AXELSE COURANT r DE RACE NAAR HET WITTE HUIS België - Nederland Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 7 APRIL 1956 70e Jaargang No. 53 D NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG De binnen- en buitenlandse politiek van de Verenigde Staten wordt in steeds sterker mate beïnvloed door de a.s. verkiezingen, die dit najaar zullen worden gehouden. Dat deze verkiezingen zo zeer haar stempel drukken op de gebeurtenissen, de be- sluitten en de verklaringen, vindt vooral zijn oorzaak hierin, dat in Amerika de politiek op een geheel andere voet wordt bedreven dan bij ons. Politiek is in zekere zin een broodwinning voor tal van Amerikanen. In ieder geval deel der houden. zetels in Senaat en Congres ge- hebben de politiek en hun „broodje" veel zo niet alles, met elkaar te maken. Dat komt allereerst al hierdoor, dat men in vele overheidsbetrekkingen wordt geko zen en niet zoals bij ons voor het leven be noemd. aWnneer de ene partij de andere van het kussen verdrijft, worden ook vele hogere en lagere ambtenaren en beambten van hun kussen verdreven, krijgen anderen daardoor een kans. Enerzijds is er dus de strijd om het baantje te behouden, anderzijds om het te winnen. Dit heeft natuurlijk wel een voordeel. Op die manier kan men de onbekwamen er nog eens uitwerken, behoeft men met hun tekort komingen geen genoegen te nemen omdat ze nu eenmaal een vaste positie hebben. Maar men kan natuurlijk ook de bekwamen er uit werken en hen vervangen door vriendjes van de winnende partij. Amerika kent en erkent het ,.spoils"-$y - steem, de buitenverdeling na een politieke triomf. Niet alleen trouwens Amerika in Engeland worden adelstitels uitgedeeld aan mensen die b.v. de partijkas met een flink bedrag hebben gesteund. Er zijn vele ondernemende zakenlieden die de campagne van de ene dan wel van de andere partij steunen, maar dan ook onder de leuze „voor wa hoort wat". En dat kan wel eens aanleiding geven tol misstanden b.v. wanneer de koningen van-de-misdaad een deel van hun reuzen- kapitaal aanwenden om een mannetje ge kozen te krijgen, dat met hen onder één hoedje spelen wil. Ezel en olifant. Deze situatie wordt in de hand gewerkt doordat er in Amerika maar twee partijen zijn waarmee men rekening heeft te houden. De ene is de thans aan de macht zijnde Repu blikeinse Partij, bekend als de G.O.P. (Good Old Party), in de caricatuur uitgebeeld als een olifant. De andere is de Democratische Partij, voorgesteld door een ezel. Wat is nu het verschil tussen beide groe peringen Principieel is dit al heel moeilijk aan te duiden. Partijvórming volgens levens beschouwing kent men in Amerika niet. Wel zag men na de Burgeroorlog (in de vorige eeuw) in het overwonnen Zuiden de partij der Democraten opstaan in verzet tegen de (noordelijke) Republikeinen. De tegenstel ling was toen of alle macht centraal in Washington, of de aparte staten goeddeels op eigen benen. Die tendenz werkt nog wel wat door, komt nu ook weer tot uiting bij de kwestie van de rassen-segregatie. Het is echter moeilijk de lijn scherp te trekken. Ook onderling heeft men verschil len. Bij de Republikeinen is daar de woelige „rechtervleugel", waarvan men maar de naam van Senator Knowland behoeft te noemen en waarvan Mc Carthy wel een extreem lid was. Bij de Democraten is er on enigheid over de bovenvermele rassen-segre gatie. Het „donkere Zuiden", ht Democra tisch bolwerk bij uitnemendheid, ging hele maal niet met de partij mee inzake het neger- vraagstuk en zo kreeg men de z.g. „Dixie- craten (de Zuidelijke staten worden wel aan geduid als „Dixieland") die niets van op heffing der rassenscheiding wilden weten en bij vorige verkiezingen zelfs met afzonder lijke candidatenlijsten uitkwamen. Ook in dit verkiezingsjaar zal de rassenkwestie on getwijfeld een grote rol gaan spelen, maar ditmaal waren het de Republikeinen (Eisen hower), die moedig de koe bij de horens durfden vatten. Wat is het verschil De verschillen hggen dan ook meer op het terrein van de practische politiek. Wie on deugend wilde zijn, zou kunnen zeggen dat het hele verschil er een is van de partij die aan de macht s, met de partij die aan de macht wil komen. Men zoekt wel eens tegen stellingen om de oppositie te rechtvaardigen en vooral in een verkiezingsjaar neemt men daartoe meer dan eens de toevlucht Toch liggen er nog wel accents-verschil- len. In het algemeen (hoewel men zeker niet mag generaliseren) verwacht men van de Republikeinse partij meer een conservatieve, van de Democratische meer een progressieve houding. Naar de Democratische partij trek ken de meeste arbeiders. Ze herinneren zich boe wijlen Roosevelt met zijn New Deal een einde wilde maken aan de sociale misstanden die in crisistijd ontstonden als gevolg van het in de U.S.A. beleden principe „dat ieder zijn eigen broek maar moet ophouden". Ze her inneren zich anderzijds hoe het wijlen Sena tor Taft was (toen de aanvoerder van de „rechtervleugel" der Republikenen)die hun met de Taft-Hartley-stakingswet een stok tussen de benen stak Maar het feit ligt er dat in de Republi keinse partij vele voormannen zitten die pre cies evengoed Democraten zouden kunnen zijn en omgekeerd. En uitwassen vindt men in beide partijen Waarom dan die heftige strijd Omdat een politieke carrière, ook in de onderste lagen, een broodwinning kan zijn of worden. Omdat voor velen hun baantje er van af hangt, omdat er voor anderen zich nieuwe kansen opdoen als de eigen partij wint. het zij in heel de U.S.A., hetzij in één der staten. Want tegelijk met de presidentsverkiezingen worden ook de verkiezingen voor een groot Wie is favoriet Daarom is het niet alleen van ideëel maar ook van uitermate practisch belang wie er straks zal winnen. En daarom spreekt het welhaast vanzelf dar men liefst wedt (letter lijk en figuurlijk) op de favoriet. Want wie op het winnende paard wedt, heeft kans op een plaatsje aan de staatsruif En dit jaar in het bijzonder is de verkie zingsstrijd een spannende strijd, want op het ogenblik durft niemand nog profeteren wie het wint. Als Eisenhower meedoet (als hij meedoet is het de vraag of men het risico aandurft, dat, wanneer hij het moet opgeven, de nog niet zeer populaire Nixon als vice- president zijn plaats inneemt. Anderzijds zijn bij de Democraten de beide topfiguren, Har- riman en Stevenson, geen candidaten van het formaat Eisenhower. En dan is er altijd nog de kans dat een outsider (b.v. de eer zuchtige Senator Kefauver, die opnieuw een gooi maakt naar het presidentschap, of de ambitieuze Senator Knowland. de „man van rechts"), een onzeker element in de race zal vormen. Allerlei hindernissen moeten worden genomen, waarvan de voornaamste wel is de „primary", de voorverkiezing van de can didaten. Als die geweest is, zijn de favorieten bekend. En dan begint de grote slag tussen de partijen, de eigenlijke race naar het Witte Huis! (Nadruk verboden). Voorbeschouwing ons aangeboden door de heer H. W. H. Herberts, oud-voorzitter van de Keuze-commissie van de K.N.V.B. Met de fraaie overwinning van het Neder lands elftal op de wereldkampioenen in Düs- seldorf is het vertrouwen in een glorieus reveil van Oranje bij velen volkomen terug gekeerd. Zozeer zelfs, dat men in ons land bepaald al te optimistisch is over een gunstig resultaat van de volgende interland-ontmoe ting, n.l. die welke a.s. Zondag op het pro gramma staat. Ik voor mij heb me over het fraaie succes in Düsseldorf bijzonder verheugd. Niet al leen om de uitslag, maar vooral ook om de wijze, waarop deze overwinning aan een altijd toch zeer sterke tegenpartij werd af gedwongen. Du bfacht mij immers de grote dagen van weléer in herinnering, toen het Nederlands elftal het ook presteerde wed strijden tot een gunstig einde te brengen, die qua vergelijkende kracht en mogelijkheden eigenlijk verlies hadden moeten zijn. maar in zulke wedstrijden trokken de oranje-spelers zich geen bal aan van reputaties en vochten zij zich met meer dan gewone overgave naar de overwinning. Door de zegepraal in Düs seldorf is er m.i. weer aansluiting met dat verleden gemaakt voor de zoveelste keèr hebben geestdrift en wilskracht het gewon nen van grauwe theorie en wellicht zelfs ook van wat meer technische vaardigheid. Theo retisch spelinzicht en technische bekwaam heden zijn uit de aard der zaak noodzakelijk, wanneer men in interlandvoetbal zijn krach ten moet meten, maar mentale eigenschap pen, teamspirit en aanpassingsvermogen vor men inderdaad toch ook scherpe wapens, die voor elke tegenpartij onaangename verras singen kunnen opleveren. De Düsseldorfse wedstrijd zal aan de Keuze-commissie bovendien wat anders ge leerd hebben, n.l. dat men nu over een ploeg beschikt, waarvan zonder meer de grote kern qehandhaaft kan blijven. Ook dat geeft aan leiding tot een parallel met het verleden. Ook vroeger bestond een succesvol Ne derlands elftal geruime tijd uit een grote kern van spelers. Doorgaans bepaalde de vraag of er moest worden veranderd zich om één of twee plaatsen. Daardoor werd de goede geest in het eiftal bevorderd en kwam er evenwicht in de ploeg. Het is eigenlijk wel jammer dat de Keuze commissie zich vandaag voor moeilijkheden geplaatst ziet, die haar taak voor de belanci - rijke uit-wedstrijd tegen België nu niet wei nig verzwaard hebben. Enkele Oranjespelers die van een vaste plaats waren verzekerd, sukkelden met blessures en nu we dit schrij ven is nog geenszins bekend hoe onze natio nale vertegenwoordiging Zondag voor deze derby-van-de-lage-landen zal worden qefor- meerd. Zal Lenstra kunnen spelen, zal v. d. Hart de spilplaats kunnen bezetten, is Tim mermans fit voor de linksbuitenplaats Zie daar een aantal vragen, waarvan de beant woording aan de naast toekomst moet wor den overgelaten. Maar voor het elftal zijn ze van enorme betekenis. Bij de Belgen liep ook niet alles op wieltjes. De Belgische Keuze-commissie heeft de laat ste tijd nog al wat teleurstellingen moeten in caseren. Dit heeft tot gevolg gehad, dat men op de spilplaats Carré is gaan vervangen door de Daringspeler Van Kerckhoven. Carr£ is jarenlang eej>.sterk-punt in de Bel gische verdediging ^iS^st, maar de laatste tijd viel hij toch terug en vermoedelijk zal zijn vervanging aan het team der Rode Dui vels van Zondag een solidere defensie be zorgen. Er is de laatste jaren bij onze zuider buren een zekere neiging geweest om aan de wedstrijden tegen Nederland grote winst kansen toe te kennen overigens niet zon der reden. Vandaag zullen de Belgen, na hun nederlaag tegen ons in Rotterdam, na onze overwinning in dit seizoen tegen Zwit serland en Saarland en vooral na het op zienbarende succes van Oranje in Düssel dorf wel overtuigd zijn. dat dit Nederlands elftal Zondag de hel van Deurne zal be treden met het verlangen om andermaal aan het legioen van Nederlandse supporters een paar vreugdevolle uren te schenken. De Belgen van hun kant zullen daardoor waarschijnlijk geïnspireerd worden om te pogen de Nederlanders de voet dwars te zetten. Zo is het altijd geweest en zo ver wachten wij dat het ook nu zal gaan. In onze allerbeste tijd, toen wij een seizoen lang ongeslagen bleven, hadden we de Bel gen met 80 in Amsterdam geklopt, maar in de returnwedstrijd in Antwerpen waren we wat blij, dat we daar de Rode Duivels een gelijk spel hadden kunnen afdwingen. Altijd zit er in de wedstrijdenreeks tussen België en Nederland naast een sfeer van blijvende vriendschap toch ook dat tik keltje denken aan een gezonde en sportieve revanche. Wij geloven niet, dat voorlopig voor ons een technische suprematie tussen de voetbal- lijnen bereikbaer zal zijn. Dat zal nog wel enige jaren moeten duren, maar wel hebben wij wederom me andere speleigenschappen middelen t«r beschikking om ook tegen tech nisch sterkere tegenstanders goede resultaten te behalen. Wij denken b.v. aan schotvaar digheid, aan snelheid van handelen, activi teit en een gezond opportunisme. Kan het elftal deze eigenschappen Zondag ontplooien dan zal het krachtsverschil niet groot zijn en is het mogelijk, dat ditmaal in Antwerpen een dikke streep zal worden gezet onder de reeks van negatieve resultaten, die hier in achter eenvolgende jaren door Oranje moesten wor den geïncasseerd. Het wordt Zondag m.i. een felle wedstrijd met wisselende kansen. Ik hoop dat echt Nederlands spel andermaal voor een plezie rige Zondagmidag zal zorgen. Al zullen we dan de wedstrijd niet via de televisie kunnen zien, voor de radio hopen we met Oranjeploeg te mogen meejuichen. onze UIT ONZE OMGEVING AXEL Ontloop die pijn van brandend maagznnr. Neem Rennies! ABONNEMENTSPRIJS: Lone nummert 6 ceat Kwartaal-abonnement *Jtel binnen de kom f 1,35 Andere plaat «en f 1,73 Buitenland f 2,00 Drukker-UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hooldredactte: J. C. VINK ADVEITENTIEPKUS, S cent per m m contracten belangrijke reductie. Itt<* «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. ldrertentlén (maximum 6 regels) I-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra CULTUREEL ARBEIDERS SPAARFONDS SLOOT GLANSRIJK SEIZOEN MET GEVIERDE JOHNNY JORDAAN. Voor een uitverkocht en werkelijk tot in alle hoeken bezet „Centrum" gaf bovengenoemd spaarfonds haar slotvoorstelling van dit seizoen. De heer F. D'hont, verwelkomde de aanwezigen onder wie hij nog een honderdtal niet-leden ver moedde, met de aansporing tegen het volgend seizoen zeker spoedig een besluit te nemen tot toetreding, in verband met het dan op de helling staande programma dat van hoog gehalte belooft te worden. Onmiddellijkh ierna startte het gezelschap Johnny Jordaan met het optreden van Harry Jansen's Show Orkest met de Selvera's, vroeger zeer bekend onder de namen Helma en Selma. Dit duo Limburgse zusjes rfl&akte reeds eerder in Axel haar debuut en bleek zich nog in dezelfde vocale conditie te bevinden met een leuke verscheidenheid van bekende liedjes, waarbij ook nog een aantal heren door de zich in de zaal begevende charmante jonge dames „in de bloemetjes" werd gezet. Tussendoor was het de clowneske komiek ..Pierke die in onmiskenbaar Brabants idioom ook al geen nieuweling was en de vrolijkste noot in dit pro gramma vormde. Alsof de maag uit Uw lichaam brand, zo'n pijn ver oorzaakt overtollig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoende Rennies Die helpen dadelijk. Gewoon zonder water of wat ook. op de tong laten smelten, 't Kan niet missen de brand is gedoofd 1 Eet onbevreemd waar U trek in hebt. maar. steeds Rennies bij de hand 1 Ing. Med Zelfs In sketches trad deze lachverwekkende en van alle markten thuis zijnde humorist op en het waren „de Mounty s een mannelijk duo dat vóór zowel als na de pauze optrad eveneens met proeven van hun vocale en komieke kunst in de vorm van vrolijke nummers, die nu eens niet iedereen bleek te kennen. Een stormachtig gejuich ging uit de tot berstens toe gevulde zaal op, toen Johnny Jordaan, de gevierde zanger uit „Mokum in Axel voor de eerste keer, voor het voetlicht verscheen.Dit ganse optreden droeg vol komen het karakter van de grote populariteit van deze volkszanger. Enige honderden liefhebbers waren n.l. teleurgesteld moeten worden door het bestuur van het Cultureel Spaarfonds en er waren liefhebbers uit alle omliggende gemeenten in de zaal aanwezig om te genieten van het populaire repertoire van de Jor- daan-zanger, die zijn naam als volkszanger alle eer aandoet en alom in binnen- en buitenland stampvolle zalen trekt. Zo geweldig veel opgang heeft hij in ongekend korte tijd gemaakt dat niet minder dan een half millioen gramofoonplaten met zijn liedjes ver kocht werden. Zijn stem is niet zozeer ingesteld op het zoetge vooisde sentimentele maar heeft toch o,p echt Amster damse wijze uiting van innerlijk sterk doorvoelde >:n beleefde gevoelens van de karakteristieke buurten van de Nederlandse hoofdstad, die ook wereldstad is. Hij spreekt met deze stem van hart tot hart. grijpt in de ziel van het volk zonder in banaliteit te vervallen kortom hij is de vertolker van de volkszang van de Zeedijk en de Jordaan. Het Amsterdamse dialect vericht daarbij wonderen als hij zijn geboortestad be zingt in één van welks keldertjes hij beweert te zijn geboren. Zijn eerste optreden voor de pauze met een zestal van zijn meest bekende en onder het volk algemeen levende „songs" als o.a. de Jordaanwals en de Parel van de Jordaan was een onverdeeld en overweldigend succes en een langdurige en onbedaarlijke bijval dat overging in een orkaanachtige ovatie besloot dit eerste gedeelte van het programma. Het na de pauze volgende programma werd weer ge opend door de Selvera's met Show Orkest in een Zuid-Amerikaanse show, waarin de karakteristieke en rythmische zang en muziek ook veel bijval oogstte. „Pierke" verzorgde nog een komische noot als de muzikale clown, waarbij hij zijn kwaliteiten ontpopte met behulp van een uitzonderlijk rijdend instrumen tarium. Uit de vreemdsoortigste blaas- en slaginstru menten die dit vehikel rijk was toverde hij verschil lende bekende melodieën en de manier waarop hij dit klaarspeelde bracht ook de lachspieren nog eens danig in beweging. In het laatste optreden van Johnny Jordaan kwam het contrast van het geliefde „Mokum' op nog overtui gender wijze tot uiting toen men eerst ten bistro" in een der Parijse volksbuurten prachtig vertolkt en geënsceneerd door middel van Franse chansons en musette klanken te zien kreeg, maar waar toch al tijd een rechtgeaarde Hollander en zeker een Amster dammer in hart en nieren, met weemoed en een tikje „heimwee" moe denken aan zijn geliefde Mokum aan IJ en Amstel gelegen, waar het hart van ons zee varend en handeldrijvend volk kloppen moet als ner gens ter wereld elders. Een donderend applaus riep de gevierde zanger na een schier eindeloos herhaald „Geef mij maar Am sterdam" telkens terug en voorzitter D'hondt kon de grote voldaanheid van zijn vereniging en de luim 500 aanwezigen nog eens in een bondig slotwoord uiten. Een hoogst geslaagde avond. Na afloop volgde de gebruikelijke tombola met als nagift het traditionele bal.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1