J<&ët€8 Firma J. G. Vink nippers Werkstudenten Jioy. 7 feuqcL UIT DE OUDE DOOS. Wanneer we horen dat Axels muziek- qezelschap „Concordia" zich opmaakt om haar 70-jarig bestaan te vieren, gaan onze gedachten terug naar vroeger tijden, de tijd der oprichting of liever heroprichting. Want coals bij de viering van het 60-jarig bestaan (Augustus 1946) in ons blad is aangestipt, was het een heroprichting. Hoe oud „Con cordia" eigenlijk is, konden wij bij gebrek aan een Axelse Courant van voor 4 April 1885, maar vooral wegens het gemis van een Axelse Courant als nieuwsblad vóór 16 Mei 1885 uit ons archief niet meer na speuren. Maar medailles van deelname aan festivals in de jaren 1853 en 1854 en van deelname aan festivals te Ertvelde, Clinge en Wachtebeke in de jaren 1845, 1850 en 1853 doen vermoeden, dat „Concordia" op meer dan 100-jarige leeftijd kan bogen. In de Axelse Courant van 11 September 1886 komt een ingezonden stuk voor, ge tekend M. (Minjon), waarin deze mededeelt bij een bezoek aan België een muziekgezel schap van 30 man te hebben gezien uit het plaatsje Edeghem, dat toen 1500 zielen telde. Hij spreekt in dat schrijven de mening uit, dat in Axel met zijn toentertijd 3000 zielen toch ook wel een muziekgezelschap kan be staan. „Nu moeten we", schrijft M. „bij feeste lijke gelegenheden muziek lenen of kopen." Te Terneuzen, Hulst, Hontenisse, Zuid- dorpe en Rapenburg bestonden toen muziek gezelschappen, terwijl men te Zaamslag aan de oprichting bezig was, zo lezen wij verder in dat ingezonden stuk. En het besluit met „Laat dan „Concordia" als een Phenix uit zijn asch herrijzen". Dit laatste bevestigt het vermoeden, dat er vóór die tijd al een „Concordia" muziek had laten horen. Op 24 September 1886 komt in de cou rant een bericht voor, dat een voorlopige commissie is gevormd, die geldelijke steun aan de ingezetenen zal vragen en dit bericht medt dat „de meest geachte onder de inge zetenen hun steun en medewerking beloofd hebben". Onder die ingezetenen behoorden de heren J. Bauwens, J. Cappon, F. Diele- man, L. Lamaitre, C. P. Minjon, J. C. Ver- bruggen en J. A. van Vessem, waarvan som migen ook werkend lid werden. In een advertentie werd gevraagd, of allen, die in het bezit waren van instrumen ten, toebehorende aan ret vroeger alhier be staan hebbende muziekgezelschap dezelve willen inleveren bij de heer F Dieleman. Het vroegere „Concordia was dus nog niet zo lang opgeheven. Ook de toenmalige burgemeester van Axel jhr. Quarles van Ufford werkte ijverig mee. Een collecte onder de ingezetenen bracht ƒ233,15 op, welk bedrag in die tijd voldoen de was om het nog benodigde aantal in strumenten aan te schaffen. Ook zullen er toen nog verschillende instrumenten van het vroegere gezelschap voorradig geweest zijn en waren de prijzen der instrumenten veel lager dan nu. Directeur was toen de heer C. P. Minjon en voorzitter was de heer Van Wijngaarden, hoofd der Openbare La gere School. De repetities werden gehouden in het oude kazerngebouw. Sedertdien heeft „Concordia onder zijn opvolgende directeuren de hier plaats heb bende feesten met muziek opgeluisterd, wfr „U hebt bij het tellen van het geld alles door elkaar gegooid", nijdaste de man. „Op zo'n reactie waren wij niet voorbe reid", zeg Piet, „we hebben zomaar hardop gelachen. Het was al te dwaas. Het grootste deel van het publiek is echter zeer geschikt. De eerste week ging het afgeven van de kaartjes niet zo vlot. Ik vergiste mij wel eens. Maar op een enkele uitzondering na, was iedereen welwillend". Meisje speelt een rol. In Haarlem kreeg ik Wim van Dalen te pakken. „Ook werkstudent, conducteur vroeg ik. „Ja, ja". Zonder verderël vragen vertelde hij vlot„Ik heb nog vier jaar studie voor de boeg. Mijn ouders hebben het niet breed. Daarom wil ik graag in de vacantie mijn eigen boeken verdienen. Met de tips er bij verdien je heel goed bij de N.Z.H.V.M. Ik heb al uitgerekend dat er nog wel wat geld overblijft voor een week vacantie. Heel belangrijk, die vacantie, want mijn meisje gaat ook mee met de club". Hij kijkt ondeugend en verdwijnt zonder meer. Voor een nieuw pak heb je moeilijkheden over. De volgende bus komt aan. Hierop is Geert Roelofs conducteur. Ook werkstudent. Ik op hem af. Hij ziet er wat vermoeid uit. Op mijn vraag hoet het hem bevalt zegt hij „Het is mijn eerste week en het kost nogal inspanning. Ik heb nog een leermeester bij me. Eerst krijg je drie dagen theorie. Dan ga je op de bus. Gelukkig blijft de leer meester vijf of zes dagen meerijden. Want er doen zich wel eens moeilijkheden voor. Je hebt 48 verschillende trajecten en die moet je kunnen dromen. Voor militairen geldt een aparte regeling. Het valt niet mee om dade lijk te weten welk biljet je moet geven." „Ja, het lijkt me erg ingewikkeld in het begin" zeg ik, kijkend naar al die verschil lende biljetjes in de blikken trommel. „Met welk doel doet U dit werk „Mijn studie is duur en ik heb een nieuwe jas en pak nodig", zegt hij eenvoudig, „die kan ik nu zelf verdienen." Zijn bus staat weer klaar voor Leiden. „Rijdt U mee vraagt hij beleefd. Voor ik instap zegt hij gevat„Als U in de krant schrijft wilt U dan vragen of de mensen nooit met losse centen willen betalen. We hebben ze niet nodig, want de tarieven zijn op vijf cent afgerond. En ik grijp zo vaak mis met dat kopergeld. Denk ik een vijf-cent stuk te hebben, dan is het een één-cent stuk". Als de bus rijdt begint hij energiek bij een oude baas. „Waarheen, mijnheer?" Men ziet Holland heeft nog jongens van stavast. W. M. Baan. jh Twintig jongens van de M.T.S. te Haar lem zijn busconducteur in hun vacantietijd. Hiermee verdienen zij een aardig duitje. De Noord-Zuid Hollandse Vervoer Maatschap pij kan de jongens goed gebruiken. In de zomer vraagt het toerisme meer personeel, terwijl de eigen mensen ook met vacantie moeten. Het is me gelukt met drie van hen een praatje te maken. In de bus doe je mensenkennis op. Dit beweert de 19-jarige Piet de Braam, wien het pak van de N.Z.H.V.M. goed „Waarom ik werkstudent ben geworden „Twee maanden vacantie is lang. Het is geestdodend als je niets om handen hebt. Daarom ben ik naar de Arbeidsbeurs ge gaan. In een fabriek heb ik geen zin zei ik dadelijk. Toen de ambtenaar vertelde dat de N.Z.H.V.M. graag jonge kerels had, ben ik daar heen gegaan. De directie plaatste mij op de lijn Leiden— Haarlem. Het bevalt me best, verklaart hij enthousiast. Het is interessant werk. In zo n bus leer je de mensen kennen. „Hebt U iets bijzonders meegemaakt vraag ik. Hij knikt. „Verleden week vonden we bij aankomst aan het eindpunt een fertje in het bagage-net. Inhoud, enkele dui zenden guldens. Mijn collega en ik brachten het koffertje naar het bureau. Inmiddels was de eigenaar daar ook verschenen. W ij ver wachten op zijn minst een blij gezicht In plaats daarvan kregen wij een grimmige blik. De informatiepoging van professor Lief- tinck is mislukt. Prof. Romme van de Kl.V.P. is niet bereid een nieuwe formatiepoging op zich te nemen, hetgeen hem door H.M. de Koningin was verzocht. Hij weigerde een kabinet op brede basis, met een orthodox karakter te formeren. Koningin Juliana heeft ook prof. Zijlstra ontvangen. Sedert is van een nieuwe kabinetsformatie niets bekend. Misschien is het meer gewenst een kabinets formateur te kiezen uit de protestants- Christelijke partijen, dan uit de kring der grote partijen. Intussen heeft H.M. de Ko ningin als kabinetsformateur aangezocht prof. W. F. de Gaay Fortman, een vroegere collega van prof. Zijlstra aan de Vrije Uni versiteit. Elke dag arriv/eert te Middelburg een trein met 160 ton mijnsteen, welke wordt gebruikt om een dam te vormen, waartegen zand wordt opgespoten om zodoende een werkhaven te maken tussen Vjeere en Vrou- wenpolder. Dit ten behoeve van de uitvoe ring van het Delta-plan. In totaal zal er 25.000 ton of 54.000 kubieke metier van die mijnsteen nodig zijn. Deze wordt aange voerd uit de mijnstreek waar deze mijnsteen in grote voorraden opgeslagen ligt. Woensdagmorgen is een straaljager, afkomstig van een basis der AmerikaariSe luchtmacht aan de Oostkust van Engelahd, in het IJselmeer gevallen. De vlieger heeft zich met zijn valscherm kunnen redden èn is, terwijl hij in een opgeblazen rubberboot ronddreef, door de reddingsboot uit Lemmer aan land gebracht. Donderdagochtend werd bekend ge maakt, dat de lijken van 166 mijnwerkers ge vonden waren op verdieping 1035 in de mijn te Marcinelle. Deze ongelukkigen zijn ge stikt door de rook. Zoals men weet, is de brand ontstaan doordat een uit de liftkooi stekend wagentje de electrische kabel, die maar een dunne metalen bekleding had en niet in hout- of metselwerk gemonteerd was doorsneed en daardoor kortsluiting en brand veroorzaakte. Ook in een andere mijn nabij Marcinelle, de mijn „St. Charles is brand uitgebroken. Van de 48 mijnwerkers daarin zijn er tot heden 28 gered. Donderdagmorgen is de locomotief van de sneltrein rijdende van Amsterdam in de richting Zwolle ontspoord. Daarbij drong de locomotief van de ontsporende trein in een van de rijtuigen van een passerende trein, waardoor de 32-jarige reiziger J. B. uit Weesp ernstig werd gewond. De materiële schade was niet zeer groot. De oorzaak van de ontsporing is niet bekend, maar er is bij geer^van het N.S. personeel schuld aan te wijzen. Te Amsterdam heeft een felle brand gewoed, die ontstaan was in een opslagplaats van oud papier aan de Vierwindenstraat. De papierloods, een kleine scheepswerf, een kleine machinefabriek en een aantal belen dende woningen zijn verloren gegaan. De bewoners dier woningen werden door het vuur verast en konden alleen langs achter uitgangen en over daken zich in veiligheid brengen. Drie oude dam^s, die niet meer konden wegkomen is men te hulp gesneld en deze konden, zij het met lichte brand wonden in veiligheid worden gebracht. DE WARMTEPOMP DE OPLOSSING VAN HET VERWARMINGS- VRAAGSTUK Enkele Amerikaanse ingenieurs hebben de verwachting uitgesproken, dat het nieuwste product van de industrie der „air-conditio- ning", de warmtepomp, in de naaste toe komst een van de belangrijkste en algemeen gebruikte huishoudelijke apparaten zal wor den, die het leven veraangenamen. Deze pomp kan worden gebruikt om zowel warm te als koelte in de woning te brengen, ter wijl hij. in de keuken voor het koken der spijzpn^en voor het koelen van voedsel en dranken kan worden ingeschakeld. Dit „wonder-apparaat", dat enkele jaren geleden zijn intrede deed, is bestemd om het apparaat bij uitstek te worden, dat het eindeloze zoeken en tasten van de weten schap naar iets dat profijt trekt uit de weersomstandigheden, bekroont. In het officiële tijdschrift van het Ame rikaanse Instituut voor Ijzer en Staal, „Steelways", wordt verklaard, dat de warm tepomp, die met het omleggen van een scha kelaar een gebouw koelte kan brengen of verwarmen, in 1956 in ruim een millioen ge bouwen en woningen zal zijn geïnstalleerd. De pomp, die hermetisch in een stalen om hulsel is aangebracht, werkt als volgtAls het in huis warm is, onttrekt de pomp de warmte aan de buitenlucht onttrekken buiten is het daarentegen binnen koel, dan laat men de pomp andersom werken en de warmte aan de butenlucht onttrekken zelfs als het buiten om het vriespunt is, be vat dëb&lücht toch nog altijd een zekere „warUifp1". Op die manier kan de pomp, zelfs wanneer het buiten flink koud is, een huis verwarmen. Wanneer de jpomp de warmte aan de buitenlucht heeft onttrokken verdicht hij deze en verspreidt de gecon centreerde warmte door het gebouw. Het is de bedoeling dat de pomp daar wordt geplaatst, waar hij het gemakkelijkst aan te brengen is, hetzij binnen of buiten het huis. Er zijn ook pompen, die er op in gericht zijn de warmte te onttrekken aan de grond of aan water. Zo heeft men bij voor beeld een installatie gebouwd voor een ze^ schip, die de benodigde warmte aan het zee water zal ontrekken. ALS EEN BAKSTEEN.... „Hij zakt als een baksteen", luidt het ge zegde en daarmee worden alle bakstenen over één kam geschoren. Iedere metselaar of aannemer echter zal, wanneer er over bakstenen wordt gesproken, al gauw ver tellen, dat er in baksteen net zoveel ver schil is als ja, als in sigarettenmerken Baksteen is een specifiek Nederlands pro duct en vormt, ondanks alle betonconstruc ties, het kenmerk van onze woningbouw. Voor een leek is een baksteen een bak steen. Hij ziet misschien verschil van kleur en vorm.m aar waar hem dat in zit dat laat hij maar in het midden. Maar als je de met- sedlaar vraagt, dan zal hij een waar aba- cadabra laten horen, waar de oren van suizen. Van klinker tot boeregrauw. Bakstenen vertonen immers allereerst al verschillende graden van hardheid en die bepalen ook het doel waartoe ze worden gebruikt. Een „boeregrauwtje" wordt niet voor bestrating gebruikt en een klinker in tussenmuren te verwerken zou „zonde zijn. De klinker heeft de hardste huid, daarop volgt de „hardgrauw" die veelvuldig wordt gebruikt voor gevelsteen, vooral voor de gewone huizenbouw. En een „boeren- grauw'tje" is daarvoor weer te zacht. Die wordt gebruikt als „vuilwerksteen even als de veelvuldig toegepaste kalkzandsteen, voor binnen- of „vuil werk, dat later met pleister, betimmering ofa nder materiaal aan het oog wordt onttrokken. Hoe men al die soorten uit elkaar kent? De metselaar neemt er twee ensl aat ze tegen elkaar. aAn de klank kan hij horen wat hij in handen heeft. Er zit een onein dige nuance in dit product en veel komt aan op de vakkennis van de koper en de betrouwbaarheid van de verkoper. Te kust en te keur De bakstenen worden ook nog onder scheiden naar de fabricage. Men heeft vlam oven en ringovenstenen, streng,- pers- en handvormstenen. Er zijn kleine gele IJsel- steentjes, de zachtrode en diep-paarse hand vormsteen uit Limburg, de „bezande steen met een oppervlak van glinsterende zand- kristallen. Er zijn gladde strengpersstenen, geglazuurde stenen, waarmee prachtig mo- zaïek-achtig effect bereikt wordt. Er is groo onderscheid tusen stenen van de Waal en van de IJssel, stenen uit Fries land of uit Limburg. Wie voor het eerst in dit stenenwereldje verzeilt kan zich niet voorstellen dat hij al die verschillen ooit onder de knie krijgt. Maar het went snel. En dan worden al die, schijnbaar eendere, baksteengevels opeens zo verscheiden. Dan gaat men dit ideale specifiek-Hollandse bouwmateriaal met an der ogen zien, ontdekt men de vele en veler lei toepassingsmogelijkheden, de uitgebreide variaties, de artistieke visie, die tot uiting ge komen is reeds bij de keuze van dit ogen schijnlijk zo simpele en eendere materiaal. Te zeggen, dat er geen twee bakstenen zijn, die elkaar precies gelijk zijn, moge over dreven klinken maar het zal toch een hele kunst zijn, twee precies eendere ae vinden. Het is een zeer individueel materi aal en daarom past het ons Hollanders zo goed Speciaalzaak in LEDEREN KLEDING. Keuze uit dui zend stuks. Betaling ook in overleg. St. Antoine, Roo sendaal. Anti-vries, Oliën en Vetten en ook beste Bietennetten, bij P. van Alten, Singel- weg 47, Axel. - 1 v - D fik /j UTenAt MET RE SERVE-TANK Markt 12 Axel N.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ELECTRICITEITS MAATSCHAPPIJ Aan onze verbruikers. In verband met de gestegen kolenkosten worden met ingang van de meteropneming in September a.s. de prijzen voor het licht- en huishoudelijk ver bruik (waaronder heetwaterbereiding) met een Y2 cent per Kwh. verhoogd. DE DIRECTIE. PSYCHIATRISCHE INRICHTING „VREDERUST" BERGEN OP ZOOM Voor de opleiding tot het diploma B ziekenver pleging worden gevraagd LEERLING-VERPLEEGSTERS EN LEERLING-VERPLEGERS. Tevens kunnen meisjes van 17 jaar geplaatst worden als Verpleeghulp. Salaras leerlingen le jaar ƒ87.perd maand; leerlingen 2e jaar 101.per maand leerlingen 3e jaar 119.-— per maand, alles boven vrije kost en inwoning en vrijegenee skundige behandeling. Reisgeld boven 2,50 wordt 2 maal per maand vergoed. De eerste aanschaf van dienstkleding wordt door de inrichting verstrekt. Sollicitanten van Prot. Chr. huize gelieven zich te wenden tot de Geneesheer-Directeur, die gaarne verdere inlichtingen zal geven. s - '.OV <i- 1 nA»

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3