AXELSE COURANT Vaste oeververbinding urgent voor Zeeuwsch Vlaanderen. Nederland en Luxemburg. Srtïï wel be,er' K»-o|: J; omsS vetgadeti°9ziin Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 2 JUNI 1956 70e Jaargang No. 68 T - NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR ZEEUWSCH - VLAANDEREN VERGADERDE TE HULST. In Hotel ,,De Koning van Engeland" te Hulst kwam de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de 19e maal in algemene vergadering bijeen onder presidium van Ir. C. A. L. Horstmann te Sas van Gent. Deze uiteraard van groot belang zijnde vergadering, speciaal in verband met het aan de orde gestelde rapport „Haccoü" verdient alreeds daarom uitzonderlijke aandacht, wijl zij eens te meer in het licht stelde op welke wijze men in toonaangevende kringen boven de Moerdijk met de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen rekening houdt. Harde noten werden hierover gekraakt en opnieuw bleek een ontstellend gemis aan juist begrip te bestaan juist ter plaatse waar men zou menen te mogen veronderstellen dat deze aanwezig zou moeten zijn. Het Rapport-Haccoü. Door prof. dr. Haccoü uit Amsterdam is thans in een uitvoerig rapport de conclusie gesteld, dat een vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen onvermijdelijk zal zijn. Bij het begin van de besprekingen hierover zette ir. Horstmann uiteen dat het z.i. lang heeft geduurd eer dit in 1955 verschenen rapportw ereldkundig werd. Dit had echter een oorzaak en deze was n.l. dat men in de meningverkeerde door dit stuk in directe zin bij de Minister van Verkeer en Waterstaat een oplossing hoopte te kunnen bewerk stelligen. Deze veronderstelling bleek even wel een ijdele hoop. Het bewuste rapport-Haccoü is het vorig jaar November reeds per aangetekend schrij ven aan ir. Maris toegezonden met een be geleidend verzoek het bestuur der Kamer hierover een onderhoud toe te staan. Door de directeur-generaal werd evenwel in alle toonaarden gezwegen, alhoewel men tussen tijds op de interprovinciale Delta-dag uit de mond vanh emzelf (in eigen persoon) mocht vernemen dat hij het denkbeeld van een Scheldetunnel vierkant van de hand wees. Het tot tweemaal toe aan deze directeur- generaal herhaalde verzoek werd geen en kel antwoord, noch reactie waardig gekeurd. Praeses Horstmann betoogde met nadruk dat het der Kamer er niet om te doen is een bepaald object aan de overheid op te dringen. Het ligt echter op de weg der Kamer de be voegde autoriteiten op de huidige ontwikke ling en de hopeloze verkeerschaos te wijzen, die aldus nimmer het Zeeuwsch-Vlaamse probleem tot oplossing kunnen brengen. In zijn jongste Nieuwjaarsrede heeft spr. de suggestie ontwikkeld tot het streven naar een ten Noorden van Antwerpen gelegen tweede tunnel, waarmede spr. niet heeft wil- 1 endoen voorkomen dat dit de juiste of de enige oplossing zijn zou. Dit uit te maken behoort trouwens zo zeide spr. tot de competentie der overheid. Ons doel is, aooi dit zeer deskundige en gedegen rapport de aandacht op te vorderen voor de verkeers problemen en de oplossing van dit met de dag nijpender wordende vraagstuk. Bij nadere informatie was het de praeses intussen gebleken dat men in België voor het bouwen van een tweede tunnel nog geen directe plannen heeft. De heer Horstmann deelde desgevraagd mede, dat prof. dr. Haccoü officieus ir. Maris had benaderd teneinde met hem de mogelijk heid van een gedachtenwisseling over zijn rapport te bespreken. Door zijn secretaris had de directeur-generaal echter aan prof. Haccoü laten weten dat hij geen enkele reden aanwezig zag met hem in bespreking te treden, aangezien hij geen officiële instantie vertegenwoordigde. Het bestuur heeft daarop zelf als otti- cciële instantie stappen ondernomen om met ir. Maris in contact te komen, doch ook dit was tevergeefs en liep op een teleur stelling uit. In September een massale actie in het vooruitzicht. Een grootse bijeenkomst zal thans worden belegd onder de auspiciën van de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvoor men ook overig Zeeland gaarne mobiel zal maken. Want ook in de rest van Zeeland, dat door de absorbering in het Delta-plan eerder van Zeeuwsch-Vlaande ren dreigt te vervreemden dan er naar toe te groeien, dient men oog te hebben voor dit gemeenschappelijk belang het pleit te voeren voor de opheffing der problemen van de meer dan hemeltergende toestanden ten op zicht van de verbindingen met overig Neder- land. Dat de administratieve en ambtelijke mo lens in Den Haag langzaam draaien, vooral wanneer er specifiek Zeeuwsch-Vlaamse be langen in het geding komen, is een bekend heid die zo oud is als de bekende weg van Kralingen, maar dit zal de Kamer niet weer houden het rapport aan alle betrokken de partementen, zomede aan de Staten-Gene- raal, de Rijksdienst Nationale Plan, de Ka mers van Koophandel allerweg in de lande, met Gedeputeerde Staten en de leden der Provinciale Staten, de Prov. Plan. Dienst, de E.T.I., alle Zeeuwsch-Vlaamse gemeente besturen, de georganiseerde Landbouw, de vakcentrale s, de V.V.V. s en het Prov. Stoombootverkeer toe te zenden. Daarbij zullen deze instance's alle worden uitge nodigd tot bijwoning dezer massale bijeen komst, - Grootse Paardenfokdag te Axel kreeg subsidie. Wijders is omtrent de agenda nog te ver melden dat op een verzoek der kende paardenfokkersverenigingen V.V.Z.r. te Axel en D.E.S. te Hulst om een subsidie voor de op 5 Juli a.s. te organiseren grote Zeeuwsch-Vlaamse Paardenfokdag welwil lend werd besloten een subsidie van 50.— te verlenen. Nieuwe veerhaven. Bij het gemeentebestuur van Breskens was blijkens een ingekomen schrijven van het departement van Verkeer en Waterstaat be richt ontvangen dat toestemming verleend werd tot de aanleg van een nieuwe veer haven westelijk van de tegenwoordige. Ten gerieve van de gemeente zal een directe terde daaromtrent optimistjsdie ver ttingen, ook met blrffl|)l<llBt Breskens" dat mede een, nieuw recreatie- strand zal verkrijgen in naBifAvfeJfI4BiW3l Helicopter-verbinding dient gecontinueerd. De Kamer was van mening, dat de helf- copterverbinding met Rotterdam, vanwege de provinciale en gemeentelijke steun dient gecontinueerd tot eind ^October 1956 en voor de toekomst de vraag overweging ver dient of hiervoor niet een comité zou dienen te worden ingesteld, o.a. ter bestudering van de mogelijkheid tot uitbreiding der werk zaamheden op bredere basis. Veert arieven. Aangaande het resultaat der te Goes ge houden gecombineerde vergadering der beide Kamers, werd medegedeeld dat dit neer kwam op de instelling van een tarief-com missie voor de veren over de Westerschelde. Intussen heeft de Middelburgse Kamer bij Ged. Staten gevraagd naar de meest aan bevelenswaardige gedragslijn. Ook met de landbouw-organisatie s zal ten deze contact worden opgenomen. W aarschu wing Ten slotte liet de voorzitter een zeer ern stige waarschuwing horen ten opzichte van een niet in onze streek gevestigde cursus voor de opleiding tot het middenstands examen. Deze instelling incasseert n.l. de gelden zoveel mogelijk geheel of ten dele maar blijkt daarna haar verplichtingen met na te komen. De Kamer waarschuwt met Discussies. Na de uitvoerige toelichting van Ir. Horst mann werd dit onderwerp discutabel ge steld, waarbij de heer van Dorsselaer werd medegedeeld, dat de pers de publieke opinie reeds sedert geruime tijd over deze aange legenheid heeft ingelicht en voortgaat met het wijzen op de meer dan onhoudbare toe stand voor handel en verkeer. De publieke opinie dient te worden losge slagen zoals door de praeses tegenover het lid de heer P .Blommaertt beaamde naar aanleiding van de nodige samenwerking door zoveel mogelijk instantie's. Door de heer H. de Meijer werd betoogd dat het moeilijk is in Zeeuwsch-Vlaanderen de verschillende krachten te bundelen, al hoewel men de ganse openbare mening van Nederland voor dit grote ideaal warm ver dient te maken. Door ir. Denie werd opgemerkt dat tot nu toe steeds wordt gesproken over het rap port Saeftinge, maar dat hij in het rapport van prof. Haccoü daaromtrent niet zo heel veel heeft gelezen. Dit sluit echter de waar dering niet uit voor het werk van deze des kundige. De vergadering opperde bij monde van meerderen de veronderstelling dat moge lijkerwijs de inpoldering niet leidt tot op lossing van het verkeersvraagstuk. Wijders werd nog door de heren Cam- bier uit Breskens, C. Hamelink uit Terneuzen en R. F. van Acker uit St. Jansteen aan de wijdlopige discussie deelgenomen. De geest der vergadering wees duidelijk op een demonstratieve actie en ruime ver spreiding van het rapport Haccoü. Boven dien moet er naar de meest intense samen werking worden gestreefd, aldus werd door alle leden met de meeste nadruk betoogd. De voorzitter beaamde dit laatste, met grote overtuigingskracht betogende, dat als er geen samenwerking is de één wellicht zal pleiten voor een willekeurige tunnel hier of daar, een hangbrug, of de nieuwste ferry- boten, maar dan zit er geen lijn in. Alle krachten dienen te worden gebundeld willen wij het doel bereiken „Als één man dient Zeeuwsch-Vlaande ren op te trekken aldus luidde de wek roep van de heer van Acker. De heer de Meijer zinspeelde op de med— werking van de gehele publieke Nederlandse opinie, ofschoon hij pessimistisch was tten aanzien van de gevoelens die op Walcheren en Zuid-Beveland heersen. Spr. verwachtte meer steun van de zijde van West-Brabant. De voorzitter deelde mede, dat de Kamer van Koophandel daar met het grootst moge lijke ongeduld op dit rapport z.it te wachten. Het boven reeds gereleveerde plan de campagne werd daarna als het kardinale punt der agenda in een met éénparigheid genomen besluit omgezet. Gezien de enorme betekenis van de actie tot ontsluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen en de opheffing van het eeuwenlang gehand- gerieve van de gemeente zal een directe na onbekendhejd) eerst verbinding voor voetgangers en w^de s n aan te vragen ten burele der van het dorp naar de boulevard en de U{ plaatse nieuwe haven Worden aangelegd. Waarmede de voornaamste punten uit Wanneer straks Groothertogin Charlotte van Luxemburg een bezoek aan ons land S znltn maar weinigen zich er rekenschap van geven, weik een bel.ngn,ke rol Luxemburg gespeeld heelt in de politieke ontwikkeling van ons eigen land. Hel ÏT immers^ de „Luxemburgse kwestie" geweest, die de grondslag legde voor de constitutionele monarchie in Nederland. Dit nu achtte Thorbecke, de grote liberale Het befaamde („dansende") Wener Con gres, dat na de van van Napoleon met pas ser en liniaal de nieuwe grenzen in Europa trok, voegde Limburg en Luxemburg toe aan Nederland. Luxemburg behield zijn zelfstan digheid maar werd door een „personele Unie" met Nederland verbonden, d.w.z. de koningen van Nederland waren tegelij groothertogen van Luxemburg. De laatste groothertog van Luxemburg was onze Koning Willem III. Want voor de erfopvolging gald de z.g. salische wet, die alleen mannen toeliet op de troon. En Willem III had alléén een dochter Wilhelmina. Daarmee kwam een andere tak uit het Nassause huis (de „katholieke tak in Luxemburg aan de regering. Maar over datzelfde Luxemburg ontstond tijdens de regering van Willem III een ge schil, dat deze vorst en de grote staatsman Thorbecke. de „vader" van onze grondwet, rechtstreeks tegenover elkaar plaatste. Bismarck's spel. Otto von Bismarck, de IJzeren Kanselier van Pruisen ,was Frankrijk een tè gevaar lijke buurman geworden. Napoleon III (spot tend Napoleon de Kleine genoemd) zag met onbehagen hoe het groothertogdom Luxem- burq een gemengd Nederlands-Pruisische e- zetting had. Hij wilde deze bedreiging wel m de weg hebben en onze Koning Willem was wel bereid Luxemburg aan hem te ver kopen. Bismarck had de indruk gegeven, dat hij het daarmee wel eens was, maar toen puntje bij paaltje kwam, zag de oude slimmerd zijn kans schoon om de spanning tussen Pruise" leider, in strijd met de democratie. Hij streel de naar een constitutioneel koningschap, met als consequentie een kabinet, dat als het ware het spiegelbeeld vormde van het par lement, dat aan het parlement rekenschap verschuldigd was en waaraan het parlement zijn vertrouwen kon opzeggen. Al eerder was Thorbecke met Willem III gebotst over de kwestie van de benoeming van een gou verneur-generaal (de kwestie Meyers), nu werd de spanning opgevoerd. Het bleek im mers, dat de Koning en zijn regering, die alleen aan hem verantwoording schuldig was konden beslissen over oorlog of vrede buiten het parlement om Want ondanks het dui delijk uitqesproken ongenoeqen van de Ka mer handhaafde Willem III minister Van Zuylen van Nyevelt. En deze Luxemburgse kwestie is gewor den tot een felle politieke strijd. De Koning, staande op zijn vorstelijke rechten wierp zich met élan in de strijd en het leek er op, dat hij deze zaak wilde maken tot een vuur proef waarbij het ging om het al-of-niet voortbestaan van het Huis van Oranje op de troon I De nieuwe tijd. Maar Koning Willem III, hoe weinig van plan ook zich zonder strijd gewonnen te geven, wilde het niet tot een openlijk con flict laten komen. Hoezeer afkerig van T hor- becke's denkbeelden, speurde hij achter die denkbeelden de nieuwe tijd. Het ging om het voortbestaan van de band tussen Oranje en Nederland, en de Koning boog het grijze hoofd. Hij erkende het recht van de volks- lokte door een reeks van incidenten Napo leon III steeds verder uit zijn tent. De Bran- se Keizer begon zo langzamerhand een oor log te zien als het beste (immers van ouds beproefde) middel om de aandacht al te leiden van talloze moeilijkheden en tegen van het kabinet. Hij stond Thorbecke daar mee toe, de grondslag te leggen voor een politieke situatie, die thans nog bestaatde Vorst onschendbaar, de regering verant- woordingsplichtig aan het parlement. Geen regering die kan regeren desnoods in tlaq- Ikten ^Zijn minister^verzek^rden hem van rante tegenstelling tot de mening van de slagen, zajomm s s p f Bis- volksvertegenwoordiging Luxemburgse kwestie, hij rammelde, echt tieus dit principe gehandhaafd. Pruisisch, met de sabel, en in Nederland kwam men met schrik tot de conclusie dat het niet veel scheelde, of Nederland had zich in oorlog bevonden met Pruisen 's Konings ministers. De hele Luxemburgse kwestie was behan deld door de minister van buitenlandse zaken Van Zuylen van Nyevelt, in overleg met de Koning. Want toendertijd benoemde de Ko ning de ministers naar zijn welgevallen en waren ze aan heml alleen verantwoording schuldig. De Kamer kon geen minister doen vallen, zolang de Kaning Ibem handhaafde. Daardoor bleven Nederland en Oranje één. Daardoor ook is hiet mogelijk, dat straks een Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, een groothertogin uit het Nassause huis ontvangen kan, en dat tussen het rood-wit-blauw dat de vlaggen van Nederland en Luxemburg met elkaar ge meen hebben, het oranje getuigenis aflegt, dat de Luxemburgse kwestie geen scheiding bracht tussen Oranje §n Nederland De wet op de opvolging is gewijzigd door toedoen van de opvolger van Willem III, Groothertog Willem, omdat deze alléén maar dochters had (Nadruk verboden) ABONNEMENTSPRIJSLoise nummer» 6 cent Kwartaal-abonnement t Kiel binnen de kom 11,55 Andere plaatten i 1,75 Buitenland i 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, lur tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein, idvertentiën (maximum 6 regel») 1-5 regel» 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. LJix. nu at-uuv- en rrdiin-iijiv xv. XT 1 JUnvn trU

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1