Officiële ingebruikstelling „Szydlowskiplein door zoon van Axel's bevrijder. Het bezoek van Hr Ms ,AXELf V oetbal-overzicht na» van Axels bevrijder en vriend nu zal voort leven voor onze kinderen en kindskinderen en ook voor de velen die zich als vreemden in Axel vestigen. Burgemeester van Oeveren bood aan het slot van dit dankwoord aan de heer Szyd- lowski een zilveren cigarettenkoker met in scriptie aan alsi dank. Hiermede was het officiële deel beëindigd en werd verder in vriendschappelijke sfeer de avond doorgebracht. Zoals reeds eerder werd vermeld, brengt Hr Ms. Mijnenveger „Axel" van 20 - 23 A- pril een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen teneinde in nauwer cpntact te komen met de inwoners van de stad wier naam zij draagt. De „Axel" -die jammer genoeg volgens de officiële instructies niet het kanaal naar Sluis kil mag bevaren, zal ligplaats kiezen te Ter- neuzen in de buurt van de aanlegsteiger van de provinciale boot. Vandaag Zaterdag 21 April zal voor de inwoners van Axel in de middaguren van 1 tot 4 uur de gelegenheid bestaan de boot te bezichtigen. De bemanning van de „Axel" zal Zater dag in Axel te gast zijn om zo ook van haar kant Axel te leren kennen. Om 4 uur zal een sportieve krachtmeting tussen de opvaren den en de inwonenden van Axel plaats vin den door een vriendschappelijke voetbalwed strijd te spelen op het terein der V.V. „Axel" en waarvoor het Axelse elftal is samenge steld uit spelers van de V.V. Axel en AZVV De samenstelling van het elftal is als volgt DoelE. de Danschutter, achter J. Jansen en G. den Engelsman, midden Jac. Diele- man, P. Verpoorte en M. van Alten, voor P.Haak, J. de Ruijter, J. Stockman, J. Deij en M. van Fraaijenhoven. Deze wedstrijd zal gratis toegankelijk zijn. Verder zal in Axel een miniatuurtreintje rijden, waarmee dus de gasten en vanzelf sprekend ook de inwoners van onze stad rondritten zullen kunnen maken. Dinsdag 17 April, de tweede dag van het afscheidsbezoek aan onze stad door de zoon van Axel's grote bevrijder, de heer Chr. Szydlowski met zijn echtgenote, werd door de gasten in de morgenuren een bijzondere H. Mis in de R.K. Kerk bijgewoond, die was opgedragen ter nagedachtenis v^n de alhier op de R.K. begraafplaats begraven echtge note van Kolonel Szydlowski, Na deze H. Mis werd een bezoek ge bracht aan het graf van meyjfouw Szyd lowski, waarbij eerbewijzen in de vorm van bloemen werden gelegd op haar laatste rust plaats. Vervolgens bezocht men de graven van de gesneuvelde Poolse militairen op de Al gemene Begraafplaats, waarna het Poolse Monument in de Zeestraat in ogenschouw werd genomen. BJJ Het echtpaar SzyqjJowski bleek diep onder de ipdruk van al deze' bezoeken en van de eerbied en liefde die duurzaam vaardig blijft over de Axelse ingezetenen jegens hunne be vrijders en in het bijzoncjer ook hun dappere en ridderlijke commandant, Kolonel Szyd lowski die het uiterst^, heeft gedaan om Axels bevolking veel erger leed te besparen. Mogen de eeuwen, ,i)iet in staat blijken deze gevoelens van dankbaarheid en liefde tot de Polen, die de harten der echte Axelaars vervgUfn, te doven. De dank ,die de- heer Szydlowski reeds persoonlijk onder boorden heeft trachten te breage© was eveens hartgrondig. t&gft was voor dit echtpaar een grote be hoefte om vóór hun vertrek naar Canada de stad, ;die het ereburgerschap aan hun vader verleende, te bezoeken. Zij deden dit in de wetenschap dat hier in Axel vele verknochte harten kloppen. „De geestelijke vrijheid, die hier heerst is waard om voor te leven en te strijden en zonder deze heeft het leven eigen lijk geen inhoud meer", zo luidden de woor den die de hieer ^Szydlowski deze week ter gelegenheid van zijn officiële ontvangst in Axels raadzaal sprak. Nadat de Boerenkamer Dinsdagvoormid- daOLftPfl was bezocht ging des namiddags de tocht naar het Poolse Kruis tussen de le en 2e Verkorting en werd behalve het gevechts terrein ook nog een bezoek gebracht aan het eerste hoofdkwartier 'van de kolonel op Nederlandse bodem. Waren van vele tientallen woningen ter ere onzer Poolse gasten de vlaggen ont plooid, in de avonduren was voor vele hon derden Axelaars de voor deze'tijd van het jaar hevige koude geen beletsel om zich naar de Markt te begeven, waar in slechts luttele dagen tijds de langbegeerde „doorbraak" werd voltrokken, die de verbinding van de Markt met het Szydlowskiplein een vol dongen feit maakte. Niet alleen betekent dit een belangrijke stap naar de oplossing van het verkeers probleem, maar het valt niet te ontkennen dat het aanzien van onze gemeente en van de Markt in het bijzonder hierdoor bedui dend is gestegen. Op Dinsdagavond te half acht zou het naar Axels bevrijder genoemde plein offi cieel in gebruik worden genomen in tegen woordigheid van talrijke genodigden. Met een - breed zijden lint in de Poolse kleuren was de door het Poolse wapen en het embleem van de Eerste Poolse Pantser Divrsïë" geflankeeriT? wijde toegang van de Markt tot het Szydlowskiplein afgesloten en op cü^l^ïarkt groeide de menigte belangstel lenden aan tot vele honderden Axelaars, die het ogenblik van de officiële plechtigheid van het doorknippen van het lint wilden aan schouwen. Op een fraai kussen met het Axelse wapen bood de jeugdige Minie Oggel, uitgedost in Axelse boerendracht aanjde heer Chr. Szyd lowski een schaar aan, waarmede deze het lint doorknipte. In een korte toespraak uitte hij zijn vreugde en ontroering over de wijze waarop in Axel de Poolse soldaten worden "eëerd. Ook namens zijn echtgenote dankte oor de hartelijke ontvangst, waarna hij prachtige ruime parkeerterrein voor ge opend verklaarde enl%|n naambordje ont hulde. Na de genodigden die hierop het Szyd- 'owskiplein betraden! stroomde het publiek nu ok het Marktplein 'ai in de richting van de muziektent, die beoosten het stadhuis was opgeslagen en waarop de harmonie „Concor dia" inmiddels had plaats genomen, die ver volgens het Poolse Volkslied en daaran het Wilhelmus ten gehore bracht. Hierna werd achtereenvolgens nog door onze beide plaatselijke muziekverenigingen ondanks de felle koude geconcerteerd. Op het stadhuis volgde hierna nog een officiële receptie door het gemeentebestuur, waarbij aanwezig waren de leden van de gemeenteraad, het bestuur van „Axel-Polen", de Axelaars met Poolse decoratie's en enkele hlet met ingang van Zaterdag 21 April in werking andere, genodigden.^ tredende exportverbod voor aardappelen heeft de laat- Bur gem eest er van Oeveren dankte de heer ste week op de wegen in onze omgeving en in de Szydlowski hier nogmaals voor de ingebruik- havens een enorme drukte teweeggebracht. Vrijwel stelling van het nieuwe parkeerterrein en dagelijks vertrokken er kustvaartuigen voor het vervoer wees er op dat door de naamgeving de naam der aardappelen naar Engeland en naar Zweden. Woensdagochtend omstreeks 10 uur ver trokken de Poolse eregasten, uitgeleide ge daan door burgemeester van Oeveren, die hen met zijn auto naar Gent bracht. Het echtpaar Szydlowski zal ongetwijfeld aan dit afscheidsbezoek een dierbare her innering en een onvergetelijke indruk be waren, mede door de talrijke foto's die zij van de verschillende hoogtepunten van dit bezoek hebben gemaakt. Axel heeft ook nu weer getoond zijn Poolse bevrijders nog niet te zijn vergeten. Ook de vele vlaggen die in de straten wap perden tijdens dit bezoek bewezen dit over duidelijk. Des avonds zal „Mondaccordeola" con certeren op de muziektent van half acht tot half negen, terwijl de bemanning van de- „Axel" dan door het gemeentebestuur zal worden ontvangen. Maandag, de laatste dag van het bezoek, zal de Axel met de gemeenteraadsleden een tocht naar zee maken en enkele demonstra ties geven. UIT ONZE OMGEVING AXEL Voorkom en blus die zuurbrand op de maag. Met Rennies. Pi Ing. Med. FILMNIEUWS li Zi> Voor al degenen die nader bbelangstelling hebben voor „onze „Axel en wij verwachten, dat dit zeker velen zullen zijn, willen wij hier nog enkele nadere bijzonderheden vermelden De „Axel" werd gebouwd op de werf van de N.V. De Groot en Van Vliet te Slikkerveer, en is de vijfde van een serie van 32 Nederlandse kustmijnenvegers. die op verschillende Nederlandse werven worden gebouwd en alle namen van Nederlandse steden zullen dragen. De constructie van deze mijnenvegers, wijkt sterk af van die welke voor de normale scheepsbbouw gebrui kelijk is, Als bouwmaterialen werden gebruikt hout, anti-magnetfbch staal en aluminium. Het bouwprogram voor deze schepen is mogelijk geworden door een nauwe samenwerking tussen de Nederlandse en de Amerikaanse marine, waardoor een grote serie volkomen identieke schepen op Nederlandse werven kon worden gebouwd, waarvan een deel voor de Nederlandse en een deel voor de Amerikaanse ma rine is bestemd. De tewaterlaiting van de Axel vond in tegenwoor digheid van vele Axelaren plaats op Zaterdag 5 Maart 1955, terwijl zoals onze lezers zich nog wel zullen her inneren de officiële overdracht door de werf aan de Koninklijke Marine enkele weken geleden plaats vond. VEILIG VERKEËRS-ACTIVITEITEN. Over de op Woensdag 2 Mei te houden Veilig Ver- keersavond in „De Stadsherberg" vernemen wij nog de volgende bijzonderheden Het ligt in de bedoeling, dat dan o.m. een tweetal films zullen worden vertoond, nl. „Wat doet het Ver bond voor Veilig Verkeer" en ,,De Sterrit naar Uddel". De heer Edzes, medewerker van het Verbond, zal de leiding van de hersengymnastiek op zich nemen hij stelt daarvoor de vragen, die door hemzelf zijn samengesteld. V^il dit onderdeel van de avond door gang vinden, dan zullen zich voor deelname van te voren twee teams van zes personen bbij de kazerne van de Rijkspolitie dienen op te geven. Een paar weken geleden schreven wij daarover, dat dezerzijds gedacht werd aan b.v. een ploeg van buschauffeurs tegen een ploeg van garage-personeel. Om het bij-sommigen ge rezen misverstand op te heffen, zij vermeld dat dit niet wil zeggen, dat anderen voor deelname aan de hersen gymnastiek zouden zijn uitgesloten. Zeer zeker heeft ieder hier gelijke rechten en wie het eerst komt, het eerst maalt. Op dezelfde dag zal in de namiddag in een zaal van de jeugdherberg aan de schoolkinderen van de drie hoogste klassen, de jeugdverkeersdiploma worden uit gereikt. Ook aan de kinderen zal een verkeersfilmpje worden aangeboden, getiteld „Twee jongens in een auto". Woensdag 2 Mei is voor Axel een veilig verkeers- dag. Of deze dag zalslagen, hangt mede van Uw mede werking en belangstelling af. De georganiseerde Veilig Verkeerscursus, die be stond uit 4 lessen en werd gehouden op de raadzala is inmiddels deze week geëindigd. Er bestond voor deze door opperwachtmeester L. A. Fluit gegeven cursus een flinke deelname en de gegeven stof werd ruim gewaardeerd. Bij de instructie s die door de opperwachtmeester werden gegeven bleak steeds, dat het hier geen theo retische gevallen betrof, maar dat het geheel van deze cursus was ingesteld op de practijk van de weg. Zo werden o.m. geïnstrueerd de tekens van de ver keersagent en de stoplichten, terwijl ook van tal van verkeersborden, die in natura werden getoond, de betekenis werd toegelicht. Steeds werd bij het behandelen de gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen, zodat de deelnemers aan deze cursus ruimschoots gelegenheid hebben ge had hun kennis op verkeersgebied te verrijken. Het is te hopen, dat een en ander ook in de practijk van het verkeer zijn resultaten zal opleveren, want eerst dan is het doel van deze actie's een veiliger verkeer ten volle bereikt. DRUKTE IN DE AARDAPPELHANDEL. AANRIJDING. Toen de fabrieksarbeider J. alhier per fiets terug keerde van zijn werk op de C.N.A. te Sluiskil, keek hij, in een file rijdend, achterom, zonder op het nade rend verkeer vóór hem te letten. J. zwenkte hierdoor onverwachts de weg op bij de Axelse Sassing cn werd gegrepen door een luxe wagen, bestuurd door de heer E. uit Hulst. Het rijwiel van de heer J. werd behoorlijk beschadigd. Zelf kwam hij er gelukkig met slechts lichte verwondingen af. SCHOOL-VERKEERS-EXAMENS. Woensdag hadden alhier de jaarlijkse school-ver- keersexamens plaats onder auspiciën van de plaatse lijke commissie voor Veilig Verkeer, waaraan door 166 leerlingen der hogere klassen van de vier plaat selijke lagere scholen werd deelgenomen. Niettegenstaande het eigenlijk koude en niet zo bijs ter gunstige weer mocht dit traditionele evenement voor de jeugd weer bogen op een lofwaardige ambitie. In plan Oost waar deze examen-proeven werden afgenomen, was door de consul en de secretaris van de plaatselijke commissie een traject uitgezet dat zich voor dit doel bijzonder leende. Naar wij vernamen verliepen de voorgeschreven oefeningen volkomen volgens plan en was het onder wijzend personeel in het algemeen over de prestatie's uiterst voldaan, al werden er natuurlijk ook tal van fouten gemaakt. Ook thans bleek weer dat ten op zichte van de „verkeerslichten" en de „verkeersagent door de jeugd de meeste fouten werden gemaakt. De resultaten zullen nog nader worden gepubliceerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zijden sjaal, Molenstraat 3. Wacht niet tot Uw maag door overtollig maagzuur „opstandig' wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. 2e klasse B K.N.V.B. Nu onze favorieten na een succesvolle reeks resul taten een Zondagje hebben om uit te blazen, is er een adempauze om zich op de eindfase voor te be reiden. Daarbij valt bij de beoordeling van het reper toire voor Zondag allereerst op de belangrijkste match die te Bergen op Zoom zal plaats hebben. In dit duel zouden de Zeeuwse hoofdstedelingen door een over winning de troon van M.O.C. "werkelijk kunnen be dreigen, daar het aantal verliespunten verschil met R.A.C. dan 'tot slechts 1 zou kunnen dalen. D.w.z. als R.A.C. er thuis in slaagt van Rood-Wit te winnen. Voor de titel is Middelburg zelf practisch reeds uit geschakeld. Middelburg heeft een paar minder indrukwekk, resultaten zo pas achter de rug. Daarom zijn wij t, zo hoopvol gesremd voor een eventueel Zeeuws succs Maar ook op Rozenoord zal de factor der onbereke baarheid weer in het geding zijn. Wellicht is een o, lijk spel hier mogelijk. Laten wij afwachten Onze Oosterburen kunnen Zondag de wedstrij achterstand met Axel inlopen, maar of dit met et- overwinning zal geschieden wagen wij te betwijfelen Hoewel Hulst op eigen veld een niet te onderschatte, tegenstander is. Wij hebben echter de indruk dat k? spel der Bevelanders de blauwgelen niet zo bijster lij gezien de 14—5 uitslag van deze ontmoeting in Goes. Maar Hulst zal er ook alles aan gelegen zijn om vanche te nemen voor deze smadelijkenederlaag. Hr achten wij de kans op een puntenverdeling waarlij het grootst. R.A.C. zal er in de thuiswedstrijd alles op zette: de punten te veroveren. Het moet hun mogelijk in eigen home de overigens soms nogal enthousiast, rood-wittem te kunnen slaan, temeer omdat vertfe puntenverlies de kamp-ioens-illusie's in rook zoude doen opgaan. Wij houden het op een R.A.C.-zi Internos dat nog pas door Roosendaal werd injr. maakt, heeft aller vertrouwen geschokt en gezien 4 uitermate slechte reeks uitslagen van de laatste si durven wij hen in Dongen hoogstens een draw voor spellen» Ten slotte ontvangt W.V.O. het sterk opstreven Roosendaal dat de laatste tijd hogere adspiraties blijkt te bezitten. Slagen de Roozendalers er wederor. in hun veldoverwicht in doelpunten uit te drukke: dan moet er weer winst in zitten voor hen. Het is maar de vraag wat W.V.O. na een paar weken rus zal bezielen. Een voorspelling is hier zeer moeilijk maar rond het gelijk spel gaat het resultaat vermot delijk wel schommelen. 3e klasse D K.N.V1 Hier schijnt het pad van Meto met rozen, geplavei in de op één na laatste wedstrijd tegen hekkenstót? Odio, welke ontmoeting zij met groot verschil moe kunnen winnen. Meer spanning verwachten wij in de wedstrijd ZeelandiaCorn Boys. Hier zien wij te weinig krachts verschil om voor één van beiden een victorie voorspellen. Zeeland Sport—Terneuzen is voor de rood-zwartei geen klip om zonder risico te omzeilen. Hier zou om na de recente successen van de Vlissingers een gelijk spel het minst verbazen. Het lot van Nieuw Borgvliet is in handen van Bier vliet verre van veilig. Wij achten de Westerlinga volkomen berekend en in staat om in Brabant dt volle buit in te palmen. Tussen Steen en Hontenisse zal het aan de gras kant zeker spaanderen,, maar wij achten de g met in staat de schaal te hunnen gunste te doen door slagen en voorspellen een puntenwinst voor de thuis club. MAGNIFICENT OBSESSION. De_e film is door Universal voor het eerst gemaakt in 1934, toen Irene Dunne en Robert Taylor de hoofd rollen speelden in deze grote liefdesgeschiedenis van de predikant-auter Dr. Lloyd C. Douglas. Het was de eerste roman van dominee Douglas, die o.m. ook later nog het boek „The Robe" schreef. Zonder dat er weel reclame was gemaakt voor de verschijning van dit boek in 1929 bereikte het door mondelinge aanbevelingen reeds een behoorlijk ver- koopccijfer, maar toen enkele jaren later een andere uittgeverij zich voor deze grote liefdesroman ging in teresseren begon het boek pas te „lopen". Het be leefde niet minder dan 50 herdrukken met een oplage van meer dan een millioen exemplaren en later als „pocket-book" uitgegeven bereikte het nogmaals een oplage van ruim 800.000. Lloyd C. Douglas stierf 1951 in Los Angeles aan een hartkwaal. Ross Hunter, een der jongste producenten van Uni versal International, kwam op het idee om deze film die 20 jaar geleden reeds een, onvergelijkelijk succes was, opnieuw te maken en het daarbij in 1934 ge bruikte scenario zoveel mogelijk intact te laten. Allee» de gehele sfeer moest gemoderniseerd worden om de film voor het huidige publiek volkomen aanvaardbaar te maken. Jane Wyman werd gekozen voor de vrouwelijke hoofdrol, vermoedelijk omdat zij reeds in de film „Johnny Belinda op zo n prachtige en ontroerende wijze getoond had het lot van een vrouw, die met een handicap door het leven, moet gaan, te kunnen uit beelden. In deze film is Jane Wyman lange tijd blind en meesterlijk en ontroerend is ook nu weer haar creatie in de onvergetelijke speel-scènes van di'r diep- indringend verhaal van een1 grote liefde. Rock Hudson, die bekendheid verwierf door zijn spel in tal van actie-films, maar die nog nooit een grote speelrol vervuld had, heeft zich door zijn creatie „Magnificent Obsession met ééén slag in de voorste gelederen van de jeune premiers geplaatst. De alge mene erkenning van zijn uitmuntende spel is de mooiste beloning, di edeze jonge auteur zich kon denken. Ook Barbara Rush bracht het door deze film tot he, eerste plan. Daarom aarzelde Universal ook niet haar naam onmiddellijk na die van Jane Wyman en, Rock Hudson te laten volgen in de introductie-titels van de film. Met opzet laten wij hier een beschrijving van de inhoud van deze briljante film achterwege, om de een voudige reden dat het verhaal zó teer hartstochtelijk, zó onweerstaanbaar en zo vervuld is van edele ge voelens, dat het onmogelijk is om dit in het kort weer te geven. Men moet deze geschiedenis van „geloof, hoop en liefde in zijn zeldzame schoonheid zelf aanschouwen. Wij zijn overtuigd dat dit ontroe rende meesterwerk bij allen die het gaan zien een onvergetlijke indruk zal achterlaten, omdat het een der grootste emoties in Uw leven zal zijn.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2