AXELSE COU Manifest V MENS ERGER JE NIET I WOENSDAG 2 MEI VEILIG VERKEERSDAG VOOR AXEL THERMOGENE J n. VINK De 100ste in Nederland geassembleerde D.K.W. van de band. Wrijf Kou en Pijn frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 17 MAART 1956 70e Jaargang No. 48 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. De Nieuwe Rotterdamse Courant heeft on langs een stukje belletrie weggegeven waarin op kostelijke wijze de draak wordt gestoken met de nieuwe spelling, zoals we die eigen lijk moeten gebruiken, maar die momenteel nog te hooi en pe gras zo hier en daar af en toe wordt toegepast. Hier volgt het, tot lering en vermaak van onze lezers „Op 1 Januari j.l. hebben de meeste Neder landse dagbladen de nieuwe spelling inge voerd, zöals die is geregeld in de wet van 14 Februari 1947 en haar uitvoeringsrege lingen. Tot welke soms komische consequen ties deze spelling aanleiding geeft, blijkt uit het volgende (in de officiële schrijfwijze ge stelde) verhaal, dat zonder enige moeite drie maal zo lang had kunnen worden. De criticus, die zijn werk goed doet en dus eel kritiseert moet bij tijd en wijlen voor een korte wijle de nieuwe spelling onder de loep nemen. Van nature sceptisch zal zijn skepsis over het gebrek aan logica toenemen en ten einde raad zal hij zich bedrinken aan besse- sap of vergetelheid zoeken in bessenjam ge mengd met een enkel kippeëi. Is zijn produk- tie van fouten zo groot geworden dat van overproductie kan worden gesproken, dan kan hij nog slechts, al is hij christelijk, anti- krist worden. Een ander laatste middel is rattenkruit, vooral als hij gen rattekruid in de tuin heeft geplant. Maar dan zullen onge twijfeld de verpleegsters van het Nederlandse Roode Kruis, onderafdeling van het Interna tionale Rode Kruis, hem te hulp snellen. Deze E.H.B.O.'sters, gekleed in mooie kostuums, komen immer op tijd, mits zij niet meer be hoeven te maken dan een achturendag. In het geval van onze overwerkte criticus, die moest zorgen voor een luxe vrouw met een luxeauto en die zuchtte onder extrabelasting kwamen zij te laat. Wat overbleef was een korpus en toen na een deurwaardersexploot de officier van jus titie requisitoir hield sprak hij van corpus delicti. Het pleidooi van de advocaat was niet sterk er zat geen ritme in en het geleek veel op een atleet met reumatiek. De rechter was echter een practicus en het was zeer prak tisch dat hij de begrafenis op de volgende dag, woensdag 29 februari, vaststelde. Tij dens de begrafenis regende het, zodat vele dames bescherming zochten onder eerf'tom poes en vele boeketten bloemen verlepten. Gedurende de begrafenismaaltijd aten allen een lekkere tompouce, terwijl de kelner wijn serveerde met een verrukkelijk bouquet. Het quantum wijn was groot, maar de kwantiteit van de tompouces was gering. Toch was iedereen tevreden, al was het niet de be grafenis van een miljonair. De vrouwelijke criticus is een critica en ook een hele Ka. Zij is indertijd getrouwd met een hereboer, die destijds een heren hoed had, welke hij soms afnam maar meestal ophield. Hij woont in Noordholland in een lindenlaan, zij in Zuid-Holland in een laan met lindebomen. Zijn vader komt uit Drenthe maar zijn moeder is een Drentse. Hij zegt altijd goedendag en zij goedemiddag. Als hij met zakenvrienden in de stad gaat eten spreekt hij over een diner, als zij met hem wil gaan eten heeft zij het over een dineetje. Hij is een echte jansalie, een janklaassen, geen jongen van Jan de Witt en toen zij samen eens ruzie hadden, zette zij hem de prullenmand omgekeerd op zijn krullebol. Het resultaat van de echtelijke ruzie was, dat zij een sjieke roze japon van hem kreeg, maar zij was nog niet tevreden omdat er geen rozenmotief in zat. Maar toch koketteerde zij met haar nieuwe jurk, toen het echtpaar, nadat de elektrisch gekookte kapucijners niet gaar bleken te zijn, in de stad gingen eten. Eerst gingen de echtelieden naar een lekespel kijken, maar dat verveelde hen, omdat de lekenmoraal hun ontging. Bovendien zat aan de kassa een knappe cassière, hetgeen mevrouw ver droot. Maar later kreeg zij haar revanche, want in het restaurant speelde een sextet, dat bijzonder veel sexappeal had voor de andere sekse. Alleen was de akoestiek van de zaal slecht, zodat de sirenenzang van de „lady-crooners" meer geleek op sirenegeloei, terwijl men ook de akkoorden van het ac cordeon niet kon horen. Maar te zien was er des te meer, o.m. minister Kals, die de voordelen van de nieuwe spelling probeerde uit te leggen, het- gen hij moeilijk telepathisch kon doen, om dat hij nu eenmaal geen telepaat is. En dan te bedenken dat de bedoeling was het taal onderwijs te vereenvoudigen." Wanneer wij dit spel met de taal zo gade slaan dan wekt het zeker geen herinnering aan een wel doordacht, intelligent en vol gens onwrikbare logica gespeeld schaakspel. Dan lijkt het veeleer op dat kinderspelletje waarbij de rol van de dobbelsteen beslist, wie er „in" komt en wie er wordt „afge gooid", het spelletje dat vooral als spellings spelletje zo uitermate toepasselijk de naam draagt „Mens erger je niet De processen over de in Djakarta aanhangige processen tegen Jungschlager en Schmidt en de gevangenhouding van andere Nederlanders wekken bij onderge tekenden de indruk dat de fundamentele rechten van de mens zoals deze zijn aan vaard door de Verenigde Naties, daarbij niet naar behoren worden geëerbiedigd. Nu, naar hun is gebleken, deze indruk niet slechts bij henzelf doch ook bij ande ren in en buiten Nederland is ontstaan, hechten zij er aan de Nederlandse Rege ring met de grootste nadruk de vraag voor te leggen, of het, afgezien van wat zij overigens ten deze reeds heeft gedaan, geen plicht is de desbetreffende kwestie voor een internationaal forum te brengen en hiertoe onverwijld alle voorbereidingen te treffen. Daartoe richte de Regering zich dan tot de bevoegde organen van de Verenigde Naties en make zij deze zaken op de daartoe mogelijke wijze aanhangig bij het Internationaal Gerechtshof, opdat met hoor en wederhoor -en onderzoek van alle aangeroerde en controleerbare feiten door een onpartijdige en onbevooroordeelde Rechter worde nagegaan, of inderdaad onze zo zwaar beproefde landgenoten niet volkomen onschuldig zijn. De initiatiefnemers vertrouwen dat het Nederlandse volk in al zijn geledingen en uitdrukkelijk van zijn instemming met dit streven zal doen blijken. Een briefkaart of brief met de vermelding „Ik stem in met manifest Jungschlager" is voldoende. Deze dient getekend te zijn en onder duidelijke vermelding van naam, adres en functie, gezonden te worden aan Mr. A. Goekoop, Catshuis „Sorghvliet Adriaan Goekooplaan 10, 's-Gravenhage. G. Ch. Aalders, Voorzitter van de Ver. v. Ex-politieke Gevangenen. R. P. Cleveringa, Hoogleraar te Leiden. F. J. Goedhart, Lid van de Tweede Kamer. Leonard Huizinga, Auteur. Gezina H. J. van der Molen, Hoogleraar aan de Vrije Universiteit te A'dam. K. van Rijckevorsel, Lid van de Tweede Kamer. A. Goekoop, Catshuis „Sorghvliet' Adriaan Goekooplaan 10, Den Haag. EEN VERKEERSCURSUS VOOR IEDEREEN EN EEN „KRACHTMETING IN HET VERKEER". Een actie van de door het College van Burgemeester en Wethouders ingestelde Veilig Verkeerscommissie „Axel", met Verkeer te Utrecht. Het steeds toenemend wegverkeer is de voornaamste oorzaak van het in de laatste jaren sterk gestegen aantal verkeersonge vallen. Het verkeer in 1954 heeft Nederland meer dan 1500 doden en ruim 30.000 zwaar- en lichtgewonden gekost. De materiële schade in één jaar beloopt ongeveer 150 millioen. Deze getallen nopen toch wel tot overwegen Men zal toe moeten geven dat een groot percentage van deze ongevallen veroorzaakt wordt door gemaakte verkeersfouten, welke een gevolg zijn van onverschilligheid, roeke loosheid, enz. Houdingen en daden dus, die indruisen tegen de beleefdheid en het fat soen. Fatsoen op de weg moet voor iedere weggebruiker een eerste vereiste zijn. Denk aan de slagzin van het Verbond voor Veilig Verkeer „Wees een Heer in het Verkeer" een gezegde welke het vorenstaande nog eens onderstreept. Dat de verkeersveiligheid is uitgegroeid tot een nationaal belang en ieders aandacht behoeft en verdient, getuigt de radiotoe spraak van H. K. H. Prinses Wilhclmina, waarin met ernst gewezen wordt op het gevaar van het wegverkeer en op de ver plichtingen van de weggebruikers tegenover hun medemensen. medewerking van het Verbond voor Veilig Weggebruikers zijn over het algemeen te nonchalant. Nu mogen er velen zijn, die althans geen min of meer ernstige ongevallen veroorzaken maar het aantal van hen, die dagelijks een of meer verkeersovertredingen begaan is niet gering. Ook in Axel! De burgemeester zegt in zijn jongste nieuw jaarsrede o.m., dat het publiek over het al gemeen te nonchalant is in zijn gedragingen op de weg. Er wordt niet voldoende aan dacht geschonken aan de geplaatste borden, hetgeen meermalen schadelijke gevolgen heeft" gehad. rheumatsek... om de verkeerskennis te verrijken of uit te breiden. Met deze lezingen welke gehouden zullen worden in de raadzaal van het ge meentehuis zal een aanvang worden ge maakt op Woensdag 28 Maart a. s. des avonds om 8 uur. De overige data zijn elke daaropvolgende Woensdag, dus op 4, 11 en 18 April. Tijdens deze avonden zal tevens gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen. In verband met de nodige voorbereidingen kunt U zich nu reeds voor deelname aan melden bij de kazerne van de Rijkspolitie in de Prins Hendrikstraat. In 1955 werden er in Axel 510 processen- verbaal opgemaakt dat is gemiddeld dus bijna 10 per week wegens overtredingen van de wegenverkeerswet en het wegen verkeersreglement, waaruit wel blijkt dat het nodig is, dat het publiek meer aandacht be steedt aan de voorgeschreven maatregelen. Twee ongelukken kwamen er in 1955 voor met dodelijke afloop bij twee botsingen kwamen ernstige gewonden voor en bij zes gevallen licht gewonden. In 32 gevallen ont stond meer of minder belangrijke materiële schade. Binnenkort een gratis verkeerscursus. De door het college van burgemeester en wethouders ingestelde Veilig Verkeerscom missie heeft dan ook gemeend om tot ver betering van de toestand op verkeersgebied te geraken door het organiseren van een verkeerscursus. De groepscommandant der Rijkspolitie al hier, opperwachtmeester L. A. Fluit, heeft zich bereid verklaard in een viertal lezingen deze cursus te leiden. Gesproken zal dan o.m. worden over de gedragsregels voor alle weggebruikers, de verkeersborden, de voorrangsregels, ver keerslichten en -agenten. Deze serie lezingen wordt gratis gegeven, zodat ieder van de geboden gelegenheid gebruik kan maken Woensdag 2 MeiVeilig Verkecrsdag. In aansluiting en als sluitstuk van deze verkeerscursus zal er op Woensdag 2 Mei een Veilig Verkeersdag georganiseerd wor den met medewerking van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht. Door de voorzitter van deVeilig Verkeers commissie alhier, dr. C. A. Schiltman, zal op die dag aan de schoolkinderen van de drie hoogste klassen der vier lagere scholen, de Veilig Verkeersdiploma's worden uitgereikt. Uiteraard zullen hierdoor de kinderen medio April geëxamineerd worden voor het prac- tische schoolverkeersexamen. Na deze uitreiking zullen enkele verkeers- filmpjes, speciaal voor de jeugd, worden getoond. Des avonds om 8 uur wordt een speciale avond voor de volwassenen belegd in „De Stadsherberg", Weststraat 1, waarvoor het navolgende programma is samengesteld Opening door de voorzitter van de plaat selijke commissie causerie door een afge vaardigde van het Verbond voor Veilig Verkeer enige verkeersfijms hersen gymnastiek op verkeersgebied. Om het programmapunt „hersengymnas tiek" ten volle te doen slagen, zullen zich van te voren twee ploegen van 4 of 6 per sonen beschikbaar moeten stellen. Dezerzijds wordt hier gedacht aan b.v. de plaatselijke buschauffeurs tegen een team van garage- personeel. Deze hersengymnastiek zal niet alleen leerzaam zijn, maar voor de deel nemers wordt bovendien voor de winnende partij een prijs van 25.— beschikbaar ge steld. terwijl de overigen een alleszins aan trekkelijke troostprijs van 10.ontvangen. Wie voor deze „krachtmeting in het verkeer" interesse heeft, kan zich hiervoor ook op geven bij de kazerne van de Rijkspolitie. Verwacht wordt dat óók U deze actie zult steunen door Uw opkomst, waardóór U tevens een steentje bijdraagt voor de ver betering van de verkeersveiligheid. weg met ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2.C0 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel. Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTÏNTIEPKIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie, tar «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleizu ldvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. ff 11 Uw tergende winterkwaal legt t af tegen de weldadige warmte Can de pijnstillende Thermogène. Dezer dagen is in het Nederlandse as- semblagebedrijf van de D.K.W. in Sas- seivheim de 100ste wagen van de band gekomen. De wagens worden geheel in ons land geassembleerd door personeel, dat ongeschoold is aan genomen en in de fa briek wordt opge leid. Binnen enkele maanden hoopt men een productie te be reiken, die aan de gehele binnenlandse vraag kan voldoen. Op de fotoNog een laatste grondige inspectie en de 100e is een feit.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1