i UIT ONZE OMGEVING AXEL J\nmnQ Tere huid? 9eeft 1 Voorkom on blus die zuurbrand op de maag. Met Rennies. ZONDAGSDIENST ARTSEN 24 - 25 MaartDr. K. BOOR. FILMNIEUWS SPORTNIEUWS TYROLER-AVOND VAN CONCORDIA's TONEEL-ENSEMBLE. Dinsdagavond was het de jaarlijkse toneelavond ten bate van het Instrumentenfonds van „Concordia waarvoor de verwachtingen ditmaal wel bijzonder hoog gespannen waren. Het gunstig bekend staande toneelensemble had n.l. voor deze gelegenheid een stuk ingestudeerd met een wel zeer uitzonderlijk karakter. Hiervoor waren door de staf van medewerkers, zowel als door de regie en niet in het minst ook door het ganse ensemble tal van prestatie s geleverd, die vol belofte waren en een avond van artistiek gehalte deden verwachten. Deze verwachtingen zijn niet beschaamd voor wat het laatste betreft, eerder zelfs overtroffen Want hetgeen door de toneelkern van „Concordia op deze avond voor het voetlicht is gebracht was meer en beter dan veel van wat wij in jaren hier ter plaatse op het gebied van dilettantenkunst mochten aanschouwen en medebeleven. Voorzitter Audenaerd mocht echter bij het begin van de avond slechts tot een auditorium het woord richten matig en bedroeg iets meer dan een half bezette zaal, op deze jaarlijkse avonden. eD opkomst was zelfs dat niet zo talrijk was als wij steevast aanwezig zien maar niettemin stelde hij een mooie avond in het vooruitzicht. Dit feit op zichzelf was voor de organisatoren van het geheel bepaald teleurstellend om nitt te zeggen deprimerend, daar dit als eerste gevolg had dat in overleg met de directie van „Het Centrum van de voorgenomen tweede avond moest worden afgezien. Hett heeft verder weinig zin hierover nog nader uit te weiden. Nakaarten heeft geen nutMaar door de samenloop van omstandigheden en de overlading van het programma in deze en komende weken is het wel duidelijk dat de opzet om twee avonden in één week te geven een te groot risico is geweest. Zelfs voor „Concordia's Toneelensemble" dat wel over enige reputatie beschikt hier ter plaatse. Daarmede is nie mand gekwetst. Alleen betekent dit voor de toekomst een les, die men ter harte moge nemen. Ook in dit opzicht is „spreiding" van amusements- en culturele avonden in hoge mate wenselijk en zal men zeker in het vervolg wel betere bakens moeten steken. Als inleiding van de avond volgde daarop een kort marsenprogramma, hetwelk helaas niet in kwaliteit viel te roemen. Of het aan slecht repetitiebezoek, dan wel aan andere oorzaken moet geweten worden weten wij niet, doch dit gedeelte van de avond had men beter achterwege kunnen laten. Ook een zeer licht en bescheiden programma dient „af" te zijn. Wat- daarna volgde stond echter op een voor dilettantenkunst zeer hoog peil. Wij kregen een sterk dramatisch getint toneelspel te zien uit het ook aan zeer vele Axelaars reeds be kende Tyrolerland. Het decor, een woonkamer van de Dürnbergerhoeve in de omgeving van Reutte, gelegen onder de rook van de stad Innsbruck was op zo artistieke wijze in gericht dat men direct de sfeer van dit schone berg land aanvoelde. Temeer omdat alle executanten ge kleed waren in de flatterende landelijke dracht. Het meesterlijk talent van de heer R. Kolijn viel hieraan te onderkennen. Dit toneelspel, geschreven door Willem van Boxtel droeg als titel „Liefde is geen speelgoed". En zoals uit de handeling bleek volkomen met recht. De eigenaar van de hoeve, Hubert Ernberg, heeft geen gelukkig huwelijk. Eigenlijk heeft hij zijn vrouw, een rijke boerendochter, maar om haar geld genomen. Heel wat amourettes uit zijn jeugdjaren zijn over hem in omloop, maar ook in zijn kinderloos gebleven huwelijk blijft hij trouw aan het pad van „Trijntje enWijntje". Dit alles zeer tot verdriet van zijn nukkige en jaloerse vrouw, die bovendien een hart patiënte is. Babyderm-zeep Nu wil het geval, dat deze vrouw, die in weer wil van vele slechte eigenschappen van haar man toch de teugels op de boerderij tamelijk strak in handen wist te houden, op zekere dag een jong meisje in dienst neemt, met een zeer temperamentvol, maar^- zoals al spoedig bleek wraakzuchtig karakter. Dit echte kind van het land heeft voor het huwelijk van Hubert Ernberg met zijn tien jaren oudere vrouw, een innige liefdesromance met hem gehad, doch ten gevolge van een smokkelafaire, waarbij hij betrokken was, zelfs gevangenisstraf en grote financiële schade opgelopen, daar zij haar geliefde wilde sparen en alle schuld aan dit misdrijf op zich had genomen. In een tête a tête komen wij dit tot in finesse s te weten. Zij voelt zich niet ten onrechte zoals ook Hubert Ernberg moet toegeven vreselijk gekrenkt, na haar mislukte hartstochtelijke liefde, temeer toen zij na haar gevangenisstraf te hebben ondergaan haar vroegere minnaar gehuwd vond Het leven op de Dürnbergerhoeve wordt tot een ware hel en voor de aan de drank verslaafde jonge boer, die innerlijk nog sterk verliefde gevoelens koes tert voor dit meisje breken ellendige dagen aan. De oude knecht Seppl en de groot-grondbezitter Hohen- stein dragen mede kennis van het geheim, dat voor de vrouw des huizes evenwel verborgen blijft. Maar voor het overige is deze Helga Stuber als dienstmeisje op de boerderij een hoog gewaardeerde kracht en zelfs vrouw Ernberg draagt haar weldra op de handen. De ontmoetingen evenwel die zij gedurig met haar voormalige minnaar heeft en waarbij zij geen moment ongebruikt laat om hem te treiteren en hem zijn kille egoisme te verwijten, waardoor hij haar aan de rand van de wanhoop bracht, zijn voor baas Ernberg een ware marteling. Zijn wroeging en niet te verbergen gevoelens voor Helga drijven hem steeds meer naar de drank en dit dreigt fataal te zullen aflopen. Toch komt hieraan op andere wijze een einde dan men verwacht. Als het winter geworden is en de sneeuw alom rond de hoeve op de hoge bergen zichtbaar is, heeft Helga zich op zekere dag te ver in de bergen gewaagd, met de schijnbare bedoeling van zelfmoord, omdat Zij ook begint te beseffen wat voor een monster zij eigenlijk is en het haar innerlijk ook geen voldoening meer schenkt te weten dat haar vroegere minnaar zo ongelukkig is. Zij is hierbij in de nabijheid van de hoeve in een ravijn terecht gekomen. Alles loopt bij het alarm van de boerderij de bergen in om Helga te gaan zoeken. Zelfs de ernstig aan haar hartkwaal laborerende boerin komt uit haar ziekbed. Zij constateert de ontroering bij haar man als deze de tijding verneemt van het ongeluk. Hij is niet te houden, waagt zich ver op degevaarlijke besneeuwde hellingen enwordt het slachtoffer van de moed en doods verachting waarmede hij zich bij het reddingswerk Wacht niet tot Uw maag door overtollig maagzuur „opstandig wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. «KA Ing. Med. Dti voorval doet bij de boerin het vermoeden rijzen dat er toch iets tussen haar en Hubert stond dat haar huwelijksleven zo ongelukkig maakte en zij ziet dit be vestigt als de inmiddels geredde Helga op de boerderij in tranen uitbarst als zij de tijding van Hubert's onge luk verneemt. Hij had haar nog kort tevoren verklaard dat hij zocht naar een middel om goed te maken wat hij haar misdeed. En dat hij nu alles had gegeven om haar te redden stemt haar tot bitter verdriet. Met deze tragische afloop kwam ook het tragische einde van dit huiselijk drama, waarvan alleen tot vol doening kon stemmen dat Maria Ernberg en Helga Stuber toch wederkerig begrip bleken te bezitten voor eikaars liefde voor dezelfde man Liefde, die geen speelgoed bleek Dank zij de allervoortreffelijkste regie van de heer Tiersen is dit spannende stuk, waarin ondanks veel drie bedrijven „De verdwenen mummie", onder de regie van de heer Ko Bakker. Dit met talrijke komische verwikkelingen op een kostschool zich afwikelende stuk bood de aanwezigen weer heel wat vrolijke momenten en, de stemming in de zaal richtte zich ook daarnaar. De creatie van de diverse rollen, die weer in dezelfde handen waren als bij de eerste opvoering verliep overeenkomstig de ver wachtingen. Men zette het beste beentje weer voor om deze vrolijke geschiedenis een vlot verloop te doen hebben. Gedurende de pauze's werden ter dekking van de aan deze avond verbonden kosten enige duizenden loten aan de man gebracht. Deze verloting was zeer attractioneel want de hoofdprijs was een dames- of herenrijwiel naar keuze. De publicatie met de uitslag dezer verloting volgt in ons nummer dat a.s. Woens dag verschijnen zal. Voor het middernachtelijk uur werd deze prettige avond met het zingen van de Avondzang besloten. VOGELS DOOR DE BARRE WINTER IN DE WAR. De abnormale winter van 1956 heeft de vogelwereld klaarblijkelijk lelijk in de war gebracht. Vorige week zagen wij in onze streek o.a. nabij Philippine en Oost burg groepen wilde zwanen in onze leidingen en plas sen, die eigenlijk veel noordelijker thuis horen en nu verschenen deze week in de Beoostenblij nog vreemdere vogels, die aan de hand van het „Vogelboekje" ver moedelijk als kraanvogels konden worden geïdentifi ceerd. Vogelliefhebbers, opgelet dus Wie weet welke voor onze streken zelzame soorten nog meer worden aangetroffen. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 Maart 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 9 uur Ds. Breen, van Terneuzen, 5 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée (Bed. H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. TERUG UIT DE HEL. Een soldaat, een boek, een film. In een materieel en financieel weinig rooskleurige situatie begon Adie Murphy, het was in de winter van 1946-1947, een boek te schrijven over zijn oorlogs dagen. Dat het een autobiografie werd kon hij niet helpen. Hij wilde een echt oorlogsverhaal schrijven, leed, dikwijls de oude Seppl voor de komische noot niet van bijzondere moed en glorie, maar van het zorgde, op eminente wijze vertolkt. Alle spelers, de vijf dames zowel als de vier heren hebben hun rollen op voorbeeldige en Voor dilettanten hoogst loffelijke wijze vertolkt. Het waren ditmaal echter in het bijzonder de dames J. de Smidt (Helga) en C. Heijnsdijk (vrouw Ernberg), die met de heren J, Gommers (baas Ernberg) en Adr. den Beer (oude Seppl) als hoofdrolspelers een dubble pluim toekwamen. Waarmede aan de andere uitmuntende creatie s van de kleinere rollen niets wordt tekort gedaan. Een eresaluut aan de regisseur, de heer Tiersen, voor zijn knappe regie, maa miet minder aan de heer R. Kolijn, die met de heren H. van den Berge en Adr. Bolleman voor de schitterende toneel-decoratie zorgden terwijl de heer Kolijn eveneens een sublieme grime verzorgde. Een stuk dat meerdere volle zalen waard zou zijn en lang in het geheugen zal blijven van vertolkers zo wel als toeschouwers. JAARLIJKSE UITVOERING „HOSANNA". Onder leiding van de heer J. Ie Feber hield deze muziekvereniging Woensdag haar als altijd overdruk bezochte jaarlijkse uitvoering in „Het Centrum". Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 68 10 ging de praeses voor in gebed. Daarna richtte hij zich met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarbij hij er op wees dat het wel zeer prettig voor een vereniging is telkenjare onder zulke omstandigheden de jaarlijkse uitvoering te kun nen geven, doch de honoraire leden vooral dienen te overwegen of nu de door hen betaalde contributie nog langer te rechtvaardigen is. Onder deze leden bevinden zich er n.l. nog heel wat die voor een schijntje lid zijn van de vereniging en deze dienen toch te beseffen dat het niet aangaat voor dit bedrag als zodanig te zijn ingeschreven. Wanneer de ruim 300 ingeschreve nen eens doordrongen zouden zijn van de noodzakelijk heid ener meer in overeenstemming met de eisen des tijds zijnde contributie te betalen zou men een heel wat florisanter beeld aan de financiën kunnen geven. Met de opwekking hiertoe wijde spr. zich verder tot de jeugd om de rijen van „Hosanna" te versterken en zich met ambitie te blijven geven aan de verdere groei en bloei van de muziekvereniging, waarop de fanfare onder leiding van de heer P. C. Brakman een kort muzikaal programma uitvoerde. Dit korte maar inte ressante programma werd op zeer muzikale wijze ver tolkt. Natuurlijk is ook bij „Hosanna" waar te nemen dat het ledenpotentieel niet op het vereiste peil is doch men roeit in ieder geval met de riemen die men heeft en zo was ook de vertolking van dit maar korte en bescheiden concert verzorgd en vlot dank zij de voortreffelijke leiding van dirigent Brakman. Na dit concert volgde ook hier de opvoering van een toneelstuk dat steeds als hoofdschotel van het pro gramma op deze avonden is te beschouwen. Opgevoerd werd ook nu weer het onlangs reeds voor de Chr. Bedrijfsgroepen opgevoerde blijspel in dagelijkse leven van de infanterist en koos daarvoor de vorm, die hem het gemakkelijkst viel de geschie denis van zijn eigen ervaringen en zijn compagnie van het 15e Infanterie Regiment, behorende tot de Derde Divisie van het Zevende Leger. Dit boek „To Heil and Back" een titel die Adie Murphy op het ogen blik wel wat melodramatisch vindt werd eerst goed en later zelfs uitstekend verkocht. eHt werd in ons land vertaald uitgegeven onder de titel „Terug uit de Hel". Zeven jaar na het schrijven van zijn boek stond Audie Murphy in de bergen van Yakima om voor de Universal International de hoofdrol te spelen in de verfilming van zijn boek. En „Terug uit de Hel" is op wérkelijk grootse schaal verfilmd en opgenomen in Cinemascope en Technicolor. Een majoor en een kolonel en enige bataljons in fanterie van één van Amerika's geduchtste gevechtsö| divisies stonden gedurende de maandenlange opnamen ter beschikking omdat het Universal International elP? om te doen was een oorlogsfilm te maken, die tot in alle details realistisch was. Het is de geschiedenis geworden van Amerika's meest gedecocreerde frontstrijder, die in 30 maanden keiharde dienst in de eerste frontlinies opklom van gewoon soldaat tot compagniescommandant. Maar men moet overigens niet denken dat Audie zichzelf ooit als een held beschouwd heeft. In zijn boek vertelt hij niet eenmaal dat hij een decoratie kreeg en slechts met moeite kan men uit zijn boek gewaar worden dat hij in 2Yi jaar van gewoon soldaat opklom tot luite nant. Voor hem was alleen een held „Iemand, die niet uit de oorlog terugkwam" en ergens in zijn boek zegt hij „Heldendom is alleen een kwestie van boos heid en honger, van regen en koudeen van het verlangen om in je vaderland terug te komen". En het meest typerende van alles is wellicht wel, dat Murphy al zijn onderscheidingen heeft uitgedeeld aan kinderen, vrienden en kennissen, die ze blijkbaar mooier en belangrijke rvonden dan hij. Het is dus het verhaal van een bescheiden jongeman die zijn boek wijdde aan twee van zijn gesneuvelde kameraden met de woorden „Als er in de oorlog enige glorie kan schuilen, laat zij dan bestemd zijn voor mannen 'als deze". 2e klasse B K.N.V.B In deze afdeling staan voor Zondag weer vijf wed- strijden op het programma, die wij aan een korte fe. schouwing willen onderwerpen. Axel—Internos. Onze stadgenoten, die twee van hun vier overwinningen op Brabantse bodem bevochten en thuis nog alleen van D.E.S.K wisten te winnen, wacht a.s. Zondag geen gemakkelijke opgave. De uit- wedstrijd tegen de Ettenaren was een sprekende en zware nederlaag, waarbij de onzen niet aan het tech nisch betere spel der gastheren konden tippen. Wij hopen dat de verhouding Zondag enigszins an ders zal liggen en de partijen meer aan elkaar ge. waagd zullen 'zijn. Als Axel geestdrift en zelfvertron. wen paart aan snelheid en schotvaardigheid dan :it er wel een kans op een draw in. Doch alleen ook u dat gevalDe Brabanders zijn voor een leidende positie in deze afdeling nu vrijwel uitgeschakeld, het geen echter niet zeggen wil dat zij nu ook het hoofd i nde schoot zullen leggen. Laat onze oranje-ploeg het daarbij niet alleen van haar doorgaans betrouwbare verdediging verwachten en zeker de aanval niet ver waarlozen. Internos staat bekend als een zeer spor tieve tegenstander en een interessante match ligt in de lijn der verwachtingen. Hopen wij dus voor Zondag op een milde gezindheid van de weergoden en vrouwe Fortuna Wie weet Rood-Wit—Middelburg. De groenwitte hoofdstede lingen moeten naar St. Willebrord. De klim zat er de laatste weken geducht in bij Middelburg en de lange vorstperiode blijkt hen weinig schade te hebben gedaan. We zijn benieuwd of de schutterstalenten ook op het „Heike op hetzelfde peil zullen blijven, maar afgezien hiervan moet de Walcherse ploeg in staat zijn op de volle buit beslag te leggen en zien wij een kleine victorie voor hen als het meest waar schijnlijke resultaat. Dongen—M.O.C. Ook op deze Zondag treffen de leiders het, aangezien zij uit moeten komen tegen de tweede onderste kansmaker voor de laagste plaats, Wij menen vooralsnog geen reden aanwezig voor de gasten om hun goede positie op de ranglijst niet verder te versterken en dat zij tegen het zwakke Dongen een veer zouden laten achten wij ondenk baar. Tweemaal in acht dagen zulk een zacht eitje kan voor de Bergenaren niets anders dan een milde Paasstemming val vertrouwen en belofte scheppen. RoosendaalD.E.S.K. Nu de top voor D.E.S.K. in ieder geval niet meer bereikbaar kan zijn zullen de Kaatheuvèlaars toch wel prijs stellen op handhaving in de middengroep. Roosendaal, drager van de rode lantaarn, moet aan de verovering van een paar pun- ten in de tegenwoordige omstandigheden alles ge legen zijn. Om echter hun hachelijke positie te ver laten zullen zij de registers volledig moeten open trekken. W.V.O.—R.A.C. In Oosterhout zal Zondag wel licht de interessantste ontmoeting plaats vinden. R.A.C, moet hier om de aansluiting te behouden winnen. Dat zij daarin kan slagen geloven wij gezien de spelkwali-1 teit zeker, ofschoon men, voor de Rijense ploeg hier geen zacht eitje moet verwachten. De waarheid blijft nog steeds geldig en van kracht dat men nimmer beter spelen kan dan de tegenstander toelaat en op de rang lijst is het verschil wel beduidend, maar niet zo dat R.A.C. alle zorg bij voorbaat op zij zou kunnen zetten. Op de keper beschouwt resulteert dit duel in een vic torie voor de gasten en zal uiteindelijk deze ploeg wel met een paar punten meer op zak in Rijen terugkeren. 3e klasse D K.N.V.B. Hier staan voor de beide leiders, die nu in een nek-aan-nek-race aan de kop liggen, een paar lastige obstakels op het programma. Biervliet zal zich op eigen veld, naar traditie, tegen de Souburgers wel uitsloven om te voorkomen dat deze veel bressen in hun ver- dediging slaan. Het zelfde staat Meto in Hontenisse te wachten Wij zijn nieuwsgierig waar hier een verrassende struikeling der aan de top prijkende leiders zal plaats hebben. De krachtsverhouding wijst overigens nor maliter op een zege voor de koplopers. Terneuzen dat naar Ossendrecht moet is daar nog niet gewonnen. Odio heeft het niet zo weelderig dat zij niet happig zou zijn op puntenwinst en wel degelijk geldt het voor de roodzwarten hier dus oppassen 1 Dat Steen zich zonder meer zal geven tegen Nieuw Borgvliet is wel niet denkbaar. Om op de ranglijst een nog wat degelijker figuur te maken zal een vic torie voor de mannen van Audenaerd a.s. Zondag een welkome gelegenheid zijn. In de Nadorst te Middelburg zullen de groen-zwarten het niet beneden de markt krijgen in de komende ont moeting. Zeeland Sport heeft pas getoond toch nog te weten dat doelpunten maken altijd nog nodig is om te winnen, terwijl Zeelandia daarin volkomen faalde. Een gelijk spel is hier wellicht mogelijk, nu het zo ligt. H s .0 Zuiver en ontsmet uw huid llllinTinn met de heider vloeibare |*ll|VI lUV D.D.D. De jeuk bedaart, M. UlOtlLjLJ de ziektekiemen worden -* gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN Yfe Tffe Yfc HUIDAANDOENINGEN H 9 U W li VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP Voetbal. Naarmate de eindspurt nadert komt er van week tot week meer tekening in de stand op de ranglijst. Nog luttele Zondagen en de definitieve beslissingen zullen bij benadering aanwijsbaar zijn omtrent leider schap of degradatie. Het stemt tot vreugde, dat sedert j.l. Zondag de pa pieren onzer favorieten beduidend zijn gestegen. Dit zal ongetwijfeld het moreel versterken en wij zijn nu benieuwd naar de verdere verrichtingen van de oranje-ploeg. Motorsport, INTERNATIONALE MOTORCROSS TE ST. ANTHONIS (N.-B.) Op 25 Maart organiseert de S.M.C. te St. Anthonis een internationale motorcross onder auspiciën van de K.N.M.V. en F.I.M. waaraan de beste Europese rij ders zullen deelnemen. Deze wedstrijd is de opening van het motorseizoen en begrijpelijk bestaat er hier voor in binnen- en buitenland grote belangstelling, niet alleen omdat S.M.S. altijd prima verzorgde wedstrijden brengt, maar ook omdat men steeds de beste renners aan de start ziet. Inschrijvingen uit zes landen zijn er

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2