De Vorsten van Luxemburg. VOETBAL - OVERZICHT In Juin 1956 zal Groothertogin Charlotte van Luxemburg officieel een bezoek brengen aan ons land. Daarmee wordt een oude band opnieuw aangeknoopt. De koningen van Nederland waren ook groothertogen van Luxemburg. De vlag van Luxemburg is, als de onze, rood-wit-blauw. En de tegenwoordige groothertogelijke familie van Luxemburg stamt, als de onze, uit het Huis Nassau Luxemburg is maar een bescheiden landje met zijn 300.000 inwoners, maar het neemt een belangrijke positie in tussen Frankrijk, België en Duitsland en vormt samen met België en ons land de Benelux. Over dit land regeert Groothertogin Char lotte, die begin van dit jaar haar 60ste ver jaardag vierdeeen lange, slanke, zeer innemende vrouw, moeder van haar volk, moeder ook van een flink gezin. Zij is getrouwd met Prins Felix van Bour- bon-Parma en ze heeft zes kinderen. Ver- scheidenen er van zijn getrouwd. De kroon prins Jan deed de Luxemburgers het plezier van hun leven, door in het huwelijk te treden met Josephine Charlotte, de door de Belgen en Luxemburgers zo beminde dochter van Leopold III en wijlen Koningin Astrid, ,,het evenbeeld van haar moeder". Prinses Alix huwde met de Prins de Ligne, een Belgisch vlieger-officier. Marie Gabrielle zocht het op het land door haar huwelijk met graaf Knud van Holstein, een Deen. Dan blijven nog Elisabeth, die reeds verloofd is met Franz Ferdinand von Hohenberg, kleinzoon van de Franz Ferdinand die in Serajewo werd vermoord, Prinses Marie Adelheid en Prins Karei. Moeilijke tijden. Na de dood van Koning Willem III. groot hertog van Luxemburg, kwam de regering van dit land aan de huidige groothertogelijke familie. De jonge, mooie Marie Adelheid volgde in 1912 haar vader Groothertog Wil lem op, maar haar regering was geen ge lukkige. In 1914 overliepen de Duitsers het kleine groothertogdom. Een sterke Frans gezinde groep beschuldigde Marie Adelheid van Duitsgezindheid. Keizer Wilhelm II deed er met zijn gebruikelijke tactloosheid een schepje op, door haar een bezoek te brengen en dat versterkte de geruchten. 1918 bracht de ommekeer, bracht ook de revolutionnaire sfeer. Marie Adelheid begreep dat ht ging om het zijn-of-niet-zijn van haar Huis en bracht het offer. Zij trad af om plaats te maken voor haar zuster Charlotte. Marie Adelheid, de ongelukkige vorstin, zocht de eenzaamheid van het klooster. Toen zij stierf was zij pas 3 Ojaar oud en had meer ver driet dan geluk in haar leven gekend. Groothertogin Charlotte wist de haten van UIT ONZE OMGEVING AXEL GECOMBINEERDE WANDELTOCHT VAN C.J.M.V. EN C.J.V.F. Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. BEKENDMAKING. De Ring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van het C.J.M.V. en de C.J.V.F. organiseerde Zaterdagna middag een wandeltocht voor haar jonge leden, waar voor de Jeugdherberg „Bleye Haghe' als startplaats was uitgekozen. De heer Rijkse van Zaamslag verwelkomde de ruim 100 deelnemers op het terras voor de Jeugdher berg, waarna de wandelaars (sters) vertrokken in de richting van de Rode Sluis. De stemming zat er op deze zonnige namiddag al direct goed in, wat tot uiting kwam in de vrolijke wandelliederen die weldra uit de jonge kelen over de velden galmden. Op de hoeve van de heer C. Koster aan de Rode Sluis werden de jongens en meisjes op thee onthaald en na het nuttigen van deze verversing ging het via Zuiddorpe teru gnaar Axel, een traject ter lengte van ongeveer 15 km. Te half drie was gestart en rond 6 uur arriveerde de groep zonder één uitvaller weer in Axel, waar de kaarten werden afgestempeld. Aan hen die reeds voor de vijfde maal een derge lijke wandeltocht hadden meegemaakt werd een me- daile uitgereikt, welke de kinderen natuurlijk vol trots in ontvangst namen. Dit warenAndré Lindhout en Jok Dieleman te AxelCorri van Doeselaar, Adri den Hamer, Jac. Meeuwse, Jo Hamelink en Nonnin Duinkerke te Sluiskil Betsy Ollebek en Piet Priester uit Ter- neuzen Jopie Cusée en den Doelder te Zaamslag. Een jury die de tocht geheel gevolgd had reikte een plaquette uit aan de mooist lopende groep. De uitslag hiervan was Meisjes Sluiskil 30 pt. Terneuzen 28 pt. Axel 27Y2 pt. Jongens Zaamslag 26Yi pt. Terneuzen 25 pt. Sas van Gent 24 pt. Driewégen 23 pt. Na de prijsuitreiking werd door de heer Scheele uit Sluiskil in de eerste plaats dank gebracht aan de deelnemers (sters) em verder aan allen die hadden mee gewerkt aan het welslagen van deze mooie tocht. Hij noemde het aantal deelnemers bevredigend en verheugend, maar wees er op dat deze nog veel groter kon zijn. Hij wekte de jongens en meisjes op daar een volgende maal voor te zorgen en dan zoveel mogelijk vriendjes en vriendinnetjes mee te brengen. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Op de hoek van de Zaamslagse weg en de pro vinciale weg AxelTerneuzen nabij de buurtschap Magrette kwam de 73-jarige rustende landbouwer de Luxemburgers terug te winnen. En toen Luxemburg voor de tweede keer een invasie beleefde, volgde zij liever dan de stem van haar hart, die van haar verstand. Zij vlucht te en vloog naar Engeland, waar ze midden in de blitz" arriveerde. Haar man had een functie in de generale staf van het geallieer de opperbevel, haar zoon Jan nam dienst als gewoon soldaat en werd pas in 1943 luite nant in de Ierse garde. Vader en zoon droe gen het geallieerde uniform, toen zij in 1945 terugkeerden in hun jubelende hoofdstad. Luxemburg had inmiddels zware jaren beleefd. De Duitsers hadden het zonder meer ingelijfd en de Luxemburgers tot militaire dienst verplicht. Nieuwe kansen. Maar Luxemburg is er bovenop gekomen. Het kreeg zijn zelfstandigheid terug en het vormt thans een der partners van de Bene lux. Landbouw en industrie zijn de peilers van zijn economisch bestaan. Hoewel de volkstaal, het „Letzeburgs" alle kentekenen vertoont van een Duits dia lect, neemt toch de verfransing hand over hand toe, vooral doordat de studerende jeugd voornamelijk in Beldfië en Frankrijk hoger onderwijs volgt. De band met België is hecht niet alleen door de familieband tussen de vorstenhuizen, ook door de tol-unie. Luxemburg grenst niet direct aan Neder land en dat verhindert een inniger contact. Maar over de grenzen heen hebben Neder land en Luxemburg elkaar gevonden, want hoevele Nederlanders stemmen niet af op Radio Luxemburg Thans wordt die band weer aangeknoopt, nu Groothertogin Charlotte een officieel be zoek brengt aan Nederland. Zij is een ko ninklijke vrouw, innerlijk en uiterlijk, maar uitermate eenvoudig. Door haar moedige en verstandige houding in de bezettingstijd en door haar leven met haar gezin temidden van haar volk, heeft zij zich de achting en de liefde van alle Luxemburgers verworvên, maar ongetwijfeld zal haar tocht door Neder land eveeneens een „vreedzame veroverings tocht zijn. En het kan niet anders dan goed zijn, dat Luxemburg voor ons nog iets meer wordt dan „het staartje" van de Benelux, een nabuurland waarmee wij pionieren vóór de samenwerking, die het behoud van Europa en ook van Nederland en Luxemburg waar borgen kan M. D. Zaterdagnamiddag met zijn luxe auto in bot sing met een Belgische bestelauto, afkomstig uit Ouden aarde en bestuurd door de heer B. aldaar. Deze botsing waarbij de Belgische bestelauto in de richting Terneuzen reed, was zeer hevig en had ern stige gevolgen. De overigens zeer vitale heer D„ die het vorige jaar nog eem maandenlange reis door Californië en nog een groot deel van de Verenigde Sstaten deed, werd na de eerst verleende hulp door dr. Schiltman, waarbij deze een schedelbasjsfractuur en later een gebroken sleutelbeen constateerde, in zeer ernstige toestand naar het Jjuliana-ziekenhuis te Terneuzen vervoerd. De echtgenote van de Belgische autobestuurder, die o.a. een bekkenfractuur bekwam, moest eveneens naar genoemd ziekenhuis worden overgebracht. De heer B. en de in zijn auto gezeten drie kinderen bekwamen slechts lichte kneuzingen. De Belgische bestelauto werd bij deze aanrijding nagenoeg totaal ontredderd en verwoest. Ook de auto van de heer D. bekwam grote materiële schade. De heer D, staat overigens wijd en zijd bekend als een zeer beheerst chaufe'ur. OVERSLAG OPENING HENGELSPORTSEIZOEN. Zondag is het hengelsportseizoen 1956, georgani seerd door de hengelaarsvereniging „De Paling- vrienden te Overslag weer geopend. Ter gelegenhei dhiervan had op het viswater bij de heer Remi Smollenaer op de Rode Sluis een wed strijd plaats waaraan 29 vissers deelnamen. De wedstrijd verliep in twee ploegen, welke ieder een uur moesten vissen. Om drie uur ging de eerste ploeg in de bot enom haar geluk te gaan beproeven. Weldra bleek dat de vissen hen niet in de steek lieten. De tweede ploeg kreeg nog meer beet en de be maning van boot 1 haalde in een uur tijcis niet minder dan 35 voorns binnen. De uitslag was. 1. L. de Vleeschauwer, 35 vissen 2. A. de Vleeschauwer, 22 vissen ;3. Van Rompu, 20 vissen 4. G. van Meneve, 18 vissen 5. R. van Broeckhove, 8 vissen. De vereniging „De Vriendenschaar" van de Oude Burgse Sluis wist tevens de erereeks te winnen, zo dat hun de beker werd toegekend. Na de viswedstrijd werd er gezamenlijk nog een kaartje gelegd en door velen, een vismaaltijd gebruikt in de eetzaal van het vissershuis. Mede met het prachtige weer was ook de speeltuin aan de water kant druk bezocht, zodat de bezoekers een gezellige Zondagmiddag hebben doorgebracht aan en op het water. Het seizoen 1955'56 loopt ten einde Maar bij het scheiden van de markt bleven ook de afgelopen Zondag de verrassingen niet uit. M.O.C., Middelburg, R.A.C., Axel en Hulst speelden alle hun laatste com petitie-duel. Axel en M.O.C. besloten het seizoen victorieus, de andere drie eindigren met nederlagen. Er blijven thans nog vijf wedstrijden te spelen, zodat nog een tweetal speel-Zondagen nodig zullen zijn Maar het wordt ook hoog tijd dat de spelers hun zomervacantie kunnen gaan nemen. De loomheid en voetbalmoeheid demonstreert zich van Zondag tot Zondag meer. Aan de laatste thuis- match onzer favorieten was dit al heel duidelijk merk en zichtbaar. M engeeft zich bij zomerse temperaturen niet zo gemakkelijk ten volle 90 minuten. 2e klasse B K.N.V.B. AXEL—R.A.C. 2-1. Zo stelden onze stadgenoten zich op met een op één speler na volledige ploeg tegen het vorige week reeds definitief uitgeschakelde R.A.C. dat ook één invaller telde. De inzet van de strijd openbaart aldra een licht Axels veldoverwicht dat resulteert in een door Ver- bunt afgedwongen corner. De eerste verdwijnt achter het R.A.C. doel en even later wordt een corner door invaller Peeters naast geschoten. De oranje-aanval kwam opnieuw terug en een hoge gelanceerde pass van H. Dieleman maakt keeper van Esdonk on schadelijk. Het is echter maar uitstel van executie, want na 10 minuten spelens wordt de bal fraai voor de doelmond geplaatst waar midvoor Jansen tactisch het leder laat gaan naar de beter oipgestelde Deij en met een strakke schuiver passeert deze de nauwelijks rea gerende van Esdonk 10). Hierop antwoordt R.A.C. met enige goed opgezette aanvallen waarbij rechts binnen Pelkmans over de lat kogelde en Th. v. d. Steen een schuiver inzond die de Danschutter niet zonder moeite wegwerkt. De Axelse aanvallen bleven door de krachtige steun van de wind menigvuldiger. De midvoor Jansen forceert een corner en schiet even later een voorzet van Verbunt naast. Aan beide kanten worden nog enige hoekschoppen afgedwongen, maar geen dezer brengen resultaat. De beide verdedi gingen blijven, meestal vrij gemakkelijk baas over de aanvallers. Brugge speelt weer een stugge partij in de Axelse defensie. De wedstrijd was in de eerste helft tamelijk aantrekkelijk maar bereikte niet het peil der beide laatst gespeelde ontmoetingen. D rust kwam met een 1—0 voorsprong voor de oranje-witten. Tegen de krachtige Oostelijke bries in krijgt Axel al in de eerste minuut na de hervatting een kans als Verbunt zuiver en scherp voor doel plaatst, doch de kopstoot van L.ansen wordt in een hoekschop om gezet. Hierpp volgt de reactie der gasten die de thuis club nu geruime tijd op eigen helft terug dringen. De oranje-witte defensie houdt echter stand al heeft doel man de Danschutter een paar maal niet over geluk te klagen. De gasten zijn in tegenstelling tot de eerste helft nu stukken in de meerderheid en forceren meer dere hoekschoppen .Eén der Axelse tegenaanvallen had bijna succes wanneer Dieleman zuiver naar Deij passeert, doch keeper van Esdonk greep tijdig in. De nogal fors spelende spil J. v. d. Steen stuwde de Rijense aanval gedurig naar de Axelse helft. Tal van aanvallen liepen op buitenspel uit, ook verscheidene Axelse uitvallen, maar de arbiter bleek hierop niet altijd de juiste kijk te hebben. Zo golfde het spel héén en weer en als wij na een tweetal corners op het Axelse doel de R.A.C.-doelman horen mompelen „Ik geloof dat wij er geen bal in krijgen", is het even later de kleine linksbuiten Th. v. d. Steen, die een afgemeten corner naar zijn broer N. v. d. Steen plaatst en het is dez evertegenwoordiger van het voor R.A.C. blijkbaar productieve geslacht dat met vier broers in het eerste elftal uitkomt, die na 27 minuten spelens prachtig met een diagonaal schot de Danschutter het nakijken geeft (1 1). Na dit doelpunt verwachten wij hoogtepunten van spanning, maar het spel blijft lauw, zoals dat het in de tweede helft steeds meer werd. Als velen zich in de laatste minuten reeds met een draw meenden te moeten troosten, kreeg Jonkman het met nog 5 minut ente spelen op zijn heupen passeerde in zijn eentje zowat de gehele R.A.C.-ver- dediging en zag daarop zijn partner Deij in een nog gunstiger schietpositie staan en speelde hem het leder voor de voeten. Beheerst schoot de Axelse links binnen het opnieuw leidende doelpunt in (2—1). Axel legde zich in de laatste minuten toe op con solidatie van deze score-stand en slaagde daarin, alzo een. ietwat geflatteerde zege behalende op het vooral na de rust sterkere R.A.C. Hiermede is Axel definitief de vierde plaats toe bedeeld en mogen onze favorieten over het verlopen seizoen ruimschoots tevreden zijn. HulstM.O.C. 03. Zoals wij eveneens voorzagen hebben de Bergenaren, die met bloemen, ontvangen werden, er geen twijfel over laten, bestaan, dat zij ook op de beide laatste punten in deze uitwedstrijd als sluitstuk beslag zouden leggen. Voorzitter -Koppendrayer van Hulst wenste de Bergse ploeg in haar aanvoerder geluk met het be haalde kampioenschap ende aanvoerder van Hulst onderlijnde dit door het overhandigen van bloemen. De wedstrijd die daarop aanving bood voor de rust een enerverend schouwspel toen de gastheren goed partij gaven en alzo brak de rust aan met een dubbel blanke score. Na de pauze, waarin de scheidende linksbinnen van Hulst gehuldigd was pakten de Bergenaren de zaken serieus aan en al spoedig oveklaste M.O.C. de blauw-gelen volkomen. eD linksbinnen der gasten schoot zelfs vrij nonchalant een penalty naast, maar deze luxe bleek hij zich te kunnen perinitteren. Een paar minut enlater opende Jansen met een schuiver de score, waarna Hoendervangers zijn fout van het missen van de strafschop goed maakte en, de Guch ten tweede male het nakijken gaf. M.O.C. vond toen welletjes en zondr emotionele hoogtepunten v; streek de tijd. Tegen het einde voegde de 15-jarigi de Rijk nog een derde treffr aan de score toe W.V.OGoes 2—2. Ofschoon Goes blijkbaar 1». zield was om zich nog wat uit de gevaarlijke 20 te werken, moest zij in Oosterhout genoegen nem0 met een gelijk spel. De Wa/pendragers namen Ij initiatief en scoorden, middels de voet van Korema® Schipper maakte voor de rust nog gelijk voor GoesJj kort daarna zelfs op goedkope wijze de leiding »,-. kreeg toen één der Oosterhoutse backs de bal eigen doel schoot. eD thuisclub zette nu alles op afe en slaagde er een kwartier voor het einde door vat Tilburg in de partijen weer op gelijke voet te breng™ welke stand ook de juiste verhouding weergaf. D.E.S.K.Middelburg 62. De Zeeuwse hooi« stedelingen lieten zich weer eens van hun wissel, vallige zijde kennen en dat terwijl er van een veld meerderheid van de Brabanders nauwelijks sprake vin De doelpunten van de thuisclub werden bijna allege boren uit goed opgezette aanvallen en doorbrak™ die voor de rust tot driemaal toe succes opleverd™ Bij de thee had de Kaatsheuvelse ploeg dus reeds es veilige voorsprong, terwijl de cornerverhouding éa tegen negen stond en eerder een Zeeuws overwin zou heben doen vermoeden. Ook in de tweede helft bleef de D.E.S.K.-aanvj de toon aangeven met verrasende uitvallen, zodat het half dozijn vol werd eer door de Bruijn een tegep- doelpunt werd gemaakt. Het tweede en laatste doel punt in deze niet zo imponerende strijd kwam vat de voet van Colijn, zodat de Middelburgers het s. zoen op weinig eervolle wijze besloten. Zij eindigdei nu met één punt voorsprong op onze stadgenoten ij de derde plaats. M. O. C. 22 18 3 1 68-26 3) R. A. C. 22 12 7 3 56-31 11 Middelburg 22 10 5 7 54-38 2 Axel 22 9 6 7 43 - 45 21 Internos 21 8 4 9 36-44 2J Rood-Wit 22 5 9 8 31-36 1) D.E.S.K. 20 9 1 10 39-41 1) Roosendaal 20 7 4 9 46-48 11 Hulst 22 7 4 11 41-67 11 W.V.O. 20 4 9 7 32-37 11 Goes 21 6 4 11 67-71 li Dongen 20 2 4 14 28-63 1 3e klasse D K.N.V3, Doordat de laatste wedstrijd van Corn Boys teger. Zeeland Sport te Vlissingen eindigde in een 3-1 zege voor de Sassenaars .bereikten deze door betert doelcijfers juist de derde plaats. eD eindstand luidt hier R. C. S. 22 37 R.K.F.C. 22 1! Me to 22 36 Biervliet 22 1! Corn Boys 22 26 Hontenisse 22 11 Zeelandia 22 26 Zeeland Sport 22 11 Terneuzen 22 21 Odio 22 IS Steen 22 20 Nieuw Borgvliet 22 11 De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekkei lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of en begin morgenochtend die heilzame kuur. Ing. Med, a Duivensport. VLUCHT OP BRETEUIL. De duivensociëteit „De Verwachting" alhier hield een vlucht op Breteuil. Afstand 212 km. Snelheid eerste duif 1066 meter. De uitslag was als volgt: 1. M. Dieleman; 2. Jac. Vasseur3. en 9. C. van Hoorn 4. A. Blommaert5. en 10. Ch. Tiele man6. D. Dieleman7. J. Wieland8. W Herman, allen te Axel. voor vrouwerren meisjeshand iseen lube NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Burgemeester en wethouders van Axel maken be. kend, dat op Zaterdag 2 Juni a.s. des namiddags van 1.30 tot 2.30 uur ter gemeentesecretarie voor de ingezetenen vreemdelingen zowel als Nederlanders geboren in de maand Juni 1891 gelegenheid bestaat voor het aanvragen van een nooduitkering Gehuwde vrouwen kunnen geen aanvraag indienen, Axel, 29 Mei 1956. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2