I VOETBAL - OVERZICHT UIT ONZE OMGEVING AXEL KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van de jaardag van M.M. Koningin Juliana zijn in ons gewest en in onze provincie de navolgende ondescheidingen toegekend In Zeeuwsch-Vlaanderen is toegekend de ere-medaille velrbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud aan J. J. Eijke, bureelambtenaar le klasse bij de Provinciale Waterstaat te Terneuzen C. H. de Broeck, hoofdboekhouder bij de Association Coo perative Zélandaise re Carbonisation te Terneuzen (Sluiskil) J. P. Geimaerdt, voorzitter van de ge zamenlijke dienst voor sociale zorg te Sas van Gent. C. Overbeeke, adjudant-onderofficier van het wapen der Koninklijke Marechaussee1 te Terneuzen. in zilver aan I. de Hullu, lid van de muziekver eniging „Uit het Volk-Voor het Volk'' te Brskens P. Luteijn .bestuurslid van het fanfarekorps „Nut en Genoegen'' te NieuwvlietJ. Slis, schipper redding boot te Breskens J. M. van de Velde, voorman- landarbeider op het landbouwbedrijf „Steenbosch" te Axel. in brons aan D. J. Platjouw, lid van de muziek vereniging „Vrijheid-Eendracht" te Lamswaarde D. v. d. Poel, lid van de muziekvereniging „Vrijheid- Eendracht" te Lamswaarde R. F. Rombout, oud besteller le klasse P.T.T. te HulstW. Kervink, besteller le klasse P.T.T. te Terneuzen R. G. Wie- land, controleur bij Aug. de Meijer Zonen N.V. te Terneuzen A. Faas, landarbeider op het landbouw bedrijf van Jac. Verpoorte te Zaamslag P. Hamelink, landarbeider op het landbouwbedrijf van de wed. Jac. de Feijter-de Feijter te Zaamslag J. S. de la Lijs, landarbeider op het landbouwbedrijf van J. B. A. Risseeuw te Schoondijke. In overig Zeeland Benoemd tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuwmr. G. J. B. van der Dussen, officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg, wonende te Domburg. mr. W. F. E. baron Van der Feltz, lid van de Tweede Kamer, te Middelburg. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau R. M. A. Nieveen van Dijkum, deken van het deke naat Middelburg en pastoor te Goes. Ridder in de orde van Oranje-NassauJ. Moll, president-kerkvoogd van de Hervormde gemeente te Vlissingen J. Ph. Koene, secretaris der gemeente Middelburg J. Hommes, wethouder der gemeente s Heer ArendskerkeA. H. S. Stemerding, burge meester van Oost- en West-Souburg jhr. mr. R. J. H. Q. Roëll, burgemeester der gemeente Haamstede ir. H. Everwijn, hoofdingenieur A, tevens plaatsver vangend directeur van de N.V. P.Z.E.M. te Middel burg L. Th. Vogelaar, bestuurslid van landbouw organisaties te Krabbendijke. Door burgemeester van Oeveren is Zaterdag j.l. aan de heer J. M. van de Velde, voorman-landarbeider op de boerderij „Steenbosch" van de heer K. J. de Putter alhier, uitgereikt de ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver in verband met diens 45-jarige dienst op genoemd bedrijf. GURE KONINGINNEDAG. Maandag waren van overtalrijke particuliere wo ningen, evenals van alle openbare gebouwen de vlag gen ontplooid ter ere van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana. De felle Noordwester was oorzaak dat de temperatuur aan de gure kant bleef, ofschoon het Oranjezonnetje zich af en toe vol belofte ver toonde.. Er was dus zowel in letterlijke als figuurlijke zin sprake van een toch nog zonnige sfeer, die zich vooral uitte in de kinderharten. Grote groepen kinderen als gewoonlijk de kleuterscholen, trokken zingend en juichend door onze straten en steeds meerdere be drijven bleken hun personeel vrijaf te hebben ge geven zoals dit ook bij Rijk en gemeente steeds meer te doen gebruikelijk wordt. In de avonduren werd op de kiosk op het Szyd- lowski-plein achtereenvolgens geconcerteerd door de Chr. fanfare „Hosanna" en de harmonie „Concordia" die een nationaal getint licht en opwekkend programma uitvoerden, zoals vorige week in ons blad werd ge publiceerd. De koude die in de avonduren scheen af genomen bleef bestendigd, maar er bestond toch een vrij behoorlijke belangstelling voor de beide concerten. Zo verliep Koninginnedag hier weer overeenkomstig traditie rustig en waardig. ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP. Dinsdagmiddag had de 40-jarige fabrieksarbeider A. V., wonende in de Irenestraat alhier het ongeluk op de Cokesfabrick waar hij werkzaam was van grote hoogte neer te vallen, met het gevolg dat hij levenloos werd opgenomen. Hett slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. AXELS SUCCES OP KANARIE-SHOW IN SPANJE. Onze stadgenoot de heer M. Wieland, behaalde op het grote internationale wereldconcours voor kanaries te Barcelona in Spanje een 2e prijs met witte kanarie. ONGEVAL. Een wielrijder, afkomstig uit Koewacht had in het afgelopen week-end in de Evertsenstraat het ongeluk tegen een plotseling openslaand portier van een luxe auto op te rijden, waardoor hij vrij ernstig verwond werd aan hoofd en armen. Rijwiel en auto werden ernstig beschadigd. VERGADERING VAN C.P.M.B. EN C.J.B.T.B. Bovengenoemde organisaties kwamen Zaterdag in gecombineerde vergadering bleen in het verenigings gebouw der Geref. Kerk aan de Kerkdreef. De heer Abr. Brandes opende deze bijeenkomst en liet gemeenschappelijk zingen Psalm 119 vers 17 en ging vervolgens voor in gebed en, schriftlezing. Na een welkomstwoord gaf hij het woord aan mej. S. de Putter die een inleiding hield, getiteld„Zo zijn onze manleren". Bij de bespreking van dit onderwerp kwam o.a. de vraag naar voren of het juist is dat invaliden aan de kan van de straat zitten te bedelen en of het niet de taak van de kerk is deze te verzorgen. De voorzitter dankte mej. S. de Putter voor het houden van deze inleiding en het beantwoorden der vragen. Vervolgens werd gepauzeerd waarna het tweede deel der vergadering werd begonnen met het zingen van het eerste en zesde couplet van ons volkslied. Hierna volgde het spel„Trek aan de bel", dat door de dames met een gering verschil van de heren werd gewonnen. Als afgevaaardigde naar de declamatiewedstrijd werd de heer P. Hamelink aangewezen. Voor de Bondsdag gaven zich 12 personen op, terwijl voorts werd medegedeeld dat de Zomertoogdag dit jaar vermoedelijk op 23 Juni in Axel wordt gehouden. De heer J. Dieleman werd in het bestuur gekozen, waarna tot slot nog werd gezongen Gezang 24 vers 1 en 4 en de heer L. de Jonge in dankgebed voorging waarna de voorzitter de vergadering sloot. VOORJAARSPREMIEKEURINGEN VOOR STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE. De provinciale commissie ter bevordering van Rijks wege van de Veefokkerij heeft besloten voor 1956 de keuringen van stieren en vrouwelijk fokvee Voor wat Oost Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, als volgt vast te stellen Maandag 11 Juni t Philippine, 9.45 uur; Axel 10.30 uurHoek 14.30 uur. Dinsdag 12 Juni: Zaamslag 8.00 uur; Ossenisse 10.45 uurKloosterzande 14.00 uur. Woensdag 13 JuniGraauw 9.00 uur St. Jan steen 14.000 uur. Donderdag 14 JuniAbsdale 8.00 uur Zuiddorpe 10.000 uurKoewacht 14.00 uur. EXAMENS STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN. Te Hulst slaagden voor het diploma machine- schrijven 13 Oaanslagen de dames S. A. L. Boddaert, M. de Windt, G. Vlek te HulstD. Rollof, I. Mat- thijssen, A. Swets.D. de Jager te AxelG. van Dors- selaer, LamswaardeM. van Jole en Gr. Aarsen, Kloosterzande en de heren J. den Doelder en C. Vinke te Axel M. de Block, HeikantF. van Waes, Kloos terzande O. de Vree, Terhole. Voor het vaardigheidsdiploma 156 aanslagen slaagde mej. I. Hendrikse te Axel. Voor stenografie slaagde mej. R. Geerards te Koe wacht. Geen der candidaten werd afgewezen. De gediplomeerden waren allen leerlingen van de heer J. A. Biesbroeck te Hulst. MUTATIES BIJ RIJKSWATERSTAAT. Ir. J. P. Neeteson, hoofdingeneur bij de Rijkswater staat te Terneuzen is met ingang van 1 Augustus overgeplaatst naar de Centrale Dienst afdeling N te s-Gravenhage. Ir. C. A. de Vlieger, thans te Zierikzee is over geplaatst naar Terneuzen. Benoemd zijn tottechnisch ambtenaarJ. A. D. Vonck, P. J. Zweemer en M. K. Krijger, allen te TerneuzenL. Hengst en R. Joosse, beiden te Breskens. Tot kantonnier A werd benoemd de heer I. de Back te Breskens. PREDIKBEURTEN. Woensdag 2 Mei 1956. Geref, Gemeente. 7.30 uur n.m. Ds. T. Cabaret, van 's-Gravenpolder. Zeeuwsch-Vlaamse streek- en stedenderby door Hulst gewonnen. Het programma van het afgelopen week-end was onvolledig, doch niettemin gekenmerkt door een paar verrassende uitslagen. In de eerste plaats stelden onze plaatselijke favorieten in een lusteloze ontmoeting hun aanhang danig teleur, door hun blauw-gele Oos terburen met de „evening"-goal op eigen historische bodem de buit te laten, toen er al 72 van de 90 minuten waren verstreken. De oranje-witte aanval bleef onproductief en was niet in staat voldoende stootkracht op te brengen om in de resterende tijd deze achterstand te nivelleren en zo ging de volle buit naar Hulst. Dit was de niet sterkere ploeg, die met de grootste strijdlust was bezield Ook de leider M.O.C. won in eenzelfde verhou ding het duel met Goes en staat nog even vast (of nog vaster) op de ere-plaats, ook al liet R.A.C. er tegen Dongen geen twijfel over bestaan, dat zij tot het laatste toe zal vechten om de hoogste eer nog aan de Bergenaren te betwisten, mede met het oog op een nog te behandelen protest. Eveneens in strijd met de verwachting was het resultaat van het semi-plaatselijk duel van Roosen daal tegen het naburige Rood-Wit. Hier leidde heel wat spanning en emotie tot een zege voor de Roosen dalers die met 32 de victorie wisten te verwerven. Voor Dongen wordt de toestand vrijwel hopeloos en zal deze club het volgend seizoen een lagere af deling moeten opzoeken. 2e klasse B K.N.V.B. AXEL-HULST 0-1. Ruim 2000 toeschouwers uit alle delen van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen hadden zich rondom de lijnen geschaard toen scheidsrechter Goossens uit Hooger- heide liet tossen. De contingenten Axelaars en Hulstenaren waren op volle sterkte aanwezig en ook de beide ploegen nagenoeg „au grand complet". Direct ontspint zich een vrijwel gelijkopgaande strijd waarbij afwisselend de beide doelwachters betrokken worden nadat Bakker voor de gasten had afgetrapt. Al spoedig forceren L. Jansen en Stokman een hoek schop maar het was Voet die de situatie doorschouw de en het spel verplaatste. Een goed schot van H. Dieleman werd even goed door de Gucht gestopt, maar overigens is er voorlopig geen dreiging voor de beide over en weer belaagde vesten. Een wel gerichte schuiver blijkt te zacht als Deij van dichtbij inkogelt. De strijd is verre van boeiend en aan geen van beide zijden valt er grote vechtlust waar te nemen/ in de anders zo enthousiaste Zeeuwsch-Vlaamse gelederen. De Hulsterse druk had daarop eveneens tot tweemaal toe een corner tot resultaat. Ook de Axelse verdediging, waarin deze middag Brugge de beste man was, verwijst de Hulsterse aanvalspogingen voorlopig naar het rijk der illusies. Wel was het Axelse overwicht in de eerste helft iets groter, doch de aanvallen missen het nodige afwerken door het uitblijven van schotvaardigheid. De beste Axelse spe lers maken bepaald een lauwe indruk en zo verstreek de eerste helft zonder imponerende momenten en bleef het score-bord dubbel blank. Ook in de tweede helft kon deze kamp de boeiende spanning ternauwernood benaderen. De anders zo emotionele derby-sfeer ontbrak ten enenmale en het vertoonde spel deed meer aan een 3e klasse-ontmoeting denken. Lange tijd was de Axelse aanval bepaald Sbi-- agressiever, doch ook nu was het de volslagen schot loosheid, waar door de resultaten uitbleven. In deze periode vocht Hulst met de rug tegen de muur om hun doel voor doorboring te vrijwaren en spelers uit de blauw-gele aanvalslinie speeldeni teruggetrokken om hun verdediging hierbij te assisteren. De Hulster driemans-voorhoede vermocht de Axelse verdediging niet voor grote problemen te plaatsen en zo bleef het spel geruime tijd op dergastenhelft. Éénmaal was H. Dieleman met een fraai omgehaalde pass onfortuinlijk terwijl een kogel van L. Jansen tijdens dit vrij lang durig offensief de lat scheerde. Keeper de Gucht deed deze middag wat van hem verwacht mocht worden, doch ook de gast enwaren niet gelukkig toen zij zich eenmaal aan de druk haddenontworsteld en bij een hevige scrimmage voor het Axelse doel het buiten spelfluitje redding bracht, maar groots noch spannend werd dit met zoveel ongeduld verbeide treffen tussen deze beide Zeeuwsch-Vlaamse clubs. Ook in de tweede helft kregen de vleugelspelers weer enige corners te nemen aan weerszijden. Als nog 18 minuten te spelen zijn wijst de perfect leidende arbiter aan de gasten een vrije schop tot even buiten het strafschopgebied. Deze wordt door midvoor Bakker genomen. Het be kende muurtje voor het Axelse doel was bepaald niet gunstig voor het uitzicht van doelman de aDnschutter. De Hulstenaar nam zijn aanloop en zijn welgericht razend hard schot, dat door een Axels been nog iets van richting verandert bleek feilloos en onhoudbaar voor de Danschutter belandt de bal in het Axelse net. De Hulster spelers en -aanhang voeren een vreugde dans uit en nu verwachten wij eindelijk het hoogte punt van deze kamp. Evem flitst het vuur aan de Axelse zijde hoog op, doch de oranje-witten komen tot geen productiviteit en vinden de blauw-gele ver dediging steeds paraat en bezield met de wil om deze op gelukkige wijze verkregen voorsprong tot elke prijs te behouden. Ook de gasten misten nog een goede kans maar zonder dat er nog wijziging in de stand kwam brak onder grote vreugde in het Hulster kamp het einde aan van deze weinig boeiende strijd, waarin de gasten, dank zij hun taaie volhouden niet onver diend met de buit gingen/ strijken. Door deze zege klimmende blauw-gelen ttwee plaat sen op de ranglijst en is degradatie-gevaar thans wel definitief als afgewend te beschouwen. GoesM.O.C. 01. Goes moest het in deze als hoogst belangrijk gedoodverfde kamp o.a. zonder zijn goal-getter Rob Moens stellen bij welke handicap hett niet bleef want ook Krijger ontbrak op het appèl. Voor de rust was er weinig merkbaar van kampioens allure's bij de gasten. De goal die desondanks door Verpaalen voor de Bergenaren werd gescoord was bepaald in strijd met de verhoudingen. De Goesse ver dediging was deze middag waarlijk in vorm en weer stond met bravour alle verdere pogingen van M.O.C. tot opvoering van de score. Ook'in de tweede helft was er ternauwernood sprake van enig overwicht. Er werd vaak unfair gespeeld en de arbitrale leiding was niet bepaald correct en beheerst. Daardoor gebeurden nog al eens ongeoorloofde en: verre van sportieve dingen, zodat na afloop twee protesten werden in gediend, zowel door gasten als gastheren. Geen van beiden wist ende na afloop genomen strafschoppen/ te benutten en M.O.C. mocht van geluk spreken met deze matige winst haar koffers te kunnen pakken. R.A.C.Dongen 31. Reeds voor de pauze domi neerde de thuisploeg volkomen zonder dit echter op het score-bord te kunnen uitdrukken. In weeroil haar veldminderheid was het Dongen dat voo ruit het eerst doelpuntte ten gevolge van ei van de R.A.C.-keeper en met de stand 0- gedraaid. Na de thee kwam Dongen er niet men te pas maar zij verdedigde met man en macht meter gronds. Het duurde bijna een half uur vcw thuisclub de gelijkmaker kon aantekenen en pas laatste 5 minuten werden de beide winnende gemaakt. Roosendaal—Rood-Wit 3—2. Zoals wij vooa den leverde de ontmoeting in Roosendaal om semi-plaatselijk karakter een spannend verloop thuisclub zette haar formidabele eindspurt goed v door voor de rust twee maal het net te treffen de gasten, doch na de pauze flikkerde de vecli van Rood-Wit hoog op en werden de partijen op gelijke voet gebracht. Juist voor het eind% wist Roosendaal met een hoog en welgericht schol de zege uit het vuur te slepen. De stand in deze afdeling is thans als volgt M.O.C. 19 15 3 1 58-23 R.A.C. 18 10 7 1 45-25 Middelburg 19 9 5 5 49-27 Internos 21 8 4 9 36-44 Axel 19 7 5 7 35-41 Rood-Wit 22 5 9 8 31-36 W.V.O. 17 4 8 5 29-28 -Hulst 19 6 4 9 36-55 D.E.S.K. 18 7 1 10 29-38 Goes 18 6 3 9 61—60 Roosendaal 18 6 3 9 49-44 Dongen 18 2 4 11 27-50 3e klasse D K.N.V R.C.S. de Souburgse runner-up heeft zich nu 1 toch door een zege op Zeelandia op de leiderspia genesteld en zal a.s. Zondag in Terneuzen de legenheid krijgen aan te tonen of het over serie; 2e klasse-adspiraties beschikt. In de eerste helft de Souburgers in de Nadorst met de stevige vï de rug voortdurend de toon aan. In de tweede 1* was de strijd meer afwisselend maar het veldoveraia was bij de rood-zwarten toch bijna permanent te ca stateren, hoewel het tot één minuut voor het duurde eer Stroo de zege veilig kon stellen (0-1 In Nieuw Borgvliet verloor de ontvangende d ondanks haar meerderheid door een enig doelpunt de semi-plaatselijke ontmoeting. Op vrij gelukkige t verdween een onverwacht schot van R.K.F.C. in uiterste linkerbovenhoek van het doel (0—1). Wat voor de meesten een) grote verrassing gebeurde te St. Jansteen waar de grenskanters niet minder dan vier invallers uitkwamen tegen voor zijn leven als 3e klasser vechtende Hontenis Na 22 minuten spelens was het Kint die scoorde voor de pauze herhaalde deze speler dit kunst) Steen probeerde alles, maar tevergeefs. Hun sp te doorzichtig. In de tweede helft werd niet meerj scoord en zo bleef de stand 0—2. Te Biervliet bleek de plaatselijke club weer m voldoende vechtlust te beschikken. Weliswaar het geen op hoog peil staande strijd en duurde k tot na de rust eer de Kramer en vervolgens v, Bossche het net der gasten wisten te treffen, zod; Odio met ledige handen huiswaarts trok. De stand is hier nu R.C.S. 21 35 Steen 20 Meto 21 34 R.K.F.C. 20 Zeelandia 20 23 Zeeland Sport 19 Corn Boys 19 22 Hontenisse 21 Terneuzen 20 19 Nïeuw Borgvliet 20 Biervliet 19 18 Odio 20 Wielrennen WIELERWEDSTRIJDEN TE SLUISKIL EN TE STOPPELDIJK. Zaterdagmiddag werd te Sluiskil onder grote 1» langstelling de door de actieve wieier- en supporters club aldaar met medewerking van de middenstand Ji organiseerde eerste amateurskoers over 100 km. vb reden. Er verschenen 47 rennners aan de start, 4 het parcours dat liejp door de Middenstraat, Bosje weg en Louisastraat 90 maal moesten afleggen. Doi het uit de strij dnemen van gedubbelde renners op 4 kleine parcours bleef het overzicht over he: verloof van de wedstrijd zeer duidelijk en konden de talrijk/ sportliefhebbers genieten van een aantrekkelijke wie lersportmiddag. De uitslag was ten slotte 1Van Wijchen, Go« 100 km. in 2 uur 42 min.2. J .de Roo, Schore 3. P. van Est, Fijnaart4. J. Huissoon 5. J. Blauw 6. A. Geldermans 7. J. Groot8. B. Lute 9. C Niesten 10. J. Westdorp. Na afloop van de koers volgde nog een geslaaj bal ten bate van de Sluikilse wieier- en supportrsclul in hotel Meert. Zondagmidag had te Stoppeldijk een wielerwedstrijc voor amateurs plaats op het prachtige overzichtelijk parcours aldaar. Hier verscheen nagenoeg hetzelfde rennersveld aan de start als de vorige dag te Sluiskil De Zeeuwse renners bleken het afgelopen week-enó in goede conditie te zijn, want niettegenstaande va concurrentie van Brabantse renners en ook amateurs uit Holland legde ook hier een Zeeuw beslag op erepalm. De uitslag was hier 1Huissoon, Iersckc, 95 km. in 2 uur 43 min.2. Oouderkerk, Amsterdam 3. A. v. d. Sluijs, Vlissingen 4. P. van Est, Fijnaart 5. Mahn, Amsterdam6. Splinter, Amstelveen, J. de Roo, Schore 8. Van Wijchen, Goes 9. W Heeren, Roosendaal 10. De Groot, Beverwijk Swaneveld, Dordrecht; 12. Van Tol, Dordrecht 13. aVn der Horst, Standaardbuiten 14. Suykerbuyk Zundert 15. Stevens, Dussen.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2