AXELSE COURANT Fabrieksbrand op de Cokesfabriek te Sluiskil. De Sigaren zijn goed bij Legrand! TWEEDE blad WOENSDAG 28 MAART 1956 70e Jaargang No. 51 P O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zaterdagochtend werd men in vele, zo niet alle Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeen- tten opgeschrikt door brandweerauto's die met loeiende sirene's optrokken naar een blijkbaar ernstige brand. En wanneer men dan, opgeschrikt door dit sirene-geloei eens naar de hemel keek, dan hoefde men niet meer te vragen „of er misschien ergens brand was", want honderden meters hoog rezen dikke zwarte rookwolken, door de wind voortgejaagd tot één zwarte horizon, van dermate enorme afmetingen dat men tot in Vlissingen en Antwerpen deze enorme brand waarnam. Rond tien uur was brand ontstaan in de teerdistilleerderij van de Cokesfabriek, wel licht door vonken van een passerende ran geerlocomotief, die voedsel vonden op de met brandbare stoffen doordrenkte grond. Het vuur kroop over de grond voort en alhoewel men met blusapparaten trachtte het tot staan te brengen mocht dit niet gelukken en be reikte het in zeer korte tijd de teerfabriek, waar de daar werkzame arbeiders zich in allerijl in veiligheid moesten brengen. De fabrieksbrandweer die direct in actie kwam en gesteund werd door de fabrieks brandweer van de Azote en de brandweer van Sluiskil konden de nu tot een vuurzee aangroeiende vlammen niet aan en er werd groot alarm gegeven en zo verschenen de brandweren van Axel, Terneuzen, Hulst, Koewacht, St. Jansteen, Westdorpe, Sas van Gent en Hontenisse ten tonele, waarna in totaal met circa 30 stralen water kon wor den gegeven. Dat blussen van de enorme hoeveelheden brandende naftaline en antraceen onmoge lijk was valt te begrijpen, maar de brand weren konden zeer veel goed werk doen door het al spuitende koelen van de op korte afstand staande benzoltanks, waarvoor an ders het ergste had moeten worden ge vreesd en waardoor wellicht vanwege ex- plosie's en het verspreidende benzol zeer grote delen van de fabriek in de as zouden zijn gelegd, wat naast het enorme kapitaals- verlies stellig ook rampzalige gevolgen zou hebben gehad voor de gasvoorziening van Zeeland en de werkgelegenheid op de beide Sluiskilse fabrieken, wat dus een ramp voor de hele streek zou hebben betekend. Gelukkig is het mede dank zij de gunstige wind niet zo ver gekomen en naast deze be schermende maatregelen, waarbij meerdere brandweerlieden door de grote hitte ver brandingen aan gelaat en handen bekwamen werd ook getracht door het aanvoeren van ettelijke vrachtwagens zand een dam op te werpen en zo de vuurzee tot staan te brengen. Voor dit doel werd o.a. de scheepvaart stil gelegd zodat de Sluiskilse brug doorlopend ter beschikking was voor het wegverkeer en ook de verbinding met het ziekenhuis te Sluiskil gehandhaafd bleef om bij eventuele ongelukken te hulp te kunnen snellen. Door het actieve optreden van allen die daadwerkelijk steun konden verlenen was men de brand snel meester en zo kon men tegen half één de enorme rookwolken snel zien afnemen en was het grootste gevaar bezworen en kon men met de nablussing beginnen. Omstreeks vier uur konden de assisterende brandweren hun hulpverlening staken. Het gebouw van de teerfabriek- stortte reeds snel in en ook aan teer en benzol ging voor een waarde van meer dan 100.000 verloren. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor en verzekering dekt de materiële schade. Op het terrein van de brand waren o.a. aanwezig de inspecteur van het brandweer- wezen in het district Zeeland, de heer Kor- tus, de burgemeesters van Terneuzen, Axel en Zaamslag en autoriteiten van de Rijks politie, de Marechaussee en de B.B. De productie van de Cokesfabriek kon gëwoon blijven doorgaan terwijl ook de gasvoorziening van onze streek geen stag natie ondervond. STEUNT DE T.B.C. - BESTRIJDING. Elk uur van élke dag en élke nacht komt er een nieuwe t.b.c.-patiënt. Er zijn mensen die menen dat tuberculose een overwonnen ziekte is. Helaas is dat nog lang niét zo. Wél is het sterftecijfer, dank zij de vooruitgang van de medische wetenschap aanzienlijk afgenomen, terwijl de kansen op genezing zijn gestegen. Het aantal nieuwe patiënten is echter nog zeer groot. Doe daarom alles, wat in Uw vermogen is om tuberculose te helpen voorkomen Help mee het bevolkingsonderzoek op t.b.c. te doen slagen, wanneer dat in Uw gemeente plaats vindt. Onttrek U niet aan dit onder zoek het gebeurt ook voor Uw gezondheid. Bedek mond en neus als U hoest of niest. Zorg voor een goede, afwisselende voeding. Drink alleen gekookte of gepasteuriseerde melk. Voldoende slaap of sport en ontspanning in de frisse lucht komen Uw gezondheid ten goede. Veel van het geld, dat voor de tuberculose bestrijding nodig is. moet uit particuliere bij dragen komen. Geef daarom aan de jaarlijkse Emmabloem- collecte in April Steun, als U het enigszins missen kunt. een vereniging, die in Uw woonplaats of provincie aan tuberculosebestrijding doet of de Koninklijke Nederlandse Centrale Ver eniging tot bestrijding der tuberculose. AXEL de jaarlijkse paasveemarkt. Noordstraat 49, Axel Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Rosi ze uit met wortel en Uk. Neem Kruschen Salts. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland i 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel. Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVEÏTINTIEPKUS8 cent per m m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ine «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleinv vivertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Zaterdag vond hier, evenals op vorige jaren - dank zij het initiatief van de plaatselijke commissie - de Paasveemarkt plaats onder begunstiging van bijzonder gunstig weder. Door omstandigheden was de tegenwoordigheid van de burgemeester bij de opening ditmaal niet mogelijk, terwijl ook de voorzitter niet aanwezig was door familie-omstandigheden, zodat de opening ditmaal ge schiedde door de heer C. N. Michielsen, die de volgen de korte rede uitsprak Geachte Autoriteiten, Dames en Heren, Bij afwezigheid van de voorzitter van de Axelse veemarktcommissie is het mij een eer en een ge noegen om U hier allen van harte welkom te heten. Het college van burgemeester en wethouders, voor zover aanwezig, roep ik in het bijzonder een woord van welkom toe. Wij stellen hun aanwezigheid op zeer hoge prijs. Tevens danken wij het geacht college voor de steun die wij van hen mochten ontvangen. Steun op financieel gebied maar ook op andere wijze, want het gemeentepersoneel heeft het marktplein weer Mijnheer de Putter, de dierenarts, danken wij voor zijn veterinaire arbeid deze morgen. Het politiecorps keuri gin orde gebracht. Hulde mannen, danken wij voor de vlotte regeling van het verkeer en de handhaving van de orde. De pers en speciaal de vakpers brengen wij gaarne hulde ,want zij maken onze Paasveemarkt bekend door heel het land. Nog danken wij al diegenen die ons, al is het nog zo'n kleine bijdrage, hebben gesteund om deze Paas veemarkt te kunnen organiseren. Een speciaal woord van hulde zouden wij willen brengen aan de heren Picavet uit Hulst, voor de uit zonderlijke collectie dikbillen, die zij hier op onze Axelse Paasveemarkt hebben gebracht. Met de wens dat deze dag in alle opzichten mag slagen verklaar ik deze Paasveemarkt 1956 voor ge opend. Onmiddellijk na deze bondige openingsrede via de geluidsinstallatie gingen de diverse keurmeesters over tot het verrichten van hun taak. Hieronder volgen de uitslagen der diverse keuringen Vette runderen met 6 tanden: le. H. B. Picavet Zn., Hulst 2e. A. Verbiest, Zuidorpe 3e. G. Ver biest, Zuiddorpe. s Zo zal het fabrieks complex van de n.v. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam er in 1957 uitzien na de voltooiing van het uitbbreidings project, waardoor de totale vloeroppervlakte die thans 24.000 m2 be draagt, gebracht zal worden op bijna het dubbele der tegen- woorige fabriek, n.l. 45.000 m2. De pro ductie-capaciteit zal dan 100 eenheden per 8 uur bedragen. Vette runderen met 4 tanden le. H. B. Picavet, vnd. 2e. P. Coene, Koewacht 3e. H. B. Picavet, vnd. Vette runderen met 2 tanden: le. A. Verbiest, Zuidorpe 2e. G. Verbiest, Zuiddorpe 2e a. en 3e. H. B. Picavet, vnd. 3e a. en 3e b. R. Blankert, Axel. Vette runderen zonder tanden: le. L. van Dorsse- laer, St. Jansteen. Ossen met 6 6tanden le. A. van Wijck, Sluiskil. Dikbillen met 6 tanden: le. a. en le. b. en 2e. H. B. Picavet Zn, vnd. Dikbillen met 4 tanden: le. a. en le b. dezelfde. Dikbillen zonder tanden: le. A. van Wijck, Sluis kil 2e. L. van Dorsselaer, St. Jansteen 2e a. E. en H. Picavet, Hulst. Vette koeien: le. E. Dumoleijn, Philippine. Vette schotten: le. Gebr. Verstraten, Axel. Dikbilk kalf le. J. de Putter. Axel. Kampioen vetveeH. B. Picavet Zn., vnd. Kampioen dikbillen H. B. Picavet Zn., vnd. Schoonste groep dikbillen: le en le b. H. B. Pica vet Zn., vnd. Schoonste groep vetste: le. dezellfde. Schoonste vet varken: le en 2e. A, C. Audenaerd. Axel. Schoonste vleesvarken le. A. C. Audenaerd, vnd. 2e. G. S. Blankert, Axel. Beste zeug: le. A. C. Audenaerd, vnd. 2e. Gebr. Gelderland, Sas van Gent. Zwaarste varken: le. Gebr. Gelderland, vnd.; 2e. A. C. Audenaerd, vnd. Groep van 3 vleesvarkens le. A. C. Audenaerd. Grootste aantal vette varkens: le. dezelfde. Ofschoon er iets minder aanvoer te constateren viel als voorgaande jaren, was er heel wat kwaliteits vee van hoge klasse en werden er heel wat zaken gedaan, zodat ook ditmaal van een geslaagde Paas veemarkt mag worden gesproken. ONTSPANNINGSAVOND VAN „STEUN WETTIG GEZAG". Zoals het vorig jaar had ook Vrijdagavond in het Gezellenhuis weer een ontspanningsavond plaats die was georganiseerd voor de vrijwilligers van de reserve diensten van Nationale Reserve. Reserve Rijkspolitie en Marechaussee, doch ditmaal niet zo druk bezocht was. Dit was bepaald jammer, want de bekende „Bonte Avondclub" uit Sluiskile die deze avond weer verzorgde, bezit niet ten onrechte een gunstige repu tatie.. Een reputatie, die op deze avond wederom ge accentueerd zou worden door de uitvoering van een tweedelig non-stop-programma dat op zeer hoog peil stond. Het was de heer J. Francke. die als praeses-yan „S.W.G." de avond opende onder de mededeling, dat door majoor Speek en de burgemeester bericht van verhindering was gezonden, evenals door pastoor Meeüs. Ter inleiding sprak hij daarop een opwekkend woord van propaganda, waarbij de trouw, geestkracht en standvastigheid van een volk als noodzakelijk werden gesteld. Een volk dat niets over heeft voor zijn weer kracht moet vroeg of laat zijn onafhankelijkheid ver liezen. Op duidelijke wijze liet spr. dit uitkomen. De laatste hijd is er nog al wat te doen geweest over de Nationale Reserve en o.a. beweerd dat het inzetten daarvan in tijd van nood „zelfmoord' zou betekenen. Spr. wijst deze bewering als minderwaardig van de hand De Nationale Reserve is terdege een noodzakelijk aanvullend bestanddeel van ons leger en daarom is haar bestaan - met de daaraan verbonden consequenties een gebiedende eis. Het deelnemen .aan de oefeningen en het plaats nemen in haar rijen mag geen enkele goede vaderlander doen aarzelen. De schakel tussen verleden en toekomst is het heden. Dit heden stelt de eis, mede te werken aan de ver hoging onzer volkskracht. Hierop gaf spr. voor het verdere gedeelte van de avond de leiding over aan luitenant E. Hallegraefi uit Sluiskil. Deze bracht daarop de artistieke club met een en thousiast openingslied als inzet voor het forum en volgde vóór zowel als na de pauze een uit een twintig tal numers bestaand programma, hetwelk de toets der critiek in ieder opzicht kon doorstaan. De muzikale begeleiding berustte in handen van het echtpaar Ben- jaminsz. Met zorg en kiesheid, waarbij een onmiskenbare goede smaak te constateren viel werden aan de lopen de band tal van koornummertjes, duetten en ensemble nummers ten beste gegeven. Dit alles was van een hoogst beschaafde inslag, zodat het maar weinig onder deed voor veel van hetgeen hier door sommige „radio- artisten" wordt gebracht. De accordeon-solist John Whjte trad enkele malen op met een selectie van nummers die grote virtuositeit vereisten en waarin hij het voor dilettant al aardig ver gebracht had. Ambonese, Amerikaanse en zelfs Afrikaanse zang en dans volgden in een prettige ge varieerdheid elkaar op. Ook een drietal sketches met militaire inslag waren een kolfje naar de hand va„ het voor het grootste gedeelte uit reservisten met hun dames bestaande gehoor en verwierven welverdiende bijval. Voor de verbindende tekst zorgde luitenant Halle graeff, die bewees dat ook „schoolmeesters" zin voor humor kunnen hebben. - Zijn beide dochters, die zeer groot aandeel hadden in de vocale prestatie s ontpopten zich ook nu weer als gratieuze en zeer talentvolle zangeresjes, die met een voorbeeldige ongekunsteldheid aller hart in de zaal veroverden. Deze „Bonte Avondclub" verdient in Axel wel eens een keer voor een vole zaal op te mogen treden 1 Er komt veel op de planken dat in gehalte niet kan tippen aan de prestaties van deze artistieke dilettanten- groep. In de pauze had een geslaagde tombola plaats. GEMODERNISEERDE SIGAREN- EN TABAKSZAAK. Zaterdag werd het gemoderniseerde pand Noord sraat 54 van het Sigarenmagazijn „Ozo" heropend. Aan de vooravond hadden wij het genoegen dit op eerste stand van Axel gelegen pand, alwaar men zo danig met de ruimte gewoekerd heeft, dat de clientèle op rustige en vlotte wijze kan worden bediend, te bezichtigen. De fa. van Driel-van Langevelde heeft goede smaak gepaard aan de meest oordeelkundige inrichting. Een soliede mahoniehouten wandbekleding en een buiten gewoon overzichtelijke uitstallingsruimte in het inte rieur maken een allerprettigste en vriendelijk stem mende indruk, terwijl ook aan de etalage de meeste zorg werd besteed. De hypermoderne verlichting maakt deze vernieuwde zaak mede tot een een in ons winkel centrum passende. De ondernemer succes De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuive^ gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voof stramheid scheuten, steken en pijnf&A Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker <>f drogist en beqin morgenochtend die heilzame kuur. Ing. Med. ;en lie. len :id, GEVONDEN VOORWERPEN. Twee huissleutels (lips no. 6780 en no. 6783) en een sleutel van garage, P. Eggermont, Joost de Moor straat 1, Axel. BOND VAN VEE- EN VARKENSHANDELAREN HIELD JAARLIJKSE PRAATAVOND. Ook in de sector van de Vee- en Varkenshande laren bestaan tal van in het middelpunt der interesse staande problemen die de geesten beroeren en waar bij de particuliere handel zich o.a. geplaatst ziet tegen over de gevaren die de handel uit de hoek van de coöperatoren op dit gebied bedreigen. De nestor-voorzitter der afdeling Zeeuwsch-Vlaan- derene de heer H. J. Colsen uit Sluiskil, is in de controversen en tegenstellingen, die zich van jaar tot jaar meer toespitsen een echte matador. Een praeses die in de strijd voor de belangen van de vee- en varkenshandel bezuiden de Schelde met ere is ver grijsd en die men. ondanks zijn leeftijd op die plaats niet wil en niet kan missen. Hij kent de knepen van het vak .doorvoelt zijn verantwoordelijkheid op dit gebied als maar weinigen en houdt de vloer op de departementen in Den Haag zowel als in Brussel als het zijn moet - warm. Er is maar één bezwaar, zei de Landelijk Voorzitter de heer Colsen wordt oud. Met deze gemoedelijke maar doorknede Zeeuwsch- Vlanming in zijn smeuig dialect een vergadering mee maken is op zichzelf reeds een gebeurtenis die haar invloed niet nalaat te doen gelden, zowel van zijn collega's en vakgenoten als bij hen die uit andere hoof, de daarbij aanwezig zijn. Zo was in het afgelopen week-eind het café „De Koophandel" van de heer Aug. de Moor op de Kaai- wal weer het culminatiepunt waar telkenjare op deze tijd het hoofdbestuur van de Landelijke Bond aanwezig placht te zijn om de grote belangen van de handel in het licht te helpen stellen. Ook hier zijn n.l. de overheids-bemoeiingen uitge groeid tot een op administratief en organisatorisch niet altijd zo eenvoudig liggend niveau, hetgeen vooral tot

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1