AXELSE COURANT EGYPTE Puistjes DDD Fotoland - Wonderland r J.C.VINK Frankering bi)' abonnement, Axel ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1956 70e Jaargang No. 87 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, TSl. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. ARABI EN NASSERTWEE KOLONELS. Kolonel Nasser, practisch dictator van Egypte, heeft triomfantelijk het laatste res tant Westerse invloed uit zijn land weggebezemd door plompverloren de Suez-kanaal- maatschappij te naasten. I Hij heeft getriomfeard, waar zijn voorganger, Arabi Pasja, faalde. Maar de vraag is alleen of Nassers overwinning op de duur méér effect zal sorteren dan de nederlaag van Arabi 1 Op de 11e Juni 1882 was Alexandrië een heksenketel. Meer dan 50 Europeanen wer den vermoord, huizen in brand gestoken. Het Egyptische nationalisme was ontwaakt en keerde zich tegen de blanken. De Khedive van Egypte, de spilzieke Is- maël, had zijn land op de rand van het bank roet gebracht. Hij vermeerderde de schuld met zo'n 75 millioen gulden per jaar en had dat geld van Engelse en Franse banken ge leend. Om deze belangen veilig te stellen en te proberen een beetje orde in de financiële chaos te brengen, was een Engels-Franse commissie met het beheer van de schatkist belast. Egyptische nationalisten, geleid door een zekere kolonel Arabi Pasja, zagen met er gernis hoe Engeland en Frankrijk de koor den van de beurs hielden, en dit was on verdraaglijk voor hun nationale trots, al wis ten ook zij niet hoe ze uit het faillissement moeste^ komen. Maar waar het sentiment de overhand heeft, zwijgt het verstand. Het kwam tot bloedige relletjes, de Engelse ad miraal Seymoer bombardeerde Alexandrië en zette troepen aan land. Kolonel Arabi, in uiterste nood, dacht ook al aan het Suez-kanaal en besloot deze wa terweg door vernieling te blokkeren. Dit was althans het motief van de Engelsen om met grote spoed een militaire expeditie naar het kanaal te sturen en dit te bezetten. Tege lijk werd afgerekend met Arabi, die bij Tel el Kebir beslissend werd geslagen en de rest van zijn dagen in ballingschap moest door brengen Zo kwamen de Britten in Egypte. Geschiedenis herhaalt zich. Het is wel opvallend hoe hier de geschie denis zich herhaalt. Wéér is er een vorst, wiens spilzucht de natie in het moeras dreigt te sturen. En weer zijn het de soldaten, die dit pogen te verhinderen. Het is wéér een kolonel, Naguib, die de leiding neemt bij de revolutie en de koning (Faroek) het land uitjaagt. Maar het is een andere kolonel, Nasser, die dan de teugels overneemt, Na guib op sterk water zet (de voormalige lei der staat onder streng huisarrest) en zichzelf aan het hoofd stelt van de nieuwe staatde Egyptische republiek. Maar dan zijn de bordjes verhangen. Want de tijd van kruisers en landingsdetachemen ten is voorbij. Engeland, dat voorheen met zulke middelen zijn belangen kon veilig stel len, durft ze thans niet meer gebruiken. Het weet dat een gewapend conflict in het na bije Oosten de hele Arabische wereld, hoe ook verdeeld, in een heilige oorlog naar de wapens zou doen grijpen, en hoe dat koren op de molen zou zijn van de Sovjet-Unie. En van die situatie weten de nieuwe lei ders in Egypte gebruik te maken om de laatste Britse soldaat uit de zóne van het Suez-kanaal te doen evacueren. Het laatste restant van de Westerse do- minatie is dan het kanaal zélf, eigendom van een particuliere maatschappij, groten deels bestuurd door Franse directeuren, het aandelenkapitaal grotendeels in handen van Fransen en Engelsen, Nassers hoogste troef. Nasser moet, als alle dictatoren, het ene succes op het andere stapelen. Maar de toe komst ziet er niet zo succesvol uit. Want Nasser heeft t.wee pijlen op zijn boog, hij wil Egypte tot een sterke, gezonde staat maken, maar hij wil daarmede ook de supre matie verkrijgen in de Arabische wereld, en droomt van een Arabische alliantie met Egypte aan het hoofd. Daarbij is zijn militaire ego geraakt door de smadelijke nederlaag der Egyptenaren tegen de Israëli's en ook daarvoor gaan zijn gedachten naar een sterk leger. Hij weet wapens te kopen van de Russen, want ook deze dictator stelt de kanonnen vóór de boter, maar dat is niet bepaald het aange wezen middel om de Egyptische economie weer op de been te helpen. Daarvoor moet heel iets andes gebeuren en een der voor naamste middelen is de verhoging van de productiviteit van Egypte door de bouw van een kolossale stuwdam in de Nijl bij Assoean. Nasser heeft daarvoor geen geld, maar geen noodHij kent het spelletjeHij bouwt op de antagonie tussen het Westen en Rusland. Zoals hij en zovelen van zijn Arabische collega's zo vaak en niet zon der succes hebben gedaan, speelt hij ze beide tegen elkaar uit. Maar hij is toch wel een beetje benauwd om zich met huid en haar aan de Sovjets uit te leveren. Hij gebruikt de Russen om het Westen te chanteren. Maar hij heeft nét iets te hoog gespeeld. Als puntje bij paaltje komt, doen noch de Russen, noch Engeland en Amerika mee. Nasser staat met lege handen en een zak vol schuldbrieven op zijn rug Het feestgeschenk. Inmiddels nadert de feestdag van de re volutie en moet de dictator het verhitte volk kunnen tonen dat hij iets heeft bereikt. Dan grijpt hij naar het laatste symbool van de Westerse invloed het Suez-kanaal. De massa geeft er zich geen rekenschap van dat het dit kanaal aan het Westen dankt, dat het nog woestijn zou zijn geweest wan neer Turken en Egyptenaren het voor het zeggen hadden gehad. Zij ziet alleen maar, dat hier nog het Westen zetelt. Vandaar het gejuich, de vlaggen, de feesten, als Nasser, gelijk een goochelaar, een konijn uit een hoge hoed tovert, daar plotseling twee vlie gen in één klap slaat Hij graait het Suez- kanaal naar zich_Joe, en vertelt de mensen dat hij daarmee tegelijk de bouw van de Assoean-dam heeft veilig gesteld Een kat in nood doet rare sprongen, en dat Nasser deze sprong heeft gemaakt de monstreert hoe zeer hij in nood zat. Het is alleen maar de vraag of die sprong hem ook werkelijk uit de nood zal helpen. Want niet alleen blijkt het niet zo een voudig, de Suez-kanaalmaatschappij „ach terover te drukken", maar het is ook nog zéér de vraag of Nasser de enorme kosten, aan de bouw van de Assoean-dam ver bonden, ook zelfs maar voor een deel uit de opbrengst van het kanaal kan halen, zon der deze waterweg die twee zeeën verbindt en twee continenten scheidt, onherstelbare schade toe te brengen. En daarom moet m ennog maar afwach ten of Nasser uiteindelijk fortuinlijker zal blijken dan zijn voorganger Arabiof hij niet, ondanks al zijn successen, uitein delijk in de woestijn belanden zal (Nadruk verboden) Lk. ADVIES AAN BADERS IN ZEE. De Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen adviseert om de volgende wenken in acht te nemen bij het baden in zee Begeeft U nimmer verder in de zee dan tot heupdiepte. Vooral bij zeewind kunnen de golven het „trekken" van de zee U an ders van de been werken. Baadt bij voorkeur op een bewaakt strand- gedeelte, bij een zeebadinrichting of indien zij bezet 'zijn bij de strandposten van politie en reddingsbrigades. Volgt de aanwijzingen die badpersoneel, politie of leden der reddingsbrigades U geven prompt op. Men geeft die in Uw eigen be lang. Wendt U in twijfelgevallen altijd tot de eerder genoemde deskundigen. De leden der brigades kunt U herkennen aan hun oranje kapjes. Belangrijk Gaat altijd gezamenlijk baden nimmer alleen. Zorgt er voor een „ketting" te maken door eikaars polsen te grijpen in dien één uit de groep in moeilijkheden komt. Laat dan de langste' persoon trachten de hulpbehoevende te pakken, terwijl de an deren zich opstellen in de richting van het strand. Voor baders en voor zwemmers geldt Wuif nooit naar familie op het strand, op dat geen misvatting kan ontstaan doordat men meent dat U om hulp vraagt. Aandacht verdeling kan een medemens het leven doen kosten. EEN BABBELTJE OVER KIJKEN EN KIEKEN. I. Fotograferen is veel eenvoudiger dan u meent en niet alleen met een boxje, als u daaraan misschien een ogenblik dacht. Natuurlijk, bij zo'n eenvoudig kastje is er bijna geen vergissing mogelijk. Even in of door de zoeker kijken een lichte vinger druk en het kleine trouwe schijfje glas heeft echt zijn best gedaan. En dan Dan bent u zelfs met zo'n allereen voudigst toestel een ogenblik „meester van de tijd" geweest. Denk er eens even over na U hebt heel even de tijd doen stilstaan. U hebt met dat korte klikken van de sluiter iets vastgelegd voor altijd. Waavan u juist later en telkens hernieuwd groot genoegen beleeft. Ja, wonderlijk is dat, maar het betekent ook, dat wat u in fotoland aan geld besteedt een rente oplevert, groter dan welke beleg ging ook. Een rente in pure vreugde, iedere dag desgewenst opnieuw uit te betalen. Geloof me ik ken het wondere foto land en zijn vele vreugden Mocht ik dingen vertellen, die u allang wist, och, controleer dan even of ik het wel goed gezegd heb en lees dan toch maar verder. Want in fotoland kan één enkele tip uw reputatie van „die kan het" vestigen of nog meer doen stijgen. Wie fotoland met me wil binnen gaan moet natuurlijk een fototoestel hebben om de vreugde te leren kennen. Voorgeschreven staat daar geen enkele camera, want elk toestel hoort u goed elk fototoestel geeft fotovreugde. Ik vertelde al over het kleine boxje, dat betrouwbaar is, zolang het licht vrij helder is. Van knipogen gesproken. Zo n camera, die je kunt opvouwen, een z.g. klapcamera, is niet alleen handiger om mee te nemen, maar bovendien h)eeft de sluiter die er op zit, in de meeste gevallen meer mogelijkheden. U weet waarschijnlijk wel, dat die sluiter het instrumentje is, dat het licht van buiten afsluit en door een soort uurwerkje bliksemsnel open en dicht kan gaan. In dat ene knipoogje, dat die sluiter maakt, in dat onderdeeltje van een seconde floept het licht naar binnen via de lens, die een beeld op de film vormt. Hoe sneller die sluiter kan knipogen, des te meer mogelijk heden bestaan er voor u om verschillende soorten opnamen te maken. Want u begrijpt dat wilt u b.v. op een sportveld het nemen van een corner kieken en de sluiter zou maar langzaam een knip oogje geven de bal misschien al een doel punt heeft opgeleverd voor dat de sluiter dicht is. Nu maakt niet iedereen sportopnamen, maar denk eens aan b.v. spelende kinderen. In hun bewegingen zijn ze vaak zo snel, dat ze letterlijk het ene ogenblik in het stoeltje zitten en het volgende moment er in staan. De eenvoudige sluiter van een boxje heeft ongeveer een dertigste deel van een se conde nodig om eerst open dan dicht te gaan en fotografeert u beweeglijk Jantje daarmee dan zult u bij het begin van het opengaan van de sluiter e enopname van een zittend Jantje maken. Maar vóór het sluitertje dicht is, glippen er ook nog juist lichtstralen van het nu al staand Jantje naar binnen. Dan krijgt u een dubbel Jantje met een zittend en een staand lijfje. En zelfs de knapste foto dokter kan zo'n tweeling niet scheiden Eet wat U wilt- Maar wees wel voorbereid als er iets „verkeerd valt" Zorg voor Renniesl Met Digestif Rennies bij de hand geeft zelfs de hevigste zuurbrand U geen zorgen meer. Die blussen Rennies van de ene minuut op de andere, 'n Wonder die Rennes En zo eenvoudig om in te nemen gewoon op de tong laten smelten, zonder water of wat ook. 't Tabletje opgelost zuurbrand geblust. Ing. Med. Ziet u hoe belangrijk een snel knipoogje óók in fotoland kan zijn Van postzegel tot landkaart. Wat ik vertelde geldt niet alleen voor boxjes en klapcamera's, maar ook voor de kleinbeeldtoestellen. Ze heten kleinbeeldtoestellen omdat ze kleine beeldjes, kleine fotootjes, geven. Erg handig zijn ze ook en in het gebruik zuinig •omdat de geperforeerde film die hierin gaat naar verhouding goedkoper is. Sommigen spreken wel eens een beetje smalend over dat „postzegelformaatje", om. dat de negatiefjes niet groter zijn dan on geveer iy2 bij 3J^ cm. Maar de kwaliteit van de tegenwoordige lenzen is zo, dat van dat postzegelformaat desnoods een landkaartmodel gemaakt kan worden door vergroting. En een vergroting is een „veredelde" foto. Omdat bij vergroten dat stukje van het negatief genomen wordt, dat het best geslaagd is, waardoor men de storende delen, die in de zoeker niet direct opgemerkt werden, kan weglaten. Toestellen, waarbij u de te maken foto eigenlijk al kant en klaar en kleurig voor u ziet, zijn de reflex-camera's. Die hebben een ingebouwd schuinstaand spiegeltje, dat het beeld door de lens gevormd omhoog werpt op een vaak vergroot matglas. De foto amateur ziet dus werkelijk gedetailleerd wat hij kieken gaat. Mag ik, als goede gids, bij de eerste halte plaats nu even samenvatten, zodat u een gemakkelijk overzicht krijgt Boxje Eenvoudige camera met beperkte mogelijkheden, formaat meestal 6x9. Uit sluitend bij goed lichtverhoudingen te ge bruiken. Klapcamera Meestal in formaat 6 x 9 en 6x6. Lens in het algemeen in betere uit voering en vaak verschillende sluitersnel heden. Plat model gemakkelijk mee te nemen. Kleinbeeldcamera Opnamen op geperfo reerde film. Formaat 24 x 36 mm of kleiner, waarvan de betere negatiev envergroot wor den tot albumformaat. Zeer handig, zeer snel gereed tot „schieten". Zuinig in gebruik. Soms met verwisselbare lens. Gauw scherp. ReflexcameraGangbaar in kleinbeeld- formaat en 6 x 6. Door ingebouwde schuin., staande spiegel zichtbare scherpstelling in een helder en groot zoekerbeeld. Kijk eens in de etalages van de fotohandel en van elk van die modellen ziet u stellig een voorbeeld. Spreekt U „bargoens" Nu wil ik geen droog leerlesje gaan wor den. Maar ik heb het volqende eens qe- hoord Er was eens nee, het wordt heus geen sprookjeEr was eens een journalist Dile zou een prachtige reportage schrijven over de beruchte onderwereld met tal van exclusieve berichten. Het beste leek hem een vermomming en zich voor te doen alsof hij ook een „penose" jongen was. Maar heel onnozelhij had er niet bij stil ge staan, dat men daar een eigen taaltje spreekt. Zodat zelfs een „juutje' voor hem niets be tekende. De reportage 'is niet geschreven. Nu moet u verder aan de vergelijking geen bijzondere betekenis toeschrijven, maar in fotoland, waarin u dagelijks reportages kunt maken, bestaat ook zo'n soort „vakjargon". Maak nu niet dezelfde fout en laat mij u een paar van die vreemde woorden vertellen. U beweegt zich dan gemakkelijker. Natuurlijk zal ik proberen zo duidelijk mogelijk alles te verklaren. En als u iets niet helemaal duidelijk zou zijn, stap dan ook maar even naar diezelfde goede foto handelaar en hij zal u uit de droom kunnen helpen. In een volgend artikel komen dan enkele woorden uit het „fotobargoens" aan de beurt. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVESTENTIEPklJS: 8 cent per m m. Bi] contracten belangrijke reductie. Itif* «ouden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, ldvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. ZEEP

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1