m VOETBAL-OVERZICHT Volledig Paas-programma vol spanning. Yi-ï Vi~'k o-i ViA to a 1- r. UIT ONZE OMGEVING AXEL SPAARFONDS „O. O." BESLOOT SEIZOEN MET BOUBER's GOUDEN TONEELJUBILEUM. Als waardig sluitstuk van een succesrijk seizoen bracht het Spaarfonds „O. O, Maandagavond een vertolking van het Amsterdamse spel in vier bedrijven getiteld „Zeemansvrouwen Tot de laatste plaats was „Het Centrum" bezet toen de heer Adr. van Gink de aanwezigen met een spontaan welkomstwoord begroette en zijn .voldoening uitsprak over de opnieuw blijkende populariteit van „O. O. dat in het afgelopen seiZSen nog groter aantrekkingskracht blijkt te hebbbea-uitgeoefend op het sympathiserende, kunstlievende Axelse publiek. Ook deze avond waarop het gezelschap Bouber voor de vierde keer voor het Axelse Spaarfonds op treedt, demonstreerde zich weer de nog steeds groeien de belangstelling voor datgene wat „O. 6 O;" grote reputatie bezorgde in de vorm .van selecte en aan de smaak van een steeds breder, waarderend publiek te gemoetkomende programma's. Hij eindigde met een aanbeveling voor het lidmaat schap van het op 1 Maart wederom aangvangen nieuw verenigingsjaar en verwachtte daarin het bereiken van de 500 leden. I Onmiddellijk daarop werden wij verplaatst naar een zeemanskroegje in het hart van „Groot Mokum". De Jordaan-sfeer was duidelijk zicht- en hoorbaar, doch openbaarde zich niet louter in humor en gijn. Verre van dien zelfs 1 Leen de Bruijn heeft als jonge marktkoopvrouw een liaison met een jongen van de vlakte, die in zijn (,getoft-heid er op utlieiis van haar te profiteren, maar overigens niet zö^Jjjzonder veel om haar geeft. Dat dikt als hij in heftige woordenwisseling de in staat dön zwangerschap zijnde jonge vrouw bruut van zich afstoot en geen acht gevende op haar waar schuwingen voortgaat op zijn pad van ledigheid, dat naar misdaad leidt en jarenlange gevangenisstraf. De jonge vrouw is wanhopig, maar een zeeman met hart in het lijf, Willem Broerse, ontfermt zich over haar en terugkomende van zijn lange zeereis is Leen intussen moeder geworden van een tweeling. Dit be let hem niet met haar te trouwen en het is feest in „De Pijp" bij haar triomfantelijke terugkeer uit het Burg^ft^kenhuis. Een paar jaar duurt dit geluk. Doch dan "keefff de onverlaat, die zijn tijd heeft uitgezeten terujiöl' komt de vrede verstoren, onder voorwendsel gaarne zijn kinderen eens te willen zien. Dit leidt tot een'liefti^e scène. De wettige man van Leen, de zee man! ~ste|t~ zijn vrouw, die zich tussen hem en de on trouwe verleider wierp, voor een keus. Als zij deze niet blijkt te kunnen doen beslist hij zelf en kiest na maandenlange werkloosheid weer het ruime sop. Maar de ontnuchtering van Leen komt spoedig. De eigenlijke vader van haar kinderen is geen haar ver beterd en tot niets goeds in de samenleving in staat. Hij verslingert zijn leven van „vrouwenjager" en nietsnuï en staat op het punt het is juist Kerst avond^- haar te verlaten "als Willem, de man van Leen, na een paar jaar afwezigheid het kroegje weer binnenvalt. Zelf is Leen pas uit het ziekenhuis en de beide kinderen zijn intussen in een gesticht opgenomen. Innerlijk met haar bewogen neemt Willem een kloek besluit. Ijjjj jaagt de „eerloze nietsnutter" de deur uit en wij beleven als „happy end" een zalige Kerstavond. Dit stuk werd uitstekend vertolkt en als milieu schildering beantwoordde het aan de voorafgegane roep in nuance en typering. Het spel van Lodewijk de Bruin (Herman Bouber) en Manke Mie (Aaf Bouber) met dat van Willem Broerse, de zeeman (Ad van Gessel) viel in aller smaak. Leen de Bruin, in haar tamelijk dramatische rol miste een tikje aan temperament, dat bij een jonge vrouw als zij ook in dezelfde nare om standigheden niet behoeft te leiden tot flegmatisme. Overigens viel het geheel, qua spel ook in de be scheiden rollen wel te prijzen en maakte de heer van Gink zich na de opvoering aller tolk, door naast de waardering voor het genotene, het echtpaar Bouber ter gelegenheid van hu(nfcO-jarig toneeljubileum te huldigen. Mevrouw Bouber werd een prachtige ruiker bloemen geoffreerd en namens „O. O." werd Herman Bouber een keurig zeilschip in de vorm van een electrische schemerlamp aangeboden. De heer van Gink dankte bij vernieuwing het ruim 70-jarige echtpaar voor hun gave volkskunst waarop zij het Nederlandse volk ge durende meer dan een generatie hebben vergast en waarvan zij beiden de verpersoonlijkte prototype's zijn. Hij sprak de hoop uit dat zij nog meermalen in Axel voor het welhaast 10 jaren bestaande Spaarfonds zul len mogen optreden, welke woorden met een daverende ovatie werden onderlijnd. De heer Bouber dankte, zichtbaar ontroerd voor de huldiging en de hartelijke woorden. Na afloop van de welgeslaagde slot-avond van dit seizoen volgde nog een uiterst gezellig bal onder leiding van „The Four Lads" dat duurde tot in de kleine uurtjes en ook de traditionele tombola ontbrak niet en slaagde volkomen. TENTOONSTELLING VAN OUDE ZEEUWSE PRENTEN. De tentoonstelling Oude Zeeuwse Prenten, welke na drie succesvolle weken te Middelburg nu te Axel op 6, 7, 9 en 10 April te zien zal zijn, is bijzonder interessant voor een ieder die interesse heeft voor de Zeeuwse geschiedenis. De collectie bevat ongeveer 500 kaarten. Men heeft er drie jaren over gedaan een en ander bij elkaar -te krijgen, aangezien de yraag groter is dan het aanbod. De verrassend grote verkoop te Middelburg heeft het noodzakelijk gemaakt de col lectie voor de expositie te Axel te moeten aanvullen met nieuw materiaal, Een flink aantal kaarten heeft betrekking op Zeeuwsch-Vlaanderen en Belgisch- Vlaanderen. Alles bij elkaar zeker de moeite waard eenkijkje te gaan nemen. De tentoonstelling zal Donderdagmiddag door de burgemeester officieel worden geopend. „DE TREK NAAR HET WESTEN". Amerika, tegenwoordig een der drie grote mogend heden, een staat waarmee alle landen ter wereld rekening houden en waarvan de beslissingen de hele wereld beïnvloeden, is een jong land en wij weten o zo weinig van de geschiedenis van dit enorme ge bied af. Mevr. Rutgers van der Loeff Baseneau vertelde Maandagavond een en ander over deze geschiedenis. Gelukzoekers uit vele landen trokken naar Amerika, deSpanjaarden zochten er goud, de Engelsen vrijheid van godsdienst en de Fransen avontuur. Doch zij allen vonden in het nieuwe land slechts een gedeelte lijke bevrediging en zo trok men in dit enorme gebied naar nog nieuwer land, trok in colonnes „vader Ri vier" (de Mississippi) over en ging naar het Westen waar enorme bossen en valleien met kudden buffels wachtten. De spreekster bezag deze trek naar het Westen vooral van de menselijke zijde en schilderde de op offeringen en de ontberingen die deze trekkers zich moesten getroosten. Pelshandelaren hadden de Indianen wapens en drank gegeven in ruil voor hun huiden en toen de Indiaan de blanke zag binnendringen roofde hij hun paarden en wanneer een huifkar met een gebroken as op de trek van de colonne uitviel, was het geen uitzondering dat de inzittenden werden uitge moord. De tocht naar het Westen vorderde het voor jaar en de gehele zomer en het najaar en als dan niet voor de winter de tocht door de Rocky Mountains kon worden gemaakt, was men, verloren. Toen het Westen van economische betekenis werd wilden Noord (de puriteinse handelaars) en Zuid (de aristocratische grondbezitters met hun slaven) betrek kingen met het nieuwe gebied aanknopen en dit wak kerde de strijd tussen Noord en Zuid over de slavernij aan, met als gevolg de vreselijke burgeroorlog. Mevr. Rutgers schilderde dit alles zeer levendig en boeiend en liet ons mede hierdoor ook de trots van de Amerikaan o,p zijn land begrijpen. Want de tijd dat de Batavieren ons land binnenkwamen is 2000 jaar geleden, maar de tegenwoordige Amerikaan kan nog met trots vertellen dat zijn grootvader of grootmoeder geboren werden in een huifkar op de grote trek naar het Westen. Amerika werd in drie geslachten van een vrijwel onbewoond prairie- en bosgebied tot een der belangrijkste zo niet de belangrijkste staat op deze wereld. vaak te gecompliceerd om naar waarde te worden beoordeeld. Zijn vader, leraar aan de Academie van Barcelona, legde verbluft door de vroegrijpheid van zijn zoon aldra het penseel neer. Aanvankelijk schilderde hij ïealistisch en in de trant van de Franse grootmeester Toulouse-Lautrec, die in het Bohemienne-leven van Parijs op vrij jeugdige leeftijd ten onder is gegaan, maar zijn grote kunst openbaarde voortdurend een streven naar vernieuwing. In 1901 kreeg zijn werk diepere betekenis door de trieste uitbeelding van ellendigen en misdeelden, ver worpenen der aarde. Deze heeft hij met een opmerke lijke verwaarlozing van details uitgebeeld naar waar heid en volgens zijn eigen persoonlijke aanschouwing en begrip. Zijn veelbesproken kubistische periode begon in 1909. Op bijzondere wijze ontstonden zijn opmerke lijke composities met in de geest uitgedachte lijnen. De inleider demonstreerde deze evolutie door een grootaantal reproducties aan een bondige bespreking te onderwerpen, In 1936 schilderde hij aangegrepen door de Spaanse burgeroorlog een imposant doek van 8 meter breedte „Guernica" geheten en in zeer realistische zin sprekend tot allen die het aanschouwen. Zijn stijl bleef in alle opzicht enhaar gevarieerdheid behouden. Ook in zijn beeldhouwwerk en ceramische productie getuigt hij van een verbluffende veelzijdig heid. In politieke zin openbaarde hij zich als een tegen stander van het Franco-regime en geldt hij als een overtuigt communist. Mevr. van Oeveren-Julius dankte de spreker na af loop voor zijn voordracht en gaf nog enige gedachten ter overweging voor een volgend seizoen ,dit in ver band met het feit dat de op één na laatste van een serie van zes lezingen thans gegeven werd. Er was een weldadig aandoende belangstelling. SPORTNIEUWS BIJ DE OUDEN VAN DAGEN. Bij gelegenheid van de wekelijkse bijeenkomst onzer oudjes in het Torenlokaal werd Woensdagnamiddag een filmstrook vertoond door ds. P. J. Pennings, hande lende over het lijden en sterven van Jezus Christus ia zijn kruisgang naar Golgotha. De oudjes werden door de begeleidende toelichting in de rechte Paas-stemming gebracht en zo was deze middag weer hoogst wel besteed. WINKELUITBREIDING." De Axelse middenstand blijft nog steeds actief en gaat voort om haar klanten steeds nog meer sortering te bieden en een zo gunstig mogelijke omgeving om haar collecties te tonen. Zo is het deze week, na de modernisering van het Sigarenmagazijn „Ozo" thans aan de overzijde dat de textielbranche we mogen wel zeggen de trekpleister voor het kopend publiek weer uitbreiding heeft ondergaan. Hier is het de firma Deij, die in haar af deling herenkleding een flinke uitbreiding kon noteren, door het verruimen van haar zaak met een flink opper, vlak op de bovenverdieping, waar nu de herenconfectie en lederen kleding is ondergebracht. Dit nieuwe ver koopgedeelte bereikt men langs een gemakkelijke trap achterin de oude zaak, waarna men boven in een flinke royale ruimte komt, goed verlicht en ingedeeld, die het nu mogelijk maakt rustiger keus te maken uit het vele dat hier wordt geboden. Speciaal voor een artikel van langere gebruiksduur als herenconfectie is stellig de mogelijkheid tot rustig kiezen en kopen van grote betekenis en de clientèle zal dit stellig weten te waarderen. ONVOORZICHTIGE KNAAP. Het 12-jarig zoontje van de heer A. den B. aan de Polenstraat kwam Woensdag per fiets de Koestraat uitgereden en sloeg klaarblijkelijk geen acht op het verkeer in de Kerkdreef. Het gevolg wes dat de chauffeur van één der autobussen van Garage „Cito" geen andere keus had dan uit alle macht remmend uit te wijken, waardoor een staande gaslantaarn op de hoek Kerkstraat-Kerkdreef zwaar beschadigd werd, evenals de bus en het rijwiel van de onvoorzichtige jeugdige wielrijder. Het persoonlijk letsel was miniem. LEZING OVER „PICASSO". Donderdagavond had vanwege de Culturele Com missie der Herv. Kerken in Zeeland in het Torenlokaal der Ned. Herv. Kerk alhier de vijfde lezing plaats, waarbij door de heer L. Heijmans veel belangwek kends en leerzaams over deze grote thans 75-jarige kunstenaar verteld werd en aan de hand van lantaarn plaatjes nader verduidelijkt. Maar al te weinig weten wij van de grote mens en schilder Picasso die in 1881 te Malaga (Spanje) ge boren werd en velen staan afkerig en afwijzend tegen over het scheppingsvermogen van deze schilder, gra ficus, beeldhouwer en pottenbakker. Dit echter het meest door onbekendheid. Hij behoort tot een der grootsten onder de groten van alle tijden. Zijn schep pingsvermogen vanaf zijn prille jeugd tot de huidige dag is van ongekende en onbegrensde vitaliteit, maar ook voor de meeste kunstliefhebbers door zijn veel zijdigheid en extremistiSch-kubbistische opvattingen Door de inlassing van de wedstrijd Axel—Dongen zal a.s. Maandag (2e Paasdag) een geheel volledig 2e klasse-programma worden afgewerkt. Naar te voor zien is zullen wij Maandagnamiddag bij de radio reportage der sportuitslagen een heleboel wijzer zijn geworden omtrent de naderende definitieve beslissing van de bovenste en onderste plaatsen. Vooral de wed strijd van de dag op Rozenoord tussen de twee hoogst geplaatsten belooft heel wat spanning en emotie. Wij beginnen onze beschouwing met wat ons het naast aan het hart ligt. 2e klasse B K.N.V.B. Axel Dongen. De Dongenaren die momenteel als hekkensluiters fungeren zijn door de uitslagen van de vorige Zondag in een critieke positie geraakt. Onze favorieten daarentegen hebben de wind nu aardig in de zeilen gekregen en op eigen bodem met de morele steun van een bij gunstig weer duizendkoppig publiek, dat voor het merendeel tot de Axelse aanhang is te rekenen, is er grote kans op een Paas-surprise in deze thuiswedstrijd. Axel is aan zijn eer verplicht dit duel tot een goed einde te brengen De wedstrijd in Dongen is aldaar met sprekende cijfers gewonnen, maar toen waren de Paasgasten sterk gehandicapt door onderlinge ver deeldheid en onvolledigheid. De vorige Zondag hebben zij echter de leiders tamelijk goed partij gegeven en als hun schotvaardigheid groter geweest was zou er wellicht een kans op een draw zijn geweest. Dit moge de onzen tot een waarschuwing zijn. De verschillen zijn in deze afdeling niet zo bijzonder groot tussen al de onder de nummers één en twee gerangschikte clubs'. Er wordt dus aanpakken geblazen op 2e Paasdag. De Axelse aanval moge bedenken dat de grootste kunst van voetballen nog altijd ge legen is in het maken van doelpunten. i q Dengen zal met de dreiging van het degradatie spook voor ogen zich zeker niet zo maar gewonnen geven. Axel, dat bijna veilig is, moet zeker van de zwakkere zusjes kunnen winnen. En daarom rekenen alle oranje-supporters ook op een goede Paas-uitslag. Hulst, Rood-Wit, Deze wedstrijd betekent voor de penningmeester van „Axel" een schadepost van een paar honderd gulden en zal wel aanleiding geven tot een, verbeten poging van de gasten -om revanche te nemen voor de thuis geleden nederlaag. Doch daaren tegen zullen de blauw-gelen zich wel tot het uiterste inspannen om een nieuwe puntenwinst te boeken, die zij hard nodig hebben teneinde zich uit de gevaarlijke zone te distanciëren. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat Hulst het verder dan een gelijk spel zal brengen. Laten wij dit dus als onze verwachting en gezien de laatste resultaten „profeteren". Goes—Middelburg. De derde ontmoeting op Zeeuw se bodem is de steden-derby tussen bovengenoemde clubs. Gezien de recente grote uitslag tten voordele van de hoofdstedelingen in de eerste ontmoeting tussen deze twee ploegen en lettende op de matige prestaties van de thuisploeg, liggen de kaarten voor de gasten het gunstigst. De groen-witten zullen dit duel wel met enige doelpunten verschil weten te winnen. M.O.C,R.A.C. Deze ontmoeting zal wel voor 90% van beslissende betekenis zijn, als de Bergse haan op deze dag victorie kraait. De voorsprong bij een gelijk aantal gespeelde wedstrijden zou dan voor hen 6 punten bedragen. Daardoor zouden de Rijenaren practisch uit de running zijn en weer door Middelburg benaderd worden. Ook bij een zege van R.A.C. be houdt M.O.C. een voorsprong en dus ook nog de beste kansen. Eerlijk gezegd lijkt ons een gelijk spel hier een niet zo onwaarschijnlijk en in de lijn liggend resultaat. D.E.S.K.Roosendaal. We zijn benieuwd of men op Kaatsheuvel de return-wedstrijd der rood-witte Roosendalers weer even gelaten en gedecideerd tot een overwinning van de gasten zal laten uitdijen als vorige Zondag. Felle strijd verwachten wij hier veeleer en het zou ons niet verwonderen dat de bordjes rsj caal zouden worden verhangen en de uitslag j„ voordeel der thuisploeg zou uitvallen. Ver van» puntenverdeling zal de uitslag nu zeker niet zijn Internos—W.V.O. Driemaal achtereen verloor g Ettense ploeg nu na de vorstperiode en deze keer liezend zou dit haar de vierde plaats kunnen k( Wij moeten dit echter eerst zien gebeuren abort, wij daarin geloven. Op eigen terrein moeten de Etti. naren in staat zijn de Wapendragers van zich af houden. De vole buit zal ditmaal o.i. wel in Etl blijven. 3e klasse D K.N.Vj Corn Boys staat in de belangrijkste match in dea lagere regionen voor de zware taak koploper Min kamp te geven. Deze strijd is van evident belar voor de tricolores. Als zij de zenuwen de baas km. nen blijven geloven wij in een kleine winst voor c. Brabanders. R.C.S. zal de nek-aan-nek-race voortzetten cn jl aansluiting met geen banddikte verliezen nu staart, houder Odio naar Walcheren komt. Het treffen in Terneuzen is alleen van belang 0 van invloed voor een plaats in de middenmoot, doel thuis hebben de rood-zwarten wellicht iets betere pieren en moet een kleine zege waarschijnlijk zijn. Nieuw Borgvliet ontvangt Hontenisse en een voor spelling is hier moeilijk. Verliest Hontenisse dan ziti het er voor de blauw-witen donker uit. Zeelandia—Steen zou wel eens op een draw til kunnen draaien,. HET KANAALZONE - TOURNOOI. De tweede internatnionale ontmoeting in het kader van het Kanaalzöne-tournooi vond Dinsdag plaats Gent en wel in het clublokaal van Jean Jaurès. De organisatie door de ontvangende club verzorgd wai tot in de puntjes geregeld. Ruim vier uur is er hard gestreden want momenteel zijn er in het A-tournooi drie koplopers, die elkaar geen duimbreed toegeven en slechts een enkel puntje verschillen. De laatste ronde van dit tournooi dat op Dinsdag 24 April a.s. te Terneuzen zal plaats vinden zal da uiteindelijke beslissing moeten brengen. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: A Het Volk Terneuzen 1. De Vliegher—A. de Coninck 2. Vos Mulder 3. Dr. Martens P. v. d. Sande 4. v. d. Berghe A. Stadhouders 5. Asseloos v. d. Staal 6. Bracke G. Dijselinck 0-1 0-1 0-1 3. 4. 5. 6. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Ru}* Lopez Landau Lödor C. de Putter Petit M. Wondergem Van Mol J. v. d. Hagen Rigaux R. H. de Ridder Fernande M. Jansen Muikers M. Mattelé Uitslag 1 —5 onb. 1 -0 i i Voorlopige uitslag Jean Jaurès V.S.V. Martin—H. Dierick T) Rodrigues G. Wullems I J Faelens Hardeman 1 "1 Van Bastelaere G. Schooff Schatteman E. Tacq Paepens—,M. Schooff 4-1 1-.0 1 -0 1-0 onb. 1. 2. 3. 4. Si Voorlopige uitslag B Ruy Lopez 't Wi|fe Paard Vermeire J. 't Gilde' 1 Sinjan W. Cardon Van Hoorelbeke A. Bockstael Van Lippelooy W. Garskamp r 4^-M F.dg. Colle Landau Bracke J. Peeters Bordaen D. Jansen BaertJ. den Hamer Criel N. Bolleman 4 Uitslag 4 0 Jean Jaurès V.S.V. De Sutter A. Dourleijn H. Thijs De Kraker T. Teijs Tacq Verwest F. v. d. Hooft k i 7 i i i 0. 0- Uitslag 2 1 - y i- i- -0 M Het Volk Terneuzen Troch J. v. d. Veera Wante Barentsen Van Driessche Van Es J. van Laere G. van Campen Uitslag 4 0 1-0 0-1 0-1 1-0 2. 3. 4. 5. 6. 7. De algemene rangschikking i A Ruy Lopez (Gent) Terneuzen Jean Jaurès (Gent) Landau (Axel) V.S.V. (SluJakil) Het Volk (Gent) is onbesliste partij. Uitslag 2 is thans als volgt r4 gespeeld 4 gespeeld 4 gespeeld 4 gespeeld -4 gespeeld 4 gespeeld Jean Jaurès (Gent) Terneuzen Landau (Axel) Ruy Lopez (Gent) Het Volk (Gent) Edg. Colle (Gent) V.S.V. (Sluiskil) B 5 gespeeld 5 gespeeld 5 gespeeld 5 gespeeld 4 gespeeld 4 gespeeld 3 gespeeld 16 y2~7y2 15-8* 9-14* 6H-16M* 6H-17H 15M-4H 12-8 10H-9H 10H-9 H 't Witte Paard (%.v.G.) 3, gespeeld 7- 7- 5 H- -13

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2