AXELSE COURANT Poolse landdag te Eindhoven. i&r# Touristisch nieuws uit België J. C.VINK Ik. frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 21 APRIL 1956 70e Jaargang No. 57 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDEkE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL, MANIFESTATIE VAN POOLS-NEDERLANDSE VRIENDSCHAP. POLEN UIT GEHEEL NEDERLAND EN ZELFS UIT BELGIË EN DUITSLAND KOMEN OP 6 MEI BIJEEN OM DE POOLSE NATIONALE DAG - 3 MEI - TE VIEREN EN HET EEUWFEEST TE HERDENKEN VAN ADAM MICKIEWICZ. Reeds voor de oorlog woonden in ons land voornamelijk in Limburg vierduizend Polen. Zij waren georganiseerd in de R.K. Bond van Poolse Verenigingen in Limburg, die uit tal van plaatselijke verenigingen be stond. Na de bevrijding waarbij de Eerste Poolse Pantser Divisie en de Poolse Para chutisten Brigade een belangrijke rol hebben gespeeld heeft de Nederlandse regering aan een aantal gedemobiliseerde Poolse mi litairen werk in de Nederlandse industrie aangeboden. Dit aanbod werd door de Poolse soldaten die het leven in de ballingschap hebben verkozen boven het leven in de slavernij in hun eigen land gaarne aanvaard. Er arriveerden in ons land 2300 gedemo biliseerde militairen van de Eerste Pantser Divisie, de Parachutisten Brigade, van het befaamde Tweede Legercorps van generaal Anders, de luchtmacht en marine. Bovendien kwamen er in 1948 circa 1800 Polen der Poolse Bewakings Compagnieën en uit D.P.-kampen in West-Duisland. Het Poolse verenigingsleven ontplooide zich opnieuw. En naast de oude in Limburg, hebben zich thans in verschillende andere plaatsen o.a. in Amsterdam. Breda, Den Haag, Eindhoven, Utrecht, Vlissingen en Venlo, nieuwe Poolse gemeenschappen ge vormd. Thans zijn de Polen in Nederland georga niseerd in diverse verenigingen, waarvan de voornaamste zijn de R.K. Bond van Poolse Verenigingen in Nederland en de Vereni ging van Poolse Oudstrijders. Het voor naamste doel van deze verenigingen is het behouden en realiseren van het idee van een vrij en souverein Polen het onderhouden en versterken van de banden tussen Polen en Nederland en het verdedigen en ver spreiden van de historische waarheid over Polen. Poolse Landdag in Eindhoven. Het is reeds een traditie geworden, dat ter gelegenheid van de Poolse nationale dag, de 3e Mei, elk jaar begin Mei in een van de steden waar een Poolse gemeenschap be staat, een Poolse Landdag wordt gehouden. Verleden jaar vond deze viering in Arnhem plaats, dit jaar is Eindhoven aan de beurt. Behalve de Poolse Constitutie van 3 Mei 1791, wordt dit jaar in Eindhoven tevens de grootste Poolse dichter, Adam Mickiewicz herdacht, wiens eeuwfeest thans wordt ge vierd. Naar wij vernemen, heeft het organisatie comité de Poolse aartsbisschop J. Gawlina uitgenodigd om zitting te nemen in het ere- comité, terwijl van Nederlandse zijde o.a. werden uitgenodigd de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de Deken H. Hezmans, Garnizoenscommandant Kol. W. J. M. van Hertum, de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, president van de Bond Ned. Oorlogsslachtoffers hoofdcommissaris van Politie B. v. d. Werfde heer H. C. J. Kropman van de Ned. Heide Mij de heer A. Rjuibing, adj.-dir. N.V. Philips, de heer A. J. Zoetmulder, hoofdredacteur van Eind- hovens Dagblad en mej. H. M. Roelants, ere lid van de Poolse Katholieke Vereniging te Eindhoven. De hoogtepunten van deze Poolse Land dag te Eindhoven zullen zijnPlechtige H. Mis in de Stt. Trudokerk, gecelebreerd door de Rektor van de Poolse Katholieke Missie in Nederland, Pater B. Dambek en samenkomst in de Philips Schouwburg, tij dens welkte dr. N. "W. Komar, docent van de Kon. Militaire Academie te Breda zal spreken over de betekenis van de Poolse Constitutie van 3 Mei 1791 en over het leven en werk van Adam Mickiewicz. Het artistieke gedeelte zal worden verzorgd door diverse Poolse dans- en toneelgezlschappen o.l.v. de hieer W. Rzemieniecki uit Breda. Op deze Poolse Landdag die tegelijker tijd een manifestatie van de Pools-Neder- landse vriendschap zal zijn zulen behalve Polen uit geheel Nederland, ook diverse Poolse verenigingen uit België en Duitsland deelnemen. De Poolse Constitutie van 3 Mei 1791. Zoals hierboven reeds is opgemerkt wordt de Poolse Landdag georganiseerd naar aan leiding van de Poolse nationale dag, n.l. de Poolse Constitutie van 3 Mei 1791. Het is moeilijk te zeggen of deze gebeurtenis de belangrijkste is in de Poolse geschiedenis. Zeker is, dat de 3e Mei door die Polen uitbundiger wordt gevierd als enig ander feest. Wat is de oorzaak hiervan Waarschijn lijk het feit, dat Polen toen zijn fouten heeft ingezien en heeft besloten deze weer goed te maken door verbetering van de wetten en tot redding van Polen's onafhankelijkheid. De Constitutie van 3 Mei 1791 vormt een mijlpaal in de Poolse geschiedenis en het Poolse volk kan met recht trots zijn op het geen hierin werd bere'ikt. Burke en vele ander vooraanstaande buitenlandse staats lieden sprak ener vol lof over en noemden het een voorbeeld voor latere Europese con stituties. De Poolse hervorming werd doorgevoerd door de adel, welke vrijwillig afstand deed van een deel van haar privileges, hetzij ten gunste van de koning, hetzij ten gunste van de stedelingen en de boeren. Kunst en weten schap bloeiden weer. Democratische rechten en vrijheden werden toen reeds een regel in Polen. De Poolse hervorming kwam tot stand in dezelfde tijd als de hervorming van Frankrijk, maar dan zonder revolutie en zonder bloedvergieten. Helaas, de 3e Mei 1791 bespoedigde slechts de heerszucht van Rusland, Pruisen en Oostenrijk. Er volgde een tweede en derde verdeling van Polen. Doch de geest kracht, welke door de grote hervormingen werd geschapen, gaf de Polen de kracht de verdrukking te overleven en in 1918 de Poolse Republiek wieer te herstellen. De Po len hebben getoond, dat zij zich niet laten vernietigen, dat zij als volk blijven voort bestaan ook zonder eigen staat en zelfs zoals het ook vandaag het geval is onder de grootste vervolgingen. De 3e Mei geeft uitdrukking aan het diepste streven van het Poolse volk liefde voor het vaderland en verlangen naar vrij heid en recht. Het is juist daarom, dat de viering van deze dag door het communis tische regiem in Polen ten strengste ver boden is. Adam Mickiewicz. Behalve de Poolse Constitutie van 3e Mei 1791, wordt in Eindhoven tevens de groot ste Poolse dichter, Adam Mickiewicz her dacht, wiens eeuwfeest thans wordt gevierd. In miilioenen oplagen bereiken zijn werken thans ,,de nederige hutten" van het Poolse volk, zoals de dichter dit zich eens droomde. Naar aanleiding van het Mickiewicz-jaar, zijn zowel in Polen als in het buitenland ver schillende werken van de dichter herdruxt en zijn vele wetenschappelijke verhandelin gen en monografieën verschenen. Geen wonder, want Mickiewicz is een be grip en svmbool van Polen geworden, zoals Dante het symbool van Italië en Goethe van Duitsland mag worden genoemd. En wan neer wij bedenken, dat Mickiewicz zowel „De Voorouders als „Pan Tadeusz heeft geschreven, dan staan we voor een ver schijnsel dat uniek is in de wereldliteratuur, n.l. dat de een en dezelfde auteur tegelijker tijd de Homerus en Dante van zijn volk is geworden. Adam Mickiewicz werd geboren op 24 December 1798 in Litauen, als zoon van een advocaat uit de kleine adel. De jonge Adam studeerde te Wilno, waar hij deel uitmaakte van een geheime studentenvereniging. Toen hij reeds leraar was, ontdekte de Russische politie de bedrijvigheid van deze vereniging. Adam Mickiewicz werd gearresteerd en naar Rusland gedeporteerd. Gedurende de eerste periode van zijn schrijvers-loopbaan verscheen de bundel „Ballades en Romances", die de romantiek in die Poolse letterkunde inluidde. Reeds dit werk, als ook de „Ode aan de Jeugd" en „De Voorouders", verrieden een nieuw en krachtig talent. De deportatie naar Rusland echter betekende voor Mickiewicz een keer punt de doorbraak van zijn scheppend genie. Zijn kunst werd zuiverder en bezonkener, van een klassieke bondigheid en tevensi van romantische gevoelsintensiteit. Dit blijkt uit zijn beroemde „Krimsonnetten", uit het By- roniaans verhaal „Konrad Wallenrod" en uit het gedicht „Farys". In Rusland leerde Mickiewicz de grote Russische dichter, Alerander Poeschkin, ken nen en er ontstond zelfs vriendschap tussen deze twee grote volksdichters. En als hij in Mei 1829 te Kronstadt scheep gaat, is de banneling van 1824 een Europees dichter geworden, die Goethe te Weimar gaat be groeten en zich te Rome vestigt. In Maart 1832 breekt de opstand in Polen uit. Mickiewicz wil naar Polen terug, maar komt te laat. Hij vestigt zich tijdelijk te Dresden, waar hij het derde deel van zijn „Voorouders" schrijft, ongetwijfeld zijn aan grijpendste werk. Te Dresden concipieert Mickiewicz eveneens zijn „Boeken van de Poolse Natie en van die Poolse Pelgrims tocht". In de zomer van 1832 vestigt Mickiewicz zich te Parijs. Zijn literaire bedrijvigheid moet nu wijken voor zijn politieke activiteit. In het begin van deze periode schenkt hij nog een groot werk, zijn grootste en zijn laatste, „Pan Tadeusz". Het is een landelijk epos dat met een grootse eenvoud en een weemoedige glimlach het provinciaal en pa triarchaal leven schildert van zijn geboorte streek omstreeks 1812. Na het uitbreken van de revolutie van 1848 vertrekt Adam Mickiewicz naar Italië, waar hij een Pools legioen opricht. Na zijn terugkeer in Parijs richt Mickiewicz het grote Franse dagblad „La Tribune des Peuples" op, waarin hij zijn ideeën verdedigt en een^campagne voert voor Louis-Napo- leon Bonaparte. Na het uitbreken van de Krim-oorlog ver trekt Adam Mickiewicz naar Constantinopel om daar opnieuw een Pools legioen op te richten. Hij Wordt ziek aan de cholera en op 26 November 1855 stierf hij. Zijn stoffe lijk overschot, dat in 1856 naar Montmorency werd overgebracht, wordt in 1890 plechtig bijgezet in de Wawel-crypfie te Krakau bij de oude koningen van Polen. Belangrijke Rubens-tentoonstelling in Antwerpen. In Juni, Juli en Augustus wordt in het Rubens-huis te Antwerpen een belangrijke Rubens-tentoonstelling gehouden, ongeveer honderd tekeningen van de grote Antwerpse meester omvattend. Tal van particulieren en musea, waaronder het museum Boymans in Rotterdam, het mu seum Fodor in Amsterdam en een tiental Amerikaanse musea hebben voor dit doel tekeningen uit hun collecties afgestaan. H.M. Koningin Jidiana sitelde uit haar kunstverzameling een voorstudie beschik baar, die Rfubens heeft gemaakt van zijn beroemde „Kruisverheffing", welk schilderij zich in de kathedraal van Antwerpen be vindt. Oonder de ten toon te stellen werken bevinden zich verder zeven tekeningen uit de kunstverzameling van de hertog van De vonshire. Aanzienlijke kortingen voor toeristen in Belgische kuststreek. Teneinde vacantiespreiding te bevorderen hebben de hoteliers en een groot aantal winkeliers 'in de Belgische kustplaatsen en nabijgelegen toeristencentra als b.v. Brugge, besloten buitenlandse vacantiegangers, die daar buiten het hoofdseizoen een week of langer verblijven, belangrijke kortingen toe te kennen. Alle vreemdelingen of in het buitenland woonachtige Belgen, die tussen 1 Mei en 15 Juni of tussen 1 en 30 September één week of langer in hetzelfde hotel verblijven, krijgen 200 tot 750 francs terug. De grootte van dit bedrag hangt af van de duur van hun verblijf en de categorie, waartoe het hotel behoort. De helft er van moeten zij in het hotel besteden, de andere helft krijgen zij in contanten uitbetaald. Bij aankomst in het hotel krijgen zij een kaart, die recht geeft op een korting van 5% in een groot aantal winkels van uiteen lopende aard. „Trein-auto" service in veertien Belgische steden. De z.g. „trein-auto service", die de Bel gische spoorwegen enkele jaren geleden ten behoeve van de toeristen hebben ingesteld, is aan het begin van het nieuwe seizoen aanzienlijk uitgebreid. Toeristen, die van deze service gebruik maken, kunnen, als zij in een Belgisch station op de trein stappen, aan een speciaal loket een auto huren, die dan aan het station van bestemming op hen staat te wachten. Dit station van bestem ming kan zijn Brussel, Luik, Antwerpen, Charleroi, Bergen, Gent, Oostende, Hasselt, Tirlemont, Namen, Dinant, Verviers en Rochefort. De auto's (alle Volkswagens) worden ter beschikking gesteld tegen een vergoeding van drie francs per kilometer, benzine niet inbegrepen, met een minimum van 50 km of 150 francs voor de eerste dag en 100 km of 300 francs voor alle volgende dagen. Bij de huurprijs is de verzekering tegen schade en diefstal inbegrepen. De huurders moeten een waarborgsom van 5000 francs betalen, die na afloop uiteraard gerestitueerd wordt. Onder bepaalde voorwaarden kunnen zij van de verplichting tot betaling van een garantiesom worden vrijgesteld. Nederlanders, die vtlh dit systeem ge bruik willen maken en die vóór hun vertrek naar België een en ander willen regelen, kunnen dit doen via het Belgisch Verkeers bureau in Amsterdam, Rokin 106, tel. 45959. Vervoer van auto's per trein. Bij wijze van proef zullen de Belgische Spoorwegen in de maanden Juni, Juli en Augustus op het traject OostendeBrussel München en terug ook personenauto's gaan vervoeren. Toeristen, die tegen een langdu rige en vermoeiende autorit opzien en op hun plaats van bestemming toch over hun eigen auto willen beschikken, zullen dus van de trein gebruik kunnen maken. Er worden n.l. tien gesloten wagons aangekoppeld, die spe ciaal voor het vervoer van auto's zijn inge richt, waarvoor een vast bedrag van 1,20 frs. per km. moet worden betaald. Deze trein vertrekt elke Woensdag en Zaterdag uit Oostende en elke Vrijdag en Zondag uit München. Naar betere verbindingen tussen België's grote steden. Binnenkort zal een aanvang worden ge maakt met de bouw van een nieuw station te Mechelen en de aanleg van nieuwe verkeers wegen, waardoor de verbinding van Meche len met Brussel, Antwerpen en Leuven aan zienlijk zal worden verbeterd. In Mechelen zullen alle zich op straat- piveau bevindende spoorwegovergangen verdwijnen, zodra de plannen tot bouw van een nieuw station en verhoging van de sporen zijn uitgevoerd. Verder zullen in de stad nieuwe verbindingswegen worden aan gelegd en zal de bestaande brug over de Dijle verbreed worden. Er zullen verschil- - lende nieuwe bruggen worden gebouwd, ter wijl onder de bekende Brusselse Poort, die op de lijst van Monumentenzorg voorkomt en dus niet mag worden afgebroken, een tunnel zal worden gegraven. Gehoopt wordt, dat al deze werken, die in totaal ongeveer 25 millioen gulden zullen kosten, vóór 1958, het jaar van de Wereld tentoonstelling in Brussel, gereed zullen komen. Nieuwe ontdekkingen in de grotten van Remouchamps. In de beroemde grotten van Remouchamps hebben speleogogen onlangs een nieuwe zaal ontdekt, die 25 metr lang en 10 meter breed is en een hoogte heeft van plm. iy2 meter. De zaal heeft een prachtig gevormd gewelf en grenst aan twee meertjes, waarin het zuiverste water stroomt, dat ooit in grotten als deze is aangetroffen. Toen de ontdekkers een gat in een der wanden boorden, zagen ze nog een tweede zaal, waarin zich twee indrukwekkende zui len verhieven, elk van verschillende kleur. Op het ogenblik is men bezig een opening tussen beide zalen aan te brengen, die groot genoeg is om een uitgebreider onderzoek van deze belangrijke vondsten mogelijk te maken. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland i 2,00 ADVERTENTIEPKIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, ïttf xonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein,, ldvertentièn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1