GEMEENTERAAD VAN AXEL DDD Huid uitslag ZITTING VAN DINSDAG 24 JULI 1956. ONSCHULDIG UITZIENDE AGENDA BOOD STOF TOT WIJDLOPIGE DEBATTEN. zee: Eén ol twee Rennles - en dat Brandend maagzuur eehlnst - nn-wJd-del-Uik! op de bekende vacature na De agenda der raadszitting van Dinsdagavond zag er op het oog tamelijk onschuldig uit. Oppervlakkig oordeel zou tot weinig andere gevolgtrekking zijn ge komen, dan dat het louter hamerstukken waren. 0 Doch de Raad was kennelijk praatlustig en dat in strijd met de gewoonte. En ondanks het feit dat wij in een vacantie-periode leven. eHt kan ook zijn dat het weinig zomerse weer waarvan wij tot nog toe mochten genieten de atmosfeer schiep waaruit deze zeer ongewone conversatielust groeide. De vroedschap was voltallig. Een serie ingekomen stukken lokte vanwege het zuiver formele of administratieve karaktel geen enkel commentaar uit. Voor het antwoor ddat gegeven werd op het re quest van de heer P. D. van Alten, Singelweg 47, al hier. inhoudende verzoek tot intrekking der bekende baatbelasting werd naar de stukken verwezen, maar ir. het prae-advies bleek niets van de aard van een voor stel van B. en W. eD heer Oggel vond daarin echter aanleiding an dermaal en uit den treure een lans te breken voor het goed recht en de z.i. bestaande onbillijkheid ten op zichte van adressant en de verdere bewoners van de Singelweg. Aan het slot vanz ijn pleidooi gaf de heer Oggel te kennen deswege bij de behandeling zelf met een voorstel te komen. Door de heren C. van Bendegem en de Feijter wer den het standpunt en de zienswijze van de heer Oggel bestreden, waarbij laatstgenoemde de heer Oggel ver weet reeds eenmaal te hebben verklaard nooit meer over de baatbelasting te zullen spreken. Ook de voorzitter vindt het niet „comme il faut dat hit de Raad steeds tussentijds voet wordt ge geven aan verzoeken als deze, waaraan feitelijk de rechtsgrond ontbreekt. Ten deze bleef het bij de geleverde vertogen en zal er dus voorlopig niets veranderen. De mededelingen aan de raadsleden werden vorige week reeds vrij volledig in ons blad vermeld. De heer C. van Bendegem was echter niet bijster te spreken over de vage formulering van het ant woord van het college. Hij staat op het standpunt dat de 25% die krachtens de vroegere toezeggingen ge reserveerd zouden worden in een speciaal hiertoe ge vormd fonds, minstens genomen dienstbaar zouden dienen te worden gemaakt aan de verbetering der woningtoestanden in de 'ulianastraat, i.e. de electri- ficatie van de resterende nog niet daarvan voorziene woningen, alsmede de plaatsing van W.C.'s. Spr. heeft niet voor niets nog maar kort geleden voorge steld de gehele exploitatie onder te brengen bij het gemeentelijke woningbedrijf. Uit de toelichting die de voorzitter gaf blijkt dat de stelling van deze vraag de raad in elk geval wijzermaakt. Spr. deponeerde aan het slot van zijn betoog een voorstel tot be stemming van 17.000.uit het reservefonds voor het electrificeren en schilderen der woningen in de Julianas traat. De voorzitter antwoordt de heer van Bendegem dat het gemeentebestuur bij het tekort van 143.000.— op de begroting aandrong op een verhoogde uit kering uit het gemeentefonds, waarbij alle stukken op' tafel kwamen en daar de opmerking kreeg toege voegd of men in Axel gek was, met deze manier van financieren. Wij mogen niet anders dan voor de wo ningbouw reserveren. eD heer Oggel viel de heer C. van Bendegem bij en kon zich mede met diens zienswijze verenigen ook wegens de steeds gegeven voorstelling van zaken. De toestanden in de Julianastraat zijn niet meer van deze tijd, die heel andere eisen stelt, betoogde spreker. De heer C. van Bendegem kwam nog eens terug op zijn in eerste instantie gehouden pleidooi en voelt wel aan dat het een brevet van onbekwaamheid zou betekenen als men de Julianastraat aan het beheer van de Vereniging tot verbetering der Volkshuis vesting zou onttrekken maar met de heer Oggel dringt hij er krachtig op aan te beginnen met de uitvoering van de nodige onderhoudswerken in de Julianastraat, daar anders binnen enkele jaren heel wat bordjes met .onbewoonbaar verklaarde woning" het gevolg zullen zijn van het thans gevolgde systeem. Nadat van de zijde van B. en W. is medegedeeld dat zij nogmaals stappen zullen doen in de beoogde richting blijkt de heer C. van Bendegem genegen zijn voorstel voorlopig op te schorten. De debatten over dit antwoord benevens de door de heer Oggel gestelde vragen eiste ditmaal meer dan de helft van de duur dezer vergadering op. In 's heren Oggels oog kon het hem verstrekte ant woord nopens de verbetering van de verbindingsweg SchapenboutSpui door de Coegorspolder reeds bij herhaling in het midden gebracht en door hem vooral krachtig bepleit geen genade vinden. Spr. viel B. en W. hierover tamelijk fel aan en verweet hun nonchalance en gebrek aan werklust. Zij maken zich in hun antwoorden aan de raad er met een Jantje van Leiden van af zo ongeveer luidde de conclusie die de heer Oggel ook thans weer meen de te moeten trekken uit de antwoorden die het college geeft. Daarin staat geen letter nieuws. Dat er geen definitief antwoord van Ged. Staten is en er een nieuwe regeling op komst is (spr. vraagt wanneer 7) is ons al uit den treure medegedeeld. Spr. kan echter geen spoor van doortastendheid van B. en W. vinden, waar dan ook in deze werkelijk ten hemel schreiende toestand. Daarom heeft hij naar hij aan het slot van zijn betoog mededeelt een motie opgesteld, waarin de raad als haar oordeel uitspreekt dat tot dusverre het beleid van B. en W. en de medewerking door Ged. Staten verleend finaal te kort zijn geschoten. Ook de heer Pijpelink refereerde zich aan het be toog van de heer Oggel. Spr. is van mening dat deze weg ten enenmale niet op één lijn te stellen is met andere tertiaire of secundaire wegen. Hij beschouwt deze als een verbindingsweg tussen twee provinciale hoofdwegen en de toestand daarvan is reeds tot en met in alle geuren en kleuren geschilderd en aan ieder raadslid bekend. Ook hij acht een dringende be spreking urgenter dan ooit. De heer de Feijter hoewel in principe voor ver- beetirng voelende kan zich geen voorstander dezer motie verklaren, die naar hij meent meer kwaad dan goed zal doen en maar „stukken" zal maken. De heer Kesbeke vraagt zich ook af welke weg in deze de meest aanbevelenswaardige is om te be wandelen. die van de heer Oggel. gesteund door de heer Pijpelink of die van B. en W. De voorzitter betoogt dan men in deze ten enenmale niets kan forceren, zolang deze aangelegenheid nog in studie is. Er is in deze een totaal andere finan ciering op komst dit probleem is ook niet één, twee, drie op te lossen, gezien het aantal van soortgelijke wegen dat om verbetering schreeuwt. De heer Oggel c.s. moet niet de naïeve gedachte koesteren, dat door het aan de orde stellen en eventueel aannmen dezer motie wij uit de nood zijn. Maar toch is zonder dat de toon van deze motie en de daarin verkondigdp stelling, n.l. dat B. en W\ en ook Ged. Staten geen klap doen, hem verre van sympathiek. Temeer, om dat B. en W. ondertussen niet hebben stil gezeten en eigenlijk nog gedurig diligent zijn. Er is door het college een volledige begroting met plannen opge maakt, die een bedrag van 73.000.— beloopt, maar B. en W. erkennen gaarne dat dan nog maar een partiële en geen afdoende verbetering zal zijn ver kregen bij een wegbreedte van 3.50 meter. Dat noemt hij nog niks. Maar de heer Oggel moet niet denken dat hij met zijn motie, die een slag in de lucht is zonder meer, iets meer zal bereiken. Dat vindt spr. belachelijk. Als de heer Pijpelink daarop beweert dat men van de zijde van het dagelijks bestuur deze zaak te simpel stelt, reageert de voorzitter door de in de ver gadering aanwezige ambtenaar de heer Wieles te verzoeken toelichting omtrent de stand van zaken te geven. De heer C. van Bendegem, niet onder willende doen in liefde voor de buurtschap Schapenbout met de heren Oggel en Pijpelink, heeft de indruk dat de motie Oggel geboren is uit het gevoel dat B. en W. te weinig doen. De heer Oggel gaat nog nader in op de woorden van de voorzitter als zou hij zich belachelijk maken door de indiening der motie die alleen uitspreekt, dat zo spoedig mogelijk het gewenste contact en overleg zullen volgen, waarop de heer C. van Bendegem at tendeert door te zeggen „contact en vertrouwen" wen selijk te achten. In dit debat mengde zich ook wethouder van Ben degem, maar na over en weer discussiëren kwam men niet verder dan dat de heer Oggel op aandrang van diverse medeleden als de heren Wondergem en van Bendegem schoorvoetend zijn motie introk, waarbij hij mededeelt in elk geval te zijner tijd bij de behandeling der begroting hierop te zullen terugkomen. De inhoud en aard der andere antwoorden van B. en W„ die onze lezers reeds bekend waren vorm den geen stof tot bespreking meer, maar de Raad had aan deze materie ruim één uur besteed. De voorziterstel de daarop voor de heren Won dergem en C. van Bendegem met de secretaris de geloofsbrief van het in de vacature Tollenaar be noemde raadslid, de heer L. de Kraker Lz. te doen onderzoeken, waartoe hij de vergadering schorste. Nadat dit Onderzoek had plaats gehad verscheen bedoelde commissie weer in het midden der ver gadering en rapporteerde de heer C. van Bendegem dat alles in orde bevonden was en conform geadvi seerd kon worden tot toelating van bedoeld raadslid. Op zijn verzoek werd vervolgens aan de heer Abr. I. R. Brevet eervol ontslag verleend als onder wijzer aan de Openbare Lagere School per 1 Sep tember a.s. wegens zijn benoeming tot hoofd der lagere Landbouwschool te Holwerd (Fr.). De woning Spui N 109 werd met verwijzing naar de stukken zonder hoofdelijke stemming onbewoon baar verklaard. Ingetrokken werd het raadsbesluit d.cj. 15 Novem ber 1955 waarbij aan de heer Jac. Riemens, P 112 te Axel werd verkocht 348 ca. bouwgrond, gelegen in plan Zuid. Daar deze inmiddels een woning heeft ge kocht ziet deze n.l. af van nieuwbouw en stellen B. en W. voor nu dit raadsbesluit zijn bestemming verloor, dit in te trekken. Aldus werd besloten. Voorstel tot vaststelling van het besluit inzake bouwverbod, rooilijnbesluit en bebouwingsvc>orschrif- ten in verband met de voorgenomen sanering van de Oude Wijk en omgeving. Bij raadsbesluit van 31 Januari 1956 is vastgesteld een bestemmingsplan ex, art. 35 der Woningwet in verband met de voorgenomen sanering van du Oude Wijk en omgeving. De daaruit voortvloeien< Ie ont werpbesluiten met bijhorende kaarten, hebbel i inge volge de wettelijke bepalingen ter inzage geleg en, met als gevolg dat door één belanghebbende be zwaren werden ingediend. Het bezwaarschrift is bij die stuk ken' gevoegd Bjjj de thans aan de raad voorj jelegde ontwerpbesluiten wordt aan dit bezwaar tegemoet ge komen. Na overleg met de provinciale planologische dienst is op het betreffende punt een wijziging in de aanvankelijk geprojecteerde situatie gebracht, welke in verband met de voorgenomen sanering geen be zwaar oplevert. Thans kunnen door de Raad worden vastgesteld de ontwerp-besluiten betreffende bouwverbod, rooi lijnbesluit en bebouwingsvoorschriften, welke daarna wederom ter inzage gelegd en aan Ged. Staten ter goedkeuring dienen te worden ingezonden. B. en W. stellen voor de bij de stukken overge legde ontwerp-besluiten vast te stellen. De heer Oggel vraagt of in deze voldoende reke ning wordt gehouden met de gevoeligheden van di verse mensen, zoals ouden van dagen en andere mensen die in bepaalde gevallen met de nodige kies heid dienen overwogen te worden In verband met dit punt werden daarna door de heer Wieles diverse mededelingen gedaan, waaruit bleek dat men in deze voor zover de mogelijkheid zulks toelaat en de verwezenlijking van de plannen daardoor niet in de weg wordt getreden of wordt ge schaad hiermee terdege rekening houdt met de gegronde bezwaren, waarna zonder hoofdelijke stem ming overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. Aan het voorstel van B. en W. om op het verzoek van het gemeentebestuur van Terneuzen adhaesie te betuigen aan het besluit van de raad dier gemeente dat de oprichting en instandhouding van een uitge breid Technische School in Zeeuwsch-lVlaanderen nodig wordt geoordeeld, werd zonder hoofdelijke stem ming goedkeuring gehecht. Desgevraagd werd verklaard dat in dit adres niet nadrukkelijk een bepaalde plaats in Zeeuwsch-Vlaan deren wordt genoemd, doch dit te zijner tijd zal wor den uitgemaakt welke in dit opzicht de meest wen selijke zal zijn. per met Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep In de poriën door, doodt de ziekte kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM Voorstel tot het beschikbaar stellen van een bij drage voor het ontwerpen van een ontwikkelingsplan der gemeenten in de Kanaalzone. Bij de voortgaande industrialisatie in ons land komt ook de kanaalzone steeds meer onder de aandacht. In verschillende besprekingen, aanvankelijk tussen de burgemeesters, later door de colleges van B. en W. der betrokken gemeenten en. ten slotte op de ver gadering van 15 Juni j.l. was men het eens, dat het voor een doelmatige ontwikkeling van de kanaalzone gewenst zo niet noodzakelijk is, dat de betrokken gemeenten in enige vorm gaan samenwerken. Daar mede wordt dan beoogd te voorkomen, dat b.v. de uitbreidingsplannen der betrokken gemeenten niet aan sluiten of in hun gezamenlijke werking het economisch of sociologisch evenwicht dreigen te verstoren. Voor en aleer evenwel tot de vaststelling van een dergelijk gemeenschappelijk ontwikkelingsplan door de onderscheiden gemeenteraden zal kunnen worden besloten is het gewenst dat een onderzoek wordt in gesteld naar de mogelijkheid daarvan en dat richt lijnen worden vastgesteld waarlangs dit plan zal moeten worden ontwikkeld. Dit onderzoek ware te verrichten door een commissie uit de gemeenteraden. Gemeend wordt dat de kosten van dit voorlopige onderzoek kunnen worden bestreden door een bijdrage van 0,25 per inwoner. Hierdoor wordt vanzelf sprekend niet beslist over de uiteindelijke medewer king aan het ontwikkelingsplan. Dit behoort, wanneer in overleg met de colleges van B. en, W. en de ge meenteraden der verschillende gemeenten een ont werp is gemaakt, nog door de raden te worden vast gesteld. B. en W. stellen thans voor a. een bijdrage te verleenen van 0,25 per inwoner (naar het inwonertal op 1 Januari 1956) voor het ontwerpen van een ontwikkelingsplan der ge- Gent, Terneuzen en Westdorpe). b. om naast de burgemeester een vertegenwoordiger aan te wijzen in de commissie der samenwerkende gemeenten, die belast wordt met de uitwerking van de richtlijnen en die opdracht moet geven aan een stedebouwkundige voor het uitwerken van dit plan. Aldus werd besloten. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de electrifictatie van enige woningen aan de Buthdiik. In 1954 is het initiatief genomen om de huizen aan de Buthdijk en in Smitschorre aan te sluiten op het electrisch net, waarvan toen niets is gekomen omdat niet alle belanghebbenden de door de P.Z.E.M. ge- stedlde voorwaard enwilden aanvaarden. Dit voorjaar hebben de bewoners aan de Buthdijk tussen de duiker en de Sassing opnieuw verzocht om op het electrisch net te kunnen aansluiten. Naar aanleiding hiérvan is met de bewoners van de Buthdijk contact opgenomen hetwelk er toe ge leid heeft dat thans alle zes belanghebbenden schrif telijk hebben verklaard de door de P.Z.E.M. ge stelde voorwaarden te zullen aanvaarden. Zij willen zelf het graafwerk verrichten en zullen een, bijdrage betalen van 95.67, hetgeen neerkomt op 574.—. De garantie is, zoals vroeger bepaald op 78.i en wordt door hen ook aanvaard. De bijdrage van de gemeente is gesteld op 1018.— ineens of gedurende 15 jaar ƒ85.40 per jaar. Uit het P.Z.E.M.-fonds zal een bijdrage van 970. beschikbaar worden gesteld. Het komt het college voor dat een bijdrge van 1018.voor deze zes woningen aannemelijk en ver antwoord is voor de gemeente, waarom wordt voor gesteld te besluiten medewerking te verlenen aan de uitvoering van dit plan en daarvoor gedurende ]j jaren een bedrag van ƒ85.40 per jaar beschikbaar stellen. Dit voorstel werd zonder discussie door Raadi aanvaard. Voorstel op het verzoek van de stichting Reil. brandt-herdenking 1956 om een subsidie. Deze stichting ziet als een van haar voornaamste opdrachten bij deze herdenking het tot stand van een groot nationaal monument, te vervaardiger door enige beeldhouwers van naam en te plaatsen de stad Leiden. Op die grond richten zij allereerst een verzoek i alle gemeenten in ons land om een bijdrage voor t fonds. Het bestuur van deze stichting zou het prijs stellen wanneer de gemeenteraad eenj^ cent inwoner als uitgangspunt zou kunnen nemen. De voorzitter deelt mede dat in tegenstelling het prae-advies hte collge voor de verlening van de genoemde bijdrage is. Wij zien in Rembrandt één Koningen' van onze christelijke cultuur en één der grootste scheppende kunstenaars van alle tijden, zegt hij en mitsdien is deze bijdrage zeer zeker ver antwoord. De Raad zal dit standpunt zeker wel delen veronderstelde de voorzitter, waarna zonder hoofde lijke stemming dienovereenkomstig werd besloten in de geest van het verzoek zal worden bijgedragen voor dit doel, n.l. een x/i cent per inwoner. Voorstel op het verzoek van het Bestuur der R,K Kleuterschool om gelden beschikbaar te stellen voor verbetering van drie klaslokalen van de kleuterschool op grond van artikel 50 der Kleuteronderwijswet Het verzoek omvat aanschaffing van drie kasten, drie deurmatten, leggen van linoleum en, aanschaffen van een electrische vloerwrijver, waarvoor een be drag van ƒ3519.75 nodig is. Dit voorstel werd bij hamerslag aangenomen. Omvraaj, De heer Kesbeke bepleitte spoedige afdoende ver betering in de Buitenweg ten opzichte van de straten Het is al zover gekomen dat soms hier en daar schi derijen van de muren vallen vanwege het onophoi 'delijk gedreun van het voorbij rijdend zwaar verkeer Hier endaar bevinden zich in de slechte bestrating obstakels, zoals uitstekende gasbuizen, etc. waarop spr. onlangs reeds een band heeft stuk gereden. Na toelichting vanwege de betreffende gemeente dienst wordt staande de vergadering medegedeeld, dat rond begin September, na de verbetering van Nieuwstraat de Buitenweg aan de beurt zal komen Verder beklaagde de heer Kesbeke zich eveneens over het veelvuldige gebruik dat de wielrijders maken van het voetpad langs de Kinderdijk. Dit loopt de spuigaten uit en z.i. zal de politie hier handelend dienen op te treden door overtreders te bekeuren De heer Hamelink meent dat er langs de nieuw weg aan de Kanaalkade voldoende ruimte overblijft voor een fiets- en/of wandelpad. Hij vraagt B. en W hier aandacht aan te besteden en daarin ook in ver band met de breedte van de weg te voorzien. Mevr. Folkersma-Staal wijst op de desolate toe stand van de „groentjes in de Irenestraat. Zij meent daarop reeds eerder te hebben gewezen. Zij heeft in zonderheid het oog op het meest Noordelijke deel van de Irenestraat. De heer Pijpelink bepleitte het aanbrengen van brandkranen in de z.g. onrendabele gebieden van de gemeente. Ook verzocht hij voortvarendheid bij riolering en aanleg van straatgedeelten qp het ge hucht Zoute Spui. Het officiële gedeelte werd daarmee beëindigd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Dat is voordeel extra met RenniesU bent nooi: in twijfel over het resultaat. „Zou het helpen is nooit in het geding, want Rennies helpen or mid-del-lijk, van de ene minuut op de andere. En :o is de zuurbrand nauwelijks uitgeslagen of dat simpel tabletje gesmolten op Uw tong heeft die sner pende pijn in de kiem gesmoord. Probeer het met Rennies, bij de eerste aanval de beste, dat U eer hap eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van Uw maag tot hoog in de keel. „Stop! zegt Uw Rennie en de brand is geblust. Ing. Med. RAAD BEZOCHT BOERENKAMER. Ingevolge de uitnodiging van het Comité Axelse Boerenkamer werd na afloop der raadszitting een bezoek gebracht aan de museumruimte onder hei stadhuis. Door de stadsarchivaris de heer J. R. de Jonge en de heer A. P. Esselbrugge werden aan het gezelschap ook de dames waren geïnviteerd de beziens- w ardigheden op het gebied van de plaatselijke kleder dracht en boerengebruiksvoorwerpen van voorheen nader geëxpliceerd. Bij dit bezoek bleek dat de beschikbare ruimte voor wat een, doeltreffende schikking en opstelling van het geëxposeerde betreft ten enenmale onvoldoen de is geworden. De ruimte is te beperkt en vooral hij het bezoek van gezelschappen en groepen kan men zich in de voor het publiek bestemde gangen ter nauwernood, bewegen. Nu binnenkort de Openbare Lagere School in de Kerkdreef aan hare bestemming zal zijn onttrokken ware de beschikbaarstelling van één of meerdere lo kalen voor de Axelse Boerenkamer met de vereiste accomodatie en wat verder de sfeer vordert zeer te wensen. Maar wij menen in deze wel op de voortvarend heid van ons gemeentebestuur te mogen, vertrouwen Het Axelse „museum" want dat wordt het to langzamerhand verdient om zijn merkwaardigheden een nog ruimer belangstelling. Ook van die vele honderden ingezetenen die het nog nooit bezochten.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2