AXELSE C ANT 125 jaar geleden werd de uitvinder van de microfoon geboren. Hr. Ms. „DE ZEVEN PROVINCIËN". r J. G. VINK Frankering bi)' abonnement, Axel WOENSDAG 27 JUNI 1956 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG 70e Jaargang No. 75 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, TSl. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. ONMISBARE SCHAKEL IN DE VERBREIDING VAN HET ELECTRISCHE WOORD. Naast de krant, liet geschreven woord, dagelijks over de gehele wereld ver schijnend in een oplage van 225 millioen exemplaren, kennen wij het e 1 e c t r i s c h e woord, dat door middel van 257 millioen over de ganse aardbol in gebruik zijnde radio - ontvangtoestellen tot het publiek komt. Een man, die voor het electrische woord van even grote betekenis is geweest als Laurens Janszoon Coster en Johann Gutenberg de uitvinders van de boekdruk kunst voor het gedrukte woord is Hughes. Er is maar één verschil. Velen, zeer velen hebben wel eens gehoord van Coster of Gutenberg, doch de naam van David Edward Hughes is voornamelijk slechts bij ingewijden bekend. Hughes, die 125 jaar geleden in Engeland werd geboren, is de uitvinder van de micro foon, dat kleine, in wezen eenvoudige appa raatje, zonder welke de radio in zijn huidige vorm onmogelijk zou zijn. Maar zonder mi- ccrofoons zouden wij ook niet kunnen tele foneren, zonder microfoons zouden alle ver sterkingsinstallaties zwijgen, zonder deze kleine maar toch precicieuze instrumentjes zouden wij alleen nog maar stomme films kunnen aanschouwen en zouden slechtho renden het nog steeds zonder electrische hoorapparaatjes moeten stellen om slechts de meest verbreide toepassingen van de microfoon te noemen. Veelzijdige figuur. Een interessante, veelzijdige figuur, deze Hughes, die op 16 Mei 1831 in Londen het levenslicht aanschouwde. Toen hij zeven jaar was, verhuisden zijn ouders naar de Verenigde Staten, waar hij snel naar de volwassenheid groeide. Op 19-jarige leeftijd kreeg hij al dank zij zijn muzikale aanleg een benoeming tot professor in de muziek aan het College van Bardstown in Kentucky en daar ontwikkelde de jonge leraar zich tot uitvinder van meer dan gewone begaafd heid. Hij legde zich toe op de studie van klanken .hetgeen hem later zou leiden tot uitzending en versterking van klanken. In 1856 nam hij, 25 jaar oud, patent op een naar hem genoemde druktelegraaf, die zelfs nog vele jaren na zijn dood op 22 Januari 1900 op grote schaal in Amerika en Europa zou worden gebruikt. Ook op andere ge bieden was hij werkzaam. Bruikbare vorm. Maar zijn naam zal toch vooral tot in lengte van jaren voortleven, omdat hij de uitvinder van de microfoon is. In 1878 slaag de hij er namelijk in deze een practisch bruik bare vorm te geven, hetgeen in die dagen van groot belang was voor de verdere ont wikkeling van de in 1876 door Bell uitge vonden telefoon. Het woord „microfoon was overigens al van heel wat oudere da tum, want de beroemde Sir Charles Wheat- stone had dit in 1827 al als eerste gebruikt. De verdienste van Hughes microfoon schuilt vooral in de practische bruikbaarheid, hoe wel deze in onze ogen natuurlijk nog verre van volmaakt was. Zijn microfoon bestond uit een koolstaafje, dat rustte in de groeven van twee stukjes cokes door dit losse con tact konden de geluidstrillingen in electrische trillingen worden omgezet. Handige jongens, die al knutselende het enorme terrein van de electriciteit verkennen, maken nu nog wel eens met enkele spijkers en een stukje blik zelf een microfoon, die grote gelijkenis ver toont met de eerste microfoon van Hughes. Niet zonder meer. Overigens, de eer van de uitvindng heeft Hughes waarlijk niet zonder meer gekregen. Een zekere Reis ontw'ier'p in 1861 een micro foon met een platina-contact en interuptor, maar deze was alleen geschikt voor hoge tonen en in plaats van spraak kon er slechts een muzikaal gegons mee worden waarge nomen. Niettemin luidt zijn grafschrift „Des Erfinder des Telephons". Later maakte een professor Dobaer er aanspraak op, dat hij het werk van Reis aanmerkelijk verbeterd had. Hij maakte er zelfs een rechtszaak van, maar de uitspraak luidde, dat de telefoon van Dobaer „een gekras was instede van spreken". Lijkt het niet sterk op de strijd, die tussen de aanhangers van Coster en Gutenberg werd en ook nog wel wordt ge streden Zonder anderen tekort te doen ook de grootste Amerikaanse uitvinder, Edison, heeft zich met microfoons bezig gehouden kan er geen verschil van mening be staan over het feit dat Hughes de belang rijkste uitvinder van de microfoon is. Van hem stamt het bruikbare principe hij had niet alleen een origineel idee, hij bereikte er ook practische resultaten mee en daarom is hij vooral de grote man van de microfoon. Niet principieel gewijzigd. Tegenwoordig zijn er vele tientallen mil- lioenen microfoons over de gehele wereld in gebruik, waarvan het merendeel wordt aan gewend voor telefonie. Maar ook die voor telefonie-doeleinden niet meegeteld, zijn er altijd nog ettelijke millioenen, die voor de een of andere vorm van communicatie en registratie worden gebezigd. Merkwaardig is, dat de microfoon van Hughes na bijna honderd jaar nog steeds niet principieel is gewijzigd, hoewel er natuurlijk wel vele ver beteringen tot stand zijn gebracht. Een uiter mate geleidelijke ontwikkeling leidde tot de perfectie van vandaag, nu er vele verschil lende typen beschikbaar zijn. Naast de koolmicrofoons, die principieel niet afwijken van de microfoon van Hughes en die in hoofdzaak voor telefoons worden gebruikt, zijn er in de loop der jaren ver schillende andere principes verschenen, o.a. de electro-dynamische microfoon, de con densatormicrofoon en de bandmicrofoon, Steeds verbeteringen. Het einde van deze ontwikkelingsgang is overigens nog niet bereikt. Steeds slagen specialisten er in verbeteringen aan te bren gen en als men alleen de vorderingen van de laatste tien jaar bekijkt, kan niet ontkend worden dat er ook op dit gebied hard ge werkt is. Philips, die in 1926 met de fabri cage hiervan begon, maakt b.v. microfoons, waarvan de membraan tegen vocht en hoge temperaturen bestand is, zodat men zelfs bij een temperatuur van 80° C. op een perfecte werking van het instrument kan rekenen. Microfoons zijn verder veel steviger ge worden, veel robuuster, waardoor ze tegen een stootje kunnende toepassing van nieuwe magnetische materialen bracht be langrijke verbeteringen en ook door het ge- Naar aanleiding van het feit, dat Axels burgemeester en eerste wethouder op uit nodiging van de Koninklijke Marine een vaartocht meemaakten met de kruiser „De Zeven Provinciën" in het kader van de vloot- week waarover wij in ons vorig nummer reeds melding maakten en beloofden hier nog nader op terug te komen, laten wij nu enige technische bijzonderheden volgen over deze moderne kruiser. De lengte van deze kruiser is 186 meter, de breedte 17,5 meter en de diepgang 6,5 m. De waterverplaatsing (vol uitgerust) be draagt 12.000 ton en de bemanningssterkte bestaat en in tijd van oorlog uit 1000 en in vredestijd uit 750 man. De hoogte van de navigatiebrug is 17 meter en het hoogste punt van de voormast is 45 meter. Omtrent de bewapening is het aardig te weten dat de 15 cm torens ieder een ge wicht hebben van maar liefst 125 ton en dat een granaat 51 kg. weegt. De maximum schootsafstand bedraagt 25 km. Ongeacht het slingeren, stampen of koersveranderingen van het schip blijven de kanonnen altijd op het doel gericht en de werking van dit ge schut is geheel automatisch, ook het laden. Alleen wordt de munitie met de hand in de munitieliften gezet. Op dezelfde wijze zijn de 57 mm torens ingericst, doch deze kunnen bovendien loodrecht omhoog schieten tot een hoogte van 8000 meter. Ook de 40 mm mitrailleurs kunnen recht omhoog schieten bruik van plastics slaagde men er in de kwaliteit te verbeteren. Precisietechniek. Hoe belangrijk theoretische kennis ook is, zonder de kennis en ervaring van specialisten op het gebied van de precisietechniek zou men er niet in slagen op grote schaal micro foons te vervaardigen, die aan vrij strenge eisen voldoen. Want een microfoon, hoewel tegenwoordig een serie-artikel, blijft een pre- cisie-instrumeat, dat met grot zorg en aan dacht moet worden vervaardigd. De onge veer honderd onderdelen krijgen op verschil lende plaatsen hun definitieve vorm, soms zelfs in een omgeving waar men nu bepaald niet aan precisie-techniek en wat hiermee samenhangt denkt, maar in de montage ruimte heerst de niet te miskennen sfeer van grote nauwgezetheid en uiterste accuratesse. Daar waant men zich in een horlogefabriek. Geselecteerde specialisten, die een lange in- leertijd achter de rug hebben, buigen zich over de onderdelen, waarvan de maten niet gegeven worden in millimeters, maar in dui zendsten van millimeters. Beter dan uitvoerige beschrijvingen illu streert een enkel voorbeeld de omstandig heden, waaronder hier gewerkt wordt. Het membraan van een microfoon is één van de belangrijkste onderdelen. Als dit zijn uit eindelijke vorm heeft gekregen en als dit door het oplijmen van een metaalfolie ver sterkt is, weegt het nog geen 80 milligram. Een stapeltje van honderd membranen is nog niet zo hoog als de dikte van een potlood. Een membraan mag men ook nooit met de vingers aanraken, want dan zouden de eigen schappen veranderen. Dit membraan of tril- plaatje is een triomf van precisie-techniek, dat eigenlijk onzichtbaar zijn taak verricht. De trillingen zijn namelijk zo gering (ge middeld 3 millimicron of 0,000003 mm), dat deze niet met optische middelen, zelfs niet met de beste microscoop, kunnen worden waargenomen. Zachtmoedige zonderling. Toen David E. Hughes, de uitvinder van de microfoon, eens met zijn toestelletje de Grea Portlandstraat in Londen op en neer liep om bepaalde proefnemingen te doen, beschouwden de bewoners van de Engelse hoofdstad hem als een originele, zachtmoe dige zonderling, om het niet sterker uit te drukken. Niettemin groeide uit zijn vinding een instrument, waar de mensheid tegen woordig niet meer buiten kan. Voor vele doeleinden wordt de microfoon tegenwoordig gebruikt, voor ontspanning en vermaak, maar evengoed voor onderricht en in ge vallen van nood, wanneer snelle communi catie lijfsbehoud kan betekenen. En de lijst van toepassingen blijft open staan voor aan vullingen, die in de toekomst zeker nog zullen komen. De bandrecorder b.v., die vooral na de laatste oorlog snel terrein wint, is er een duidelijk bewijs van. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. Belgen organiseren grote „Scaldis"- tentoonstelling. De besturen van drie Belgische provincies die tot het stroomgebied van de Schelde be horen, zijn druk bezig met de voorbereiding van een grootse tentoonselling die de be tekenis van de Schelde als cultuurscheppende factor tot uitdrukking moet brengen. De tentoonstelling zal hoofdzakelijk van historische en culturele aard zijn, maar zal toch ook een economische sectie omvatten, waarin voor belangrijke vraagstukken op het gebied van handel en industrie aandacht zal worden gevraagd. De „Scaldis"-tentoonstelling zal over drie steden verdeeld worden, n.l. Doornik, Gent en Antwerpen. Er zal vooral veel schoons te zien zijn op het gebied van de bouwkunst, de beeldhouwkunst en de goudsmeedkunst. Maar ook zullen er prachtige schilderijen ten toon worden gesteld en zal men er por selein, tapijten, borduurwerk, boeken en prenten kunnen bewonderen. Een speciale afdeling, gewijd aan de wapenkunde, omvat zeldzame handschriften, sieraden en zegels, waarvan vele afkomstig zijn uit Henegouwen, de geboortegrond van ettelijke adellijke ge slachten en ridders van het Gulden Vlies. Onder de tapijten bevinden zich uiterst waardevolle kunstwerken uit Spanje, Por tugal, Italië, Denemarken, Frankrijk en Zwitserland. Sommige van de handschriften en miniaturen zijn meer dan 1000 jaar oud. De afdelingen Hedendaagse Kunst en Eco nomie zullen worden ondergebracht in het Prov. Veiligheidsinstituut te Antwerpen. Oudenaarde gaat bierfeesten vieren. Op 30 Juni zullen in Oudenaarde voor de derde maal sedert 1953 de Adriaan Brou werfeesten worden gevierd, zo genoemd naar de schilder Adriaan Brouwer, die in zijn werk zo vaak door bier drinkende feestvierders werd geïnspireerd. Iedereen, die op de 30ste Juni over een bierpul met een oor beschikt, kan op de Grote Markt in Oudenaarde gratis bier tappen. Bij die gelegenheid zullen uiteraard de nodige redevoeringen worden gehouden, die zullen worden afgewisseld met muziek en gebeier van klokken. Oudenaarde is de tweede kunststad in Oost-Vlaanderen en een der oudste steden van België. Hier werd Adriaan Brouwer, die wel eens „de meest Vlaamse van alle Bel gische schilders" wordt genoemd, geboren. Hier komt ook het donkerbruine Oudenaard se bier vandaan. Toen Karei V in 1521 Oudenaarde be zocht, werd hij er verliefd op Jeanne van der Gheest, uit welke verbintenis Margaretha van Parma, de latere Landvoogdes der Nederlanden werd geboren. Haar kasteel be hoort, samen met een tweetal eeuwenoude kerken en het prachtige 16e eeuwse stad huis, nog altijd tot de bezienswaardigheden van Oudenaarde. tot een afstand van 6000 meter. De beide turbine-installaties hebben een gezamenlijke capaciteit van 85.000 pk en le maximum snelheid bedraagt 32 mijl, dat is ongeveer 60 km. De lengte van de bak boordschroefas is maar eventjes 90 meter. Alle pompen voor olie en voeding zijn drie voudig uitgevoerd en vier turbogeneratoren leveren elk een vermogen van 1000 kw, ter wijl bovendien vier dieselgeneratoren ieder nog 300 kw kunnen leveren. Dit gezamenlijk vermogen is voldoende om een stad als Leeuwarden of Maastricht van stroom te voorzien. Dit zijn zo enkele gegevens in zeer be knopte vorm van meer technische aard. De dames zullen evenwel meer interesse hebben voor de gegevens van de huishoudelijke dienst en zullen ongetwijfeld niet weinig ver baasd zijn te vernemen dat zich in de kom buis electrische kookketels bevinden van 350 liter, kiepbare braadsleden, liften voor het eetgerei, koelkasten, snijmachines en pom- frietmachines. Er werken geregeld 10 koks en een majoor. In vredestijd wordt er dage lijks 700 kg. aardappelen, 300 kg. groente en 15 Okg. vlees verwerkt. In de cafetaria zijn zitplaatsen voor 250 man. Dit verblijf kan in tweeën worden ge splitst door middel van roldeuren. Dit wordt o.a. gedaan voor het geven van kerkdiensten en filmvoorstellingen. De bakkerij werkt ook geheel electrisch en hier wordt dagelijks 250 kg. brood verwerkt. Bovendien zorgen deze bakkers voor krentenbrood en sprits. De officiers- en onderofficierskombuis heeft een extra grote capaciteit, zodat in tijd van nood, deze kombuis voor het gehele schip kan worden ingeschakeld. In de koelruimten, die een temperatuur hebben van 20° C onder nul kan 20.000 kg. aardappelen, 12.000 kg. vlees, 45.000 kg. meel enz. worden meegenomen. Het schip is bovendien voorzien van een kapperssalon, smederij, schoenmakerij, kleer makerij, timmermanswinkel, een was- en strijkinrichting enz. De medische dienst bezit 12 bedden, een onderzoekkamer, een operatiekamer, apo theek, röntgenapparaat, isolatiehut voor be smettelijke ziekten, een tandheelkundige kli niek enz. In vredestijd is er een dokter en een chirurg aan boord. In oorlogstijd kunnen verschillende verblijven omgezet worden in noodziekenzalen. Met deze opsomming van gegevens over Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", die wij konden putten uit een aan boord aan de genodige opvareriden uitgegeven scheeps- courant, hebben wij getracht onze inge zetenen, die hoe langer hoe meer met de marinekringen vertrouwd geraken, een in druk te geven van wat er alzo aan boord van een moderne kruiser te koop is. En wij zijn er van overtuigd dat velen wellicht nooit hebben kunnen dromen dat er zo vele en zo velerlei dingen aan boord van een oorlogs schip te vinden zijn ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEETENTlEPkIJS: 8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie. Uk» «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein^ ldvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. 8tS. >SI5< .SSB?;. ,S5ï>. 3:3#

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1