AXELSE COURANT Gemeenteraad van Axel. JEUK DDD j. C.VINK Wrijf Kou en Pijn Frankering bij abonnement, Axel 70e Jaargang No. 74 ZATERDAG 23 JUNI 1956 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. weg met DAMPO i w- 0m f* Blfei VERSCHIJNT IEDEKE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 115S-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPkIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Inr «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein^ ldvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ZITTING VAN DINSDAG 19 JUNI 1956. De raad onzer gemeente kwam Dinsdagavond onder leiding van burgemeester van Oeveren ten stadhuize in vergadering bijeen. Afwezig was de heer Gerrits. Eén vacature. Na de opening werden de notulen vastgesteld van de vergadering van 10 April j.l. waarna een groot aantal ingekomen stukken voor kennisgeving werd aangenomen, als zijnde alle van formele aard. Het laatste ingekomen stuk behelsde bericht van de heer P. Tollenaar, dat hij wegens vertrek uit de ge meente Axel zich genoodzaakt ziet te bedanken als lid van de gemeenteraad. Hij uitte daarbij zijn dank aan het College van B. en W., de raad en de ambte naren ter secretarie voor de steeds bestaan hebbende onderlinge goede verstandhouding. Hij sprak de hoop uit dat het onder Gods onmisbare zegen de gemeente wel moge gaan. B. en W. stellen voor hem een schrijven te doen toekomen waarin zij hem danken voor de prettige samenwerking die steeds heeft bestaan gedurende zijn lidmaatschap van de raad onder de wens dat het hem in zijn nieuwe gemeente ook goed moge gaan. De door mevrouw Folkersma-Staal gestelde vraag aangaande de overbruggingsuitkering aam, gepension- neerden zal in een volgende vergadering worden be antwoord. In de reeds lang bestaande vacature van onder wijzeres in vaste dienst aam de Openbare Lagere School alhier kan thans worden voorzien nu zich hiervoor een sollicitante heeft aangemeld, n.l. mej. C. L. de Jonge te Wissekerke, die in overleg met de Inspecteur van het Lager Ondrwijs te Goes thans ter benoemin gwordt voorgedragen, onder restrictie dat zij voor de datum van indiensttreding 1 Juli a.s. in het bezit zal zijn van de onderwijzersacte. Met algemene stemmen werd mej. de Jonge daarop in deze functie benoemd. Door de minister van binnenlandse zaken werd medegedeeld dat de totstandkoming ener regeling van ziektekosten voor het rijkspersoneel gelijk aan die voor 1955 zal worden bevorderd. Dit met uit zondering van de bedragen welke verhoogd zullen worden in verband met de gestegen premies vam, de ziekenfondsen. Aan het verzoek voor het gemeente- personeel een dienovereenkomstige regeling te treffen zal worden voldaan. Onbewoonbaar verklaard werd de woning L 2 te Kijkuit. Verder werd de termijn verlengd van diverse in 1955 onbewoonbaar verklaarde woningen, n.l. Spui N 120, Kijkuit K 68, Oude wijk 2 en Zuivel- straat 45. Deze verlenging geldt voor één jaar daar aan deze bewoners nog geen andere woning kon wor den toegewezen. Alle slagers in de gemeente hebben een gemeen- schapelijk verzoek ingediend om voor hun zaken een verplichte vacantiesluiting vast te stellen. De Kamer van Koophandel is hierover gehoord, welke heeft medegedeeld, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. De bedoeling is, dat de slagers in onderling overleg de sluitingsdagen regelen en wel zodanig dat slechts enkele winkels tegelijk gesloten zullen zijn. De levensmiddelenbedrijven, welke vleeswaren ver kopen vall enhier niet onder. Aldus werd besloten en het ontwerp besluit zo danig vastgesteld. Daarvoor hebben zij reeds informaties ingewonnen en van de Nederlandse Kampeerraad bericht ontvangen dat het terrein in de buurt van de jeugdherberg daar voor zeker geschikt zou zijp,, mede in verband met de mogelijkheid dat de jeugdherbergvader toezicht zou kunnen uitoefenen. Nader voorstel in deze zal volgen en werd voorts overeenkomstig het voorstel van het college besloten. Doordat Ged. Staten van Zeeland bezwaar maakten tegen de nieuwe verordening op de heffing van op centen op de grondbelasting in deze gemeente werd het raadsbesluit d.d. 10 April 1956 dienaangaande in getrokken. Niet krabben, tie helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk In enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep In de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Kampeerverordening. Door de toeneming van het toeristisch bezoek en de daarmee ontstane behoefte aan kampeergelegenheid, wordt het gewenst geacht bepaalde regelen vast te stellen in verband me t het gebruik van kampeer terreinen. Daardoor kan het be,lang van de kampeerders wor den gediend en waneer vastgesteld wordt dat niet maar lukraak hier en daar wordt gekampeerd, worden tevens de belangen van de eigenaars of gebruikers van gron den gediend. Ook kan dan het toezicht beter tot zijn recht komen en, worden openbare orde en goede zeden bevorderd. Wanneer hier regelen voor het kamperen bestaan, kunnen de ouders van kampeerders met meerdere ge rustheid hun kinderen ook vrijheid geven om onze gemeente te bezoeken» daar zij dan kunnen weten en mogen verwachten d.at alhier bepalingen bestaan, die eventuele minder ge wenste toestanden tegen gaan. Bij het ontwerpen van een verordening is een model gevolgd, hetwelk in. meerdere gemeenten reeds geldt. Het is voor de unif-orn ïiteit van belang dat dezelfde be palingen worden vas tgesteld .waarop ook de Kon. Ned. Toeristenbond A .N.W.B. aandringt, indien een verordening wordt vas tgesteld. B. en W. stellen vooide hierbij gevoegde ontwerp verordening op het kam peren aldus vas te stellen. In verband met mogelijk tc lenemend aantal - kampeerders in onze gemeente hebbel u zij overwogen of het niet gewenst is een klein kan ipeerterrein in de gemeente te stichten. Mater Amabiliscursus aan de Landbouw- huishoudschool. Deze cursus beoogt een afzijdige opvoeding van meisjes, die de leeftijd van 17 jaar hebben bereikt. Het programma is te onderscheiden in 1. kernprogramma2. aanvullend programma. Voor wat het kernprogramma betreft is de Mater Amabilisschool een cursus van de huishoudschool en als zodanig subsidie-technisch een onderdeel van het Nijverheidsonderwijs. Om deze opleiding bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan te vragen, is het nodig dat de gemeente een verklaring afgeeft, waaruit blijkt dat het gewenst is, de betrokken school met een Mater Amabiliscursus dit te breiden. Door het bestuur van de Z.L.M. is het verzoek ge daan deze aangelegenheid in de eerstvolgende ver gadering van de raad te behandelen. B. en W. stellen voor te besluiten om de verklaring a fte geven, dat het gewenst is aan de landbouwhui:;- houdschool alhier een Mater Amabiliscursus te ver binden. Dienovereenkomstig werd besloten. Nieuwe straatnamen. De Raad toont eerbied voor de historie. In de vorige raadsvergadering van 10 April is dit punt tot een volgende vergadering aangehouden, ten einde de heer Oggel in de gelegenheid te stellen een aantal namen van persoonlijkheden uit de geschiede nis van Axel aan B. en W. ter beoordeling voor te leggen. Genoemde heer Oggel heeft met de heer J. R. de Jonge .stadsarchivaris een opgave van namen ge daan, die 1betrekking hebben op de geschiedenis van Axel 2. historisch verantwoord zijn 3. niet al te ingewikkeld zijn, zodat ze geen moeilijkheden kunnen opleveren in verband met adressering. Zij adviseren Straat I te noemen „Johannastraat", onderschrift Gravin Johanna van Constantinopel 12051244. Dit als herinnering aan Johanna van Constantinopel, Gravin van Vlaanderen, die in 1213 aan Axel stads rechten schonk. Straat II te noemen „Ferdinandstraat", onderschrift Ferdinand van Portugal, Graaf van Vlaanderen. Deze man was de echtgenoot van Gravin Johanna, die dus ook betrokken was bij de schenking der stads rechten. Straat III te noemen „Robertstraat", onderschrift Robert, heer van Axel, 813. Deze was de eerste bekende heer van Axel. Hij bouwde hier in 813 een klooster. Straat IV te noemen „Olivierstraat", onderschrift Olivier ,heer van Axel plm. 1200. Deze was heer van Axel en verkreeg door zijn dapperheid het eerste wapen van Axel (het schild met de rode keper). Straat V te noemen „Van Gistellestraat", onder schriftJoos van Gistelle 14461516. Dit ter her innering aan het geslacht van Gistelle, heren van Axel en de Moere (Zuiddorpe), in het'bijzonder aan Joos van Gistelle ,de grote reiziger". Straat VI „(Jacob) de Hontstraat" onderschrift: Jacob de Hont 1487—1525. Deze beschreef de ge schiedenis van Axel en de dagelijkse gebeurtenissen in Axel in de 15e eeuw. Hij was presbyter en organist van de parochiekerk St. Petrus. Straat VII te noemen „te Waterstraat", onderschrift Ds. W. te Water 1688—1764. Ds. te Water, predi kant te Axel, beschreef de historie van Axel, alsmede „Historie der Hervormde Kerk te Genten „Hoog adellijk en adelrijk Zeeland". Straat VIII te noemen „Van Middelhovenstraat", onderschrift: Ds. Jona van Middelhoven 1705—1757. Dez ewas predikant in Axel en van hem is bewaard de plattegrond der stad Axel plm. 1740, in het stad huis aanwezig, die ons de toestand der stad in die tijd doet kennen. Straat IX te noemen „Calandstraat", onderschrift F. Caland 1860. Deze verrichtte veel onderzoekingen in het stadsarchief en publiceerde o.a. de oudste stads rekening van Axel uit 1492. Droeg door zijn publi caties veel bij tot de kennis van de oude geschiedenis van Axel: Brug X te nomen „Jan Pikkeveebrug". Jan Pikkevee redde Axel in 1702 door een list van een aanval der „PRINS BERNHARD FONDS" Ter gelegenheid van de inzameling van het „Prins Bernhardfonds wordt bijgaande foto montage van het Ko ninklijk Gezin uitge geven waarvan de op brengst geheel aan dit fonds ten goede komt. Foto M. C. Meyboom. Franse troepen. Al was hij een eenvoudig en onbe kend man, toch rust op ons de plicht de gedachtenis aan zijn heldenmoed aan de vergetelheid te ontrukken. Deze naam is bedoeld voor de brug leidend naar de boerderij van de heer \V. de Feijter Wzn. Het college waardeert de moeite en de tijd, die de heren aan deze materie hebben besteed, doch kan deze straatnamen in deze nieuwe wijk, niet bewonderen. Zij zullen door het -publiek evenmin worden toe gejuicht. Het is een greep uit verschillende jaartel lingen van zeer uiteenlopende aard .waardoor een zekere lijn wordt gemist, die in andere wijken heeft gegolden. Zij achten het naar voren brengen van namen en voornamen van personen uit de historie, als straataanduiding in deze wijk niet op zijn plaats. Zij zijn als college door deze opsomming niet be vredigd en hebben daarom geen vrijheid kunnen vinden deze namen ter vaststelling als straatnamen aan de vergadering voor te legen. B. en W. menen, dat het gerechtvaardigd is voor deze nieuwe wijk, grenzende aan het bos, het vorig voorstel, zijnde de namen van bomen, opnieuw de raad aan te bieden ter vaststelling, welke straatnamen zij hieronder nog eens herhalen Straat I (langs het nieuwe kanaal „Bosweg Straat II „Elsweg" Straat III „Meidoornstraat" Straat IV „Abeelstraat" Straat V „Esdoornstraat" Straat VI „Haagbeukstraat" Straat VII „Vlier straat" Straat VIII „Hazelaarstraat" Straat IX „Berkstraat". De heer C. van Bendegem was gefrappeerd door de houding van B. en W. nadat zij in de vorige ver gadering aan de heer Oggel de opdracht hadden ver strekt samen met de stadsarchivaris te trachten uit de historie beter hanteerbare namen dan de aanvankelijk genoemde op te diepen. Temeer bevreemdt hem dit nu het college weer met dezelfde namen, die toch eigen lijk weinig spreken, tot ons komen aandragen. Hij acht dit geen gelukkige greep van B. en W. en zou dan ook meer voelen voor de namen die thans, na serieus onderzoek ,door de stadsarchivaris en de heer Oggel werden aanbevolen. Eén bedenking heeft sipr. nog tegen de aan de brug naar het erf van de heer de Feijter te geven naam. Deze acht hij weinig ver heffend en zal deze ook niet in de smaak blijken te vallen. De heer Oggel heeft ook met zeer gemengde ge voelens kennis genomen van het standpunt van B. en W„ tenzij daarin de invloed van de minderheid zich heeft doen gelden is dit feitelijk in strijd met dat van de vorige vergadering. Althans van waardering waar over B. en W. tegenover de adviseurs getuigen, kan hij maar weinige sporen vinden. Ten sterkste bestrijdt hij de mening dat het publiek niets voor de historische namen zou voelen. Integendeel, heeft hij juist veel waardering uit alle lagen der bevolking vernomen. De zeer uiteenlopende jaartallen en de geschiedkundige tijdperken die nu word enaangevoerd gelden evenzeer met betrekking tot namen als Piron, Jan Scharp, By- locque, e.d. Ook daarin zit niet de lijn die B. en W. hier zozeer prefereren. En wat de naam „Pikkevee betreft, deze was de naam van een eenvoudig man en spr. zegt in verband daarmede„Wat geeft dat en wat zou dat Wij zijn toch democratisch Er zijn ook nog namen als die van een Axelaar Jan Meijer, die als officier deelnam aan de tiendaagste veldtocht. Toen hij dan ook de zinsnede las over het niet op zijn plaats zijn van sommige namen brak zijn klomp helemaal en dacht hij aan de lengte van som mige straatnamen en lanen in de grote steden, zoals o.a. Johan van Oldenbarnevelt en Copus van Catten- burgh. De argumentering van B. en W. is dan ook uiterst zwak en toont een duidelijk gemis aan begrip stander van de namen door B. en W. genoemd en voor de Axelse historie. Daarom is hij ook tegen- vóór handhaving der historische namen. De heer de Feijter meen te dat de raad volkomen vrij is in het bepalen van het standpunt ten opzichte van deze namen en verklaart zich in algemene zin voor historische namen met voorbehoud, dat hij niet overtuigd is van de noodzakelijkheid om de brug in dit gedeelte genoemd een speciale benaming te geven. Dit ziet hij niet zozeer in. De heer Kesbeke verklaart zich eveneens voor de historische namen en voor het voorstel Oggel. De brug zou men ter Hagenbrug kunnen noemen. Ook de heer Wondergem prefereert historische namen. Desgevraagd geeft alleen mevr. Folkersma te kennen voorstandster te zijn van het voorstel van B. en W. In semming gebracht werd het voorstel van B. en W. met 3 tegen 8 stemmen verworpen. Voor stemden de beide wethouders en mevr. Folkersma. Geacht werd daarmede het voorstel de Jonge - Oggel te zijn aan genomen. Ingaande 1 Juni 1956 is de vijf-jaarlijkse pacht aan de Hengelsportvereniging „G.O.A. verstreken. Met het oog op de inkrimping van het viswatergebied wordt nu voorgesteld een jaarlijkse bepaling ener pachtsom van ƒ250.— te bepalen. Het verlaagde bedrag zal alsnu ten laste der Bad -en Zweminrichting worden gebracht. De heren Oggel en Pijpelink kun nen alleen hun stem aan dit voorstel geven als des Zondags niet zal worden gevist, waarna het werd aangenomen met de stemmen der heren Oggel, Pijpe link en wethouder de Putter tegen. Besloten werd daarop tot deelname in de Stichting Aanvullende Werkplaatsen midden-Zeeuwsch-Vlaan- deren, voor het geschikt maken van personen wier lichamelijke en geestelijke of sociale omstandigheden een belemmering vormen voor plaatsing in het vrije bedrijf. Het kapitaal der Stichting bedraagt 100.— waarin aandeel zal worden genomen door Terneuzen met 30.—, Axel met 20.— en Hoek, Zaamslag, West- dorpe, Philippine en Sas van Gent allen met 10. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1