AXELSE COURANT Jaarvergadering Z.L.M. Vermogen JJ.VINK Handen en Lippen ruw? Frankering bi) abonnement. Axel ZATERDAG 3 MAART 1956 70e Jaargang No. 44 O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. KRING AXEL RHEUMATIEK... AXEL VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Lotte nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. ea Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVEKTFNTIEPKIJS: 8 cent per m m. Bi] contracten belangrijke reductie. Inr «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein, idvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. Dinsdagnamiddag had in „Het Centrum de jaar lijkse algemene ledenvesgadering plaats van de Kring Axel ter Z.L.M.welke bijeenkomst onder leiding stond van de Kringvoorzitter, de heer Abr. Haak te Zaamslag, die na de verwelkoming van de talrijk op gekomen leden de volgende openingsrede uitsprak Mijne Heren, Het is mij een groot genoegen U te kunnen mede delen, dat de financiële toestand van onze kring goed is en ondanks de stijgende kosten hopen wij wederom met hetzelfde bedrag rond te komen. Ook kan ik U mededelen dat het ledental weer be langrijk gestegen is in alle afdelingen, waardoor het ledental van onze kring de 500 benaderd. Als voor zitter van de Kring zeg ik alle afdelingsbesturen har telijk dank voor dit bereikte resultaat. Wij hopen dat de nieuwe leden zich spoedig bij ons thuis zullen voelen en ik geef U de verzekering dat het bestuur van onze kring alles zal doen wat mogelijk is om hun belangen te behartigen. Met de aansluitingen van de onrendabele gebieden aan het electriciteitsnet gaat het veel te langzaam. De aansluitingskosten zijn zo hoog dat het practisch niet te betalen is. Als ik goed ingelicht ben wordt er aan e enreqeling gedokterd om deze mensen te helpen. Wij zullen blijven aandringen tot aansluiting voor hen een feit geworden is. Tot mijn spijt is de prijs van de tarwe en suiker nog niet officieel bekend. Het moet wel in de bedoe ling liggen om met dezelfde prijzen uit te komen als vorig jaar, vermoedelijk iets verhoogd door de nieuwe loonronden. Dat het bekend maken van de prijzen veel te laat is, daar zullen wij het wel over eens zijn. Ik wil dan ook niet nalaten om daarover mijn teleur stelling uit te spreken. Vertrouwelijke mededeling over de prijs der suiker bieten. De uitgiften van bedrijven in de Braakman is voor onze jonge boeren die op een bedrijf zitten wachten op een teleurstelling uitgelopen. Niemand uit onze streek heeft daar een bedrijf gekregen en als ik goed ingelicht ben zullen er weinig of misschien wel geen bedrijven meer worden uitgegeven en zullen de overige gronden gereserveerd worden voor herverkavelings- gebieden. In de N.O.-polder is het voor de onzen ook op een mislukking uitgelopen. U zult zich afvragen Hoe komt dit Dit komt door de innundatie van Walcheren en de grote overstromingsramp van 1953 toen Schouwen-Duiveland, Tholen en verschillende andere gebieden zo zwaar getroffen werden. Door al deze omstandigheden zijn vele gronden her- verkaveld en kleine bedrijven samengevoegd, wat tot gevolg had. dat verschillende boeren die hun gron den hebben ingeleverd een bedrijf hebben gekregen in de N.O.-polder Er zitten zoveel Zeeuwen in die polder en nu komen er geen meer bij, dus daar is ook geen plaats voor jonge boeren uit Z.-Vlaanderen. Nu wordt er ook steeds aangedrongen op inpolde ring van het Land van Saeftinge. Volgens des kundigen zijn de gronden rijp. Wij hopen dat de in poldering spoedig een feit zal worden en dat daar dan plaats zal wezen voor verschillende jonge boeren, uit onze streek. Het Deltaplan getuigt van moed en durf, een werk dat ieders bewondering heeft is voor verschillende de len van onze provincie zeer belangrijk. Of het ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen van belang is menen wij te moeten betwijfelen. De positie van de veren over de Schelde is kort geleden breedvoerig door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en door de voorzitter van de afdeling Axel der Z.L.M. besproken. Hier kan ik kort over zijn door U mede te delen dat ik mij daar volkomen bij aansluit. Deze toestand is hopeloos en onhoudbaar en de schade aan het bedrijfsleven onberekenbaar. Somtijds komt bij mij de stoute gedachte naar voren behoort Zeeuwsch-Vlaanderen ook nog bij Nederland. Over de oogst van het afgelopen jaar is uitvoerig in de afdelingen gesproken en in de plaatselijke bladen verslag van uitgebracht. Daarom wil ik hier kort zijn met de mededeling, dat de opbrengsten van vele pro ducten goed te noemen waren, maar de prijzen van verschillende producten slecht. De weersgesteldheid was goed wat tot gevolg had dat ondanks de krappe arbeidsmarkt alles op tijd is klaar gekomen. Alles bij elkander een jaar dat tot volle tevredenheid verlopen is. Hopende dat wij aan het eind van dit jaar hetzelfde kunnen zeggen. Dit wens ik U allen toe. Hierna bracht de secretaris-penningmeester, de heer M. Boogerd te Zaamslag, een gedegen, doch bondig jaarverslag uit over 1955 dat zich in grote lijnen refereerde aan de openingsrede van de voorzitter. Dit zeer verzorgde overzicht releveerde de welge slaagde cursus voor onkruidbestrijding vanwege de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen. Van wege deze dienst zijn twee cursussen gegeven, n.l. te Axel en te Zaamslag. Ook hierin werd nogmaals het traineren inzake de onrendabele gebieden geaccentueerd, terwijl ten slotte nog eens de achterstelling van de landbouw bij de stad aan een critisch oordeel werd onderworpen. Door de heren J. Dieleman-Riemens en P. Haak Jz. te Hoek die de financiële commissie vormden werd bij monde van laatstgenoemde rapport uitgebracht van de bevindingen van het onderzoek van kas en besiheiden van de secretaris^penningmeester. Alles was in orde bevonden, waarna de heer Boogerd voor zijn beleid werd gedechargeerd. Bij de periodieke bestuursverkiezing werd de voor zitter, de heer Abr. Haak met nagenoeg algemene stemmen herkozen als zodanig. Desgevraagd door de 2e voorzitter, de heer J. de Regt, verklaarde de heer Haak zijn herbenoeming opnieuw zich gaarne te laten welgevallen met dank voor het bij vernieuwing in hem gestelde vertrouwen. Na de pauze gaf de voorzitter het woord aan de algemeen voorzitter der Z.L.M., ir. M. A. Geuze, die inmiddels ter vergadering was gekomen en die zou spreken over de invloed der internationale verhou dingen op de Nederlandse landbouw. Ir. Geuze deelde echter mede in de keuze van zijn onderwerp te zijp veranderd en te zullen spreken over DE LANDBOUW IN EEN VERANDERENDE WERELD. Ofschoon Nederland wat de akkerbouwbedrijven betreft nog steeds aan de spits staat, zo begon de algemeen voorzitter zijn rede, is het wel voor ieder duidelijk dat de vooruitgang ten onzent niet zozeer meer kan opvallen als in landen die bij ons in ont wikkeling op dit gebied ten achter zijn. Spr. bezigt hier het voorbeeld van bergbeklimmers van de Hima laya, die zich tot op de geweldige hoogte van 8000 meter hbben weten op te werken en nu het laatste maar ook he meest moeilijke en gevaarlijke - stuk nog voor de boeg hebben. Elk zal gevoelen dat het voor deze heel wat moeilijker zal zijn dan voor andere bergbeklimmers, die zich b.v. nog maar op 6000 meter hoogte bevinden, om nog vooruit te kmen en hoger te stijgen naar de topMet deze beeldspraak be doelde spr. o.a. Frankrijk, dat sinds 1946 zijn positie van importerend land heeft prijs gegeven voor die van exporteur van tarwe, aardappelen enz. Zelf voor ziet het zich nu van pootgoed en steekt andere landen naar de kroon. De zorg voor de bodem. Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting van de perma nente zorg en de behoeften voor onze bodem met de vereiste ingrediënten zoals kali, fosfor, stikstof en kalk. Hij wijst op het bekende gezegde dat „Kalk rijke ouders, maar arme kinderen maakt Zo is het ook in werkelijkheid. De ouders hebben geprofiteerd van deze organische stof, die cpgebruikt zijnde nu doord de kinderen op ander ewijze moet worden toegediend om tot goede resultaten te komen. De bodem is voor de agrarische stand tot heden toe de hoofdzaak geweest. Van onze gronden die wij^ sinds honderden jaren bebouwen vergen wij voortdurend meer. Als onze grootvaders 3000 kg. tarwe oogstten brengen wij het graag tot 6000 kg, doch als wij twee maal zoveel aan de bodem onttrekken dienen wij ook tweemaal zoveel te geven. Spr. wees op de resultaten van het landbouwkundig onderzoek van de bodem. De betekenis van de stalmest mag ondanks jaren lange verwaarlozing dan ook niet worden onderschat Vooral niet sedert wij ons vee krachtvoer toedienen, dat via de koeienmagen zoveel bijdraagt tot een goede bemestingsbron. Ook magnesium is een element waar mede voor het gebruik op onze lichtere gronden ge rekend moet worden. Geconcentreerde meststoffen. Hierbij noemde spr. de toepassing van fosfaat-am- mon-salpeter dat ook een paar gulden voordeliger en zeer doeltreffend is. De jonge kiemplanten tonen zich steeds dankbaar bij toediening van een supergift. Bij de tuinbouw dienen wij te rekenen met de veel op elkaar volgende oogsten en de klimatologische om standigheden die alle oorzaken zijn van zeer ver schillend reageren. De in Amerika zoveel in zwang zijnde rijenbemesting heeft in ons land geen geweldige indruk gemaakt. Dit is in hoofdzaak ook toe te schrijven aan het feit dat hier te lande heel andere omstandigheden een rol spelen en de regenhoeveelheid ten onzet nogal meevalt. Toekomstige waterbeheersing. In verband met het Deltaplan wees spr. daarna op het z.i. zo onmisbare element voor de landbouw dat het zoetwater vormt, al heeft men daarbij de veilig heid als primair gesteld. Voor de landbouw, die met zijn resultaten weer veel goed zal moeten maken, is in verband met de verzilting het zoetwoater in het agra risch bedrijf een levensbelang. Het water is het bloed voor de landbouw. Spr. heeft aan de Vereniging van Ned. Gemeenten een prae-advies uitgeschreven en dit dan ook als motto gekozen en constateert dat wij het zoetwater in de toekomst zullen moeten reguleren naar de zoetwater bekkens ten behoeve van die gebieden die gebieden die van water verstoken zijn. Zoveel mogelijk zal men dus ook voor de poldergebieden moeten gaan reserveren. Het spuiten. Van jaar tot jaar wordt dit werk, zo van uitermate groot belang voor de bestrijding van allerlei ziekten en kevertjes meer intensiever door middel van het voor de chemische onkruidbestrijding daarbij aange wende verdunningswater, waarbij terdege dient te wor den opgelet, dat wij behalve de zwam die wij willen bestrijden niet eeni heleboel anders, dat wij niet willen bestrijden, schade, toebrengen waardoor het biologisch evenwicht verstoord wordt. Daarom vracigt men elkaar in de fruitteelt welk spuitschema m<;n volgt. In dit opzicht is er wel een grote evolutie merkbaar daar men •zich voorheen tot aardappelen bi «perkte maar thans ze er vele gewassen qp deze wijze met diverse preparaten behandeld. Even als vroeger epidemies die de bevolking van hele steden en dorpen decimeerden, terwijl andere als het ware daarvoor immuun bleken, is ook de reactie en het gesorteerde effect zeer verschillend en vaak sterk uiteenlopend. In dit verband wees hij op de bestrijding van de luizenplaag tijdens de Koreaanse oorlog, waarbij men soms voor de meest verbijsterende verrassingen stond en er soorten schenen te bestaan waarop de beproef de bestrijdingsmiddelen als D.D.T. hoegenaamd geen vat hadden. Doch de wetenschap versaagt niet zo licht en zo staan ons nog tal van nieuwe dingen te wachten, ook op dit gebied, die ons voldoende fosfor en stikstof zullen leveren. Rassen veredeling Wat de mogelijkheden van rassenveredeling betrof nam de algemeen voorzitter achtereenvolgens nog de mais-, rogge en bietenteelt onder de loupe. De in Denemarken bereikte technische resultaten leidden tot een hoger suikergehalte en zo is hte ook reeds voorgekomen dat b.v. door bestraling merkwaardige uitkomsten werden verkregen en men waarnam dat de natuur als het ware een schok had veroorzaakt bij aardappelen, waarbij men een volkomen afwijkend ras en kleur constateerde. De atoomwetenschap die eigenlijk nog in de kinder schoenen staat kan ten goede en ten kwade worden aangewend en het is zeker dat de toekomst op dit gebied nog geweldige perspectieven zal openen. In Engeland is men voornemens een vijftal atoom-cen trales te bouwen en het is nog met geen nauwkeurig heid te bepalen tot welke resultaten men in dit op zicht zal komen. Zeker is echter dat wij staan aan het begin van een nieuwe industriële revolutie. Vroeger opperde men de vrees dat men door de machine s zonder werk zou geraken. In werkelijkheid zijn de toestanden door de voortgeschreden mechanisa tie veel verbeterd. Fantastische mogelijkheden werden vervuld en de vervanging der menselijke spierkracht leidde tot ongedachte resultaten. eD vooruitgang der techniek kan nog geweldige zegenrijke gevolgen in de vorm van gestegen welvaart brengen. De landbouw moet zijn taak in deze veranderende wereld verstaan, zo besloot spr. zijn interessante redevoering. Na een korte pauze werden door een viertal leden vragen gesteld op agrarisch gebied, voor het merendeel in verband met deze redevoering, waarbij o.a. de prijsverschillen voor de bieten tussen Groningen en Zeeland in het geding kwamen en door ir. Geuze werden toegelicht. Eén van zijn conclusies bij deze gedachtenwisseling was o.a. ook nog dat het de landbouw in een industrieel land als regel beter gaat dan in een zuiver agrarisch gebied. Na de sluiting door de voorzitter werden de ten getale van ruim 90 opgekomen leden genodigd aan een gezellige en welvoorziene koffietafel, waar nog eens kon worden „nagekaart" over het belangwekkende onderwerp dat deze middag was behandeld. Een interessante film, door amateurs vervaardigd, die o.a. de landbouwtentoonstelling te Kloosterzande en het lev enop en om de boerderij weergaf besloot deze goede namiddag-vergadering van de Kring Axel der Z.L.M. Uw tergende winterkwaal legt t af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. UIT ONZE OMGEVING De reacties daarop van het direct in de greep van aandacht en spanning gebrachte gehoor leverden het bewijs. Guus Hermus en Magda Janssens leverden als de twee hoofdfiguren kostelijke creaties, maar hun onderling gekibbel toont in de beide eerste tonelen, dat zij beiden immuun zijn voor de bedoelingen van een excentrieke, ongehuwde „babbelkous" die hen tot wanhoop brengen. De dramatische noot komt echter, wanneer een jong meisje, dat het slachtoffer is geworden van een onver laat, die dominee reeds vanaf zijn eerste contact met de dorpelingen heeft leren kennen, op een donkere avond haar nood op de pastorie komt klagen. Dit wan hopige meisje ontmoet op de terugweg naar huis haar laffe verleider in gezelschap van een ander meisje, waarbij zij ontzet de rijweg opsnelt en wordt over reden. De dood is het gevolg. eD justitie bemoeit zich met het geval, doch slaagt er niet in de ware veroorzaker van dit vreselijke leed te ontmaskeren. Het bewijs van zijn schuld wordt niet geleverd en de rechtvaardige en edel voelende jonge dominee heeft een heftige zielestrijd te voeren met zichzelf. Wanneer het onderhoud met de laaghartige schelm tot een heftige scène leidt, fingeert deze door een ge wetenloze ingeving een spectakel, waarbij hij om hulp roepend een gedeelte van het huisraad vernielt, onder het voorgeven dat de dominee niet nader te kwalifi ceren bedoelingen met hem zou gehad hebben. Alsof het zo zijn moest, komt juist op dat heilloze moment de teleurgestelde aanbidster, die een tas had vergeten, ten tonele. „HET NIEUWE COMEDIA" BRACHT „VALS BESCHULDIGD". Een stuk van dorpse levenswerkelijkheid. Vergeefs speurden wij in onze herinnering van tien tallen jaren naar een beter en gaver gecreëerd stuk, dan het spel in drie bedrijven van de Engelse auteur Philp King, dat hier ter plaatse als waardig slot van het toneelseizoen door de Z.V.U. op Zeeuwsch-Vlaam- :se bodem Dinsdagavond in „Het Centrum" is vertolkt door een uitgelezen artistenkern van „Het Nieuwe Comedia" onder de voortreffelijke regie van John Gobau. In bondige trekken was de inhoud in ons blad reeds weergegeven, maar de voorafgegane gunstige roep werd geenszins beschaamd. Veeleer zelfs overtroffen, zodat wij niet kunnen nalaten te trachten een indruk te geven van dit moraalvolle geestesproduct, dat voor het auditorium in de helaas maar ten halve gevulde zaal een openbarin gis geworden. Daaruit bleek dat de mensen, vooral in een kleine plaats ten plattelande al is het ook onder de rook van Londen in het buitenland niet zo heel veel ver schillen in mentaliteit en opvattingen als ten onzent. Het kleine gezin van de jonge 30-jarige dominee, met zijn bij hem inwonende moeder, levert daarvan trou wens het beste bewijs. eD jeugdige zieleherder is zelf een mens die de levensvreugde op bijna sportieve wijze niet blijkt te negeren. De van humor sprankelende dia logen met zijn moeder, waarin beiden blijken echte mensenkenners te zijn .leggen daarvan getuigenis af. Zij neemt de infame schelm onder haar hoede en trekt met hem uit de pastorie. Het duurt maar enkele dagen of het „geroddel" in het dorp bereikt zijn hoogtepunt. De zieleherder wordt het mikpunt van de meest vuige laster en zelfs zijn auto wordt bekogeld met stenen en de ruiten op de pastorie ingegooid. Dit alles gebeurde tijdens een afwezigheid van des dominee s moeder, die bij haar thuiskomst met natuur, lijke intuïtie de spanning voelt die in het anders zo prettige en vredige pastoriehuis hangt. De dorpsonderwijzer Granger komt in deze situatie de sensatie nog verhogen. In een onderhoud waarbij de lepe schoolvos niet vrij blijkt van sympathie voor de adspirant-martelaar die men schijnt te willen maken van de jeugdige be drijver van al dit kwaad, gaat hij zover de zijde te kiezen van deze en „beschoolmeestert" hij dominee op hartige wijze, hem zelfs zijn „artistieke" inslag verwijtend. Als de toestand daardoor hoe langer hoe meer on houdbaar wordt voor de dominee gebeurt er iets ten huize van de voorheen zo opdringerige jonge vrouw, die ten prooi dreigt te worden van een ernstig ge wetensconflict, omdat zij de gewetenloze jongeman „door" heeft en begint te twijfelen aan zijn bedoelingen. Op een late avond krijgt zij bezoek van haar hand langer, maar zij wil hem de deur uit hebben. Zij is n.l. reeds door hem bestolen en het loopt op een zeer dramatische scène uit, waarbij de vrouw zich ernstig verwond via een zoldertrap naar boven weet te slepen nadat zij tevoren in doodsangst de dominee telefonisch had gealarmeerd. Niet alleen ds. Philips, doch ook de dorpsonder wijzer komen in de woning van het slachtoffer, waar zij de misdadige intrigant in radeloze angst aantreffen. Op niet zachtzinnige wijze toont Granger zijn toch blijkend groot zedelijk overwicht en thans blijkt de volslagen onschuld van de geplaagde en belasterde dominee. Doch nu kwam het hoogtepunt als de onderwijzer hem de hand wil reiken, maar hij die niet kan drukken. Het gewetensconflict doet hem tot het besef komen dathij zich ongeschikt voelt voor zijn ambt. Hevige aandrang van zijn moeder en de onderwijzer kunnen dit gevoelen niet veranderen, maar dan komt het jonge dienstmeisje met een dringende tijding, waar bij hij aan een sterfbed in het 'orp geroepen wordt. Dit meisje smeekt als het ware weer terug in de pastorie te mogen komen en ook weer zijn ambt te hervatten. Tegen deze zielsroerende bede is de trouwe dienst knecht niet bestand. Zijn genadeloos rechterschap houdt op en hij komt tot de erkenning van het woord dat wie zichzelf overwint sterker is dan hij die een stad inneemt. Een diepe, langdurige en veelzeggende blik op de trouwe jonge gedienstige doen hem zeggen „Ik blijf En zo werd ook in dit ontroerend aangrijpende stuk de laster als een zak met veren, die uitgeschud van een torentrans verspreid worden door de wind, zodat niemand deze meer vindt Een moraalvol spel van levendige realiteit dat èn de Z.V.U. èn de toneelgroep tot grote eer strekt. En voorzeker de bloemenhulde waard was die praeses van der Lee bij het einde aan de dames van het en semble bracht, maar zeker voor alleen onverdeelde bewondering uitdrukte.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1