Als Uw maag in lichter laaie raakt tin Brandend Maagzuur ZAAMSLAG KOEWACHT RECHTSZAKEN SOMMIGE KOFFIESOORTEN IN PRIJS VERHOOGD. Met ingang van heden zullen de prijzen van sommige soorten koffie verhoogd wor den, tengevolge van de stijging der grond stoffen. Het pakje van 2,38 zal 2 Ocent in prijs stijgen en dat van 2.08 met 10 cent per pakje. Het pakje van ƒ1.72 zal echter niet in prijs worden verhoogd. Naar in vakkringen verluidt is naast de geleidelijke stijging der grondstoffenprijzen mede de kleine oogst die voor 1956 en 1957 wordt verwacht van invloed op deze prijs stijging. DOE VEEL MET VERS FRUIT. De tijd van het verse „klein-fruit" is weer aangebroken dat betekent voor de kweker druk werk vol spanning om de oogst goed en op een goed ogenblik aan de markt te brengen en voor degenen die alleen voor eigen gebruik vruchtbomen en -struiken hebben de drukte van het tijdig profiteren van een ruime hoeveelheid vers fruit ineens. Het beste is het om een groot deel vers en zonder veel omhaal te gebruiken. Wie daar enboven eens wat extra's met fruit wil doen kan er allerlei nagerechten mee opfleuren. Hoe rauw en gekookt fruit in het dessert te verwerken Rauwe of gekookte vruchten van welke soort ook kunnen met vanille-, maizena- of griesmeelpudding of vla gegeven worden, maar ook door koude of warme rijstebrij. De combinatie koffie met frambozen is zeer bekend in ijscoupes maar ook koffiepudding met frambozen of bessen) is niet te ver smaden. Naast beschuit met aardbeien kan men ook beschuit met bessen, kersencompote of pruimen opdienen, desgewenst gegarneerd met fevat uitgelekte yoghurt, stijfgeslagen room of eiwit of schuimpjes. Wat meer werk vergen flensjes of panne koekjes met vruchten gevuld. Deze worden bij voorkeur warm gevuld en koud opgedaan met poedersuiker bestrooid. 150 gram rauw of 100 gram gestoofd fruit is voor een vijftal flensjes of pannekoekjes voldoende. Ter afwisseling is vooral bij warm weer een vruchtengruel lekker fris. Vruchtengruel wordt bereid door gort in vrij veel water (of vruchtensap) gaar te koken en er vruchten naar smaak door te scheppen. Als vruchten soort kan men nemen wat het beste uitkomt en de hoeveelheid doet er niet veel toe. Wie graag vruchtensap maakt, behoeft niet de hele vruchtensap-oogst in te maken. Vers vruchtensap kan als drank dienst doen het kan ook tot een puddingsaus worden ver werkt en gegeven met yoghurt, karnemelk- of vanillepudding. Gebakken reepjes brood met sap van aardbeien, pruimen of kersen, bramen of bosbessen zijn zeker niet minder lekker dan de meer bekende turfjes met bes sensap. Met behulp van eieren kan van vrijwel iedere vruchtensap of -moes een schuimige puding of vla worden gekookt. Schuimige vruchtenpudding. (4 personen). 500 gram aardbeien of andere zachte vruchten (een citroen), 100 gram (ruim y2 kopje) suiker, liefst basterd suiker, 18 gram (9 blaadjes) gelatine, 3 dl. melk, 2 eiwitten. De vruchten schoonmaken en wassen. Een paar apart houden voor garnering, de rest door een zeef wrijven. De gelatine in ruim koud water Weken, totdat hij zacht is, daar na uitknijpen. De melk aan de kook brengen, van het vuur nemen en de gelatine en suiker er door roeren. De vloeistof laten afkoelen tot zij ineens drillig wordt. Het vruchten moes er door roeren. De eiwitten stijf slaan en voorzichtig met de puddingmassa ver mengen. Deze desgwenst op smaak afmaken met citroensap. De pudding overdoen in een geoliede puddingvorm en op een koele plaats laten opstijven. Voor het storten de puddingvorm even in heet water houden. De pudding garneren met de achtergehouden vruchten, die met suiker enige tijd weggezet zijn (en naar ver kiezing met stijfgeslagen room of wafeltjes). Vruchtenbowl (8 a 10 glaasjes). 500 gram gemengde vruchten (aard beien, kersen, druiven, stukjes peer, meloen, perzik, pruimen, enz.), 5 dl appelsap of ander vruchtensap, 3 dl spuitwater (2 kleine flesjes), 75 gram (5 eetlepels) suiker (liefst bas terdsuiker) naar smaak. De vruchten schoonmaken, wassen en zo nodig klein snijden. De vruchten met suiker bestrooid, enige uren in een kom wegzetten. Het appelsap (of ander sap) toevoegen en het mengsel nog enkele uren op een koele plaats wegzetten, zodat de smaak goed door trekt. Vlak voor het opdienen het spuit water er bij schenken. NATIONALE ANJERACTIE. Vanaf 2 Juli tot en met 21 Augustus 1956 zal ons gehele land in het teken staan van het tienjarig herdenken van het Prins Bern hard Fonds, doordat een financiële actie zal worden geleid. De actie zal op originele en attractieve wijze worden gevoerd. Overal in het land zullen op duizenden verkooppunten, onder meer bij winkeliers, banken, enz. loten, die ƒ1.per stuk kosten en in drie kleuren ver krijgbaar zijn, verkocht worden. Niet minder dan 200.000.aan belasttingvrije prijzen staan de winnaars te wachten, terwijl de hoofdprijzen 5 woonhuizen van ƒ20.000. per stuk of naar verkiezing goederen), 2 auto s Austin A 50, door middel van de radiozender 402 meter op 21 Augustus tij dens een speciale uitzending bekend zullen worden gemaakt. De sympathie, die men allerwege het Prins Bernhard Fonds toedraagt, zal thans door alle Nederlanders op een aantrekkelijke'wijze tot uiting worden gebracht, want indien men zich om bepaalde redenen van dit grote ge zelschapsspel zou wensen te onthouden, dan blijft er toch e enmogelijkheid over om die noodzakelijke steun te bieden. Er is namelijk hiervoor een speciaal gironummer openge steld en wel nr. 83 ten name van het Prins Bernhard Fonds. Loten kunnen besteld worden op giro nummer 6465, ten name van de Nationale Anjeracctie. Het Prins Bernhard Fonds, dat zich in het steun verlenen wendt tot alle Nederlanders, vraagt van alle Nederlanders hulp, die thans door allen geboden kan worden. Het gaat om Uw eigen zaak KONINKLIJKE VLIEGER. Eerste luitenant-vlieger-waarnemer W. J. Holswilder van het 344e transportsquadron van de Koninklijke Luchtmacht is thans offi cieel aangewezen als de vlieger van de Douglas DC-3 C PH - BPA van de Rijks luchtvaartdienst, het toestel waarmee door gaans de leden van het Koninklijk Huis reizen. Luitenant Holswilder, geboren op 25 Juni 1918 in Den Haag heeft zich vooral in de strijd tegen Japan onderscheiden. Hij vol bracht veertig oorlogsmissies. In de jaren na de tweede wereldoorlog vloog adjudant Holswilder nog enkele jaren in het toenmalige Nederlands-Indië. In 1950 werd hij bij het transportsquadron geplaatst. Op 1 Augustus 1954 volgde zijn bevorde ring tot eerste luitenant. De bevordering van onderofficier tot officier geschiedde als er kenning van zijn buitengewone prestaties. Luitenant Holswilder, die tal van onder scheidingen wist te verwerven, heeft thans 8000 vlieguren op zijn naam. BEKENDMAKING. SERENADE'S BIJ MUZIKANTEN - HUWELIJK. Donderdagmiddag vond ten gemeentehuize alhier de echtverbintenis plaats tussen de heer Ko Wieland en mej. Bora Lindhout, beiden werkend lid van de harmonie „Concordia", terwijl de bruid bovendien ook nog accordeoniste is in „Mondaccordeola Het spreekt vanzelf dat beide muziekverenigingen dit feit niet zonder meer wilden laten passeren en zo werd eerst door de harmonie „Concordia" voor het feestlokaal in „Het Wapen van Zeeland" een sere nade gebracht aan haar beide leden, waarbij door de voorzitter, namens het corps ,met een toepasselijk felicitatiewoord, een radiotafel aan het bruidspaar werd overhandigd, waarvoor de bruidegom bestuur en werkende leden hartelijk dankte en het gezelschap binnen nodigde voor de gebruikelijke tractatie, die ook nog met enkele marsen werd afgewisseld. Nauwelijks was deze serenade achter de rug of „Mondaccordeola" gaf acte de présence om haar accordeoniste een muzikale huldebetuiging te brengen. Ook hier werd door de voorzitter, de heer Jac. Willemsen, het bruidspaar, namens de vereniging ge feliciteerd, waarna als aandenken een pendule werd overhandigd. Ook hierop volgde vanzelfsprekend een tractatie, terwijl nog enkele leden van dit gezelschap de verdere feestavond vulden met dansmuziek. „O. G O." IS REEDS ACTIEF. Van bestuurszijde kregen wij inzage en bericht om trent een reeds nu geaccordeerde eerste opvoering van het Spaarfonds O. O." in het komende seizoen. Tegen Vrijdag 19 October a.s. werd de opvoering van de door Berry Kievits en Gerard Walden ge- ensceneerde muzikale show en revue onder de titel „Uitverkoop" vastgelegd. Uit het repertoire van deze artisten-revue valt op te maken, dat deze avond weer een waardige en amu sante „O. O."-opvoering zal leveren en de leden n mogelijke adspirant-Ieden kunen er op rekenen, dat ook de volgende opvoeringen van dit Spaarfonds in het komende seizoen eveneens avonden zullen worden van hoog gehalte met wereldstad-programma's. GESLAAGD. Donderdag slaagde te Breda voor het Kappers- gezellendiploma (afdeling Heren) onze stadgenoot, de heer J. van den Hout Jz. geven Rennies onmiddellijk baat. Niet zodra begint dat smakelijk tabletje te smelten op Uw tong, of de brand bedaart en is volkomen geblust binnen enkele minuten. Dat doet de wondere samenstelling van Rennies, èn de natuurlijke wijze waarop de blussende substantie 't overtollig maagzuur neutraliseert, zonder de verhoudingen te verstoren. Rennies geven uitkomst aan honderdduizenden lijders aan Brandend Maagzuur in ons land en in de hele wereld o-ver-al Ing. Med. PRINS BERNHARD'S VERJAARDAG. Zingende kleuterscharen vervulden des ochtends op de grauwe „Sint Pietersdag" onze straten. Doch dit was ook vrijwel het enige, dat ons naast de maar schaart ontplooide vlaggen deed beseffen, dat dit de 45e geboortedag was van Z.K.H. Prins Bernhard. Droef en mistroostig hingen de sporadisch uitge stoken natinale kleuren er bij. eHt leek er wel op of onze vrouwen en huismoeders vanwege de veelvuldige regenval in het laatste etmaal de moeite ontzagen het dundoek voor de dag te halen. Aan, het feestelijke stadsbeeld wrd zodoende nogal afbreuk gedaan. Het zal van de verdere ontwikkeling van de weersgesteldheid afhangen, of er op deze mis troostige zomerdag belangstelling zal zijn voor de aan gekondigde concerten op het Szydlowski-plein. En ook of deze doorgang kunnen hebben. EEN „LEEUW" DOOR SLOPER GEVELD! Rusteloos en onverpoosd schrijdt het sanerings- en doorbraakplan in ons oude kromstratige stadsdeel voorwaarts. De legio borden met „onbewoonbaar ver klaarde woninger op geschilderd vertellen ons dat er nog heel wat oude en bouwvallige stallen, en wo ningen gedoemd zijn onder slopershahd te vallen. Ook heden viel weer zulk een „sta in de weg voor het verkeer dit lot ten deel. En, de „leeuw hierboven is verre van identiek aan de koning der wildernis. eHt vanouds bekende café „De Witte Leeuw werd Vrijdagmorgen met de nog overeind gebleven muur- resten omver gehaald, hetgeen met donderend geweld en vele huizenhoge stofwolken gepaard ging „De Witte Leeuw" vinden wij in de in ons bezit zijnde oude geschriften vermeld als één van de beide belangrijkste hotels hier ter stede in de Napoleontische tijd en wellicht lang daarvoor. In één adem met het eveneens zeer oude „GuldenVlies". Nu de zware dubbelsteense muren zijn neergestort en men een indruk krijgt van de thans ontstane ver- keersverbetering en verbinding met het Szydlowski- plein .werden wij getroffen door de pompeuze manier van bouwen die onz evoorvaderen er op na konden hóuden als het er met de stijl en schoonheid niet zo nauw op aankwam. Voorzeker had „De NVitte Leeuw éénmaal, een 75 jaar geleden, voorvaderlijk huis van schrijver dezes, het in de eerste eeuw nog niet begeven Maar de stoere muren zijn nu opgeofferd aan een betere zaak, n.l. de verbetering van het verkeer. En dies buig en wij nederig het hoofd. „De Witte Leeuw" viel, maar zal opnieuw uit zijn as en puin herrijzen. Ten dele reeds is de nieuw bouw van de een tiental meters achterwaarts in aan bouw zijnde zaa kvan de heer Em. Pieters reeds in gebruik. En het is nog maar een kwestie van een paar maanden aleer de hengelsportliefhebbers en de duivenmelkers een moderner verenigings- en vergader lokaal zullen bezitten. Ook hier dus weer vooruitgang PREDIKBEURTEN. Zondag 1 Juli 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen voobereiding H. Avondmaal, medewerking kinder koor), 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (bed. H. Doop), 7 uur Ds. J. A. Talma, van Hoogvliet (onderwerp Waarom maakt God geen einde aan alle onrecht Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée (bed. H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 30 Juni - 1 Juli Dr. K. Boor. GEMEENTEGELDEN VERDUISTERD. Te Zaamslag is aangehouden L. de P., concierge van het gemeentehuis aldaar. Hij wordt er van ver dacht een bedrag van ongeveer 4000.— te hebben verduisterd ten nadele van de gemeente. P. is inmiddels naar Middelburg overgebracht en voor de officier van justitie geleid. DOUANE VERIJDELDE BOTERSMOKKEL. Donderdagochtend hebben de ambtenaren der in voerrechten en accijnzen te Koewacht een smokkel auto tot staan gebracht, waarin 525 kg. roomboter werd vervoerd. De chauffeur wist te ontkomen. Voor de wagen tot stilstand kon worden gebracht, moesten de douane-ambtenaren deze vrij lang achter volgen. Door het opwerpen van een versperring, die alle vier de banden van de wagen deed sneuvelen, konden zij de buit in beslag nemen. ERNSTIG AUTO - ONGEVAL. Donderdagnamiddag omstreeks zes uur vond onder eHikant op het kruispunt Vylainlaan - Hellestraat een ernstige aanrijding plaats tussen een personenauto en een tankwagen. De nog fonkelnieuwe Mercedes van dr. Caspari uit Hulst die op de provinciale weg reed werd in de flank gegrepen door de uit de Hellestraat komende vracht wagen. Het gevolg was, dat de luxe wagen aan de bestuurderszijde ernstig werd beschadigd, terwijl dr. Caspari een dubbele beenbreuk bekwam en bovendien zijn rechterpink afknelde. Een dochtertje van dr. C. dat naast hem zat kwam met de schrik vrij, terwijl ook de bestuurder van de vrachtwagen geen letsel opliep. Beide wagens kwamen in een sloot terecht. Dr. Caspari verleende zichzelf eerste hulp door met in zijn wagen aanwezig verbandmateriaal zijn pink te verbinden en zijn been te spalken. DRS. KNIBBE VERLAAT ZEELAND. Drs. J. J. Knibbe, secretaris van de afdeling Zeeland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, is met ingang van 1 September a.s. in gelijke functcie benoemd bij de afdeling Overijsel-Noordoostpolder van deze bond. De heer Knibbe, die straks Zwolle als standplaats krijgt, kwam op 1 Augustus 1946 naar Goes als secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B. Voordien was hij adjunct-inspecteur van het Centraal Distributie kantoor in Den Haag. Naast zijn werk voor de chr. landbouworganisatie in dit gewest, heeft de heer Knibbe zich in velerlei andere functies verdienstelijk gemaakt. Zo was hij o.a. voorzitter van de afdeling Zeeland van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond en van de chr. lagere landbouwschool in 's-Heer Arendskerke en secretaris van de Chr. landbouwhuishoudschool te Middelburg. Sinds 1948 was hij ook secretaris van de vereniging tot Chr. verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland (Vrederust), lid van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, bestuurslid van het Economisch Technologisch Instituut, secretaris van de Chr. Stichting voor School- en beroepskeuze, plaatsvervangend lid van de Raad van Arbeid, terwijl hij voorts sedert 1950 voor de a.-r. partij deel uit maakte van de gemeenteraad van Goes. P.Z.C. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Donderdag herdacht het echtpaar Jac. Dieleman- Jansen, wonende aan de Polenstraat, alhier, onder zeer vele blijken van belangstelling in de beste ge zondheid en vitaliteit hun 50-jarige echtvereniging. In plaatselijke stijl betoonden de buurtbewoners hun medeleven en behalve persoonlijke en schritfelijke goede wensen, bleven ook talrijke stoffelijke bewzijen van belangstelling niet uit. OUDJES OP BEZOEK. De natte en gure zomer drukt zijn stempel ook op het toeristisch verkeer, zodat het geen verwondering behoeft te baren, dat men in de kustplaatsen „ach en wee" roejit over het op deze manier teleurstellende seizoen. Merkwaardigerwijs lijkt het er dan ook op, dat men in de kuststreken zelf het strand de rug toekeert en men voor trips en tournée's zich meer op heuvels, bos en hei richt dan op de kille zee en de badgeneugten. Zo zullen a.s. Maandag een 200-tal oudjes uit de omgeving van Sluis onze stad aandoen en zal in „Het Centrum"' des namiddags een koffiemaaltijd voor dit gezelschap in gereedheid worden gebracht. Onze stad begint alzo, naar men hieruit weer kan opmaken, steeds meer aantrekkingskracht op het rei zende publiek uit te oefenen. Laten wij hopen dat de beide nog komende zomer maanden ons milder gezin dzijn en wij zodoende ook meer aandeel in het vreemdelingenbezoek zullen krijgen. CONCOURS OP ARRAS. „De Verwachting" alhier hield een concouds op Arras voor oude en jonge duiven. Afstand 136 km. Snelheid eerste oude duif 1126,5 meter: eerste jonge duof 1089,8 meter. De uitslag was Oude duiven: 1. J. Wieland, 2. 4. 7. en 8. Ch. Tieleman, 3. R. v. d. Veke, Zaamslag, 5. W. Herman. 6. R. Blankert, 9. E. van Dorsselaer, 10. C. Heijnsdijk. Jonge duiven: 1. C. Verstraeten, 2. Th. Borghstijn, 3. P. Deij, 4. 6. 10. en 11. R. v. d. Veke, Zaamslag, 5. Jos. Sijs, 7, A. Verschueren, 8. Th. Borghstijn, 9. D. Dieleman. ECONOMISCHE POLITIERECHTER. Een maand gevangenistraf wegens smokkel van vaarzen. De economische politierechter te Middelburg ver oordeelde de veehandelaar Th. J. G. uit Hulst tot een maand gevangenisstraf. G. werd enige maand engeleden op een avond aan gehouden onder Koewacht, toen hij twee vaarzen over de grens wilde brengen. Tegenover de douane had hij verklaard, dat hij op weg was naar de laatste boot om de volgende dag de vaarzen op de Rotter damse veemarkt te brengen. Dat hij via Koewacht ging, kwam doordat hij bij een landbouwer aldaar nog een kalf moest ophalen. De officier van justitie geloofde niet veel van dit verhaal. De raadsman, mr. W, K. H. Dieleman, voerde verzachtende omstandigheden aan en vroeg geen vrij heidsstraf te willen opleggen. De Axelse chauffeur M. B., die kalveren voor de smokkelarij had vervoerd, werd veroordeeld tot 100 boete of 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. BESTRIJDING VAN DISTELS. Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter algemene kennis dat ingevolge de provinciale ver ordening op de bestrijding van distels de gebruiker of bij gebreke van dien, de eigenaar, van gronden ver plicht is deze te zuiveren van distels, behorende tot het geslacht Circium en Sonchus, voordat deze tot bloei komen. Na 8 Juli a.s. zal controle worden uitgeoefend of aan bovengenoemde verplichting is voldaan. Overtreding van genoemde verordening is strafbaar. Axel, 26 Juni 1956. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris- Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3