PUROL IVOROL: De Tandpasta van standing UIT ONZE OMGEVING AXEL Ruwe Handen Angst voor pijnlijk branden van overtollig maagzuur? Niet nodig. Neem één d twee Rennies bij voorbaat... amWk> KOEWACHT OVERSLAG SPORTNIEUWS ONZE ZEEUWSCH-VLAAMSE LUCHTVERBINDING. Film-avond van de „Sabena". In „Het Centrum" alhier werd onder auspiciën van de Belgische Luchtvaartmaatschappij „Sabena" ter propagering van haar helicopterdiensten een zeer in teressante filmavond gegeven. Bij de officiële ontvangst in het restaurant der Axelse bioscoop waren talrijke burgemeesters en secretarissen van Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten tegenwoordig. Onder de verdere genodigden bevonden zich o.m. Ir. Watz, consul van België te Sluiskil, majoor van Ballegoyen de Jong, majoor Stoor vogel en luitenant Haarsma der Rijkspolitie, mevrouw Collot d'Escury, de directeur der Provinciale V.V.V., de heer Oskamp en vele anderen. Na een kort inleidend woord namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen, uitgesproken door H. A. A. Baron Collot d'Escury, kreeg de chef van de propagandadienst der Sabena, de heer Roland de Crée het woord. Deze spreker hield een interessante causerie otfer de ontwikkeling en de betekenis van de helicopter. Spr. schetste het ontstaan van de eerste (prille) plan nen in het brein van de geniale uitvinder Leonardo da Vinci, in de He eeuw, tot de uiteindelijke erken ning van de vader der huidige wentelwiek, de Rus- sisch-Amerikaanse uitvinder Igor Sikorski, welke in 1936 de eerste opmerkelijke resultaten met zijn troetel kind boekte. Het „lelijke eendje" uit de luchtvaart bewees in 1941 reeds op een zo afdoende wijze zijn bruikbaarheid, dat het Amerikaanse leger in massa deze nieuwe toestellen in licentie liet bouwen. Ge durende de oorlog in Korea en de Februari-ramp van 1953 kon de helicopter weer daadwerkelijk zijn uit zonderlijke capaciteiten bewijzen. Sedert 1950 vliegt de „Sabena" met de Sikorski- helicopters. In 1955 werd het luchtnet, dat reeds ge deeltelijk door deze nieuwe wentelwieken over West- Europa was gesponnen, uitgebreid met de dienst BrusselAxelRotterdam v.v. In het afgelopen jaar werden door de „Sabena" in totaal ruim 20.000 passagiers op haar helicopterlijnen vervoerd. Na de boeiende causerie was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Hierbij bleek o.m. dat er plannen bestaan om de helicopterdienst op Zeeuwsch-Vlaan deren in de nabije toekomst ook op andere dagen te vliegen dan de tegenwoordige vliegdag (Dinsdag). Vermoedelijk zou dan door toestellen van de ver binding Brussel—Antwerpen—Rotterdam een tussen landing in Axel worden gemaakt. Na afloop van deze leerzame verhandeling over detoestellen, die Axel zijn eerste (Zeeuwsch-Vlaamse) luchthaven bezorgden, werden diverse kleurenfilms vertoond, welke onder auspiciën van de „Sabena" waren opgenomen. De mooiste in deze serie waren wel de films „Luchtomnibus" en „De toekomst komt door de lucht". Tot slot van de officiële middagvoorstelling sprak baron Collot d'Escury een woord van dank aan het adres van de „Sabena terwijl hij de hoop uitsprak dat deze filmvoorstellingen meer begrip voor de lucht vaart zullen brengen en dat dit begrip zou leiden tot een intensiever gebruik van de Axelse helihaven. Tevens deelde Baron Collot d'Escury nog mede dat met ingang van a.s. Dinsdag het vertrek vanuit Rot terdam is gewijzigd in 17.15 uur, zodat het verblijf te Rotterdam nu bijna 2 uur langer is dan tot dusver. Des avonds was de opkomst uiteraard heel wat groter, daar deze voorstelling met de er aan ver bonden voorafgaande causerie meer gericht was op de belangstellenden en geen officieel karakter droeg. Deze bijeenkomst werd geopend door wethouder van Bendegem, daar de burgemeester in het buiten land vertoefde. Deze stelde nog eens duidelijk de be tekenis van de helicopterverbinding in het licht en sprak de hoop uit dat de dienst BrusselAxel Rotterdam v.v. eerlang ook op de beursdagen zal worden ingeschakeld en derhalve uitbreiding zal ondergaan. Ook deze propagandistische avondvoorselling werd weer ingeleid door de zeer interessante lezing van de heer de Crée, die nogmaals de ontwikkeling van het passagiersvervoer op deze wijze vanaf de prille ont wikkelingsfase tot heden ten dage schilderde en met welsprekende gegevens de volle levensvatbaarheid aantoonde. De film „Lucht-omnibus" gaf een beeld van het centrale punt van het „Sabena' -helicoptemet, de lucht haven Meisbroek bij Brussel. De openingsplechtigheden der diverse helicopter- verbindingen te Rotterdam, Bonn en Rijssel en een lange reeks van schitterende luchtpanorama's vorm den op zichzelf reeds de propaganda bij uitstek voor dit allermodernste in korte tijd zozeer gepopulariseerde luchtverkeer. Ook het luchtverkeer Vanuit België naar haar Afri kaanse kolonie de Congo, werd op deze avond in zijn volle betekenis vertoond en de exotische pracht van dit land voor het oog getoverd. „De toekomst kwam uit de lucht" was de titel van deze film, die nog door een tweetal andere kortere rolprenten werd gevolgd. GOUDEN BRUILOFT. Donderdag herdacht het echtpaar P. van Alten- Wijna wonende in de Prins Hendrikstraat het heuge lijke feit van de 50-jarige echtverbintenis. Zoals te begrijpen is ging dit niet onopgemerkt voorbij en werd in grote mate belangstelling betoond van de zijde van familie, vrienden en buurtbewoners, die zich niet alleen tot mondelinge of schriftelijke felicitaties bepaalde, maar ook tot uiting kwam in de vele in de buurt ontplooide vlaggen. De beide echte lieden verheugen zich nog in een uitstekende gezond heid, KINDERVERLAMMING. Blijkens de Nederlandse Staatscourant deed zich in de week van 26 Februari tot en met 3 Maart in onze gemeente één geval van kinderverlamming voor. DEMONSTRATIE- EN VOORLICHTINGS AVOND VAN T.I.P.-WINKELIERS. Door een vijftal T.I.P.-winkeliers hier ter plaatse en uit Westdorpe werd alhier Dinsdag in het Gezellen- huis aan de Walstraat. met medewerking van de gros- sierderij der firma Gebr. Cok uit Goes en onder aus piciën van de T.I.P.-organisatie een demonstratie- en voorlichtingsavond belegd. Door een vijftal fabrikanten t.w. Goudboon Koffie, Mulders Wijnen, Oxo Soepen, De Zaan Cacao, Hooimeyers Beschuit en Imperial Pudding werden de ten getale van bijna 300 aanwzige dames uit Axel en Westdorpe in kennis gebracht met hunne producten. Dit geschiedde door middel van een rijke uitstalling op het ruime podium, terwijl de huismoeders door de vertoning van verschillende films inzicht werd ver schaft omtrent de vervaardiging en bereiding van de producten in de moderne en hygiënische fabrieken. Hieruit kwam niet alleen vast te staan dat deze merk fabrikanten tot de meest vooraanstaande Nederlandse producenten behoren, maar tevens viel te concluderen dat bij het kopen van levensmiddelen het vertrouwen dat de consument in bepaalde artikelen stelt, een grote rol speelt. Een reden temeer, waarom de fabrikanten er bij de bereiding van hun producten alles op richten dit vertrouwen te bestendigen. Hiervan konden de huis moeders op deze avond kennis nemen. En niet alleen aanschouwelijk werden de dames door deze demonstratie voorgelicht, want alle fabrikanten offreerden ter afwisseling een proeve van hun pro ducten, zodat men ook proefondervindelijk de kwaliteit van het geëxposeerde kon testen. Ter afwisseling en aanvulling vond dan nog een gratis verloting plaats, terwijl bij het filmprogramma ook nog een aardig kluchtfilmpje voor de vrolijke noot zorgde. Al met al was dit voor onze huismoeders een aan gename en leerzame avond, die ten volle geslaagd mag heten en het was reeds na middernacht voor de aan wezigen uiterst tevreden over het gebodene huiswaarts keerden. VOOR HET INSTRUMENTENFONDS VAN „CONCORDIA". Verwijzende naar de in dit nummer voorkomende advertentie brengen wij onze lezers de tegen volgende week in voorbereiding zijnde toneelavonden van de harmonie „Concordia" onder het oog. Wij mogen vrijmoedig constateren dat „Concordia's Toneelensemble" van de plaatselijke liefhebberij-toneel groepen1 die te kust en te keur op de planken ver schijnen, veruit de beste prestatie's levert en dit ge durende een lange reeks van jaren. In dit opzicht geldt dus „goede wijn behoeft geen krans". Daarmee willen wij niets afdoen aan de andere serieus deze dilettanten* kunst beoefenende stadgenoten. Thans wordt bovendien een zeer uniek toneelstuk voor het voetlicht gebracht, dat zich afspelende in het Tyrolerland wel een zeer bijzondere sfeer heeft en deze ook vraagt. Aan de entourage en de costumering zijn zeer veel zorgen besteedt en zo kan men er zich van verzekerd houden iets aparts te zien te krijgen van het „Con- cordiaa's Toneelensemble" Laten wij dus de vele toneelliefhebbers in onze stad, die werkelijk van degelijke dilettantenkunst houden aansporen één van deze beide gezellige avonden vrij te maken voor deze veelbelovende toneeluitvoeringen. Zij steunen daarmede tevens het goede, hieraan ten grondslag liggende doel de nodige versterking van de middelen van het instrumentenfonds OPENING UITBREIDING FA. POT. Reeds geruime tijd geleden werd door de fa. Pot een flinke uitbreiding gegeven aan haar pand aan de Kerkdreef door een deel hiervan te verdiepen en dit tevens twee etages op te trekken met een fraaie ge heel glazen voorgevel. De behoefte aan deze grotere ruimte was zo groot, dat men reeds zodra alles waterdicht was begon met de opslag van meubelen in dit nieuwe stuk en zo kon eerst thans in de rustige periode na de uitverkoop de laatste hand aan deze nieuwe verkoopruimte worden gelegd.. Zoals ook uit de advertentie in ons vorig nummer bleek, is nu dus de nieuwe enige honderden vierkante meters grote verkoopruimte officieel in ge bruik genomen en speciaal de afdeling „bankstellen' heeft hier een welhaast ideale expositieruimte ge kregen. Het geheel is keurig afgewerkt en ook aan de verlichting werd de nodige aandacht besteed, zodat het hier ten toongestelde zowel bij dag- als bij kunst licht volledig tot zijn recht komt. Naast deze ook van de straat af in het oog lopende uitbreiding en modernisering, werd verder ook de af deling „moderne woninginrichting" aanmerkelijk uitge breid, doordat thans ook de bovenverdieping van het pand van de fa .Pot in de Weststraat als verkoop gelegenheid werd ingericht. Ook hier kan nu alles wat ruimer worden geëxposeerd, waardoor vanzelf sprekend de artikelen nog beter tot hun recht komen dan tot dusver. Gaarne wensen wij de ondernemer toe dat deze verbeteringen ook in betere verkoopresultaten tot uiting zullen komen. DUIZENDEN VOGELS GERED. Hoewel we nog steeds van fikse nachtvorsten kun nen „genietenen het s ochtends bij het opstaan nog lang geen voorjaar is, is gelukkig toch de barre winter geweken en het ijs uit kanalen en kreken verdwenen. De vogels leven nu ook weer op en wij kunnen hun gefluit en getjilp weer volop beluisteren. Gelukkig blijkt dat nog zeer vele vogels dank zij de goede zorgen van de mens de strenge koude hebben over leefd en wij menen daarom dat een woord van hulde en dank op zijn plaats is aan al degenen/ die zich in de strenge vorstperiode het lot van onze gevederde vrienden hebben aangetrokken. Een bijzonder woord van waardering verdienen daarbij zeker de school jeugd en diverse bakkers en landbouwers die flinke hoeveelheden vogelvoedsel ter beschikking stelden en tenslotte het corps van de Rijkspolitie dat als initiatief neemster en organisator zeker aller aller waardering verdiefflt. RIJWIELPADEN LANGS DE WEG TERNEUZEN- AXEL. Langs de provinciale weg TerneuzenAxel ligt van Terneuzen tot St. Annapolder aan de linkerzijde van de rijbaan een vrijliggend rijwielpad. Aan de rechter zijde ligt evenwel slechts een klein stukje rijwielpad, en wel in de gemeente Terneuzen. De gemeente Terneuzen heeft de provinciale water staat thans verzocht om dit stukje rijwielpad eveneens tot St. Annapolder te verlengen. De A.N.W.B. heeft met dit verzoe kzijn instemming betuigd, daar het verkeer op deze provinciale weg steeds drukker wordt, waardoor de wielrijders op de rijbaan voor het snel verkeer grote risico's lopen'. ONVAST STUUR. De varkenshandelaar De K. uit Kruiningen, die Maandagavond, ongeveer 7 uur, van de jaarmarkt te Zuiddorpe komende, via het wegtraject AxelKijkuit met zijn vrachtwagen met biggen geladen huiswaarts reed, kwam op deze weg met enige bomen in aan raking, waarna de wagen tot stilstand kwam. Alleen materiële schade was het gevolg der botsing. De politie stelde een onderzoek in naar het hoe en waarom dezer zonderlinge manoeuvre met de krul staarten-wagen. Doe gerust Uw maaltijden alle eer aan, zonder die nare vrees voor zuurbrand achteraf. Met Rennies hèbt U niets te vrezen. Eén of twee Rennies die U onge merkt water komt er niet aan te pas laat smelten op de tong, blussen direct. Nog vóór de brand kan uitbreken is ze reeds gedoofd Want Rennies falen nooit Ing. Med. GEVONDEN VOORWERPEN. Een huissleutel, Buitenweg 12 een sleutel en een wollen want, Buthdijk 8 een sleutel van rijwielslot, een blauw-witte want, een leren riem, 2 paar wollen wanten, 7 wollen wanten, een sjaal, een jongenspet, een kinderjopper, een paar grijze wanten en een rode portemonnaie, Rijkspolitiekazerneeen kinderwantje, Nieuwendijk 28 een houten meter, Kanaalkade 54 een paar kinderwanten, Wilhelminastraat 46 een kinderwant, Prins Mauritsstraat 19 een paar grijze wollen wantjes, Oudeweg 36 een kinderportemonnaie, Butthdijk 23 een bruine kinderwant, Kanaalkade 75 kinder-gymschoenen, Julianastraat 44 een bruine boodschappentas, Magrette N 29 een schaatssleutel. Prins Hendrikstraat 71); een rode1 sjaal,, Ds. Jan Scharpstraat 16 een zwart lederen portemonnaie, Nieuwstraat 21 een bruin lederen handschoen, Prins Hendrikstraat 42 een kinderschopje, Julianastraat 65 een rood wollen kinderwant, Buthdijk 25 een dan polshorloge, Wilhelminastraat 39 een zwart leder motorkap, Kanaal K 33 een gebreide sjaal, Bylocque- straat 12; een bankbiljet, Noordstraat 51. deren PREDIKBEURTEN. Zondag 18 Maart 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. van Meeuwen, van Hoek. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat). 7 uur Ds. H. C. v. d. Ent, van Werkendamberoepen predikant te Zaamslag. BRAND. Dinsdagnamiddag omstreeks 2 uur begon de sirene op het gemeentehuis te loeien, welke brand alarmeerde. Spoedig was de brandweer startklaar en begaf zich naar de plaats des onheils. De brand was uitgebroken op een stuk dor grasveld, gelegen nabij het voetbal veld. eD brand greep snel om zich heen en een veld met gespreid vlas werd door het vuur bedreigd. Ge lukkig kon de brandweer spoedig ingrijpen en werd het ergste voorkomen. De oorzaak van de brand was dat kinderen met lucifers aan het spelen zijn gegaan. Daar het droge gras onmiddellijk vuur vatte zijn zij door de schrik onmiddellijk op de vlucht gegaan. AANBOUW LINEX. Door de aannemer v. d. Poel uit Terneuzen is thans een aanvang gemaakt met de bouw van de leem- platenfabriek „Linex" te Koewacht. De fabriek zal een zeer modern en goed ingericht gebouw worden, zodat men kan spreken van een millioenenbouw. in Augustus van dit jaar zal alles kant en klaar zijn. De machines welke uit Duitsland worden geimpor- teerd zullen in Juni geplaatst worden. Voor Koewacht is dit weer een gehele vooruitgang, temeer wanneer men bedenkt dat er buiten het administratief en tecï- nisch personeel niet minder dan 60 mensen hun brood zullen verdienen. Koewacht komt op industrieal ge bied steeds meer naar voor, want ook dit jaar nog zal dit centrum van de vlasserij de grootste roterij van Nederland bezitten. BOUW VAN KLEUTERSCHOOL GEGUND. Door de gemeenteraad van Koewacht is de bora van de kleuterschool gegund aan de plaatselijke aan nemer H. Mannens. Met de bouw aan deSchoolstraai is reeds een aanvang genomen. Deze school zal en zeer modern pand worden, waarop Koewacht mn recht trots zal mogen zijn. In het najaar hoopt de bouw te hebben voltooid. De gemeenteraad heelt nu verdere plannen ook dit jaar nog tot de boira van een badhuis voor het wit-gele kuris en een ver gaderzaal over te gaan. HERBENOEMING. In de vergadering van Stembevoegde Ingelanden va: de Varempépolder te Overslag werden met algemem stemmen herbenoemd de heren J. Apers en A. dt Clerck, respectievelijk dijkgraaf en gezworene van noemde polder. TONEELAVOND. Maandagavond werd in het verenigingsgebouw tl Overslag een toneelavond gegeven met het toneel stuk „Vier jongens en een meisje", verzorgd door toneelclub van Moerbeke-Waas. Het stuk werd uit zonderlijk goed vertolkt en ook de belangstelling was uitzonderlijk goed, zodat de organisatoren1 op een ge slaagde avond kunnen terugzien. Wielrennen, CLUBKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN. Zondag a.s. zal te Koewacht de finale van het club- kampioenschap wielrennen verreden worden, uitgaande van de R.T.C. „Theo Middelkamp" te Goes. Reeds 41 renners zijn hiervoor ingeschreven. Het sport comité te Koewacht heeft zich voor dit wielersport- gebeuren met man en macht beschikbaar gesteld en zal trachten dit naar behoren te vervullen, waarmee Koewacht de primer heeft van de eerste wielerdag van dit seizoen in onze streek. V' r Voetbal. D.E.S.K.Axel. Axel, dat een verre uitreis moet ondernemen naar Brabant is dus de enige ploeg, die het buiten de provincie zal gaan zoeken om er op één na de laatste uitwedstrijd te gaan spelen- tegen een sterk op revanche belust „Door Eendracht Sterk" uil Kaatsheuvel. Nog vers ligt de indruk van de ontmoe ting bij de watertoren tegen deze ploeg in het ge heugen. Met 20 wisten de oranjehemden na een enthousiast geleverd duel de victorie te bevechten op een technisch beter spelend elftal. Het was tot dusverre een der beste prestatie's van onze stadgenoten. Wat zal het resultaat hu zijn van de strijd in Kaats heuvel Maar weinigen zullen in dit treffen winst kansen zien en wij zijn de nyping tcfegedaan dat het gezien de laatste Axelse prestatie's beslist een „huzarenstukje" zou zijn als de oranje-witten het pleit te gunnen gunste zouden weten te beslechten. In tech niek zijn onze stadgenoten zeker de minsten in deze kamp. Maar, reeds meermalen hebbenb Jonkman c.s. sombere verwachtingen met verrassende resultaten be antwoord Zodat het niet uitgesloten is, dat er bij een zich volkomen geven van het begin tot het einde misschien toch een puntje te behalen zal zijnDit kan Axel in Kaatsheuvel bereiken door een opportune partij voetbal te leveren. Met een zodanig resultaat zou de Axelse aanhang zeker in haar nopjes zijn. HulstW.V.O. Tweemaal in acht dagen tijds zich in één en dezelfde competitie met elkaar meten', komt slechts sporadisch voor. En hier geldt het twee teams die elkaar maar heel weinig toegeven en1 ook in de rangschikking elkaar bijna niets in krachtsverhouding ontlopen. In Oosterhout bleef de strijd j.l. Zondag onbeslist. Zou het, gezien de grote morele steun van de Hulsterse aanhang en het spelen in eigen omgevin. nu teveel verwacht zijn als wij de blauw-gele haan Zondag victorie zien kraaien aan het „Jagertje" Wij houden het in ieder geval op een kleine Hulsterse zege. !T3P MiddelburgInternos. Dit duel in de Zeeuwse hoofdstad zien wij als het belangrijkste treffen op deze Zondag in deze afdeling. Op eigen veld spelend moeten wij de Middelburgers in staat achten de volle buit te behalen. Maar al heeft Internos ook pas een lelijke steek laten vallen, de Ettenaren zullen wel reeds be keken hebben, dat zij door een nieuwe nederlaag defi nitief naar de middenmoot zullen afzakken. Met de groen-witten inde lift is er dus spanning en emotie in het verschiet in de strijd die Zondag de belangstelling der Middelburgers zal opvorderen. M.O.C.Roosendaal. In het treffen tussen de leiders en de staarthouders zal het resultaat wel niet twijfel achtig zijn, naar wij vermoeden. Het krachtsverschil is momenteel erg groot en de Roosendalers zijn ten enenmale niet sterk genoeg om op Rozenoord de nodige treffers in de „roos" te plaatsen, daar het speltype bijna een volledige klasse uiteenloopt. Ergo dus een zege voor de favoriete thuisclub. GoesRood-Wit. Eerlijk gezegd zien wij ditmaal in de „Ganzestad" de enige plaats waar de thuisclub het onderspit gaat delven. Goes was dit seizoen nog niet tot grootse verrichtingen in staat. Zij heeft nog maar weinig daverende dingen gedaan. De Brabanders achten wij in elk geval volkomen capabel om de volle buit in Goes in de wacht te slepen. Zo wordt het o.i. hier een wellicht niet grote zege voor de club uit St. Willebrord.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2