AXELSE COU Pinksteren 1956 in Axel J n VINK *l)e Petsnapedng. pan domste tang. fQestdezonkyde. kiest RANG Zenuwrnst. Frankering bi) abonnement. Axel ZATERDAG 26 MEI 1956 70e Jaargang No. 66 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ideaal voor ieder die brieven schrijft FIRMA Markt 12 AXEL Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken, los a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel. Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS t 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Inr «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleiiu ldvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. e- PINKSTERFEEST ONDER STRALENDE ZON EN MASSAAL VREEMELINGENBEZOEK. Het zo zeldzaam kille voorjaar, dat verontrustend de Pinksterdagen deed tegemoet zien, heeftt ondanks dreigende luchten en regenvoorspellingen ons oud stedeke weer een paar zon-overgoten1 dagen gebracht. Een echte ouderwetse Pinksteren in een gemoderni seerd Axel, dat het beeld van een middelgrote pro vinciestad gaf. Van heinde en verre was er weer de jaarlijkse trek naar het aloude Axel, dat in de huid van een zich voortdurend uitbreidend en verfraaiend, welvarend streekcentrum is gekropen met alle daaraan verbonden consequenties. Ook Axel deelde in de enorme verkeersdrukte, die nooit tevoren zovele buitenlanders over onze grenzen bracht, want onder de duizenden Pinkstergasten waren vele honderden Belgen en Frans-sprekenden. Steeds meer ontwikkelt zich alzo dit toenemende vreemdelingenverkeer en wij mogen ons gelukkig prij zen over een gemeentebestuur te beschikken dat oog heeft voor deze onze stad zo gewichtige aangelegen heid door de aantrekkelijkheid voortdurend te ver hogen en de recreatiegelegenheden uit te breiden. Enige symptomen hiervan konden wederom worden geconstateerd. De naar de eisen des tijds ingerichte, nieuwe bad inrichting in de Kleine Kreek was er één van. Als straks het gehele gebouwencomplex met zijn smette loze front zal zijn voltooid zullen wij hier de be schikking hebben verkregen over een imposante in richting, die de vergelijking met andere plaatsen in onze streek glansrijk kan weerstaan. Tevens zal daar door de beoefening van enige watersporten in de hand worden gewerkt en het stemt tot vreugde dat onze vroedschap in deze de tekenen des tijds verstaat en de eisen die ten deze leven, tracht te verwezenlijken. Pinksteren stond in het teken der sport. Trouwens deze Pinksterdagen hebben zich in de laatste decennia's meer en meer ontwikkelt in de richting van het organiseren van sportieve evene menten. En waar Axel op sportgebied in ons gewest meer en meer tot de toonaangevende plaatsen gaat behoren, zo was ook ditmaal de Pinksterviering naar te verwachten was weer voor driekwart daaraan ge wijd. Zoals vanouds wordt daarbij de eerste Pinksterdag volkomen bestemd om het feest van de vernieuwing des geestes door elk naar eigen godsdienstige over tuiging in de vereiste stemming en sfeer te vieren. Zo hebben ook nu naar traditie op de Zondag geen festiviteiten plaats gehad. Maar de Maandag mag als tweede Pinksterdag evenals trouwens de Dinsdag gelden als een Axelse hoogtijdag bij uitnemendheid 1 Dan eist Axels burgerij van alle schakering iets dat mensen trekt van uit alle windstreken. eHt is een uitgaansdag voor iedereen en in de loop der jaren is het zo geworden, dat ook voor allen iets te zien en te genieten viel en wel bij voorkeur qp het terrein der sportieve prestatie'». Duidelijk en uiteraard lag het ditmaal voor de hand, na een seizoen van langdurige spanning (en1 betoonde inspanning 1) dat de laatste competitiewedstrijd die de V.V. „Axel" nog te spelen had in haar afdeling op eigen bodem wel het hoogst denkbare en meest emo tionele feit zou zijn dat aan deze „Pinkstertwee ctchet zou vermogen te geven. Reeds weken aaneen had het bestuur zich buiten gewoon beijverd om wijl men nog heel wat thuis wedstrijden voor de boeg had het daarheen te leiden, dat in elk geval deze dag zou worden bestemd voor een Axelse thuiswedstrijd. Alle medewerking hiertoe werd vanwege de compe titieleiding toegezegd, zoals nog in ons vorig nummer werd gereleveerd, totdat in het begin der vorige week het in de pers aangekondigde Pinksterprogramma de ontstellende openbaring bracht dat men Axel met zijn thuiswedstrijd had vergeten. Onmiddellijk toog een delegatie uit het bestuur naar het Bondsbureau van de K.N.V.B. in Den Haag en had men Woensdagsavonds voor 90% de zekerheid dat de enige nog resterende en zowel voor Axel als R.A.C. belanghebbende ontmoeting zou plaats hebben op 2e Pinksterdag. De vreugde in het Axelse kamp was echter van zeer korte dpur. Er bleken machtiger goden in Breda (of Den Haag) te zijn werkzaam geweest dan het volijverige Axe.se bestuur. Donderdagavond n.l. ontving men een telegram „Axel—R.A.C. afgelast wegens reisgelegenheid Het bestuur zat om zeer begrijpelijke redenen in zak en as. Maar men bleef niet bij de pakken neerzitten De volijverige secretaris hernam het contact met de heer Lugtenberg en deze zou zijn bemiddeling dan verlenen en zegde deze toe tot het verkrijgen van een vriendschappelijke wedstrijd. Alle pogingen schenen echter vruchteloos te zijn en in arren moede nam de heer A. van de Velde toen zelf het initiatief. De Vrijdagavond, van 6 tot 11 uur rinkelde de tele foon onophoudelijk en stond deze als het ware „wit gloeiend" vanwege de steeds maar weer hernieuwde en telkens mislukkende aanvragen van diverse pro minente clubs. Alles zonder resultaat 1 Tot men Zaterdagmiddag definitief bericht ont ving uit Valkenswaard dat de le klasse club V.S.V. '34 uit de afdeling waarin ook Vlissingen speelt genegen was hier een wedstrijd met haar represen terend elftal te komen spelen. Dit, zij het ter elfder ure ontvangen bericht, was het sein tot een nog zo breed mogelijk opgezette be kendmaking door middel van aanplakbiljetten. Maar dit feit is weer leerzaam geweest voor het actieve bestuur der V.V. „Axel" dat het toch nooit nog te bont heeft gemaakt in Breda (of Den Haag) met verzoeken van deze aard. Middelerwijl betekende dit voor onze plaatselijke club een nadeel van meerdere honderden guldens en ware het van de heer Lugtenberg beter geweest geen tozeggingen te doen in de één of andere vorm. Thans dient geconstateerd te worden dat door hem wat weken tevoren beloofd werd niet is volbracht en heeft hij daarmede de V.V. „Axel" vooral grote finan ciële (om niet te spreken van morele) schade toe gebracht. AxelV.S.V. '34 41. Een compacte schare toe schouwers van plm. 2500 bezoekers heeft echter alzo toch Maandagnamiddag kunnen genieten van een hoog staand sportief duel tussen een paar tegenstanders, die zich zeer serieus en ten volle hebben gegeven om er uit te halen wat er in zat. En zo hebben wij mogen genieten van een1 frisse partij voetbal, die een stuk boven het normale 2e klasse-peil uitkwam. Als scheidsrechter fungeerde de heer C. P. van de Velde uit Zuiddorpe. De gasten hadden twee reserve backs en de oranje-ploeg was compleet. Al direct moesten de Brabanders alle zeilen bij zetten om de Axelse aanvallen het hoofd te bieden. De Axelse doelman kreeg weliswaar de eerste schuiver te verwerken en een schot van linksbinnen Sebrecht.s verdween in het zijnet, maar toen kwam aldra een passend antwoord toen Stokman in een felle attaque een corner forceerde en deze feilloos voor de doel- mond der geel-blauwen plaatste Midvoor Jansen wist hoog opverend het leder een stoot met het hoofd te geven en keeper Geurts had het nakijken 10) Dit gebeurde na 9 minuten en het gaf de Axelaars de nodige spirit om het tempo op te voeren, doch de eerste klassers ondernamen, goed combinerend ook enige flitsende aanvallen die een paar corners op leverden of verder door Brugge en Jonkman werden geretourneerd. Het spel was slechts 14 minuten oud toen alweer Stokman een hoge en haarscherpe voorzet op de V.S.V.-veste lanceerde, waarop linksbuiten H. Dieleman tactisch inliep en alweer door een okpbal wees het scorebord een verdiende 2.-0 voorsprong voor onze stadgenoten aan. Het publiek toonde zijn enthousiasme evenzeer als de energiek vechtende oranje-ploeg, die echter geen 2 minuten later van de voet van midvoor Adriaans, via de paal repliek kreeg en het later blijkende enige doelpunt der gasten werd in het net gedeponeerd (2—1). Nu brak een periode aan waarin door de eerste klassers een technisch over wicht werd ontwikkeld en de Danschutter moet nu zijn capaciteiten tonen. De gasten forceerden gedu rende dit offensief een paar hoekschoppen, maar deze resulteerden in schoten: die naast gingen of liepen op Axelse tegenaanvallen uit. De snelle Axelse midvoor verliest in een rush met de linksback Sweere. De strijd blijft afwisselend en boeiend en het gemis tan techniek wordt door de oranje-witten ruimschoots door energie, enthousiasme en een taaie vechtlust aange vuld. Spil Verpoorte belaagt mede het doel bij een scrimmage maar de Axelse schoten zijn niet bij machte voor de pauze nog verandering in de stand te brengen. Als hervat is zijn de Axelaars nog even agressief en direct voor het V.S.V.-doel, doch de keeper wist het schot van Jansen nog juist over de lat tot corner te verwerken. Enkele Axelse aanvallen liepen vast in de buitenspelval, waarna de Danschutter weer aan de tand gevoeld wordt en de spil een ver hard schot inzond. De in de competitie zo solide Axelse ver dediging houdt ook tegen dit perfecte Brabantse aan- valsspel kranig stand ,maar toch schijnt het zeer hoge tempo van voor de rust nu enigszins gedaald. In een zeer lastige situatie wist de Danschutter weer redding te brengen. Een tam schot van Deij en een niets op leverende Axelse corner brachten geen verandering, totdat na wederzijdse aanvalspogingen, 16 minuten na de hervatting één der Brabantse spelers ongeveer aan de middenlijn een overtreding begaat. Uit de vrije schop die Axel krijgt toegewezen wordt de bal keurig tussen de beide backs geplaatst, waar midvoor Jansen stond opgesteld, die het leder narent en zich een kans weet te scheppen. Zwaar gehinderd door de rechtsback der geel-blauwen blijft hij in het bezit van de bal en, zijn strak schot caramboleert via de binnenkant van de paal buiten het bereik van Geurts ten derde male in het net (3—1). Dit doelpunt blijkt de Axelaars de bezieling te geven die nodig is om de overwinning te bevechten en dank zij dit feit blijft de wedstrijd boeien, omdat ook de Brabanders felle aan vallen blijven ondernemen om deze achterstand te ver kleinen. Het tempo blijft weliswaar beneden dat van de eerste helft. Rechtshalf Dieleman is inmiddls ver vangen door Schelleman wat een verwisseling Van plaats te zien geeft in de halflinie waarin nu Jonkman rechtshalf gaat spelen. Wederzijds worden nog tal van aanvallen ondernomen doch de Axelse defensie bleef haar goede reputatie handhaven. Talrijke doel- rijpe kansen worden wederzijds onbenut gelaten, doch dat gebeurt in iedere match. In de 38e minuut was het de zich steeds beter aan dit peil aanpassende debu tant Verbunt, die een prachtige pass lanceerde naar zijn midvoor en deze wist zich tot de goalgetter van de dag te maken door deze kans onberispelijk te be nutten (41). De laatste minuten van de strijd bleek men met deze stand genoegen te nemen. Wel bleef het als kijkspelin teressant maar elk voelt dat Axel een ge wonnen wedstrijd speelde en de gasten brachten het niet verder dan een schot op de lat, terwijl even later de paal assistentie verleend aan d Danschutter. In een zeer aantrekkelijke duel dat periode s van hoogstaand spl had te zien gegeven behaalden onze stadgenoten een nogal tamelijk geflatteerde, doch in alle opzichten verdiende zege en de oranjehemden, heben een oefenwedstrijd gehad van hoog gehalte, waaruit zij menige les kunnen outten van positiespel, lichaams- en balcontrole. Zij mogen deze benutten Rentmeester zegevierde in de Pinksterronde. Ook de 3e Pinksterdag straalde de zon van een vrijwel wolkenloze hemel en het beloofde dan ook een zeldzaam mooie dag te worden voor de door de A.W.S.C. „Volharding" georganiseerde Pinksterronde voor nieuwelingen. Reeds in de vroege morgenuren werd door de orga nisatoren met de voorbereiding begonnen en was het in de Noordstraat een bedrijvigheid met het in orde brengen van de afzetting en het verzorgen van de ge luidsinstallatie, zodat reeds tegen het middaguur alles aan de finish keurig in orde was voor deze koers over 75 km. Tegen het uur van starten werd het dan ook in de Noordstraat en de andere in het parcours liggende straten mede ten gevolge van de gunstige weersom standigheden een druk geloop van belangstellenden die zich een goede plaats zochten. Te ruim half drie waren 21 van de in totaal 29 in geschreven renners aan de start verschenen en werd het startsein gegeven voor de 50 af te leggen ronden van 1500 meter. De eerste doorkomst lag Van Doeselaar uit Sluis kil reeds enigszins van het veld afgescheiden aan de kop, maar tegen de samengebundelde krachten van de groep was hij niet opgewassen,. In de vijfde ronde kwamen Rentmeester uit Yerseke en Verstraete uit Eede sterk naar voren en reeds de Volgende ronde boekten zij een voorsprong van 15 sec. De sterke Rentmeester die de vorige dag te Hansweert zijn Het Rol-hockey-evenement. Op het Szydlowski-plein was een rol-hockeybaan geimproviseerd op de betegeling, waarop door de beide kampioensploegen van Nederland en België, respectievelijk „Hollandia uit Den Haag en R.H.C. uit Knocke een match zou worden gespeeld. Door de loffelijke medewerking van het gemeente bestuur was deze match op initiatief der R.H.C. te Knocke georganiseerd. Rondom de baan was een, enigs zins primitieve afrastering gemaakt, die niet zo doel treffend bleek om ook het publiek buiten het eigen lijke speelveld en de toeschouwersruimte mee te laten genieten van deze zeer interessante sport, waarbij de belangstellenden hun hart kond enophalen aan het uit zonderlijk snelle en zeer attractieve aanvalsspel van beide zijden. Ook aan de defensie werden echter eigenschappen, gesteld die physiek en lichamelijk hoge conditie bleken te eisen. Met flitsende aanvallen vlogen de spelers op de baan heen en weer en de diverse internationals toon den hun capaciteiten op vaak zeer enerverende wijze. Als arbiter fungeerde de internationale scheidsrech ter de Buck uit Antwerpen,. In de eerste time wisten de Nederlanders een 4—0 voorsprong te veroveren, waartegen de Belgen slechts éénmaal wisten te scoren zodat bij de eerste wisseling de stand 44 was. In de tweede time scoorden de Belgen het enige doelpunt zodat zij hierin een 0—1 stand bereikten. Nadat daarop in de laatste time de Belgen nog twee maal het net hadden gevonden, waardoor de stand gelijk werd kwam onder grote spanning het einde, na dat fanatieke pogingen van „Hollandia om nog een zege te forceren op even krachtdadige tegenstand wa ren afgestuit. Kennelijk bleken de Nederlandse spelers zich bij deze uiteraard vrij harde sport te sparen, zulks met het oog op hun deelname aan de wereldkampioen schappen, de reeds de volgende week te Lissabon zullen worden gespeeld. Tussen de wedstrijdgedeelten in volgde een optreden van een tweetal danseressen, waarvan de eerste, Vera varr Rijn een waaierdans uitvoerde op motieven van een Strauss-wals en de tweede, Corrie Vermeeren, de bekende Sabeldans van Katchaturian, eveneens muzi kaal omlijst vertolkte. Deze mooie wedstrijd en de dans-show was een prachtige propaganda voor de in ons gewest nog on bekende rol-hockeysport en als zodanig voor de ini tiatiefnemers waarlijk een succes. De reactie s van het publiek getuigden wel van waardering en voorzeker was het propagandistische woord na afloop door een der wedstrijdleiders volkomen, op zijn plaats. Vanzelfsprekend werd ook na de diverse sportge beurtenissen van de geboden dansgelegenheid een druk gebruik gemaakt en ook de gelegenheden waar men wat rustiger een verfrissing kon bemachtigen hadden in de avonduren een druk bezoek, zodat er tot mider- nacht een gezellige stemming heerste. twaalfde overwinning van dit seizoen behaalde had het leeuwenaandeel van het werk te verzetten om deze voorsprong geleidelijk te doen uitgroeien. Maar met succes want 10 ronden later was hun voorsprong reeds bijna een minuut. Van de groep, waarin de Poorter uit Hoek vrijwel steeds de toon aangaf en waarin zich mede de Sluiskilse renners van Doeselaar en Ver- nooy en de Brabander Timmermans bevonden stelde onze stadgenoot van Espen toen de helft van de af stand was afgelegd pogingen in het werk om zich voor eigen publiek eens te laten zien, maar zijn demarrage reikte niet ver genoeg om aan de greep van de groep te ontkomen. Ook een, poging van de winnaar van de Axelse Paasronde, Van Geel uit Lepelstraat, mislukte. Met meer succes koos in de 31e ronde Timermans uit Roosendaal het hazenpad, kort voordat de twee koplopers het gehele veld zouden dubbelen, wat ruim twee minuten voorsprong betekende. In korte tijd was deze Brabander een haive ronde vooruit gesneld en had zijn achterstand zodoende gehalveerd. Zijn po gingen om via enige over het parcours verspreid rij dende enkelingen ook de koplopers te bereiken faalde evenwel, want deze waren ook op hun qui vive. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Blijkbaar beducht voor Verstraete voerde Rent meester bij het ingaan van de laatste 10 ronden het tempo nog eens hoog op met de bedoeling zijn con current kwijt te raken, maar Verstraete bleef aan het wiel. De strijd tussen deze twee bleef tot het einde spectaculair en wat iedereen had verwacht de 13e zege van Rentmeester in dit seizoen werd ock een voldongen feit. In een- daverende eindspurt over een afstand van circa 60 tot 70 meter gooide de sterke Yersekenaar zijn rivaal uit Eede los en met 3 lengten voorsprong qp Verstraete stoof hij als de gelukkige winnaar over de finsh, waar twee charmante Axelse jongedames hem de ere-palm overhandigden en hem voor zijn fraai gereden koers als gold het een zege in de Tour met een stevige pakkerd beloonden, welke gelukwens hij zich met behagen liet welgevallen alvorens zijn ere-rondje af te leggen. De volledige einduitslag was als volgt 1. P. Rentmeester, Yerseke, 75 Km. in 1 uur 54 min. 2. (op 3 lengten) Em. Verstraete, Eede i 3. (op 1 min. 10 sec.) L. Timmermans, Roosendaal 4. (op één ronde) J. van Geel, Lepelstraat 5. J. de Poorter, Hoek 6. M. Roks, Standdaarbuiten 7. F. van Doeselaar, Sluiskf' 8. H. Vernooy, Sluiskil 9. D. Wouterse, Kwadendamme 10. P. Heeren, Hoeven 11. J. van Espen, Axel: 12. A. Dees, Temeuzen 13. M. Withagen, Asterstraat: 14. P. van de Vijver, Axel15. J. de Kok, Goes.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1