Luxemburg, een liefelijk land. IVORÖL De Tandpasta N°1 UIT ONZE OMGEVING AXEL Tal van bedrijven hebben reeds een loffelijk voor beeld gesteld en belangeloos hun daadwerkelijke mede werking toegezegd. ^7/77/?S^ere fru'd? Babyderm^eep BEKENDMAKINGEN. SLUISKIL KOEWACHT SPORTNIEUWS ons Nu Luxemburg, in verband met het bezoek van Groothertogin Charlotte aan land, bij de Nederlanders in het middelpunt van de belangstelling staat - zoals 1 reeds uit een tweetal artikelen is gebleken - willen wij door onderstaande beschrij vmg ook ^ns de aandacht vestigen op Luxemburg als toeristenland. Wellicht da velen m de komende vacantie-maanden dit mooie land zullen willen bezoeken. BURGERLIJKE STAND. AXEL Altijd schone tandenAltijd frisse mond Elke reis heeft zijn grappige voorvallen. Op een regenachtige Scptemberavond waren we neergestreken in het hotel van het eerste Luxemburgse dorp, dat we bereikten na de Belgische grens overschreden te hebben. We zaten aan tafel en aten soep. Een groenig water met slierten andijvie of spinazie er in. Veel smaak zat er niet aan, hetgeen ons be langstellend bij de waardin deed informeren hoe de soep heette. „Groene soep", antwoordde zij adrem en nam de borden weg. Bij de rest van het maal stelden w'ij wijselijk geen vragen meer het was voedzaam en we sliepen er heerlijk. De volgende morgen reden we verder. We zagen. Clervaux terug, weinig veranderd Jaren geleden waren we er ook al geweest, toen kwamen we uit zuidelijke richting. Van die kant is de aanblik het mooist, ej ziet door de groene sparretakken de torens op rijzen, de weg gaat slingerend omlaag en verdwijnt achter de huizen. Nu moesten we tegen de helling op. Maar de extra inspanning (van de motor) werd beloond. Eenmdal op de heuvel ging het op en neer, de wegen voerden tussen de glooi ingen door soms ook over een heuvelkam heen. In de diepte zag je het Luxemburgse land een vreedzaam miniatuur. Op groene weilandstroken graasden speelgoedkoeien, er stonden een paar witte huizen, er strekten zich gele korenakkers uit. Boven een heuvel stak een rood torentje op als de muts van een kabouter. Bezijden er van verhieven zich donkere bossen, zo weggehaald uit een kinderbouwdoos. Vruchtbomen omzoomden de wegen, die dwars door kleine dorpen voeren meestal de mesthopen voor de deur. De mensen kijken je aan of ze geen reizigers gewend zijn en toch komen er jaarlijks heel wat. Je doet het niet, maar eigenlijk zou je in zo'n dorp moeten neerstrijken en er dagenlange tochten in de omgeving gaan maken. Want Luxemburg is een land om te wandelen. Het is wild romantisch in het noorden en liefelijk in het zuiden en de heuvels zijn nergens zo hoog, dat je buiten adem raakt. Bovendien zou je in een van die dorpen aan logies waarschijnlijk minder kwijt zijn dan in de toeristenplaatsen Diekirch, Ettelbrück oi Echternach, waar het comfort uiteraard gro ter is. Echternach ligt vlak op de Duitse grens, vandaar dat het ook veel geleden heeft in de laatste oorlog. Maar vrijwel alles is weer opgebouwd en wie het niet van vroe ger kent, voelt er zich evengoed thuis als in een plaats, die niet gehovend is. Je kunt er prachtige tochten in de omgeving maken, langs de rivier, die voor een groot deel de grens vormt met Duitsland, door de heuvels meer westelijk of nagr de wijnkelders. En de wijn smaakt er goed 1 Luxemburg zelf is op het eerste gezicht een grote stad. Er zijn brede boulevards, ruime pleinen, hoge huizen net als in Pa rijs, Daarenboven nog een brede brug over de Petrusse. die diep beneden je in het dal als een smalle beek voortstroomt. Op de achtergrond staat een fier gebpuwmis schien het stadhuis of een kerk, clenk je. Maar het is de „Caisse d'Eparge" (de spaar bank). Die Luxemburgers weten blijkbaar van sparen of de spaarbankiers weter van bouwen. Het heerlijkste van alles is, voor ons Ne derlanders, het klimaat. In het voorjaar kus je al zonder jas buiten lopen. Je kunt de mooie winkels in het centrum bekijken of op zoek gaan naar de schilderachtige hoekjes zoals bij de Cathedraal en daar rond omheen. Als li soms dit jaar eens de grens over wilt en toch niet te ver van huis wilt gaan, denk dan eens aan Luxemburg. Neem de fiets mee als U van fietsen houdtU kunl er heerlijk van de heuvels afrijden, als U ei ten minste eerst tegenop gezeuld bent. Als li bij St. Vith de grens overschrijdt, vindt 11 als welkomstgroet op Luxemburgse bo dem een grote kaart van dit land, waarop precies is aangegeven, waar U lekker kunt eten, plezierig wijn drinken en mooie streken ol plaatsen zien. En li zult, terugkerend naar huis, de herinnering meenemen aan een liefe lijk land, dat niet groots of majestueus is, maar intiem en gezellig en niet duurder dan België. (Nadruk verboden) p. G. Bins. DE AXELSE OUDJES BEZOEKEN VLISSINGEN EN WALCHEREN. Thans is het plan de campagne voor de jaarlijkse trip onzer Axelse oud envan dagen definitief vast gesteld em is het doelwit der reis Vlissingen met een daarop volgende rondrit door het eiland Walcheren. Het vertrek zal a.s. Dinsdagmorgen om half negen geschieden vanaf het Szydlowski-plein. Natuurlijk zal ook de rit door Zeeuwsch-Vlaanderen niet iinea recta naar het veer te Breskens geschieden, maar zullen de oudjes nog in staat gesteld worden de schoonheid van het Zeeuwsch-Vlaamse landschap te bewonderen. De feestelijke intocht des avonds zal wederom als vorige jaren muzikaal worden omlijst door de plaatselijke muziekverenigingen die de oudjes zullen begeleiden tot de diverse lokalen, waar hen dan het gebruikelijke laatste onthaal zal wachten. Wij ver wijzen naar de desbetreffende advertentie. DE SPEELTUINVERENIGING ACTIEF. De sinds enige jaren alhier opgerichte speeltuin vereniging die zich ten doel stelt alle Axelse kinderen of de ouders al dan niet lid zijn de gelegenheid tot gezonde ontspanning te bieden zal nog in de ko mende zomermaanden spijkers met koppen slaan, nu het speelterrein in Plan West méér en meer zijn vol- ttooiïng nadert. Daar zich tot dusverre nog slechts circa 200 ge zinnen voor het lidmaatschap opgaven met de mini mum-contributie van 1.per jaar, ligt het voor de hand dat de kasmiddelen nog niet zo florissant zijn. Daarom hoopt men nog voor de zomervacantie de in aanleg zijnde speelplaats (het voormalige „Boutjes Putten") zo volledig mogelijk in te richten. Ook voor Plan Oost wordt de inrichting van een dergelijke terrein overwogen en men hoopt daarvoor eveneens de benodigde attributen ter gelegener tijd be schikbaar te kunnen stellen. Op ruime schaal is thans een actie op touw gezet met het doel het ledental beduidend op te voeren en de fondsen aan te vuil enmet vrijwillige bijdragen. PROPAGANDA-VERGADERING CHR. HIST. KIESVERENIGING. Op de bovenzaal van Hotel „Het Gulden Vlies" had Dinsdagavond een openbare vergadering plaats onder auspiciën van de Chr. Hist. Unie, waarin als spreker optrad de heer P. G. v. d. Weele uit Colijns- plaat. Door deze spreker werden achtereenvolgens be handeld het standpunt der C.H.U. tten opzichte van de oude-dags-voorziening, waarna ook het lonen- en prij- zenbeleid van de regering, waarvan ook deze partij deel uitmaakt, aan een uitvoerige bespreking werd onderworpen. Ook het Delta-plan dat momenteel in het middel punt de rbelangstelling staat werd daarop onder de loupe genomen en spreker becritiseerde daarin dat het vraagstuk van de veren naar de achtergrond dreigt te worden verschoven. Zomin van een brug als van een tunnel schijnt voorlopig iets te zullen komen. In tussen verdient een spoedige oplossing van dit vraag stuk aanbeveling en zal men de publieke opinie daar voor warm moeten maken. Na de rede van de heer v. d. Weele was er ge legenheid tot het stellen van vragen. Naar de mening Vein spr. zullen de waterschappen van Zeeuwsch- Vlaanderen en uit de zak van Zuid-Beveland zich tot grotere gemeenschappen aaneen dienen te sluiten, waardoor zij beter in staat zullen zijn een technisch apparaat op te bouwen. In dat geval zal de regering ook te eerder een zodanige subsidie verlenen, dat de kosten der waterkering hier niet uit zullen komen boven die van de achter de stuwdammen gelegen ge bieden. Deze en meer andere aangelegenheden besproken zijnde werd de matig bezochte vergadering besloten met een aanbeveling tot het stemmen op de candidaten der C.H.U. BOERENMARKT MET BOERENKAPEL. Hedennamiddag (Zaterdag) zal op de kiosk op het Szydlowski-plein „Concordia's Boerenkapel" weer een populair concert geven, dat zal aanvangen om 5 uur en waarbij evenals vorig jaar weer een collecte zal worden gehouden ten bate van de reis van de Axelse ouden van dagen. „Concordia's Boerenkapel" heeft voor deze gelegenheid weer een geheel nieuw repertoire van deze originele muzieknummers inge studeerd en wij wekken de luisteraars dan ook op om voor deze mooie muzikale geste en het bekende doel de cocllecte-bussen met milde hand te gedenken. DIENSTREGELING BRUGGEN KANAAL VAN TERNEUZEN. Van. de zijde van de Rijkswaterstaat, directie Zee land, wordt bekend gemaakt, dat vanaf Zondag 3 Juni ten aanzien van de vaart op het Kanaal van Terneuzen de volgende dienstregelingen zullen gelden Brug voor spoorweg- en gewoon verkeer te SluiskiL Deze brug is op werkdagen voor de binnenscheep vaart gesloten gedurende de volgende perioden van 5.505.55 uur* van 6.266.30 uur* van 7.20—7.25 uur; van8.20—8.25 uur; van 9.15—9.20 uur; van 10.0010.10 uur; van 11.0511.15 uur; van 11.5232.07 uur; van 12.25-12.30 uur* van 12.55—13.00 uur van 13.25—13.35 uur* van 13.50 13.55 uur*; vanl4.30—14.40 uur; van 15.45 15.55 uur; van 16.5517.05 uur; van 17.35.17.40 uur; van 18.2518.30 uur* van21.5021.55 uur*. Op Zondagen geldt ook de met gemerkte sluitings tijd, alsmede een sluitingstijd van 15.2515.35 uur. Voor de zeevaart wordt de brug steeds geopend, behalve in de vetgedrukte perioden. Van 21.55 5.50 uur en voorts buiten de boven aangegeven slui- tingtstijden wordt de brug naar behoefte voor de scheepvaart geopend. Draaibruggen voor gewoon verkeer over de Oost- en Middenkanaalarm te Sas van Gent. De bruggen zijn op werkdagen Voor de binnen scheepvaart gesloten van 5.455.55 uur van 7.157.25 uur van 12.00—12.10 uur; van 13.45—13.55 uur; van 17.00 17.10 uur. VERKEERDE MANOEUVRE. Toen de heer D. uit Koewacht Zondaavond per rij wiel vanuit Axel huiswaarts keerde kwam hij door een verkeerde beweging tegen een telefoonpaal terecht. Doordat de heer D. met het hoofd tegen deze paal botste bekwam hij hierbij een schedelbasisfractuur en moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. INTERNATIONALE SCHAAKONTMOETING. Op de bovenzaal van „Het Centrum" had Zater dagavond een massakamp op internationaal niveau plaats tussen schakers van de clubs uit Terneuzen, Sluiskil en Axel enerzijds en de schaakclub „Jean Jaurès uit Gent anderzijds. Nadat de heer J. v. d. Hagen als voorzitter van de schaakclub „Landau' 'alhier de gasten had verwel komd nam deze internationale massa-kamp aan 24 borden een aanvang. Daar de Belgen over het geheel genomen nogal wat sterker speelden kwam dit ook duidelijk tot uitdruk king in de uitslag daar onze Zuidelijke naburen met 16J£ tegen 7J£ deze ontmoeting in hun voordeel be slisten. REGELINGSPLAN AARD BEBOUWING EN GEBRUIK GRONDEN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Axel maakt bekend, dat het ontwerp van het plan tot regeling van de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in een gebied binnen de bebouwde kom der gemeente, met bebouwingsvoorschriften, ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage ligt van 11 Juni 1956 tot en met 10 Juli 1956 en dat belanghebbenden vóór 11 Juli 1956 hun bezwaren tegen het ontwerp en de bebouwingsvoorschriften kunnen inbrengen bij de ge meenteraad. Axel, 9 Juni 1956. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, P. L. D. J. van Oeveren. BIJZONDERE VOOR- EN ACHTERGEVEL ROOILIJNEN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Axel maakt bekend, dat het ontwerp van een voor- en achtergevel- rooilijnverordening, met uitvoerige kaart, voor het daarin aangegeven gebied binnen de bebouwde kom der gemeente, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzag ligt van 11 Juni 1956 tot en mt 10 Juli 1956. Gedurende deze termijn van dertig dagen kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. Axel, 9 Juni 1956. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, P. L. D. J. van Oeveren. BOUWVERBOD. Het hoofd van het gemeentebestuur van Axel maakt bekend, dat het ontwerp van een raadsbesluit, strek kende om in het belang van stelselmatige bebouwing te verbieden, dat gebouwen worden gebouwd of her bouwd op grond, welke in de naaste toekomst is be stemd voor de aanleg van straten, pleinen, groen stroken en beplantingen, met een uitvoerige kaart, ter secretarie dezer gemeente vóór een ieder ter inzage ligt van 11 Juni 1956 tot en met 10 Juli 1956. Axel, 9 Juni 1956. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, P. L. D. J. van Oeveren. STEMMING voor de tweede kamer DER STATEN-GENERAAL. De burgemeester van Axel brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 13 Juni a.s., van des mor gens acht uur tot des namiddags zeven uur, de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben. De aandacht wordt gevestigd op artikel 128 van het wetboek van strafrecht, luidende) Hij die op zettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met gevangenissraf v» ten hoogste EEN JAAR. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd f artikel I 9 der Kieswet, dat hij, die! volgens hf| kiezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werfe verplicht is zich binnen de voor de stemming bef tijd aan te melden bij het stembureau van het voo hem aangewezen stemdistrict. De kiezer die aan deze verplichting niet voldoe, wordt, tenzij van een geldige reden van verhinder® blijkt, gestraft met een geldboete van ten; vijf gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding q geen twee jaar zijn verlopen sedert een vroegere v9. oordeling van de schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van tg hoogste vijftien gulden opgelegd. Axel, 6 Juni 1956. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. UITOEFENING KIESRECHT DOOR PERSONES DIE IN DIENSTBETREKKING ZIJN. De burgemeester van Axel herinnert iedere wed gever er aan dat hij, volgens art. I 10 der Kieswet, verplicht te zorgen, dat iedere werknemer, die bij hem in dienst- betreeking is en bevoegd is tot de keuze mede werken, voorzover deze niet buiten de tijd van zij dienstbetrekking aan de verkiezingen kan deelnemer, daartoe de gelegenheid krijgtdeze verplichting geli niet ten aanzien van de werknemers, die uit hoofde van hun dienstbetrekking binnen de voor de stee- ming bepaalde tijd niet vertoeven in een gemeente waar zij aan de stemming kunnen deelnemen, een aangrenzende gemeente, tenzij zij om aan lt stemming deel te nemen niet meer dan gedurende twa achtervolgende uren verhinderd zullen zijn, hun arbeid te verrichten dat hij voor zover hij door personen van drie twintig jaren en ouder arbeid doet verrichten, in k brieken of werkplaatsen, volgens art. I 11 der Kip- wet verplicht is te zorgen, dat in elk arbeidsloluil gedurende ten minste twee Werkdagen vóór, en op de dag der stemming op zichtbare wijze is opgehangei een door of namens hem ondertekende lijst, waarop ten aanzien van de kiezers, aan wie tijdens de tijd gelegenheid wordt gegeven aan de stemming te nemen, de tijd daarvan vermeld staat dat, volgens art. X 10 der Kieswet, overtreding vai bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van tten hoogste veertien dagen of i boete van ten hoogste 75. Formulieren voor de lijsten, op te hangen in fa brieken of werkplaatsen, zijn ter gemeente-secretarii verkrijgbaar. Axel, 6 Juni 1956. De burgemeester van Axel, Van Oeveren, Gedurende de maand Mei 1956. GESLAAGD. Aan de Gemeentelijke Univesiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats-examen wis- en natuur kunde (met lof) onze oud-stadgenoot de heer E. A. de Kerf, thans te Amsterdam. BENOEMING. Onze stadgenoot, de heer A. L. Ruijtenburg, die sinds een maand werkzaam gesteld was als chef de bureau op het P.T.T.-kantoor te Terneuzen is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor te Sas van Gent. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Juni 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 230 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. J. Couvée, van Velp. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat)7 uur Ds. Alberts, van Vlaardingen. ZONDAGSDIENST ARTSEN 9—10 Juni: Dr. K. Boor. Huwelijks-aangiften. 3. Theodulus Camilus Cora Allonsius (van Westdorpe), 23 j. en Carolina Jo- sephina Maria van Esbroek, 20 j. 9. Jacob Koekkoek, 54 j. en Pieternella Verstraten, 47 j. 9. Andries Dirk Dekker (van Zaamslag), 23 j. en Eva Wilhelmina Steendijk, 22 j. 14. Johannes Godefridus Evers (van s-Gravenhage), 29 j. en Maudy von Dobschütz, 18 j. 31. Adriaan Janse (van Hontenisse), 23 j. en Elisa beth Buijze, 22 j. Gehuwd. 3. Franciscus Alphons Marie Vonk. 38 j. en Emma Jablonski, 39 j„ wed. 16. Hugo Amedée Jo seph Marie de Clercq (van Zuiddorpe), 22 j. en Elza Emelia Maria de Waal, 21 j. 24. Jacob Koekkoek, 54 j. en Pieternella Verstraten, 47 j. 31. Theodulus Camilus Cora Allonsius (van Westdorpe), 23 j. en Carolina Josephina Maria van Esbroek, 20 j. 31. An dries Dirk Dekker (van Zaamslag), 23 j. en Eva Wil helmina Steendijk, 22 j. Geboren, 1. Petrus Carolus Maria, z. van Con- stantinus Fredericus van der Heijden en Elvira Maria Verplancke. 2. Wilhelmina Cornelia, d. van Karei Jacobus van Drongelen en Geertrui Buijze. 5. Helena Alphonsien, d. van Joseph Marie Verstraeten en Emelda Catharina Waelpoel. 7. Catharina Pieternella, d. van Cornelis Witte en Hermina Bos. 10. Jan Abra- z. van Jacobus Maas en Pieternella Leuntje Dieleman. 12. Gerard Frans, z. van Hendrik Groot Nibbclinl. rn Henderina Weeda. 16. Joseph Petrus Maria, z. van Laurentius Fermont en Ida Louisa Eugenia Theodulla Lacourt. 19. Abraham Mechiel, z. van Florus Andries van de Velde en Janneke Dronkers, 27. Tanneke Geertruida, d. van Gillis van Doeselaar en Fran^oise de Kraker. Overleden. 2. Dingenus van den Berg, 54 j„ echtg. van Pauliena Lamberta Aandeweg. 4. Levinus Ver- brugge, 86 j„ wedn. van Adriana Dieleman.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2