AXELSE COURANT Edele stenen, zorgenstenen. füestdeczmn^de, kiest RANG *Öe vetsnopeiinfr van demste zan^ k Frankering bij' abonnement. Axel ZATERDAG 7 JULI 1956 70e Jaargang No. 78 O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. 8*;. mmmammmmmumismmsmam >m >m «a» R' Wie zou het niet willen toegevenedelstenen, edele stenen, oefenen op de toe schouwer een merkwaardige invloed uit. Het is niet alleen de materiële waarde van dat glinsterende en fonkelende ding dat wij in onze hand houden, maar het is een niet te definiëren fluïdum, dat ons tot nadenken brengt en ons boeit. Maar we zullen nu hier geen beschouwingen gaan houden, waardoor wij ons in mystieke sferen zouden kunnen gaan verliezen. We zullen iets vertellen van de grootsten onder de groten, van edele stenen, die voor de gewone sterveling onbereikbaar zijn, ten zij hij ze door een toeval in handen mocht krijgen. Hun waarde, dat moeten wij van te voren weten, wordt volkomen nuchter vol gens het gewicht bepaald, wel niet in gram men, want dat zou te prozaïsch zijn, maar in karaat. E enkaraat komt volgens internatio nale overeenkomst tegenwoordig overeen met het gewicht van 200 milligram. Alleen in Engeland gelden voor het karaat nog 205 milligram. Deze maat is al oud en komt uit het Arabisch, als gewichtseenheid. De diamanten behoren tot de waardevolste edelstenen sommig van hen spelen een rol in merkwaardige geschiedenissen. In Zuid-Afrika vindt een neger op een goede dag, het was in 1868, een schitterende steen. Hij laat hem aan een blanke zien. Die verkoopt de steen in Kaapstad voor 11.000 Pond. Dat stond toen ongeveer gelijk met 132.000 gulden. De diamant gaat van de ene hand in de andere over. Bij iedere wisseling van bezitter stijgt zijn waarde, totdat hij de 25.000 Pond bereikt heeft (indertijd onge veer 300.000 gulden). Deze diamant, de grootste die er ooit gevonden is, had een gewicht van rond 3300 karaat. Hij werd in drie stukken gezaagd. Het zwaarste, de „Cullinan I" van 510% karaat, behoort thans tot de Engelse kroonjuwelen, de lichtere „Cullinan II" weegt rond 309 karaat en de „Cullinan III" 92 karaat. De op een na grootste diamant was de „Excelsior" met 971% karaat, die in 1908 in Zuid-Afrika gevonden werd. Men ver deelde hem in 10 stenen van 13 tot 68 karaat zodat zijn „nakomelingen" helemaal niet meer tot de groten in het rijk der edelstenen behoren. De in 1934 eveneens in Zuid-Afrika op gespoorde „Jonker" telde 726 karaat, woog dus 147,6 gram en werd voor 150.000 Pond door een Amerikaans consortium gekocht. Daar hij eenvoudig onverkoopbaar bleek, werd hij in 1936 in New York in 12 stukken gezaagd. Daardoor heeft de „Cullinan I" met zijn 510% karaat nog altijd het wereldrecord. Ongeveer 0,6 karaat zwaarder was de in Brazilië in het jaar voor de tweede wereld, oorlog gevonden „President Vargas", die in- tusen in 23 stenen van 5 tot 50 karaat ver deeld werd. De mooiste van alle diamanten moet de „Regent" zijn, die zich in het bezit bevindt van de Franse staat. De tegenwoordige 136% karaat wegende steen werd al eens op 12 millioen francs geschat. Zijn geschie denis is met bloed geschreven zij begint met een moord. In een der Indische Galconda-diamant- groeven, waar slaven naakt in werken, vond een hunner het was tegen het einde van de 17e eeuw een buitengewoon grote dia mant. Opgewonden door de reusachtige waarde van zijn vondst, bracht de slaaf zich een gapende wonde toe, waar hij onder het hem toegestane verband de steen in ver borg. Een heel jaar lang hield hij de wond open, totdat hij er in slaagde te vluchten. Aan de kust nam hij een matroos in ver trouwen, die beloofde hem te zullen redden, hem op zijn schip lokte, hem daar vermoord de en beroofde en het lijk toen over boord wierp. Een jaar daarna verkocht de moor denaar de edelsteen aan een Indische dia manthandelaar voor 25.000 francs. Dat geld had hij al gauw verbrast, waarna hij zich uit berouw over zijn misdaad ophing. In het jaar 1701 ging de kostbare steen voor 325.000 francs over in het bezit van de gouverneur van Madras, Thomas Pitt. Sir Pitt maakte er goede zaken mee. Hij kreeg 16 jaar later voor de ruwe diamant de mooie som van 3.375.000 francs. Hij werd gekocht door de hertog-regent Philip van Orleans, die de koop afsloot voor de minderjarige koning Lodewijk XV. De „Regent" zoals de grote diamant van dat ogenblik af genoemd werd. woog rond 518 karaat. Na het slijpen, dat twee jar enduurde en 108.000 francs kostte, tewijl de resterende stukjes 128.000 francs opleverden, woog de als brilliant geslepen steen nog slechts 136% karaat. Maar hij was nu ook de „mooiste van de diamanten", vol strekt waterhelder en met een heerlijk fon kelende kleurenglans, zodat men de waarde er van op rond 5 millioen francs vaststelde. Maar toen in 1791 in opdracht van de Conventie de Franse kroondiamanten ge taxeerd werden, schatte de commissie de hele kroonschat op 21 millioen en de „Re gent" alleen op 12 millioen. Bij de plunde ring van de Tuileriën in de Septemberdagen van het jaar 1793 werd de „Regent" met de hele kroonschat gestolen en in de Champs Elysées begraven, waar men hem later op grond van een anonieme aanwijzing terug vond. Hij werd door de Republiek voor een hoge som bij een Berlijnse koopman beleend. Napoleon loste hem echter weer in en ver sierde er de greep van zijn degen mee. Na de val van de Imperator kwam de „Regent" weer bij de kroonschatten terug. Maar toen de Franse regering „fin de siècle" de oude Franse kroondiamanten verkocht, is de „Re gent" als een „voorwerp van algemeen be lang" en waarschijnlijk ook wel, omdat nie mand 12 millioen voor de steen wilde be talen, niet ten verkoop aangeboden. Een ongelukssteen was de „blauwe" of „Hope-diamant", die in 1950 in het bezit van een Amerikaanse millionnair overging. Een Franse avonturier zou de kostbare steen in de 17e eeuw in Indiëë „verkregen" hebben. Dat klinkt niet erg aannemelijk., wijl het be- kostbare kleinood in het land van oorsprong als heilig doorging. Tegen 20.000 Pond kwam hij in het bezit van Lodewijk XIV, die de avonturier uit dankbaarheid voor de bil lijke prijs, die hij er voor vroeg, in de adel stand verhief. Oorspronkelijk woog de steen 112 karaat, hij verloor echter door versnij ding en slijpen 45 karaat, zodat er nog slechts 67 overbleven. Fouquet, een raadsman van Lodewijk XIV, was de eerste in de rij dei- genen, die door het bezit van de steen door een ongeluk getroffen werden. Fouquet had de steen bij zijn toilet gebruikt ter gelegen heid van een feest aan het Hof. De volgende dag werd hij in de kerker geworpen, waar hij negentien jaar later stierf. Vlak nadat de koninklijke geliefde, Madame de Montespan, de blauwe diamant eens gedragen had, viel zij in ongenade. Het lot van Marie Antoinette de latere bezitster van de „ongeluksdiamant" is bekend. Tot 1830 bleef de steen verborgen. Toen werd hij eigendom van de Engelse fi nancier Henry Thomas Hope, aan wie de steen zijn tweede naam te danken heeft. Hope was de enige, die het bezit van de blauwe steen geen ongeluk bracht. Abdul Hamid II heeft de diamant van Hope gekocht en ver loor kort daarop zijn troon. Alle verdere be. zitters werden door ongeluk achtervolgd. De „groene diamant" van 34 karaats ver wierf de vaak als bescheiden uitgetekende Fridericus Rex in het jaar 1742 voor 200.000 Taler en hij droeg deze steen als gesp op zijn hoed. EHC3 Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. De in Indië gevonden „Grootmogol" wilde de Shah van Perzië in 1924 verkopen voor een spoorwegnet. Hij moet ruw 780 karaat gewogen hebben. Uit deze steen werd de aanzienlijk kleinere „Kohinoor" (Berg van het Licht) gemaakt, die na het slijpen nog 280 karaat woog. De „Orlow" met 195 karaat maakte eens het oog uit van een Indisch godenbeeld Graaf Orlow schonk hem aan Katharina II, die er haar scepter mee versierde. Tot voor een mensenleeftijd werden er per jaar slechts 60 kg. diamant geworven en wel in Indië en in Brazilië. Het toeval leidde toen tot ontdekkingen in enkele droge rivier beddingen in de Oranje-Vrijstaat. Er ont stond een ware diamantkoorts en men kwam daardoor ook terecht in de vindplaatsen van Kimberly, waar zich edelgesteenten in de bovenste grondlaag bevonden. Deze Kimber- ly-diamanten zijn geschenken uit het heelal. Hun aanwezigheid valt toe te schrijven aan kleine meteoren, die daar zijn ingeslagen. En toch als men vraagt, wat diamantten eigenlijk zijn, dan is het antwoord niets anders dan koolstof, veredelde steenkool Robijnen hebben soms een belangrijk grot- tere waarde dan diamanten van dezelfde grootte. Voor robijnen van 10 karaat worden honderdduizenden betaald. In het jaar 1910 vond men in Brazilië, in gesloten in graniet, een aquamarijn van een halve meter lengte en een gewicht van meer dan twee centenaar. Aquamarijnen en varië teiten vindt men in Brazilië veel. Deze edel stenen zijn zo doorzichtig helder, dat men ze vroeger voor brillenglazen gebruikte de naam „bril" komt trouwens van het door zichtige „beryll" vandaan. Van hoge waarde is een zeldzame variëteit van het beryll de groene smaragd. De conquistadores, dat zijn de eerste veroveraars van Amerika, vonden deze in Columbië, waar ook nu naar ver houding nog veel groene smaragd voorkomt. Hij behoort tot de weinige kostbare edelge steenten, die ook in Midden-Europa gevon den kunnen worden en wel in de Salzburger Alpen. DE OPSTAND IN POZNAN. De twee voornaamste verenigingen van Poolse ballingen in ons land, de Vereniging van Poolse Oudstrijders en de R.K. Bond van Poolse Verenigingen in Nederland, heb ben naar aanleiding van de opstand in de Poolse stad Poznan een gezamenlijke ver klaring uitgegeven, waarin ze hun bezorgd heid uitspreken over de gebeurtenissen in Polen en op de vrije wereld een beroep doen om alles in het werk te stellen dat tot on afhankelijkheid van Polen zou kunnen leiden. In deze verklaring lezen wij, dat de Poolse instanties en organisaties in ballingschap meerdere malen de mening hebben uitge sproken dat elk gewapend verzet vermeden moet worden, daar dit in de huidige situatie tot niets anders zal leiden dan tot verscher ping van de terreur. „De opstand van de Poolse arbeiders tegen het systeem van economische en politieke uit buiting, het bloedige protest tegen de Sovjet- bezetters geeft blijk aan het verlangen van het Poolse volk om het juk af te werpen en doet de communistische propaganda over de „Amnestie" en „grotere vrijheid" te niet. Betreurend de tragische gebeurtenissen brengen wij hulde aan het gehele Poolse volk en doen een dringend beroep op alle Poolse politieke instanties en onafhankelijkheids organisaties in het buitenland, alles in het werk te stellen om een diplomatieke pressie van de Westelijke landen op de Sovjet- regering te veroorzaken, welke tot teruggave van vrijheid en onafhankelijkheid aan Polen zou kunnen leiden". TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. Wegenbouw voor 1958 in en om Brussel. Toerisme ondervindt geen belemmeringen. Brussel maakt zich op om de vele millioe. nen buitenlanders, die in 1958 de Wereld tentoonstelling zullen bezoeken, waardig te ontvangen. Bij zo n ontvangst behoort een verkeer, dat in staat is de verwachte dertig millioen bezoekers vlot te verwerken. Daarom worden nu reeds de voorberei dingen getroffen voor de aanleg van brede toegans- en doorgangswegen, tunnels en een ringbaan om Brussel heen. De werkzaamheden kan men niet aan het oog onttrekken. De toerist, die Brussel wil bezoeken, behoeft er zich echter niet door te laten afschrikken. Op het ogenblik con. centreren de werkzaamheden zich rond de Kunstenberg en de stations Noord en Zuid. Deze twee stations zijn overigens zonder be lemmeringen bereikbaar. Alle overige mo numenten, musea, parken, kerken en theaters alsmede de winkels- en uitgaanscentra zijn onbelemmerd toegankelijk. Het toeristenseizoen 1955 was voor België zeer goed. Vóór het eerst sinds 1938 waren de Bel gische hotelhouders en verenigingen voor vreemdelingenverkeer het er over eens, dat het afgelopen toeristenseizoen zeer goed ge weest was. Het aantal overnachtingen .van Belgen was 9,3% en dat van buitenlanders 17% groter dan in 1954. Gedurende het laatste seizoen, dat ge meten wordt van 1 October 1954 tot en met 30 Septembefl 1955, boekten de hotels in totaal 8.074.000 overnachtingen. Hiervan kwamen er 2.877.000 voor rekening van bui tenlanders. Van de 525.000 Amerikanen, die in 1955 naar Europa overstaken, bezochten er meer dan 100.00 België. Dez ecijfers vinden wij in het jaarverslag over 1955 van het Commissariaat-Generaal voor Toerisme van het Belgische Ministerie van Verkeerswezen. De voornaamste toe neming, zo blijkt uit het verslag, boekte men aan de kust en in de Ardennen (22%), maar ook in de kunststeden kwamen toch nog 10% toeristen meer dan het jaar daarvoor. De Engelse toeristen zijn voor België hte belangrijkst zij blijven gemiddeld het langst en zij brachten het in totaal tot ongeveer 807.000 overnachtingen. De Fransen kwa men tot 594.000 en de Nederlanders als goede derde lieten 393.000 overnachtingen voor zich noteren. KIESPIJN? Gentse feesten van 14 tot 22 Juli. De befaamde Klokke Roeland luidt op Zaterdag 14 Juli a.s. des middags om twaalf uur een kwartier lang de Gentse feestweek in. Op het Kouter en andere pleinen van de stad Gent zullen in die week concerten en volksbals gegeven worden. Er zijn sport wedstrijden, volksvoorstellingen van de Ko ninklijke Nationale Schouwburg en poppen, spelen. De monumenten zullen verlicht zijn. Speciale vermelding verdienen de beiaard concerten op 14 en 21 Juli van half negen tot tien uur, waarbij de beiaardier van het Belfort tezamen speelt met Thebaanse trom petten. Op 11 Juli herdenkt Gent de Gulden sporenslag met massazang op het Kouter. Tekeningen van Rubens. De unieket entoonstelling van teke, ningen van Rubens, die tot 2 September in het Rubenshuis te Antwerpen wordt ge houden, zal in het vervolg ook des avonds geopend zijn. Men kan de tentoonstelling van 140 tekeningen uit Europese en Ame rikaanse verzamelingen thans dagelijks be zichtigen van tien tot vijf uur en van zeven tot negen uur. Internationale Kunstreis door België. Van 31 Juli tot en met 9 Augustus wordt voor de vijftiende maal de „Internationale week der Belgische Kunst" gehouden. De Internationale Federatie der Kunstwerken heeft voor deze week een reis georganiseerd voor kunstliefhebbers, in het bijzonder leer krachten, kunsthistorici, kunstenaars en stu denten. De route leidt van Brussel via Brugge Oostende, Leuven, Luik, Doornik, Halle en Antwerpen naar Mecchelen. In deze plaat sen worden de belangrijkste musea en mo numenten bezocht. Verder staan enige re cepties en een beiaardconcert op het pro gramma. Nadere inlichtingen verstrekt de voorzitter van de Internationale Federatie der Kunstwerken, prof. Paul Montfort, Ter- vuerenlaan 310, Woluwe (Brussel), België. Heemkundig museum te Essen. In Essen aan de Nederlands-Belgische grens wordt op 15 Juli een heemkundig mu seum geopend. Dit museum is ondergebracht in de gebouwen van het monumentale ge meentehuis van deze plaats. Het beslaat 12 zalen. Men vindt er het interieur van een oude Kempische hoeve, de kapel van het schuttersgilde Sint Sebastiaan en een uitge. breide verzameling relieken uit het oude volksleven en gereedschappen, werktuigen en producten van oude ambachten. W ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie. Iuf* vonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. ldvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. L't Mijnhardt'sKiespijnpoeders.Doos 47ct

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1