D&SSII 1 VOETBAL - OVERZICHT 1 Parker ballpen 3.*V Fa J. C. Vink, Axel 7 4 7 15 jmk mcmmmmmmmmmmmi i JOTTER I 14.50 DIE hebt U voorjaren! mmmmmmmÊmmmmaammm de jongereff als een maanroep moet spreken zich daar naar voor de toekomst te richten. Want,- ook op het terrein van de handel leven de 'talloze economische vragen en problemen, die steeds maar hoger eisen stellen. De heer Lok uit Bodegraven en mr. H. A. Wilde man uit Den Haag, respectievelijk voorzitter en secre taris van de Landelijke Organisatie hielden beide een causerie omtrent de brandende kwestie's en aange legenheden, waarbij eerstgenoemde de toestanden op het terrein van de economie onder de schijnwerper van verleden en heden aan een toets onderwierp. De tijd van de volledige vrijheid moest noodzakelij kerwijs plaats maken voor een meer geleide economie. Spr. schetste deze overgang als zich voltrekkend van het liberale naar een meer op sociale toestanden in gesteld tijdperk, waarin wij ons thans bevinden. Reeds na de eerste wereldoorlogg was deze structuur-wijzi ging ten gevolge van het noodzakelijke distributie wezen gebiedend noodzakelijk. eHt is ons allen duide lijk geworden, na de langdurige distributie-periode vanaf, 1940 en nog jaren na de bevrijding, dat wij ons blijvend zullen dienen in te stellen op de gewijzigde verhoudingen. Vooral c^e fokkerij van de mestvarkens heeft hier sterk de aandacht en heeft zich goeddeels verplaatst naar de Zuidelijker gelegen provincie s en doordat vooral het bacon-varken nog altijd de oog appel is van de regering, is het duidelijk dat dit ook de steun geniet die hier onmisbaar is. Spr, noemde daarop een overduidelijk sprekende reeks ^van cijfers van de jaren 1950 tot 1956. Daaruit blijkt- dat de vleesproductie ten onzent steeg van 396,OÖO tot 560.000 tos in deze jaren. Is de invoer van viess in ons land van niet zo grote betekenis, de uitvoer des te meer en deze bedroeg dan ook in 1955 160.000 ton. In ons eigen land steeg het gebruik per hoofd tot ruim 40 kg. In Frankrijk be draagt dit 46 kg., in de Verenigde Staten 72 kg. en in Argentinië zelfs 96 kg. per hoofd. Er heerste tussen bodem en plafond vrijheid van handel en duidelijk is hier merkbaar dat men op de Europese integratie wacht die zal bijdragen tot het slopen der tolmuren. Zoals Spaak, de Belgische mi nistervan buitenlandse zaken terecht constateerde moet dezerEuropese integratie er binnen de 12 jaar zijn, zo n*t dan gaan wij economisch te gronde, Een gemeenschappelijke economie is evenzeer nodig als een gemeenschappelijk leger. Daarom heerst er de dag jgfcp vandaag practisch een markt-economie. Waar van fafcb bacon-contract met Engeland voor onze handel de grondzuil is, zegt spr. B^pet tot stand komen der nieuwe Landbouwwet zullen de bevoegdheden eer toe- dan afnemen in de verhouding tussen producent en consument. Spr. wees hierbij op een der facetten van deze materie, n.l. de gezondheidsdienst, waardoor geheel Nederland weldra vrij zal zijn van runder-tuberculose. Spr. deed een beroep op het Landbouwschap om met beide benen op de grónd te staan en het goede recht van de coöperatie's niet" betwistende meent hij dat er voor de particuliere varkenshandel onbetwist bare zekerheid van bestaan moet worden gewaarborgd, Op economisch terrein zijn wij niet slechts ontgroeid aan het liberale tijdperk, maar zullen wij ons moeten instellen o,p een sociaal (om niet te zeggen socialis tisch) tijdperk. Daarin willen wij ook onze kansen op een bestaan volkomen behouden, zei de heer Lok, die en slotte nog richtte tot de jeugd aan wie de nst ten enenmale is, doch die door vele ge- jwordt bedreigd. jeugd, die in weelde is opgevoed schijnt vaak en vooral haar aandacht gericht te hebben op fg en bioscoop. Zij dreigt de verkeerde kant op Er is een gemis aan eerbied voor het gezag, Sssieve onverschilligheid die noodlottige gevol gen moet hebben. De jeugd dient zich meer intensief toepte leggen op de algemene ontwikkeling, in casu de kennis va nminstens één vreemde taal. eD jeugd is wellicht niet slechter, maar deze zaak die geen sinecure is eist een vaste blik en koel hoofd. \Vij blijven nog gaarne in de jeugd geloven, mits zij niet enkel kiest voor het vermaak en de minste weerstand, doch begrip toont voor de tekenen des tijds. Aan U jeugd de beslissing of de toekomst zich in gunstige zin zal ontwikkelen. Nameen korte pauze was het woord aan de aLndelijke secretaris, mr. Wildenjan, die dieper inging op de juridische aspecten die "door de diverse benoemingen vin Stichting van de Landbouw en Landbouwschap de algemene belangstelling hebben. Deze rede was ana loog aan die van het vorige jaar zodat hierin feitelijk weinig nieuws werd gezegd. Spr. beklemtoonde nog eens het feit waarop de Bond vooral blijft hameren, dat de veehandel te ge ringe medezeggenschap heeft en in feite geen. Bij de verhandeling en transactie's met vee is de risico veelal aan de zijde van de handelaar, die men slechts een bemiddelende taak toekent of als commissionnair be schouwd. Er is wel een zekere mate van begrip bij het Landbouwschap, maar het is noodzakelijk dat de or ganisatie de collectieve belangen van de handel blijvend zal behandelen, opdat tot in lengte van dagen de be staanszekerheid van dit mooie beroep blijft gewaar borgd, besloot spr. ook dit bijna even uitvoerig betoog dat wij niet in haar geheel menen te moeten herhalen. Door voorzitter Colsen werden de redevoeringen der beide sprekers nog krachtig onderlijnd en deed ook deze ten slotte nog een hartstochtelijk beroep op de jeugd, zich in elk geval te blijven scharen in de rijen van de Algemene Bond. Eenheid is gewenst en verdeeldheid mag hier in deze mooie organisatie nooit komen, waar in de Zeeuwse handel voor 90% is verenigd, zo be sloot spr. zijn kernachtig slotwoord. Het officiële gedeelte werd daarop met een prettig samenzijn besloten, waarop men tot in de kleine uurtjes de gezelligheid nog afwisselde met een dansje. AXEL OP DE ZESDE PLAATS. De afgelopen Zondag was voor onze favorieten tamelijk succesvol en zelfs zodanig dat de bovenste helft van de competitieladder werd bereikt door twee treden tegelijk te stijgen. De naaste concurrenten als D.E.S.K. en W.V.O. kregen n.l. klinkende nederlagen te slikken, Roosendaal werkte zich op verrassende wijze van de onderste plaats en heeft hu de rode lantaarn overgedragen aan Dorjgen, dat op eigen veld verloor van de leiders. De Bergenaren hebben nu nog maar een serieuze concurrent, want ook de hoofd stedelingen raakten achterop door een puntenverdeling tegen Rood-Wit. De veranderingen op de ranglijst zijn dus niet zo groot, behalve dan de verblijdende sprong die de oranje-witten maakten en zich daardoor in de 2e'klasse practisch veilig stelden. 2e klasse B K.N.V.B. AXEL-INTERNOS 2-1. Zeer verdiende revanche 1 In een altijd niet even sportieve kamp heeft Axel na een enerverend duel er geen twijfel over laten be staan, dat ook ditmaal puntenwinst zou worden ge boekt. Want de scorestand geeft niet precies uit drukking aan de krachtsverhouding. Vooral toen de Axelse midvoor in de laatste minuten tweemaal een kans voor open doel niet benutte, mochten de gasten van geluk spreken. De voorhoede der Brabanders was niet bij machte de Axelse verdediging schaakmat te zetten, behalve de ene keer dat de Danschutter verrast werd door een zeer ver schot dat via de binnenkant van de paal in het doel terecht kwam. Dit goedkope doelpunt was een te grote beloning van hun- volkomen falende schut- terscapaciteiten op deze boeiende middag. Al spoedig zocht de Axelse midvoor het doel te hoog en twee keer werd Jonkman wat al te fel op de huid gezeten, hetgen de gasten even zoveel vrije schoppen kostte. Bruge ruimde bij een aanval der Brabanders resoluut op, nadat H. Dieleman bij een kans in de grond schopte. De strijd is afwisselend en nadat de oranje-mannen enige tijd op eigen helft terug gedrongen waren kwam suces aan de andere zijde. Bij een fel Axels offensief wordt een der voorhoede spelers in het fitten.se strafschopgebied unfair ge nomen en de referee kent Axel een indirecte vrije schop toe, die door H. Dieleman onberispelijk voor doel wordt geplaatst en met een prachtige kopstoot geeft Deij via de onderzijde der lat keeper Pertijs het na kijken na 22 minuten spelens. Tot aan de rust hebben de wederzijdse aanvallen niet zoveel te beduiden. Axel forceert de enige corner in de eerste helft maar hoewel prachtig en scherp voor doel geplaatst leverde deze geen succes op. In de tweede helft krijgen wij een tamelijk ge trouwe copie van de eerste. De aanvalslinie's hebben van schieten weinig kaas gegeten. De scheidsrechter moet af en toe bestraffend en waarschuwend optreden tegen de gasten. Een tweede corner op het Ettense doel resulteert in een prachtig schot van Jonkman maar succes blijft achterwege. Daarop is het Internos dat haar eerste hoekschop afdwingt maar de zwervende Jonkman keert het gevaar. Plotseling duikt de rechts achter der gast enin de aanval op en bijna had zijn schot succes maar de Danschutter is klemvast en redt prachtig. De gasten zetten alles op de aanval maar hun offensief is niet van lange duur. Oeij lost dan een harde kogel maar ook Pertijs is op zijn qui vive. Opnieuw zigzagt de Axelse aanval door de Internos verdediging en L. Jansen schiet hard en onhoudbaar in (2—0). In een soort Indianendans omklemmen vele Axelse armen hun midvoor. Ook het publiek was vol geestdrift en na 26 minuten is nu het perpectief weer hoopvoller. Internos bijt fel van zich af maar neemt daarbij unfaire maatregelen ten dienste in de zin van „eerst de man'' te nemen. Dit leidt tot een al gemene waarschuwin gaan de aanvoerder. Internos blijft nu wat in de meerderheid en dwingt een corner af. De liksbinnen loste bij een doelworsteling een ver- rasscend ver schot en eer de verbouwereerde Axelse doelman er op vrdacht is lag de bal via de paal in het doel (2—1). Er isc nog een kwartier te spelen en de Axel-aanhang voelt de dreiging. De spelers denken er anders over en verplaatsen het offensief weer rtaar de Ettense speelhelft. De gevaarlijkste aanvallen ko men van de oranjehemden. Voor open doel miste* Jansen in deze fase van de strijd tot tweemaal toe op gelegde scoringskansen. Hij is kennelijk te onbeheerst en beide keren gaat een zucht van teleurstelling op uit het publiek. Internos kogelt nog een vrije schop over het doel maar met een sterker Axel komt het binde. Axel boekte onder grote geestdrift haar vijfde triomf in deze competitie. Jammer dat het in de oranje-voor- O hoede niet tot volle tevredenheid vlotte en ook de vleuglsplrs te kort schoten, want de zege had zeker groter kunnen zijn. Rood-Wit—Middelburg 1—1. De andere Zeeuwse club (Goes en Hulst waren vrij) wist in de laatste minut envan haar bezoek aan 't Heike nog net een deel van de buit te bemachtigen. In het eerste kwar tier kwam Rood-Wit door van Buurstede aan de leiding. De gelijkopgaande strijd muntte uit door ge ringe schotvaardigheid aan beide zijden. Het laatste kwartier kwamen de Zeeuwen los en vlak voor het einde deed Goossen het net trillen (1—,1). W.V.O.—R.A.C. 1—4. De gasten hebben in een snele maar weinig stijlvolle strijd een overtuigende zege behaald. Zij bereikten in korte tijd een 03 voorsprong en handhaafden die tot de rust. Direct na de rust werd de stand op 04 gebracht, maar vijf minuten later redde W.V.O. de eer door een tegenpunt te scoren. Hierna verslapte het spel tot 3e klase peil en werd niet meer gedoelpunt. Dongen—M.O.C. 2—4. De thuisclub bracht tal van goede kansen om zeep in haar overigens niet kans loze ontmoeting tegen de leiders. M.O.C. nam na 5 minuten de leiding, maar Dongen kreeg een straf schop te nemen en dat bracht de gelijkmaker (1 1). Ook M.O.C. viel de eer te beurt van een strafschop te nemen en zo werd het in de eerste helft 12. Na de rust maakte Dongen nog eens gelijk maar lieten doarna de moed zakken. De betere en meer geroutineerde koplopers brachten ten slotte de stand op 24, waarmede deze wedstrijd ook eindigde. Roosendaal—D.E.S.K. 4—0. De Kaatsheuvel-ploeg schijnt er finaal uit te zijn en leed Zondag een zware nederlaag in een fors gespeelde ontmoeting. Ofschoon de gasten goed begonnen kwam het succes aan de andere zijde. Voor de pauze werd het zelfs 2—0. In de tweede helft waren de gasten nergens meer en de thuisclub die ht niet al te zacht opnam speelde aldra een gewonnen partij. Zij fabriceerden evenals in de eerste helft nog twee doelpunten en D.E.S.K. vermocht zelfs de eer niet te redden. Deze nederlaag, zowel als die van W.V.O. waren koren op de molen van Axel, dat nu twee plaatsen opschoof. irc»ft-4M De stand is nu M.O.C. 15 13 1 1 51-18 27 R.A.C. 15 9 5 1 40-22 23 Middelburg 16 8 5 3 44—19 21 Internos 18 8 2 8 34-35 18 Rood-Wit 18 5 6 28-30 17 Axel 16 5 5 6 29-37 15 D.E.S.K. 17 7 1 9 29-37 15 W.V.O, 15 4 6 3 28-27 14 Hulst 15 4 32-50 12 Goes 14 4 3 7 51-54 11 Roosendaal 14 3 2 9 27-40 8 Dongen 2 3 10 25-44 7 4e klasse D K.N.V.B. Wat wij wel voorzien en voorspeld hadden is ook gebeurd. De beide koplopers stuitten op een stugge tegenstand in Biervliet en Hontenisse. De Souburgers zegevierden in Biervliet, terwijl in Kloosterzande Meto ook de handen vol had met het binnenhalen van de buit. De beide koplopers blijven dus nek-aan-nek aan de top. Op St. Jansteen nam de thuisploeg na 8 minuten de leiding, doch één minuut na de rust maakte Nieuw Borgvliet gelijk en deze stand bleef zo tot het einde, waardoor de Brabanders in strijd met veler verwach ting een deel van de buit opeisten. Dat hef aan de Nadorst zou spannen in de Wal- cherse derby hebben wij voorspeld. De verdedigingen waren hier hier en meester over de aanvalslinie's en de stand bleef van begin tot eind dubbelblank. Terneuzen overtrof Zondag zichzelf en wist in een matte en weinig imponerende strijd zelfs met 3 te zegevieren over Odio dat daardoor aan de laatste plaats gekluisterd bleef. De volgorde is hier i Meto 18 29 Steen 16 15 R.C.S. 18 29 R.K.F.C. 16 14 Zeelandia 16 21 Zeeland Sport 17 11 Corn Boys 16 19 Nw Borgvliet 16 10 Terneuzen 18 17 Hontenisse 17 10 Biervliet 16 16 Odio 16 9 Zaterdagvoetbal. RILLANDIA—A.Z.V.V. 5-2. Reeds gapstorjds bleek dat onze Zaterdagvoetballers niet opgewassen waren tegen het snelle spel der gast heren, die telkens weer verrassend voor de Pooter's veste verschenen en na een kwarSfier de leiding namen. De Axelaars reageerden fel doch productief was hun spel niet en toen het in de achterhoede bleef rammelen was het na 35 minuten 20 voor de thuis ploeg. Een over rechts geleide Axelse aanval stgide de Ruijter in staat met een enorme kogel de achter stand in te lopen (21). Ook in de tweede helft was de thuisclub door tastender en wist de falende Axelse defensie na 10 minuten voor de derde maal te verrassen (3 1). De rood-witten verloren evenwel de moed niet en uit een hoge pass van van Fraayenhove was het alweer de Ruijter die koppend voor de tweede maal de achter stand deed inlopen tot 32. Maar hiermee was hun kruit dan ook verschoten, waarbij komt dat de doel man der Bevelanders uiterst safe was. De thuisclub had nog tweemaal succes en zo werd de eindstand 52, waardoor de laatste uitwedstrijd met een tame lijk zware nederlaag werd afgesloten. Wielrennen. DE PAASRONDE VAN AXEL. Geheel nieuw parcours. Hoewel reeds lang vast stond dat de Axelse Wieier- Supportersclub „Volharding" weer een, wielerwedstrijd voor nieuwelingen zou organiseren op 2e Paasdag, dreigde er deze week nog een kink in de kabel te komen, daar vanwege de slechte toestand van de Buitenweg en zeker niet in het minst door de ge wijzigde verkeerssituatie in verband met het nieuwe parkeerterrein het gemeentebestuur ondanks de reeds verleende vergunning voor het oude parcours toch liever de gerezen problemen zag opgelost door het kiezen van een nieuw parcours. Het bestuur heeft toen in overleg met de dienst van gemeentewerken en de commandant der Rijkspolitie een nieuwe ronde kunnen ontwerpen en mede dank zij de volledige medewerking die deze instanties ver leenden heeft men een nieuw parcours gevonden. Er wordt nu als volgt gereden Vertrek Noord straat, Stationstraat, Wilhelminastraat, Bylocqueplein, Bylocquestraat, Pironstraat, Prins Hendrikstraat, Kerk- dreef, Kerkstraat weer terug Noordstraat. Dit parcours beslaat een lengte van circa 1500 meter, zodat renners 50 maal deze ronde zullen moeten afleggen. Daar dit nieuwe traject vrijwel geheel over klinker, bestrating leidt belooft dit wel een heel snel parcours te zullen zijn. Daar er in deze nieuwe ronde één punt is waart renners elkaar ontmoeten, n.l. aan het meubelmai van de firma Naeye zullen daar ter plaatse specials veiligheidsmaatregelen worden getroffen en lijkt het os raadzaam om het publiek nu reeds te verzoeken medewerking te willen verlenen door zoveel mogelij deze maatregelen in acht te nemen. Omtrent de inschrijvingen kunen wij reeds mede delen dat de Axelse nieuweling Jan van Espen ooi zal deelnemen en, dat verder naast enkele renners ij onze streek tal van andere Zeeuwse renners en ooi nog enige Brabanders aan de start zullen verschijna, Verder zij hier nog medegedeeld dat het bi van de wielerclub de welwillende medewerking ingeroepen welke ook is toegezegd van 4 voetbalvereniging, om de wedstrijd Axel—Dongen 2 uur te laten aanvangen. Het aanvangsuur van is wielerwedstrijd wordt dan verschoven tot half via zzodat hierdoor zoveel mogelijk wordt vermeden in op Paasmaandag deze twee sportgebeurtenisen op gelijktijdig tijdstip zouden plaats vinden. Provinciaal kampioenschap van Zeeland thans definitief te Axel. Zoals bekend werd op Zaterdag 7 Januari in ea daartoe in Terneuzen belegde gecombineerde verga- dering, onder auspiciën van de Ren- en Tourelé „Theo Middelkamp" te Goes een federatie-comité gericht, o.m. om te geraken tot het organiseren va het jaarlijkse wielerkampioenschap in eigen provincie. Toen werd tevens besloten dat behoudens tot- stemming van de K.N.W.U. dit eerste Zeeuw» kampioenschap op eigen bodem te Axel zou vinden. Thans heeft de A.W.S-C. „Volharding" in kennis gesteld van de definitieve beslissing dat op Zaterdag '26 Mei a.s. dit wielerkampioenschap alhier doorgant zal vinden, Daartoe is de Axelse Wielerclub nu reeds contact getreden met diverse instanties om de vti eiste vergunningen te vragen voor het parcours ei Het federatie-comité heeft o.m. besloten dat oi voor het kampioenschap in aanmerking te de organiserende club diende te beschikken over ee parcours van ten minste 5 km. Daarom is in Axel 4 keus gevallen op de rondeStationsemplaceraet Oude weg, Beoostenblij, Lange Dreef, Armendijk, ea traject van 7700 meter, dat behoudens een kort stil kasseien verder over geasfalteerde wegen leidt. De amateurs zullen een afstand moeten aflegge van 170 km. (22 ronden), terwijl de nieuwelingi IJ Jsm- ]10 rondpn) rijden In verband met de lange duur ligt het in het vo# nemen deze wedstrijd om 1 uur te doen aanvanga Te zijner tijd zullen nog nadere mededelingen ons blad volgen over dit eerste Zeeuwse wiel» kampioenschap in Axel. Biljarten. POLITIEWEDSTRIJD OP HET GROENE LAKEN In café „De Vrieze te Terneuzen werd vorige vet een biljartwedstrijd gespeeld van biljarters onder Oost Zeeuwsch-Vlaamse Rijkspolitiemannen. Er wet fair en sportief gekampt met als uitslag le prijs J. L. J. Jansen, groep Hulst2e prijs W. J. Kruissén, groep Sas van Gent3e prijs O. P Bruijne, groep Hontenisse 4e prijs N. van Rijswijk groep Axel5e prijs P. Driessche, groep Sas vi Gent6e prijs M. M. Driessen, groep Terneuzen PARKER Pr "s# Nieuwe inktvulllng (pas na 393.000 woorden schrijven!) f 4 gedistingeerde kleuren: rood, groen, grijs en z wart.Inktpatroon in blauw-zwart, blauw. groen en rood. v-i NIEUW Eén Inkt- patroon schrijft 5 maal zo lang als gewone ballpen- vnliingen. NIEUW Nylon hou der; blank-meta len dop wordt niet dQf. NIEUW Keuze uit vier penpunten, EXTRA FUN FUN MIDDEL BREED

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2