AXELSE COURANT frankrijk heeft meer dan een millioen geesteszieken. JEUK DDD Musketier van de 20ste eeuw. J. C. VINK Frankering bi) abonnement. Axel ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 70e Jaargang No. 91 D NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker Uitgeef sterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-046 HooidredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. :»X>»X>»X>58XX45< >»XX«<'S»XX«<:>a6ens8B«-« DE WONINGNOOD VOLGENS DESKUNDIGEN EEN DER VOORNAAMSTE OORZAKEN. Een derde deel van de bedden in de Franse hospitalen wordt ingenomen door geesteszieken. Voor 31 December 1957 moe ten er 100.000 bedden meer ter beschikking staan van de mentaal zwakken want het aantal krankzinnigen stijgt in Frankrijk met Je maand. In 1835 moesten er op iedere honderdduizend inwoners 31 geesteszieken in een inrichting worden verzorgd, thans al 300 en helaas moet men rekening houden met een verdere stijging. Maar er zijn ook nog honderdduizenden geesteszieken, voor wie in de inrichtingen geen plaats is. De specialisten becijferen het totaal aantal gees telijk onvolwaardigen in Frankrijk op meer dan een millioen, of één op de 42 inwoners. Woningen moeten groter worden. Evenals de rheuma, de tuberculose en de tanker oefenen de geesteszieken een rem mende invloed uit op het productieproces. Niemand weet wanneer men dit vreselijke leed zal gunnen beteugelen, hoewel er mo derne geneeswijzen beschikbaar zijn. De levensomstandigheden van deze eeuw wor den thans door alle deskundigen als de voor naamste oorzaken beschouwd voor de stij ging. De vergelijkende cijfers zijn overigens onbetrouwbaar. De U.S.A. heeft op iedere 100.000 inwoners 450 patiënten geïnterneerd en in de staat New York bedraagt dit aantal zelfs 550. Voor Nederland is het 250. Maar in het ene land neemt men de patiënten eer der op dan in het andere. Van grote be tekenis is, dat de psychiaters het er thans over een zijn, dat, hoewel alcoholmisbruik, erfelijkheid en andere oorzaken een grote rol spelen toch de voornaamste oorzaak van de regelmatige stijging gelegen is in de huisvesting. In Frankrijk is hierdoor een openlijk con flict ontstaan tussen de architecten en de psychiaters. De eerste categorie denkt de woningnood alleen te kunnen oplossen door het bouwen van pietluttige appartementen, bestaande uit twee of drie belachelijk kleine kamertjes, die soms meer lijken op ruime, maar slecht geconstrueerde kasten. „Ruimte" schreeuwen de psychiaters. „De bewoners worden krankzinnig in uw huur kazernes". En hun cijfers tonen onomstotelijk aan, dat iedere bezuiniging op de woningbouw gelijk staat met het paard achter de kar spannen, want de verzorging van één gees teszieke kost de gemeenschap 700.000 tot 1.000.000 francs per jaar. De voorschriften betreffende de woning bouw, die thans in Frankrijk voorschrijven dat een woning voor vijf personen minimaal 48 m2 oppervlakte ^lient te hebben, moeten worden veranderd. Volgens de psychiaters heeft een gezin van vijf personen minimaal 80 m2 nodig. Niet met de deur in huis vallen. Om de geestelijke druk te verminderen eisen de psychiaters tevens, dat iedere wo ning een kleine hal of een corridor moet hebben. Het is zenuwslopend voor het hele gezin indien men via de buitendeur plotse- ling de woonkamer binnen valt. Ook de ge meenschappelijke w.c. leidt vaak tot geeste lijke stoornissen, maar men legt vooral de nadruk op het lawaai dat de burger van nu tot in zijn slaapkamer achtervolgt. Vooral het kind is zeer gevoelig voor het lawaai. Maar de wet verplicht geen enkele aannemer of architect maatregelen te nemen tegen de ..achtervolging van het geluid' door geluid dempende muren voor te schrijven. De strijd tegen het lawaai,h elaas pas in haar begin stadium, is tevens een strf.d tegen de krank zinnigheid. Er is vastgesteld, dat de arbeids productiviteit onder de druk van permanent lawaai daalt tot tweederde deel van de nor male. Zelfs zonder te ontwaken kan men door plotseling nachtelijk lawaai een mentale schok krijgen. Opmerkelijk is overigens de invloed van de temperatuuronderver- warmde vertrekken veroorzaken mentale dachten en werken zeer deprimerend. De vrouwen vooral zijn vaak overgevoelig voor koude. De kalmerende invloed van de ouderwetse zolder wordt thans algemeen erkend evenals overigens de ontspannende werking ener wandeling in de vrije natuur. Zijn we met onze grote flatgebouwen wel op de goede weg De psychiaters beweren duidelijk het tegendeel en tonen met cijfers aan, dat het „samenwonen" van veertig en meer gezinnen in één gebouw mentale schokken veroorzaakt. Indien deze enorme huurkazernes geen geschikte speelterreinen hebben voor de kinderen vormen zich boven dien spoedig kleine bendes van jeugdige boefjes. Werkomstandigheden moeten spoedig veranderen. Tijdens het congres voor mentale hygiëne, dat onlangs in Parijs werd gehouden, ver klaarde prof. Binois zeer terecht, dat welis waar het aantal arbeidsuren is verminderd, maar de arbeidsmoeheid daarentegen is toe genomen. Terwijl de mentale slachtoffers bij Renault in 1952 nog 290 bedroegen steeg hun aantal in 1953 al tot 420. In een Parijse fabriek van toiletartikelen noemt men één der banden „la chaine des folies" want vrij wel iedere maand moet een arbeidster af gevoerd worden wegens nerveuze uitputting. In sommige bedrijfstakken zijn de cijfers ont; stellend. Zo lazen we in het personeelsblad van de Franse P.T.T., dat er in 1948 76 leden van het personeel geestesziek werden en in 1955 reeds 636. Twee specialisten be studeren momenteel de mentale gezondheid van de telefonisten en reeds nu blijkt dat ze tot verontrustende cijfers zullen komen. „Zelfs de ontspanning wordt gevaarlijk", verzuchtte één der deskundigen op het con gres en hij bedoelde daarmee vooral de schadelijke invloed van de film. Tal van half-volwassenen gaan drie, vier of vijf keer per week naar de bioscoop, zuigen zich vol met vaak ongezonde suggesties met als ge volg, dat de mentale gezondheid op de duur ernstig wordt geschaad. Mentale ziektes veroorzaken ongekend leed. Ze scheuren gezinnen uiteenze brengen kinderen op het slechte pad ze remmen het productieproces en kosten de gemeenschap dagelijks milliarden. De oor zaken zitten veelal verankerd in onze mo derne levenswijze en een nauwkeurige studie daarvan geeft tal van waardevolle aan wijzingen. De regeringen ook de Neder landse zal hiermede rekening hebben te houden want de cijfers worden beangstigend. kon steunen op de sabel van Klar, waarna er een waarschuwing in de kranten kwam, dat de professor zijn colleges zou voortzetten onder bescherming van de sabel van Klar. Hiermee was de rust teruggekeerd. De kampioen van goede huize, die steeds meer vrienden had gekregen werd natuurlijk gekozen tot lid van het parlement, waarin hij een geziene figuur werd, sterk gehaat uiterst rechts. Op een mooie Dinsdagmiddag stormden er in het parlementsgebouw twin tig rechtsen op hem af met de bedoeling hem door het raam naar buiten te smijten. Klar, zich in postuur zettende, greep de eerste bij broek en schouders en smakte hem tussen de aanvallers in tot groot vermaak van het publiek. Deze aanvaller, Mayteny, vroeg om een duel, dat overigens geen seconde duurde. VOORLICHTING VAN .VEILIG VERKEER" Fietser A komt voor fietser B van rechts. Men zou dus kunnen aannemen, dat A voor rang heeft. Vergist U zich echter niet, want A moet wachten Als een fietspad, dat niet bij een weg be hoort (of dat behoort tot een onverharde weg) uitkomt op een verharde weg, geldt de verharde weg als voorrangsweg. HONGAARSE DOKTER SLOEG 140 OFFICIEREN NEER. THANS VERZORGT HIJ ZIEKEN IN PARIJS. De waarheid is altijd sterker dan de ver beelding. De held van Alexander Dumas, Artagnan, blijkt maar een leerling te zijn bij de held van deze eeuw, dr. Klar, die 700 duels op zijn rekening heeft staan en nu de zieken van Parijs verzorgt Paul Nagy, in de twintiger jaren opper bevelhebber van het Hongaarse leger, had in een week tijd drie zonen van een burger familie gedood met de degen, omdat hij de eer van zijn dochter tekort meende gedaan. Het hele land sprak er schande van, maar wie zou een opperbevelhebber aandurven Toen meldde zich Zoltan Klar, 25 jaar oud en net afgestudeerd als arts. Hij had al be kendheid gekregen wegens zijn gevechten, maar de opperbevelhebber, vermoedelijk wetende, dat hij aan Klar een te sterke tegenstander had, antwoordde niet op de brief van de jongeman, hoewel deze hem in ronde woorden had verweten laf genoeg te zijn om ongeoefende burgers te doden. „In dien U om een zuiver persoonlijke kwestie de Hongaarse burgerij wil lastig vallen, zal ik het me tot een eer rekenen U genoeg doening te geven. U zoudt mij verplichten mij de tijd en plaats te w'ijzen welke U schikken". Wel gaf de opperbevelhebber zijn offi cieren opdracht iedere relatie met Klar te verbreken. Klar echter had een goede re latie bij het weekblad ,,De Aarde dat enige dagen later een artikel van zijn hand pu bliceerde, waarin hij woordelijk schreef „Opperbevelhebber van het Hongaarse leger generaal Nagy, U zijt een gifadder in het leger en ik wil U onschadelijk maken Hiermee lag de knuppel in het hoender hok. Nagy riep de generale staf bijeen, die meende, dat Klar het hele leger had be ledigd. Het leger zou deze „opscheppende burger" genoegdoening geven op een buiten gewoon heldhaftige manier. Het wees 140 officieren aan, kampioenen op de degen, die er één voor één op uit zouden trekken om Zoltan Klar de les te lezen. De vrienden van de jonge arts kwamen afscheid nemen, want dit zou natuurlijk het einde betekenen. Maar Klar ontving drie tegenstanders per dag en een goede zes weken later had hij de 140 beste sabelvech ters van het Hongaarse leger overwonnen zonder zelf maar een schrammetje op te lopen. Daarna legde hij zijn sabel aan de voeten van generaal Boyeb, president van de ere-jury en hij zei„Generaal, 140 dap pere mannen hebben gevochten voor een laf aard. Ze hebben verloren en daarmee is de lafaard verslagen. Hij moet nu zijn ontslag nemen of ik wil van hem de 141e maken Een uur later diende Paul Nagy zijn ont slag in. De burger, de zoon van de kolonel, had het leger verslagen. Dr. Zoltan Klar, gevlucht uit zijn vader land, woont nu bij de Champs Elysées, waar hij een artsenpractijk heeft. Hij is het middel punt van honderden Hongaren in Parijs doch politieke aspiraties heeft hij niet. Toch zou hij de leider kunnen worden van een Hon gaarse regering in exil en vermoedelijk zou zijn groep dan ook in Boedapest de geesten wakker roepen, want zijn naam is voor mil- lioenen het symbool van dapperheid en eer lijkheid. Zijn opvoeding was Spartaans hard. Toen Zoltan een manneke was van vijf jaar bond zijn vader, legerkolonel en landheer, hem op een vlug paard en daarna werd het dier op gejaagd. „Het ging te vlug om bang te zijn zei dr. Klar. Om hem zwemmen te leren smeet zijn vader hem zelf in een ondiepe rivier. Al op de leeftijd van 3 jaar werd hem geleerd te boksen, worstelen en schermen en nog voor hij als 6-jarige knaap naar school ging hanteerde hij de sabel. „Je zult officier worden" had zijn vader honderd maal woedend geroepen. Maar Zoltan ging metló jaar naar de universiteit van Boedapest om er medicijnen te studeren. Klar krijgt een gevreesde naam. Klar's naam kreeg al spoedig een ge vreesde klank. Hij was inmiddels al een bekend geneesheer geworden, toen zekere Louis Adams benoemd werd tot professor aan de universiteit, hetgeen een uiterst recht se studentenorganisatie mishaagde. De or ganisatie maakte hem het leven lastig en had afgesproken zijn colleges te saboteren om 'hem weg te jagen. Deze professor, tevens lid van de liberale partij van Klar, kreeg enjige maanden later de mededeling, dat hij Het verhaal van de Britse graaf. Waarom ook geen romantische duels Hij was verliefd op het mooiste meisje van Boe dapest. Zij werd echter ook het hof gemaakt door een Britse graaf, hetgeen tot duel num mer zoveel leidde. Dr. Klar liet de wapen keuze over aan de gast, die verstandig oor deelde het pistool te kiezen. Hij mocht ook nog het eerste schot hebben, doch miste ver. Klar hoefde niet meer te schieten, want de graaf zette het op een lopen. „Dit was mijn goedkoopste model. Ik diende alleen maar even als schietschijf en toch kreeg ik er mijn vrouw mee". Madame Klar nu ook in Parijs is inderdaad betoverend mooi. Haar 7-jarig zoontje lijkt op haar, maar heeft de donkere ogen van zijn vader. Men kan de Parijse arts van nu overigens zijn heldendaden niet meer aanzien. Hij heeft geen enkel lidteken en hij lijkt het prototype van de Franse in tellectueel, goed gekleed, prima gesoigneerd, hoffelijk en charmant. Zijn nu grijzende ha ren zijn strak naar achteren gekamd, hetgeen het grote voorhoofd accentueert. Boven de smalle lippen, die voortdurend glimlachen staat een nog donkere snor. Zijn kin is erg vierkant en zijn gestalte, hoewel hij nu toch de zestig nadert erg lenig. „Je zit er in voor je het weet, want nooit of te nimmer heb ik het gevecht gezocht. Het was me altijd veel liever te bemiddelen. Maar ik heb toch niet aan een goede zeven honderd duels kunnen ontkomen zegt hij. Tweehonderd politieke duels. „Het zijn er precies 897, Zoltan" vulde zijn vrouw aan. „Inderdaad, lieveling, maar die tweehonderd politieke duels tel ik niet mee. Maar laat ik U nog een ander verhaal ver tellen en daarmee is het dan wel genoeg." Het was laat eens zien het was in 1924 dat een officiertje van het garnizoen te Pees aan de officierenraad verlof vroeg te mogen huwen met Annie Laborh, de doch ter van de eigenaar van een erg liberale krant. De uitspraak liet geen twijfel over een officier van het leger van Rothy kon onmogelijk trouwen met een liberaal meisje. Wij liberalen, namen dit op als een be lediging en ook al had de vader van het meisje niet gevraagd tussen beide te komen, zouden we hebben gereageerd. De afgevaar digde Pakots en ik gingen naar Pees en nau welijks zaten we in een restaurant te eten of er kwam een herriezoekende kolonel bin nen, die uitschreeuwdeIs dr. Klar hier gekomen om de stad Pees te terroriseren Wat doe je in zo'n geval Ik stond netjes op en zei: Toch niet. We komen alleen om beleefdheid te leren aan lieden zoals U. De woedende officier schreeuwde buiten zich zelf van woede mijnheer, beschouw U zelf alsof U een aframmeling hebt ontvangen. Daarop gaf ik hem een goedkope maar harde draai om de oren. Het liep natuurlijk weer op een duel uit en helaas werd de kolonel daarbij vrij ernstig gewond. Het trouwver- bod bleef, maar de bruidegom diende zijn ontslag in als officier en ik ben bij het huwelijk getuige geweest. Dr. Klar kan uren en uren vertellen over de waarheid, die sterker is dan de knapste fantasie. Alleen zijn vlucht uit het commu nistische Hongarije naar het vrije Frankrijk blijft een gesloten boek. Dat is nog te vers. Ondanks alles is deze Parijse dokter een echte Hongaar, een meeslepende, beminne lijke persoonlijkheid, die nog altijd heimwee heeft naar de poesta en naar de Donau. ABONNEMENTSPRIJS: Loste nummers 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 ADVEKTENTIEPKIJS 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. In{* «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. ïdvertentlén (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de Jeuk in enkele seoonden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1