór de wedstrijd maar afhalen, maar niet te laat, want ik wil me op mijn gemak kunnen ver kleden." Sindsdien waren de andere jongens er mee ver zoend, dat Elly voor hen een onbereikbare partij was 'ge|worden. Hetgeen Voor 'sommigen van hen erg jammer was, want Elly's vader had centen en geld was in het dorp een synoniem voor macht en aan zien. Wat Elly's vader precies deed, wist eigenlijk niemand precies. eDs morgens ging hij in zijn klein' Auto het dorp uit naar de naburige stad en tegen de avond keerde hij weer terug. Later, toen hij al offi cieel bij Elly's ouders thuis kwam, wist hij al gau« dat meneer Peetoom direkteur was van een of andere fabriek. Na een jaar verkeerd te hebben, verloofden Zich, hoewel meneer Peetoom als zijn mening had uil- gesproken, dat de jongel *T nog rijkelijk jong waren twintig ennegentien. „Jullie zijn eigenlijk nog naar eindelijk en daarmee was de kous af. Noch haar kinderen." had hij gezegd. Doch Elly besliste uil vader s, noch Tom's mening werd gevraagd, toen a' niet en later evenmin. - f

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2