AXELSE COURANT Vacantie in eigen land J. C.VINK Frankering bi) abonnement. Axel WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 70e Jaargang No. 86 O O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. eaAdm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. li. DEN BOSCH, MAASTRICHT, MIDDELBURG, DEN HAAG EN HAARLEM. 1 's-Hertogenbosch is de stad van Zoete Lieve Gerritje", aan wie een puntdicht op de markt is gewijd. Maar voor alles is Den Bosch beroemd om de kathedraal van St. Jan, die, van welke zijde men haar nadert, imposant is. Het is als kantwerk in steen. De kerk is de gehele dag te bezichtigen (dames in short of in lange broek worden echter niet toegelaten). Rondom de kathe draal zijn de oude straatjes het is hier helemaal het vroegere centrum van de stad. Van 's-Hertogenbosch uit kan men prach tige tochten maken. Neem het traject langs de Maas in de richting Grave en ge komt door tal van dorpen en kleine steden, ten dele beschreven in de boeken van Anton Coolen. Of rijdt U binnendoor naar Nistel- rode, om van dit dorp uit wandelingen te maken door de bossen van Slabroek en „De Berg". Hetzelfde kan men doen van Uden uit, naar de Bedafse bergen of naar de heu vels van Vorstenbosch. De Vorstenbossers staan bekend om hun vergeetachtigheid. Ze konden maar niet onthouden wanneer het Zondag was en daarom staken ze op een keer op Maandag de eerste pin in de turf en bleven dat elke dag doen. Elke zevende pin was voor hen een aanwijzing dat het Zondag was. Vandaar dat ze nu nog „Pin- stekers" heten. Bijzonder snugger waren die van Eind. hoven trouwens ook niet. Want toen op een dag de vijand voor de poort van de stad lag, grendelden ze de deur af met een wortel. Daar kwamen de ganzen op af, die dewortel in een mum van tijd hadden ver slonden. Toen kon de vijand toch binnen komen en sedertdien heten de Eindhove- naren „Pinnemakers". Uit zulke verhalen proeft men de ge moedelijke Brabantse spot. De Brabanders zijn anders dan de mensen boven de rivie ren en dat maakt juist een vacantie hier zo prettig. Waar ge ook heen gaat, naar Eind hoven en omgeving, naar Oirschot, naar St. Oedenrode, Helvoirt, Esch of St. Michiels gestel, overal zijn genoegelijke kleinec,afétjes waar het volk bijeen is. Eigenlijk is het overal mooi in Brabant. Vrijwel altijd treft ge binnenwegen aan, waarlangs slanke populieren staan, ge komt over een beek, door de bomen ziet ge een kasteeltje of een molen. Houdt ge er van om nog eens de dagen van Uw kinderjaren te beleven, ga dan naar de sprookjestuin „De Efteling" bij Kaatsheuvel. Doornroosje en Sneeuwwitje, de dansende rode schoentjes, de magische klok, ge vindt ze hier alle bijeen in een zo romantische sfeer, dat iedereen er plezlier aan beleeft. Uit de paddestoelen langs de bospaden klinken vrolijke melo dietjes en alles wat uitgebeeld is, beweegt of brengt geluid voort. Open tot September, van 10 tot 19 uur. Bij Oisterwijk vindt men ten slotte „Rom meldam", het stadje dat bekend is geworden uit de stripverhalen van Tom Poes en Ollie B, Bommel. Het is van 1 Juli tot 1 October open, dagelijks van 9 tot 23 uur. Maastricht is een van de gezelligste en levendigste steden van ons land. Op het Vrijthof zijn de café-terrassen vrijwel altijd bezet, in de straten lopen meestal mensen en over de Maasbruggen is een druk ver keer. De ligging van de stad aan de Maas is prachtig. ^Vie laat in de avond van het centrum naar de andere oever wandelt, ziet in het donkere water van de rivier de lich tende weerspiegeling vai de huizen op de kade. Een beeld van grote rust, waar men lang naar kan kijken. Maastricht is ook de stad van de vele schilderachtige punten. De Heksenhoek, de Bonnefantenstraat, de Ezelmarkt, de Zwin gelput, ze liggen allemaal in het gebied van de Jeker, die ten zuiden van de stad door zo'n mooie omgeving stroomt. En dan de stadswallen met het Pater Vinckentorentje met een sierlijke berk op de voorgrond. De Maastrichtenaars verstaan de kunst te leven. Het Stedelijk Orkest concerteert in de zomermaanden telkens in de Dominica- nerkerk of op het Fort St. Pieter het carrillon van het stadhuis of van de toren van de St. Servaaskerk laat bij feestelijke gelegenheden -en die zijn er genoeg zijn vrolijke klanken horen en de Limburgse vlaaitjes smaken er goed. Vanuit de stad kan men tal van tocsten ondernemen. Men kan met een bootje de Maas opvaren naar de St. Pietersberg, men kan de loop van de Jeker volgen, om even ten noorden van de Belgische grens de Maas met een voetveer over te steken en over Gronsveld en Heer naar de hoofdstad terug te keren. Of maak eens een meerdaagse tocht langs de zuidgrens, waar de weg voort durend op en neer gaat, met telkens prach tige uitzichten op de omgeving. Hoe mooi zijn de Limburgse boerderijen, in de dorpen bijeenstaande of verspreid in het land gelegen. En hoeveel kastelen kunt ge hier vinden. Het is een romantisch land, waar allerlei verhalen de ronde doen. Zoals dat van de schepenen van Eijs (ten westen van Simpelveld), die op een avond, toen de maan zich in de vijver weerspiegelde, meenden dat er een kaas op het water dreef. Die kaas moesten ze hebben. De oud ste schepen stelde voor met zijn zessen aan een boomtak te gaan hangen, waarbij de tweede schepen zich zou vasthouden aan de voeten van de eerste, de derde aan de voe ten van de tweede enz. Aldus geschiedde. Bijna kon de man, die onderaan hing, de kaas met zijn voeten bereiken, toen de oud ste schepen even in zijn handen moest spu gen. Hij liet de tak los en alle zes vielen ze in het water en verdronken. Dat is de reden dat Eijs thans geen schepenen meer heeft. Zo feestelijk als Maastricht is, zo inge togen is Middelburg. Op Donderdag is het markt. Dan komen de Walcherense boeren en boerinnen in hun typische kledij naar Middelburg. Ze drentelen langs de kramen en heel Middelburg deelt mee in die drukte. Op de overige dagen is het er rustig, maar het is een rust, die een zeer eigen sfeer heeft. Langs de kaden, die evenals tal van huizen nog buitenlandse namen dragen, is het goed wandelen men heeft er elke keer een ander uitzicht op de Lange Jan, de Abdijtoren, waarvan het carrillon telkens vrolijke melo dietjes over de straten uitstrooit. Daar er gens is ook de Kuiperspoort niet zo ge makkelijk te vinden, maar een speurtocht wordt beloond. Het is een oud Middelburgs hoekje. Het centrum van de stad is groten deels herbouwd. Daar vindt ge de Abdij en het stadhuis met zijn fraaie Burgerzaal er in en het Buitenhof aan de achterzijde. Aan het Molenwater kan men de Miniatuur Wal cheren bewonderen, die elk jaar wordt uit gebreid en zo een goed beeld van de weder opbouw van Walcheren geeft. Middelburg is misschien een van de wei. nige provinciale hoofdsteden, die helemaal verweven is met de sfeer van het Zeeuwse land. Want heel Zeeland is een land van onzegbare rust. Het mist gelukkig nog de toeristische „make-up", het is nog echt en het toont zich zoals het is. Zeeuwsch-Vlaan- deren is van Vlissingen uit met de pont ge makkelijk te bereiken. Het is een tocht, die enige tijd vergt, maar een rijke vergoeding wordt geschonken door de wondere schoon heid van de vaart, dwars over de brede Scheldestroom met zijn drukke internationale zeevaart. Zeeuws-Vlaanderen is het mooist omtreeks eind Juli als het koren nog niet ge maaid is. Dan moet men de grote rijkswegen laten liggen en de vele binnenweggtjes ne men, soms niet zo glad geplaveid, maar wel bijzonder mooi met de wilgen op of tegen de dijken. Prachtige wilgdijken vindt ge bij Retranchement en ook op het traject Bres. kensHoofdplaatBiervliet. Steek vanuit Biervliet de nieuwe Braakmanpolder over met zijn recreatiegebied-in-wording en ge bevindt U in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, een gebied van kreken plassen en weiden, een gebied ook waar de vrolijke Vlaming woont met zijn plezante verteltrant en waar de intiemste dorpspleintjes, met daaromheen de gastvrije hotels en dorpscafé's noden tot een verpozing. Er zijn in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen drie grote plaatsen Axel, Hulst en Ter- neuzen. Axel is het centrum van landbouw en paardenfokkerij, een rustige plaats jn een rustige omgeving. Gelegen aan een brede kreek, die gedeeltelijk is benut voor de aan leg van een prachtig geoutilleerd natuurbad met in de directe nabijheid een gloednieuwe Jeugdherberg, di zich hoe langer hoe meer heugen. Op de drukke Zaterdagse markt in een internationale belangstelling mag ver- kan men de oudere inwoonsters nog in hun typische klederdracht zien winkelen. Deze helaas verdwijnende Axelse hoerendracht is samen met verschillende oude boerenge. bruiksvoorwerpen ook te bezichtigen in de onder het stadhuis gevestigde Boerenkamer. De visrijke kreken in de omgeving zijn het ideaal van vele sportvissers. Hulst is nog geheel omgeven door aarden stadswallen. Als U door de zware stenen poorten de stad Binnenkomt, waant U zich in eenvoorbijetijd. De prachtige basiliek, en hte oude, fraai gerestureerde stadhuis, roe pen herinneringen op uit glorietijden van het verleden. Terneuzen js een havenstad. Machtige zeeschepen glijden er de grote sluizen bin nen, maar ook tere zeilscheepjes, die over de glinsterende Schelde scheren zoeken de intimiteit van de jachthaven van deze plaats. Ga ook eens vanuit Hulst de verre oost kant van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen be zoeken. Daar ligt het Verdronken Land van Saefitïnge, een uitgestrekt schorrengebied, waar de vogels een onovertroffen oord vin den om te nestelen. Zeeuwsch-Vlaanderen geeft U de rust die U zoekt, en dit el dorado voor natuurlief hebbers, voor velen onbekend en daarom misscien nog onbemind begint toch steeds meer waardering te vinden, bij hen die dit kostelijke stukje Nederland hebben ontdekt. Van Perkpolder kan men de Schelde weer oversteken naar Kruiningen. Over Hans- weert en Hoedekenskerke komt ge in de „zak" van Zuid-Beveland, een streek van vele boomgaarden en prachtige boomdijken. Het zijn allemaal slaperdijken, waar men nu eens op en dan weer onder rijdt. Steeds komt men langs vruchtbare akkers, steeds ook ziet men de mooie Zeeuwse boer derijen verspreid in het land staan. Over Goes komt ge in Katseveer, waar de boot vertrekt naar Zierikzee. Weer zo'n heerlijke tocht, nu over het wijde water van de Oos- terschelde. En Zjerikzee is een stadje om er uren rond te dwalen. Zo veel oude gevels, zo veel mooie poorten het is bijna niet meer van deze tijd. Schouwen-Duiveland is kaal geworden na de overstroming van 1953. Toch geeft een zomerdag nog veel te ge nieten. Bezichtig Brouwershaven met haar oude stadhuis, waar meestal een kunstten toonstelling wordt gehouden. Rijd langs de dijk naar Scharendijke, waar het duin be bost is. Zo komt men op Westerschouwen, dat met zijn hoge witte duinen, zijn brede strand en zijn hagen en kastelen onbetwist het mooiste deel van dit eiland is. Zeeland is het land van rijden en varen. Daarover schreef dr. P. H. Ritter zijn boek „Zeeuwse Mijmeringen Een toepasselijke titel. Het Zeeuwse land noodt tot mijmeren en tot het genieten van die ijle sfeer en die klare luchten, die kenmerkend zijn voor zee en land. „Die Haghe is het schoonste, rijekste en grootste dorp in gantsch Europa", aldus een reisbeschrijving uit 1566, Wat er sedertdien is veranderd en welke uitbreidingen Den Haag heeft ondergaan, het heeft nog steeds de naam van het mooiste dorp te zijn. Het dankt die faam mede aan de vele parken, plantsoenen en boomrijke lanen. Want hoe mooi het Binnenhof en naaste omgeving zijn, Den Haag js toch vooral een tuinstad, waar het landelijke van bomen en vogels gecom. bineerd is met vele uitgaansmogelijkheden. Daarenboven heeft men nog Scheveningen met zee en strand in de onmiddellijke nabij heid. Het is zeker geen toer om een paar dagen vacantie in Den Haag genoegelijk door te brengen. Het Mauritshuis bezit tal van bekende schilderijen, het Gemeente museum heeft meestal zeer interessante spe ciale tentoonstellingen en het Panorama- Mesdagh is een belevenis op zichzelf. Minia tuurstad Madurodam boeit velen en wie zijn vreugde beleeft aan het zien van vele soor ten bloemen, kan terecht in het Westbroek- park in Scheveningen of in het Zuiderpark in Den Haag. En is men vanuit Den Haag niet in een wip in Delft, Rotterdam of Gouda De Prinsestad Delft is een van de meest gave Hollandse steden en daarenboven kan men van 25 Augustus tot 4 September des avonds op het Marktplein dt Taptoe gade slaan. Negen militaire muzjekkorpsen con certeren dan in het licht van de schijnwer pers, waarin de schitterende gala-uniformen nog brillianter schijnen te zijn. Rotterdam lis de stad der dynamiek een tocht met de R.E.T. langs de herbouwde of nieuw ge bouwde wijken is bijzonder interessant en een boottocht over de Maas en door de havens is imposant. In Museum Boymans is thans een bijzondere Rembrandttentoonstel- ling. Wie Gouda bezoekt, bezichtige de St. Janskerk. De aanblik van de kerkramen met hun wonderlijk glas-in-lood is onvergetelijk. Om tochten te maken moet men het wat verder van Den Haag af zoeken. Het land schap langs Hollandse IJsel en Lek is van een grote bekoring en hét zien van de ruim twintig windmolens, die bij Kinderdijk op een klujtje bijeen staan, is een belevenis. Door, kruis dan meteen de Alblasserwaardde omgeving van Molenaarsgraaf en Goudriaan heeft op een zomerdag veel aantrekkelijks en op veel boerderijen kazen de boerinnen nog zelf. Haarlem groepeert zich om de St. Bavo die in elk jaargetijde indrukwekkend is. Haarlem is een ideaal uitgangspunt voor velerlei tochten. Gaat men even ten noord westen, dan komt men in Spaarndam, waar het enige standbeeld ter wereld staat, dat opgericht is voor een man, die nooit geleefd heeft. Dat is „Peter", diev olgens een Ame rikaans boek als jongen een dijkdoorbraak zou hebben voorkomen, door zijn vinger in het gat van de dijk te steken. Een prestatie zonder weerga Watm eer noordelijk kan men de sluizen 'bij IJmuiden, die de grootste telr wereld zijn, bezichtigen of de tunnel in aanbouw bij Velsen. Rijd door tot Limmen, een minder bekend centrum van de bollen- cultuur en ga dan over Graft en De Rijp naar Purmerend. In Graft en De Rijp zijn juwelen van stadhuizen te zien. Bovendien kan men van De Rijp een stille binnenweg nem en over Knollendam naar Wormerveer. Kiest men de richting Purmerend, dan ook naar Edam, dat in zijn museum een drijvende kellder bezit, die op en neer gaat met het grondwater. Volendam is wereldberoemd, maar minder bekend is het Sigarenbandjes huisje aan de Drilla. Daar heeft een oude visserman de wanden van zijn huis volge plakt met sigarenbandjes en wel zo dat het een fraai geheel is geworden. Een bezoek aan Amsterdam is deze zomer alleen al de moeite waard vanwege de grote Rembrandttentoonsteying in heit Rijksmu seum. En dan nog al die andere aspecten, die Amsterdam zo aantrekkelijk maken. We zullen ze hier niet alle opsommen. Ontdek ze zelfgez uit er Uw vreugde aan be leven. Neem in ieder geval Uw camera of schetsboek mee de souvenirs, die ge U zo vergaart zijn waardevoller dan vele andere. Ten slotte de zuidkant van Haarlem. Kent ge het Cruquius-museum nabij Heemstede Lang was het een gemaal, nu is er een col lectie van waterbouwkundige werktuigen opgesteld. In Bennebroek vindt ge de Lin- naeushof, waar vele zomerbloemen bloeien. Op het Brasemer- en Kagermeer en op de Westeinder plassen kan men de watersport beoefenen. Besluit Uw toch in Leiden, waar ge tegenover het V.V.V.-bureau een der in teressantste musea van Nederland vindt, vol schatten uit de klassieke oudhejd. Na be zichtiging daarvan smaakt een pannekoek zo groot als een wagenwiel in het Panne- koekenhuisje dubbel lekker. Veel van ons land bleef onbesproken, tal van plaatsen konden in het korte bestek van dit overzicht niet worden genoemd. Als men echter de provinciale hoofdsteden als uitgangspunt neemt, zal men veel zelf ont dekken. En is dat niet de vreugde van de vacantie (Nadruk verboden) P.G.B. GEDEELTELIJKE SLUITING VAN DOUANEKANTOREN IN BELGIË EN DUITSLAND OP 15 AUGUSTUS. De A.N.W.B. deelt mede, dat op Woens dag 15 Augustus a.s. (Maria Hemelvaart), alle Belgische douanekantoren voor handels verkeer gesloten zullen zijn, terwijl langs enkele kleine grensposten ook het reizigers verkeer geen doorgang zal kunnen vinden. Bij een reis naar België op deze dag, kieze men zijn route dus langs de grote douane kantoren, zo adviseert de Bond. Ook in Duitsland zullen, in die gebieden welke overheersend katholiek zijn voor namelijk in het zuiden de douanekantoren voor het handelsverkeer gesloten zijn. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. ln$* vonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, ld vertent iën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1