I VADERDAG OCTANlUM'p*»» 'OCTANIUM Boekhandel Firma J. C. VINK Het mooiste cadeau voor met de opzienbarende Ook in 3, 4 en 6 kleurenpotloden Ballpoints en Vulpennen in lagere prijzen en ruime sortering. a. d. e. 23. UIT ONZE OMGEVING AXEL Als Uw maag in lichter laaie raakt van Brandend Maagzuur jrmiih tiniiin M m iwwnuM abm de CrMl VMtrooolVDde Perker JU" heeft r de OCXAMTO1I pen. die bo fwuurfflit m bet papter pUklt. en waarmee men echrflf t «onder vermoeid te raken. De Per kar JT -fcet van aOa andere merken la prDektawre. Vraag Uw wtakalter D perfecta, nieuwe Parker vulpen te Br ie een keuze aft eantrefcketyke kleuren as utt reraebflleade San niet Kan niet roeetan Onverslijtbaar Soepel en took is een legering van 8 speciale soorten metaal. b. 6. 8. 9. 10. 11 12. 13. 14. a. b. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. a. b. c. 24. OPENBARE VERGADERING VAN DE GEMEENTERAAD. Dinsdagavond 19 Juni om 7 uur komt de Axelse gemeenteraad ten raadhuize bijeen voor het behande len van de volgende agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel tot benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. School alhier. 4. Voorstel tot wijziging van de verordening ge neeskundige verzorging gemeentepersonee'.. 5. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de woning L 2. idem tot verlenging van de termijn van diverse onbewoonbaar verklaarde woningen. Voorstel tot vaststelling van een vacantiesluiting voor de slagerswinkels. 7. Voorstel tot vaststelling van een kampeerver- ordening. Voorstel tot intrekking van het Raadsbesluit, d.d. 10 April 1956, waarbij de verordening op de heffing van opcenten op de grondbelasting werd gewijzigd. Voorstel op het verzoek van het bestuur van de Z.L.M. om aan de Landbouwhuishoudschool te Axel een Mater Amabiliscursus te verbinden. Voorstel tot het geven van namen aan straten in plan Zuid. Voorstel onderhandse verhuur van viswater en het z.g. Kleine Putje aan de Kinderdijk aan de Hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles'' te Axel. Voorstel tot deelname in de Stichting Aanvullende Werkplaatsen in Midden Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorstel tot aankop van een strook grond aan de Buitenweg. Voorstel tot aankoop van enige percelen in de Oude wijk, ten behoeve van de sanering in dat deel der gemeente. aan de Kerkdreef in de Noord-Zuid-verbinding door de gemeente. Voorstel om gelden te voteren voor rioleren en verharden van uitbreiding Spui. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor verbetering Rijksweg Sluiskil—Axelse Sassing. Voorstel op het verzoek van het bestuur van het Julianaziekenhuis te Terneuzen om het geraamd tekort voor 1956 bij voorschot uit te betalen. Voorstel op het verzoek van het bestuur van de V.V.Z.F. te Axel om een bijdrage, ten behoeve van een paardenfokdag. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op grond van art. 73, le en 2e lid der Kleuter onderwijswet. Voorstel op het verzoek van de Kath. Bond van Bejaarden en Gepens. te Axel om subsidie. Voorstel op ingekomen reclames tegen aanslagen in diverse gemeentelijke belastingen. Voorstel tot vaststelling diverse wijzigingen gemeentebegroting dienstjaar 1955. wijziging begroting gasbedrijf dienstjaar 1955. wijziging begroting woningbedrijf dienstjaar 1955. wijziging begroting burgerlijk armbestuur dienst jaar 1955. wijziging van de gemeentebegroting dienstjaar '56. Voorstel tot onderhandse aanbesteding buiten schilderwerk van 176 woningen van het gemeen telijk woningbedrijf. Aanbieding van de gemeente- en bedrijfsrekcning dienstjaar 1955. AXELSE OUDJES BEZOCHTEN HET EILAND WALCHEREN. Voor de tiende keer in successie na de bevrijding droeg de jongste jaarlijkse reis onzer Axelse ouden van dagen in zekere zin het karakter van een jubileum trip. Met recht heeft deze wederom vlot verlopen tocht aanspraak mogen maken op deze benaming, want in de beide comfortabele Z.V.T.M.-bussen konden weer een kleine honderd oudjes die de zeven kruisjes ge- passerd zijn, worden geborgen, die dank zij de uit nemende zorgen van het Comité weer een onvergete lijke dag werden bereid. Des morgens rond half negen werd vanaf het Szydlowski-,plein gestart en als naar gewoonte was burgemeester van Oeveren weer present om zijn be jaarde burgers en burgeressen te vergezellen op deze mooie tocht dwars door het bloeiende Zeeuwsch- Vlaamse polderlandschap, dat nu weer belangrijk ver groot is door de pas ingedijkte en met goede wegen doorsneden Braakmanpolder. Daar de meeste reisgenoten het grootste deel van hun leven in de landbouw hadden gearbeid, was deze mooie tocht door deze nieuwe en rijkbevruchte polder streken voor hen als een openbaring en eer men er op bedacht was arriveerde men aan de veerboot bij Breskens. De mooie tocht over de steeds weer imponerende Scheldemond bracht onze Oudjes in de Scheldestad, waar de koffie juist klaar stond. Hierop ging het via de Noordzee-boulevard naar de Zeeuwse hoofdstad alwaar men in Hotel Over- beeke op de Markt na een wandeling door de stad vergast werd op een waarlijk feestelijk maal. Aan dit uit meerdere gangen bestaande diner ont brak niets en alle deelnemers aan de tocht waren na aankomst in Axel nog vol lof en opgetogenheid, niet in het minst over dit zo vorstelijk Middelburgse ont haal, dat door het altijd actieve comité weer zo keurig was vorbereid. De eigenlijke rondrit door Walcheren ving daarop aan en nu had het landschap weer een geheel van het Zeeuwsch-Vlaamse gebied afwijkend aanzien. De nog prille bomentooi en de smalle kronkelende wegen die de ene plaats met de andere verbinden en de meestal om de kerk gebouwde dorpen verlenen aan Walcheren toch een typisch eigen cachet. Na tal van plaatsen te hebben bezocht en van voorlichting te zijn gediend over het verloop der oorlogshandelingen en de inun datie van het eiland Walcheren, waarbij de oudjes nogal onder de indruk bleken, werd nog een bezoek aan Miniatuur Walcheren gebracht. Daarop ging de tocht in de richting van Zuid- Beveland en kwam men door de vruchtbare poldersc aldra in het gezicht van de stad Goes. In de „Prins van Oranje" aldaar wachtte reeds de koffietafel. Het oponthoud in de Ganzestad duurde niet zo heel lang en nadat de koffie genuttigd was ging het thans op het Kruiningse veer aan via hetwelk men Perkpolder en daarmede weer de Zeeuwsch-Vlaamse bodem be reikte. Inmiddels was het avond geworden en daar de aankomst te Axel op ongeveer 8 uur was vastgesteld werd nog over Hulst gereden en bereikte men op tijd en stond weer het eigen stedeke, waar bij de spoor wegovergang de beide muziekcorpsen reeds voor de ontvangst gereed stonden. Burgemeester van Oeveren reed voorop en de beide bussen werden voorafgegaan en gevolgd door één der muziekcorpsen onder welker opgewekte tonen men dwars door onze gemeente naar „Het Centrum" t°ag, onder grote belangstelling van familie en ver wanten. Hier volgde weer het gewone onthaal en terwijl de oudjes nog van een kop koffie of een andere hart versterking gebruik maakten bliezen „Hosanna" en „Concordia" om beurten hun pittige marsen. Tijdens de aanwezigheid in de foyer dankte de heer A. Maas in welgekozen woorden het comité voor de velerlei goede zorgen bij vernieuwing betoond. De heer J. van Damme dankte daarop namens het comité alle milde gevers voor hun bijdragen, die steeds noodzakelijk zijn voor het welslagen, van deze uit stapjes, de hoop uitsprekend dat ook volgende jaren de Axelse bevolking deze milddadigheid zal blijven betonen. VERGADERING VAN DE BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. De opkomst naar de onder leiding van de heer J. van Riet uit Terneuzen op de bovenzaal van „Het Centrum alhier gehouden algemene vergadering van deze bond was zeer bevredigend te noemen. De voorzitter verwelkomde de aanwezigen hartelijk waarna de in 1955 overleden leden van de afdeling met één minuut in acht genomen stilte werden her dacht .waarop het hoofdbestuurslid, de heer Groen uit Bussum, het woord werd verleend. Deze spreker hield een inleiding aangaande de wet Algemene Ouderdomsvoorziening, waarbij ook het ontwerp van wet betreffende beperking der uitbe taling van een overheidspensioen ter sprake kwam bij gelijktijdige aanscpraak op pensioen krachtens de Algemene Ouderdomsvoorziening. Spr. nam krachtig stelling tegen het tornen aan deze rechten. Wat de gepensionneerden van beneden de 65 jaar betreft, deze zullen vanaf 1957 zes of zeven procent van hun pensioen als premie moeten storten, die vol gens toezegging der pensioenfondsen zullen worden gerestitueerd. Ten slotte stond de heer Groen nog stil bij df in het vooruitzichte gestelde wettelijke bepalingen van het pensioenmaximum der in de toekomst gepensionneerden alsmede optrekking der tegenwoordige pensioen naai de huidige salarissen. Aan het einde van diens rede bracht de voorzitter dank aan de spreker hetgeen door applaus werd onderlijnd. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek nog j de groei van de afdeling, terwijl d boeken en be scheiden van de penningmeester op een punctueel be heer wezen. Het aftredende bestuurslid de heer C. A. de Ridder werd bij acclamatie van stemmen herkozen als zodaflig. Ter afvaardiging naar de algemene vergadering t? Utrecht op 27 Juni a.s. werden aangewezen de voor zitter en de secretaresse en als hun plaatsvervangers de heren Velleman en Geirnaert. Met een opwekend woord sloot de praeses deze zeer vlotte en op geanimeerde wijze verlopen ver gadering. „TREMOLA - THALIA" BEZOCHT OOSTENDE Voor de tweede maal heeft de R.K. Zang- en Mu ziekvereniging „Tremola-Thalia" een invitatie aan vaard van het stadsbestuur van Oostende, waarheen deze vereniging dan ook dezer dagen met een drietai tjokvolle autobussen vanaf het Gezelhnhuis startte om na een mooie en afwisselende reis door de welige Vlaamse landouwen het doel der reis te bereiken. Onderweg schalden de vreugdezangen lustig op uit de kelen van de vele tientallen leden die de buscen vulden en zo verliep de vlotte reis op de allerprettigste wijze en bereikte men de Belgische kustplaats eer men er erg in had. In deze grootste badplaats aan de Vlaamse Noord zeekust aangekomen was het juist tijd voor de in wendige versterking en aldra zat men aan de keurige tafels om zich te goed te doen aan de maaltijd. Vervolgens werd gelegenheid gegeven deze fraaie, vermaarde badplaats .alsmede het strand te bezich tigen totdat het des namiddags te vier uur tijd was voor het geannonceerde concert in het Prins Leopold- park waarvoor heel wat belangstelling bleek te be staan. Dit onder de beproefde leiding van de heer J. Man- naert gegeven populair concert verliep weer volgens het programma op de allercorrecste wijze. Na afloop werd namens het organiserend comité van het bestendige Festival aan de vereniging als erkentelijkheid voor dit hernieuwde muzikale en vo cale bezoek eeni allerfraaist war V rd met het wapen van de stad Oostende or pas sende emblemen, aangeboden. E j vond plaats in het café-restaurant „Les Trois Fontaines". De terugreis verliep op even vlotte wijze en dit maal leidde de weg langs het tegenwoordig door toe risten overdruk bezochte Sluis, waar men juist de kermis mee kon maken, zodat de laatste etappe van deze mooie trip in een zeer uitbundige stemming ver liep en men allen des avonds laat opgetogen bij de haardsteden arriveerde. OPBRENGST RODE KRUIS COLLECTE. De jaarlijkse huis-aan-huis-collecte met lijsten voor het Rode Kruis welke in de afgelopen weken is ge houden, heeft hier ter plaatse weer een mooi bedrag opgeleverd, n.l. 1805,08. Voorwaar weer een mooi bedrag voor dit zo nobele doel Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n oorzaakt overtollig maagzuur. De remedie" voudig en afdoende Rennies. Die helpen j Gewoon, zonder water of wat ook, op de t» smelten, 't Kan niet missen, de brand is Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maar Rennies bij de hand. COLLECTE EN LEDENWERF-ACTIE VAN DE SPEELTUINVERENIGING. De gehouden collecte voor de Speeltunivereniging „Axel had een opbrengst van 650.—, terwijl ook de ledenwerf-actie succesrijk verliep en tthans in to taal ongeveer 400 gezinnen zich als lid hebben op gegeven. Vanaf deze plaats zegt het bestuur van de Axelse Speeltuinvereniging alle geefsters, gevers en collec tanten hartelijk dank voor hun medewerking. Reeds is met de aankoop van het benodigde buizen materiaal een aanvang gemaakt en in de komende weken zal met de vervaardiging van de speelattributen worden begonnen, waaraan verschillende bedrijven en particulieren hun medewerking belangeloos zullen ver lenen. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Juni 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen. 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 16—17 Juni: Dr. A. Kats. PLANNEN VOOR SAMENWERK^ IN DE KANAALZONE. Volgens de P.Z.C. bestaan er plannen or kanaalzone tot grotere samenwerking te komen de vijf in idt gebied gelegen gemeenten, te Terneuzen, Sas van Gent, Axel, Hoek en We? Indien de gemeenteraden van deze plaatsen voornemen accoord gaan, wil men binnenkom ttot een vergadering, waarbij ook de Provincial nologische Dienst, het Economisch Technoligy stituut voor Zeeland en, de Stichting voor Q en Maatschappelijk Werk vertegenwoordigd zul,. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de bttrj ter van Terneuzen ,mr. P. H. W. F. Teilegen In eerste instantie is overleg gepleegd tuusen 6 gemeesters en wethouders van de vijf betrokk? meenten. De gemeenteraad van Westdorpe heeft een voorstel van B. en W. aanvaard om ƒ01 inwoner beschikbaar te stellen voor het doen i van een „ontwikkelingsplan". Nadat dit plan opgesteld, wil de gemeenteraad opnieuw bezien, de uitvoering er van medewerking kan worè leend. KINDEREN BENEDEN VIER JAAR VI VERVOER OVER DE WESTERSCHEU Het provinciaal bestuur van, Zeeland heeft kj om met ingang van Vrijdag 15 Juni, op de diensten over de Westerscheide aan de eerste, passagiers beneden de leeftijd van 4 jaar vrij vu te verlenen. i op

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2