UIT ONZE OMGEVING AXEL Eén of twee Rennies - en dat Brandend maagzuur is geblust - on-mid-del-lijk! KOEWACHT BRAND. SLUISKIL SPORTNIEUWS jp FILMNIEUWS BURGERLIJKE STAND. AXEL BEKENDMAKING. GEEN EIGENGEMAAKTE MARMELADE VAN SINAASAPPELSCHILLEN. Zo nu en dan worden in ons land s appelen ingevoerd, waarvan de schil matig is bijgekleurd. Men kan dezes appelen meestal herkennen doordat de( waar de steel aan de sinaasappel hee zeten, niet lichtgeel of lichtgroen is, evenals de schil is bijgekleurd. Behalve kleurstof komt er boveni* vele gevallen in de sinaasappelschil de consumptie ongewenste niet i geven stof voor, die ten doel hee| schimmelvorming tegen te gaan. Noch de kleurstoffen, die veelal worden, noch de vorenvermelde sctó werende stof, zijn bestemd voor in» gebruik. Men doet er dus goed aan 1. niet zelf marmelade te maken; 2. geen sinaasappelpers te gebruik® de schil mede perst 3. de schil van sinaasappelen op 9' wijze in de voeding te verwerkei KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Aan de heer M. J. Boerman alhier is door H:M. de Koningin toegekend de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver, in ver band met zijn 40-jarig jubileum in dienst van de firma Gebr. Schieman, alhier. Het onderscheidingsteken is hem Woensdagmorgen ten stadhuize door de burgemeester uitgereikt. STIJGENDE BELANGSTELLING. De door de Jeugddienstcommissie in de Ned. Herv. Kerk, ook hier ter plaatse iedere maand georganiseerde jeugbijeenkomsten, mogen zich in een zeer stijgende belangstelling verheugen. Een belangstelling, die zich niet uitsluitend tot de jeugd bepaalt, maar ook in toe nemende mate de ouderen blijkt te trekken. Tegen a.s. Zondag is als sfreker uitgenodigd Ds. Brinkman, nog pas sedert enige maanden als predikant beroepen te Schoondijke. Deze voorganger hoopt het zeer belangwekkende onderwerp te behandelen „Wat is wereldgelijkvor migheid Iedere eerste Zondagavond van de maand heeft een zodanige dienst plaats, waarop iedereen van welke richting hij ook zij van harte welkom is. Wij meenden goed te doen deze jeugdbijeenkomsten nog eens onder aller aandacht te brengen en een bezoek aan te bevelen. GESLAAGD. Voor het Uniepraktijkdiploma Stenografie slaagden de dames C. de Pooter, F. de Kraker en N. K. Re- minsen, allen te Axel. Dat is voordeel extra met Rennies U bent nooit in twijfel over het resultaat. „Zou het helpen is nooit in het geding, want Rennies helpen on- mid-del-lijk, van de ene minuut op de andere. En zo is de zuurbrand nauwelijks uitgeslagen of dat simpele tabletje gesmolten op Uw tong heeft die sner pende pijn in de kiem gesmoord. Probeer het met Rennies, bij de eerste aanval de beste, dat U een hap eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van Uw maag tot hoog in de keel. „Stop zegt Uw Rennie en de brand is geblust. Ing. Med. THE MARDEN GIRL SINGERS. Een verheugende belangstelling manifesteerde zich Donderdagavond in „Het Centrum" voor het op treden van het meisjeskoor uit de kleine, maar be langrijke havenstad Caernarvon gelegen aan de kust van Wales in Engeland. De roep, die dit met zorgvuldige kiesheid geselec teerde lieftallige meisjes-ensemble was vooraf gegaan had voorzeker haar invloed op het bezoek doen gelden. Bijna de helft van het auditorium van ruim 400 toe hoorders bestand belangstellenden van in wijde om trek om Axel gelegen plaatsen. Vooral Kloosterzande had een belangrijk contingent belangstellenden ge leverd. Op bondige, doch hartelijke wijze verwelkomde burgemeester Van Oeveren de leider, de heer W. J. Owen met zijn uit 13 meisjes bestaande groep, waarna door mevrouw de baronesse Collot d'Escury een zeer gewaardeerde en verhelderende toelichting werd ge- gevenl op het programa van dit klein-koor, dat zulk een loffelijke reputatie verwierf sedert de kroning van Koningin Elisabeth, waarbij het ook vertegen woordigd was. In Engeland zowel als op het Euro pese continent werden sedertdien niet minder dan 400 concerten gegeven en werden afstanden afgelegd tot een totaal van ongeveer 26.000 km. De leeftijd der meisjes varieert van 12 tot 18 jaar. Het stadje Caernarvon telt slechts ongeveer 10.000 inwoners, doch is niettemin een zeer betekenisvolle kust- en havenplaats. Het is omgeven door een veel door toeristen geliefd oord en in de onmiddellijke om geving vindt men een kasteel dat reeds dateert uit de dagen van Edward I maar beroemd is om zijn buitengewoon gaaf bewaarde oud-Gothische bouw kunst. Het koor zingt voornamelijk in het idioom van Wales, maar ook Engelse nummers staan oip het repertoire. Onmiddellijk hierna werd een aanvang gemaakt met de uitvoering van het programma. Op zeer vlotte wijze werden eentwintigtal op aan trekkelijke wijze ten gehore gebrachte liederen uit gevoerd, die al aan de piano begeleid werden door de director de heer W. J. Owen. Het programma had nogal enige wijzigingen onder gaan en werd ingezet met het aangekondigde „Clycha Aberdyfi" (De klokken van Aberdovey). Reeds bij dit debuut werden de aanwezigen ge troffen door de fijne voordacht en opvatting, waar door het zulk een faam verkreeg tot ver buiten Wales en Engeland. In dit lied werd een vertolking ge geven van de klokketonen die het stadje Aberdovey aan de Noordkust van Wales kenmerken. Onmiddellijk hierna volgde een eveneens op de troffen door de fijne voordracht en opvatting, waar volgden de diverse solo's duetten, trio's en ensemble nummers elkander op. De zeer beschaafde uitvoering deed al aanstonds uitkomen dat dit koor op voor beeldig deskundige wijze was geïnstrueerd, zodat stuk voor stuk ook het afzonderlijk Optreden blijk gaf van artistieke gaven- Door de enorme bijval werd voor de pauze als extra nummer een vocale bewerking van een fragment uit „Invitation to the Dance" van C. M. von Weber uitgevoerd, hetwelk met een stormachtig applaus be loond werd. Na de pauze werd het programma op even attractie- vole wijze verder afgewerkt en de zeer deskundige toelichting door baronesse Collot verstrekt droeg tot het juiste begrip der onderscheidene nummers veel bij. „Merch Megan", eveneens een volksfied uit Wales vertolkte de deugden van een mooi meisje terwijl een oer-oude ballade „Nos Callan" een heel populair lied in Wales, er ook in wilde bij het gehoor. Een bij zonder mooi enl gaaf solo-nuumer was „Little old Lady". Op eminente wijze kregen wij daarop de meer stemmige nummers „My grandma's goat" en „The Happy Wanderer" te genieten. Het zou te ver voeren al de songs afzonderlijk te vermelden, maar een uit zondering willen wij nog maken voor de beide aan het eind van het programma uitgevoerde liederen. ,At the end of the day" vertolkte op roerende wijze de gevoelens van het landelijk volks-element en met het „We'll keep a Welcome" werd het programma besloten. Dit waren twee prachtnummers, van een1 wondermooie zang-avond. De avond werd besloten met de volkshymne's van Wales en Engeland en na een spontaan dankwoord van de leider, de heer Owen, eindigde de staande zaal met een geestdriftvol „Wilhelmus". Ten slotte zij nog medegedeeld dat Maandag j.l. dit koor is opgetreden in de A.V.R.O.-studio in Hilver sum en enige opnamen zijn gemaakt, welke op Maan dag 3 September zullen1 worden uitgezonden door deze omroepvereniging. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 Augustus 1956. Ned. Herv, Kerk. Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. W. Scheele, van Arnhem, Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. H. R. Zijlstra, van Koudekerk a.d. Rijn. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 4—5 AugustusDr. A. Kats. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur brak in het lokkenvredelingsbedrijf bij de heer R. van Laere te Koewacht een brand uit welke spoedig eeni grote om vang aannam. De brandweer werd onmiddellijk ver wittigd en was ook zeer spoedig ter plaatse. Direct kon worden overgegaan tot het blussingswerk wat echter veel moeite kostte daar het bedrijf bijna geheel was volgestapeld en zodoende een waar vuumest vormde. De oorzaak van de brand is nog nie't be kend. De schade is zeer aanzienlijk. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL. Maandagmorgen omstreeks elf uur heeft zich op de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Sluiskil een ernstig bedrijfsongeval voorgedaan, dat aan de 21- jarige lasser P. de Windt uit Hulst het leven heeft gekost. Deze arbeider was bezig met het lassen van buizen op een stelling die op een hoogte van circa 4 meter was aangebracht. Een der buizen schoot tijdens deze werkzaamheden los en trof De W. aan het hoofd. Hij werd van de stelling afgeslagen en kwam op enige stalen platen terecht. Met een schedelbasisfractuur en inwendige kneu zingen en/ bloedingen werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Hij is daar des na middags aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer was zoon uit een gezin van negen kinderen. BOTERSMOKKEL TE SLUIS VERIJDELD. De Nederlandse douane te Sluis, wist in samen werking met haar Belgische collega's een smokkel auto, welke 900 kg. boter vervoerde, aan te houden. De auto, welke via de Nederherenweg naar België Wilde, reed dwars door een hindernis, maar wist on danks vier lekke banden toch nog Belgisch grond gebied te bereiken, terwijl zij zich onderweg nog van hun contrabande trachtten te ontdoen. Hier werden zij echter door de Belgische douane, welke inmiddels was gewaarschuwd, aangehouden. Er werden twee arrestaties verricht. MIDDENSTANDSEXAMENS. Bij het Maandag te Terneuzen gehouden Midden standsexamen slaagden o.m. de volgende candidaten F. F. C. Antheunis, J. Dieleman, J. Geensen, J. v. d. Hout, J. P. de Hullu, D. C. de Jager em mej. Em. M. C. Jesoirens, allen te Axel J. J. M. Kips te GraauwJ. F. van Deursen te HengstdijkA. C. de Groote te Hoek R. A. de Koek te Hontenisse r P. A. F. Boone en J. A. M. Kool, beiden te Hulst E. A. Kint en R. P. Kint, beiden te Kloosterzande P. P. F. M. Baart en M. R. C. M. Kips, beiden te Koewacht H. Coens te Philippine A. L. Bogaard en G. B. Doolage, beiden te Sas van GentJ. Baart en A. Bril, beiden te SluiskilW. F. Brouwer te St. Jansteen; mej. M. R. van Damme te Terhole; J. D. M. Baay, mej. A. Th. M. Boerbooms, A. Dees, mej. M. J. Dieleman, mej. M. C. Gazan, mej. A. M. van Gelderen, mevr. N. Kaijser-Bakker en G. Klaas- sen, allen te TerneuzenJ. J. Bakker, C. P. den Mamer en H. J. Houg, allen te Zaamslag. Bij het Dinsdag voortgezette Middenstandsexamen slaagden o.m. de volgende candidaten G. G. Serrarens te Absdale M. P. Meijer, B. J.- Smolenaars en B. A. H. Vervaet, allen te Axelmej. M. L. Vervaet, Clinge mej. G. P. Ph. de Waal te Graauw mej. D. I. Kotvis, L. A. Moerman en mej. J. de Zeeuw, allen te Hoek B. L. M. Martens en G. P. P. van Vooren, beiden te Hulstmej. D. A. Matthijs en mej. J. A. Meul, beiden 'te Koewacht P. G. Sarneel te Kloosterzande P. J. van Roeijen te Nieuw-Namen mej. B. P. M. Pauwels, W. H. F. Roegiest en R. R. de Wit, allenl te Philippine mej. M. Peters en E. S. A. de Roek, beiden te Sas van GentE. P. Valent te St. JansteenJ. J. van Duuren, mej. F. G. Krijger, E. A. Sandrini ,en J. J. Torbijn, allen te Terneuzen F. A. de Pooter en mevr. H. de Vos-de Bruijne, beiden te Zaamslag en J. A. C. Wijngaerd te Zuiddorpe. FAILLISSEMENTEN. In de surséance van betaling verleend aan de C.V, H. Kramers Cargadoors- en Expeditiebedrijf te Ter neuzen en haar beherend vennoot J. S. E. van Brakel te Terneuzen is een ontwerp-accoord gedeponeerd. De vorderingenl ten aanzien waarvan de surséance werkt moeten uiterlijk 15 September a.s. bij de be windvoerder mr. G. Tichelman 'te Terneuzen worden ingediend. De raadpleging en beslissing over het aan geboden accoord zullen plaats hebben op Maandag 1 October a.s. Wielrennen. TWEE ZEEUWSE RENNERS IN DE- RONDE VAN NEDERLAND. Twee Zeeuwse renners, Piet van der Lijke uit Groede en Rien Verhelst uit Axel, zullen aan de Ronde van, Nederland 1956, die Maandag 6 Augustus gekozen in de ploeg, die Gerrit Schulte als kopman te Utrecht aanvangt, deelnemen. Van der Lijke is heeft, terwijl onze stadgenoot Verhelst een plaats heeft gekregen in de ploeg van Gerrit Voorting. De drie Nederlandse ploegen voor deze Ronde van Nederland zijn als volgt samengesteld Schulte-ploeg kopman Gerrit Schulte, Den Bosch Suykerbuyck, BredaBergmans, AalstRusman, Haarlem Van der Lijke, Groede Haan, Mechelen Van de Brekel, EchtPeter Post, Amsterdam. Van Est-ploegkopman Wim van Est, St. Wille- brord Maas, Pindorp Roks, ZundertMaenen, ValkenswaardVan den Broek, Breukelen Adrie Voorting, Haarlem G. Pauw, UtrechtVan Breenen, Amsterdam. Van Breenen zal waarschijnlijk wegens ziekte niet aan de start kunnen verschijnen. In zijn plaats zal dan Kooyman in deze ploeg worden opgenomen. Gerrit Voorting-ploeg t kopman Gerrit Voorting, Roosendaal Leo van der Pluym, Dussen Wies van Dongen, BredaVan Oers, LangewegVan 'tHof, SassenheimSchoenmakers, Blerick Van Grinsven, Eindhoven Verhelst, Axel. Van der Pluym zal door een verbod van ijn rijwiel- fabriek „Locomotief" niet aan de Ronde kunnen deel nemen. In zijn plaats start dan Van As. De directie van de Ronde van Nederland heeft van der Pluijm evenwel medegedeeld, dat wanneer hij niet start, zij dan een protes bij de K.N.W.U. zal indienen, wegens conractbreuk. Duivensport. VLUCHT OP ARRAS. De Axelse duivenmaatschappij „De Verwachting hield een vlucht o Arras, afstand 135 km. Er werd weer deelgenomen met oude en jonge duiven,. Ten gevolge van de orkaanachtige „staartwind" werden zeer hoge snelheden mogelijk gemaakt. Deze bedroe gen, voor de eerste oude duif 1826, 4 m. en voor de eerste jonge duif 1805,6 m. De uitslag was Oude duiven: 1. en 4. J. d eVisser2. E. van Dorsselaer 3. J. v. d. Berge 5. J. Laurens 6. M. Dieleman 7. Em. Pieters 8. en 10. Ch. Tieleman 9. H. van 't Hoff. Jonge duiven 1M. Butler 2. P. Dobbelaar 3. en 6. Th. Borghstijn,4. en 9. F. Michiels 5. R. van Wiemeersch7. A. Verschueren 8. P. Deij r 10, C. van Hoorn, allen te Axel. GROTE DERBYVLUCHT. Op Zondag 12 Augustus a.s. zal vanuit Schoon dijke een grote derbyvlucht voor jonge duiven ge organiseerd worden met als lossingsplaats de Franse stad Dourdan. Aan deze vlucht zullen niet minder dan 3000 duiven deelnemen. Inkorving is op Vrijdag 10 Augustus ook te Axel mogelijk in het clublokaal der duivenmaatschappij „De Verwachting De be langstelling voor deze derbyvlucht is zeer groot. DE REGEN KWAM. (The Rains of Ranchipur) De machtige Cinemascope-film van deze titel, ver vaardigd in Color de Luxe, wordt Zaterdagavond en Zondagmiddag in „Het Centrum" alhier vertoond. Het is een gevoelige speelfilm die de harde werke lijkheid toont van een vurige romance in het schilder achtige India, tussen een gefortuneerde Amerikaanse vrouw van de wereld en een inlandse dokter. Het blijkt dat het huwelijk van deze Amerikaanse met Lord Allan een huwelijk uit berekening is geweest de lady was op Lord Alan's titel gesteld, terwijl hij haar om haar geld heeft getrouwd. Zij vult haar leven met romantische escapades en speelt met de mannen tot ze haar vervelen. Eén van de aangrijpendste en machtigste momenten in deze duels gevoelige en deels staalharde speelfiJm is de uitbeelding van een geweldige natuurramp met een hevige aardbeving, gevolgd door regens, over stroming en' vernieling. Maar deze uren van. gevaar werken ook louterend, want in deze chaos hebben /de hoofdpersonen in dit verhaal elkaar leren kennen/ en. waarderen toen de nood het hoogst was en vooral de eens zo zelfzuchtige en veeleisende Amerikaanse jonge vrouw is nu tot grote zelfopoffering in staat en uit dit besef volgt ten slotte toch een einde tot voldoening stemt. MEISJES VOOR TANGER. Deze film staat op het weekprogramma van Centrum" voor Zondag- en Maandagavond. Het toont de activiteiten van een stelletje ge loze schurken/, die het met de wet niet zo nauw nt en die zich er mee bezig houden om meisjes schone beloften op te leiden tot danseres en de niets vermoedende „artisten" dan naar Tanger pediëert met een contract voor een revue of ca Helaas te laat komen zij dan tot de ontdekking voor een onwaardig „werk" hen hier wacht ei worden de zoveelste slachtoffers van de internat/- meisjeshandel. Gedurende de maand Juli 1956. Huwelijks-aangiften. 5. Jacobus Jozias Hane 19 j. en Sara Maria Reminsen, 16 j. 13. A Pieter Hamelink (van Rotterdam), 25 j. en nella Tanneke den Engelsman, 21 j. 17. Arie nelis Levinus Kaijser (van Terneuzen), 25 j, Pieternella Jozina Jansen van Rosendaal, 22 j. Jan Walhout, 61 j. en Janna varï Splunter, 58 j„' gehuwd geweest. 26. Maurice Eduard August boom (van Westdorpe), 24 j. en Norma Rosalia de Ridder, 19 j. 26. Karei le Sage, 23 j. en Annij Marie Volleman (van Graauw), 18 j, Cornelis van Doorn (van Terneuzen), 28 j. en sabeth Dieleman, 28 j. 31. Jan Watze Wijniai Wonseradeel), 31 j. en Elizabeth Frangoise de I 27 j. 31. Carlo Filippo A'.do Bertolino (vanT 25 j. en Christiane Irma Roberte Marvin, 20 j Gehuwd. 10. Carolus Ludovicus Francis:/, Gronckel, 32 j. en Adriana Germana de Neve, 19. Jacobus Jozias Hamelink, 19 j. en Sara Reminsen, 16 j. 20. Jan Dieleman, 26 j, en 1 Elizabeth Noens, 23 j. 27. Abraham Pieter H" (van Rotterdam), 25 j. en Pieternella Tannek Engelsman, 21 j. Geboren. 7. Robert Bernardus z. van Petras nelis de Reu en Marie Mathilde Sijs. 9. Hermanus, z. van Hermanus de Feijter ei Ebrina Dieleman. 12. Cornelis Jozias, z. van Johannes Goedhals en Jolina Cornelia Ho 14. Robertus Maria, z. van Alphons Jacobus" en Rosalia Melania van Waterschoot. 17. Ca d. van Johannes Fieret en Tanneke de Pc Jacob Willem, z. van Pieter Bakker en Debora Hamelink. Overleden. 9. Johannes Leopoldus de Wad echtg. van Clementina de Blok. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter kennis, dat een uitspraak op aanvraag om v van dienst als gewoon dienstplichtige, welke is gedagtekend 21 Juli 1956, ter secretarie var gemeente vopr een ieder ter inzage is geleg Tegen elke uitspraak kan iedere belangh uiterlijk de tiende dag na de dag van deze making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft zegeld te zijn. Het moet worden ingediend burgemeester, ter secretarie van deze geme De burgemeester zorgt voor de doorzend het verzoekschrift aan de koningin, die op het beslist, na advies van de raad van state, afdek de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak buiten Nederland verblijft, kan, voor zover deze in te stellen beroep betreft, met over van de termijn van 10 dagen genoegen wor nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijd' beslissing is genomen, wordt de uitspraak nak loop van de termijn van 10 dagen als onherrt beschouwd. Axel, 27 Juli 1956. De burgemeester van Axe. VAN OEVEÏ

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2