0CTANIU1A I Fa J. C. Vink, Axel Ondergrondse opslagplaatsen en fabrieken 'OCTANIUM met de opzienbarende Markt 12 - Telefoon 646 Door tal van Amerikaanse industrieën wordt de mogelijkheid overwogen om in toenemende mate ondergrondse fabrieken, krachtcentrales, opslagplaatsen en andere installaties te bouwen. De voornaamste reden voor de huidige be langstelling in deze nieuwe .bouwwijze" is gelegen in het feit dat dergelijke ondergrond se bedrijven belangrijke besparingen opleve ren. Zo heeft een grote Amerikaanse onder neming, de American Machine and Foundry Company, onlangs medegedeeld dat uit op gestelde ramingen blijkt dat „ondergrondse fabrieken tegen lager kosten uitgegraven, voltooid en onderhouden kunnen worden dan daarmee vergelijkbare installaties bo vengronds' De maatschappij heeft het niet bij woor den gelaten, maar haar vertrouwen in de nieuwe gedachte betoond door het nemen van opties op een gebied van meer dan 800 ha. grond in de staat Alabama, waar zij voornemens is een „flinke" ondergrondse fa briek te bouwen. Volgens het bekende New Yorkse bureau van adviserende ingenieurs, „Guy B. Panero Engineers", kan op deze wijze een bespa ring gevonden worden van plm. 30 dollar per vierkante meter. De grootste besparing wordt evenwel gemaakt wanneer de fabriek eenmaal in bedrijf is. Zo zijn volgens ge noemde firma de onderhoudskosten te ver waarlozen, terwijl er geen uitgaven behoeven te worden gedaan voor terreinafscheidingen en wakers. Door de constante temperaturen onder de grond is het minder of zelfs in het geheel niet nodig te stoken. Bescherming tegen brand wordt op eenvoudige wijze ver kregen door de lucht uit het bedreigde deel van de installatie buiten te sluiten. Verlaten mijnen bieden een prachtige lo- caliteit voor het bouwen van ondergrondse 'installaties en het totaal oppervlak dat daar voor geschikt is wordt door het bureau ge schat op bijna 28 millioen vierkante meter. Kalksteengroeven lenen zich hiertoe het best omdat zij „bijzonder droog en hoog van ver dieping zijn en betreden kunnen worden zon der een diepe schacht af te dalen Elke fa briek, die kan werken in een localiteit van 4 tot 5 meter hoog, kan „geschikt en voor delig" in een mijn worden ondergebracht. Ten slotte is..dit nmt .uitslvijtend theorie, want enkele grote en bekende Amerikaanse ondernemingen hebben reeds hun bedrijven met succes naar ondergrondse localiteiten verlaten mijnen en natuurlijke grotten verplaatst. Zo heeft de Standard Oil Company of Ohio in twee grotten op 135 meter diepte onder haar raffinaderij in Lima, Ohio, op slagplaatsen aangelegd voor vloeibaar pro paan een bijproduct van de petroleum- raffinagevolgens deze maatschappij zijn de kosten verbonden aan aanleg en onder houd van deze installaties slechts een kwart van wat een dergelijke installatie boven de grond zou hebben gekost. De Smith Weson Company heeft in Springfield, Massachusetts, een ondergrond se fabriek waarin een onderdeel van haar vuurwapenfabricage is ondergebracht. In Jackson, Michigan, bouwt Consumers Power Company een grote ondergrondse controlekamer van waaruit de machines ge regeld worden die een uitgebreid gebied van electrische stroom voorzien. In Bonner Springs, Kansas, heeft de Na tural Storage Company in een oude kalk steengroeve een enorme opslagplaats inge richt, die, volgens deze maatschappij, hei grootste particuliere „koelhuis in de Ver- enigde Staten is. In dit koelhuis dat nu reeds vier jaar in gebruik is kunnen 3000 wagon ladingen levensmidelen worden opgesla gen en het wordt nog steeds vergroot. In een deel van deze groeve wordt nog steeds kalksteen gewonnen. Volgens een woordvoerder van de Natu ral Storage Company bedragen de bouw- dieping zijn en betreden kunnen worden door kosten van deze opslagplaats met inbegrip van het koelsysteem per vierk,. meter ongeveer een tiende van wat een üërgel.j e installatie boven de grond zou hebben gekost. Het koelhuis is aangesloten op een zijspoor van de spoorwegen met een laadperron, waarlangs plaats is voor 40 wagons in het koelhuis zijn ongeveer 375 man werkzaam. De Inlands Storage Company bezit een dergelijke installatie in een kalksteengroeve in de buurt van Kansas City. Een zijlijn v an de Santa Fé~ Spoorwegmaatschappij loopt door deze ondergrondse opslagplaats. Het 52 meter dikke dak van het koelhuis wordt gesteund door dikke kolommen van kalk- steen* Voor het geval de koelinstallatie defect zou raken, zou de temperatuur nog geen graad Celsius per maand oplopen, omdat de dikke rotswanden, die met tegels van poreus glas bekleed zijn voor een uitstekende iso latie zorgen. Naar schatting bevinden zich elders in de wereld ongeveer 75 hydro-electrische kracht stations onder de grond. In Zweden bevindt zich een uiterst ingewikkeld stelsel van on dergrondse installaties in de rotsbodem fabrieken, opslagplaatsen, vliegtuighangars en krachtcentrales. De Zweden hebben daar bij in het algemeen gebruik gemaakt van ver laten mijnen, maar zij hebben de benodigde ruimten in de harde graniet uitgehouwen, waartoe zij een blpaalde methode ontwikkeld hebben, die snel werken tegen geringe kosten toelaat. Hoe reageren de mensen nu op he werken onder de grond De Zweden hebben bij dit soort arbeiders een grotere productivi teit geconstateerd, zodat de efficiency van de bedrijven hoog is. De consante tempera tuur en de droge lucht hebben in tal van ge vallen er toe bijgedragen de gezondheidstoe stand der arbeiders guns ig te beinvloeden. Een vraag, die onder de ondergrondse ar beiders vermoedelijk wel het meest gesteld wordt, is „Hoe is het weer buiten vrouwen'en meisjeshand is een lube DE WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING IN ZEELAND. Aan het dezer dagen verschenen verslag over 1955 van de Directie van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting in de pro vincie Zeeland is het volgende ontleend. Kenmerkend voor de provindie Zeeland was wel het feit dat het aantal aanvragen voor de bouw met de z.g. halve premie, dat in Maart bij de Directie te Middelburg werd ingediend, meer woningen omvatte dan het gehele driejaarlijkse rlichtcontingent van de provincie. Het tempo van indiening was van dien aard, dat vrijwel alle aanvragen kon den worden gehonoreerd. De belangstelling voor de bouw in de particuliere sector blijkt toe te nemen. Dit is te Verklaren uit de gestegen inkomens ten plattelande alsmede uit het feit dat de Zeeuw in het algemeen prijs stelt op het bezit van een eigen woning. Tal van gemeenten blijken steeds minder' in staat te zijn kleine complexen als woning- wetbouw uit te voerene hetgeen zijn oorzaak vindt in de relatief hoge bouwkosten, het welk een rendabele exploitatie niet mogelijk maakt. In het verslagjaar is de bouw gefinancierd van 180 woningwetwoningen 444 wonin gen met volle en 1037 woningen met halve premie 464 woningen als herbouw oorlogs schade en 122 als herbouw watersnood- schade. Het herstel van de oorlogs- en waters- noodschade werd met kracht voortgezet. Aan het einde van het verslagjaar restten nog 664 te realiseren herbouwgevallen. De invoe ring van de z.g. financieringsstop, welke op 1 Jun'i 1956 van kracht wordt, is een maat regel welke een vlotte afwikkeling dezer ge vallen zonder twijfel zal stimuleren. In het verslagjaar werden 90 woningen definitief onherstelbaar verklaard voor 64 van dergelijke woningen moest de ontrui mingstermijn nog worden verlengd, aange zien niet over vervangende woonruimte kon worden beschikt. Voorts zijn 64 noodwoningen geamoveerd. De drang om na de oorlog gebouwde nood woningen door definitieve te vervangen word t in verscheidene gemeenten steeds groter. Aan de „Krotopruimingsregeling voor de Rampgebieden" dient vooral in de provin cie Zeeland grote waarde te worden toege kend. Dank zij deze regeling immers kon door verscheidene gemeenten in de ramp gebieden worden voortgegaan met aankoop, amovering en vervanging van krotwoningen welke als gevolg van de Watersnood 1953 in zekere mate waren beschadigd. Drie bejaardentehuizen zijn gereed geko men een tweetal kwam in uitvoering. Ook de bouw van speciale bejaardenworiingen krijgt toenemende belangstelling. Dit in tegenstelling tot duplex- en systeembouw. Het bejaardenprobleem zal in het komende jaar nog een ernstig onderwerp van studie dienen te vormen. In het bijzonder zal men zich moeten beraden op de kwaliteit en de bewoonbaarheid van de nog bestaande te huizen voor ouden van dagen, alsmede om trent de totaal benodigde capaciteit voor de huisvesting van de daarvoor in aanmerking komende bejaarden. registreerde arbeidsreserve van 74.316 met 27.243 daalde tot 47.073. Na de sterke stijging van de werkloos heid in Februari tengevolge van de strenge vorst was thans een behoorlijke daling te verwachtendeze werd echter nog ver sterkt, omdat veel extra personeel werd aan genomen om de achterstand weg te werken, terwijl bovendien de vrees straks geen per soneel meer te zullen kunnen krijgen een rol speelde. eD opleving kwam vooral in de bouwnijverheid en in de landbouw tot uiting. Bij de aanleg van grondwerken en water bouwkundige werken werden behalve grond werkers ook grote aantallen landarbeiders en losse arbeiders geplaatst. Verder was de hernieuwde bedrijvigheid algemeen, waar door ook de transportbedrijven zeer veel te doen kregen. Naar de aard van het aanbod is dit als volgt te verdelenseizoenwerkloosheid 17.000, wrijvingswerkloosheid 10.000, werk loosheid van minder geschikten 11.000 (de vorige maand 13.000) en structuurwerk loosheid 9000. Het aanbod van bouwvakarbeiders daalde van 10.565 tot 3409, metaalarbeiders van 1771 tot 1114, landarbeiders van 11.863 tot 2945, transportpersoneel van 3014 tot 1422 en losse arbeiders van 5818 tot 2553. De vraag naar mannelijk personeel nam toe van 55.762 tot 62.139. De relatieve werkloosheid was eind Maart het hoogst in Drente met 25 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 4, terwijl dit voor Zeeland 11 bedroeg. Het Rijksgemiddelde bedroeg 9, tegen 18 op eind Februari. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 3931 tot 3200. De ge registreerde vraag naar vrouwelijk perso neel vertoonde een stijging. Vooral de be hoefte aan huishoudelijk personeel, winkel personeel en personeel voor de conserven- industrie nam toe. VORST BRACHT ERNSTIGE SCHADE AAN DE BRAMENKWEKERIJ. Zeer vele bramenkwekers in de omgeving van Kapelle-Biezelinge zijn op het ogenblik bezig om hun bramenstruiken te rooien om dat de strenge vorst van de afgelopen winter alles heeft doen bevriezen. Slechts enkele percelen zijn de barre koude van Februari goed doorgekomen. Dat zijn die percelen welke beschut lagen en waarvan de stengels goed waren afgedekt met stro of ander mate riaal. Voor het overgrote deel zijn de sten gels echter dood en zij zullen dus geen vrucht kunnen geven dit jaar. Daarom kuip- pen de meeste kwekers de dode stengels af en er zijn er ook welke al hun struiken gaan rooien. Voor velen is dit een grote teleurstelling want de bramenteelt op Zuid-Beveland is vooral in de omgeving van Kapelle-Bieze linge de laatste jaren voor velen een belang rijke bron van inkomsten geworden, speci aal voor de kleinbedrijven waar de braam thuis hoort omdat het een geweldig arbeids intensief product is. De totale aanvoer lag de laatste jaren in Kapelle rond de 300.000 kg. Dit jaar zal het slechts een fractie van dit kwantum kunnen zijn. BEKENDMAKING. mt mm mmam mm mm mm mmmm mrnmmmm mm. 4 Parket „IJ* vulpen slecht» f 35. Parker sef 65* is een legering van 8 speciale soorten metaal. BELANGRIJKE DALING VAN DE WERKLOOSHEID IN MAART. In Maart daalde het aantal werkloze mannen van 55.210 tot 29.196, terwijl de bezettinq van de aanvullende werken daalde a van 19.106 tot 17.877. zodat de totale ^m^mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmKmmmmmmmmm voor HINDERWET, Burgemeester en wethouders van Axel brengen ter openbare' kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van C. A. Vermeulen, Walenstraat 325 te Groede, om vergunning tot oprichting van een werkplaats voor het repareren van tractóren waarin 3 electro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 2)4 P-k. en een lasapparaat gebezigd zullen worden in of op het per ceel Koestraat 23, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 6015. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Woensdag 25 April a.s., des voormiddags }1 uur in het gemeentehuis een open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen d^ inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot b.erqgp gerechtigd degene die, zonder op de openbare 'zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwqreij, heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Axel, 9 April 1956. Burgemeester en Wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester. Maris. Van Oeveren. Da Ptrltu la la feite oadardatefe aaa Parker product bfj uitnemendheid Alleafe de fraai gestroomlijnde Parker JX1" heeft de OCTA-NIUM pen. die to gemakkelijk over het papier gltydt. en waarmee men eebrQft zonder vermoeid te raken. De Parker *XV wint het van alle andere merken In deselfde prijsklasse. Vraag Uw winkelier U desa perfecte, nieuwe Parker vulpen te tonen. Cr ts een keuze uit aantrekkelijke kleuren en uit verschillende «5 Kan niet vervormen Kan niet roestan Onverslijtbaar Soepel en toch

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3