IVO ROL Puistjes Het bezoek van Mr. Szydlowski Axel draagt de Polen nog steeds een warm hart toe en zo staat eigenlijk het centrum van onze plaats weer al enkele dagen in het teken van de Polen. Gemeentewerken, geassisteerd door de „Mabuwat" hebben van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat gewerkt om de entrée naar het Szydlowski-plein gereed te maken en momenteel Dinsdagochtend is het nu zo ver dat de laatste hand wordt gelegd aan diverse bijkomende karweitjes als af rasteringen enz. om Dinsdagavond alles piek fijn in orde te hebbben wanneer de zoon van Axels ereburger, Chr. Szydlowski de toe gangsweg naar het naar zijn vader genoem de Szydlowski-plein, officieel zal openen. Overigens arriveerde Chr. Szydlowski met zijn echtgenote reeds Maandagvoormiddag, na Zaterdag per Sabena uit Londen te zijn vertrokken en via Breda, Bergen op Zoom en Middelburg, waar vrienden werden be zocht, naar Axel te reizen. Maandagavond vond de eerste semi-offi- ciële kennjismaking met mr. Szydlowski en zijn echtgenote plaats, toen de vereniging „Axel-Polen" op de raadszaal recipieerde. Wij merkten hier o.a. op ir. Minckewicz van de Poolse verenigingen uït Vlissingen en meerdere andere Polen, de Axelaren met Poolse decoratie's, het bestuur van „Axel- Polen", het dagelijks bestuur der gemeente Axel, vertegenwoordigers uit de gemeente raad en anderen die door hun activiteiten in de voorbije jaren in nauwere betrekkling tot de Polen zijn gekomen. Burgemeester van Oeveren verwelkomde de eregasten en schetste de waardering en verering die men in Axel voor de Polen en inzonderheid voor „onze" kolonel heeft. De burgemeester verklaarde het ook zeer op prijs te stellen dat Mr. en Mrs. Szydlowski thans, zij het dan natuurlijk in de eerste plaats om het graf van hun moeder te be zoeken, voor hun vertrek naar Canada nog een bezoek aan Axel hebbben willen brengen en door een liets langer verblijf nog zoveel mogelijk indrukken van Axel naar hun nieu we land willen meenemen. Als herinnering aan dit bezoek overhan digde hij namens de Axelse bevolking aan Mrs. Szydlowski een zilveren broche, ver vaardigd liit een Axelse boerenknoop en aan Mr. Szydlowski de legpening van de ver eniging „Axel-Polen". Mr. Szydlowski dankte hierna mede na mens zijn echtgenote. Hij prees zich geluk kig de Axelse bevolking te leren kennen als vriendelijke en prettige mensen. Hij her innerde zich zijn moeder als een vriendelijk mens, voor wie vrijheid en een gelukkig gezin het hoogste goed waren en waar deerde het bijzonder dat zijn moeder thans haar laatste rustplaats heeft in een vrij land dat door de Polen zijn vrijhelid herkreeg, te midden van gelukkige gezinnen. Hij was er van overtuigd dat niettegen staande het verschil in tijd en plaats zijn vader op dit ogenblik in gedachten bij deze bijeenkomst zou vertoeven. Het officiële deel van deze ontvangst werd hierna met een dronk op de Polen besloten, waarna men de verdere avond prettig en ongedwongen bijeen bleef, waardoor ieder in de gelegenheid was persoonlijk kennis te maken en een gesprek te voeren met Mr. en Mrs. Szydlowski. Dinsdagochtend werd een H. Mis op gedragen voor de zielerust van wijlen mevr. Szydlowski, waarna haar graf op de R.K. begraafplaats werd bezocht, terwijl later in de ochtend ook een bezoek werd gebracht aan de Poolse graven op de Algmene Be graafplaats. UIT ONZE OMGEVING AXEL KOEWACHT SPORTNIEUWS Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. Kwaliteit wint altijd! HET BEZOEK VAN HR. MS. MIJNENVEGER „AXEL". Naar wij vernemen is bij het gemeentebestuur be richt binnengekomen van de Commandant van Hr Ms. mijnenveger „Axel", de luitenant ter Zee 2 O.C., V. F. Th. Plas, dat deze mijnenveger op Vrijdagmiddag 20 April om streeks vier uur te Temeuzen zal aan komen en aldaar ligplaats zal kiezen, tot 23 April a.s. Jammer genoeg werd niet toegestaan dat het schip tot Sluiskil zou varen. Teneinde in contact te komen met de gemeente Axel zal de mijnenveger voor de inwoners onzer gemeente op Zaterdag 21 April vanaf 13 tot 16 uur ter bezich tiging worden opengesteld. Eveneens Zaterdagmiddag a.s. zal om 16 uur alhier een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een elftal samengesteld uit de bemanning van de mijnenveger en een Axels elftal. Des avonds zal dan op de muziektent een concert worden gegeven doj>r, de muziekvereniging „Mond- accordeola", aanvang 8 uur, terwijl op deze dag ook een miniatuur-treintje, door Axels straten zal rijden.. In verband met dit bezoek van de mijnenveger „Axel" op Vrijdag a.s. al op korte termijn nog een collecte worden gehouden voor het aanbieden van een passend cadeau aan de bemanning van het schip uit naam van de gehele bevolking. Op aller medewerking tot het welslagen van deze spoedactie wordt gerekend. OPBRENGST COLLECTE. De alhier gehouden collecte voor Simavi heeft 264,05 opgebracht. PROPAGANDA-AVOND VAN STEUN WETTIG GEZAG. Vorige week had te Koewacht in het patronaat gebouw een propaganda-avond plaats voor de aan werving van vrijwilligers voor de Luchtwachtdienst. Deze avond werd georganiseerd'door de plaatse lijke commissie „Steun Wettig Gezag" onder mede werking van het gemeentebestuur van Koewacht. Burgemeester Dierick opende deze vergadering met een welkomstwoord en verklaarde het te betreuren dat vele leden van het gemeentebstuur en genodigden verstek hadden laten gaan. Hierop nam de heen van Banningen, kapitein van de 3e luchtwachtgroep te Breda het woord. Deze gaf een uiteenzetting van de rechten en, plichten van de vrijwilligers van een luchtwachtgroep. De ongeveer 30 opgekomen jonge mannen waren het volkomen eens met de woorden van re heer van Banningen en enkelen gaven zich op om mede te werken en, zich te ver binden aan de luchtwachtdienst. Hierna werd over gegaan tot het vertonen van enige films waarna de aanwezigen enkele consumpties werden aangeboden. Ook de pastoor van Koewacht sprak als geestelijk adviseur nog enkele woorden; en spoorde de jonge mannen er toe aan iets bij te dragen om hun vader land, gezin en familie te beschermen,. In zijn slotwoord hoopte de burgemeester dat een volgende keer groter succes mocht worden bereikt en de benodigde vrijwilligers alsdan volledig zouden kun nen worden aangeworven. AANRIJDING. Vrijdagmiddag omstreeks half twee kwam het op het kruispunt Koewacht-Axel-St. Jansteen ter hoogte van de Nieuwstraat tot een botsing waarbij de luxe auto van de heer Hermans en een Belgische vracht wagen betrokken waren. Waarschijnlijk heeft de Bel gische vrachtwagen geen voorrang verleend aan het van rechts komend verkeer. De botsing was zeer hevig zodat aan beide wagens ernstige materiële schade werd toegebracht. De inzittenden kwamen ge lukkig met enkele ontvellingen en de schrik vrij. HET JAARLIJKSE BONDS-MUZIEKCONCOURS. Het ditmaal door de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen; op 10 Mei (Hemelvaartsdag) te organiseren, jaarijlkse muziek-concours zal tevens een jubileum-concours zijn, in verband met het 10-jarig bestaan van de Bond. Dit Bondsconcours zal plaats vinden te Schoondijke op het prachtig gelegen gemeentelijke sportterrein, dat welwillend door het gemeentebestuur voor dit doel werd afgestaan. Deelgenomen zal worden door de onderstaande elf harmonie- en fanfarekorpsen in de diverse afdelingen 3e afdeling harmonie t „Concordia", Axel. 3e afdeling fanfare i „Ons Genoegen", Retranche- ment 2e afdeling fanfare „Kon. Aardenburgse fanfaren", Aardenburg„Nut en Genoegen", Nieuwvlie'c en „Oefening baart kunst", Hoofdplaat. Ie afdeling fanfare: „Uit het volk - voor het volk", Breskens „Eendragt maekt magt", Watervliet (B.). Afdeling Uitmuntendheid harmonie„Harmonie Temeuzen", Terneuzen,; „Volharding", Zaamslag. Ere - afdeling fanfare „Harmonie", Oostburg. Ere-afdeling harmonie„Oefening kweekt kunst", Schoondijke. Voetbal. GROTER VECHTLUST BRACHT NIEUWE AXELSE VICTORIE! Het verdienstelijke ongeslagen record van Axel na de vorstperiode werd Zondag met een verdiende zege op een technisch wel iets beter spelend Goes voort gezet. eD winst in deze Zeeuwse derby kwam onze favorieten andermaal te stade, die nu tot de vierde plaats op de ranglijst zijn opgeklommen en met nog vier wedstrijden waarvan drie thuis voor de boeg zelfs nog een kans maken voor een plaats bij de eerste drie, d.w.z. de kopgroep. Deze kans zit er werkelijk in. Onze stadgenoten zitten door hun grote strijdlust in de lift en de naaste concurrenten Internos en Rood-Wit hebben respec tievelijk nu 21 en 22 verliespunten, (Axel slechts 16) met twee wedstrijden minder gespeeld dan deze Bra bantse clubs. Zodat de strijd om de derde plaats zich vrijwel uitsluitend tot Axel en Middelburg zal be perken. Dit jaar is immers een jubileumjaar voor de V.V. „Axel". Welnu geen mooier resultaat en geen fraaier geschenk bij dit jubileum dan een plaats bij de kopgroep voor de 45-jarige club 2e klasse B K.N.V.B. AXEL-GOES 4-3. Beide clubs betraden klokke drie ,au grand complet" het veld. De start was niet zo temperamentvol. Veel eer was het een tam begin, waarbijal spoedig de beide doelwachters handelend moesten optreden. Nadat bij een over rechts opgezette aanval Deij rakelings over de deklat schoot, antwoordden de gasten met een felle uitval. De bal blijft voor Axels doelmond zig zaggen zonder dat de oranje-defensie het leder vol ledig kan wegwerken. De Danschutter kwam er ook aan te pas, maar deze doelworsteling leidt toch tot een schot van midvoor Moens die via de paal in het net verdwijnt (0—1). Lang profiteerde de bezoekende ploeg niet van deze voorsprong. Een minuut later is het Deij, die met zijn partners de Goes-verdediging in het nauw drijft en vriend en vijand is verrast als de bal eveeneens via de binnenkant van de paal over de doellijn rolt (1 1). De gasten forceerden daarna hun eerste corner die door Oostdijk wordt genomen, maar weggewerkt wordt. Zij kwamen terug en het was Rob Moens die zijn kracht vergeefs op de bovenlat be proefde. Daaran was het initiatief geruime tijd aan de Axelaars die in korte tijd drie hoekschoppen kregen te nemen, waarvan de laatste langs het doel wordt ge kopt door Deij. De Goes-aanval is iets sneller en door tastender, doch de Axelse defensie, waarin Brugge nu de uitblinker was, greep steeds resoluut in. De schut ters ontbraken voor de rust, zodat tal van fraaie kansen teloor gingen. Alleen Deij en bij de gasten Moens be tonen zich een paar maal gevaarlijk, maar de kansen werden niet uitgebuit. Een drietal corners van Goes werden vooral door het goede werk van Brugge, Ver- poorte en Jonkman onschadelijk gemaakt. Zo ver streek de eerste helft die niet boven derde klasse-peil uitkwam en met gelijke stand komt half-time. Ternauwernood is de bal weer in beweging ge bracht of H. Dieleman laat een fraaie kans onbenut door rakelings naast te koppen. De oranje-witten ont- wikelen nu een_ hevig tempo dat spoedig in enige cor ners resulteert, waarvan na vijf minuten spelens Pee- 'ters profiteert door fraai omhalend keeper Meijer te passeren en Axel leidt (2—1). Ook voor Axel duurde deze voorsprong slechts kort, want «irie minuten later glijdt de Goes-aanval door de Axlese verdediging en het is Moens die uit een zuivere pass van Oostdijk de gelijkmaker achter de Danschutter deponeert. Ver woed en onvermoeibaar kwam Axel nu opzet.en en Goes wordt geheel op eigen helft gedrongen. Het spel is 17 minuten oud als Deij meteen fraaie schuiver de stand op 32 brengt. Direct hierna kwam weer van de voet van Deij een doelpunt, doch de scheidsrech ter annuleerde dit wegens buitenspel. Prachtige schoten van H, Dieleman wist keeper Meijer tot tweemaal toe nog ternauwernood over de lat te wippen. Het is uit stel van executie. Het zijn Jonkman en Stokman die van een nieuwe aanval over links profijt trekken en nummer 4 lag in he doel der gasten. Fel sloegen, de gasten nu terug en zelfs stopper Mos trok mee ten aanval, hoewel niet al te fair optredend. Het duurde tot de 32e minuut voor rechtshalf Schipper een prach tige combinatie met een fantastisch mooi doelpunt kon besluiten (43). Axel moest in de laatste fase van de strijd zich met man en macht inspannen om de agressieve Ganzestedelingen in bedwang te houden en het na de rust toch al forse spel werd nu bepaald hard. Maar Axel slaagde er in deze stand tot het einde te bewaren en zodoende een, welverdiende zege binnen te halen. Het veldwerk der gasten was op de ver dediging na beter dan dat van Axel Vooral in de aanval van Goes zat meer eenheid. Maar- het pleit voor de soliede Axelse defensie dat de Goes-aanval niet meer dan driemaal kon scoren. Middelburg—Hulst 2—1. De andere Zeeuwse derby die in de hoofdstad gespeeld werd heeft in de eindfaze de wel in de lijnliggende en verwachte zege aan de groen-witten gebracht, maar toch was deze over winning geen weerspiegeling van de krachtsverhou ding. Een puntenverdeling was meer in ovreenstem- ming geweest met het vertoonde spelbeled. In het begin zat het de hoofdstedelingen. nogal mee toen na 5 minuten spelens een tam schot door keeper de Gucht onjuist werd beoordeeld en de bal daardoor in het Hulsterse net belandde (10). Voor het ver dere deel van de wedstrijd toonde de blauw-gele doel wachter zich beter betrouwbaar. Na 23 minuten was het de Hulsterse midvoor SegheTs die even aan de bewaking wist te ontsnappen en de bal van dichtbij razend hard in het doel der groen-witten schoot (1 1). Zo kwam de rust. In de tweede helft hadden de gasten het windvoordeel maar de voorhoede miste de vereiste stootkracht. De Hulstenaren waren, zodoende wel bijna voortdurend in de meerderheid maar het beslissende schot bleef achterwege. Bovendien ontsnapten de Middelburgers tot tweemaal toe aan een strafschop doordat de refe ree zulks ontging. Toen elk zich reeds met een gelijk spel had verzoend en het publiek reeds het veld ver liet gebeurde het dat uit een tamme doorbraak Sturm vanaf de linkervleugel hard inschoot en de beslissende bres sloeg in de Hulsterse wal. Onverdiend bleven de punten in de hoofdstad. samenspel sloot als een bus, zodat dank zij de proj» tiviteit van v. d. Zande (3 x) en doordat een y Internos-backs in eigen doel schoot, aan de rust al tj 40 voorsprong was bereikt. Spoedig na de thee maakte v. d. Zande er 5—0 v* en daarna werd het een complete inmaakpartij. D> Ettenaren waren blijkbaar tot geen behoorlijke tega. stand meer in staat. Broos, v. d. Zande en Da dreven de score op 80 alvorens Internos met fel euitval de eer wist te redden. Voor het doek vie deed v. d. Zande ten vijfde male een duit in zakje en werd de eindstand een verpletterende 9~ nederlaag voor de Ettenaren. De stand in de 2e klasse luidt nu De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Ing. Med. Rood-WitM.O.C. 1-1. Ook in Brabant vonden ttwee provinciale ontmoetingen plaats. Verrassend mag wel het resultaat genoemd worden dat door de ploeg van 't Heike op eigen bodem behaald werd op de leiders. De beide ploegen waren aan elkaar gewaagd en het duurde tot de 35e minut voor Verpaalen M.O.C. de leiding gaf met een prachtige kopbal (0—1). Voor de 'thee werd de Bruijn een kans geboden door het missen van én der Bergse backs. Zijn schot van dichtbij gaf doelman de Rijk geen schijn van kans 1 1 Na de hervatting bleken de beide verdedigingen de situatie op hun helft heer en meester te zijn en onder spanning verliep zo de tweede helftt waarin geen der beide aan elkaar gewaagde ploegen nog in staat was om 'ce scoren. RoosendaalInternos 91. Dat de Roosendalers zulk een slachting in de Ettense gelederen zouden heb ben aangericht zal wel geen sterveling hebben ver wacht. De gastheren namen geen enkel risico en hun M.O.C. 17 13 3 1 54-21 R.A.C. 16 9 6 1 42-24 Middelburg 18 9 5 4 47-24 Axel 18 7 5 6 35-40 Internos 20 8 3 9 35-43 Rood-Wit 20 5 8 7 29-33 W.V.O. 16 4 7 5 28-27 D.E.S.K. 18 7 1 10 29-38 Hulst 17 5 4 8 35-52 Goes 16 5' 3 8 58-59 Roosendaal 16 5 2 9 36-41 Dongen 16 2 3 11 25-46 3e klasse D K.N.V1 Spanning aan kop en staart blijft. Daar één der belangrijkste wedstrijden van het pre gramma was afgevoerd, n.l. Terneuzen—R.C.S. de meeste belangstelling in deze afdeling uit naar kei treffen in Biervliet waar koploper Meto te gast In zulke wedstrijden is Biervliet vanouds het gevaar lijkst, maar doordat bij de thuisclub spil en kei verstek moesten laten gaan scheen de opgave voor toch te zwaar, zodat het na de thee zelfs 1—3 we ten voordele van Meto. Verbeten vocht Biervliet doe: en uiteindelijk wisten, zij 'toen de Kramer de achter stand verkleinde tot 2—3 de spanning terug te brengei in dit vurige duel. Maar voor het einde kwam in dea stand geen wijziging meer. Corn Boys deed ditmaal wat het aan zijn eer ver plicht was en ofschoon in de eerste helft de partijs tegen elkar waren opgewassen en Nieuw Borgvliti zelfs de leiding had genomen, waren de gasten na rust nergens meer. Corn. Boys wist haar overwidi dat zij gedurende twee-derde van deze wedstrijd wis te handhaven uit te drukken in 4 doelpunten en a kwam het einde mte een 41 zege voor de Sassenaais Wat voor iedereen als een verrassing mag g gebeurde te Steen waar Zeeland Sport de volle bui wegkaapte. Mannens zorgde ër met een kopstoot voa dat eerst Steen aan de leiding kam, maar juist voo- de rust maakten de Scheldestadbewoners gelijk (1-1) Na een half uur in de tweede helft namen de gasten de leiding en daarbij bleef het, door welk resultaat i Vlissingers zich weer wat verder uit de gevaarlijk zone verwijderden. Ook R.K.F.C. moest in Ossendrecht de grillighei van de semi-plaatselijke ontmoetingen aan de lijn ondervinden, temeer nu de thuisploeg in degradatie- zorgen verkeert. In een overigens fraaie en spannend! kamp hield Odio de volle buit aan zich door een doe! punt van midvoor Bogers voor de rust gemaakt, Onder de gegadigden voor de laatste plaats be vindt zich ook Hontenisse zodat het te voorzien w dat de match tegen Zeelandia spanning op zou leverei In de eerste helft namen de groenzwarten de ding, maar van Kruyssen scoorde voor de rust gelijkmaker. Nog voor er werd gedraaid kwamen dt blauw-witten zelfs aan de leiding door een doelpunt van de Waal. In de allerlaatste minuut wisten gasten evenwel nog gelijk te maken en zo de hel van de buit uit het vuur te slepen. De rangschikking luidt hier Meto 20 33 Biervliet 17 R.C.S. 19 31 R.K.F.C. 18 Zeelandia 18 22 Zeeland Sport 18 Corn Boys 18 21 Hontenisse 19 Terneuzen 19 19 Nieuw Borgvliet 18 Steen 18 17 Odio 18 Duivensport. OPENINGSVLUCHT OP DOORNIK. De duivenmaatschappij „De Verwachting" alhie opende het nieuwe vluchtseizoen, met een vlucht Doornik (BTJ- Afstand 81 km. De uitslag was: 1. P. Groothaert, 2. en 9. Em. Pieters, 3. 5 en W. Broekhoven, 4. en 10. C. Verstraeten, 6. en F. Sijs, allen te Axel. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN "IT^ f| HUIDAANDOENINGEN JPJ jjg.P JËjP VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door Van der Graaf Co., Amsterdam Op 11 April werden de faillissementen uitgesprokti over J. C. Minnaard, uitvoerder, Markt 6, Terneuza en N. J. can Biezen, smid, Kerkstraat 9-11 te Axel In eerstgenoemd faillissement is tot rechter-commis- saris aangewezen Mr. J. A. E. Rink en tot curaW mr. G. Tichelman te Terneuzen. In laatstgenoemd geval is rechter-commissaris - A. J. W. van Roy en en curator mr. H. B. L. d( Rechter te Hulst.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2