AXELSE COURANT Nederlandse mensen aan het werk GOEIENDAAG1! /Oestdezmzüde, kiest RANG <t)e uetsnapeuntf. pan deeeiste tang. 1mm WffïïEoö j. 0. VINK Frankcring bi) abonnement, A ZATERDAG 12 MEI 1956 70e Jaargang No. 63 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK 1 JS>J W FIRMA Markt 12 AXEL. HET LAND LEERT ZICH AANPASSEN BIJ DE FABRIEK. Adriaan Hazenberg uit Son (N.-Br.) werkt op een fabriek van kinderwagenwielen te Acht bij Eindhoven, is een levend voorbeeld van het meer en meer industrialiserende plat teland. Want hij is een boerenzoon en hij komt uit een gezin van ti enkinderen. In zo'n huishouding is van alles te doen voor een van de lagere school komende knaap, maar Adriaan Hazenberg voelde, zo jong als hij was ,al niets voor de boerderij. Wat hem aantrok was ,,de fabriek". Voor dichterlijke naturen, die een boer het liefst ziet in een omgeving van harde kluiten, stampende paardenhoeven, dampend vee, met een ruime hemel boven zijn hoofd en de wijdheid van het land rondom, moge dit een onbegrijpelijke voorkeur schi en, maar jongens zoals Adriaan Hazenberg weten, dat al die romantiek tè duur wordt betaald. Een boerderij van een keutertje met tien kinderen biedt voor de jeugd in dat bedrijf maar bitter weinig mogelijkheden. Maar vóór zo'n inzicht zich baan breekt, moeten veel tegenstanden worden overwonnen. Adriaan Hazenberg, die meer in draai banken en lasapparaten zag, dan in ploegen en maaimachines, kreeg van thuis voor hij er uit trok om in de fabriek te gaan werken de boodschap mee, dat hij stipt zou moeten werken. Als er aanmerkingen op zijn werk in de fabriek zouden worden ge maakt, had hij maar terug te komen. Kinderkamer Zo van de lagere school ging hij, tien jaar geleden naar de fabriek van de gebroeders Bullens. Hij was toen 14 jaar, de oudste directeur Jan Bullens was 21 jaar en de tweede directeur Carel Bullens pas 19 jaar. Er was meer jong personeel en er zullen misschien wel eens mensen zijn geweest, die smalend van e enkinderkamer hebben ge sproken, maar die zijn dan toch wel erg be schaamd uitgekomen. Want de CAJA zo heet dez efabriek die in Maart van dit jaar een splinternieuwe fabriek in Acht bij Eindhoven heeft geopend, was een jong en jeugdig bedrijf, met alle charmes van dien. Voor Adriaan Hazenberg betkende dat héél wat. Hij kon zijn hart ophalen aan alle ex perimenten die de gebroeders met elkaar uit dachten en die na luttele jaren tot één spe- fabriceren van kinderwagenwielen. Dat was fabricer envan kinderwagenwielen. Dat was nu juist een artikel waar Nederland niet dik inzat. Het moest ingevoerd worden en het contingent dat de grens overkwam, moest worden verdeeld over de belangrijkste kin derwagenfabrieken van ons land. Daar be hoorde CAJA niet bij. Het was toen 1948 en ze konden er wel mee ophouden of anders die dingen zelf gaan maken. In 1950 hadden ze niet alleen de Neder landse markt veroverd, maar ze exporteer den zelf. En nu gaat er voor een ton gelds per maand aan kinderwagenwielen uit Acht naar het buitenland. Onmisbare man. In die omgeving van aanpakken, van alles ondernemen wat mogelijk was van zelf doen groeide Adriaan Hazenberg, tchnisch ge sproken, op. Hij leerde werktuigen, die het bedrijf nodig had, zelf te maken en bekwame gereedschapmakers en draaiers, die van el ders kwamen, onderwezen hem in de fijne knepen van het vak. Nu is hij dan 24 jaar oud en met het be drijf heeft hij zich ontwikkeld. Hij is voor werker van zijn afdeling, welke een twaalf tal arbeiders omvat. En hij is een zó kundig werker geworden, dat hij elke bewerking zelf kan uitvoeren. Hij kan de machines van zijn hele groep instellen ,als dat nodig is, kortom ,hij is voor het bedrijf een onmis bare man geworden. Zo'n bedrijf als dat bij Eindhoven is er een, waarin de bezoeker vrijwel uitsluitend mensen tegenkomt die opgewekt kijken. Jonge kerels, die weten dat ze daar wat kunnen worden en ouderen, die genieten van het werk, dat ze zelf maken. Behalve kinderwagenwielen komen er nog allerlei artikelen onder hun handen vandaan, die de grote industrie moeilijk kan vervaardigen maar waar een typisch klein bedrijf als dit in Acht wel gelegenheid voor heeft. Fraaie trek- en steekstempels b.v., die een grote mate van vakmanschap eisen. Vader Hazenberg is erg tevreden over Adriaan. En Adriaan is trots op zijn werk en zijn fabriek. „Nergens ter wereld zou ik het beter hebben, dan hier", zegt hij. Wij geloven het graag. Veel mensen zoe ken het technische avontuur ver van huis1. Adriaan Hazenberg zocht en vond het, om zo te zeggen, naast de deur. Het begon allemaal door het drama met de bakkerswagen. Op één van Utrechts oude grachtjes gleed of zo U wilt, zeilde op een najaarsmorgen de bakkerswagen van Vader de Gooyer de gracht in. Dat was voor zoonlief Rijk de Gooyer, dan ook het begin van het einde. Na de bekende twaalf ambachten en der tien ongelukken stemde Vader de Gooyer er in toe dat zijn zoon artist werd. Via de ondergrondse belandde hij in het Ameri kaanse leger en smaakte onder meer het ge noegen de bevrijding van het concentratie kamp Bergen-Belsen mede te maken. Het is natuurlijk onnodig U te vertellen, dat in deze periode het avontuur Rijk de Gooyer lokte. He viel hem in 1947 dan ook niet mee om weer als doodgewoon burger de dagelijkse werkzaamheden te hervatten. Talrijk waren de baantjes, groot en klein, die door hem werden waargenomen, waarbij men het een prestatie vond, wanneer hij zich langer dan drie maanden in zijn betrekking kon schik ken. Zijn entrée in de zaak van zijn vader was dan ook een laatste wanhopige poging, die door zijn ouders werd ondernomen, om hem van het toneel en cabaret weg te houden. U heeft waarschijnlijk uit het verhaal van de bakkerwagen wel begrepen, dat ook deze poging schromelijk faalde. Al met al had Rijk intussen toch zijn zin gekregen. Het leek er op of het geluk, in dit geval de radio, op hem wachtte. Dank zij Gerard Hoek van de N.C.R.V. belandde hij als re porter bij deze omroep. Het begin leek veelbelovend, maar al spoedig bleek, dat de omroep bepaald niet op deze Rijk de Gooyer zat te wachten. In ieder geval overtrof hij zichzelf, want pas na zes maanden adviseerde Gerard Hoek hem een andere richting in te slaan. In de Steravonden van de N.C.R.V. is het eigenlijk allemaal pas goed begonnen. Als Loewietje, de kleine klusjesman, maakte hij zijn debuut op de planken. Dit pro gramma-onderdeel bezorgde hem veel brie ven, maar het voldeed op de lange duur toch niet. Pas in de zomer van 1949 ging zijn ster rijzen aan het artistenfirmament. Hij trad op in een vacantie-cabaret te Loos- drecht in gezelschap van Jan de Cler, Wim lbo, Willy van Hemert, Mr. Doodle, Cruys Voorberg, etc. Het was Wim lbo, die iets in Rijk de Gooyer zag. Zonder de anderen tekort te doen, menen wij te mogen zeggen, dat hij het was, die hem ontdekte. Als Kobus Rare- kiek U weet nog wel de man, die altijd die dwaze foto's nam, genoot Rijk de Gooyer een enorme populariteit. Nu kon het dan ook niet uitblijven of ook andere omroepverenigingen maakten een dankbaar gebruik van Rijk de Gooyer's talent. In het progrr/nma „Negen heit de klok" was hij een graag geziene en ge hoorde gast en het succes bij het cabaret gezelschap van Wim Kan was zeker niet minder groot. Zo pionierde hij met succes in de eerste jaren van zijn jonge artisten- loopbaan. Nu is het dan Bartels geworden, die ons Willem Parel heeft doen kunnen vergeten. Het bewijs wordt geleverd door de hon- «te tetete» Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken, los S 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje en op iedere rol. derden brieven die Bartels als reactie op zijn uitzendingen dagelijks ontvangt. Het goeien- daag, en het „benne krenge van dinge" is van daag de dag nog niet van de lucht. Nu is er onlangs weer een nieuw succes bijge komen. Bartels eerste gramofoonplaat Vorige maand had hij het genoegen het eerste exemplaar van zijn gramofoonplaat, waarop hij o.m. als war etroubadour over zijn geboortestad Utrecht zingt, aan Utrechts burgervader jhr. C. J. A. de Ranitz aan te bieden. Een hartelijke ontvangst viel de man die als U het geloven wil zijn leven lang „krenge van dinge" verkoopt, bij de burgemeester ten deel. Omringd door foto grafen en journalisten begeleidde Utrechts eerste burger zijn stadgenoot, die natuurlijk het bij deze gelegenheid niet kon nalaten enkele van zijn liedjes ten beste te geven. Nu Bartels, niet in het minst dank zij de medewerking van Eli Asser en Karei Prior, in Rijk de Gooyer is geboren, heeft het er alle schijn van ,dat er voor goed een einde zal zijn gekomen aan alle ambachten en on gelukken, die hij heeft medegemaakt. Denkt U niet, dat Rijk de Gooyer meent, dat hij er met deze creatie reeds is. Wie hem kent, is er van overtuigd, dat hij van daag of morgen we lweer eens in een andere creatie zal opduiken. Maar voorlopig is en blijft hetGoeiendaag J. H. L. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. De eeuwwisseling herleeft in Brugge. Op 12, 13 en 14 Mei zal in Brugge de klok een halve eeuw worden terug gezet. Op initiatief van de Brugse middenstand zal een aantal straten en markten tijdelijk weer de aanblik krijgen, die het omstreeks 1900 had voor zoev rdit mogelijk is, althans. In elk geval zal tijdens de feesten, die ge organiseerd worden, geprobeerd worden, de gest, die omstreeks de eeuwwisseling in Brugge heerste zoveel mogelijk te doen her leven. Het waren vooral de schrijvers Karei de Wolf en Maurits Sabbe, die de organisa toren hebben geïnspireerd. Tal van figuren en gebeurtenissen uit de werken van deze beroemde Vlamingen zullen in een grote op tocht herleven. Ook sedertdien verdwenen beroepen en voorbeelden van wat men in die dagen „moderne techniek" noemde, zul len deel uitmaken van de stoet. Een militair muziekkorps, gekleed in het uniform van die tijd, zal het feest op 12 Mei inluiden en desavo nds zal er gedanst wor den, waarbij de „French Cancan" niet zal ontbreken. „Bierfestival" te Leuven. Leuven zal gedurende de Pinksterdagen in het teken van het bier staan. Ter gelegen, heid van het 10-jarig bestaan van het „Handelaarsverbond" hebben de talrijke brouwerijen, die deze stad rijk is, besloten een bierfeest te organiseren, waarvan een folkloristische optocht het hoogtepunt be looft te worden. Tijdens deze kleurrijke op tocht zullen de toeschouwers befaamde le gendarische figuren uit alle delen van België kunnen bewonderen, als b.v. de reuzen uit Tienen, Leuven, Waver, Tervuren en Kor- tenberg. Beroemde gilden als het eeuwen oude Sint Sebastiaansgilde uit Haacht, het Funkenkorps Blau Weiss uit Eupen en de steltlopers van Merchtem zullen evenmin ontbreken. In totaal nemen niet minder dan 2500 personen aan de feestelijkheden deel. Dat het bier in deze dagen rijkelijk zal vloeien behoeft geen betoog. Door de eeuwen heen is Leuven om zijn brouwerijen beroemd geweest. Tweehonderd jaar geleden telde de stad niet minder dan 300 brouwerijen. Het was deze industrie die de stoot gaf tot het graven van het kanaal LeuvenMechelen. DE POOLSE NATIONALE DAG. Zevenhonderd Polen uit geheel Neder land en zelfs uit Duisland kwamen j.l. Zondag in de Philips Schouwburg te Eind hoven bijeen om de Poolse nationale dag, de 3e Mei, te vieren en het eeuwfeest van Polen's grootste dichter, Adam Mickiewicz te herdenken. Deze Poolse landdag werd ge organiseerd door de twee belangrijkste Pool se verenigingen in Nederland, de R.K. Bond van Poolse verenigingen in Nederland en de Vereeniging van Poolse Oudstrijders. Een lange stoet met vaandels voorop, groepen in kleurige Poolse volksdrachten en daarachter de leden van verschillende plaat selijke verenigingen, trokken des morgens door Eindhovens straten naar de St. Trudo- kerk. Na de kerkdienst begaf men zich per bus naar het monument van de Eindhovense oor logsslachtoffers, waar de ere-gast van deze landdag, kapitein Cwiklinski een krans legde. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten sprak vervolgens een dankwoord uit en be sloot met de woorden „Blijf onze dierbare gasten in ons land." Des avonds vond er in de druk bezochte Philips Schouwburg een bijeenkomst plaats tijdens welke dr. N. W. Komar uit Breda sprak over de betekenis van de Poolse con stitutie van 3 Mei 1791 en over het leven van Adam Mickiewicz. Ook de gezagvoerder van s.s. „Wolna Polska" kapitein Jan Cwiklinski sprak een kort woord, waarin hij de hoop uitsprak met zijn schip dat de naam „Vrij Polen" draagt, de Nederlandse Polen eenmaal naar een vrij Polen te mogen brengen. Het artistieke programma werd verzorgd door de Poolse dansgroep „Polonia'' uit Breda, „Krakus" uit Den Haag, het gemengd koor „Polonia" uit Dusseldorf en verder door de Tsjechische zangeres Miluska Dufkowa en de pianist P. Peeters. Aan het begin van deze bijeenkomst werd een boodschap van de Poolse aartsbisschop J. Gawlina voorgelezen en tevens het vol gende schrijven van de vereniging „Axel- Polen" „Aan onze Poolse vrienden, die Axel als de eerste stad in Nederland in 1944 hebben bevrijd In gedachten zijn wij heden in Uw midden, in het midden van U, die tot nu toe in bal lingschap moet leven. U herdenkt op deze dag e ender hoogepunten uit de Poolse ae- schiedenis en tevens de sterfdag van een der grootsten onder Uw landgenoten. Helaas kunt U dit niet in Uw eigen land doen, op Uw nationale bodem. Gelukkig wel in een land, waarin velen een warme vriendschap voor Uw volk koesteren De heldenstrijd door de Polen in Neder land gevoerd heeft een broederschap ge smeed, waardoor wij-met U medevoelen en medelijden. We weten dat onze leus de zelfde is „voor God en het vaderland". Al lijkt de toekomst voor de hele wereld, in het bijzonder voor Polen, donker, we ver trouwen dat God het recht zal doen zege vieren en Polen in de toekomst de vrijheid zal schenken. Moge de viering van Uw nationale toogdag dit vertrouwen versterken en de hoop levend houden. God zegene Polen 1" AMERIKAANSE BISON GEKRUIST MET TAM VEE. Enkele veefokkers uit Hobbs in Nieuw- Mexico zijn bezig met een interessante proef neming waarvan zij de productie van een zwaarder soort slachtvee verwachten. Door middel van kruisingen van de Amerikaanse bison met Hereford- en Brahmanvee hebben zij, naast enkele minder sensationele resul taten, een volgens hen „zeer ongewoon dier verkregen. Het is een bastaard van een bastaard, een kalf van een koe, half bison en half Brahman en van een zuivere Here ford-stier. De vier jaar oude moeder met een bisonvormige kop, is buitengewoon groot met een gewicht van ongeveer 700 kg zij loeit niet als een rund, maar gromt als een bison. Het jonge kalf voor een kwart Brahman en bison en voor de helft Hereford heeft de rode vacht van de vader en de korte bisonstaart van de moeder en een kleine bult. Ook werd de gewenste grotere vleespro ductie waargenomen een negen maanden oud kalf weegt reeds 360 kg en bovendien is de weerstand tegen ziekten groter ge worden, maar de afstammelingen vertonen ook de woeste aard van hun voorouders. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Ander^ plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEBTENTIEPKIJS, 8 cent per m m Bij contracten belangrijke reductie, tnr* «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleliu ïdvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. WL'I'lé V li i

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1