AXELSE COURANT Dalai Lama van Tibet in het nauw Stemt lijst 5! Stoot deze opgaande lijn fors omhoog Stemt woensdag P. J. OUD Lijst V.V. D. A. N.W. B. richt klemmend beroep tot de regering. Kiezers zet de klok gelijk r J. C.VINK Verkeerde behoudzucht remt de tijd af. De V.V. D. wijst U een nieuwe weg! Steunt de steeds groeiende Volkspartij voor Vrijheid en Democratie De partij die eistRecht voor Allen De V.V. D. verkreeg bij de 2e Kamer verkiezing in: 1946 1948 305.287 391.908 1952 471.040 Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 13 JUNI 1956 70e Jaargang No. 71 ft NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Krantenberichten melden over een bloedige opstand in Tibet, gericht tegen de Rode Chinese regering en door haar met harde hand onderdrukt. Wat hebben de Chinezen in Tibet te maken 1 En wat is de reden van het Tibetaans verzet tegen de Chinese overheersing poseert en daarmee de opstandelingen nog wilder maakt). Ieder klooster, ieder feodaal kasteel was een broeinest van verzet en (meestal) een geheim wapenarsenaal. Tibet, het ,,Dak der werelu is een pries- terstaat. De Dalai Lama, die resideert in het indrukwekkende fort-klooster van Potala, is tegelijk geestelijk en wereldlijk opperheer. Het was nog niet zo lang geleden een waag stuk ,door te dringen in de „verboden stad" Lhasa. Bar en droog, overgegeven aan felle hitte en ijzige kou, gemiddeld vierduizend meter boven de zeespiegel, ligt dit afgesloten rijk met zijn hemelhoge bergen, zijn duizeling wekkende kloven, zijn dode vlakten en zijn talrijke kloosterkastelen op een strategisch zeer belangrijk punt. Voor China is Tibet de poort naar het Westen. Zijn grenzen ra ken die van China, Birma, Pakistan, Nepal en India, In Tibet stond de ttijd stil. Priesters en monniken (een vijfde deel der mannen be hoorde tot de geestelijke stand) samen met vermogende landheren, hielden het volk on der de duim. Zelfs de woeste nomaden stammen leefden in voortdurende vrees voor de geesten, waarmee de Lama's hun wereld bevolkten. De Dalai Lama, opperpriester en staats hoofd, is de reïncarnatie van Boeddha, die volgens de Lama-opvatting eerst dan het Nirwana betreden kan, wanneer de hele wereld tot zijn leer bekeerd zal zijn. Wan neer de Dalai Lama sterft, vlucht zijn geest in een kind dat tezelfdertijd wordt geboren. En jaren gaan er soms overheen voordat men mede aan de hand van vele magische for mules, dit kind vindt. De huidige Dalai Lama werd op zijn vierde jaar tot deze aller hoogste waardigheid verheven. Gestoord isolement. Al eeuwen lang, vóór iemand van com munisme had gehoord, heeft het Chinese Rijk geprobeerd 1 ibet onder de duim te krijgen. Dank zij de ontoegankelijkheid van het land is di nimmer gelukt, maar wel verkreeg Uiina met medewerking van de westerse mogendheden de souvereiniteit over Tibet, waardoor de buitenlandse politiek van dit land vanuit Peking werd geleid. Het is dus volstrekt geen communistische Te vroeg opgestaan. Maar de Tibetanen, die wachten op het signaal voor de algemene opstand tegen de Chinezen, zijn te vroeg opgestaan. De wilde stam van de Gholoks sprong uit de band. viel de Chinezen aan en zorgde voor een bloedbad. Daarmee was de kat uit de zak. De Chinezen in het bezit van moderne wa pens en bommenwerpers, sloegen hard terug. Het plan voor de opstand kwam aan het licht. En er vloeide nog veel méér bloed op de hoogvlakten en in de kloven van Tibet Tibet is thans meer dan ooit een gesloten rijk. De Chinezen isoleren het en kammen eerst alle opstands-nesten uit. Maar de geest van verzet is bij dit onafhankelijke, strijd lustige bergvolk niet gebroken. Zolang hier de gebedsmolentjes draaien met de eeuwige hymne aan Boeddha „O schoonheid van de lotusbloem Om mani padme hum" zul len de priesters en monniken hun invloed op het volk behouden en daarmee het verzet tegen de Chinese overheersing aanwakkeren. Het is een oud adagium, dat, wil men een volk overheersen, men het in zijn godsdienst met vree moet laten. Dat is de Chinezen niet gelukt. Het kan ook niet. Het hele systeem ïn Tibet is op de Lama-religie gebaseerd, en zolang dit systeem gehandhaaft blijft, zal Tibet nooit een betrouwbare bondgenoot, nooit werkelijk een „vrije" staat in het Chi nese gemenebest vormen. De regering in Peiping heeft het voor het ogenblik gewonnen van de verzetslieden in L.hasa. Maar de Chinezen moeten maar niet al te luid hoera roepen niet over de brug. (Nadruk verboden) want ze zijn nog Lk. evlieging, dat de regering van Rood China velen elk werkelijk vacantiegenot illusoir probeert arond ond#>r Hp xmoton f/» lext't'/w/VM f n onrl Or-ort Tn'n ->A.Un ««l.i. 11 SYSTEEM VAN LAGERE SCHOOL - VACANTIES DIENT INGRIJPEND TE WORDEN GEWIJZIGD. VACANTIE - SPREIDING STAAT OF VALT ER MEE. BEROEP OP VRIJWILLIGE MEDEWERKING VAN HET ONDERWIJS HEEFT GEFAALD. Ernstig verontrust door het feit, dat het feit, dat het probleem van de vacantie spreiding nog steeds niet nader tot een oplossing is gekomen, heeft de A.N.W.B. zich in een uitvoerig schrijven tot de minister-president gewend en daarin een klem mend beroep op de regering gedaan, de nodige maatregelen te treffen, teneinde een ingrijpende wijziging in het systeem der lagere school-vacanties te verkrijgen. De A.N.W.B. constateert, dat sinds het in December 1954 te Utrecht gehouden con gres inzake de vacantie-spreiding, waarbij de minister-president de dringende noodzaak om tot een zo groot mogelijke spreiding van de vacanties te komen als een belang van de gehele bevolking heeft onderstreept, ten aan. zien van de medewerking van het onderwijs waarmede het vraagstuk staat of valt niet alleen geen voortgang is geboekt, doch zelfs reeds bereikte resultaten zijn teniet qe- daan. Reeds het vorig jaar zijn in de laatste weken van Juli en de eerste weken van Augustus velen de dupe geworden van de overbevolking in hotels, pensions en andere vacantie-oorden. Zelfs geraakten vele kam peerterreinen met hun toch elastische op name-capaciteit zo overvol, dat hier en daar in het belang van de volksgezondheid moest worden ingegrepen. Was dus reeds voor vormen. Om voor het komende vacantieseizoen nog doeltreffende maatregelen te nemen is het thans stellig al weer te laat, zo schrijft de A.N.W.B,, die reeds sedert medio Februari een seeds toenemende stroom van klachten van zijn leden ontvangt, dat de voor hen in aanmerking komende vacantie-accomodatie gedurende de school-vacantie-weken alweer geheel besproken blijkt. Tienduizenden zul len van het uitblijven van een vacantie- spreiding dan ook ongetwijfeld weer de dupe zijn. Een dringend beroep doet de Bond thans echter op de regering om maatregelen te treffen ter verandering van het system der lagere school-vacanties, opdat althans tij dens hett vacantieseizoen 1957 zij, die bij de keuze van de vacantie gebonden zijn aan die schoolvacanties uit de hun toekomende vrije tijd de vereiste recreatieve waarden zullen kunnen putten. Te veel tijd werd he laas vruchteloos verspeeld door te trachten in onderling overleg tot het beoogde doel te geraken. Het Nederlandse recreatiegebied is klein, de vacantie-accomodatie kan nimmer toe reikend worden gemaakt om in zo'n korte periode een zo grote toevloed van vacantie- gangers op te vangen. Slechts door een doel matige vacantiespreiding kan de opname capaciteit van de recreatiegebieden en de logies-accomodatie verveelvoudigd worden, aldus besluit de A.N.W.B. probeert grond onder de voeten te krijgen, hn het is haar gelukt ook. Chinese troepen rukten Lhasa binnen en staan op schildwacht voor de indrukwekkende poort van Potala. Chinese schildwachten bewaken de berq- passen die door Tibet voeren. En moest men voorheen over die vaak levensgevaarlijkqe passen trekken met yaks (last-ossen), de Chinezen hebben er voor gezorgd dat hier wegen kwamen voor hun vrachtauto's en (eventueel) voor pantser wagens. Zij hebben Tibet opengebroken. En aat was de Tibetanen, wier isolement hun kracht was, al helemaal niet naar de zin. Halen waar het zit. Maar getrouw aan hun beginsel, hebben T k cornmunisten zich nog verder met ibets zaken bemoeid. Hun propaganda drong door tot in de verboden stad. Zij lok. ten Tibetaanse jongelui naar hun universi teiten. Zij streefden er naar, Tibet te maken t°t een „autonome" republiek in het kader van het grote Chinese Sovjetrijk. Was het daar nog maar bij gebleven. Maar ze bemoeiden zich ook met de kloos ters en de landheren. Ze begonnen belasting te heffen en gronden te verkavelen, ze „haal- ,en ^et waar het zat In zo'n op-en-top- odale staat gaf dat natuurlijk heel wat qe- rommel. v Maar Tibet is een theocratie. Godsdienst en maatschappij zijn er op het nauwst ver weven. Iedere maatschappelijke handeling is evenzeer een religieuze handeling. Iedere in breuk op het bestaande maatschappij-beeld (een situatie waarvan landheren en pries ters tot nog toe uitsluitend profiteerden) is ook een inbreuk op de religie. Daar schuil de de kracht van het verzet, want vrijwel ongebroken was nog de invloed der pries ters op het volk, dat ze via het geestenge- ioof en de daarmee verbonden onaantast bare positie der priesters degelijk onder de duim hielden. Een opstand behoeft een leus. Een reli gieuze basis voor een opstand is veruit de beste grondslag. (Men zie maar naar Cyprus waar de patriarch momenteel als martelaar talloze anderen zijn er zelfs niet in geslaagd een plaats te bemachtigen. Thans gaan wij, aldus de A.N.V7.B,, op dit gebied stellig een crisis tegemoet, daar de verhoogde vacantie- toeslag en de in het vooruitzicht gestelde 3% over 1955 door velen stellig voor de vacantiedoeleinden zullen worden besteed. Zoals door de minister-president reeds in 1954 tijdens het Utrechtse Congres is be toogd, moet gezamenlijk getracht worden verandering te brengen in een situatie, die naar de onhoudbaarheid groeitt. „Is dit probleem niet in een vrijwillig over leg op te lossen, dan .is het denkbaar, dat wettelijke regelingen ten slotte ook voor de vacantie moeten worden ingsteld, gelukkig niet over wat de mensen individueel te doen staat, maar over de vraag, hoe de school- vacanties moeten worden geregeld", aldus heeft de minister-president bij deze gelegen heid gezegd. De A.N.W.B. stelt thans vast, dat het onderling overleg, uitteindelijk slechts een negatief resultaat heeft opgeleverd. Zo is zelfs de vóór 1954 reeds bereikte spreiding van de schoolvacanties over zes weken in- plaats van de gebruikelijke vier tot vijf, weer teniet gedaan door de onenigheid van een groot aantal schoolbesturen, waarvan een deel een rouleringssysteem eiste, waaraan het andere deel zich nie'wenste aan te passen. Dat deel van de actie voor de vacantie- spreiding, dat gericht was op een vrijwillige medewerking van het onderwijs, heeft vol komen gefaald. Naar de mening van de Bond staat thans dan ook nog slechs de weg open van een regeling van overheidswege. Onbegrijpelijk doet het aan, dat eerst on langs, na een jarenlange actie van het Cen traal Werkcomité Vacantie en meer dan een jaar na het Congres over de vacantiesprei ding ,op het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen een bespreking heeft plaats gevonden, waarbij, zoals de A.N.W.B. vernam, men zich beraden heeft op de vraag of het probleem der vacantiespreiding een oplossing behoeft en vervolgens of de hui dige vacanties van het lager onderwijs voor die oplossing werkelijk een hinderpaal ABONNEMENTSPRIJS: Loste nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEETÏNTIEPkIJS: 8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie. Iny» «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, ldvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. i Ia--'-" *-v>uiiuuiiisuscne wuiutu niycyiejjeii. was uus reeas VOOI

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1