revolutionnair gewijzigd! Melkproducten-centrale „Vlaanderen" POTLOOD Firma J. C. VINK Schroeiend-brandend Maagzuur kunt U blussen. SINT JANSTEEN voor het eerst sinds 1761 De vooruitgang onzer gemeente gaat ge-I paard met een op allerlei terrein zich open-I barende modernisering van bedrijven en ne-l ring. Deze evolutie is kenmerkend. Zij be paalt zich n.l. niet uitsluitend tot de be staande zaken en ondernemingen alleen, doch betreft ook op verheugende wijze het ontstaan en de vestiging van nieuwe onder nemingen, die ,om een geijkte term te ge bruiken, sinds de bevrijding ,,als paddestoe len uit de grond gerezen zijn". Onomstotelijk blijkt hieruit de groei en vooruitgang van onze stad. Een aantal dezer bedrijven zullen wij in ons blad in de komende nummers aan een nadere beschouwing onderwerpen, teneinde onze lezers een meer dan oppervlakkige in druk bij te brengen. In deze reeks was het ons een genoegen deze week een bezoek te mogen brengen aan de in de Buitenweg verrezen melkpro ducten-centrale „Vlaanderen". Model-inrichting. Deze inrichting is niet vergelijkbaar met een moderne zuivelfabriek, doch bedoelt veeleer een schakel te zijn tussen de plaat selijke melkhandel en de leveranciers van de melk, of van de zuivelfabriek, die in velerlei vorm de producten die de handelaars dage lijks om- en afzetten verkrijgbaar stelt. Als zodanig voorziet zij in een dringende behoefte, ja, betekent zij.voor de melkboeren die in grote getale van huis tot huis deze producten uitventen ,een ware uitkomst. Het gebouw, door de Coöperatieve Melk en Melkproductencentrale „Vlaanderen" aan de Buitenweg gebouwd, heeft er door haar weliswaar eenvoudig, maar van een gedegen smaak getuigend voorfront, niet weinig toe bijgedragen het aanzien van deze buurt te verhogen. Op een behoorlijke afstand van de straat strekt zich op de ruimte er voor een betegelde oppervlakte uit, ten dienste van de melkslijters, die vooralsnog melk bij de melkveehouders gaan halen en dus ruimte voor het lossen en laden niet kunnen ont beren. Via een zeer eenvoudige, doch ruime en comfortabele hal, die van alle gemakken is voorzien, bereikt men het kantoor, hetwelk 6,50 bij 4,35 meter oppervlakte heeft en dat ten dele voorziet in de ruimte voor melk- onderzoek. Een even grote koelruimte bevindt zich, op zeer hygiënische en naar de eisen van het vak ingericht, bezijden het kantoor. Waarlijk imposant is de grote opslag ruimte, waar het hart der zaak als het ware zichtbaar klopt. Veelsoortige melkproducten. De losse melk wordt hier geleverd en voor zover overtollig vindt deze haar weg naar de zuivelfabriek. Aan de consument wordt zij geleverd in de vorm van losse melk en inflessen. Naast deze melklevering ligt het in de bedoeling in zeer nabije toekomst ge pasteuriseerde flessenmelk aan de klanten ie leveren. Van welk groot gewicht dit is kan ieder nagaan, die iets afweet van samenstelling en hygiënische eigenschappen. De melk is n.l. door haar samenstelling een uitstekende voedingsbodem voor micro-orga nismen, die allerlei ongewenste omzettingen kunnen teweeg brengen, waaronder het zuur worden wel een der meest bekende is. De melkzuurbacterieën zetten daarbij een deel van de melksuiker om in melkzuur. Daar er ook eiwit- en vetaantastende bacterieën be staan en men teneinde deze te doden de melk tegen bederf kan vrijwaren volgt men de overbekende methode van het pasteuriseren. Daarbij verhit men deze tot temperaturen beneden 100 gr. C. Voor sterilisatie is een temperatur van boven de 100 gr. C. nood zakelijk. Voor de consumptie bestemde melk wordt op één dezer wijzen behandeld en bij het pasteuriseren kiest men in het algemeen die temperatuur, waarbij men er zeker van is, dat de ziekteverwekkende bacterieën gedood worden en de natuurlijke eigenschappen der melk behouden blijven. Het behoeft nauwelijks betoog, van hoe veel belang de tot in perfectie opgevoerde hygiënische verzorging van melk- en melk producten voor de volksgezondheid zijn. Losse en in flessen verkochte karnemelk, gorte-, bloem- en havermoutpap (zowel ge pasteuriseerd als gesteriliseerd), rijstpap, slagroom, yoghurt, boter, vanille- en choco la-vla en chocolademelk, benevens condens, het is alles thans op de meest vlotte en effi ciënte wijze dagelijks direct leverbaar en van huis tot huis binnen het bereik van onze Axelse huismoeders. En hoewel nog slechts enkele maanden ten profijte van consument en handel werk zaam, blijkt deze melkproducten-centrale in een dringende behoefte te hebben voorzien, waar de melkhandel zich met de dag meer geheel op zal instellen. Daarom is de vooruitziende blik van de coöperatie ook te prijzen. Het ganse uiterst doeltreffend ingerichte gebouw is op stij gende omzet en hoger productiemogelijkheid berekend. Met het oog hierop en ook voor de nabije toekomst, waarin de gepasteuri seerde melk een steeds meer verlangd pro- Fduct zal worden, heeft men boven de koel cel en het kantoor een grote ruimte ge reserveerd voor plaatsing van een tank voor gepasteuriseerde melk. Met groot gemak zou hier een volledig orkest op kunnen plaats nemen. Zo ware ook de opslagruimte in te richten tot een imposante feestzaal 'dfè aan honderden plaats zou bieden. Het meest verheugende feit is echter dat de melkproductencentrale „Vlaanderen" nu in onze stad een gebouw bezit, dat voor de toekomst in staat zal zijn aan het gestelde doel te beantwoorden in de meest uitge breide zin van het woord. Ook achter het gebouw, parallel aan de spoorlijn zagen wij nog een bestraat tegel pad, dat voor diverse doeleinden kan wor den benut. Een aparte kolom en nog wel meer ware nu nog te vullen over de waarde en het nut van het melkonderzoek. Dit zou ons even wel op chemisch en bacteriologisch terrein voeren, waarbij een voor velen wellicht dorre opsomming van formule's over vetgehalte, vitamines A en D (in het vet) en C en D (in het plasma) zouden moeten gaan ten beste geven waar wij zelf te weinig van be grijpen en die ten enenmale geen gemeen goed zijn. Gevoegelijk mogen wij dit dus buiten het bestek dezer regelen laten vallen. Concluderend mogen wij echter met vrij moedigheid vaststellen dat de Coöperatieve Melk- en Melkproductencentrale „Vlaan deren" ine en dringende en reeds lang be staande behoefte hier ter plaatse voorziet. Aan de toekomst en de levensvatbaarheid bestaat dan ook niet de geringste twijfel. De melk- en de melkproducten behoren tot het volksvoedsel van he eerste plètn voor ons ganse volk. Dus bij uitnemendheijjll Hygiëne en volksgezondheid stellen de hoogste eisen. Deze vinden een degelijke waarborg in de productie en door de werk methode die de melk- en melkproducten centrale volgt en toepast in haar bedrijf, dat in de lijn der ontwikkeling en dientengevolge in de toekomst steeds meer aan betekenis zal winnen. UIT ONZE OMGEVING AXEL VOOR-SELECTIE PROVINCIALE PLOEGWEDSTRIJD. Zoals reeds aan insiders bekend zal zijn zal ook dit jaar en we! op Zaterdag 29 September a.s. in de Wilhelminapolder te Wilhelminadorp bij Goes, voor het kampioenschap 1956 voor Zeeland, een provin ciale Ploegwedstrijd plaats vinden. In verband hiermede zullen in alle delen onzer pro vincie voor-selectiewedstrijden worden georganiseerd, waarvoor de voorbereidende maatregeelen aj^fwege gaand zijn of reeds werden getroffen. Reeds vorige week wezen wij op een zodanige onder onze gemeente in voorbereiding zijnde wedstrijd, die ongetwijfeld weer een sportief en spannend karakter zal dragen. Naast dez ewedstrijd op 1 September a.s. zal het streekbestuur der L.J.G. qp Zaterdag 8 September eveneens een ploegwedstrijd organisren op een per ceel bouwland van de heer Anth. Dekker aan de Veerstraat te Zaamslag. Het leek ons niet ondienstig nog eens op aard en karakter van dit jaarlijkse evenement te wijzen. Doordat dit jaar een zevental organisatie s zal deel nemen zullen in totaal uit de zeven streken waarin Zeeland verdeeld is 49 ploegers worden afgevaardigd naar de wedstrijd in de Wilhelminapolder. Daarnaast kunnen evenveel reserves worden opgegeven. Door de L.J.G. is er ernstig naar gestreefd ook in streekverband te komen tot een zekere samenwerking bij de organisatie der streekwedstrijden. Als streken worden in Zeeland aangemerkt Schouwen, Tholen en St. Philipsland, Walcheren, Zuid-Beveland, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en West Zeeuwsch-VIaanderen. Uiteraard is men vrij bij de afvaardiging uit drie methode's eenke uze te doen. De deelnemende verenigingen kunnen de ploegers apart afvaardigen, zonder met elkaar overleg te plegen of een gezamenlijke selectiewedstrijd te houden. In zodanigg eval kunnen de verenigingen elk één ploeger en één reserve opgeven. Bij de te houden selectiewedstrijden doen zich de beide volgende mogelijkheden voor a. de zeven besten van de selectiewedstrijd /worden afgevaardigd, terwijl de zeven daarop Volgenden als reserve s worden aangewezen b. er wordt een selectiewedstrijd gehouden, doch vooraf wordt afgesproken dat,van alle vereni gingen één ploeger en één reserve zal worden afgevaardigd, zodat met deo nderlinge rangorde wellicht geen rekening gehouden zal worden. Door de commissie wordt in weerwil Van het feit dat men vrij is uit .deze drie methode's.een keuze te doen ten zeerste aanbevolen zo mogelijk de selectiewedstrijden ook gezamenlijk te houden. hielk geval zullen dus uit elke streek zeven ploe- gersb^n evenveel reserves komen met de restrictie dat, wanneer om de een of andere reden, door gebrek aan deelnemers b.v. dit getal lager zou worden, de regelingscommissie het recht heeft de open gevallen plaatsen door andere ploegers, bij voorkeur uit de zelfde streek aan te vullen. Al gaat bij dit alles de voorkeur uit naar één- of tweescharige ploegen, zal toch het soort ploeg een ondergeschikte rol spelen. Wat de afvaardiging be treft zal geen onderscheid, gemaakt worden tussen paarden- en trekkersploegen al kan daar bij de be oordeling rekening mee worden gehouden. De ploegers worden in de volgende categorieën verdeeld 1Paarden 2. Trekkers a. wentelploegen (waaronder tweeweg en kantelploegen b. rondgaande ploegen. De i^Jistrijdcommissie ten slotte zal bestaan uit een zeventaJnpersonen door elk der verenigingen aan te wijzen.^ Deze heeft de bevoegdheid tijdens de wed strijd controle op het naleven der voorschriften te houden en de deelnemers zonodig strafpunten te geven of te diskwalificeren indien overtredingen van het reglement worden geconstateerd. Ook de jury zal uit e engelijk aantal personen op overeenkomstige wijze worden vastgesteld. Aan de kampioen zal een zeer aantrekkelijke hoofd prijs ter waarde van 40.worden uitgereikt waar naast nog andere zeer belangrijke prijzen zullen wor den uitgereikt,t erwijl ook de deelnemende vereni gingen nog het recht hebben voor eigen leden aparte prijzen beschikbaar te stellen. Het inschrijfgeld voor de wedstrijd is bepaald op 5.per deelnemer. Degenen die meer dan 40 km. moeten afleggen ontvangen een vergoeding van 15 ct per km., eventueel vermeerderd met het betaalde veer geld. Ongetwijfeld zullen dus zowel de streekploegwed- strijd als de provinciale in de Wilhelminapolder wederom in het teken der belangstelling staan. HERLEEFT DE KORFBALSPORT? Reeds in Mei j.l. is alhier opgericht een Gerefor meerde Ontspanningsvereniging, welks doel er voor lopig in de eerste plaats op gericht is de hier sinds vele jaren ter ziele gegane korfbalsport wederom nieuw leven in te blazen. Deze vereniging afgekort „G.O.V." geheten zal op Zaterdag 1 September a.s. debuteren met een vriendschappelijke match tegen de Korfbalvereniging „Spui?? n rt3 MARIA ZAMORA KOMT NAA AXEL. Onder auspiciën van het Cultureel Arbeiders Spaar fonds alhier treedt op oDnderdag 25 October a.s. in „Het Centrum" op Maria Zamora met haar Zuid- Amerikaanse orkest. Verdler wordt deze Amerikaanse orkest, genoegzaam bekend van de radio programma's en tajloz egramofoonplaten. Verder wordt deze cabare- en variété-avond gevuld met het optreden van eHrman Theunissen met het electronisc wonderorgel, terwijl hij tevens Nederlands grootste accordeon bespeelt en de Truxini Company met hun moderne magische cocktail. Zeker mag bij deze op somming niet vergeten worden Mans uut Twenthe, ook een overbekende figuur van de radio-uitzendingen. Al met al staat er dus weer een ontspanningsavond in het vooruitzicht, waarvan de programma-bezetting een avond van het hoogste genot doet verwachten. DE AXELSE AGGLOMERATIE WAS KRIJGSOPERATIEGEBIED. Demil itaire oefeningen van dienstplichtigen, vor mende hte 943e Bataljon Infanterie, die van Maandag 20 Augustus tot en met Donderdag 23 Augustus onder land pldbts hadden, hebben de afgelopen Woensdag de codé-naam „Cobra-West" in een gedeelte van ons in en om noze stad heel wat leven en beroering gewekt. In het kader van de genoemde landelijke herhalings oefeningen was deze militaire eenheid op Maandag 20 Augustus verplaatst van Steenwijkerwold bij Mep- pel naar Zeeuwsch-Vlaanderen en in de loop van Dinsdagmiddag en -avond arriveerde het bataljon hier ter plaatse met vrachtauto's en ander rijdend mate riaal en werd op de z.g. „Grote Plaat" een bivakke- ringskamp ingericht. Zoals begrijpelijk ging deze komst van militairen, die Axel zeer onverwacht voor een paar dagen tot garniziensplaats metamorfoseerden, met het onafschei delijke uiterlijk vertoon gepaard en op meerdere plaat sen namen wij complete parken van gemotoriseerde onderdelen waar. De aard en de omvang van dit alles gaf ons een indruk van de enorme eisen die in de moderne oorlog gesteld worden aan de gewapende macht. De uitrusting van de soldaat en dan zagen we hier nog slechts de gewone infanterist moet aan de uiterste per fectie beantwoorden. Reeds een oppervlakkige op somming der óan de uitrusting verbonden kosten zekt ons welke formidabele bedragen vereist moeten zijn, wil een legeronderdeel naar moderne opvattingen be antwoorden aan de gestelde-eisen. De in veldltenue geklede soldaat van onze tijd ziet er 4®? °°k uit a's een stuk 'eVfnde techniek. Uitge- rust jiet telefoon, mobilofoon, gehoorapparten draag- haij^ Jjendinstallaties, helm en persoonlijke wapens, piojiiergerij en andere onmisbare attributen, zowel voor de camouflage, de voeding en verdere behoeften lijkt hij al een zeeT vreemd wezen voor de velen, die eertijds de wapenrok droegen. De krijgstechniek heeft zich wel zeer radicaal ge wijzigd, hetgeen nog eens te meer bleek, toen de operaties j.l. Woensdag aanvingen, die zich hoofd zakelijk vanuit de richting Schapenbout uit noorde lijke en westelijk e richting naar onze stad voltrokken. Het gewonev erkeer werd geen beperking pge- legd, zodat ieder zich enigszins kon vergewissen van de operaties, dóe plaats grepen en zowel over de wegen als in het veld voorvielen. Dat de schooljeugd met vacantie zich hierin niet onbetuigd liet en er onder hen een ware inzamelwoede van ledige hulzen manifesteerde, spreekt voor zichzelf. Zoveel mjogelijjk dat was wel duidelijk wordt er naar gestreefd met motorische eenheden beslis, singen te forceren, waarbij echter de infanterie (het voetvolk) onmisbaar is. De Woensdagnamiddag vooral heeft onze stad in het teken van deze „oorlog op kleine schaal" staan, en het onophoudelijk geknal van de vuur- wapens dat gepaard ging met de goeddeels denk- beeldige krijgshandelingen verplaatste ons in gedach- ten weer naar de angstige dagen van September 19jj zodatve len de verzuchting slaakten dat wij hopelijk daarvan nooit geen werkelijke reprise meer zullen moeten beleven. Vlot is overigens alles verlopen. In enkele straten waren er nog al eens hevige schermutselingen tussen de aanvallers en verdedigers, waarbij het verkeer wel eens voor een wijle werd stilgelegd door het leggen van rookgordijnen. Dit alles gaf aan de operatie een zekere mate van realiteit en zo waren er wel eens voorvallen die wezen op schrik vooral onder de kleuters maar voor het overige verliep alles naar wens en „volgens de plannen". En de sodaten waren in enkele uren tijds naar eeuwenoude traditie weer direct volop ingeburgerd en beleefden in Axel vooral voor en na de oefeningen enige vrolijke en gezellige urén, die de oude roep onzer gastvrije stad weer eens beklemtoonde. Vooral des Woensdagsavonds werd he't anders gewoonlijk zo rustige stadsbeeld van ons stedeke in letterlijke en fi- guurlijke zin sterk verlevendigd door de passagierende militairen. PREDIKBEURTEN. Zondag 26 Augustus 1956 Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. Lok, van Bussum. i Geref. Kerk, (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst Dinsdag 28 Augustus 1956 Geref. Gemeente, 's avonds 7.30 uur Ds. L. Rijksen van Middelburg. ZONDAGSDIENST ARTSEN 25 26 Augustus Dr. A. Kats. On-mid-del-liik - met Bennies- Gewoon een of twee Rennies laten smelten op de tong en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd gewapend. Voor Uzelf ook om een disgenoot-in-nood uit de brand te helpen. Ing. Med. WEGVERBETERING. De wegen in onze omgeving verbeteren zienderogen Langzamerhand dringt het tot de wegenbouwers door dat een flinke weg plaats moet bieden voor auto mobielen, fietsers en ook voetgangers. Zo kan men als men thans van Hulst via de Tragel naar de greni wil rijden gebruik maken van een fraaie weg, voorzien van een .goed wegdek, een fietspad en voetpad, ter wijl de weg des avonds flin kverlicht is. Dit is wel een afdoende verbetering van de onhoudbare toestand waarin deze weg jeren achtereen heeft verkeerd. Vandaag 25 Augustus wordt deze weg officieel ge opend en van 25 tot 29 Augustus is re daarom feest in Sint Jansteen. Schrijf nu met vloeibaar grafiet onbreekbare punt REYNOLDS, potloodmodel, met clip en gum 75 cent luxe modellen met dop, 1,75 1,95 nieuwe vullingen 1,— Markt 12 Tel. 646 Axel Duivensport, DERBYVLUCHT ZEEUWSCH-VLAANDEREN: De grote derbyvlucht op Dourdan uitgeschreven door de duivensociëteit „.E.D.B." te Schoondijke en waar aan werd deelgenomen door 1758 jonge duiven is een volledig succes geworden voor de Oost Zeeuwsch- Vlaamse duivenmelkers, aangezien eerst de als 35ste geklasseerde een West Zeeuwsch-Vlaamse deelnemer was. De uitslag was als volgt 1Th. Dobbelaere, Heikant2. J. Dankaert, St. Jansteen 3. P. Verstraeten, Clinge 4. G. van Damme, Koewacht5. R. van Goethem, Heikant 6. G. Cockuijt, Absdale 7. P. de Smet, Heikant: 8. Th. de Block, Heikant9. Th. Olieslagers, Hon- tenisse 10. J. Antheunis, Hulst; 11. A. de Maagd, Hulst; 12. A. Baart, Hulst; 13. P. Smet, Heikant: 14. J. Antheunis, Hulst 15. A. Baart, Hulst16. E. Vermeire, Hulst17. P. Leeraert, Zandberg 18. G. van Kerckhoven, Hulst19. W. de Zwarte, Lams- waarde 20. P. van Goethem, Heikant. m

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2