AXELSE C Trotsky weer op het voetstuk in de Sovjet-Unie 1956 Rembrandt jaar Middenstandscredietbeschikking J. n.VINK frankering bij abonnement, -Axel WOENSDAG 21 MAART 1956 70e Jaargang No. 49 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - Uitgeef sterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! Het is alweer ruim vijftien jaar geleden, dat de Russische agitator Trotsky in Mexico met bijlslagen werd vermoord. Hij gold toen als een vijand van de Sovjet-Unie, een ketter en landverrader. „Trotskist" was het ergste scheldwoord, dat men een partij getrouwe communist kon toevoegen. Nu ziet het er naar uit, dat hij in ere zal worden 'hersteld. MaarStalin is ook al weer een tijd dood naam waarmee de kameraden, die de Mos kou-lijn volgden, de anderen als ketters scholden. „Trotskisme" was een der zwaar ste misdaden, die de vijanden van Stalin werden aangewreven. De roemruchte Russische revolutie kan men niet simpelweg zien als een tijdvak van terreur, van bloed en tranen. Het doel van de leiders was waarlijk niet alléén rondom zich zoveel mogelijk ellende te verspreiden. Zij wilden Rusland en de wereld bevrijden van de „kapitalistische tirannie". Zij hadden ontzaglijke opgaven te vervullen in een land, dat door eeuwen vail czaristisch wanbeheer hopeloos achterop was geraakt en ondanks zijn bodemschatten niet eens voor zichzelf kon zorgen. Nu waren er twee stromingen de ene wilde de revolutie, die in Rusland een feit geworden was, over heel de wereld her halen de wereldrevolutie de andere dacht het allereerst aan Rusland, wilde daar van een communistische heilstaat maken, om zó de wereld voor de revolutie rijp te maken. Stalin tegen Trotsky. De eerste gedachte werd gepropageerd door Lein Bronstein, die zich Lew Davido- vits Trotskij noemde. Zoals zovele Russische jongeren had hij zich tegen het czaristische dwangjuk verzet, was tot tweemaal toe naar Siberië getransporteerd, tot tweemaal toe ontsnapt. Lange jaren zwierf hij als balling in het buitenland. Als Jood, dus als het ware voorbestemd voor het wereldburgerschap, zag hij de revolutie internationaal. Hij was niet alleen een vurig agitator, maar ook een knap organisator. Hij stampte, uit de ruines van het oude, het nieuwe (Rode) Leger uit de grond en zelfs voormalige keizerlijke offi cieren, door hem begeesterd, meldden zich daarvoor,- c Zijn voornaamste tegenstander was joset Djoegasvili, een Georgiër, die zich in de ïlle- qaliteit Stalin liet noemen. Hij was geen brillante agitator zoals Trotsky, en de we reldrevolutie kwam voor hem op het tweede plan Het ging hem allereerst om Rusland. Hij de ijskoude realist, gaf zich niet over aan dagdromen. Hij manoeuvreerde onop vallend naar de sleutel-positie het secre tariaat-generaal van de Partij. Maakte die partij tot een streng gedisciplineerd en al machtig lichaam. Ten slotte gaf hij de bbaantjes wegen schakelde al zijn tegenstanders, inclusief Trotsky, uit. Droom vervlogen. De toekomst leerde, dat Stalin gelijk had. Van het ene land naar het andere zwierf de gevallen leider, steeds nog de agitator, predikend de wereldrevolutie, verdoemend het Stalinisme. In het onheilszwangere jaar 1940 drong een man de werkkamer van Trotsky in de Mexicaanse stad Coyocan binnen en maakt een eind aan het leven van de man, die eens aan de top had gestaan Nu is ook Stalin tot zijn vaderen ver zameld. Een nieuw tijdperk is aangebroken. Verscheidenen van Stalins trouwe vazallen (Beria!) zijn geliquideerd. De naam van Stalin wordt maar weinig genoemd, al hangt nog overal zijn portret. Zijn sterfdag is niet gevierd, zelfs een bezoek aan het Mauso leum, waar hij naast Lenïn ligt opgebaard, was niet mogelijk, want dat werd juist schoongemaakttoevallig. En nu klinkt weer de naam van Trotsky. Kwaad kan hij niet meer doen. Maar het schijnt, dat men nu weer openlijk mag zeg gen, dat hij indertijd een grote rol heeft ge speeld in de Grote Revolutie. En ook zijn ideaal, de Wereldrevolutie, is niét van de kaart. Maar Moskou volgt an dere methoden. Trotsky was een agitator van de oude stempel, meer een wegbereider dan een bouwer. Toen de revolutie geslaagd was, was in feite zijn tijd voorbij. Maar dat zjjn naam weer wordt genoemd, bewijst dat zijn idealen in Sovjet-Rusland nog immer leven In de Staatscourant van 9 Maart 1956 is gepubliceerd de Middenstandscredietbeschik king. Deze beschikking regelt de mogelijk heid van credietverlening onder Staatsga rantie aan middenstanders en is een samen vatting van de uitvoeringsvoorschriften en de richtlijnen, welke tot dusverre voor deze credietverlening golden. Zij bestaat uit een algemeen gedeelte, waarin de voor alle crc- dietvormen geldende voorschriften zijn op genomen, zoals de voorwaarden voor de credietverlening en de weigeringsgronden, de algemene voorschriften voor de crediet- nemer en de .credietgever, de garantie van de Staat, het recht om in beroep te gaan bij afwijzing van aanvragen om bepaalde cre- dieten e.d. Daarnaast zijn in zeven bijlagen de voor iedere credietvorm afzonderlijk geldende be palingen opgenomen. Deze mogelijkheid van credietverlening geldt voor middenstanders, die niet op andere wijze in hun credietbe- hoefte kunnen voorzien. De volgende credietvormen worden on derscheiden Bedrijfsuitrustingscrediet. Dit crediet dient ter financiering van de aanschaffing, uitbreiding, vernieuwing of verbetering of het herstel van de bedrijfs- uitrusting in ruime zin. Ook een beperkt be- drag ter vergroting van het bedrijfskapitaal kan in crediet worden begrepen. Onder het begrip bedrijfsuitrusting vallen niet alleen machines, doch ook auto's, ijskasten, ovens, inventarissen, instrumenten, verbetering van de pui en het interieur etc. Het maximum per credietnemer bedraagt f 30.000. Bijzonder crediet. Een bijzonder crediet dient ter bestrijding van liquiditeitsmoeilijkheden, waarin een middenstander buiten zijn schuld is geraakt of dreigt te geraken. Hierbij wordt b.v. ge in de orde van grootte van 15.000.— per credietnemer. Aan de hand van de practijk zal men tot bepaalde normen zien te komen. Inrichtingscrediet. Indien een middenstander een bedrijf wil vestigen in een nieuw gebouwd bedrijfspand kan hij een aanvraag indienen voor een crediet ter financiering van de inrichting daarvan. Hij komt in beginsel voor een der gelijk crediet echter niet in aanmerking in dien het crediet moet dienen om een filiaal te vestigen. Aan een inrichtingscrediet kan ook een garantie voor de door de midden stander verschuldigde huur worden verbon den, zodat de eigenaar van het pand zeker heid heeft voor het ontvangen der huur penningen. Vooral voor de vestiging an middenstanders in nieuwe wijken kan deze credietvorm van belang zijn. Het maximum van dit crediet is 40.000. Hypothecair crediet. Dit crediet dient voor de bouw of aan koop van een nieuw bedrijfspand. Evenals bij het inrichtingscrediet geldt ook hier, dat de middenstander, die met behulp van dit crediet een filiaal wil vestigen, in beginsel voor dit crediet niet in aanmerking komt. Het maximum per crediet bedraagt f 40.000 en het crediet miag tevens niet meer bedragen dan 85% van de van overheidswege goed gekeurde stichtingskosten. De aanvrager dient derhalve zelf te zorgen voor de finan ciering van 15% van het totaal nodige be drag. In 15 jaar dient 50% van dit crediet te v/orden afgelost. Borgstellingsfondscrediet. Ter tegemoetkoming in de behoefte aan kleinere credieten kunnen borgstellingsfonds- credieten worden verleend aan middenstan ders, die in financiële moeilijkheden zijn ge raakt of dreigen te geraken. Het maximum van dit crediet bedraagt 40.000. Aanvragen om een bèdrijfsuitrustings-, een bijzonder crediet en een crediet voor econo mische samenwerking dienen te worden ge richt aan het kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank N.V. ter plaatse of in de meest nabij gelegen gemeente. Een overnamecrediet dient te worden aan gevraagd bij het bijzonder Waarborgfonds van de betrokken bedrijfstak, terwijl inrich- tings- en hypothecaire credieten moeten aan gevraagd worden bij het Algemeen Waar borgfonds, Sarphatikade 11 te Amsterdam of bij het bijzonder waarborgfonds van de bedrijfstak .waartoe de aanvrager behoort. Kleine gredieten, welke door borgstellings fondsen worden verleend, met name de borgstellingsfondscrediéten, alsmede de bè drijfsuitrustings- en bijzondere credieten tot ƒ4000.— dienen te worden aangevraagd bij het borgstellingsfonds, waaronder de ge meente, waar het bedrijf is gevestigd, res sorteert. t stalin qeiijK naa. dacht aan de gevolgen van scherpe stijging De toekomst leerde, dat btalin g j jai;nn van het Driisniveau, qezonde be- LVpf Lp Ïe1 we°eU?eSê. «W*»* v» weinig ^pi.aalkrach.i^be- noopie up - de eerste grote stoot in Engeland, waar eei ontevreden arbeidersklasse zich krachtig had georganiseerd. Tijdens een woelige stakings periode werd de Russische afgevaardigde met gejuich op het congres van de Labour- vakcentrale ontvangen. Maar toen blee ook het diepgaand verschil tussen de Engel se en de Russische arbeider. De Rus zag, terwijl zijn haren ten berge rezen, hoe sta kers en politiemannen met elkaar een voet drijven, verbrokkeling van het bedrijfs kapitaal door vererving, etc. In het alge meen dient het bijzonder crediet ter hnan ciering van voorraden, vorderingen en kas middelen. Ook hier bedraagt het maximum per credietnemer 30.000. Crediet voor ecconomischc samenwerking. Aan twee of meer middenstanders tezamen kan een crediet worden verleend ter finan ciering van investeringen of ter verschaf- deze samenwerking moet zijn tot een ratio neler bedrijfsuitoefening te komen. Tezamen moet men dus tot betere financiële resul taten kunnen komen dan afzonderlijk. De^-e samenwerking kan plaats vinden op het ter rein van verkoop, productie, dienstverlening, administratie e.d. meer. Een maximum is oor dit crediet niet vastgesteld. Overname crediet. Een middenstander, die een bestaand be kers en politiemannen met elkaar^eeri voe- bedrijfskapitaal. nodig voor een nb:;revann,dde ^m^ de bal id economische samenwerking. Het doel van afqetraptMet zulke mensen was geen re volutie te maken! Meer dan iets anders overtuigde dit schijnbaar simpele voorval de leiders in Moskou er van, dat men maar niet wachten moest op een communistische omwenteling in Europa, dat men Trotsky moest overlaten aan zijn revolutiedromen en zich concentreren op de welstand van Moe dertje Rusland Trotsky werd uit al zijn ambten gema noeuvreerd, ten slotte voor „herstel van ge zondheid" naar de Kaukasus gezonden, en eindelijk verbannen. Tijdens de grote „zui veringen", die duizenden leiders de kop kostten, bleef Trotsky buiten schot want hg had tijdig de vlucht genomen. Maar toen werd over zijn hoofd al de haat en vijand schap van Stalin en zijn handlangers uit- 9e90ten" - De Verrader. Stalin werd door Trotsky beschouwd als de Verrader van de Wereldrevolutie, Stalin op zijn beurt brandmerkte Trotsky als de verrader van het communistische ideaa!. Trotsky bleef ageren. In verscheidene landen kwam het tot een scheur in de com munistische partij en „Trotskist werd de In vele landen wordt dit jaar het feit her dacht dat een van 's werelds grootste kun stenaars de Nederlander Rembrandt Har- menszoon van Rijn 350 jaar geleden ge boren werd. Waar dit geschiedde is met met zeerheid te zeggen zeker is, dat hij op 15 Juli ter wereld kwam als zoon van een welge steld molenaar. Rembrandt -heeft een zeer bewogen leven gehad. Vooral in zijn jonge jaren (tot on geveer 1642) heeft hij de grootste waar dering van zijn tijdgenoten gekend, hetgeen vooral tot uiting kwam in de vele en grote opdrachten voor portretten. In die jaren schilderde Rembrandt, in een barokke stij de rijke kooplieden van zijn dagen, in hun luxueuze omgeving de opdrachtgevers wa ren tevreden met de uitvoering omdat zij er „prachtig gelijkend" op stonden en omda de portretten een indruk van grote welvaart 9 Het jaar 1642 is voar Rembrandt van ge weldige betekenis geweest. Zijn vrouw. Saskia van Uylenborch, een Friese erf dochter, wordt ziek en sterft na enige maa - den aan tuberculose. In hete.elfde Jaar' voor Saskia's dood, krijgt hij opdracht tot het schilderen van een portret van de oiti cieren van het Schuttersvendel van kapitein Banning Cocq. Het is dit portret, waarin we voor eerst geconfronteerd worden met de oraM- Een middenstander, die een bestaand De- eerst aan in de qrote schilder drijf wil overnemen, kan in aanmerking ko- keer, die er langzaam aan in gr men voor een overnamecrediet. Voorwaarde heeft plaats gevonden. is echter, dat het niet de vestiging van een filiaal betreft en dat de bedrijfstak, waartoe het over te nemen bedrijf behoort, een bij zonder waarborgfonds heeft opgericht. Dit is namelijk ook voor een deel van dit crediet garant en ingeschakeld bij de behandeling van de credietaanvraag. Voor het kruideniers-, broodbakkers- en rijw'ielkleinbedrijf en voor de detailhandel in groenten en fruit zijn reeds bijzondere waar borgfondsen opgericht. Voor andere be drijfstakken is de oprichting van dergelijke fondsen reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Voor dit crediet wordt het maximum in overleg vastgesteld. Het ligt elt piaais Zijn diepgravende geest vindt geen - doening meer in de prachtige portretten in de geijkte stijl: Saskia's ziekte en dood hebben hem hevig aangegrepen en kern- brandt gaat op zoek naar de mens. Als de meester het schilderij oplevert, is het voor de opdrachtgevers een desillusie. In plaats van een conventioneel portret van de officieren om een feestelijke tafel heet Rembrandt de heren geschilderd, zoals ze in de middag de kazerne verlaten. Hier toont Rembrandt zich de grootmees- tre in het clair-obscuur. De zon die op dit tijdstip op zijn hoogtepunt staat, belicht hel der de officieren, die de poort reeds verlaten hebben de anderen bewegen zich in een duister waas naar de uitgang voort. Waarom dit schilderij in de loop der jaren de naam „Nachtwacht" kreeg De opdracht- qevers. ontevreden over de uitvoering, hin gen het schilderij, nadat zij er, zonder de schilder te raadplegen, aan de zijkanten stukken hadden afgesneden, omdat het te groot was, in een zaal waar geregeld een groot turfvuur brandde. De dikke laag roet, die er daa*door opkwam, maakte het werk zo donker, dat de 18e eeuwers er een uit rukken van de troep inhetmiddernachtelijk uur in zagen. Van dat ogenblik af ging het in materieel en maatschappelijk opzicht met Rembrandt snel bergafwaarts. In zijn kunst echter be reikte hij een verdieping, die ons nu nog met ontzag vervult. Rembrandt heeft de mens ontdekt. In die jiaren ook komt de tweede vrouw in zijn leven, de vrouw die jaren lang zijn model, huishoudster, keukenmeid en ver zorgster van zijn zoon is geweest en die later ook de moeder van Rembrandts doch tertje Cornelia werd Hendrikje Stoffels. Ontzetting over dit laatste feit waarde door Amsterdam. Rembrandts schuldeisers stort ten zich op hem en alles wat hij bezat, werd verkocht. Met Hendrickje, Titus en Cornelia begint hij opnieuw. In de twaalf jaren, die hem dan nog resten, werkt hij hard. Opdrachten krijgt hij weinig. „De Staalmeesters" bevredigt de opdrachtgevers niet. Maar zijn genie neemt de hoogste vlucht. De armen uit zijn omge ving, de lammen, de kreupelen en blinden, bekleedt hij met bijbelse gewaden en beeldt zo de verhalen van oude en nieuwe Testa ment uit. Zomerzegels 1956. Ter gelegenheid van het „Rembrandtjaar" is deze uitgave dit jaar ontworpen in de vorm van een aantl „Rembrandtzegels". Als voorstellingen zijn gekozen details van etsen. De Rembrandtzegels zullen verkrijg baar zijn aan de postkantoren vanaf 23 April tot en met 22 Juni a.s. en deze zegels bijven voor frankering geldig tot 31 December 1957. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland l 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bi) contracten belangrijke reductie. Ine *onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein^ idvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. ui utuyi vv vjv-a.- CV.UliVjmiovn\- - o

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1