DDD Pracht handen Huid uitslag HET RODE KRUISGeen oorlogstaak. UIT ONZE OMGEVING AXEL SPORTNIEUWS VOETBAL-OVERZICHT Dezer dagen zal weer de jaarlijkse inzameling ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis worden gehouden. En nog altijd zien tè veel mensen het Rode Kruis als een semi-militaire instelling met een taak op het slagveld. In werkelijkheid is deze blad zijde reeds lang omgeslagen en verricht het Rode Kruis uitsluitend zijn taak ten bate van de burgerbevolking, in tijd van oorlog, maar ook in tijd van vrede. Het Rode Kruis is op het slagveld geboren, en wel op het slagveld van Solferino, waar Henri Dunant met ontzetting gewaar werd, hoe tienduizenden gewonden aan zichzelf werden overgelaten. Zo werd het Rode Kruis gesticht,aan deze wantoestand een einde te maken, en de strijdende partijen eerbiedig den dé' Rode Kruisvlag en maakten gaarne van de'diensten van het Rode Kruis gebruik. Langzamerhand, en in toenemende mate, namen zij deze taak zélf over. In de moderne oorlog is ieder legercorps uitgerust met een perfect geoutilleerde medische organisatie. De soldaten zouden eenvoudig niet meer gaan vechten, wanneer ze niet wisten dat medische hulp voldoende ter beschikking was. Maar dat bracht mee, dat men steeds meer specialisten, beroepsmensen nodig had. Daardoor was men niet langer aangewezen op de hulp van Rode-Kruis-vrijwilligers. Vredestaken. Was hierdoor de taak van het Rode Kruis ten einde Geenszins, want niet alleen de medische verzorging wijzigde zich ten gunste maar ook de wijze van oorlog voering ten ongunste. Steeds méér werd de burgerbevolking betrokken in het oorlogs geweld, en haar de nodige medische verzor ging en bijstand te verlenen, werd de taak van het Rode Kruis. Maar ook in vredestijd bleken er taken te over te zijn, waarvoor het Rode Kruis de organisatie bij uitnemendheid was. De hulp eenheden ten dienste der burgerbevolking in oorlogstijd moesten in staat van paraatheid worden gebracht en gehouden, maar er was nog zoveel méér te doen. Zo organiseerde het Rode Kruis de bloedtransfusiedienst en de plasma-inzameling, de centrale beschik- baarstelling van moedermelk, de zorg voor blinden (hoornvliestransplantatie), voorin- validen en langdurig zieken in de vorm van de boottochten, welfare-werk, lectuurdienst. Zo heeft het Rode Kruis zich onmisbaar ge- maakt. En om dat werk in stand te houden, voort te zetten, uit te breiden, doet het ieder jaar een beroep op het Nederlandse volk! Niet militair, Het is noodzakelijk, dat de Rode Kruis, colonnes geüniformeerd optreden, maar hun uniform en hun organisatie staat los van de militaire organisatie. Het Rode Kruis heelt zijn taak op het slagveld overgelaten aan de militaire medische diensten, het heeft zich achter het front teruggetrokken en stelt zich volledig in dienst van de burgerbevolking, in oorlogstijd, bij rampen, maar ook voor aller lei vredeswerk dat lijden verlicht en lijdenden helpt. Daarmee is het Rode Kruis ook veel dichter gekomen bij het Nederlandse volk, dat met zijn bekend - critische instelling tegenover alles wat militair is, de Rode Kruis-menscn vaak te veel zag als halve militairen. De enige oorlog waarmee het Rode Kruis nog te maken heef, is de oorlog tegen ziekte, lijden, rampen. Wie het Rode Kruis helpt, helptzichzelf 1 (Nadruk verboden) Lk. BEKENDMAKINGEN. DE JAARLIJKSE RODE KRUIS-COLLECTE. Vorige week kwamen in de ruime wachtkamer van het consultatiebureau aan de Oosterstraatonder lei ding van het bestuur der afdeling Axel van het Rode Kruis een groot aantal genodigden bijeen teneinde ge zamenlijk wederom de jaarlijke collecte in onze ge meente te organiseren. De heer A. P. Ie Feber gaf als voorzitter een en ander over deze campagne betreffende, die ongeveer de enige inkomstenbron vormt, waarover het Rode Kruis kan beschikken. Dit vooral dient men in het oog te houden en vandaar dan ook is deze collecte nu ook van een wel enigszins andere geaardheid dan de meeste andere. Het Rode Kruis vervult in de ruim ste zin des woords in de samenleving het „door allen, voor allen Spr. deelde mede dat de actie weer op dezelfde wijze zal worden ingezet n.l. door de be zorging van folders huis aan huis, het uithangen van reclame-biljetten, de algemene propaganda door middel van radio en pers en wat verder hiertoe als voornaam ste sluitstuk der actie behoort de huis-aan-huis- collecte, die ditmaal weer door middel van lijsten zal geschieden. De laatste week van Mei en de eerste van Juni zullen benut worden voor dit doel, terwijl daar naast vermoedelijk in de maand September ook weer een beroep zal worden gedaan op hen die door middel van hun bloed beschikbaar te stellen voor het bekende doel hun daadwerkelijke steun aan het edele en menslievende werk van ht Rod Kruis te verlenen. De eigenlijke collecte zal alhier worden gehouden in de eerste week van Juni. Moge zij als telkenjare door aller steun en medewerking wederom volledig slagen 1 GESLAAGDE TENTOONSTELLING DER LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Vorige week had de traditionele jaarlijkse tentoon stelling dezer school plaats, die behalve in het hoofd gebouw aan de Julianastraat ook in de sinds jaren ge bezigde lokalen der school aan de Kerkdreef was ondergebracht en die als gebruikelijk weer heel wat belangstelling trok. Eén der lokalen was volledig benut voor de demon stratie van datgene wat men op het gebied van de tuinbouw en het algemeen vormend onderwijs te leren krijgt. Een ander lokaal gaf een duidelijk en zeer over zichtelijke indruk van de naaiwerk-cursussen van de diverse leerjaren, terwijl een derde o.a. een demon stratie te zien gaf van hetgeen de wasbehandeling van de leerlingen vordert. In de keuken in het gebouw aan de Kerkdreef had men tevens de openbare les georganiseerd en was een compléte show ingericht die een beeld gaf van de verzorging van baby-kleding, de verzorging van tafelzilver en koper, de bedreven heid in het tafeldekken en wat dies meer zij. Op de prettigste manier zag men hier de leer lingen aan het werk en opnieuw werd de indruk be vestigd dat er geen onderwijs-inrichtingen beter aan het doel beantwoorden tot het opdoen van de vereiste vaardigheid voor de huishoudelijke bezigheden als koken, strijken, wassen en het werk met de naald dan onze Landbouwhuishoudscholen. Steeds veelzijdiger en algemener wordt dit onder wijs en tot in bijzonderheden besteedt men zorg aan de algehele vorming. Wel zeer in het bijzonder bleek dit o.m. uit de grote schilderij die door een viertal leerlingen was ge maakt en die de algemene bewondering der belang stellenden wekte. Er was aan deze uitzonderlijke ar tistieke prestatie een attractie verbonden, n.l. het raden van het aantal werkuren dat hieraan besteed was. Dat ook aan de verzorging van bloemen en planten meer dan gewone aandacht besteed wordt ligt voor de hand. Ook het taalonderwijs wordt intens onder wezen en men kan zich verzekerd houden dat alles gedaan wordt om tot in onderdelen „bij" te blijven in ales wat verder van aanbelangende aard nog staat te worden toegevoegd aan de nodige vereisten voor de vorming van het iplattelandsmeisje tot volwaardige kracht in huishouding en samenleving. Aan de bestrijding der noodzakelijkste kosten was mede gedacht door de inrichting van een theeschenkerij en een bazar, waar men zich in verschillend opzicht kon verpozen en even het nuttige met het aangename kon verwisselen. Belangstelling werd o.m. getoond door de consu lente van het Landbouwhuishoudonderwijs, mej. A. v. d. Leede uit Goes en de beide directrices der zuster scholen uit Schoondijke en Terneuzen. Na wat wij hierover reeds ter aanbeveling schreven lijkt het ons nu haast overbodig onze meisjes en moeders toch vooral aan te sporen in September de juiste keuze te doen. Dit, door zich nog tijdig, dus nu, bij de directrice als leerling te doen inschrijven. Tube95cf Het is de Hamamelis die 't 'm doet AXELS EERSTE STRAALJAGERPILOOT. Dezer dagen arriveerde in zijn ouderlijke woon plaats terug de eerste Axelaar, die het groot militair brevet voor straaljagerpiloot in Amerika verwierf. De 23jarige Dirk J. Faas uit de Marijkestraat al hier kreeg na de medische en psycho-technische keu- ring oip de vliegbasis Soesterberg, in Woensdrecht zijn voorbereidende opleiding. Op het vliegveld Gilze- Rijen kreeg hij vervolgens een 6-weekse taai-opleiding alvorens hij op 12 Januari 1955 per vliegtuig van Schiphol vertrok om in Amerika zijn verdere oplei ding tot straaljagerpiloot te ontvangen. Op de basis San Antonio in Texas volgde hij gedurende drie maanden een „language-school" om met de taal ver trouwd te raken, waarna hij op „Spence Air Base' in Georgia gedurende zes maanden een civil-training kreeg (burger-opleiding voor piloot). Hier maakte de jonge Nederlandse piloot een serie van vier vliegtests door gedurende een 130 vlieguren tellende opleiding. Na de diverse examens met goed gevolg te hebben afgelegd kreeg hij op de „Williams Air Force Base" een aansluitende basis-training van 35 uur. Hierna was de Axelse vlieger gereed voor zijn verdere op leiding tot straaljager-piloot. Met Kerstmis 1955 werd hij overgeplaatst naar „Del Rio" bij het stadje Laugh- lin aan de Mexicaanse grens in Texas. Na 80 uur opleiding op de T-33 straaljager ontving Dirk Faas op 2 7April j.-l. uit handen van de waarnemend basis commandant Col. John D. Wynne zijn groot-militair vliegbrevet met de vurig begeerde en zwaar verdiende „wings". De grondslag voor een prachtige en veel belovende carrière als vlieger, de droom van iedere jongen, was hiermee gelegd. Dezer dagen keerde de Axelse „wolkenridder" terug in zijn ouderlijke woning, vol van zijn belevenissen en boordevol indrukken van de prachtige verlofdagen, die hij in de States heeft doorgebracht. De Axelse straaljagerpiloot zal na een kort verlof, als reserve sergeant-vlieger („jet-pilot") worden ingedeeld op de formatie van de vliegbasis Volkel bij Eindhoven, waar hij zijn verdere opleiding in instrument-vliegen enz. zal ontvangen. In zijn ouderlijke woning was het met de Pinkster dagen een druk geloop van familie en vrienden, die hem met zijn tot hiertoe behaalde successen kwamen feliciteren. Dirk J. Faas, de jonge Axelse straaljager piloot gaat met vertrouwen de toekomst tegemoet. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door. doodt de ziekte kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP CONCERT OP HET SZYDLOWSKI-PLEIN. Zoals wij reeds in ons vorig nummer hebben ver meld. wordt door de V.V.V. heden (Zaterdag) avond ter gelegenheid van de door onze plaatselijke wieler club georganiseerde provinciale wielerkampioenschap pen, die onze stad weer in het middelpunt van de be langstelling zullen plaatsen, een concert aangeboden om aan deze bijzondere Zaterdag nog meer cachet te verlenen. Dit concert zal worden verzorgd door de harmonie „De Verenigde Vrienden" uit aSs van Gent onder leiding van de heer J. Mannaert en zal te 8 uur aanvangen. De uit tevoerén concertnummers zijn 1. Notre president, mars, J. Mannaert 2. Marinarella, ouverture J. Ph. Sousa 3. Het lied van de woestijn, Romberg 4. In een Kloostertuin, Ketelby 5. Schaatsenrijderswals, Waldteufel 6. Jubelklanken, mars Uebel GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer A. Naeije Cz. slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage voor het Vak-diploma Be roepsvervoer. MOTORONGEVAL LIEP WONDERLIJK GOED AF. De met verlof zijnde 21-jarige militair J. L. uit Terneuzen raakte Zondagmiddag omstreeks 1 uur met zijn motorrijwiel, waarop als duo-passagiere zijn 19- jarig meisje G. P. uit Sluiskil, in de bocht nabij de duiker in de Buthdijk, waarschijnlijk door te grote snelheid zijn stuur kwijt, toen hij wegens het andere verkeer in deze gevaarlijke bocht verplicht was te remmen. Het gevolg was dat hij de dijk afrijdend een salto- mortale tegen de duikermuur maakte en met zijn motor en bijzitster van 5 meter hoogte in het water stortte. Zelf bekwam hij wonder boven wonder slechts lichte verwondingen, doch mej. P., die met hem ge zamenlijk naar het ziekenhuis te Sluiskil werd ver voerd werd met twee gebroken polsen opgenomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie met inhoud, Polenstraat 12. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 Mei 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. K.. Verbeek, van Kloosterzande, 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN 26 27 Mei Dr. C. A. Schiltman. 2e klasse B K.N.V.B. MiddelburgR.A.C. 21. Nu door het opdrQlgen van onze plaatselijke favorieten de positie der groen witte hoofdstedelingen wankel was geworden heeft deze ploeg dit gevaar doorschouwend er geen twijfel over laten bestaan dat het menens was door op de volle buit beslag te leggen. In weerwil van het feit dat de thuisploeg met een drietal invallers aantrad is haar dit ook gelukt. Het begon sensationeel. Nauwelijks was de bal aan het rollen gebracht of Kolijn glipte, glad als een aal door de Rijense verdediging en besloot zijn run met een treffer die in het net verdween (10). Door dit ontmoedigend begin ging de R.A.C.-aanval op volle toeren draaien en na 10 minuten was het midvoor van Ham die een op maat gesneden voorzet ineens op zijn schoeni nam en de gelijkmaker in het hoofdstedelijke net deponeerde. In de eerste helft bleef het initiatief grotendeels van de Brabanders uitgaan maar de Mid delburgse defensie bleef constant. Rust 1 1. De tweede helft bleken de bordjes verhangen en nu domineerde de Middelburgse ploeg meer. Ook de R.A.C.-verdediging bleek echter safe en zo duurde het nog 20 minuten voor een door rechtsbuiten Helbers gelanceerde voorzet door zijn collega op de linker vleugel met een formidabele kopstoot werd benut en andermaal hadden de groen-witten de leiding (21). De Middelburgers voelden de zege en hielden moedig vol. In de resterende tijd slaagde geen van beide ploegen er nog in doelrijpe kansen uit te buiten, zo dat het een kleine zege werd voor de Zeeuwse ploeg. M.O.C.Goes 43. Eigenlijk van nog meer direct belang was het resultaat van deze ontmoeting. Goes was zo voorbarig door haar erkende schutter Rob Moens de eersteling in het Bergse net te deponeren. Aldra kwam de reactie van M.O.C. en het was van Gaans die de gelijkmaker produceerde, waarop kort nadien een door Mauer gemaakt doelpunt werd ge annuleerd. Dit bleek uitstel van executie, want in de eerste helft was het alles M.O.C. wat de klok sloeg. Van Gaans gaf nu zijn ploeg deleiding en daarop zond Mauer nog een tweetal treffers in en zo op het oog was de voorsprong toen van doel verwisseld werd voor de Bergenaren veilig (4—1). In de tweede helft bleek echter alle Bergse kruit te zijn verschoten. Steeds beter kwam Goes er in en Lindenberg wist door twee doelpunten de spanning er weer in te brengen. Verder kwamen de Bevelanders echter niet en toen onder spanning het einde kwam werden de M.O.C.-spelers in de bloemetjes gezet van wege het behaalde afdelingskampioenschap. 2e klasse B K.N.V.B. Nu de strijd om de bovenste zowel als om de onder ste plaats is beslist rest ons slechts een zeer bondige beschouwing. Maar de belangrijkheid moge niet meer van evident belang zijn, wij verwachten toch dat de sportieve mentaliteit bij de meeste clubs van dien aard zal zijn dat men de verkregen positie zal willen consolideren, dan wel nog verbeteren, zoals voor enkele clubs binnen de grens der mogelijkheden ligt. Voor Axel, dat wil het zijn mooie vierde plaats behouden zeker een gelijk sipel zal moeten bevechten verwachten wij, ons refererend aan onze voorbeschou wing van vorige week, na de uitstekende wedstrijd tegen V.S.V. '34 ook zeker een draw. En mogelijk zit er zelfs in deze ontmoeting op eigen grond nog wel een puntje meer. Doch, dan zullen in het nor male geval alle zeilen moeten worden bijgezet. Voor M.O.C. staan er nu geen obstakels meer te vrezen, maar wij geloven nog niet dat de kampioenen naar Hulst zullen komen om er met hun pet naar te gooien. De Bergenaren zijn goed voor de beide punten in dit duel. Hetzelfde geldt voor het duel Roosendaal—Dongen ten opzichte van de thuisclub, terwijl de ontmoeting D.E.SjIJJ-— Middelburg o.i. nog een open vraag is. Een verrassing 'n de vorm van een puntenverdeling is hier niet, uitgesloten. De match Inter—Goes zal o.i. ook rond het gelijke spel eindigen. Rood-Wit is uit gespeeld en W.V.O. heeft een vrije Zondag. Duivensport. KRINGVLUCHT UIT DOURDAN. De duivenmaatschappij „De Eendracht" te Terneuzen organiseerde een' kringvlucht voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen uit Dourdan. De uitslag was 1. R. de Cock, Overslag 2. en 7. Th. J. Borgstijn, Axel3. en 12. R. v. d. Veke, Zaamslag 4. W. Herman, Axel 5. 6. 10. en 11. J. Boogaert, Stoppel dijk 8. G. Vermeulen, Sas van Gent9. P. Dobbe laar, Boschkapelle. Een eclatant succes dus voor de Axelse „melkers". „INTERLAND-VOETBAL". In de Jeugdherberg „Bleye Haghe" logeerde dezer dagen een gezelschap Engelse scholieren. In een vriendschappelijke wedstrijd tegen de junioren van A.Z.V.V. kwam het schoolvoetbalelftal uit Notting ham tot een, eervolle 21 nederlaag. De wedstrijd werd in een buitengewoon sportieve sfeer gespeeld, Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend, dat de tentoonstelling „Verwarmingstechniek welke wordt gehouden in de bovenzaal van Hotel „Het Gulden Vlies", Noordstraat 4 te Axel, nog voor het publiek ter bezichtiging zal worden opengesteld op Dinsdag 29 Mei a.s., om 8 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ0,25 per persoon. Daar een toelichting op het tentoongestelde zal ge geven worden, wordt ieder aangeraden te zorgen om 8 uur aanwezig te zijn. Axel, 17 Mei 1956. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris. De burgemeester, Maris. Van Oeveren, WATERVERSPILLING. De burgemeester van Axel maakt bekend dat nog steeds van kracht is het verbod om leidingwater te gebruiken voor het reinigen van stoepen, gevels en straten, alsmede voor tuinbesproeiing. De aandacht wordt er op gevestigd dat overtreding van dit verbod strafbaar is. Axel, 17 Mei 1956. De Burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. TIJDELIJKE SLUITING VAN WEGEN. Burgemeester en wethouders van Axel, beschikkende op een verzoek van de Axelse Wieier Supporters Club „Volharding Bylocquestraat 23 be neden, tot het houden van een wegwedstrijd met rij wielen, overwegende dat het in verband daarmede nodig is een gedeelte van het parcours tijdelijk voor het ver keer in beide richtingen af te sluiten gelet op het raadsbesluit van 6 Maart 1951 tot overdracht van bevoegdheden aan hun college, gelet op artikel 6 van de Wegenverkeerswet besluiteki gesloten te verklaren voor het verkeer met alk voertuigen, rij- en trekdieren in beide richtingen op Zaterdag 26 Mei 1956, van 12 tot 19 uur, het ge deelte van de Oudeweg vanaf de Nieuwendijk, bij de spoorwegovergang, tot de Beoostenblijse straat. Axel, 16 Mei 1956. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat tegen 1 September a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing op de „Prinses Marijkcschool" van kin deren, die vóór 1 October de leeftijd van zes jaar zu.len hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op genoemde school geplaatst wensen te zien, worden in de gelegenheid gesteld daarvan vóór 1 Juli a.s. aangifte te doen bij het Hoofd der school, de heer J. Blok, Irenestraat 1 te Axel, telefoon 745, Axel, 24 Mei 1956. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2