ROL. Jaarlijkse Algemene Vergadering van Het Groene Kruis", afdeling Axel. f Huid genezing GEMEENTERAAD VAN AXEL. Puistjes verdrogen door Purol-poeder UIT ONZE OMGEVING AXEL (Vervolg) Met verwijzing naar de stichtingsacte werd daarop met algemene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. Grondaankoop. Voor de verbreding van de Buitenweg is van de N.V. Eerste Zeeuwse Vlasspinnerij een strook grond nodig va circa 120 ca. Met deze eigenares is over eenstemming bereikt tegen een prijs van 2.60 per cA.. waaraan de Raad zonder hoofdelijke stemming goed keuring hecht. Met het oog op de sanering in de Oudewijk en ten behoeve der Noord-Zuidverbinding door de Kerkdreef werden reeds onderhandelingen gevoerd en diverse percelen met opstallen aangekocht. Het betreft de aankoqp van de navolgende percelen van de heer L. C. Rinn, Bylocqueplein, het perceel Oosterstraat 52, kad. bekend gemeente Axel sectie G no. 2915 groot 78 cA. van de heer J. C. Deij, Noordstraat, het perceel Buthdijk no. 3 en 5, kad. bekend gemeente Axel, sectie G no. 2736 groot 126 cA. van de heer M. de Feijter, Buthdijk, een gedeelte v an de percelen kad. bekend gemeente Axel, sectie F no. 2793 en l/48 ter grootte van 46 cA. van de heer H. J. de Moor, Gentsestraat 52 te Hulst de percelen plaatselijk gemerkt Oosterstraat 30, 32 en 34, kad. bekend gemeente Axel, sectie G no. 1829, 2665, 1832 en 1831, groot resp. 95 cA., 96 cA 14 A. 95 cA. en 7 A. 85 cA. van de heer H. Smies, Kerkdreef het perceel kad. bekend gemeente Axel, sectie G no. 3637, qroot 14 A 80 cA. van Mevr. de wed. J. P. Smies, Koestraat, het per ceel kad. bekend gemeente Axel, sectie G no. 3638 groot 8 A. 40 cA. van de fam. Verstraten-Boer de percelen plaatse lijk gemerkt Kerkstraat 13 en Kerkdreef 8 en 10, kad. bekend gemeente Axel sectie G no. 827 en 2891, groot resp. 134 cA. en 65 cA. In deze koop is be grepen de winkelinventaris, 'echter zonder bedrijfs voorraad. Deze laatste panden zijn benodigd voor de ver breding van de Kerkdreef mede ten gevolge van de aangevangen bevordering der verkeersveiligheid in de Noord-Zuid verbinding. B. en W. stellen voor hiervoor gelden beschikbaar te stellen tot een afgerond bedrag van ƒ45.000.—, hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, de wederopbouw en volkshuisvesting te Middelburg een gunstig advies heeft uitgebracht. Door B. en W. wordt voorgesteld tot deze onder handse aanbesteding te besluiten, hetgen voor de heer Oggel aanleiding is daarvoer zijn tevredenheid uit te spreken en de heer Kesbeke doet vragen of andere gegadigden te zijner tijd ook gelegenheid zal worden geboden in te schrijven, hetgeen door de voorzitter in bevestigende zin wordt beantwoord. onderzoek werd aangeboden de gemeente rekening voor het dienstjaar 1955. Deze zal word enonderzocht door de heren D. J. Oggel, K. Hamelink en W. de Feijter. De^edrijfsrekeningen zulen worden onderzocht doo- de heren P. A. Wondergem, C. van Bendegcm en F. Gerrits, Rondvraag. De heer C. van Bendegem vroeg of de in de G.S.W. regeling gewerkt hebbenden in 1955 ook in het genot van de 3% uitkering zullen worden gesteld. Hij zou gaarne zien dat hiertoe alles in het werk werd gesteld om dit te verkrijgen. Voorts bepleitte hij het schilderen en het voorzien met electrische verlichting der woningen in de Juliana- straat. Dat de woningen niet voorzien zullen worden van moderne W.C.-inrichting, daar moet hij zich nood gedwongen bij neerleggen, maar hij verwacht in elk geval dat men eindelijk eens de hand aan de ploeg zal slaan, daar het hier op sabotage begint te lijken. Ten slotte zag hij gaarne zo spoedig mogelijk gelden gevoteerd voor de gemeenschappelijke regeling in de Kanaalzone. De heer Oggel zou voortaan gaarne zien dat van gemeentewege voorkomen werd dat op de biddagen de mensen voor ijkwerkzaamheden verplicht worden hun kerkelijke plicht ente verzuimen. Ten tweede vraagt hij inlichtingen omtrent de rio lering aan de Nieuwendijk, waaromtrent hij vernam dat door de provincie bezwaar gemaakt wordt dat men onder de weg doorgaat. Ten derde zou hij gaarne een beslissing inzake de nodige verbetering van de weg Schapenbout—Spui willen bespoedigd zien en op korte termijn een be slissing van Middelburg willen uitlokken. Ten slotte dringt hij aan op kortere agenda's in ver band met grondig nodige bestudering en tevens het aanvangsuur der raadsvergaderingen op 7.30 uur te stellen. De heer de Feijter vraagt naar de bestemming van een stuk bouwgrond in de Evertsenstraat. heer Kesbeke vraagt naar de stagnering der noofzuivering door verhuring aan andere gemeenten en zag gaarne dat dit voorkomen werd. Ook vraagt hij zo spoedig mogelijk verharding van het bewoonde gedeelte van de Zuidsingel, waarna de vergadering gesloten werd. verschil te onzen nadele. De bevordering der voll gezondheid is meer waard. Hiermede is het voornaamste uit dit verslaq memoreerd en de wnd.-voorzitter sloot zich in a i ui waar. dering aan bij de secretaris-penningmeester waar k gold de belangeloze arbeid van mevr. Hamel,nU ber. Er is wel geen naam, die sedert het bestaa van het Groene Kruis met die van de /StUUl tpezi tpten 'dat i krooi Me Huidzuiverheid -Huidgezohdh Jïci VOORZITTER KRUIJSSE GING NA VOORBEELDIGE STAAT VAN DIENST VAN RUIM 41 JAREN HEEN. ff 50.000.voor riolering van Spui. Voor de riolering van het buurtschap Spui, be nevens de'verharding der uitgestippelde plannen al daar is een bedrag van ƒ50.000.— benodigd, die met algemene stemmen door de Raad worden gevoteerd. Punt 17 van de agenda aangaande het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van de rijksweg Axelse Sassing—Sluiskil werd tot de volgende vergadering aangehouden. Aan het Julianaziekenhuis te Terneuzen zal bij wijze van voorschot het geraamde tekort voor het jaar 1956 zijnde een bedrag van 12.800.— worden uitbetaald in 2 termijnen, resp. per 30 juni en 31 December a.s. Aan de V.V.Z.F. werd met het oog op de grote paardenfokdag op 5 Juli a.s. een subsidie verleend van 200. In verband met de vaststelling der voorschotten op grond van art. 73, le en 2e lid der Kleuteronderwijs wet moet de gemeenteraad de voorschotten voor het lopende jaar vast stellen op de vergoeding voor het onderhoud van de schoolgebouwen, de verlichting, verwarming en schoonhouden van de schoolgebouwen en voor het onderhoud van de schoolmeubelen, het ontwikkelingsmateriaal, de hulpmiddel enen de school- behoeften, de aanschaffing van dit materiaal en de middelen en alle andere uitgaven ter verzekering van een, goede gang van het onderwijs. De bedoelde voorschotten bedragen ƒ650.— per lokaal en 8,50 per leerling. B. en W. stellen voor deze voorschotten als volgt vast te stellen Vereniging tot instandhouding ener fröbelschool 1300.. (2 lokalen) en ƒ680..(80 leerlingen). Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs 2925. (4J/£ lokaal) en 901(106 leerlingen). R.K. Kerkbestuur: 1950.— (3 lokalen) en,875,50 (103 leerlingen). Aangzien de besturen voldoende borg hebben ge steld kunnen deze voorschotten met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1956 telkens met een kwart gedeelte per kwartaal beschikbaar worden gesteld. Aldus werd besloten. De R.K. Bond van Bejaarden vroeg een, tussentijdse subsidieverhoging voor 1956 van 100.—, doch daar deze vereniging voor 1955 een bedrag van 25. ontving meenden B. en W. in deze niet van hun steeds ingenomen standpunt te moeten afwijken, maar zijn zij wel genegen dit voor de begroting van 1957 opnieuw onder de loupe te nemen. De Raad ging met dit standpunt accoord Hierna werden de diverse voorgestelde wijzigingen van de begrotingen van verschillende gemeentelijke bedrijven en diensten vastgesteld. Op de reclames tegen diverse aanslagen in de ge meentelijke belastingen werd beslist overeenkomstig de daarop aangegeven adviezen. 176 woningen worden buitenwerks geschilderd. In de vergadering van de Commissie van Toezicht op het gemeentelijk woningbedrijf van 6 April 1956 is met algemene stemmen besloten tot het doen van een voorstel aan B. en W. tot onderhandse aanbe steding van het buitenschilderwerk van de complexen der 126 en der 50 woningen aan de fa. Hoebé Zn. Deze firma wil het schilderwerk aannemen voor de tijd van zes jaar. Reeds hebben Ged. Staten bericht dat zij in principe geen bezwaar hebben tegen deze onderhandse aanbesteding, terwijl ook de directie voor „Het moet mij toch wel even van het hart, dat het wat onwennig is om U te zien zitten op de stoel, waar op de heer Kruijsse meer dan 40 jaren heeft gezeten. Aldus sprak de secretaris-penningmeester de heer A. P. Ie Feber, in zijn als steeds omvangrijk en stijlvol jaarverslag ,tot de heer Blok, die - bij ontstentenis van de heer Kruijsse, die pas herstellende is van een maandenlange ongesteldheid het voor hem onge twijfeld zwaarwichtige besluit meende te moeten nemen het bijltje er bij neer te leggen, door deze vervanqen werd. Ook deze memoreerde het ongewone absentisme van de volijverige, ruim 80-jarige praeses, die als wij ons goed herinneren voor de eerste maal sedert de oprichting de jaarvergadering niet kon presideren De heer Blok memoreerde nog bondig wat onder de stuwende leiding van de heer Kruijsse op het terrein van het Kruiswerk ter plaatse mocht worden ver wezenlijkt. Evenals de naam le Feber is die van de heer Kruijsse niet alleen naar de letter als het ware daarmede verweven en spr. noemde de stichting van wijkgebouw, consultatiebureau en Kraamcentrum wel zeer bijzonder als symbolen van deze werkzaam heid. Daarop werden door de secretaris-penningmeester de gewone plichtplegingen vervuld, die het grootste deel van het officiële gedeelte der agenda in beslag namen door de uitvoerigheid der overzichten. De heer A. P. le Feber nam de gelegenheid të baat te wijz enop de éénjarige exploitatie van het consul tatiebureau, dat door de H.H. doktoren en het ver plegend personeel als om strijd wordt geroemd omdat het in elk opzicht blijkt te voldoeh en het een genot is er in te werken. Het zuigelingenbureau hield 19 zittingen als gevolg van een heersende epidemie alzo een drietal minder dan voorzien was. H.H. Doktoren achtten het namelijk niet verant woord tijdens het voorkomen van besmettelijke ziekte te consulteren. In de maand Augustus is voorts, zoals bekend is, het gebouw gesloten. Nieuw ingeschreven zuigelingen waren er 85, het geen het normale getal mag worden geacht. Gemid deld bedraagt het aantal consulten per zitting 35. Het kleuterbureau hield 9 zittingen, ook hier vervielen alzo ttwee zittingen. De moeders zijn in het algemeen vol lof en bezoeken het gebouw gaarne. Spr. bracht dank aan de belangeloze arbeid van mevr. Hamelink-le Feber, die de zuster tijdens de zittingen assisteert. Wijders wordt het gebouw nog gebruikt voor zit dagen van de internist dr. van Gelder, de vrouwen arts dr. Nieuwenhuizen-Kruseman, en de spraaklerares mej. Witkam. Ook voor de Rode Kruis-colonne wordt het gebouw gebezigd tot het geven der cursussen. Door alle betrokkenen wordt een vergoeding betaald en als wacht- en spreekkamer voldoet het gebouw uitstekend. Ook werd door zuster Fuijkschot nog een moeder cursus gegeven, vanzelfsprekend in het eigen gebouw en met intense belangstelling. Door spr. werd gewezen op de zo omvangrijk ge worden arbeid der zuster, die het gehele jaar door ongestoord haar werk verrichtte en altijd tot lof van de artsen zowel als patiënten. Hier volgt het aantal gebrachte bezoeken Ziekenverpleging 2636t.b.c.-bestrijding 61 zui- gelingenbezoek 351 kleuterbezoek 71 rheumabe- strijding 10 praenatale zorg 5, totaal 3134 bezoeken. Deze arbeid is niet weg te denken en overwaard er propagandist voor te zijn. Jammer dat er altijd nog mensen zijn, die onvoldoende sociaal besef bezitten en geen .id zijn ,al zijn dit maar enkelingen. Er werden 5 bestuursvergaderingen gehouden. Het salaris der zuster werd niet onbelangrijk verhoogd, doch ten opzichte van de pensionnering blijven er nog onvervulde wensen, vooral met he oog op het feit dat de zusters op 55-jarige leeftijd de dienst moeten verlaten. Verschillende partiële vernieuwingen en verbete- ringen aan gebouwen en benodige attributen werden opgesomd. Ook werd voor de zuster een bromfiets aangekocht. Het ledental daalde met 20 en bedraagt nu 1433. Kraamcentrum. Hierover vervolge de heer le Feber Het aantal verzorgingen bedroeg 149 tegen 160 in 1954. Het aantal verzorgingsdagen was 1620 tegen 1812 in 1954. De zuster bracht 626 bezoeken. Op 31 December waren in dienst 6 gediplomeerde en 2 leerling-kraamverzorgsters. Dit aantal is wel zeer gering. Een klacht die men van meerdere kraam- centra verneemt. Dit is wel zeer jammer gezien het vele werk dat de leidster-docente doet. Het financieel gedeelte van het kraamcentrum is ongunstig. De verenigingen behoefden ook in het af gelopen jaar geen bijdragen aan het centrum te ver lenen. Wij prijzen ons gelukkig een eigen centrum te hebben waardoor wij niet meer afhankelijk zijn van andere organisaties. Om enig inzicht te geven in het Groene Kruiswerk wil ik ook nog iets zeggen. over het provinciale Groene Kruis. Alle plaatselijke verenigingen zijn daarbij aangesloten, hetgeen ook een eis is om Rijkssubsidie te krijgen. De provinciale vereniging heeft in dienst drie zusters voor de kinderhygiëne. Z geven b.v. de moedercursussen, geven voorlichting aan besturen en wijkverpleegsters, behandelen onderwerpen op alge mene vergaderingen en in nog maar slechts enkele gevallen behandelden zij onderwerpen voor sexuele voorlichting aan de jeugd. Samen met het Wit-Gele Kruis wordt een dienst onderhouden ter bestrijding van geslachtsziekte. On nodig is deze dienst jammer genoeg niet. Ik geef U enkele cijfers van ontdekte gevallen in Zeeland m. vr. kind. tot. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 61 66 33 160 West Zeeuwsch-Vlaanderen 6 5 4 15 Schouwen-Duiveland 9 11 6 26 Rayon Goes 8 9 1 18 Walcheren 20 15 3 38 Totaal 104 106 47 257 1629 patiënten, brachten een controle-bezoek aan de adviesbureaux, waarvan 889 in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Verder is een zuster in dienst voor de rheuma- bestrijdingen en een zuster voor de geestelijke volks gezondheid. Ook hier weer een duidelijk bewijs der veelomvattendheid der werkzaamheden. vv^jr zo nauw aan deze mooie vereniging in Axel ver bonden is, dan de naam le Feber. Bij de discussie werd door een der leden de gunstige salariëring besproken van de in de kraal verpleging werkzame zusters, waarin nogal beduiden! verschillen voorkomen in de lande. Hieraan w0Hi aandacht geschonken. Daarop werd de secretaris-penningmeester dank qe bracht voor zijn enorme arbeid en hem vanwege ha financiële rapport decharge verleend, daar alles keur», in orde was bevonden. In de kascommissie voor 1956 werden benoemd J» heren P. Pladdet, P. J. van Driel qn H. Smies Namens het bestuur werden alvorens tot vervult van, twee vacatures werd overgegaan, 'voorgesteld de heer A. E. C. Kruijsse te benoemen tót pre-vooriitter Met algemene stemmen werd zulks onder bljVal bi- sloten. Ten opzichte va nde heer A. de Visser, die even- eens als bestuurslid bedankte werd eveneens besloten deze vanwege zijn eveneens vele en ook meer dan 40 jaar bewezen diensten, het ere-lidmaatschap aan te bieden. Ook dit verwierf algemene instemming. Daarop werd overgegaan tot bestuursverkiezing ter vervulling der beide vacatures. Bij ttweede vrije stemming werd in de vacature Kruijsse gekozen no taris J. Meijling, met grote meerderheid van stemmen Voor de vacature de Visser werden eerst een twee tal vrije stemming engehouden. Daarop volgde eet herstemming tussen de heren. A. Scheele en W. van Cadsand. Laatstgenoemde werd met ruime meerder heid gekozen. Het offieële gedeelte bleek hiermede afgelopen daar niemand iets voor de rondvraag had en volgde een korte causerie van Zuster Stellweg over de be tekems van. het lidmaatschap in het algemeen en bij zonderlijk omtrent de gezondheidszorg. In onze tijd beheerst de techniek steeds terker de levenswijze. Dil beeft ook zijn schaduwzijden, zei spreekster en dt fiim „De Eeuwige Strijd'' is daarvan een voorbeeld daar zij de internationale Wereldgezondheidsorgani satie in haar arbeid tegen het besmettingsgevaar mo biel maakt. Op ontstellende wijze werden» hiervan be wijzen geleverd door de enorme vlucht die het verkeer te land, te water en in de lucht heeft genomen. Li weerwil van de stijgende hogere gemiddelde leeftijd blijkt o.a. ook dat het aantal ziekten toeneemt, mede als uitvloeisel van onze leefwijze. In deze documen- taire film vond spr. voldoende stimulerende symp tomen anderen aan te sporen daadwerkelijk actie te betonen door lidmaatschap en. juister begrip met oog voor de feiten. Nadat op deze film nog een andere rolprent was gevolgd, betreffende de kleurenpracht rondom Aals meer en Hollands bloemenrijkdom ook als export artikel was belicht, vertolkte de praeses de dank der vergadering aan Zr. Stellweg, de hoop uitsprekend dat volgende vergaderingen nog beter zullen worden bezocht door anderen daartoe op te wekken. Er waren, ook tal van dames aanwezig. Nader vernemen wij dat in een. Donderdagavond gehouden bestuursvergadering tot voorzitter van het Groene Kruis is gekozen, de heer J. Blok. GESLAAGD, Aan het Instituut Cuppens-Geurs te Eindhoven slaagden onderstaande leerlingen der Landbouwhuis- houdschool te Axel .opgeleid door mevr. C. M. Die- leman-de Smidt, voor lerares-coupeuse de dames D, Schipper te Zuiddorpe en E. Fijma te Axel. Voor coupeuse mej. A. Verduin te Axel. Nadelig financieel saldo. De contributies hebben opgebracht ƒ7205.— tegen ƒ7307,50 in 1954. Een geringe vermindering dus. De subsidie der gemeente bedroeg 1500,— plus een subsidie voor het consultatiebureau van 150.—. In vergelijking met naburige gemeenten is dit bedrag aan de lage kant. Bij de uitgaven treffen wij de post aan voor kosten ten^ behoeve van de zuster met ƒ5510,58 tegen ƒ4772,59 in 1954. Het totaal der uitgaven bedroeg 15.083,94 en het totaal der inkomsten ƒ14.071,10, zodat er een nadelig slot is van 1012,84. De geldmiddelen van het Groene Kruis bedroegen op 1 Januari 1955 ƒ6195,48 en dit verminderde door genoemd nadelig slot tot ƒ5182,64 op 31 Dec. 1955. Dit lijkt niet mooi. Afsluiten met 1000.— nadelig saldo. Angenaam zou het ons zijn als een Uwer aan wezigen in staat was om dit bedrag zo in eens aan ons te overhandigen. Toch denken wij het zonder dat ook wel te boven te komen. De extra uitgaven waren enorm- het vorig jaar en ieder jaar zijn die uitgaven niet te doen. Het blijft zaak zoveel mogelijk leden te winnen. Misschien komt oo kde tijd nog eens dat het gemeentebestuur het werk van het Groene Kruis met een hogere subsidie waardeert dan tot nu toe. In 1914 1000.- subsidi en in 1955 1500.- is wel een enorm DIPLOMA-UITREIKING CHR. LAGERE LANBOUWSCHOOL. In het gebouw der Chr. Lagere Landbouwschool alhier vond Dinsdagnamiddag na de hieraan vooraf gaande en gebruikelijke openbare les de uitreiking plaats der diploma's aan de leerlingen die met goed gevolg de ganse 4-jarige cursus hadden doorlopen. Volgens traditie waren hierbij ook weer de ge meentebesturen der land van Axelse gemeenten, als mede de leden der Commissie van Toezicht en voor aanstaanden uit C.B.T.B. en C.J.B.T.B., mitsgaders de ouders van de leerlingen geïnviteerd en deze allen werden door de praeses, de heer C. de Putter, een hartelijk welkom toegeroepen, nadat met gebed en schriftlezing de bijeenkomst was geopend. Zeer in het bijzonder heette de voorzitter welkom het gemeentebestuur van Axel, vertegenwoordigd door loco-burgemester P. J. van Bendegem en burgemeester D. Trimpe met wethouder de Koeijer van Zaamslag en de Rijkslandbouwonderwijsconsulent ir. Joh. Roest uit Schoondijke. Daarna volgde ingeleid door de directeur, de heer K. Booy, een openbare les van de 3e klasse, welke gesplitst was in een zuiver theoretisch en een meer op de practijk ingesteld technisch gedeelte dat in hand enwas van de onderwijzer, de heer Mangold. Dit onderdeel werd op zeer vlotte wijze afgewerkt waarbij ale leerlingen uit deze derde klasse op zeer correcte wijze de hen voorgelegde vragen beantwoord den of de berekeningen en technische vraagstukken onder de knie bleken te hebben,. Deze 3e klasse ging dan ook in haar geheel over naar de eindklasse. Vervolgens kwam de ditmaal door verschillende tussentijdse omstandigheden slechts uit vijf leerlingen bestaande eindklasse aan de beurt, die thans de 4- jarige cursus met vrucht achter zich had. Zowel be en I: voor hen Aa wegei cursu: bewij; Op eerst kwalil wijs d Der cursus ander: de we geerde lïchtv; men die in uoorta tot ste Sp/.g en o'éi wellief landbo dosis Nad voorzii Roest, niet de woordi loco-bt teerde commis aan ell worden die imi landboi de jon» slechts Labora ter pla: oplever De h commis, tuiging De h kende s dat alle seerde Voor: geestere denken ook op de oudi weerhoi Spr. br; en de t commiss in het b: nog inte Hiern: door L. het twi Winklei al met zal deze, heid wc In eer op de le plicht ii van Go volgens Nadat sloten jaarlijkse De A een zeke toon we» denis va van klee landboux king var winst ve een oude De he bleek na te verva, bereiding bet ware groeid, a derden v uitwendig de werke kribben, gebruikeli belang st historisch verwierf, brengen gaarne be te geven.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2