PUROL fCiest de Stfntujde, kiest PANG vetsmpmofi van demste tasuj. Huidgenezing I UIT ONZE OMGEVING AXEL SPORTNIEUWS Puistjes verdrogen door Purol-poeder Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken, los a 32 cent per I0Q gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. EHC3 ZUIDDORPE. FILMNIEU W S BEKENDMAKINGEN. GEMEENTERAADSVERGADERING. Op Dinsdag 24 Juli a.s. des avonds te 7 uur komt de gemeenteraad van Axel in openbare zitting bijeen voor het behandelen der navolgende agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel tot onderzoek van de geloofsbrieven van het gekozen lid van de Raad. de heer L. de Kraker. 4. Voorstel op het verzoek van de heer A. I. R. Brevet om eerval ontslag als onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier. 5. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Spui N 109. 6. Voorstel tot intrekking van het Raadsbesluit d.d. 15 November 1955, waarbij aan de heer Jac. Riemens te Axel bouwgrond in plan Zuid werd verkocht. 7. Voorstel tot vaststelling van het besluit, inzake bouwverbod, rooilijnbesluit en bebouwingsvoor schriften, in verband met de voorgenomen sane ring van de Oude wijk en omgeving. 8. Voorstel op het verzoek van het gemeentebestuur van Terneuzen om adhaesie te betuigen aan hun genomen Raadsbesluit, dat de oprichting en in standhouding van een uitgebreid technische school te Terneuzen nodig wordt geoordeeld. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een bijdrage voor het ontwerpen van een ontwikke lingsplan der gemeenten in de Kanaalzone. 10. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de electrificering van enige woningen aan de Buthdijk. 11Voorstel op het verzoek van de Stichting Rem- brandtherdenking 1956 om een bijdrage. 12. Voorstel op het verzoek van het Bestuur der R.K. Kleuterschool te Axel om gelden beschik baar te stellen, qp grond van artikel 50 der Kleuteronderwijswet. Als antwoord op de in de vorige vergadering ge- stedre vragen werd de betreffende raadsleden schrif telijk medegedeeld Aan de heer C. van Bendegem, dat door B. en W. bijtijds pogingen in het werk zijn gesteld om hen, die in de G.S.W. regeling lopen, alsnog in het genot te kunnen stellen van de 3% uitkering over het jaar 1955. Blijkbaar zal van de houding van het bedrijfs leven in deze afhangen of de overheid ook voor hen, die onder de sociale voorzieningen vallen, toepassing zal overwegen. Verder wordt hetzelfde lid medegedeeld, dat inzake de gewenste maatregelen aan de woningen in de Julianastraat in de vergadering een antwoord zal worden gegeven. Wat betreft de vraag over het voteren van gelden voor het streekplan voor de kanaalzone, wordt de zelfde vragensteller verwezen naar het betreffende punt der agenda voor deze vergadering. De heer Oggel had gevraagd er voor te waken dat de ijkdata in het vervolg voor deze gemeente niet meer op een bid- of dankdag vallen. Hem wordt medegedeeld, dat te zijner tijd aan de desbetreffende instantie zal worden gevraagd hiermee rekening te willen houden. Dit is een niet-jaarlijkse handeling en wanneer dit nu reeds wordt gevraagd loopt men d? kans, dat dit door de Dienst voor het IJkwezen over het hoofd wordt gezien. Daarom kan met deze vraag beter gewacht worden tot het jaar, waarin de ijk in deze gemeente weer zal plaats hebben. Verder verneemt de heer Oggel dat het B. en W. bekend is, dat aansluiting aan de riolering van de Nieuwendijk mogelijk is, wanneer dit tijdig aan de Provinciale Staten wordt gevraagd. Hetzelfde lid wordt medegedeeld dat ter zake van de verbetering van de weg Coegorspolder (Schapen bout) nog geen definitief antwoord is ontvangen. Het is B. en W. trouwens bekend, dat een nieuwe finan cieringsregeling voor de wegen1 op komst is. In die regeling zullen ook de secundaire en tertiaire wegen en ook de niet-planwegen in het bijdragenstelsel be trokken worden. Dit wordt noodzakelijk geacht, daar ook de laatste wegen in steeds sterker mate dienst baar worden aan de belangen van het landelijk weg verkeer. Tenslotte krijgt deze vragensteller het antwoord dat het stellen van het aanvangsuur der raadsver gaderingen qp een later tijdstip dan het tegenwoordige voor verschillende leden een bezwaar is. Aan de heer de Feijter wordt medegedeeld dat be schikbaarstelling van bouwgrond aan de Evertsen- straat bezwaar ontmoet, aangezien deze grond reeds geruime tijd geleden in optie is gegeven voor een eerlang te bouwen kleuterschool. B. en W. hebben van de opmerking van de heer Kesbeke kennis genomen. Hierbij wordt opgemerkt dat de rioolkolkenzuiverings- en beerruimingswagen op vastgestelde dagen in deze gemeente functionneert en voor de ingezetenen wordt gebruikt. Op de dagen dat deze niet in de gemeente functionneert, worden die werkzaamheden desgevraagd in omliggende ge meenten verricht, teneinde de installatie zo rendabel mogelijk te maken. Mogelijk wordt dit bij het voor komen van spoedgevallen als een ongerief aangevoeld doch dit kan worden voorkomen, wanneer belang hebbenden tijdig ter bestemder plaatse aangifte doen, wat meermalen over het hoofd wordt gezien. Ten slotte wordt aan mevr. Folkersma-Staal mede gedeeld omtrent haar vraga of bij pensionering een bedrag van maximum 300.— zou kunnen worden uitgekeerd ter overbrugging van de tijd tussen het ontslag en de eerste uitbetaling van het pensioen, dat ter zake van deze aangelegenheid in het ambtenaren reglement niets is geregeld. B. en W. hebben hier omtrent inlichtingen ingewonnen en de commissie van georganiseerd overleg zal hierover nog worden ge hoord, waarna men genegen is met een nader voor stel over dit punt te komen. THE MARDEN GIRL SINGERS. Ons gewerd het programma van het optreden van bovenstaand uit 14 meisjes bestaand koor dat vorig jaar winnaar werd van het Grote Festival of Wales en dat in Engeland reeds 30 maal voor radio en televisie is opgetreden. Het vorig jaar maakte dit vermaarde ensemble een tournée door Duitsland, waar het ook voor de radio optrad. Thans zal dit koor onder leiding van musical-direc tor W. J. Owen drie concerten in ons land geven en wel op 30 Juli a.s. in Grand Hotel „Brittannia" te Vlissingen, op 1 Augustus voor de Avro te Hilversum en op 2 Augustus in ,,Het Centrum" alhier. Dit is dus voor de liefhebbers van de vocale kunst een unieke gelegenheid om hun hart eens op te halen aan kunstprestatie's van hoog gehalte. Het programma is zeer uitgebreid en bestaat uit 16 nummers van grote gevarieerdheid, waaronder solo's, kwartetten, trio's en duetten, met tal van oude volkszangen en liederen van Wales, benevens een drietal ballade s en meerstemmige liederen. In totaal worden meer dan 20 nummers uitgevoerd. Dat onder de drie uitverkoren plaatsen in ons land ook onze stad behoort is wel een bijzondere onder scheiding en verdient zeer zeker waardering van de zijde der zang- en muziekliefhebbers uit onze streek. Naar men ons mededeelt zijn reeds vele tientallen kaarten voor het westelijk deel en het Land van Hulst aangevraagd en zal men goed doen zich tijdig van een programma (tevens bewijs van toegang) te ver zekeren. De toegangsprijs is bovendien zeer populair en kan voor niemand een beletsel vormen tot bij woning van dit unieke concert. GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer C. J. Lensen, leerling metselaar aan de Technische School te Terneuzen verwierf bij het verlaten dezer school het diploma le Schoolprijs Metselen en heeft op grond daarvan als vertegenwoordiger van genoemde school deelge nomen aan de landelijke wedstrijd in het metselen met baksteen te Rotterdam. Bij de te Goes gehouden Mulo-examens slaagden voor het diploma A o.m. een drietal leerlingen van de Chr. Ulo-school alhier, n.l. J. G. v. d. Berg te Hulst eft S. Bakker, J. de Pooter, D. Rollof, J. M. Scheele en J. J. Smies, allen te Axel. Zij ontvingen tevens het Middenstandsdiploma. Hiermee zijn de examens voor de Axelse candidaten afgelopen. Allen verheugen zich in het bezit van het begeerde diploma. Natuurlijk daalde de zwakke sekse niet af tot het inwendige der aarde, maar toch lokten ook deze meer een excursie naar oorden waar men niet aan regenval en ongunstig weer was blootgesteld. De grotten van Valkenburg boden voor de vrouwen van de handelaars in het zwarte goud genoegzaam ver pozing en zo werd deze trip een succes, want „elck" kreeg wat „wils" en de prettige excursie slaagde tot in de finesse's. In navenante stemming werden trou wens ook heen- en terugreis gemaakt. Na met een „Gluck auf" afscheid van het gastvrije Limburg te hebben genomen arriveerde men des nachts monter en wel weer in Zeeuwsch-Vlaanderen. Huidzuiverheid -Huidgezohdheid LANDARBEIDERS - VACANTIETRIP. De in de afdelingen Axel, Zaamslag, Driewegen en Hoek van de Ned. Chr. Landarbeidersbond georga- niseerden maakten eveneens Donderdag een ééndags- trip met een viertal comfortabele Z.V.T.M.-bussen, waarmede Walcheren, de tuin van Zeeland werd doorkruist. Ook deze reis slaagde wederom boven mate. Te Serooskerke werd de inwendige mens ver sterkt en daarna de tocht door de vruchtbare Zeeuwse landouwen voortgezet en tot een goed einde gebracht. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 Juli 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. J. H. de Boer, van Middelburg. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 21-22 Juli: Dr. A. Kats. BENOEMING. Per 1 September a.s. werd tot onderwijzer aan de R.K. U.L.O.-School te Terneuzen benoemd de heer H. Maas te Axel. BEVORDERINGEN CHR. U.L.O.-SCHOOL. Bevorderd naar klasse 4U. A. v. d. Berg, Axel H. R. Blogg, KoewachtD. Boogerd, Zaamslag A. J. Boon, AxelD.M. Bos, Sas van Gent (met lof) F. W. Buijze en S. S. van Cadsand, Axel H. L. Dekker, Zaamslag J. J. den Doelder, S. van Doeselaar (met lof), N. D. den Engelsman, A. J. de Feijter (met lof), G. P. de Feijter en F. Fluit, Axel M. J. Hakke ,Sas van Gent G. J. de Jonge, P. Koster, A. F. Kruisifix, C. Maas, C. van Oosten (ge- emigreerd), H. de Regt, P. W. Ruytenburg en M. S. Scheele, Axel P. Scheele, Overslag C. J. Tjebbes en N. J. C. Westveer, Axel. Niet bevorderd 2. Bevorderd naar klasse 3 t A. Bakker, W. Bakke.% E. M. van Bendegem en G. S. W. v. d. Berg, Axel M. Boogerd, Zaamslag EE. Boon, C. Dieleman, L. Dieleman, S. M. Dieleman (met lof), Axel; T. S. Dieleman, Zaamslag J. J. den Doelder, C. C. van Driel, N. S. de Feijter en W. Francke, Axel L. Haak, Zaamslag; J. J. den Hamer (met lof), Axel; E. van Harn, ZaamslagJ. Hoekstra, J. S. van Hoeve, P. Houg, J. J. A. de Jonge, L. Kaan, A. N. Knieriem, P. W. Kruisifix, M. Mieras en M. S. K. Oggel, Axel N. S. C. de Putter, Zaamslag (met lof) A. Schieman en I. M. Wondergem, AxelA. v. d. Steen, HulstM. Verduin en C. N. Verschel ling (beiden met lof), M. J. de Visser en J. Wieland, Axel. Niet bevorderd 3. Bevorderd naar klasse 2A. van Alten, F. van Bendegem (met lof), C. G. Buijze, C. K. Dieleman (met lof), B. G. van Dongen, J. P. van Driel, C. C. de Feijter, S. J. de Feijter, S. J. Goossen (met lof), N. den Hamer, G. M. Koekkoek (met lof), M. F. Kuiper, D. K. van Luijk, J. Meermans, M. Meesen, L. A. Oggel en C. M. de Pooter, allen te AxelM. Riemens, Zaamslag F. J. Ruben, C. Scheele, M. Scheele, B. D. Teunissen, M. Verschelling en W. J. de Visser, AxelM. Wisse, Zaamslag M. M. Die leman, A. de Feijter, G. K. Oggel en W. J. Vinke, Axel. NAAR HET ZWARTE GOUD. Ook de verenigde kolenhandelaren uit Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen maakten hun jaarlijkse trip en waar zouden deze nijveraars die zich zo bovenmate inspannen ons in de koude en gure jaar getijden de onmisbare brandstof te bezorgen, zich beter naar toe begeven dan naar het Limburgse land waar deze kostbare delfstof wordt gewonnen. In gezelschap van hunne dames werd de reis daar heen gemaakt en de stemming liet zich niet beïnvloe den door het minder aangename weer. FANCY-FAIR EN WIELERWEDSTRIJD. Op 15 en 16 Augustus a.s. zal te Zuiddorpe weer een grote fancy-fair worden gehouden ten bate van de parochie. Op 15 Augustus is er tevens een wieler koers voor nieuwelingen. Op beide dagen is er een uitgebreide expositie van schilder- en tekenwerken van een drietal nog in kleine kring bekende artisten, die door de uitbeelding van vele mooie plekjes uit de omgeving hun kunnen zullen tonen. Het leidt geen twijfel dat deze expositie, een unicum voor Zuiddorpe, grote belangstelling zal ge nieten. WEG DRIEKWART-PHILIPPINE f WORDT GESLOTEN. Vanaf Maandagmorgen vroeg wordt de weg Drie kwart—Philippine in verband met weg verbeterings werkzaamheden gedurende een drietal dagen voor het verkeer afgesloten. y ONTPLOFFING BIJ HET KANAAL f GENT—TERNEUZEN. Twee kinderen uit Selzaete om het leven J.' gekomen. Langs het kanaal GentTerneuzen heeft zich in de nabijheid van Selzaete Donderdagmorgen een zware ontploffing van oorlogstuig voorgedaan, waarbij twee kinderen uit Selzaete om het leven zijn gekomen. In de ochtenduren hoorde men in de nabijheid van het gesticht St. Baptist een hevige explosie. Arbeiders van een daar gevestigde fabriek zagen een rookwolk opstijgen en brokstukken over het kanaal vliegen. Schipper van Houtegem, die kort in de nabijheid met zijn vaartuig gemeerd lag, ging kijken en stond voor een verschrikkelijk schouwspel. Twee knaapjes, de 10-jarige Eddy de Clercq en Antoine de Pauw, even eens 10 jaar lagen zwaar verminkt in het gras op de plaats des onheils. Onmiddellijk werden de broe ders van het gesticht en een dokter gewaarschuwd. Voor Eddy mocht hulp niet meer baten, daar hij vrijwel op slag moet zijn overleden. Antoine werd naar de kliniek in Assenede overgebracht, maar ook hij bezweek daar kort tijd na aankomst aan zijn be komen zware verwondingen. Beide slachtoffertjes kon nog het H. Oliesel worden toegediend. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. Vermoedelijk is een mortierbom ont ploft, die daar door de Duitsers bij hun terugtocht in het najaar van 1944 was achtergelaten. Het parket uit Gent zet het onderzoek ter opheldering van dit droevig ongeval voort. KRINGVLUCHT DOURDAN VOOR OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Hieraan werd deelgenomen door 460 oude duiven en 95 jonge duiven. De afstand bedroeg 341 km. De snelheid van de eerste oude duif was. 1276,27 m. en van de eerste jonge duif 1155,74 m. De uitslag was Oude duiven s 1. en 6. R. de Guytenaer, Rapen burg 2. A. Stallaert, Boschkapelle3. J. Boogert Rapenburg 4. en 13. J. de Klerk, Boschkapelle1; 5. R. v .d. Veke, Zaamslag 7. P. van Damme, Rapenburg 8. H. Wijnacker, Rapenburg P. van Hoorn, Axel; 10. M. Bombelijn, Philippine; 11. R Cappaert, Sas van Gent 12. P. v. d. Voorde, Rapenburg 14. H. Koch, Terneuzen 15. J. Diele man, Axel. Jonge duiven: 1. en 2. Th. J. Borghstijn, Axel; 3. en 8. M. Butler,A xel4. R. de Groot, Sas van Gent5. E. van Dorsselaer, Axel 6. R. Geernaerdt, Sas van Gent; 7. G. Vermeulen, Sas van Gent; 9. A. Schieman, Axel 10. W. Vinke, Terneuzen In de categorie jonge duiven behaalden de Axelse kwekers derhalve een eclatant succes, door op alle voornaamste prijzen beslag te leggen. MORGEN ZIE IK JE WEER. (A Man Called Peter). Dit bijzondere filmwerk, dat eind April reeds vier voorstellingen beleefde in „Het Centrum" wordt vol gende week Donderdag- en Vrijdagavond op veler verzoek nogmaals vertoond. Omstreeks het jaar 1920 emigreerde een voort varende jonge Schot naar de Verenigde Staten, om dat hij zich door God geroepen voelde om daar het evangelie te verkondigen. Zijn naam was Pet» Marshall hij was predikant en werd de geliefde geestelijke leider van de bevolking van Washington en zelfs van de Senaat. Zijn onwankelbaar geloot in God en zijn innige liefde voor zijn vrouw, vormen het onderwerp van deze ontroerende film. eD film is gebaseerd op het boek, dat zijn vrouw, Catharine Marshall, schreef te zijner nagedachtenis. De roman, die een oplage heeft van millioenen werd een film van formaat, waardig en penetrant, het ware verhaal van een moderne kruisvaarder die het Goddelijk Geloof uitdraagt. Wat is het geheim van het boek en de film, waa' door niet alleen millioenen Amerikanen en Engelsen maar ook talrijke duizenden overal in Europa werden ontroerd Is het een warme liefde waarmee een vrouw het leven van haar man heeft getekend Is het de imponerende figuur van de predikant Slechts bij benadering kunnen wij zeggen wat de schoonheid van de film en het boek uitmaakt het is de intense vreugde om het leven, die er van uitstraalt, de eer lijke en zuivere liefde van een gelukkig huwelijk, een liefde die de brug slaat over de kloof van de dood naar een nieuwe morgen van weerzien, het s de boodschap van het goede leven en een zinvol sterven Velen zagen ook hier de film reeds, maar wij zijn er van overtuigd, dat talrijken deze film nogmaals zullen willen zien. En degenen die niet in de ge legenheid waren dit filmwerk te gaan aanschouwen willen wij aanraden volgende week de extra voor stellingen niet te laten voorbij gaan. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 14 Juli 1956, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 19 Juli 1956. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. VERORDENING OP HET KAMPEREN IN DE GEMEENTE AXEL. Burgemeester en wethouders van Axel brengen overeenkomstig artikel 203 der Gemeentewet ter open bare kennis dat ter lezing voor een ieder gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente is neder- gelegd de door de gemeenteraad op 19 Juni 1956 vastgestelde verordening op het kamperen in de ge meente Axel. Axel, 21 Juli 1956. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2