De helft der mensheid hongert. In VULPENNEN, POTLODEN, BALLPOINTS steeds de grootste sortering Wp^r'' Super NORMA «P& Vt m Fa J. C. VINK - Markt 12 - Tel. 646 - Axel Alleen de Zoals de ouden zongen, piepen de jongen. met blijvend goud-effect i Interessante reisbeschrijvingen en pers reportages hebben de wijde wereld voor een breed publiek ontsloten. Namen van verre exotische landen bleven daardoor geen lege klanken meer, zodat elke naam bepaalde associaties bij ons oproept. Reeds op school leren de kinderen tijdens de aardrijkskundeles vreemde landen ont dekken, die zij nooit meer zullen vergeten. Legio boeken verschenen over zeden en gebruiken bij de volkeren van alle continen ten. Wij kennnen hun min of meer roem ruchte geschiedenis, waarvan de heldenfeiten vaak een achtergrond van ellende bedekken. Maar tot voor kort was zeer weinig bekend omtrent de soms erbarmelijke levensomstan digheden, waarin deze mensen verkeerden en nog verkeren. Het was alsof men slechts de lichtzijde zag en er geen schaduw bestond. Aan de moderne wetenschap bleef het voorbehouden, de wereld te confronteren met het ontstellende feit, dat ruim één en een kwart milliard, resp. 52% vn de mens heid ten prooi is aan bittere, zwarte honger. Deze scharen leven niet slechts in woestijnen en andere uitgesproken dorre streken, waar de bodem hardnekkig weigert voedsel voort te brengen, maar ook in landen waar de maharadja's, mandarijnen en als goden ver eerde keizers fabelachtige rijkdommen wis ten te verzamelen. En al is de wetenschap vandaag de dag in staat, woestijnen om te toveren in vrucht bare gebieden en geschroeide aarde nieuw leven in te blazen, de Honger bleef nog al tijd wereldvijand no. 1 die geen duimbreed van zijn terrein prijsgaf. Integendeel, hij houdt thans meer mensen in zijn beklem mende greep dan vóór de. laatste wereld oorlog, toen de wetenschap nog niet zo ver was als thans. Onder één en een kwart milliard van onze medemensen oefent de Honger zijn schrik bewind uit, meedogenloos en hardvochtig. Wreed vallen zijn klappen rechts en links. Vooral de zwaksten, de kinderen worden elke dag bij duizendtallen weggemaaid. Wie onder hen de volwassen leeftijd weet te be reiken, is doorgaans zo verzwakt door de van de generatie overgeërfde ondervoeding, dat techniek en wetenschap hem weinig meer baten, daar hij toch nieti in staat is hun vindingen toe te passen. Op een leeftijd, die wij hier nog niet eens middelbaar noemen, hebben deze mensen geheel afgedaan en kunnen alleen maar afwachten, tot de dood hen uit hun misère verlost. Naast deze door de Honger tot volslagen machteloosheid gedoemde menigte, die 52% van de wereldbevolking vormt, zijn er nog ruim 293 miliioen 12% mensen, die in de gevaarlijke zone tussen honger en nauwe lijks voldoende voedsel leven, terwijl van 470 miliioen 19% niet eens bekend is, hoe het met hen staat. Slechts een goede 431 miliioen 17% mensen behoren tot de gelukkige groep, die aanzitten kan aan een welvoorziene dis. Al is ons landje dan klein en dichtbevolkt, wij beschikken niet alleen over vodoende voedsel, maar zitten vaak zelfs te kijken met overschotten, waar wij eigenlijk niet goed raad mee weten. In onze silo's liggen melkpoeder, boter en an dere producten hoog opgetast. Als het bui tenland onze groenten en fruit niet in vol doende mate afneemt, worden zij „doorge draaid". En dat terwijl vele mensenlevens zouden kunnen worden gered met hetgeen naar de mestvaalt gaat. Terecht betogen geleerden van naam tel kens weer, dat de aarde en de zee vrucht baar genoeg zijn om alle mensenkinderen te voeden, al zouden deze nog talrijker zijn dan thans het geval is. Als men er maar in slaag de, de z.g. onderontwikkelde gebieden self supporting te maken. Dit is evenwel niet zo eenvoudig. De daaraan verbonden technische moeilijk heden zijn onder inspanning van alle krach ten te overwinnen. Doch om dit met succes te kunnen doen, moeten wij eerst de uitge hongerde mensen uit hun naakte ellende hel pen verlossen, opdat zij zelf kunnen mee werken aan blijvende verbetering van hun lot. Hoe dit gebeuren kan, daartoe wijst de „Bond zonder Naam" door zijn Anti-Honger- campagne onder het motto „een mens laat geen mensen honger lijden" ons de weg, een zeer eenvoudige weg. Door het kopen van pakjes B.Z.N.-roggebrood met enkele op centen helpen wij de Bond fondsen verzame len tot spijziging van hen die hongeren. Elke bakker of broodverkoper in stad of dorp kan dit brood verschaffen. Vele tienduizenden pakjes vliegen nu al iedere week weg. Maar om deze mooie actie zo doeltreffend moge lijk te doen zijn, wordt een beroep gedaan op aller medewerking. Door ons brood te breken met alle honge renden zal hee wat leed kunnen worden ver zacht, heel wat honger gestild. Uiteindelijk moet het wereldgeweten worden wakker ge schud en het mooie initiatief ook buiten onze grenzen daadwerkelijke weerklank vinden. Dat dit staat te gebeuren, bewijzen de vele adhaesie-betuigingen, die reeds direct na de start der campagne ook uit het buiten land binnenstroomden. Het enige wat wij moeten doen is vol houden, ookals de bakker uitverkocht is. Want de campagne gaat door. Heeft de bakker het brood vandaag niet, dan zal hij het U morgen brengen, als U er hem om vraagt. En kunt ge Uw ongeduld niet be dwingen, dan is ook de meest bescheiden gift op gironummer 1500 van de „Bond zonder Naam" te Haarlem van harte welkom. Want U bent een mens en een mens laat geen mensen honger lijden. Benut daarom de ge boden gelegenheid, U uit naastenliefde met terdaad solidair te verlaren met de honge rende helft der mensheid. Er is in onze kennissenkring een jochie dat zó dol is op levertraan, dat zijn moeder de fles achter slot en grendel moet zetten, wil ze niet eensklaps tot de ontdekking ko men, dat zoonlief de inhoud achter elkaar heeft opgedronken. U kent zulke gevallen misschien in Uw eigen omgeving. Maar U hebt ongetwijfeld ook heel wat kinderen ontmoet, die met in tense afkeer voor hun lepel levertraan op de vlucht slaan. Ieder mens heeft zijn eigen smaak. Een smaak, die voor een groot deel gevormd wordt in zijn ouderlijk huis. Wij werden daar vertrouwd gemaakt met bepaalde voe dingsgewoonten en we leerden van bepaal-1 de producten meer houden dan van andere. Wat er in ons huisgezin {jebeurt, ge schiedt ook in groter verband de streek- voedingsgewoonten zijn er een uitvloeisel van. Het is niet gemakkelijk deze streek- en gezinsvoedingsgewoonten te veranderen. De kinderen, vooral de meisjes maar zeker ook de jongens voeren ze later in hun eigen huishouding in en hun kinderen zullen ze op hun beurt weer verder uitdragen. Wie van traditie houdt, is bang deze keten van gewoonten te verbreken. Hierin ligt echter een gevaar, want oude gewoonten zijn niet altijd goede gewoonten. Onze verantwoordelijkheid tegenover onze kinderen eist van ons, dat we ons er op be zinnen of de voedingsgewoonten in ons ge zin wel de juiste zijn. Niet alleen wordt de gezondheid van ons en onze gezinsleden door een goede voeding bevorderd, we werken ook op langere afstand. Wie zijn kinderen door de praktijk begrip voor een goede voe ding en een gezonde voeding meegeeft, schept voor hen de mogelijkheid later zelf in hun eigen gezin hun voordeel te doen met de kennis, die zij al etend bij moeder thuis hebben opgedaan. Nuttig en nodig is het daarbij, dat ze alles leren eten wat de pot schaft, want voorliefde voor bepaalde gerechten en tegen zin tegen andere bergen als er aan wordt toegegeven het gevaar in zich van een eei.-ijdige voeding. Ouders moeten „alles eten" en kunnen pas dan van hun kinderen verwachten, dat zij het ook doen. De jeugd volgt graag het voorbeeld van de volwas senen na. Wanneer de ouders laten merken dat ze zelf zekere producten allerminst waar deren, is het niet vreemd wanneer de kin deren er een afkeer van krijgen. Wanneer moedr en vader bij voorbaat alles wat nieuw is als onjuist of niet lekker van de hand w'ijzen, zullen hun kinderen dat later misschien ook doen. Niet alleen vrees voor andere voedings gewoonten, ook overvoeding vindt in vele gevallen zijn oorsprong in thuis aangeleerde verkeerde voedingsgewoonten. Als men van jongsaf te veel gegeten heeft en te veel heeft zien eten, gaat men met deze slechte ge woonte door tot in lengte van dagen. Help Uw kinderen, die op school les in voedingsleer krijgen, door zelf ook van dit onderwerp kennis te nemen en zo nodig Uw gewoonten of menu's te veranderen. Geef Uw dochter, die de huishoudschool bezoekt de kans om dat, wat ze leert, thuis in de practijk te brengen. Wanneer U Uw kinderen goed voedt en hun alles leert eten, als U hun de kans geeft het geleerde in de practijk te brengen, slaat U heel wat meer dan twee vliegen in één klap 1. U helpt mee de gezondheid van Uw kinderen nu en later te bevorderen. 2. U leert hen wat een goede voeding is. 3. U geeft hun daardoor de keus deze ken nis later uit te dragen in het eigen gezin. 4. U kunt verwachten, dat ze hun eigen kinderen in de toekomst tot goede eters in de ware zin van het woord zullen opvoeden. En zo werkt U in de kleine gemeenschap van Uw gezin mee in het grote verband de bevordering van de. volksgezondheid. v s^.:- -.«y sage Sast. maa*;aass-sass;asci>a&. 20 20 19 21 et 20 20 Licht in de hand, tonder drukken een fluweelzacht crbr-ih 1 OnueTSiijtbaTC f>en met geplatineerde Osmi-iridium punt/ Uniek uacuum- \yulsysteem zonder j {metalen delen. Dubbele zeljregelen- j de inkthanaleru Lek- °*ïdatle- kage uitgesloten, on- der welke omstan digheden ook. Voor ieder, die véél... of weinig moet schrijven, is de OSMIA Progress Supra een rijk bezit. Onder alle omstandigheden is deze, onder ga rantie geleverde, vulpen volkomen betrouwbaar. Prijzen van f 35.- tot f 16.-. Verkrijg baar bij de Kantoorboekhandel cm Vulpenspecialist. Eén vingerdruk verandert (1) zwart In (2) rood of (3) blauw of (4) groen. Super Norma 4-kleurenpotlood werkt volautomatisch. Stoer geconstrueerd voor Jarenlange trouwe dienst, niettemin de elegance zelve, fci Cro-metaal; Ook beperkt verkrijgbaar In doublé en zilver. if Hij is gewend óp te schieten, en werkt sneller met CORSO SUPRA, Bliksemsnel schiet de gewenste kleur uit het potlood. Vlug en dui delijk geeft hij correcties in rood, oanwijzigingen in groen, noteert afspraken in blauw. CORSO SUPRA is het volmaakte vierkleurenpotlood. Consff cfvf/h zegi de directeur volautomatisch vierkleurenpotlood betrouwbaar en solide geen hinderlijk uit-stekende delen stiftenverwisseling in een wip gebeurd licht en gemakkelijk in de hand f 16.- jQRSO SUPRA ia chroom vanaf f 10.71

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3