Speciaal voor Juli. Oudbakken brood nippers Als eerste van vier smakelijke Juli-menu's stellen wij Uvoor Ham, tuinbonen, aardappelen, botersaus, bessen en frambozen. De combinatie van tuinbonen met een ge rookte vleeswarensoort is overbekend hij doet het altijd goed of we nu ham of ge rookt spek kiezen dan wel tong of casseler rib. U kunt de ham dun uitgesneden en op een schaal opgerold geschikt geven, maar ook dik gesneden en even opgebakken of verwerkt tot een ragout. Kiest U de eerste wijze van opdienen, dan kunt U de schaal met ham eventueel verwarmen op de stoom van een pan. De tuinbonen kookt U met bonenkruid en zo U wilt blokjes mager gerookt spek. Bonenkruid is een van de kruiden, die zonder bezwaar meegekookt kunnen worlden al zult U natuurlijk vóór het opdienen de takjes wel uit de bonen nemen. Stoof de bonen niet na, maar dien ze, zo dra ze gaar zijn, op in *een melksausje met fijngehakt bonenkruid of alleen met boter of margarine er door. In Juli is er gewoonlijk verse makreel te krijgen. Makreel is zowel gebakken als ge kookt of gestoofd te genieten: In ons tweede menu dienen we hem gebakken op Groentensoep, gebakken makreel, bieten, aardappelen. De baktijd van makreel bedraagt circa vijf minuten aan weerskanten. Voor U de vis in de pan legt, snijdt U hem aan beide zijden open en neemt de graat er uit. Bieten moeten ongeveer drie kwartier in ruim water gekookt worden. Na het koken stroopt U ze, snijdt ze in blokjes en ver warmt ze nog even met boter of margarine, zout en desgewenst azijn en of peper naar smaak toevoegen. Wist U dat U het loof een stukje boven de knol moet afsnijden om uitbloeden te voorkomen Nu U toch bij de vishandelaar bent, kunt U meteen Wat garnalen kopen voor een lekken hapje bij het brood of, zoals in het volgende menu, bij de warme maaltijd Tomaten met garnalensla, bloemkool, gebakken aardappelen, caramelvla. Tomaten met garnalensla, 4 rijpe tomaten van gemiddelde grootte, 100 gram garnalen, 2 gekookte aard appelen of een klein kopje gekookte rijst of macaroni, olie en azijn of sla saus, zout, peper, peterselie, kropsla. De tomaten wassen en evenwijdig met het kroontje doormidden snijden. Ze dan uit hollen en de bakjes met een weinig zout en peper bestrooien. Het vruchtvlees fijn snijden en de aardappel enof macaroni in stukjes snijden. Garnalen, tomatenvlees en aard appelen, macaroni of rijst dooreenmengen en op smaak afmaken met olie en azijn of sla saus. Het mengsel in de tomatenbakjes scheppen en in het midden wat slasaus leg- gen. Het peterseliegrtoen zeer fijn snijden en er over strooien. De sla wassen en plukken en op een schaal, op schoteltjes of op schel pen mooie gave slabaderen leggen. De ge vulde tomaten er op zetten. Ons laatste menu vermeldt Kerrie gehakt, postelein, aardappelen, jus, beschuit met kersencompote. Doe eens wat anders met gehakt maak het pittig met gebakken ui en een beetje kerrie. Op een h^If pond gehakt is een kleine ui eneen halve theelepel kerie vol doende. U bakt de ui in een beetje boten of margarine lichtbruin en laat de kerrie een paar minuten meebakken. Ui en kerrie wor den bij het vlees gevoegd. Daarna maakt U het gehakt verder op de gebruikelijke wijze aan met brood, beschuit en of ei en bakt het bruin en gaar. Kort verhaal Juffrouw Martha was eigenares van een kleine bakkerswinkel. Een stoep met drie tre den, binnen boven de winkeldeur een ouder- wéttse winkelbel. eZ was een goede veer tiger, had een spaarbankboekje, een vals bovengebit en een meevoelend hart. Er zijn door het lot slechter bedeelde mensen van die leeftijd nog getrouwd. Twee, drie maal in de week kwam er een koper in de winkel voor wie juffrouw Martha zich interesseerde. Een man van middelbare leeftijd die een bitil en een goed onderhouden baard droeg. Zijn kleren waren versleten en hier en daar versteld, een beetje gekreukt en niet geheel vlekkeloos, maar verder zag hij er toch heel fatsoenlijk uit en had bepaald innemende manieren. Hij kocht alleen maar oudbakken brood. Vers brood kostte tweemaal zo duur. Op zekere dag merkte juffrouw Martha op dat hij bruine en rode verfvlekken op zijn han- den had en sindsdien stond het voor haar vast dat hij kunstenaar was en wel heel arm zou zijn. Hij woonde natuurlijk op een zol derkamertje, schiep zijn meesterwerken en at oudbakken brood terwijl hij daarbij zou denken aa nal djie kostelijke en heerlijke din gen die er in juffrouw Martha's winkeltje te koop waren. Dikwijls w'anneer zij des middags haar knappende broodjes met ham at en daarbij geurige kofie dronk, zuchtte ze en wenste dat de kunstenaar met zijn innemende manieren het smakelijk maal met haar zou kunnen de len, inplaats van op zijn onverwarmde zol derkamertje zijn oudbakken brood te moeten verorberen. Na enige tijd besloot ze zich er van te overtuigen of ze zijn beroep goed geraden had. Ze haalde uit haar woonkamer een oud schilderij, dat ze eens op een verkoping had gekocht en zette het in een der broodrekken. Het stelde Venetië voor. Een prachtig pa leis verhief zich aan een lagune, de rest be stond ulit gondels en de gebruikelijke jonge dames die hun hand in het water lieten han gen verder water, wolken en hemel. De volgende dag verscheen haar schilder. „Twee oudbakken broden, juffrouw En terwijl zij het gevraagde inpakt? merkte^ hij op „Een aardig schilderij heeft U daar." „Vind U vroeg juffrouw Martha, inner lijk verheugd over de gelukte list. „Ik dweep met kunst en met (i^ee, het ging toch nliet reeds nu te zeggen „met kun stenaars") en met schilderijen. Vind U het een goed schilderij Het paleis is verkeerd getekend. De perspectief is helemaal fout. Goeden morgen, juffrouw." Hij nam het brood onder zijn arm en verliet de winkel. Ja. hij was kunstenaar. Juffrouw Martha bracht het schilderij weer naar haar woon kamer. Hoe zacht en vriendelijk zijn ogen door zijn bril gekeken hadden. O het eerste ge zicht een perspectief te kunnen beoordelen en dan van oudbakken brood moeten leven. Maar het genie moet dikwijls lijden eer het erkend wordt. Maar hoe anders zou het zijn als bij het genie, de kunst en de perspectief kennis een spaarbankboekje, een goed-be- klante bakkerswinkel en een meelevend hart gevoegd waren, Maard at waren luchtkas telen. Hij babbelde nu dikwijls een poosje met juffrouw Martha. Maar hij kocht alleen maar oudbaken brood. Nooit een koek, een taar tje of een vruchtencake. Ze vond dat hij er steeds magerder en moedelozer begon u|it te zien. Vaak kreeg ze de neiging iets van haar lekkernijen bij het brood in te pakken, maar ze durfde niet uit angst hem te beledigen. Ze wist hoe trots sommige kunstenaars konden zijn. Jufrfouw Martha droeg nu steeds haar nieuwe blauwgestlippelde japon in de winkel. In haar achterkamer kookte ze een geheim zinnig brouwsel uit pruimepitten en borax. Vele mensen gebruikten dit voor teint-ver- fraaiïng. door O'Henry. Op zekere dag kwam hij als gewoonlijk weer in de winkel, legde he geld op de toon bank en verlangde twee oudbakken broden. Terwijl juffrouw Martha ze uit het rek nam weerklonk buiten een geweldig rumoer en tumult en het volgende ogenblik raasde de brandweer voorbij. De schilder deed wat ieder verstandig mens pleegt te doen hij snelde naar de winkeldeur om naar biiiten te zien .Op dit ogenblik kreeg jufrouw Martha een ingeving. In het onderste vak lag een hadf pond verse boter, dat tien minuten geleden door de boter- en kaasboer was gebracht. Juf frouw Martha holde beide broden een-beetje uit en duwde in he zo ontstane gat een flink stuk boter, waarna ze de beide broden weer tegen elkaar perste. Toen de schilder zich omkeerde was ze al bezig de beide broden in het papier te pakken. Later toen hij na een opgewekt praatje was weggegaan .glimlachte ze stil voor zich heen ofschoon niet zonder hartkloppingen. Was ze tè brutaal geweest Nee, werkelijk niet. Er is geen eetwarentaal, zoals er een bloe mentaal bestaat en boter is geen symbool om liefde jegens een medemens te tonen. Lang verwijlden haar gedachten bij de kunsenaar. Ze stelde zich het toneeltje voor zoals het zich op een onverwarmde zolder kamer zou afspelen, vóór hij de ontdekking zou doen. Eerst zou hij palet en penselen wegleggen. Daar stond de schildersezel met een bijna voltooid meesterwerk waarvan de perspectief zonder eniige twijfel juist zou zijn. Zijn maaltijd bestond uit droog brood en water. Dan sneed hij het brood aan ah. Juffrouw Martha bloosde. Zou hij zich onder het eten herinneren welke hand de boter hier liefdevol verstopt had Zou hij Jufrouw Martha bloosde De winkelbel luidde alsof er brand was. Ze haastte zich naar voren. Een jonge man met een pijp die ze nooit tevoren gezjien had en haar kunstenaar. Hij was vuurrood, zijn hoed had hij in zijn nek geschoven, zijn haren zagen er verwilderd uit. Hij balde de vuisten en schudde ze (dreigend tegen juf frouw Martha. Tegen juffrouw Martha „Jij domme gans schreeuwde hij en dan nog iets dat waarschijnlijk een vloek was. De jonge man probeerde hem met zachte drang te verwijderen. „Nee," raasde de schilder, „ik zal haar eerst de waarhóid vertellen Hij beukte met zijn vuisen op juffrouw Miarha's toonbank. „Je hebt me geruïneerd," Zijn ogen fonkel den achter zijn brilleglazen. „Weet je wat je bent Een gek oud wijf ben je Jufrouw Martha leunde slap tegen een broodrek en legde haar hand op haar blauw gestippelde japon ter hoogte van haar hart. De jonge man greep de schilder bij de arm. „Nu ,fs het genoeg", zei hij en troonde de woedende man mee de winkel uit. Daarop kwam hij alleen terug. „Ik moet U de zaak uitleggen, juffrouw," begon hij. „Deze man is namelijk archlitect. We zijn beide bij dezelfde bouwfirma aan gesteld. Mijn collega heeft de laatste drie maand endag en nacht gewerkt aan een ont werp voor het nieuwe raadhuis. Er is daar voor namelijk een prijsvraag uitgeschreven. Gisteren heeft hij het ontwerp met Oost- Indische linkt overgetrokken. U moet weten dat een architect zijn ontwerp eerst in pot lood opzet. Wanneer alle lijnen met Oost- Indische iijlct zijn overgetrokken veegt hij de potloodlijnen met stukjes oudbakken brood uit. Dat is beter dan radeergummi. Het oude brood daarvoor heeft hij altijd bij U gekocht. Nu en vandaag, weet U, boter is voor het wegraderen van potlood lijnen niet zeer geschjikt, juffrouw. Om kort te gaan, zijn ontwerp kan hoogstens nog als pakpapier dienst doen. Juffrouw Martha keerde naar haar woon kamer terug, trok haar blauw-gestippelde ja pon uit en haar oude bruine weer aan. En daarop goot ze het aftreksel van pruime pitten en borax in de gootsteen. -Boven verscheidene delen van ons land heeft Maandag een noodweer gewoed, dat aan vijf mens enhet leven heeft gekost. Op het strand te Zandvoort werd een vrouw* en te Tjilburg, te Zevenaar en in't Klooster werden drie mannen en een jongen dodelijk door de bliksem getroffen, In de omtrek van Weert woedde het noodweer met een buiten gewone heftigheid. Te Nederweertt zijn drie boerderij enna blikseminslag afgebrand. Tus sen Arnhem en Ede werd het treinverkeer vertraagd door blikseminslag in de boven leiding. Op vele plaatsen ging het onweer ge paard met zeer zware slagregen, waardoor stratten blank kwamen te staan. Op de Rotterdamse dijk te Schiedam is Zondagmiddag de 50-jarige M. v. d. Horst uit Rotterdam met zijn motor tegen een stil staande vrachtauto gebotst. De duoztitter, de 24-jarige straattmaker H. Bierling eveneens uit Rotterdam werd tegen de straatstenen geslingerd, na eerst tegen de laadklep van de vrachtauto te zijn tercht gekomen. Hij was op slag dood. H. kwam eveneens ten val en liep een gebroken ar,m en een ribfractuur op en moest in het ziekenhuis worden op genomen. Bij de (ingang vian het R.K. gasthuis te Oisterwijk is Zondagmiddag een verkeers ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De motorrijder A. V. uit Oisterwijk, met op de duo zijn 24-jarige verloofde mej. M. van D. uit Tilburg, moest plotseling sterk remmen om een aanrijding te voorkomen met een voor hem rijdende bromfietser, die vermoe delijk van richting wilde veranderen. Mej. Van D. vloog van de duo en kwtam te val len. Zij werd het gasthuis binnen gedragen waar een arts eerste hulp verleende, waar na het meisje naar het ziekenhuis te Tilburg werd overgebracht ,waar zij in de loop van de avond lis overleden. Zondagavond is de 30-jar|ige D. J. v. d. Berg uit Zelhem op het rijwielpad te Halle met zijn bromfiets in aanraking gekomen met een der betonnenp aaltjes langs dit Hij kam daardoor zo ongelukkig ten val dat hij een schedelbasisfractuur opliep en vrij wel onmiddellijk ter plaatse overleed. VERVOERSVERBOD VOOR VARKENS IN GRENSSTROOK LANGS DE BELGISCHE GRENS. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een vervoersver- bod voor varkens met een levend gewicht tot 60 kg., uit, naar of tyinnen een grens strook langs de Belgische grens afgekondigd in de Nederlandse Staatscourant van Maan dag 9 Juli 1956. Vervoer is alleen toegestaan indien daarvoor vergunning is verleend door of namens dedistijictsinspecteur van de Vee- artsenijkundige Dienst. Een vergunning moet worden aangevraagd bij de plaatselijke bu reauhouder, binnen wiens rayon de aan vrager woonachtig is. De grensstrook omvat geheel Zeeuwsch- Vlaanderen, het gedeelte van de provincie Zeeland, gelegen ten zuiden van de spoor weg GoesBergen op Zoom, bestaande u|it het ten zuiden daarvan gelegen gedeelte van de Eerste Bathpolder, daarbij inbegrepen de binnendijk, welke de scheiding vormt tussen de polder en de Kreekriakpolder en welke loopt vanaf de zeedijk aan de Westerschelde naar wachtpost no. 19 van genoemde spoor weglijn. In de provincie Noord-Brabant om vat de grensstrook het gedeelte van de pro vincie ten zuiden van de spoorweglijn, welke loopt van Goes over Bergen op Zoom, via Roosendaal, Bneda, Tilburg, Boxtel en Eind hoven naar Weert. In de provincie Limburg wordt de grensstrook in het noorden en in het oosten begrensd door de spoorweglijn, welke loopt van Eindhoven over Weert, via Roermond, Sitard, Heerlen en Simpelveld naar Aken. Het verbod geldt niet voor vervoer van varkens, welke op een vergunning van de mjinister van Landbouw, Visserij en Voedsel, voorziening worden ingevoerd of doorge voerd. De aanleiding tot het uitgevaardigde ver- voerverbod is gelegen in de toenemende big- gensmokkel uit Belglïë, welke een gevaar be tekent voor de gezondheidstoestand van ons rundvee. De oorzaak van een aantal gevallen van mond- en klauwzeer kon namelijk wor den terug geleid tot besmetting door ge smokkelde biggen. Het gevaar voor de Ne derlandse export van vee in het algemeen zo heeft Zwitserland de doorvoer van Belgisch vee naar Italië op grond van het optreden van mond- en klauwzeer in België reeds verboden noopt tot het nemen van maatregelen, waarvan het vervoerverbod de bonaflide handel het minst belemmeringen in de weg legt. Tevens hoopt men door het vervoerverbod het opnieuw uitbreken van mond- en klauwzeer in Nederland tegen te gaan. S SPORTMANIFESTATIE S 56 TE HULST. Hett is een onmiskenbaar feit, dat men in ons na buurstadje Hulst weet wat organiseren is. Men slaagt er steeds weer in met iets nieuws uit de bus te komen. I Thans hebben de voetbal- en atlethiekafdelingen van de bekende sportvereniging „Hulst" de handen in elkaar geslagen en a.s. Zondag een Sportdag ge creëerd, die als de voortekenen niet bedriegen, er zal mogen 'zijn. De „S 56" typisch kort en kernachtig begrip, be looft een machtige propaganda te worden voor de mooie Olympische Sport in deze zo atlethiek-arme streek Als entourage van een interessante internationale voettbalwedstrijd tegen een versterkt A.S. „Rieme brengt men een interessante dual-meet tegen de be kende athleten uit de Belgische Kanaalzone. Het programma omvat zowat alle loopnummers, waaronder een spannende Olympische Estafette, in welk laatste nummer H.A.V. „Hulst" met zijn juniorea(ploeg op overtuigende wijze beslag wist te leggen op het Zeeuwse Kampioenschap. Voorts de mooie nummers verspringen, hoogspringen, hink-stap-sprong en kogel stoten. Vooral in de junioren-afdeling beschikt de vereni-, ging reeds over diverse top-athleten. Enkele weken geleden werden door hen in Roosendaal drie Zeeuwse records verbeterd (600 meter R. Piccvet in 1 m 28,2 verspringen G. Kouijzer 5,69 meter en kogelstoten G. Kouijzer 12,42 meter). Ook op de Zaterdag en Zondag gehouden Zeeuwse kampioenschappen kwamen de Hulstenaren schette rend voor de dag, want behalve het hierboven reeds genoemde estafette-nummer door de athleten R. Pica- vet, G. Kouijzer, W. Biesbroeck en A. de Bot, wer den nog vier titels in de wacht gesleept. Kouijzer won de titel de nummers kogelstoten en ver springen, bij welke laatste prestatie hij opnieuW het Zeeuwse record verbeterde en bracht op 5,76 meter. R. Picavet werd Zeeuws kampioen op de 300 en 600 meter hardlopen. Een en ander zal zeer zeker bijdragen tot een groot succes van de S 56, de krachtmeting met de A.S. „Rieme". Ook het feit dat het voetbalelftal in zijn nieuwste opstelling voor het publiek zal verschijnen zal zeker hiertoe bijdragen. Hulst is, zoals men weet in het bezit van een mooie mime sintelbaan in het prachtig aangelegde gemeente lijk Sportpark, zadat wat de athletiekpropaganda be treft, onze Oosterburen wel de wind in de zeilen hebben. Hoe lang zal het nog duren eer ook Axel zich in een dergelijke dual-meet met Hulst zal kunnen meten Wij raden de Axelse sportliefhebbers aan a.s. Zon dag eens naar Hulst te gaan om kennis te maker me de zo veel omvattende athletiek en de wijze waar op men bij onze aloude rivalen iets dergelijks weet te organiseren.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3