AXELSE COURANT 0P Alaska, zoals het in werkelijkheid is. 2kimes? lrhe,huid? TITO op de wip. De Tandpasta N?1 j. C.VINK Frankering bi)' abonnement, Axel ZATERDAG 30 JUNI 1956 70e Jaargang No. 76 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tal. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Alaska is een fascinerend land van grote uitgestrektheid en verbijsterende contrasten. Met zijn ruim 1 y2 millioen vierkante kilo meter is het in oppervlakte één-vijfde van de Verenigde Staten, naar de bevolking is slechts 200.000 zielen groot. Gelijk het landschap kent ook het klimaat grote verscheidenheid. Het zuidoosten b.v. met zijn lang smal kustgebied, heeft een zacht en vochtig klimaat. Aan de westkust doet de golfstroom uit de Japanse wateren haar ver warmende invloed duidelijk gelden en ver oorzaakt een temperatuur en regenval die van de eilanden voor de kust en het berg land van Alaska een der grootste maagde lijke woudgebieden ter wereld hebben ge maakt. Maar voor e enzeer groot deel is Alaska onbewoond en onbewoonbaar gebied on. geveer één-kwart ligt namelijk boven de Poolcirkel. Zelfs de ruige bergen in het zui den zijn bedekt met gletschers die tot de grootste der wereld behoren. In het noorden en westen spant zich de grote boog van de Alaska Range met de hoogse berg van het Noord-Amerikaanse continent, de McKin- ley, die zich tot een hoogte van ruim 6000 meter in de koude poollucht verheft. En dan zijn er nog de eindeloze, boomloze vlakten, berggebieden, hoogvlakten en toendra's in het arctische en subarctische gebied in het noorden en westen, waar weinig blanken het gewaagd hebben zich te vestigen en dat zelfs de Indianen en Eskimo's te onherbergzaam vinden. Een groot contrast hiermee vormen de weliswaar kleine maar welvarende steden met modern comfort, uitstekende scholen, goed geplaveide straten en verkeersop. stoppingen, waar men de goede dingen, maar ook de problemen kent van deze, voor de pioniers nog betrekkelijke nieuwe vorm van samenleving in steden. Het is een continent op zichzelf, Alaska, dat in 1867 voor een bedrag van ruim 7 mil lioen dollar door de Verenigde Staten van het Tsaristische Rusland werd gekocht. Maar aanvankelijk waagden zich slechts enkele ge harde en keiharde avonturiers in dit „Great Land'' en de ontsluiting en ontwikkeling van dit enorme gebied vorderde slechts zeer langzaam. De bevolking. Het was het goud, het eerst ontdekt aan de rivier de Yukon in Canada, dat massa's in beweging bracht en de eerste golven van bewoners over het gebied deed spoelen. In Juneau, de tegenwoordige hoofdstad van het territorium ,werd in 1880 het begeerlijke erts ontdekt, maar de toevloed van mensen op zoek naar goud was niet bij benadering te vergelijken met de goldrush die ontketend werd door de vondsten in het Canadese Klondike in 1896. De goudzoekers op weg naar Klondike ontdekten op hun tocht door Alaskaans gebied nog menige goudader maar de goudmijnen van Juneau, eens de grootste ter wereld, liggen nu sinds jaar en dag ver laten. Alleen de grote baggermolens brengen tegenwoordig nog goud naar boven uit de kiezelbeddingen der rivieren. De grote bevolkingsaanwas is echter ge komen na de tweede wereldoorlog, dus in de laatste tien jaar. De huidige bevolking van Alaska is voor drie-kwart uit de Ver enigde Staten afkomstig, daaronder zijn ook de kinderen van degenen die tijdens de gold rush naar het land kwamen. De rest van de bevolking bestaat uit Indianen in het zuid oosten en het binnenland, de Aleuts die de eilandenketen bewonen die zich honderden mijlen ver uitstrekt tot in het westelijk deel der Grote Oceaan en ten slotte de Eskimo's die in de arctische en subarctische kust streken leven. Wie als niet-Amerikaan naar Alaska wil emigreren is gebonden aan dezelfde wetten die voor alle vreemdelingen gelden die zich in de Verenigde Staten willen vestigen op hen is evenzeer het quotumsysteem, van toe passing. Het bestuur. Hoewel Alaska op de nominatie stpat de 49ste staat der Unie te worden, is het op het ogenblik nog een territorium en geniet daarom nog een hoge mate van zelfbestuur. De bevolking kiest haar eigen regering, be. staande uit 16 senatoren en 24 volksvertegen woordigers. De Gouverneur wordt benoemd door de president der V.S. en de burgers kiezen zelf een vertegenwoordiger in het Huis v. Afgevaardigden. Onlangs heeft men in een grondwettelijke vergadering een model grondwet ontworpen, die, naar men meent, geëeigend is de weg naar het „staatschap" voor Alaska te effenen. Uiteraard zijn het economische leven, de welvaart van de bevolking en a fortiori, van de arbeiders in hoge mate afhankelijk van geograhische en klimatologische omstandig heden, van de verdeling der natuurlijke rijk dommen en van wat de grote militaire in stallaties en eenheden voor hun onderhoud nodig hebben. In Zuid-Alaska zijn de voor. naamste middelen van bestaan de visserij, houtwinning en de bosproducten-industriën. Een betrekkelijk groot deel van de be volking is in dienst van de staat, het zij van Alaska of van de Verenigde Staten. De meeste Amerikaanse bureaux zijn uiteraard in de hoofdstad Juneau gevestigd. De economische toestand. In het uitgestrekte gebied dat bekend is als „the Westward" leeft de bevolking hoofd zakelijk in de grotere en kleinere steden langs de Alaska Spoorweg. De regering heeft hier het grootste aandeel in het economisch leven dat in hoofdzaak in dienst staat van de de fensie omdat het leger en de luchtmacht hun voornaamste installaties in Anchorage en Fairbanks hebben. Daarnaast is er echter nog mijnindustrie in het gebied van de Alaska Spoorweg, wordt in het binnenland nog goud gewonnen en vindt men bij Anchorage en Fairbanks boerenbedrijven. De enorme af standen in dit subcontinent scheppen uiter aard vervoersproblemen en de staatsspoor wegen, in samenwerking met privé vracht- wagen-, autobus- en luchtvaartondernemin gen verschaffen aan velen werkgelegenheid. In Alaska wordt waarschijnlijk m,éér gebruik gemaakt van vliegtuigen, grote zowel als kleine, dan in enig ander gebied ter wereld. Arbeidsverhoudingen en werkgelegenheid. Het vakbondswezen, dat in de bouwin- dustrie het sterkst georganiseerd is, heeft in Alaska vaste voet gekregen in vrijwel alle ondernemingen. Hoewel de regeringsambte naren in bonden zijn georganiseerd, heeft alleen de Alaska Spoorweg, die ressorteert onder het Amerikaanse Ministerie van Bin nenlandse Zaken, haar arbeidsverhoudingen gebaseerd op overeenkomsten met de vak bondsvertegenwoordigers. In Alaska zijn de arbeiders in principe door dezelfde wettelijke voorzieningen beschermd als hun collega's in de V.S., welke bestaan uit bepalingen betreffende arbeidsduur, ge. zondheidszorg, veiligheid, ziekte- en onge vallenverzekering en werkloosheidsuitkering. Zij zijn vrij zich te organiseren en collectief te onderhandelen voor het verkrijgen van betere arbeidsvoorwaarden. Het bouwbedrijf ten behoeve van de de fensie neemt een uiterst belangrijke plaats in en het is vanzelfsprekend dat dit in een land als Alaska inhoge mate een seizoen industrie is, waarvan het tempo voortdurend schommelt al naar gelang het voltooien van oude en het opzetten van nieuwe projecten. Er zijn grote groepen arbeiders uit de V.S. die in de zomer in Alaska komen werken en in de herfst weer teruggaan, omdat tijdens het winterseizoen het bouwbedrijf stil ligt. Als gevolg van een te rooskleurig beeld dat vaak gegeven wordt van de arbeidsver houdingen in Alaska, komen geregeld meer personen het territorium binnen vanuit de Verenigde Staten, dan de economie van het land kan absorberen. Het onvermijdelijke ge volg hiervan is veelvuldige werkloosheid, vooral in de wintermaanden, die vaak tot ver in het zomerseizoen blijft bestaan. öabyderm-zeep Het leven is duur. Het leven is duur in Alaska en absorbeert grotendeels wat er meer aan loon wordt ont vangen. De prijzen voor consumptiegoede ren liggen naar schatting in Alaska 25% hoger dan in Amerika. Huren zijn er uit zonderlijk hoog en de. prijzen van huizen zijn in sommige gebiederi het dubbele van wat men in de staat Washington voor een woning betaalt. Uit de Verenigde Staten trekken nogal veel mensen naar Alaska, niet om er werk te zoeken, maar om er zich te vestigen. Nu zijn ook hier de omstandigheden niet zo gunstig. Meer dan 98% van de grond van het terri torium is eigendom van de Federale rege ring en om land in eigendom te kunnen krijgen moeten deze „kolonisten" het land productief maken, maar hier doet zich weer de moeilijkheid voor, dat het land zich eigen lijk niet goed leent voor landbouw. Sommige streken zouden voor veeteelt geschikt zijn, maar bij de geringe bevolkingsdichtheid is de markt in Alaska niet groot en het vrucht bare seizoen is zeer kort Wat is het beeld van Alaska Het is een verhaal van verre einders in een prachtig grensgebied, een verhaal van moderne pio niers vol energie en enthousiasme, een ver haal van een land met mogelijkheden, maar zeker geen onbegrensde mogelijkheden. Door hard werk en grote ondernemings zin hebben duizenden Amerikanen in dit ge_ bied een goed bestaan gevonden. Duizenden zouden ongetwijfeld hun voorbeeld volgen, indien het land hen kon opnemen. Maar dit lijkt vooralsnog uitgesloten. Zoland er in Alaska geen grote bodem schatten ontdekt of andere hulpbronnen ont sloten worden, zal de ontwikkeling van dit land zeer langzaam, zij het gestadig verlopen. Daarom zou een toevloed van arbeidskrach ten uit Amerika of van elders naar dit terri torium slechts uitlopen op het leed en de ont goocheling die in vroeger dagen het deel zijn geweest van de goudzoekers in dit barre land. Velen in Alaska hebben van tijd tot tijd van hun werk opgezien om de prachtige kleurenrijkdom van de Alaskaanse regen boog te bewonderen, maar slechts dwazen hebben de regenboog gevolgd in de ijdele hoop zonder hard werken een goudschat in handen te krijgen. NL-PLAAT VERPLICHT BIJ AUTOREIS NAAR BUITENLAND Het is de A.N.W.B. gebleken dat de Bel gische autoriteiten de laatste tijd een strenge controle uitvoeren op de aanwezigheid van een nationaliteitsplaat op buitenlandse motor„ voertuigen. De Bond waarschuwt bestuur ders, van auto s, motorrijwielen en scooters dan ook er zorg voor te dragen dat hun voer tuig bij een reis naar het buitenland, is voor zien van de NL-plaat zodat moeilijkheden aan de grens kunnen worden voorkomen. Altijd schone tanden. Altijd frisse mond Josip Broz, beter bekend bij zijn schuilnaam Tito, is groots ontvangen in hetzelfde Moskou, dat hem nog niet zo lang geleden een afschuwelijke misdadiger noemde. Dat bezoek aan Moskou heeft inmiddels het Westen ernstig verontrust, hoewel Tito in feite niet anders deed dan hij altijd heeft gedaanzijn eigen weg gaan De Sovjet-orthodoxie onder Stalin kende ook haar ketters. Eerst werden ze aange duid als Trotskisten, naar de „afvallige" Trotski (overigens nog feller communist dan Stalin). Maar daarna werd „Titoïsme" de ergste zonde die de ware communist kon be drijven, en die hem zijn hoofd kon kosten. Waarom Tito, onbetwistbaar moedig aanvoerder van de Joegoslavische partisanen, legde aan vankelijk zijn eieren onder de Russische kip en hij bleek te weten aan welke kant zijn broodje was geboterd. Hij formeerde de nieuwe staat Joegoslavië naar Russisch mo. del, heerste er zelf als dictator en duldde geen tegenstand wat wel bleek uit zijn behandeling van de kerk Vanuit Moskou zag men slechts satelliet staten, ondergeschikt aan Rusland. De be langen van Moskou gingen voorop, die der landen zélf kwamen op het tweede plan. Dit strookte helemaal nie met de bedoelingen van Tito, w'ie het vóór alles om Joegoslavië ging. Terwijl in verscheidene landen de po gingen om min of meer de zelfstandigheid te bewaren mislukten, terwijl zelfs een ervaren strijder als de Bulgaar Dimitrov (de man die tijdens het Rijksdagbrandproces „Goe- ring blozen deed" er het leven bij inschoot durfde Tito het aan, de band met Moskou te verbreken. Naar Canossa. Joegoslavië bleef communistisch, maar het was niet langer een satelliet van Moskou. Tito voerde een nationale politiek, bij alles wat hij deed ging het er hem om zijn eigen land in een zo voordelig mogelijke positie te manoeuvreren. Hij aanvaardde militaire en economische hulp uit het Westen daar werd hij alléén maar beter van. Hij sloot met Griekenland en Turkije zelfstandig een Balkan-pactdaar werd zijn positie al léén maar sterker van. De Westelijke mo gendheden zagen die activiteit niet ongaarne en deden al hun best Tito nog verder in hun schuitje te krijgen. Maar dat lukte niet. Tito was een echte zelf-verzorger. Het gin hem om Joegoslavië en daaruit konden zijn vriend schappen zowel als zijn vijandschappen wor den verklaard En de tijd gaf hem gelijk. In Rusland had een tamelijk bloedeloze omwenteling plaats. Het Stalinisme werd geliquideerd. En Tito was niet langer de gedoemde ketter. Men begon in Moskou te begrijpen dat het met onwillige honden kwaad hazen vangen is. De Russen maakten de tocht naar Canossa, ze zochten Tito zélf op en terwijl de vroe gere ketter met een onverstoorbaar gezicht en niet eens zo erg geïnteresseerd toeluis terde, maakten ze hun excuses voor het abuis In het hol. Tito, die al verscheidene malen in Rus land was, de eerste maal als krijgsgevangene tijdens de eerste Wereldoorlog, waagde zich ten tijde van de Tito-hetze niet in het hol van de leeuw. Maar nu heeft hij het toch aangedurfd en is met ongekende geestdrift ontvangen. Krantenberichten melden dat hij zelfs in een winkel heeft moeten vluchten om aan de hartelijkheid der Moscovieten te ontkomen Dat bezoek aan Moskou zit het Westen ook niet glad. Want men vreest in de krin gen van de NATO, dat Tito straks een der sterkste propagandisten zal worden voor wat men hier het meest vreest, maar in Moskou het liefst zietneutralisme Het is het bekende streven naar een „derde macht die tussen West en Oost manoeu vreert, de eigen zelfstandigheid bewaart, maar in een eventueel conflict neutraal wil blijven. Tito, wiens land zo strategisch is gelegen, voelt daar alles voor, zou liefst met Griekenland en Turkije hierin samengaan maar daarmee dan het W^esten van een be langrijk steunpunt in het Nabije Oosten be roven. De poesenmand. Hiermee heeft Tito zijn nationale politiek niet verlaten of verzaakt, integendeel. Hij blijft consequent. Maar dat streven valt bij de Russen, die hem toch niet weer onder de duim kunnen krijgen, in goede aarde, en zo kon Tito zich rustig wagen in het hol van de leeuw, dat thans meer leek op het gast vrije mandje van een zoetspinnende poes. Immers Tito en de Sovjet-Unie, zo heette het thans in de welkomstspeeches, waren door „onverbrekelijke banden van vriend schap verbonden" Tito zit op de wip en dat is voor hem een heerlijke positie. De Sovjet-Unie vleit hem, het Westen vleit hem. Allen willen ze zijn vriendje zijn. En Tito heeft in het ver leden afdoende bewezen, dat alle bondge. nootschappen die hij sluit of niet sluit, alle afspraken die hij maakt of niet maakt, voor hem alleen van belang zijn voorzover het betreft de versterking van zijn eigen positie en die van zijn land. Maar deze positie op de wip heeft hij bereikt toen hij in voorbije jaren de ongenade van Moskou, en zelfs zijn hoofd, durfde trotseren. Tito is, wat men van hem ook moge zeg gen, een moedig man, een onbevreesd leider. En het geluk zet zich nimmer op een qeboqen schouder /d 'tl' Lk. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1,55 Ande» plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. In$» «tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. ld vertent iën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. "V 1

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1