revolutionnair gewijzigd! Minder kiespijn door goede voeding. POTLOOD Firma J. C. VINK nippers UIT ONZE OMGEVING AXEL SLUISKIL SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN. Er zijn waarschijnlijk niet veel mensen, die een bezoek aan de tandarts tot de pret tige gebeurtenissen rekenen. Het feit, dat de controle meestal nieuwe ongerechtigheden aan het licht brengt en dus een behandeling noodzakelijk maakt, zal daaraan niet vreemd zijn. De moderne mens schijnt meer onder tand bederf te lijden dan zijn voorouders. Minder dan 2% van de Westerse bevolking blijft er vrij van en er zullen tegenwoordig maar weinigen zijn, die hun hele leven hun eigen gebit ter beschikking houden. Dat zelfs het aantal kleuters en school kinderen, dat een geheel gaaf gebit heeft, betrekkelijk gering is, moet ons werkelijk met zorg vervullen. Bind de strijd aan tegen tandbederf. Ons gebit is een belangrijk instrument. Het loont zeker de moeite het in zo goed mogelijke toestand te houden niet alleen wordt hierdoor veel pijn en ongemak voor komen, ook de algehele gezondheidstoestand is er mee gediend. Waarschijnlijk heeft men LI in Uw jeugd al wel voorgehouden, dat er twee manieren zijn, waarop men aan het tandbederf al thans gedeeltelijk paal en perk kan stellen, n.l. door regelmatige controle en een goed onderhoud. Wie de tandarts twee maal per jaar de gelegenheid geeft ontstane schade te her stellen, maakt een goede kans zijn gebit lan ger en in, betere staat te behouden dan hij, die het verwaarloost. Het goed en regel matig tandenborstelen, waardoor de voedsel- resten, die tandbederf in de hand werken, verwijderd worden, is zeker een stap op de goede weg. Er is echter een belangrijker wapen tegen het tandbederf. Dat is het vergroten van de weerstand, die de tand heeft tegen de on gunstige invloeden, die hem belagen. U zelf kunt Uw rol spelen bij de instand houding van Uw eigen gebit en dat van Uw kinderen. De belangrijke bijdrage, die U kunt leveren, bestaat uit Het gebruiken van een goede voeding. Een goede voeding helpt ons in het stre ven ons gebit zo gezond mogelijk te houden en dat van onze kinderen van de aanvang af zo sterk mogelijk te doen zijn. Wat is goede voeding Voorwaarde is, dat de voeding alle voe dingstoffen bevat, die noodzakelijk zijn voor de opbouw van het gebit en voor het be houd er van. Zo'n voeding zal niet alleen ons gebit een grotere weerstand geven. Zij zal er tevens toe kunnen medewerken dat wij ons zo ge zond, levenslustig en fit mogelijk voelen. Denk niet, dat het samenstellen van deze voeding in de practijk op grote moeilijk heden stuit. U bereikt Uw doel als U er voor zorgt ,dat Uw gezin dagelijks bepaalde voedingsmiddelen in de juiste hoeveelheden gebruikt. Met bepaalde voedingsmiddelen beogen wij melk, karnemelk of yoghurt, aardappe len, groenten, vruchten, kaas, vlees of vis, peulvruchten, bruin- of roggebrood of graan producten. legd wordt, kan het de tanden en kiezen van het kind alleen maar ten goede komen als zijn moeder vóór zijn geboorte de hand heeft gehouden aan het gebruik van de juiste hoeveelheden onmisbare voedintK middelen. 9S" Als door goede voorzorgen een goed fun dament is gelegd, is het onze taak hierop voort te bouwen. Ook voor de kleuter is een goede voedinq onmisbaar. Bovendien moet het kind leren kauwen Het gebit wordt er door geoefend. Geef het die gelegenheid, door het eten niet te fijn te verdelen en het kind te wennen aan rauw fruit of rauwe groenten, die U alleen i„ het begin fijn maakt of snijdt. Laat Uw aandacht voor de voeding van het kind ook later niet verslappen. A! zijn ze groter en groeien ze niet meer zo hard, onze kinderen hebben nog steeds het beste van het beste nodig. Bovendien zal een kind een goede ge. woonte, thuis" geleerd, later zelf in practijk brengen. Wen de jeugd er aan aandacht te geven aan hun voeding. Niet alleen in ver band met hun gezondheid, maar ook in het belang van de kinderen, die ze zelf eens zullen hebben. Er is werkelijk geen leeftijd, waarin een goede voeding gemist kan worden. i Goed kauwen is zo belangrijk. Onderschat U nooit het belang van goed kauwen. Geef zelf de jeugd het goede voor beeld. Niet alleen wordt het gebit er door geoefend, het wordt er tevens door ge reinigd. Laat de jeugd naar hartelust in appels of rauwe worteltjes bijten. Geef hun, maar ook U zelf, liever bruin brood dan het zachte witte. Zet ook eens rauwe groente op tafel. Niet alleen komt het Uw gebit ten goede, ook Uw gezondheid is er mee gediend. Doe Uw best voor U zelf en voor Uw kinderen, Een goed gebit is werkelijk geen onbereik baar ideaal. voor het eerst sinds 1761 Schrijf nu met vloeibaar grafiet onbreekbare punt REYNOLDS, potloodmodel, met clip en gum 75 cent luxe modellen met dop, 1,75 1,95 nieuwe vullingen 1,, Markt 12 Tel. 646 Axel ZUIDDORPE. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER Een fietser mag tegen de rechterkant van de weg-as de bocht naar links nemen. Ook hier kan dus weer gesproken worden van voorsorteren. De bocht mag echter ook zo groot mogelijk gemaakt worden. Voor kin deren is de laatste manier doorgaans het meest veilig. Snoep niet teveel. Waarschijnlijk is het U opgevallen, dat in deze genoemde voedingsmiddelen suiker, zoete broodbeleggingen en andere zoete lek kernijen ontbreken. Ze zijn voor onze ge zondheid zeker niet noodzakelijk en voor ons gebit zelfs schadelijk. Dit laatste betreft vooral die lekkernijen, die aan de tanden blijven kleven, zoals nougat en toffees. Snoepen bevordert niet alleen het tand bederf, het beneemt ook de eetlust en het is duur. Het gevaar is daarom niet denk beeldig, dat iemand, die maar al te graag snoept, te weinig werkelijk waardevolle le vensmiddelen gebruikt, hetzij uit gebrek aan eetlust, het zij omdat Bruin het niet kan trekken. Ook daarom loont het de moeite te grote snoeplust te bedwingen en onze kinderen van jongsaf aan te leren dat er nog andere lekkernijen zijn dan alleen zoete. Goede voeding voor de jeugd maar ook voor U. U zult. het natuurlijk dadelijk met ons eens zijn, dat een goede voeding voor de jeugdvan grote betekenis is. Maar vindt U ook niet, dat het in de eerste plaats van belang is, dat het kindje bij de geboorte al zo sterk en gezond mogelijk is Elke moeder kan daaraan medewerken door in de tijd, dat zij haar baby verwacht, een goede voeding te gebruiken. Ongetwijfeld hebt U wel eens horen zeg gen, dat ieder kind de moeder een tand kost. De juistheid van deze weinig opwekkende mededeling is niet bewezen, wèl echter staat vast, dat de voeding in deze tijd een bij drage kan leveren voor de gezondheid van zowel moeder als kind. Omdat nu de basis voor het gebit al ge- De kolenprijzen zullen als gevolg van de hogere productie- en vrachtkosten be- langrijk hoger zijn en men moet rekening houden met een stijging van de kolenprijzen van 40 tot 50 cent per mud. Men zal goed doen bij het aanschaffen van een nieuw stookapparaat overleg te plegen met de ko lenhandelaar. Ook zal men goed doen tijdig een gedeelte van de wintervoorraad in te slaan. Naar wij vernemen is de ambtenaar der Rijksbelastingen J. H. L. te Zierikzee voorlopig geschorst, in verband met het feit dat bij deze dienst onregelmatigheden zijn geconstateerd. Een nader onderzoek is thans aan de gang. De bemiddelingspogingen van prof, Lieftinck zijn mislukt. Hem is gebleken, dat de van wederzijds ingenomen standpunten tussen K.V.P. en P.v.d.A. onoverbrugbaar zijn. Biede partijen konden het er over eens worden dat tegenover de belastingfaciliteiten ter bevordering van een blijvende bezits vorming in de sfeer van werknemers een welwillend standpunt kon worden aanvaard. De fractie van de P.v.d.A. wilde het hierbij laten, de fractie van de K.V.P. evenwel niet, De P.v.d.A. zou het liefst de rooms-rode samenwerking handhaven, doch zij schuwt noch de oppositie, noch een kabinet met de V.V.D., de A.R. en de C.H.U. Met belang stelling slaat men de ontwikkeling gade van deze kabinetsformatie, die al de tiende week is ingegaan en die wel eens verrassingen op zou kunnen leveren. In October begint de uitgifte van een nieuwe serie U.N.O.-postzegels waarop de werkzaamheden van de belangrijkste af delingen van deze wereldorganisatie zijn afgebeeld. MILITAIRE OEFENINGEN. Naar ons werd medegedeeld bestaat de mogelijk heid dat volgende week in onze omgeving militaire oefeningen zullen worden gehouden. Onze lezers be hoeven zich derhalve niet ongerust te maken indien zij schieten of andere verontrustende geluiden of handelingen mochten waarnemen, aangezien het dan militairen betreft die aan deze oefening deelnemen. Wij hopen, wanneer deze militaire oefening door gang mocht vinden, in een volgend nummer hierover meer te kunnen vermelden. SELECTIE-PLOEGWEDSTRIJD. Evenals vorig jaar zal binnenkort een grote selectie- ploegwedstrijd plaats hebben. Waren het de vorige maal een tweetal organisaties die zich met de organisatie hebben belast, thans bij deze tweede selectiewedstrijd zal ook de Chr. Land- arbeidersbond hieraan actief deelnemen. De Landbouwvoorlichtingsdienst alhier zal daar bij wederom haar zeer gewaardeerde medewerking verlenen in de persoon van ir. M. Sanderse. Deze wedstrijd, die gehouden zal worden in het kader van de Stichting Technisch Landbouwjongeren- werk zal plaats heben op een perceel bouwland van mevr. de wed. L. van Hoeve, aan de Nieuwendijk gelegën. De best geplaatste ploeger van elk der drie deel nemende organisaties zal worden afgevaardigd naar de Zeeuwse kampioenswedstrijden, die kort daarna zullen worden gehouden, in de Wilhelminapolder nabij Goes. De jury bestaat uit leden van de R.L V D de C.B.T.B., de N.C.L.B. en de C.J.B.T.B. De wedstrijd heeft plaats op een perceel geculti veerd stoppeland waarop erwten zijn verbouwd ge weest en plm. 30 cm. afslibbaar is. Ongeacht in welke afdeling zal diegene die de meeste punten heeft behaald worden beschouwd als de kampioen van de dag, waarbij hem een grote wisselbeker zal worden uitgereikt die om definitief eigendom te worden tweemaal achter elkaar of drie maal in totaal moet worden gewonnen. Ook me- daille's en andere (ook geld) prijzen zullen verder door de jury worden toegewezen. Deze selectie-wedstrijd heeft plaats op Zaterdag 1 September en de nadere mededelingen en gegevens zullen voordien worden bekend gemaakt aan de deel nemers en verdere belangstellenden. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Augustus 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. H. Vogel, van Enschede. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 18 19 Augustus Dr. K. Boor. G. P. A. VAN DEN BERG f Woensdagnamiddag is in het Academisch Zieken huis te Utrecht na een kortstondige ziekte vrij on verwacht overleden de heer G. P. A. van den Berg, in de leeftijd van 60 jaar. De overledene was administratief directeur van de Compagnie Neerlan- daise de l'Azote N.V. te Sluiskil. Zijn collega's en medewerkers niet alleen op dit grootbedrijf, maar ook van andere instellingen, waar van de ontslapene de belangen behartigde verliezen in hem ongetwijfeld, om zijn grote toewijding en on baatzuchtige ijver, een goed raadsman en vriend. Reeds vanaf de oprichting en de bouw der fabriek in 1929 was de heer Van den Berg als chef de bureau aan de 1 Azote verbonden en werd hij kort daarop tot procuratiehouder der C.N.A. benoemd. Na de bevrijding werd hij in 1945 tot administratief directeur van dit bedrijf bevorderd. Ondanks zijn veelomvattende werkkring vervulde ue ontslapene tal van bestuursfuncties in het zaken leven en op charitatief gebied. Hij was o.m. hoofd bestuurslid en lid van het dagelijks bestuur van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil, van welke stich ting hij ook secretaris was, en bestuurslid van de stichting Uitgebreid Technische School in Zeeuwsch- Vlaanderen. de wielersport was afgelopen bleef het tot laat in de avond druk op het dorpsplein onder de linden, waar tal van kermisfestiviteiten zich afspeelden, terwijl de danslustigen beide dagen hun hart konden ophalen in het feestelijk versierde parochiehuis. Donderdag was het aan de kramen en tentjes weer een drukke bedoening en het avondconcert van de Westdorpse fanfare „Eikels worden bomen" genoot ook een be hoorlijke belangstelling. Al met al kunnen de ijverige initiatiefnemers op een geslaagd festijn terugzien. Voetbal. COMPETITIE-INDELING AMATEURVOETBAL. De K.N.V.B. heeft de competitie-indeling van de amateurs voor het seizoen 1956-1957 bekend gemaakt. Voor wat de clubs uit Zeeland betreft zijn deze in de verschillende Zeeuws-Brabantse afdelingen als volgt ingedeeld le klasse C s Alliance, Brabantia, Kimbria, Maurits, M.O.C., Roermond, De Spechten, S.C. Emma, TSC, Vlissingen, V.S.V. '34 en V.V.H. '16. 2e klasse BAxel, B.S.C., Goes, Hulst, Internos, Middelburg, R.A.C., Rood-Wit, Roosendaal, Taxan- dria, Uno-Animo en W.V.O. 3e klasse DBiervliet, Corn Boys, Grenswachters, Hontenisse, Meto, Odio, R.C.S., R.K.F.C., Steen, Ter- neuzen, Zeelandia en Zeeland Sport. 4e klasse H s Aardenburg, Breskens, Clinge, Hans- weertse Boys, ,s-Heer Arendskerke, Yerseke, Koe wacht, Luctor, Oostburg, RIA en Sluiskil. Reserve 2e klasse C Axel II, Breskens II, Corn Boys II, Goes II, Hontenisse II. Middelburg II, Mid delburg III, R.C.S. II, Terneuzen II, Vlissingen II, Vlissingen III en Zeeland Sport II. Aanvang nieuwe competities. Zondag 2 September is vastgesteld als eerste wed strijddag voor de voetbalcompetitie van de semi-profs. De amateurs beginnen officieel op Zondag 23 Sep tember. Een aantal amateurclubs heeft evenwel van de K.N.V.B. toestemming verkregen om reeds op Zondag 16 September de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen te spelen. De Zaterdagcompetitie be gint op Zaterdag 8 September. Duivensport. PRIJSVLUCHT OP DOORNIJK. De duivenmaatschappij „De Verwachting alhier hield een prijsvlucht op Doornijk voor jonge en oude duiven. De afstand bedroeg 81 km. De snelheid van de eerste jonge duif was 1450 m. en van de eerste oude duif 1448 m. De uitslag was als volgt Jonge duiven1en 2. Ch. Tieleman 3, 6. en 7. C. van Hoorn4. A. Verschueren 5. en 10. A. Schieman, Zaamslag 8. A. van Acker 9. A. Baert, Oude duiven: 1. en 4. Ch. Tieleman: 2. en 3. M. Dieleman 5. en 6. Em. Pieters 7. W. Broek hoven. De burgemeester van Axel maakt bekend dat door de directeur van 's Rijks Belastingen te Breda tot en met 31 December 1956 ontheffing is verleend van de bepalingen voor een verscherpt toezicht langs de Nederlands-Belgische grens in de provincies Zeeland en Noord-Brabant ten aanzien van elastiek van alle soorten, garens, klederen en kledingstukken, (nieuwe) en manufacturen van alle soorten, een en ander voor zover genoemde goederen bij invoer niet aan omzet belasting zijn onderworpen. Deze goederen behoeven gedurende bovengenoemde tijd niet meer gedekt te zijn door verzendingsbiljetten of binnenlandse paspoorten. Axel, 15 Augustus 1956. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. S GESLAAGDE FANCY FAIR. Een prettige en gezellige drukte heeft de fancy-fair Zuiddorpe ten bate van de restauratie van de parochiekerk,, gekend op Woensdag en Donderdag. Woensdagmiddag werd de wielerkoers voor nieuwe- welingen vereden onder grote belangstelling en toen De burgemeester van Axel brengt onder de aandacht van de ingezetenen, dat Woensdag 22 Augustus a.s. in Axel en omgeving militaire oefeningen zullen wor den gehouden. De bevolking wordt verzocht al datgene te ver mijden, wat een gunstig verloop van deze oefeningen zou kunnen belemmeren. De landbouwers worden er op gewezen, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de militairen op enkele plaatsen een klein gedeelte van de landerijen zullen moeten betreden. Beschadiging van de gewassen zal daarbij echter zoveel mogelijk worden voorkomen. Inlichtingen dienaangaande zijn ter gemeente-secre tarie te verkrijgen. Axel, 16 Augustus 1956. De burgemeester van Axel, Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2