AXELSE COURANT Sri De droom van het Arabisch rijk VEILIG VERKEERSDAG TE AXEL j. C.VINK IVOROL: De Tandpasta van standing Frankering bi) abonnement. Axel ZATERDAG 5 MEI 1956 70e Jaargang No. 61 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! 1 De agitatie van de Arabische wereld tegen Israël springt momenteel nogal in het oog en men is dan licht geneigd dat begrip „de Arabische wereld" als een een heid te zien. De verdeeldheid in die wereld van de Islam is echter groot en moge die op het ogenblik op de achtergrond lijke vijandschap tegen de Israëlitische koek en ei. Eerzuchtige Mohammedaanse heersers hebben gedroomd van een geweldig Ara bisch Rijk, waarboven de Halve Maan triomfantelijk zou verrijzen. Ook tegen woordig zijn er van die machtsbegerigen. Met name verdenkt men Egypte's sterke man, Kolonel Nasser, van de wens de hoofd rol te spelen in zulk een volkenbond. Maar omdat hij zeker niet de enige is die zich aan deze wensdroom' overgeeft, ziet het er nog niet direct naar uit, dat hij zijn zin krijgt. Men verwijt de christenen wel eens dat ze zo verdeeld zijn en meent dan dat het Mo hammedanisme een eenheid vormt, maar ook hier onderscheidt men diverse secten (b.v. de Soennieten en de Sjiieten) die vrij scherp tegenover elkaar staan. Ep in deze strijdbare maatschappij, waar men het begrip „heilige oorlog" kent en het sneven in zulk een strijd een directe opname in de hemelse gewesten betekent, kunnen zulke godsdienstige ver schillen aanleiding geven tot bloedige con flicten en dat hebben ze dan ook gedaan. worden gedrongen door de gemeenschappe- „indringer", het was noch is daar alles grondslag vormt van ,,de Arabische wereld". Hier is het altijd zo geweest, dat de vorsten heersten naar willekeur, dat hun gunstelingen zich mateloos verrijkten en dat een grote, domme, ongeletterde massa alleen maar dien stig was om opgezweept te worden voor rel letjes en bloedbaden, wanneer dit de grote heren zo te pas kwam. In deze indrukwek kende, maar vermolmde stam slaat Israël een stalen wig. Hier worden moderne methoden toegepast, hier heeft volgens democratische begrippen ieder een stem in het kapittel. Israël toont dat het anders kan dan het al die eeuwen gegaan is, Het conservatisme van de massa verzet zich daartegen, godsdienst haat wakkert deze afkeer nog aan en de grote heren vinden het prachtig zo. Hun enig doel is, de status quo te handhaven en te blijven profiteren. Daarom proberen ze ook zoveel mogelijk de laatste resten van Wes terse invoed te verwijderen, al willen ze de v/insten niet laten schieten. De droom van een Arabisch Rijk is een droom. Het is een propagandastunt om het volk zand in de ogen te strooien en dienstig aan de agitatie tegen Israël. Maar er is geen samenhang tussen deze Aarabischc volkeren, die allemaal al met elkaar in oor log zijn geweest. Er is geen vertrouwen tussen deze heersers die allen proberen el kaar te slim af te zijn. Maar ze vechten tegen de tijd. Hun zon neigt ter kimme. Er is maar één groot gevaar, dat er nog eens een Arabisch Gemenebest zal ontstaan, maar dan op basis van het communisme. Dat gevaar helpen de Arabische heersers, huns ondanks, steeds naderbij halen. En het Wes ten, vooral dank zij de kool en de geit spa rende houding van Amerika, houdt dit niet voldoende tegen. Die dreiging is op het ogen blik het meest reëel (Nadruk verboden). Saoed's Wahabieten. Een van die conflicten uit een nog niet zo ver verleden kon tot op de huidige dag nog wel eens een rol spelen in de Arabische po litiek. Dat was toen een vrijwel onbekende woestijnvorst, Ibn Saoed, a.n het hoofd van een troep oer-orthodoxe Mohammedaanse ijveraars, uit zijn woestijnsterkte Rijaad te voorschijn kwam en naar Mekka oprukte. De bewoners van Mekka hadden een zaakje van de godsdienst gemaakt, daarbij allerlei ketterijen ingevoerd die dienstig waren aan het spekken hunner zakken en dat was de Wahabieten, de volgelingen van Ibn Saoed, een doorn in het oog. Alhoewel de Engelsen koning Hoessein, die in Mekka troonde, de hand boven het hoofd hielden trok Ibn Saoed zich daarvan niets aan en de koning zag zich genoodzaakt in allerijl zijn biezen te pakken. De beide zonen van deze koning, Feisal en Abdoellah, werden door Engeland prompt aan een baantje geholpen. Deze Hasjemieten werden resp. koning van Irak en van Trans-Jordanië, beide niet veel meer dan stukken woestijn, waarvan de grenzen met het domme potlood waren getrokken en beide dienende om het overwicht van Engeland in de Arabische wereld te helpen bewaren. Irak was belangrijk om zijn olie, Transjordanië werd een soort legerplaats waar het be roemde Arabische Legioen onder leiding van de Engelsman Glubb Pasja fungeerde als politiemacht. De oude veete. Jawel, zal men zeggen, maar iedereen weet toch, dat de jonge koning Hoessein, wiens vader door fanatieke Arabieren werd ver moord, nu Glubb Pasje z'n congé gegeven heeft En dat men nu van alle kanten pro beert, Irak te doen meezingen in het Aara- bische koor Dat is wel zo, maar in dat koor heeft niet alleen Kolonel Nasser een stem, maar ook de Koning van Saoedi-Arabië. En al is er wel enig vertoon van verzoening geweest, de Hasjemieten hebben zeker niet vergeten dat Ibn Saoed hun vader tot een smadelijke vlucht heeft genoopt en nu regeert daar, waar zij zelf krachtens hun koninklijke af komst hadden moeten tronen Niet alleen is er dus deze oude veete tussen de Hasjemietische vorsten en de Saoed, maar laatstgenoemde zou er ook heel weinig voor voelen wanneer Egypte de leiding nam. Men wisselt allerlei vriendelijkheden uit en men belooft elkaar bij te staan tegen Israël, want dat is ook voor de binnenlandse politiek erg prettig, maar eigenlijk gunt men elkaar het licht in de ogen niet. Er is dus op allerlei gebied stof voor twist en tweedracht te over in wat men dan zo graag in één noemer als „de Arabische wereld samenvat Waarom tegen Israël Waarom mend an zo eensgezind zich keert tegen de jonge staat Israël Omdat deze staat een voortdurende bedreiging vormt voor het conservatieve kapitalisme, dat de Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Kennies I VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Lowe nummeri 6 cut Kwartaal-abonnement &xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 01155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm Bij contracten belangrijke reductie, löf» «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleinv ldvertentlén (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. OFFICIËLE UITREIKING VAN DE JEUGDVERKEERSDIPLOMA'S. Als sluitstuk van de alhier georganiseerde Veilig Verkeers-actie, vond Woensdag de officiële uitreiking plaats van de jeugdverkeersdiploma's 1956. In een zaal van de Jeugdherberg vonden 166 leer lingen van de drie hoogste klassen der vier lagere scholen een plaatsje, waarna de uitreiking van de op naam gestelde diploma's, insigne's en fietswimpels een aanvang nam. Om voor een diploma in aanemrking te komen, moest de jeugd hebben deelgenomen, zowel aan het theoretische- 'als aan het practische examen. Door de examencommissie werden bij de beoordeling van dit verkeersexamen 1956 de normen aangehouden, ge geven door het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht. Naast de leden van de examencommissie, waren hierbij o.m. tegenwoordig, eien vertegenwoordiger van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer Edzes, de Groepscommandant der Rijkspolitie te Axel, de heer Fluit en de diverse hoofdonderwijzers. De leiding van deze middag was in handen van de heer C. de Putter, wethouder van onderwijs te Axel. Deze feliciteerde dan in de eerste plaats de kinderen met het behaalde succes en wekte hen op steeds pa raat te zijn en een juist gebruik van het thans be haalde diploma te maken. Spreker wees er verder op, het geleerde nu ook deugdelijk in practijk te bren gen. Verkeersonderricht is zeker geen sinecurede vele dodelijke ongelukken zijn er het afdoende bewijs van. Hierna gaf de heer de Putter enige cijfers weer, waardoor een juist beeld van de uitslag van het examen werd verkregen. Totaal hebben 166 candidaten aan het examen deel genomen. Bij het schriftelijk deel was slechts één leerling afgewezen en bij het practische negen. Gezien deze cijfers zou het laatste deel moeilijker zijn ge weest. De oorzaak hiervan ligt wel in de omstandig heid dat het verschillenden ontbrak aan routine bij de uitgezette post „verkeersagent". In tegenstelling tot verleden jaar is er nu een beter resultaat bereikt. Moesten, er nu 10 worden afgewezen verleden jaar was dit aantal 25. Een alleszins be hoorlijke vooruitgang de heer de Putter sprak hier over dan ook zijn grote voldoening uit. Hij dankte mede namens het gemeentebestuur allen die hadden medegewerkt aan het welslagen van deze middag en kon ten slotte tot grote voldoening van de kinderen een verkeersfilmpje aankondigen. Veertien kinderen haddien bewezen de verkeers regels grondig te kennen en deze wat veel voor namer is in de practijk ook juist te kunnen toe passen. Zij hadden tijdens de examens geen enkele fout gemaakt en toen hun namen werden afgelezen kregen zij dan ook van hun mede-scholieren een kla terend applaus. Het waren de leerlingen Bob van Dobschutz, Frans Lion, Johan de Schepper, Rinus Haak, Comelis Hamelink, Henk Óen Hamer, Jan Kot- vis, Tannie Wolfert, L. Deij, Michiel 't Gilde, Adriaan P. Meijer, André Olijslager, Bastiaan W. Verhelst en A. de Pooter. Aan twee leerlingen kon een fietswimpel worden uitgereikt. Dit betekent dat zij de laatste drie jaar met gunstig gevolg het examen hadden afgelegd, waarvoor dan ook deze onderscheiding. Het waren Adriaan P. Meijer en Pieter A. de Feijter, beiden leerlingen van de Openbare Lagere School. R.K. School. Een insigne hebben behaald Augus- tinus de Bock, Marcel Hemelsoet, Adrie van Kampen, Ronald Maas en Theo de Rijcke. Een diploma Rudi van Acker, Rigobert Antheu- nis, Fienet v. d. Bergen, Clothilda v. d. Berg, Gerda v. d. Berg, Vivian dd Block, Theo Blommaert, Willy Caessens, Annie de Coninck, Bert Crooy, Lia Dellaert, Bob van Dobschutz, Lea van Gassen, Theo Geerinck, Benny van Gremberghe, Harold Kant, Tilly Langerak, Cor van Leeuwen, Tiny Linting, Alfred Lion, Frans Lion, Willy van Loenen (met aantekening „geen prac- tisch examen" afgelegd), Riet Maas, Iris de Meester, Marlies Pieters, Johan de Schepper, Camiel Suij, Ru- dolf Steel, Armand Tieleman, Lien Verbraeken, Deetje Verhaar, Marcel Vérstraeten, Raoul Vinke, Carla Wolters, Peter de Wijn en Jan Zohlandt. Afgewezen werden: Jimmy Tieleman (10 fouten), Marie Loouise Vermeire (reedsa f gewezen bij theo retisch examen) en Jo de Wolf (9 fouten). Geen practisch examen afgelegd Celina van Bastelaar en Jozef van Deursen. Chr. Nat. School Nieuwstraat. Een insigne Jo han Bareman, Kees Dieleman, Jopie Hofman, Jannie de Koeijer en Bram van Tatenhove. Een diploma Catrien Audenaerd, J. Bakker, Le- vien Bakker, M. van Bendegém, D. Boon, D. Boor, C. v. d. Broeke Jz„ Kees van de Broeke Az„ Janna Maria Deij, Levien Dieleman, Louis Dieleman, P. Dieleman, L. den Doelder, Betsie de Feijter, J. de Feijter, Jo de Feijter, Wim de Feijter, Bora de Fouw, P. Geensen. B. Goossen, A. Haak, Rinus Haak, Cor- nelis Hamelink, Henk den Hamer, Geri Heerspink, J. Hoekstra, C. de Keizer, A. Klaassen, Annemarie Knieriem, M. Koekkoek, Dingetje Koster, Jan Kotvis, Rein Kotvis, L. Kruisifix, Corrie van Langevelde, Mat- theus Lindhout, Jan van Luijk, Pietr Jan Meijer, H. Mieras, Jacobus Marinus Oggel, Chris Ollebek, Zsuzso Pennings, A. de Putter, Jan Pieter Pijpelink, Jopie Quaak, Harry de Regt, Laura Ruijtenburg, K. Scheele, Jaap Schieman, T. van Tatenhove, Neeltje Verstraten, Cob Wieland, Ina Wieland, Jan Wieland, R. Wie- land, Sjan Wieland, M. Witte, Tannie Wolfert, L. Zegers en Rietje Zegers. Afgewezen werden Catrien den Beer (10 fouten), M. van Drongelen (13 fouten), Dingeman de Feijter (9 fouten), B. Hollebek (10 fouten), en L. Ver straten (9 fouten). Aan het practisch examen hebben niet deelgenomen Piet Boeije en Betsie Haak. Openbare Lagere School. Een fietswimpelPieter A. de Feijter en Adriaan P. Meijer. Een insigne Fritst Briquet, Michiel t Gilde, Adri Haak, Catharina E. Jonkman, Adriaan Millenaar, Ri nus Roose, Rietje Slabbekoorn en Tinie de Smet. Eend iplomaPeter Coert, L. Deij, Maatje van Doom, Ko van Eenennaam, Joke Geensen, Willy Herman, Jan Heijnsdijk, Petrus J. Hoorman, Sjaak van Hoorn, Toos de Hullu, Eddy Martheze, Magda Meijer, Gretha Noens, André Olijslager, Antoon Op peneer, Dini Oppeneer, Rietje Oppeneer, Rein Scheele, Piet Vasseur, Leun v. d. Ven, Bastiaan W. Verhelst en Tannie Wieland. Afgewezen werd Annie van Bendegem (10 fouten). Chr. School Spui. Een insigne J. Maas, A de Pooter, J. Pijpelink en K. Verhoef. Een diploma Nellie Bakker, T. Dieleman, B. van Dixhoorn, N. Faas, D. Hamelink, M. van Overdulve, B. de Pooter, J. Riemens, W. Riemens en M de Visser. Afgewezen werd: J. C. v. d. Velde (10 fouten). Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillen Totdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddellijk n Wonder die Rennies U gebruikt ze toch ook In iedere apotheek en drogisterij ver koopt men U Rennies graag. Ing. Med. PROPAGANDA-AVOND VEILIG VERKEER. Onder de auspiciën van de plaatselijke commissie voor Veilig Verkeer en aansluitend op bovenstaand verslag van de diploma-uitreiking aan de jeugd memo reren wij hieronder het verloop van de propaganda- avond die onder leiding van dr. C. A. Schiltman Woensdagavond in „De Stadsherberg" werd gehouden. Deze avond mocht zich op een zeer drukke be- langstellng beroemen en de aanwezigen, voor een groot gedeelte bestaande uit dagelijks aan auto- en motorverkeer deel hebbende weggebruikers konden op deze avond heel wat opsteken. De heer Schiltman opende de avond, die hij naar aanleiding van het sluitstuk van de door opperwacht meester Fluit gegeven verkeerscursus een goede ge legenheid achtte om ook de ouderen, van beiderlei kunne nog eens uitdrukkelijk te wijzen op de ge varen van de dagelijks grijnzende dood op de ver keerswegen door allerlei grotere en soms kleine ge maakte fouten van de weggebruikers. Het verheugde spr. hier een zo grote belangstelling te mogen con stateren na de zeer geslaagde cursus van de heer Fluit, want een dodencijfer voor ons land van 1488 in het vorige jaar, wat een gemiddelde betekent van vier per dag, demonstreert voldoende de ernst van de toestand. Immers daarnaast werden niet minder dan 19.125 weg gebruikers ernstig gewond (stijging percentage 9%). 14.346 licht gewond (stijging 16%) en in totaal wer den 113.461 verkeersongevallen geregistreerd, waar van in de grote steden 12%, in steden van 20.000 tot 100.000 inwoners 16% en in kleinere gemeenten 21%. Onrustbarend is wel de stijging van het per centage ongevallen met dodelijke afloop onder de bromfietsers dat het laatste jaar met 67% is gestegen, Spr. gaf deze sterk tot de verbeelding sprekende- cijfers als inleiding tot een door een uiterst des kundige specialiteit op het gebied van veilig verkeer te houden causerie, waarbij in de allereerste plaats tal van verkeers-situaties door middel van lantaarn plaatjes werden vertoond en uitvoerig besproken of toegelicht. Deze zeer leerzame en op hoogst des- kundge wijze door de heer Edzes behandelde stof bleek de aanwezigen sterk te interesseren, want de causeur wist door een dosis gezonde humor de aan dacht zowel voor de pauze als daarna op zeld zame wijze te boeien en gaande te houden tot in alle details. Dat men op deze avond met een verkeerspaedagoog van de eerste orde te doen had, bleek nog des te meer na de pauze, toen werd overgeschakeld op de hersen-gymnastiek op verkeersgebed. Door twee uit zes personen bestaande teams werd hieraan deelgenomen. De beide ploegen bestonden resp. uit autobus-chauffeurs en burgert-weggebruikers. Met assistentie van „Mieke" (mevr. J. den Engelsman- Penne) gaf het vraag- en antwoordenspel aanleiding tot een zeer spannend verloop. Tot aller verrassing waren het ten slotte de niet als eigenlijke „vak"- weggebruikers geldende „burger' -chauffeurs en motor rijders die het pleit met 5]/2 tegen 5 punten te hunnen voordele wisten te beslechten. Door de talrijke geestig gekruide opmerkingen, vra gen of anecdote's uit eigen rijke ervaring als verkeers expert waren de beide deelnemende teams spoedig op vertrouwelijke voet gekomen met de leider van dit programma-onderdeel van deze verkeers-avond. Maar toch bleken tal van vragen zo lastig en. moeilijk te beantwoorden dat in de meeste gevallen zelfs geen half puntje door „Mieke" kon worden genoteerd. De winnende ploeg ontving uit handen van dr. Schiltman een bedrag van 25.als prijs, terwijl de verliezers een troostprijs van 10.ontvingen. Deze laatsten stonden hun prijs echter spontaan af aan het Verbond voor Veilig Verkeer waarop ook de winnaars 10.van hun gewonnen prijs voor het zelfde doel afstonden. Zo werd dit met recht een avond van „verkeers- onderwijs waarop heel wat kon worden geleerd door alle aanwezigen. De avond werd besloten niet de vertoning van een Amerikaanse film die het razend drukke verkeer in de Nieuwe Wereld in beeld bracht. De hier tot duizeling wekkende hoogte gerezen verkeersproblemen in het zo enorme snelverkeer waren voor de aanwezigen ver bijsterend en bewezen dat voor de toekomst een steeds intensievere inachtneming van de regels van de weg noodzakelijk zal zijn. De eisen zullen steeds hoger worden gesteld ook ten aanzien van de met stijgende verantwoordelijkheid belaste weggebruikers. Met een woord van opwekking door dr. Schiltman bij het einde gesproken werd deze mooie avond be ëindigd.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1