Met de tent op stap J. G. VINK nippers ,Het Centrum' - Axel Onsterfelijke liefde Morgen zie ik je weer IVOROL: De Tandpasta van standing Ontsnapt uit Chiku Shan Na een prettige wandeling... Als de jeugd gaat kamperen en daarbij zelf voor de maaltijden wil zorgen is het zaak dat zij zo het een en ander van koken en'van het samenstellen en de kosten van een warme maaltijd afweten. Staan onze kinderen daar nog onwennig tegenover, dan zouden ze eigenlijk een paar maal de in kopen voor de gezinsmaaltijd moeten doen. Dan krijgen ze een idee van wat er nodig is. Ook met het klaarmaken van de maaltijden kunnen ze vast vertrouwd raken. Zo vlug als anders zal het niet gaan, wanneer de jeugd de pollepel zwaait en moeder moet misschien eens bijspringen, maar voor een keertje hindert dat vermoedelijk niet. Het samentellen van de warme maaltijd. Wie slechts over één kooktoestel beschikt kan het best een éénpansgerecht klaarmaken (stamppot, dikke soep of stoofschotel) of hij kan gekookte aardappelen, rijst of macaroni opdienen met een rauwe groente en een vlug te bereiden vlees-, kaas- of aiergerecht. Bij vele kampeerders is kropsla favoriet, maar ook b.v. andijvie, tomaten en komkommer kunnen als sla dienst doen. Onder de ge- makelijk klaar te maken groenten kan men voorts bloemkool en boontjes rangschikken. Als hartig eiwitrijk bestanddeel van de maaltijd komen in aanmerking dieren 'n allerlei vorm (gekookt, gebakken, roerei en omelet), visconserven en blikvlees. Ook vleeswaren kan men gebruiken koud, dun uitgsneden of warm, in dikke plakken ge sneden en dan gebakken (boterhamworst, ham, bakbloedworst) passen ze goed bij de aardappelen en groenten. Vlug klaar zijn bovendien nog hiefstuk, kalfs- of varkens oesters, lever, saucijsjes en gehakt. Het ge, hakt behoeft niet met brood of aardappelen te worden aangemaakt, maar kan met zout en desgewenst peper op smaak gebracht, zo plat gedrukt worden gebakken. De aardappelen (en eventueel de groente) kunnen het best het eerst worden gekookt en het vlees-, vis-, kaas- of eiergerecht het laatst. Wenst men een warm toetje, dan kan dit in vele gevallen gekookt worden tijdens dé maaltijd. Over macaroni en rijst kunnen wé de jeugd zegen dat macaroni in ruim water ge kookt moet worden en rijst in welinig water (2 kopjes water op 1 kopje rijst). Beide zijn in ongeveer een half uur gaar. Kaas en/of vlees kunnen er op het laatst doorgeroerd worden. Boterhamvlees of haché uit blik zijn er heel smakeijk bij. De maaltijd kan met een sla worden gecompleteerd. Zij, die eniget ijd op eenzelfde plaats bi vakkeren, kunnen het menu variëren door af en toe een sla als hoofdgerecht klaar te maken, b.v. een sla van aardappelen, vlees en groente door elkaar. Stevige soep met aardappelen en groenten (voor 2 personen). kg. aardappelen, Yl ^9- uieen, Vi kg. tomaten, ongeveer 50 gram (3 eet- lepeles) boter of margarine, 3 bouillon blokjes1), ongeveer 1 x/i liter water> zout, ongeveer 100 gram kaas of vlees waren, peterselie. De aardappelen en groenten schoonmaken en wassen. De uien snipperen en in de boter of margarine zachtjes bakken. De tomaten en aardappels toevoegen evenals een scheut water en zout en bouillonblokjes. Het ge heel aan de kook brengen en zachtjes gaar koken in ongeveer een half uur. De massa stampen en tot de gewenste dikte verdunnen m,et water (ongeveer \Y liter). De soep weer aan de kook brengen. De kaas of de vleeswaren en de peterselie zeer fijn snijden en op het laatst door de soep roeren. De soep zonodig verder op smaak afmaken. Wie niet gesteld is op tomaten kan inplaats hiervan andere groenten nemen, als bloem kool, wortetjes, snij- of sperciebonen. Hoofdschotel van aardappelsla. kg. aardappelen, 1 krop sla, een paar tomaten, 2 eieren, slasaus, zout en nootmuskaat. De aardappelen schoonmaken, wassen en gaar koken in water met zout. De aard appelen in stukken snijden en met slasaus vermengen vóór ze geheel afgekoeld zijn. De eieren hard koken. Kort voor het ge bruik de groenten schoonmaken, wassen en snijden. Aardappelen, fijngesneden ei en groenten dooreenscheppen en de sla op smaak afmaken met zout en desgewenst nootmuskaat. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. „Scaldis"-tentoonstelling in drie steden. Koning Boudewijn heeft op 15 Juli in de Lakenhalle te Doornik de „Scaldis"-tentoon- stelling geopend. Deze tentoonstelling, ge wijd aan de cultuur van het gebied van de Schelde, wordt gehouden in Doornik, Gent en Antwerpen. Zij duurt tot 15 September. De nadruk bij de ,,Scaldis"-tentoonstelling valt op de beeldhouwkunst, schilderkunst en goudsmeedkunst. Ook zullen oude hand schriften, sieraden, zegels en tapijten ten toongesteld worden. In Gent en Antwerpen komt in het kader van deze manifestatie een tentoonstelling van Vlaamse kunst sedert het jaar 1900. 75 jaar Brusselse kermis. Honderden kermisreizigers hebben weer hun tenten en kramen, hun draaimolens, scooterbanen en een oude paardemolen op gesteld aan de Zuidlaan in Brussel, waar het nu zes weken kermis is. Deze kermis valt samen met de Brusselse gemeentefeesten. De Brusselse kermis is in 1880 voor het eerst gehouden, toen Begiië de vijftigste ver jaring van zijn onafhankelijkheid vierde. Het succes was zo groot, dat men de kermis in 1882 en 1885 herhaalde. Sedertdien is de Brusselse kermis een jaarlijks evenement voor de Belgische hoofdstad. Nationaal park van Lomme en Lesse. Dezer dagen is het nationaal park van Lomme en Lesse, onder beheer van de ver eniging „Ardenne et Gaume geopend. Dit park van 100 ha. bos, heide en woeste gron. den strekt zich gedeeltelijk uit over de ge meenten Ave et Auffe, Eprave, Han, Res- teigne, Rochefort en W^avreille. Het ligt dus op de rand van de Ardennen. Eén van de mooie plekjes van dit park is de ,,Rond du Roi", waar Koning Leopold I eens uitrustte tijdens een jachtpartij. Men heeft er een prachtig uitzicht op het dal van de Lomme. De vereniging „Ardenne et Gaume heeft ook nationale parken gesticht te Furlooz, Poilvache en Bohan-Membre. Haar doel is in de eerste plaats het behoud van het schone landschap en in het bijzonder de bescherming van zeldzame flora en fauna. De parken zijn grotendeels toegankelijk voor toeristen. Historisch „licht- en klankspel" te Brugge. Op het binnenplein van het Paleis der Heren van Gruuthuuse te Brugge wordt elke avond om tien uur een „licht- en klankspel opgevoerd. Dit is een hoorspel, waaraan voor de luisteraars op het binnenplein de De Fransman Georges Hoppenot, eén verwoed visser, heeft zijn vaeantie in Noor wegen betaalt met de opbrengst van de zalm die hij er gevangen heeft. Vorige week ving hij in de rivier de Etra in de Romsdalvallei in één week niet minder dan 265 kg. zalm. De grootste knaap, die hij aan de haak ge slagen heeft woog niet minder dan 18 kg. Het Duitse kustvaartuig „Planet" dat door de Rotterdamse douane aan de ketting was gelegd, toen bleek, dat er buiten de offi ciële lading nog aan een andere kade vaten met nikkel werden ingeladen voor Oosi- Duitsland, is onder een andere gezagvoerder kunnen vertrekken. De kapitein bevindt zich in arrest, evenals een tweetal directeuren van een Rotterdams cargadoorsbedrijf en de di recteur van een klein metaalbedrijfje te Rot terdam. Als tussenpersoon schijnt te zijn op getreden een zekere Th. N., een in Duits land wonende Nederlander. Hij kon ook in Rotterdam worden gearresteerd. Een 10-jarige Europees jongetje is in Algerije door een salvo geweerschoten ge rend om hulp te halen voor zijn gewonde moeder. Kort tevoren had hij gezien hoe ver zetstrijders zijn vader doodden. Het gezin reed op een weg langs de kust ongeveer 75 km. oostelijk van Algiers toen opeens vijf opstandelingen, die met automatische ge weren waren bewapend, hen aanvielen. lichteffecten worden toegevoegd tegen de gevels van het paleis. De rollen worden ger sproken door ledenv an de Koninklijke Ne derlandse Schouwburg en het Nederlands Kamertoneel. Het spel verhaalt de geschiedenis van Lodewijk van Gruuthuuse en Riet er Lan- chals bij de opstand van Brugge tegen Maximiliaan van Oostenrijk. Het spel duurt 40 minuten. In September wordt het aan- vangsuur vervroegd tot 8 uur. Jaarlijkse boetprocessie van Veurne. Op de laatste Zondag van Juli dit jaar dus de 29ste wordt te Veurne elk jaar een grote boetprocessie gehouden. In haar huidige vorm dateert deze processie van 1636, toen in Veurne de Sodaliteit (Broe derschap) van de Gekruisigde Zaligmaker gesticht werd. Alleen vrijwilligers nemen er aan deel. De boetelingen trekken beeldengroepen voort, die taferelen voorstellen uit het Oude en Nieuwe Testament. Het laatste deel van de processie verbeeldt de Kruisgang. Hierin lopen honderd boetelingen mee, die een zwaar houten kruis torsen. Zij dragen een ruige boetpij. Een deel van deze mannen en vrouwen gaat barrevoets. De processie be gint om half vier en duurt ongeveer 2 uur. 6 SEPTEMBER: OPENING OESTER- EN MOSSELSEIZOEN. Het oester- en mosselseizoen zal dit jaar officieel geopend worden. In Yerseke is een comité van voorbereiding gevormd, waarin o.a. Z|itting hebben heren uit de oester- en mosselwereld, van het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, van het ministerie van Landbouw en Visserij en van de Pro vinciale Zeeuwse V.V.V. De opening van het seizoen |in Yerseke zal geen copy worden van de bekende vlaggen zullen waaien van masten en sten deze opening te pas, doch deze honderden vlaggen zullenw aaien van masten en sten gen van de Zeeuwse vissersvloot. Tientallen boten zullen, rijk gepavoiseerd, mee doen aan een grootscheepse vlootrevue. Deputaties uit de Zeeuwse visserswereld zullen tie producten van de zee komen aan bieden. Door het openen en consumeren van de eerste oester, zal het seizoen officieel ge opend worden verklaard. In het dorp Yerseke zal het de gehele dag feest zijn. Radio en televisie zullen onge twijfeld aandacht aan dit kleurrijke schouw spel besteden. Zaterdag 21 Juli, aanvang 6.30 uur en 9 uur en Zondag 22 Juli, aanvang 4.15 uur brengen wij twee wereldberoemde sterren JANE WY MAN en VAN JOHNSON in: Door een toevallige ontmoeting bloeide een wonder op van de naamloze menigte maken zich twee mensen losen ondergaan het wonder van hun leven. Het romantische verhaal 'van een liefde tussen doodgewone mensen in de tredmolen van het alledaagse leven in New York. Toegang 14 jaar. Zondag 22 en Maandag 23 Juli, aanvang 8 uur brengen wij een machtige avonturenfilm uit China Met JOHN WAYNE als de koopvaardij-kapitein ontsnapt uit de hel van een Chinese gevangenis en LAUREN BACALL als de Amerikaanse, die zich verloren waande in de eindeloosheid van het Verre Oosten, Toegang 14 jaar. Op veler verzoek vertonen wij Donderdag 26 en Vrijdag 27 Juli nogmaals de ontroerende film De levensroman van Peter Marshall geschreven door zijn vrouw Catharine Marshall, werd op bijzondere wijze verfilmd. Aanvang 8 uur. Toegang alle leeftijden. Markt 12 AXEL JOTTER ..bij thuiskomst genieten van een kop pittige Douwe Egberts koffie. Die echt lekkere koffie, samengesteld uit de allerbeste soorten, op wijze gebrand en, door de grote vraag, vers bij Uw winkelier verkrijgbaar. 14.50 3.25 DIE hebt U voor jareni s PARKER Prijs Nieuwe inktvulllng m (pas na 393.U00 m woorden schreven!) 4 gedistingeerde kleuren: rood. groen, grijs en z w artI n kt p atr oon in blauw-zwart. blauw, groen en rood. NIEUW Eén inkt- patroon schrijft maal zo lang als gewone ballpeu- vullingen. NIEUWNylon hou der; blank-meta len dop wordt niet dof. NIEUW Keuze uit ▼ter penpunten. EXTRA FUN FUN MIDDEL. BREED

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3