AXELSE COURANT Ben Courion: de Leeuw van Israel „Goed kamp 1956" De moderne woninginrichting Voor vlijtige handen J. n VINK frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 10 MAART 1956 70e Jaargang No. 46 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! „LIEVER VREDE, MAAR EEN OORLOG ZULLEN WE WINNEN (Van onze reiscorrespondent) SEDE BOKER - De woestijn is nog groot t droog en heet en we moeten drie uren rijden voor we in Bersheba zijn, de jonge hoofdstad van Negeb, in het uiterste zuiden van Israël, dicht, veel te dicht bij de Egyptische grens. Overal heerst een vermoei ende bedrijvigheid plantages, fabrieken, mijnen en nederzettingen zijn uit de grond geschoten in de kunstmatige oases, die spoedig zullen samenvloeien tot één vrucht baar en rijk gebied. We vragen de weg aan een klein jongetje, nauwelijks acht jaar. Daarna animeren we het gesprek en veelzeggend, tekenend voor de standaardmening van de Joden is zijn uitspraak „Als ik groot ben, zal er geen woestijn meer zijn. Dan zullen re overal bomen groeien en we zullen grote tuinen maken arbeiders hebben meer gedaan dan alle Jood se congressen in de vijf werelddelen. Dit is het enige zionisme, dat ik kan er kennen. Al het andere is tijdverspillend amu sement". Hij ondertekende met Ben Gourion. In 1914 raakte hij in gevangenschap van de Turken. Uitgewezen vond hij asyl in de U.S.A., waar hij behalve rijke Joodse orga nisaties ook zijn vrouw ontdekte, toen nog een jong, knap verpleegstertje, Paula Mun- Van landarbeider tot staatsman. Meter voor meter bekampen de twee mil lioen bewoners van de Joodse staat thans de Negeb. Terwijl hun soldaten de wacht houden aan de grenzen, rukken de arbeids- eenheden steeds verder op. Buitenlandse waarnemers staan versteld van het tempo. Ze zijn verrast door de moed, die dit volk kan opbrengen ze staan versteld over de prestaties, welke er de laatste jaren zijn ge leverd. Maar bij de zestig millioen omwo nende Arabieren gaan bewondering en angst hand in hand. Is het toeval, dat Ben Gourion op de stoep van Egypte woont in Sede Boker Hij ontvangt ons zonder plichtple gingen, zonder dat we antichambreren en samen lopen we naar de prikkeldraadver sperringen. In de verte zien we de Egyp tische troepen De weg van Ben Gourion. Vijftig jaar geleden, in 1906 ontscheepte een lekke vrachtschuit clandestien een hand vol Joden in Jaffa. Onder hen bevond zich de toen twintigjarige David Green, de latere Ben Gourion. Opgevoed in een milieu van socialistisch georiënteerde Joden voelde hij zich sterk aangetrokken tot het zionisme. Tijdens de progrom van 1905 moest hij uit Polen wegvluchten en na eindeloze omzwer vingen kon hij zich ten slotte in Odessa in schepen. Zijn droom om het beloofde land te zien en er een nieuw vaderland voor de Joden mee te bouwen zou verwezenlijkt wor den. Hij weigerde in Jaffa te blijven en nog dezelfde dag trok hij te voet verder naar het werkkamp Peta Tiqvah. „Ik was toen nog erg jong," zegt de grijs aard. „Kijk maar eens naar deze foto. Maar ik bezweer u, dat mijn hart die eerste nacht vreemd klopte. Soms dacht ik, dat mijn hart het geluk niet zou kunnen verwerken." Begonnen als landarbeider» Rustig vertelt hij ons zijn verhaal. Hij be gon als landarbeider. De lichamelijke in spanning kon hij ternauwernood opbrengen en des avonds viel hij doodmoe op het stro bed. Aangetrokken door de sociale en poli tieke organisaties stichtte hij in Rishon het eerste landbouwsyndicaat. Ten slotte komt hij in Sereja, in Galilea, waar hij zijn eerste aanval opent op vele Joden in het bbuitenland, zich zionisten noe mende zonder dat ze een inspanning over hebben voor het beloofde land. Hij schrijft er over naar zijn vader en om te tonen, dat hij alles wil offeren, retourneert hij de tien roebel, die hij daags tevoren van hem had ontvangen. Overtuigde zionisten. „Hier in Galilea beleefde ik de gelukkigste periode van mijn leven temidden van een klein groepje overtuigde zionisten. Rond me heen werd Engels gesproken. Pools, Rus sisch, Arabisch, Frans, Hebreeuws, Ar meens, etc. We woonden in hutten en slie pen op stro. Toen kwam er iemand uit Jaffa, een vertegenwoordiger van het nationale fonds. We kregen een terrein toegewezen vlak bij Um-Juni, dat we gezamenlijk zou den bewerken ieder koos zich een taak in ons collectieve wereldje Ben Gourion bladert in het album en toont ons een andere foto. „Toen was ik soldaat. In 1908 keerde ik namelijk even te rug naar Polen om de militaire dienstplicht te vervullen. Ik vreesde, dat mijn vader an ders moeilijkheden zou krijgen. Maar het heeft niet lang geduurd. Acht dagen later kneep ik er tussen uit om weer terug te gaan naar Palestina David Green werd toen geroepen om lei ding te geven aan het door hem gestichte vakverbond en tevens werd hij belast met de redactie van een weekblad. Hij schreef in zijn eerste artikel „Acht maanden geleden stond ik hier op een bodem bedolven onder stenen, rotsblokken en doornen. Nu zie ik er Europese huizen en huisjes, werkplaatsen en knap geploegde akkers. De Hebreeuwse w'ies. Zijn huwelijksgeschenk is deverklaring van de Engelse staatsman Balfouw, dat de Joden een nationaal tehuis zullen krijgen in Palestina. Nauwelijks zijn de wittebroodsweken voorbij of hij neemt dienst in het 39ste bataillon der Royals Fuseleers van het En gelse leger. Hij vertrekt als korporaal in de hoop zijn land te bevrijden van de Arabieren. Onmiddellijk na het staken der vijande lijkheden is hij weer in het beloofde land. Hij lanceert het ene appèl na het andere en poogt de werkers te binden. Overal zoekt hij geld om het Joodse tehuis op te bouwen. Hij is nu al een van de grote mannen ge worden met een beroemde naam Ben Gou- fion. In 1938 kiest hij de moeilijkste, maar enig juiste weg. Hij verdeelt zich tussen Londen als lid van het Joodse agentschap, een officieel lichaam dat de Britse regering moet bijstaan in het uitoefenen van het man daat over Palestina en tussen Jeruzalem, waar hij het Joodse volk vertegenwoordigt. Moeilijke en zware jaren. Nu komen er moeilijke en uiterst zware en moedig is. jaren. Telkens schijnt het Joodse tehuis aan een zijden draad te hangen en de Britten maken geen haast met het inlossen van de boodschap van Balfour. Maar dan tenslotte op 14 Mei 1948 om vier uur in de prille morgen leest hij voor een honderdtal geno digden te Tel Aviv de onafhankelijkheids verklaring voor. „Ons land zal Israël heteh." Gelijktijdig breekt de oorlog uit met de om liggende Arabische staten. De verantwoor delijkheden stapelen zich nu op het hoofd van David Ben Gourion. Hij wordt grijs en geregeld moet Paula hem van zijn werktafel wegslepen. Hij bezoekt de tropen. Hij tele foneert, schrijft, dicteert, reist en werkt dag en nacht. Van alle kanten komen nu de nieuwe immigranten toestromen. Het handje vol wordt een volk, dat nu twee millioen zielen telt. En steeds komen er nog anderen. Ze moeten vrijwel altijd worden omge schoold, hetgeen de jonge staat per persoon op tienduizend gulden komt te staan. De fi nanciële zorgen zijn nu groter dan ooit. Maar, Israël heeft crediet, omdat het werkt RECORD-AANTAL EXPOSANTEN GEEFT VEELZIJDIGE VAC ANTIE VOORLICHTING OP A.N.W.B.- KAMPEERTENTOONSTELLING. De vierde A.N.W.B.-tentoonstelling „Goed Kamp" zal in dit jaar in Den Haag ge houden worden op 6, 7, 8 en 9 April. De expositie, die voornamelijk beoogt de zich steeds uitbreidende schare van kam peertoeristen en caravanners aan het begin van het seizoen een zo volledig mogelijk overzicht te bieden van hetgeen er op het gebied van tenten, kampeerwagens, kampeeruitrustingen, -kleding etc. aan de markt komt, wordt gehouden in de beide Houtrusthallen en op het bijbehorende buitenterrein en zal een totale oppervlakte van 23000 vierkante meter beslaan. kamperen, voetkamperen, etc. de tentoon stelling zal completeren. Zo zullen dus de Houtrusthallen herscha pen worden in een sfeervol „parkdécor dat de bezoeker de gelegenheid zal geven zich De gehele Nederlandse tentenhandel zal er acte de présence geven 22 individueel exposerende firma's tonen een enorme ver scheidenheid van tenttypen en bijbehorende kampeerbenodigdheden, terwijl bovendien de Broederschap van Nederlndse Tentenmakers met een collectieve inzending, welke nog eens 16 firma's omvat, op „Goed Kamp aan wezig zal zijn. Voorts zullen alle in Nederland gebouwde of geimporteerde caravanmerken op de ten toonstelling geëxposeerd worden. In afwijking van vorige jaren zullen ook op de binnententoonstelling tenten van de op de buitententoonstelling exposerende fir ma's opgesteld zijn, zodat men bij ongun stige weersomstandigheden zich ook binnen een zo volledig mogelijk tentoonstellingsbeeld vormen kan. Hiertoe wordt in de Houtrust hallen een imposante groenstrook aange bracht, die het publiek in staat zal stellen de aantrekkelijkste tentinzendingen in een passende omlijsting te bekijken. In een groot deel van de overige binnen- stands zal men zich' kunnen oriënteren om trent kampeermeubels, kooktoestellen, tent verlichtingen, luchtbedden, wasbakken '2elfs opvouwbare wastafels matrassen van schuimplastic en schuimrubber, rugzak ken en andere bepakkingen, vacantie- en kampeerkleding alsmede schoeisel, kampeer- levensmiddelen als ook ka.mpeertechnische artikelen, zoals oploopremmen voor cara vans, auto-imperiaals etc. Er zal een afdeling zijn gewijd aan de toeristische voorlichting in het algemeen en aan de voorlichting omtrent het kamperen in het bijzonder, waarbij de A.N.W.B. uiter aard een belangrijke rol speelt. Voorts exposeren in deze afdeling de toe- xistenbureaux van verschillende Westeuro- pese landen, de Ned. Reisvereniging, de Ned. Chr. Reisvereniging, de N.T.K.C., de Stichting Zuid-Hollands Landschap, het Na tionaal Park „De Kennemerduinen", het Na- tuurfonds, het Werkcomité Natuurbehoud en Recreatie, het Centraal Werkcomité Va cantie, de Ned. Padvinders, de Jeugdorga nisaties, enz. In dit kader zal onder auspiciën van het Werkcomité Natuurbehoud en Recreatie een 800 m2 gróót bos- en heidecomplex met zandverstuiving worden aangebracht, waar van Staatsbosbeheer, de Grontmij. en enige andere natuurbeschermingsorganisaties de uitvoering op zich hebben genomen. De noodzaak tot het behoud van de natuur ten behoeve van de recreatie zal hier op zeer suggestieve wijze in beeld worden gebracht. De Orkava, de organisatie van exploi tanten van kampeerbedrijven en vacantie- oorden, zal voorts een model-bungalowbe- drijf inrichten, terwijl ten slotte een groot park met demonstratiekampen op het ge bied van autokamperetA, caravanning, fiets- in een aantrekkelijke omgeving een afgerond beeld te vormen omtrent de mogelijkheden, welke de Nederlandse buitensportindustrie en -handel hem met betrekking tot de va- cantiebesteding bieden. Enige malen per dag zal ten slotte een uitgebreide show van vacantie- en kampeer kleding plaats hebben, terwijl eveneens op bepaalde tijdstippen het A.N.W.B.-kam- peerforum de weetgierigen antwoord zal geven op alle vragen omtrent kamperen en caravanning. Met een recordaantal van 114 exposanten gaat deze grootste kampeerentoonstelling van Europa op 6 April a.s. haar poorten openen om ongetwijfeld vele tienduizenden bij het bevredigen van hun vacantieverlan- gens van voorlichting te dienen. Er zijn geluk kigen, die woon ruimte toegewe zen krijgen en zich dus gaan in richten, maar er zijn minstens zo vele waarvan de inboedel, nu de kinderen groter zijn, hard aan vernieuwing toe is. Tot beide ca tegorieën zouden wij willen zeg gen de Neder landse industrie maakt over het algemeen ge sproken pro ducten die zich hebben aange past aan de snelle ontwikkeling in de wo ninginrichting. Maar kies uw meubilering en stoffering bewust. Waaraan te denken 1 Deel de woonruimte op de juiste wijze in. Zet niet te veel neer en hang niet te veel op. Stap eens af van het traditionele ameuble ment en koop de onderdelen los. In de mo derne woning is zelden plaats voor dressoir, boekenkast, theemeubel of zware bergkas- ten, daargelaten nog dat er bij plaatsing van grote stukken aan de wanden dode hoeken komen die geen nut hebben. Denk eens aan de combinatie-meubelen. Naar behoefte kan men aan- of opbouwen. Er is dan één wand die ruimten bevat voor servies- en tafel goed, glaswerk, boeken, berging, radio enz. De diepte van die wandberging loopt van 40 tot 6 0cm. U kunt uw eigen fantasie laten spreken bij de samenstelling en houdt de rest van de kamer dan, zonder dode hoeken, over voor de andere delen van uw woning inrichting. Er zijn verschillende Nederland se fabrieken die van die losse elementen vervaardigen. Maak uw keuze pas, wanneer u uw woon ruimte kent. Verloofde paren, koopt dus niets voordat u weet hoe u komt te wonen. Neem geen grote pompeuze meubelen in een kamer van 4x4, doch een aardig modern meubel, strak van lijn, dat in vele uitvoe ringen ook in rotan te koop is. Geef door uw keuze van stoffering in harmoni- eerende kleuren, een eigen sfeer aan uw interieur en let vooral op kwaliteit. Uw wo ninginrichting moet langer mee dan een paar jaar. Wie reikt de helpende hand We kunnen niet alles alleen, voorlichting moet er zijn. Wendt u in eerste instantie tot een goede zaak en laat u adviseren. Ga niet over één nacht ijs, maar steek uw licht ook eens ergens anders op, heb er als u wat afgelegen zit eens een reisje voor over, ga te rade bij uw vrouwenvereniging of een andere voorlichtingsinstantie het zal de moeite lonen. Er gaat immers niets boven een huis dat een tehuis is, waar men zich behagelijk gevoelt ent ot rust komt. Zoek het in de vorm en in rust gevende eenvoud, ook door het kiezen van de juiste kleuren. Ook in de slaapkamer is men niet meer aangewezen op de linnenkast, de kolossale bedden en nachtkastjes. Door nieuwe con structies zijn de moderne bedden heel wat minder zwaar geworden en een speciale bergwandoplossing is ook hier mogelijk. in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVffiTENTlEPKIJS: 8 cent per m m. Bl] contracten belangrijke reductie. Iuf» «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. ldvertentlën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. v,-„ - O

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1