AXELSE COURANT Vacantie in eigen land r Kampen ving eindelijk de Kamper steur r i J. C.VINK Frankering bi) abonnement, Axel ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1956 70e Jaargang No. 85 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel. Markt 12, Tdl. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. LANGS DE PROVINCIALE HOOFDSTEDEN. De één bestudeert kleurige reisprospectussen, de ander rekent en telt. Met vacantie gaan kost geld en altijd meer dan men begroot. Ondanks de verhoogde vacantie- toeslag zal het voor velen nog een puzzle zijn, want het dagelijks leven is duur. Velen zullen wel naar het buitenland reizen. Laat hen rustig gaan wij willen nu eens de provinciale hoofdsteden als uitgangspunt nemen. Misschien komen we dan meer verkwikt thuis dan degennen, die enige duizenden kilometers hebben afgelegd. GRONINGEN, LEEUWARDEN, ASSEN, ZWOLLE, ARNHEM EN UTRECHT. I. Wie Groningen niet kent, kent Neder land niet", beweren de Groningers. Terecht. Rijmde Vondel niet, toen Groningen in 1672 was ontzet„Groningen constant behoud van het vaderland Die dag van het ont zet de 28e Augustus wordt in de stad Groningen nog altijd gevierd met kermis, paardensport en vuurwerk. Op andere dagen is Groningen overigens ook vrolijk en ge zellig. Men vindt er mooie winkels en pret tige café-terrassen in het centrum en de scheepvaart in de kanalen versterkt nog het accent van levendigheid, dat deze stad heeft. Hebt U wel eens de hoge Martinitoren be klommen, vanwaar men zo'n wijd uitzicht heeft op dagen met een heldere lucht Kent U de best bewaarde serie muurschilderingen van ons land, die zich bevindt in de licht beuk van het koor der Martinikerk Hebt U wel eens de zonnewijzerspoort in het Prin senhof gezien Zo niet, dan is er alle reden om naar Groningen te gaan. Neem één of twee dagen voor de hoofdstad er zijn nog veel oude hoekjes, mooie singels en koste lijke gevels. Bezichtig en passant een paar van die mooie middeleeuwse kerken waaraan Gro ningen nog zo rijk is. Vlak voor de oogst tijd zijn de korenakkers het mooist. Het is als een zee van graan, die altijd weer de Groninger schilders inspireert. Of voelt U meer voor de streek van afwisselend bos, heide en velden Maak dan eens een tocht van Winschoten over Wedde, Vlagtwedde en Sellingen naar Ter Apel, waar een mid deleeuws klooster staat. Het mooiste uitzicht op de stad Groningen hebt U ten slotte op het Paterwoldse meer, waar men de water sport kan beoefenen. a Dat kan men ook als men zijn tenten op slaat in Leeuwarden. Grouw ligt in de on middellijke nabijheid en van daar kan men uitzwerven over alle Friese meren. Wie niet zelf een boot bestuurt, kan van Leeuwarden uit met de rondvaartboten het waterland in. gaan. Houdt U niet van varen Wandel dan eens door Leeuwarden langs Voorsteek of Niewestad en geniet van de weerspiege ling van huizen, bomen en bruggen in het grachtwater. Op Vrijdag is de stad vol boe ren, die ter veemarkt gaan op de andere zes dagen heeft Leeuwarden nog iets van de statigheid van de residentie, die het vroeger is geweest. Neem de tijd voor de musea, als ge daar van houdt, of pak de fiets of de bus om naar een der naburige steden te gaan. Dokkum iis een stad voor fotografen men kan er op een dag met helder licht en wolken vele uren doorbrengen. Franeker heeft zijn planetarium, Sneek zijn zeilsport, Workum zijn prachtige kerk met gildebaren. Hindelopen zijn meubelmakerskunst, Stave ren zijn uitzicht op het IJsselmeer en Sloten is een stad, om onder Uw arm mee naar huis te nemen, zo klein, zo mooi. Daartussen ligt het wijde Friese land, dat zo intens rustig is. Wie de tijd heeft, neme de zuidoosthoek er bij een streek vol afwisseling en op winderige dagen meer luwte biedend. Over Bakkeveen met zijn heerlijke landduinen kan men rechtstreeks op Assen aankoersen ook kan men eerst Donkerbroek, Oosterwolde en Appelscha aandoen en zo naar de Drentse hoofdstad rijden. Een mooi traject. Assen noemde men vroeger „de stad der paleizen", vanwege de vele statige heren huizen, die het centrum sierden. Ze zijn er ten dele nog en verder bomen, veel bomen. Daarbij het landgoed „Overcinge" en de Stadsbossen en ge zult begrijpen, dat Assen een boomstad is. Het provinciaal museum is interessant de binnenarchitectuur van het Provinciehuis het bezichtigen waard. Wandelingen kan men van Assen uit in alle richtingen maken. Wie een langer tra ject verkiest, neme de weg over Kamps, Rolde, Anderen, Eext, Anloo om over Loon weer in Assen terug te keren. Kamps is een schilderachtige oude hoeve met grafheuvels in de nabijheid. In Rolde vindt men een molen op de Molenbrink, „de meest evenwichtige en treffende Gothische dorpskerk van Dren the" en hunnebedden achter het kerkhof. Anloo heeft een Romaans kerkje uit de 12e eeuw en van de Kymmelsberg, nabij Anloo, kan men genieten van een mooi uitzicht. Het hele traject is trouwens bijzonder interessant. Jeugdherbergen vindt men in deze drie noordelijke provincies in Appelscha, Delf zijl, Emmen, Grouw, Harlingen, Heeg, Ho-1- lum op Ameland, Meppel, Oenkerk, Roden, Scheemda, Schiermonnikoog, Sneek en op Terschelling. Van Arnhem tot Zwolle het is een A tot Z polis voor een geslaagde vacantie. Want in deze streek vindt men zoveel af wisseling, dat één vacantie nauwelijks ge noeg is om alles te zien. Arnhem heeft een kleine gezellige binnen stad, met daaromheen eerst de singels met hun gazons, bloemen en vijvers en in een wijdere cirkel de mooie omstreken. Het Nationale Park ,;De Hoge Veluwe", bekend om zijn prachtige Boslandschappen en het Kröller-Müllermuseum met de Van Gogh- verzameling is met de bus vanaf het Wil lemsplein te bereiken. Neemt men buslijn 1, dan komt men bij het museum Bronbeek, dat behalve Indische voorwerpen ook een af deling heeft, waar men de teelt van de zijde, rups kan gadeslaan. Op circa 10 minuten van het centrum komt men op de Zijpen- daalseweg bij de viskweekvijvers van de Nederlandse Heidemaatschappij. Een kwar tiertje verder in dezelfde richting ligt het Nederlandse Openluchtmuseum, waar alle typen boerderijen, molens, ambachtshuizen en woningen, die vroeger in ons land ston den, geheel in oude trant zijn opgebouwd. Wie een vervoermiddel bij zich heeft, rijdt naar Apeldoorn. Het is een prachtige streek vol afwisseling. In Apeldoorn is Berg en Bos een geliefd wandelpark men vindt er water partijen, bloemen, visvijvers en een zwem bad. Op het terrein is een dr.ietl wandelingen met gele pijlen aangegeven, genummerd 1 (wandeling van een half uur), 2 idem van een uur) en 3 (idem van anderhalf uur). In de nabijheid van Apeldoorn liggen Ugchelen Uddel, Hoog- en Laag Soeren en Kootwijk, stuk voor stuk plaatsen om een wandelva- cantie aan te besteden. Neem van Apeldoorn de weg naar De venter, de stad waar vrijwel alle bouwstijlen te vinden zijn. De bergkerk is een menge ling van Romaanse en Gothische bouwkunst. De St. Lebuinuskerk is Gothisch, de Waag in het centrum is Renaissancistisch en de moderne IJsselbrug is gloednieuw. Het is aanlokkelijk om de streek ten oos ten van Deventer te doorkruisen. Doe het als ge tijd genoeg hebt. Op een dag met zon en wolken moet ge evenwel bepaald de weg langs de IJssel naar Zwolle nemen. Het landschap is één groot aquarel op de ri vier varen schepen af en aan, in de groene uiterwaarden bespeurt men allerlei vogels en de bermen, ah, die vormen een palet op zich zelf zoveel kleurige bloemen vindt men er. Als men ergens een veldboeket kan plukken dan is het hier. Zwolle kan men volgens het prospectus van de V.V.V. „in één uur doen". Neem er evenwel liever een dag voor. Ge kunt er het portret in steen zien van Karei V (naast de Bethlehemkerk), de Sassenpoort, die de enige stadspoort van de vroegere vesting Zwolle is, en het prachtige front van de Grote Kerk aan de Grote Markt, met op het kleine torentje aan de voorzijde het beeld van St. Michael met de draak. Wandel ook eens door oud-Zwolle, het deel achter de Broerekerk het is een paar foto's waard, vooral als de straatlantaarns branden. En op marktdag (Vrijdag) is Zwolle de stad der klederdrachten. Want dan doen de boeren uit Staphorst en van de Noord- Veluwe er hun inkopen. Men rekent er „volgens Bartjens", die in de 17e eeuw in Zwolle een bekend rekenmeester is geweest. Van Zwolle uit kan men in alle richtingen tochten maken. Neem de streek, die het minst bekend is de noordwesthoek. Over Has selt met zijn middeleeuws stadhuis en het waterpoortje bij het Zwartewater, komt men in Vollenhove, dat evenals Blokzijl na vele eeuwen havenstad te zijn geweest landstad is geworden. Het zijn kleine steden met een sfeer van rust. Rijd dan door het zuidooste lijk deel van de noordoostpolder en ge komt over Ramspol en het Kampereiland met zijn typische boerenschuren in Kampen. Vanaf 7 Augustus tot 1 September is het daar fees. De dijk van de polder Oost-Flevoland zal waarschijnlijk medio Augustus gesloten wor den, een gebeurtenis, die Kampen viert als „Operatie HoO". In het stadsplantsoen wor den gedurende drie weken voorstellingen gegeven door bekende amusementsgezel schappen de historische gebouwen zullen des avonds verlicht zijn en de bekende Kam per steur zal de kop opsteken. In het ver leden zou de beschermheer van Kampens stadsrechten, de Bisschop van Utrecht een maaltijd in Kampen worden aangeboden. Daarvoor hadden de Kampenaren een steur in de IJssel gevangen, om die als speciale lekkernij te kunnen opdienen. De Bisschop was echter op het laatste moment verhin derd. Toen bonden de Kampenaren hun steur een bel om de hals en lieten hem weer zwemmen. Tegen de tijd, dat de Bisschop dan wel zou komen, zouden ze aan het ge klingel van de bel kunnen horen, waar hun steur zich bevond. Een lumineus idee, waar door Kampen beroemd is geworden. Thans vindt men in de „Buitenwacht" in een aqua rium „Drekus", de waardife nazaat van de beroemde Kamper steur. Driekus zal de be langstellende bezoeker zeker vertellen, welke rol hij in de feestelijkheden speelt, want de voorbereidingscommissie van de „Operatie H20 houdt het vooralsnog geheim. Misschien is er geen grotere tegenstelling tussen twee Nederlandse steden als tussen Utrecht boven en 's-Hertogenbosch beneden de rivieren. Utrecht is zo ingetogen als Den Bosch vrolijk is. Utrecht heeft haar Dom die op werkdagen van 9—16 uur en Zater dags van 912 uur te bezichtigen is. De Domtoren kan dagelijks van 9—17 uur be klommen worden (van 15 Juni tot 15 Sep tember). Interessant is het museum voor goud en zilver en oud-Hollandse klokken in de Lange Nieuwstraat. Trouwens hebt U wel eens een wandeling gemaakt langs de Utrechtse grachten en genoten van het uit zicht, dat men telkens op de Domtoren heeft. Een aardig boottochtje kunt U door de Utrechtse grachten maken naar Rhijnauwen. Als men de stad achter zich heeft gelaten, vaart men de Kromme Rijn af, langs ver scheidene landgoederen met prachtig hoog geboomte. Voor fietsers loopt er langs het water een smal pad men moet wel eens afstappen om over een hoog bruggetje te gaan, maar dat geeft er juist de afwisseling aan. Verderop bij Werkhoven komt men langs verscheidene kastelen en kan men de Kromme Rijn volgen tot Wijk bij Duurstede. De Kromme Rijn is een water om op uit spelevaren te gaan, een roeibootje is wel ergens te huur en de streek is romantisch. Dat is de omgeving van de Langbroekse Wetering ook. Daar vindt men nog oude ridder-hofsteden en alweer verscheidene kastelen. Van daar is men snel bij Leersum of Amerongen, waar uitgestrekte bossen te vinden zijn. Over Maarsbergen en Wouden berg rijdt men naar Amersfoort, een stad met veel schilderachtige punten. Aan Amers foort kan men gerust een halve dag be steden, vooral de Muurhuizen zijn bijzonder mooi. En dan langs de Eem omhoog naar Bunschoten-Spakenburg, waar de vissers1- vrouwen nog de kleurige klederdracht in ere houden. Vanuit Utrecht kan men ook in zuidelijke richting gaan naar Leerdam, waar men het glasmuseum eens moet bezoeken. Dan door naar Gorinchem om een bootochtje te maken naar slot Loevestein of naar de Biesbos. Van Leerdam uit kan men ook meer oostelijk gaan over Herwijnen en Haaften, daar met een pont de Waal oversteken en door de Bom- melerwaard op Den Bosch aan. Op een zomerdag met wolken is het rivierlandschap prachtig. In een volgend artikel doorkruisen wij de rest van ons land met als uitgangspunten de zuidelijke en westleijke provinciale hoofd steden. (Nadruk verboden) P. G. B. Grappenmakers verschaffen burgemeester Berghuis voorpret met „uiig" initiatief. Zaterdagochtend werd te Kampen de be faamde Kamper Steur opgevist, die volgens de legende sedert de Middeleeuwen met een bel om de nek in het IJsselwater rondzwom. Een verraste burgemeester, dr. W. P. Berg huis heeft de steur in ontvangst genomen van een comité van grappenmakers (of zo men wil: Kamper Uienkwekers)die het ruim negen meter lange beest met behulp van een kraan aan de wal brachten. Thans bengelt het gevaarte van latwerk en jute, dat ove rigens niet in uiterlijk voor een echte steur onderdoet, boven de hoofden van de voor bijgangers aan deze kraan. Een getuigenis van de feestelijke stemming, die over de Kampenaren komt vanwege de naderende sluiting van de Ringdijk om Oostelijk Flevo land, die Kampen viert onder het motto „Opratie H20". Het verhaal van de steur is één van de bekende „Kamper Uien legendarische verhalen over de ontstellende domheid van de Kamper voorvaderen. Het vertelt, hoe een prachtige steur, gevangen in de IJssel vóór de stad, toebereid zou worden voor een gastmaal tere ere van een hoge bezoe ker, de Bisschop van Utrecht, de bescherm heer van Kampens stadsrechten. Vlak voordat de kok het dier zou doden, bereikte een bode de stad, die mededeelde dat de Bisschop wegens „pyn in 't lyf" niet kon komen. Toen besloot de vroedschap de steur de vrijheid te hergeven in het IJssel water, maar dan met een bel om de „nek". Dan zou men weten waar hij te vangen was, wanneer de Bisschop echt kwam Burgemeester Berghuis heeft op verzoek van de omstanders het verhaal van de steur vertelt, en er zijn blijdschap over uitgespro ken ,dat het dier weer „gevangen is". Des tijds was het bestemd om een hoge gast eer aan te doen. „En thans verwacht Kampen weer talrijke hoge gasten en tienduizenden bezoekers, ter gelegenheid van de feestelijk heden rond de dichting van de dijk rond Oostelijk Flevoland, van 7 Augustus tot en met 1 Septemberaldus de burgemeester. Onder de hoge gasten is de minister van Verkeer en Waterstaat, die de „Operatie H20 onder beschermheerschap van Prins Bernhard officieel zal openen en tevens de opening zal verrichten van een unieke waterstaatstentoonstelling. Een con, gres van Europese Hanzesteden zal de vroedschappen van talrijke zeesteden in Bel gië, Duitsland, Engeland, Denemarken en Scandinavië in de oude Hanzestad Kampen brengen. Grote militaire demonstraties en ook een belangrijke landbouwtentoonstelling maken deel uit van het rijk voorziene pro gramma. Het fraaie stadsbeeld zal worden gemar keerd door een uitbundige feestverlichting en een stroom van veelzijdig amusement op de wal en in het water, zal de gasten het verblijf in Kampen veraangenomen. WAGTMANS GEEFT HET GOEDE VOORBEELD. Direct na de officiële huldiging van de Tour de France-renners in het Olympisch Stadion te Amsterdam, gaven Wagtmans, Voorting en Pellenaars het goede voorbeeld door bij de oud-Olympisch kampioen, Arie van Vliet, de eerste series bijzondere post zegels te bestellen, welke door de P.T.T. worden uitgegeven ten bate van het Neder- landsch Olympisch Comité, voor de uit zending van sportmensen naar de Olympiade te Melbourne. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1.55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEETENTIEPRIJS; 8 cent per m m. Bi] contracten belangrijke reductie. Inj* «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleln^ idvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ~TF I 41

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1